PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη + εγω = ???



embrance
15-12-08, 16:11
Ειμαι 1,76 κιλα 71,και ηλικια 21.Ποσοστο λιπους δεν ξερω αλλα ειναι μικρο.Στοχος σε πρωτη φαση ειναι τα 75 κιλα και μετεπητα στα 78(οπου και θα δω πως ειμαι),με βασικους αξωνες στην γυμναστικη να ανοιξω στηθος και να κανω λιγο ακομη μπρατσο(δικεφαλους και τρικεφαλους).

Γενικα εχω πολυ γρηγορο μεταβολισμο,σε σημειο που καποιες φορες βαριεμαι να τροω ολη μερα και κιλο να μην παιρνω!

Ειδα την διατροφη ογκου εδω:http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1810 και μου αρεσε γιατι ειναι ιδιαιτερα απλη χωρις πολλα διαφορετικα πραγματα και ειναι κυριως πραγματα που μπορω να μαγειρεψω(αν πω στην μανα μου να μου τα κανει θα με σφαξει.μαλλον.επισης ξερω να κανω ΚΑΙ πιτακια βρωμης!!!Θα με παντρευτει αραγε καμια???)

Ο φιλος slaine Προτεινε να κανω ενα τοπικ αλλο,καθως η συγκεκριμενη ειναι για καποιον με πολλα χρονια στο αθλημα κτλ.

Με εναν υπολογισμο που ειχα κανει σε καποια φαση αν δεν με απατα η μνημη μου μου εβγαινε οτι θελω 3,400-500 θερμιδες(μαλλον το καλοκαιρι που ειμουν 72 κιλα).Σκεφτομουν μια διατροφη απλη σαν αυτην,οπου τις ημερες προπονησης θα ετρωγα εκει κοντα στις 3,500 θερμιδες,και τις μερες που δεν θα εκανα,3,000 καθαρες χωρις σκονες κτλ...

Αλλα βασικα δεν εχω ιδεα απο που να ξεκινησω,και το κυριοτερο για εμενα ειναι να ειναι τοσο απλη οσο και αυτη που ποσταρα.Οποις μπορει ας βοηθεισει,ευχαριστω για τον χρονο σας. :help:

Muscleboss
15-12-08, 16:16
ρίξε μια ματιά στο παρακάτω μέχρι να ακούσεις τις συμβουκές των υπολοίπων:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=135

ΜΒ

RUHL
15-12-08, 16:20
εγω θα σε ρωτησω κατι πρωτοτυπω τι διαβασες μεχρι τωρα στο φορουμ για το θεμα που σε αφορα ποια αρθρα και ποιες παρομοιες συζητησεις περιμενω λινκς

embrance
15-12-08, 16:30
εγω θα σε ρωτησω κατι πρωτοτυπω τι διαβασες μεχρι τωρα στο φορουμ για το θεμα που σε αφορα ποια αρθρα και ποιες παρομοιες συζητησεις περιμενω λινκς
Για να μην κανω μια λιστα με 100 λινκ,σχεδον ολα τα τοπικ των πρωτων 7 σελιδων.:Ρ

RUHL
15-12-08, 16:33
κανε σοβαρα μηλαω αλλα με θεματα που ειναι πανω στα δικα σου προβληματα οχι αυτα με τους οφφ τοπακιδες βλεπε τεζα :idea:

ποια αρθρα ποια τοπικ?

Muscleboss
15-12-08, 16:34
οκ. ρίξε μια ματιά στο άρθρο που σου έβαλα ώστε να μάθεις και 5 πράγματα. και βάλε εδώ μετά μια διατροφή που μπορείς να ακολουθήσεις σχετικά με τον τύπο των φαγητών που σε βολέυουν και θα πάρεις τα σχόλια μας.

ΜΒ

slaine
15-12-08, 16:37
δεν ξέρω γιατί το ρώτησε ο αυτό ruhl.

