PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπόνηση χεριών, μόνα τους ή με άλλες ομάδες?



slaine
15-12-08, 15:57
είχα μία κουβέντα με κάποιους για το πως έιναι καλύτερο να προπονούμε τα χέρια.

υποστήριζαν ότι μόνο με τις βασικές προπονούνται επαρκώς τα χέρια και ότι αν θέλω ντε και καλά να τα κάνω μία μέρα μόνα τους να προσθέτω και 1-2 πολυαρθρικές έτσι ώτσε να έχω παραγωγή ορμονών που θα με βοηθήσουν στην ανάπτυξη που αν τα κάνω μόνα τους ουσιαστικά θα πρηστούν χωρίς ουσιαστική ανάπτυξη.

έχει λογική αυτό που λένε για τις ορμόνες
ωστόσο
εγώ προτιμώ να τα δουλεύω μόνα τους για τους εξής λόγους:
1)μπορώ να τα "λιώσω" ενώ με άλλες ομάδες θα "χάσουν" λίγο έως πολύ
2)αν κάνω πολυαρθρικές θα είμαι λιώμα από τις άλλες μέρες, άρα θα πρέπει να αλλάξω το σπλιτ σε λιγότερων ημερών για να ξεκουράζομαι αλλά έτσι πάλι θα χάνω από αλλού.
3)αν δεν κάνω καθόλου χέρια δεν αναπτύσσονται το ίδιο(το έχω δοκιμάσει)

μπέρδεμα...
για πείτε γνώμες

(να προλάβω μερικούς δεν πρόκειται να πάρω φάρμακα! :nana: )

Steve KinG STyLe
15-12-08, 15:59
Λεω να ετοιμασω κανα αρθρακι για μυστικα για χερια :idea: :idea:

RUHL
15-12-08, 16:26
υποστήριζαν ότι μόνο με τις βασικές προπονούνται επαρκώς τα χέρια

DC training :lol: :lol: :drunken: :drunken:

εγω δεν τους πιστευω αλλα μπορω να παρω ενα quote απο ενα βοοκ αν καποιος εκανε 3 φορες την εβδομαδα πιεσεις παγκου μπορει να μην αποχτουσε καλο στηθος αλλα θα ειχε εκπληκτηκους τρικεφαλους
τι μας λεει εδω ο ποιητης?


Γενικα οτι τεριαζει στον καθενα οποιος εχει προπονετικη εμπειρια καποιον χρονον με δοκημες ξερει τι να κανει μετα υπαρχει και η επιστημη οποιος την πιστευει

slaine
15-12-08, 16:30
να προσθέτω και 1-2 πολυαρθρικές έτσι ώτσε να έχω παραγωγή ορμονών που θα με βοηθήσουν στην ανάπτυξη που αν τα κάνω μόνα τους ουσιαστικά θα πρηστούν χωρίς ουσιαστική ανάπτυξη.

έχει λογική αυτό που λένε για τις ορμόνες

slaine
15-12-08, 16:32
αυτό που ρωτάω έχει να κάνει περισσότερο με το θέμα ορμόνες-ανάπτυξη και όχι τόσο αν πρέπει να κάνουμε μόνο βασικές ή και χέρια.

ρουλ ίσως λοιπόν εκτός από το θέμα ανάρρωση για το στήθος που λες να παίζει ρόλο αυτό για την ανάπτυξη των τρικεφάλων

RUHL
15-12-08, 17:29
και οι αρσεις θανατου παραγουν ορμονες παρα πολλες αλλα ποσο αυτο θα συμβαλει στην αναπτυξη τον δικεφαλων σου αν δεν τους κανεις

μην πεις μονοζυγο μπλα μπλα γιατι οι αρσεις παραγουν περισσοτερες αν το παμε με τις ορμονες οπως το θετεις

slaine
15-12-08, 17:31
όσον αφορά το αν είναι καλό να κάνουμε χέρια αλλά στην αρχή να βάζουμε 1-2 πολυαρθρικές? πολλή κούραση μου φαίνεται βέβαια...

