PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη ογκου και...νηστεια!



embrance
13-12-08, 17:33
Λεω να ακολουθησω το προγραμμα που βρηκα εδω http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1810 για ενα διαστημα(στοχος ειναι ν ατο κρατησω ενα διμηνο,αλλα παμε δοκιμαστικα 1 μηνα για αρχη να δω πως δουλευια πανω μου και βλεπουμε μετα)
Κυριακες λεω να τροω απ'εξω κανα κεμπαπ(μονο αυτο τορω απο εξω,αντε και κανα τσιζμπεργκερ).Το προβλημα ειναι οι Τεταρτες κα οι Παρακσευες.Νηστευω αυτες τις μερες οποτε...ποια αλλη πηγη πρωτεινης θ αμπορουσα να χρησιμοποιησω εναντι του κρεατος?

slaine
13-12-08, 17:37
γαλακτοκομικά, αυγά που φαντάζομαι δεν τα τρως στη νηστεία, ξηροι καρποί και φυσικά συμπληρώματα

embrance
13-12-08, 17:44
Οχι τα τροω ολα πλην του κρεατος.(Τωρα μη ρωτησετε τι νηστεια ειναι αυτη...ενα θα πω:την εγγρινη ο πατερ...λολ)

Georges
13-12-08, 18:42
Εκτός των άλλων που ανέφερε ο slaine, ψάρια. Τόνο, σολομό, κ.λ.π.

slaine
13-12-08, 18:45
είπε όχι κρέας. αλλά με τέτοια νηστεία μαλλον θα τα τρώει... :lol: :lol: :lol:

tezaman
13-12-08, 20:07
μαλάκια 8)

RUHL
13-12-08, 20:51
προβλημα ειναι οι Τεταρτες κα οι Παρακσευες.Νηστευω αυτες τις μερες οποτε.
Mερικοι δεν πανε τοσο καλα .Εισαι σοβαρος τωρα τι ειδους νηστεια ειναι αυτη? επιλεκτικη? ποιος ο λογος να την κανεις? τον υπολοιπο χρονο κανεις νηστεια τις μερες που πρεπει? οχι επιλεκτηκες φυσικα

Αν ειναι να κανεις κατι σωστα καντο ολο και ολο τον χρονο αλλιος κοροιδευεις


αν θελετε να κανετε νηστεια με βαση την θρησκεια σας τοτε πρεπει να
κανετε νηστεια 40 μερες το πασχα
40 μερες τα χριστουγεννα
40 μερες τον 15αυγουστο
καθε δευτερα και τετταρτη
καθε ημερα που τιμαει η εκκλησια την μνημη του εκαστοτε
αγιου

κατα την διαρκεια της νηστειας τρωτε μονο πικρα χορτα και αζυμο ψωμι
απεχεται απο ολα (τσιγαρο,σεξ,ποτο,διασκεδαση κλπ κλπ)

το να μην τρωτε κρεας αλλα να τρωτε χταποδι καλαμαρακι και λοιπα ζωντανα
δεν ειναι νηστεια ειναι κοροιδια

και τελως κατα την διαρκεια της νηστειας δεν λαμβανεις ουτε ροφηματα πρωτεινης
+1

embrance
13-12-08, 21:36
δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα αν ξερατε κανα δυο παγματα περι νυστειας θα ειχατε υποψην οτι η τελευταια νηστεια ειναι αυτη του φαγητου.Απο την αλλη αν καποιος δεν θελει να βοηθησει με το να επι κατι,ε ενταξει.Δημονκρατια δεν εχουμε ο καθενα λεει οτι θελει:Ρ

Muscleboss
15-12-08, 15:19
embrace μαζί σου φίλε... και εγώ νηστεύω γενικά αλλά όχι ολόκληρες τις περιόδους. ο καθένας κάνει όσο και ό,τι μπορεί, από το καθόλου είναι και αυτό ένας αγώνας.

και αφού το έχεις συζητήσει με τον πνευματικό σου φαντάζομαι, τα σχόλια των υπολοίπων περισσεύουν. :thumbdown:

γενικά εφόσων νηστεύεις μόνο το κρέας κράτα τις πρωτείνες σου και τις θερμίδες σου ψηλά από τα υπόλοιπα.

δυστυχώς κάποιοι στο άθλημα αυτό είναι τόσο εθισμένοι στις ζωικές πρωτείνες (και εγώ παλιότερα) σε φάση χειρότερη από ναρκωτικά και να τους τις στερήσεις 3 μέρες τρελαίνονται.

πολλά μπράβο από μένα φίλε. :clap: :clap: :awesome:


αν θελετε να κανετε νηστεια με βαση την θρησκεια σας τοτε πρεπει να
κανετε νηστεια 40 μερες το πασχα
40 μερες τα χριστουγεννα
40 μερες τον 15αυγουστο
καθε δευτερα και τετταρτη
καθε ημερα που τιμαει η εκκλησια την μνημη του εκαστοτε
αγιου

κατα την διαρκεια της νηστειας τρωτε μονο πικρα χορτα και αζυμο ψωμι
απεχεται απο ολα (τσιγαρο,σεξ,ποτο,διασκεδαση κλπ κλπ)

το να μην τρωτε κρεας αλλα να τρωτε χταποδι καλαμαρακι και λοιπα ζωντανα
δεν ειναι νηστεια ειναι κοροιδια

και τελως κατα την διαρκεια της νηστειας δεν λαμβανεις ουτε ροφηματα πρωτεινης

σχετικά με αυτόν τον τύπο που το έγραψε αυτό δεν έχει ιδέα από νηστεία. ακόμη και αυτά που έγραψε είναι λάθος. :thumbdown:


ΜΒ

RUHL
15-12-08, 15:31
Οχι τα τροω ολα πλην του κρεατος.(Τωρα μη ρωτησετε τι νηστεια ειναι αυτη...ενα θα πω:την εγγρινη ο πατερ...λολ)
Tωρα το προσεξα αυτο αφου την εγκρινει εμεις τι να πουμε να παρε αυτο καλη αναζητηση εγκρημενων τροφων
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1879

muscleboss για πες λιγο πως γηνετε η "σωστη" νηστεια αλλο ειναι "οτι μπορει ο καθενας δηνει "και αλλο το σωστο παντως το πανω οπως το κανω εγω δεν το βλεπω ως σωστο αν και δεν ξερω και πολλα απο αυτα
Αν και δεν το εχω ψαξει αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο να βρω δεδομενα η να ρωτησω τι παιζει οχι πως με νιαζει γιατι δεν κραταω ποτε επειδη δεν βλεπω νοημα σε αυτο δηλαδη τι θελει να πει ο ποιητης με την νηστεια την στερηση? να περασουμε απο αυτη την δοκημασια? (αν ειναι ετσι ολο τον χρονο κανω νηστεια αν συμβολιζει αυτα)

Αν εχουμε κανεναν πατερ στο φορουμ η κανενα θεολογο ας μας διαφωτησει :green:

embrance
15-12-08, 15:56
Η νηστεια και το νοημα της συνοπτικα,ετσι οπως εγω τουλαχοστον το εχω ζησει μεσα απο τα χρονια:Νηστεια αποκαλουμε οποιαδηποτε προσπαθεια μας να κρατησουμε οτν ευατο μας μακρια απο μια συνηθεια.Πχ αν εσαι μανιακος με τα video games και παιζεις 14 ωρς την μερα,δεν ειναι απιθανο να σου πει ο πατερ "τρωγε οτι θες,λλα δνε θα παιξεις.".Δηλαδη,νηστευουμε στα πραγματα που ειμασε επιρεπεις ή εχουμε αδυναμια.Μεσω τηνς νυστειας,φτιαχνουμε γερη θεληση και υπομονη.Αυταααα...

Επισης ο πνευματικος μου ξεριε οτι γυμναζομαι,γιυατο και μου επιτρεπει τα γαλακτοκομηκα κτλ.Εμενα προσοπικα το κρεας δενμου κανει και πολυ αισθηση γιαυτο και ηθελα θα μπορουσα να το κοψω ελειως.Αλλα στην παρουσα φαση,το κραταω και μετα βλεπουμε.Μεγαλες νυστειες κραταω στο τελος για τους παραπανω λογους.

Muscleboss
15-12-08, 16:13
nice embrance. :thumbup:

Ruhl: νομίζω ότι θα βγούμε offtopic φίλε αν κάτσουμε να αναλύσουμε το νόημα της νηστείας, ή αν κάνει καλά ή όχι ο embrace με αυτή του την επιλογή. Μπορούμε να το κάνουμε στα offtopic κάποια στιγμή. :) Προσωπικά έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα γιατί με έχει απασχολήσει και εξακολουθεί να με απασχολεί. Απλά σχολίασα το κείμενο που έβαλες γιατί ακόμη και τα δεδομένα που παραθέτει είναι λάθος ("Δευτέρα" ποιος είπε ότι παιζει νηστεία; "40 μέρες το 15 Αυγ", ποιός μίλησε για νηστεία; )... δεν έχει ιδέα ο τύπος περι τίνος πρόκειται.

embrance αφού έχεις επιλέξει αυτό, όπως σου ξαναείπα κράτα το ψάρι ψιλά και τα γαλακτοκομικά και συμπλήπωμα αν χρησιμοποιείς και δε θα έχεις κανέναν απολύτως πόρβλημα. με αυτή την νηστεία (αποκαλούμενη από πολλούς "λευκή νηστεία") οι πρωτείνες σου δεν επηρεάζονται καθόλου.

ΜΒ

andreasaxo
15-02-10, 13:26
Σχετικά με την νηστεία της Σαρακοστής θέλω να ενημερωθώ για το αν επιτρέπετε να παίρνουμε πρωτεΐνη, αμινοξέα ,κ.α τέτοια.

thegravijia
15-02-10, 13:28
Σχετικά με την νηστεία της Σαρακοστής θέλω να ενημερωθώ για το αν επιτρέπετε να παίρνουμε πρωτεΐνη, αμινοξέα ,κ.α τέτοια.
απο γαλα ειναι φτιαγμενη η πρωτεινη

andreasaxo
15-02-10, 13:48
απο γαλα ειναι φτιαγμενη η πρωτεινη


Ευχαριστώ, αμινοξέα - λιποδιαλυτες;

gj
15-02-10, 13:55
απο γαλα ειναι φτιαγμενη η πρωτεινη
Yπάρχει και η πρωτείνη σόγιας που λογικά δεν "αρτένει"
Αυτήν χρησιμοποιούν και οι χορτοφάγοι αν δεν κάνω λάθος.

thegravijia
15-02-10, 14:11
Ευχαριστώ, αμινοξέα - λιποδιαλυτες;
λιποδιαλυτες συνηθως εχουν μεσα καφεινη και διαφορα τσαγια.

αμινοξεα ειναι η πρωτεινη που διασπατε - αυτο ειναι - τωρα σε αυτα που ετοιμα που πινετε εσεις δεν ξερω πως φτιαχνονται αλλα φανταζομαι δεν παιζει προβλημα

thegravijia
15-02-10, 14:12
Yπάρχει και η πρωτείνη σόγιας που λογικά δεν "αρτένει"
Αυτήν χρησιμοποιούν και οι χορτοφάγοι αν δεν κάνω λάθος.
το γαλα αρτενει?