PDA

Επιστροφή στο Forum : Μόνο πρωτείνη;



Doctorg
15-12-08, 00:30
Σκέφτομαι να αρχίσω μια δίαιτα που να περιέχει μόνο πρωτείνη, χωρίς δηλαδή υδατάνθρακες και λίπη. Σκοπός μου είναι να χάσω λίπος. Κάνω τώρα μια διατροφή χωρίς λιπαρά αλλά νομίζω πως οι υδατάνθρακες που έχω "μέσα" μου χαλάνε την προσπάθεια. Ενδείκνεται μια τέτοια δίαιτα; :unsure:

NASSER
15-12-08, 00:34
Φιλε δεν ενδεικνύεται να κανεις μια τετοια διαιτα. Καλο ειναι να περιεχει και υδατανθρακες και καλα λιπαρα αρχικα, και επειτα τα μειωνεις με τον χρονο.

Συμβουλεψου το πλανο διαιτας γραμμωσης. Ειναι κρημα απο λαθος χειρισμο να χασεις μυικο ιστό.

slaine
15-12-08, 00:38
οι ακραίες λύσεις δεν κάνουν καλό.

άλλο όταν φτάσεις σε ένα επίπεδο και θέλεις για μικρό χρονικό διάστημα να κάνεις κάτι τέτοιο.

ό,τι είπε ο Νάσσερ.

πόσταρε αν θέλεις τη διατροφή σου να σου πούμε και μεις μία άποψη

RUHL
15-12-08, 00:43
Ολα ειναι αναβολικα και βοηθανε και οι υδατανθρακες και το λιπος το καλο αρκει να τα βαλεις εκει που πρεπει :idea: διαβασε τον οδηγο γραμμωσης τον αγγλικο το στικυ εκει θα καταλαβεις πως αυτα που λες ειναι εντελως ακυρα

Doctorg
15-12-08, 00:56
- 1 μπολ κουάκερ με 2% γάλα και μια μπανάνα +ω3 +sida+C+κρεατίνη
- whey πρωτείνη
- τοστ με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα και φίνα
- κοτόπουλο βραστό με ρύζι και μαρούλι +ω3 +sida+κρεατίνη
- τόνο με σαλάτα
- γιαούρτι 2% με αμύγδαλα +ω3 +κρεατίνη
τα γεύματα είναι ανα 3 περίπου ώρες
το πρωι πάω για 40λεπτό τρέξιμο και μεσημέρι προπόνηση :|

slaine
15-12-08, 01:17
δε μας είπες κιλά ύψος.
στη γράμμωση αν δεν μετράς ποσότητες δενκάνεςι δουλειά.
προπόνηση τι ώρα κάνεις? μετά την προπόνηση να έχεις υδατάνθρακα.
τι κρεατίνη χρησιμοποιείς? να ξέρεις κατακρατεί υγρα η μονουδατική. για τις άλλε ςμορφές δεν ξέρω λένε ότι δνε κρατάει.

πόση πρωτείνη παίρνεις σε γρ? λίπη, υδατάνθρακες?

slaine
15-12-08, 01:18
εννοώ πρίν από ποι γεύμα και ποιό είναι το μεταπροπονητικό σου? το μεσημέρι σκέτο δε λέει κα΄τι

embrance
15-12-08, 01:33
Δεν ξερω για τους αλλους αλλα εμενα μου φαινετε πολυ φτωχη η διατροφη σου σε σχεση με την προπονηση που κανεις.40 λεπτα τρεξιμο το πρωι και κανα 40λεπτο ακομη προπονηση,ειναι 80 λεπτα συνολο.

polydeykis
25-12-08, 03:49
βασικά αν βάλεις στη διατροφή σου κυρίως πρωτείνη και λιπαρά (όχι τρανς) - ωφέλιμα λιπαρά οξέα, μετά από κάποιες μέρες (νομίζω 5 αν θυμάμαι καλά) ο οργανισμός μπαίνει στη διαδικασία κέτωσης, δηλαδή χρησιμποιεί για ενέργεια το λίπος, οπότε εγώ δε θα έκοβα και το λίπος...

άσε που δε γίνεται και να κάνεις 6 γεύματα μόνο με πρωτείνη, εκτός αν ...πίνεις 6 ροφήματα μόνο τη μέρα (φυσικά και δεν ενδείκνυται τα συμπληρώματα είναι για να συμπληρώνουν τη διατροφή)

οπότε 6 γεύματα, το βράδυ αν είναι να φας υδατάνθρακες δοκίμασε πράσινα λαχανικά που δημιουργούν αίσθημα κορεσμού και δεν έχουν και πολλές θερμίδες..

αυτά μου έρχονται τώρα

Steve KinG STyLe
25-12-08, 11:28
^ ναι ομως για μπει καποιος σε κετωση χρειαζεται γνωσεις και εμειρεια και δεν μπορει να την κανει ο καθενας και ειναι λιγο πιο ακραια μορφη γραμωσης και δεν νομιζω να προτεινετε ακομα υπαρχουν πολυ καλυτεροι μεθοδοι.
Και παλι ομως αν εκανες αυτο που λες dr g μην εισαι σιγουρος οτι θα εχασες λιπος...γιατι δεν προκαλουν εκρηξη ινσουλινης μονο οι τροφες με υψηλο GI,και το γαλα και τα αυγα μπορουν :idea: Και γενικα στο θεμα διατροφης υπαρχουν χιλιαδες μυστικα που δεν δινουμε μεγαλη σημασια.

Πολυ καλο βιβλιο επι του θεματος ειναι το All you want to know about fat lose του aceto και εχω ακουσει καλα λογια για τον Tom Venuto το Burn the fat feed the mushle και επισης ειδα οτι ο poliquin εβγαλε ενα βιβλιο για το χασιμο λιπους που το ονομα αυτο ειναι εγκυηση για μενα...

Ετσι αν θελει καποιος να το ριξει στο διαβασμα :)