RUHL
15-12-08, 20:59
καλα ξερω δεν ειμαστε προ αλλα απο μια γωνια οπως το βλεπω το βελτηστο θα ηταν πρωι απογευμα η μεσημερι νυχτα 2πλες προπονησεις στην πρωτη το μεγαλο σωματικο τμημα στην 2η το μικρο και απο ορμονες γιατι μετα την 1 ωρα κατι γηνετε και αρχηζει να κατεβαινει το κοντερ και επανερχετε σε μερικες ωρες στα ισια του


αυτο με το "οι ασκησεις που πιανουν μεγαλες μυικες ομαδες" και δεν χρειαζονται συγκεκρημενες για μικρες το αναφερουν πολυ συχνα στην DC προπονηση εγω δεν συμφωνω και τοσο

slaine
15-12-08, 23:56
εγώ αυτό το διάστημα έχω το περιθώριο να πηγαίνω 2 φορές την ημέρα στο γυμναστήριο? μήπως να το δοκιμάσω? παλιά το είχα κάνει αλλά μόνο για μία βδομάδα :eleph:

RUHL
16-12-08, 00:10
εγω λεω να αρχησεις το
http://www.cvs.k12.mi.us/kkoskos/images/2002-03%20school%20year/Miscellaneous/2003%20Ping%20pong%201.jpg

Εχω ενα φιλο αν θελεις τον ρωταω τι εξοπλισμο θα χρειαστεις εχει και συλογο αυτος αν θελεις θα σου πω να σε γραψει :lol: :lol: :lol:

thegravijia
16-12-08, 00:11
παιδες λιγο ασχετο αλλα ποσα εκατοστα εχετε αυξησει τα χερια σας σε ενα χρονο ..?
εγω μεχρι 2 κ κατι περιπου..

slaine
16-12-08, 00:12
εξαρτάται από το ποσοστό λίπους ρε

thegravijia
16-12-08, 00:14
γαμησε το ποσοστο λιπους .. στον ογκο ειμαστε ...
ποσα εκατοστα εχετε βαλει?

slaine
16-12-08, 00:19
μη λες βλακείες! δηλαδή αν ένας ήταν πολύ χοντρός με ελάχιστη μυική μάζα και το έκανε μυς κι έχασε και κανα εκατοστό τι θα πεις, ότι δε βελτιώθηκε? επίσης άλλο να πας απο 30--->32 και άλλο απο 50--->52

RUHL
16-12-08, 00:19
παιδες λιγο ασχετο αλλα ποσα εκατοστα εχετε αυξησει τα χερια σας σε ενα χρονο ..?
εγω μεχρι 2 κ κατι περιπου..
Παλι τα ιδια???????????????????????????
:rolf: :rolf: :rolf: αφου το ξαναρωτησες σε αλλο τοπικ

τεσπα αφτερ μιλιταρυ 38 αφτερ ονε γιερ οφ τραινινγκ 46, κατι λολ

RUHL
16-12-08, 00:20
μη λες βλακείες! δηλαδή αν ένας ήταν πολύ χοντρός με ελάχιστη μυική μάζα και το έκανε μυς κι έχασε και κανα εκατοστό τι θα πεις, ότι δε βελτιώθηκε? επίσης άλλο να πας απο 30--->32 και άλλο απο 50--->52

Καλα αστα αυτα με το πινγκ πονγκ τι θα γηνει να τον παρω τον αθρωπο τηλεφωνω να ρωτησω για σενα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

slaine
16-12-08, 00:21
δε χρειάζεται έιμαι ήδη αστέρι και σε αυτό το άθλημα :P

Steve KinG STyLe
17-12-08, 19:06
Typically, you have to gain 15 pounds of overall body weight to add an inch to your upper arm measurements. Now, if you want to go from 21 to 22-inch arms, which is enormous, it'll be more like a 25 pound gain.

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/arnold-749421.jpg

Weider writers claimed that Arnold used to have a 22 inch arm COLD. thur Jones said they were full of shit. Arthur Jones was right: The Weider camp was full of shit. For Arnold to have a legitimate 22 inch arm, he would've had to weigh 308. If you're going from a 14 inch arm to 16, then 30 pounds will do it. But going from 18 to 20 inches will require more like a 50 pound gain. Editor's Note: For more on this topic, see Charles's article, The Truth About Bodybuilding Arm Measurements.
Now, let's say that starting tomorrow all you did was arms. There's something — and I think it has to do with acupuncture meridians — that would cause your arms to stop growing until you restore balance. So in other words, if you don't put four to five inches on your thighs, then your arms will stop growing.
Bodybuilder Troy Alves has huge arms. We were talking about this one day and he said he couldn't get his arms to grow anymore until he started training his legs. And remember, you have far more anabolic output from training legs than training arms. So, all these people who don't like split routines are retarded. If I train arms on Monday then Tuesday I train legs, my leg workout will actually make my arms grow. The next session I do my chest and back, which will help my legs and my arms grow. The point is that the anabolic response you get is systemic. If your arms haven't grown since Hilary Clinton smiled, then don't train them for four months. Concentrate instead on chest and back work. You may lose half an inch on your arms, but once you go back to arm training your arms will grow right away and surpassyour previous arm size. In my years of putting size on, I found that the best way to grow arms was to NOT train arms directly for four months out of the year. I still did chins and dips of course, but no direct arm exercises.

pikolo
17-12-08, 23:37
nice steve!!