ωστόσο αν διάβασες θα ξέρεις ότι π΄ρεπει να υπολογίσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι για να παραμείνεις στα ίδια κιλά και να προσθέσεις σε αυτές κάποιες, πχ 25--500 κάθε 1-3 βδομάδες ανάλογα με τον οργανισμό και την πρόοδο.

επίσης [τα τριπλάσια κιλά σου περίπου]γρ πωτείνης. 15-25% καλά λίπη τα υπόλοιπα υδατάνθρακες.

ξεκίνα λοιπόν να φτιάχνεις ένα σκελετό με αυτά και μετά θα σου πούμε κι εμείς τη γνώμη μας. καταλαβαίνεις φυσικά οτι δε μπορούμε σε κάθε μέλον να φτιάχνουμε εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής-γυμναστικής :^^:

αλήθεια γενικά η ζωή σου είναι καθιστική? κάνεις κάποια χειρωνακτική εργασία/άθλημα?

RUHL
15-12-08, 16:41
δεν ξέρω γιατί το ρώτησε ο αυτό ruhl.
Γιατι αραγε :idea: :idea: αν εγω ηθελα να μαθω τα χομπι σου δεν θα σε ρωτουσα θα εκανα κλικ στο προφιλε σου θα μαθαινα τα βασικα και αν ηθελα κατι ποιο λεπτομερες πανω σε αυτα θα σε ρωτουσα
:idea: :idea: τωρα ισως αυτη την μεταφορα? την καταλαβες?



Βλεπετε καποια διατροφη? μοιρασμα φαγητων θερμιδων κτλ ? γιατι να αρχησουμε απο τα θεμελια? ας τα χτησει μονος του

slaine
15-12-08, 16:44
ρητορική ερώτηση και λίγο ειρωνική αλλά δεν το κατάλαβες. φυσικά και ξέρω γιατί την έκανες. αλλά και να σου βάλει 300000000000 λινκ τι θα πει αυτό? σημαίνει ότι τα διάβασε και ότι τα έχει κατανοήσει????

όσον αφορ'α το προφίλ μου το ξέρω ότι το έχει ςκοιτάξει παλιολούγκρα :green: :eleph: :nana:

RUHL
15-12-08, 16:48
οταν θα τα ποσταρει θα πει οτι τα καταλαβε και τοτε θα του βγω και και θα του πω που ειναι η διατροφη ρε μαγκα αφου τα καταλαβες δεν βλεπεις τι εκαναν τα αλλα παιδια που δεν ηξεραν και εφτιαξαν :idea: :idea: ακομα και να ζουσαν με τους γονεις τους εχει και τετοια παραδειγματα




nterests: Πολεμικές τέχνες, βάρη, περιβάλλον-οικολογία,συναντησειςμε gay μελοι του φορουμ, ταξίδια, μουσική, σινεμά


Ενδιαφεροντα χομπι :clapping: :P :rolf: :chinese:

slaine
15-12-08, 16:50
:spank: :jason:

embrance
15-12-08, 16:53
Λοιπον θ αβαλω ενα γενικο πλανο,και μου λετε.Δεν εχω μετρησει ακριβωςτις θερμιδες,αλλα θα το κανουμε και αυτο!

Γευμα #1
150 γρ βρωμη σε νερο με τρεις κουταλιες μελι και 3 αυγα.
η τα κανω ολα αυτα ενα πιτακι(το δοκιμασα σημερα και βγηκε πολυ καλο)
Μαζι και 1η δοση ΖΜΑ και μια καψουλα μουρουνελαιο.
(αν θυμαμαι καλα ενα αυγο εχει 80 θερμιδες.αρα 240 και εδω,μαζι και η βρωμη που ανα 150 γμρ εχει 600 και εχω πρωτο γευμα στα 840+το μελι που δνε ξερω ποσο ειναι)

Γευμα #2
1 σκουπ πρωτεινης+ 1 μαλτο.(συνηθως βαζω και μια κουταλια βρωμη και μια γιαουρτι) μαζι με κρεατινη εθηλεστερικη 2 γρμ,
(καθε σκουπ εχει...135 θερμιδες.+ μαλτο=90=225.Αν βαλω και βρωμη και γιαουρτι παμε στα περιπου 290-310)

Γευμα #3
1 μπιφτεκι περιπου 180 γρμ(μεγαλο)με λιγη μαγιονζα απο πανω για γευση και 2 φετες ψωμι. η 180 γρμ κρεας με κοκκινη σαλτσα απο πουμαρο και λιγο πιπερι με μισο πιατο μακαρονια. η ρυζι με αρακα και καλαμποκι(μισο πιατο) και 180γρμ κρεας.
(Εδω το κρεας εχει περιπου 300 θερμιδες)

Γευμα #4
1 σκουπ πρωτεινης+ 1 μαλτο με γαλα 250μλ.Μιση ωρα μετα μια σαλτα,ντοματα αγγουρι με λιγο (100γμρ)φετα.

Γευμα #5
Το ιδιο με 3#

Γευμα #6
3 φρουτα,ενα γιαουτρι.

Τελος πριν κοιμηθω,αλλα ενα σκουπ μαλτο+πρωτεινη...
Επισης:BCAAs 3 χαπια πριν και 3 μετα την γυμναστηκη.

Σαν σκεψη εχω να βαλω καπου και τονο σε νερο 160 γμρ(190 θερμιδες)

Ξερω ειναι ψιλομπαχαλο το προγραμμα αυτο...:Ρ
Δωστε μου τα φωτα σας παιδες! 8)

embrance
15-12-08, 16:54
οταν θα τα ποσταρει θα πει οτι τα καταλαβε και τοτε θα του βγω και και θα του πω που ειναι η διατροφη ρε μαγκα αφου τα καταλαβες δεν βλεπεις τι εκαναν τα αλλα παιδια που δεν ηξεραν και εφτιαξαν :idea: :idea: ακομα και να ζουσαν με τους γονεις τους εχει και τετοια παραδειγματα




nterests: Πολεμικές τέχνες, βάρη, περιβάλλον-οικολογία,συναντησειςμε gay μελοι του φορουμ, ταξίδια, μουσική, σινεμά


Ενδιαφεροντα χομπι :clapping: :P :rolf: :chinese:
γμτ με προλαβεεεες... :banghead:
ΕΝΤΙΤ:Μισο ε,μετραω θερμιδες τωρα...και οχι η ζωη μου δεν ειναι καθιστικη.Βασικα ειμαι υπερκινητικος..καθε μερα στανταρ περπαταω κανα 40αρι τετραγνα,χοροι,κτλ...

RUHL
15-12-08, 17:00
οποτε χ 1.375
μην επημενεις τοσο ειναι :greenalien:

ξανακοιτα εδω και ξαναφτιαξε

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805

slaine
15-12-08, 17:02
δε μας είπες ποιο γεύμα είναι πριν/μετά την προπόνηση.

δεν εχω χρόνο τώρα αλλα κάνεις αρκετά λάθη. περιέργο που δεν λιπώνεις. αύξησε την πρωτείνη σου πάντως. τα υπόλοιπα το βραδάκι.

peris
15-12-08, 17:26
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162

λοιπον απο ολα αυτα που ακουσες κρατα το λινκ με τη διατρφη ογκου που σου εδωσε ο πανος

επισης για ξαναμετρα παλι θερμιδες που χρειαζεσαι για συντηρηση με το λινκ που σου εγραψα αν θες(πολαπλασιαζεζαι με το 1,4-1,5γιατι απο οτι καταλαβα δε κανεις και τοσο βαρια δουλεια) γιατι 3400-3500 για ογκο για ανθρωπο 71 κιλων ειναι υπερβολικα πολλες και αν υπολογισεις οτι το 50%περιπου θα ειναι υδατανθρακας σημαινει οτι στα 71 κιλα θα εισαι με 400γρ υδατανθρακα :lol: :lol:

slaine
15-12-08, 17:42
πέρη το παιδί αν ακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα καιρό και δε βάζει λίπος επειδή ο μεταβολισμός του όπως λέει είναι υψηλός δε χρειάζεται να ρίξει τους υδατάνθρακες απαραίτητα.

Steve KinG STyLe
15-12-08, 17:58
Με βάση την διατροφή σου που διάβασα παραπάνω άρχισε λίγο το διάβασμα τα βασικά λινκ που σου έδωσαν τα παιδία!!!Πόσες προπονήσεις έχεις την ημέρα και τι??? :roll:

peris
15-12-08, 18:16
πέρη το παιδί αν ακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα καιρό και δε βάζει λίπος επειδή ο μεταβολισμός του όπως λέει είναι υψηλός δε χρειάζεται να ρίξει τους υδατάνθρακες απαραίτητα.

αλλο ενουσα βασικα απλα δε ξερω και παλι 400γρ υδατανθρακα μου φαινονται υπερβολικα πολλα για καποιον 71 κιλων εγω εδω που ειμαι 12 κιλα παραπανω με το ιδιο υψος με γρηγορο μεταβολισμο ειμαι στις 3160 κοντα με 355γρ ιδατανθρακα και ισως να αυξησω λιγο τωρα ιδατανθρακα που ζηγιστικα ειμαι πανω κατω στα ιδια κιλα αλλα και παλι θα μεινω 1 εβδομαδα ακομα στις ιδιεε θερμιδες με τον ιδιο υαδατανθρακα να ειμαι σιγουρος και την επομενη αν δω οτι μενω στα ιδια θα αυξησω

τωρα ο φιλος μας 71 κιλα θα φτασει 400γρ υδατανθρακα και 3500 θερμιδες κατευθειαν?:shock: :shock:

επειδη τωρα βλεπω οτι θα φτιαξει διατροφη και ψαχνεται λεω να μπει καπως πιο συντηριτικα για αρχη και στη συνεχεια παρακολουθει το βαρος του και βλεπει για να μη λιπωσει πολυ το λεω :D :D

RUHL
15-12-08, 20:55
πέρη το παιδί αν ακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα καιρό και δε βάζει λίπος επειδή ο μεταβολισμός του όπως λέει είναι υψηλός δε χρειάζεται να ρίξει τους υδατάνθρακες απαραίτητα.

αλλο ενουσα βασικα απλα δε ξερω και παλι 400γρ υδατανθρακα μου φαινονται υπερβολικα πολλα για καποιον 71 κιλων εγω εδω που ειμαι 12 κιλα παραπανω με το ιδιο υψος με γρηγορο μεταβολισμο ειμαι στις 3160 κοντα με 355γρ ιδατανθρακα και ισως να αυξησω λιγο τωρα ιδατανθρακα που ζηγιστικα ειμαι πανω κατω στα ιδια κιλα αλλα και παλι θα μεινω 1 εβδομαδα ακομα στις ιδιεε θερμιδες με τον ιδιο υαδατανθρακα να ειμαι σιγουρος και την επομενη αν δω οτι μενω στα ιδια θα αυξησω

τωρα ο φιλος μας 71 κιλα θα φτασει 400γρ υδατανθρακα και 3500 θερμιδες κατευθειαν?:shock: :shock:

επειδη τωρα βλεπω οτι θα φτιαξει διατροφη και ψαχνεται λεω να μπει καπως πιο συντηριτικα για αρχη και στη συνεχεια παρακολουθει το βαρος του και βλεπει για να μη λιπωσει πολυ το λεω :D :D

Ρε σλαινε ουτε εγω πιστευω να κραταει 3500 θερμιδες αφου εδω βλεπω δεν ξερει να τις μετραει απ εξω που λεει ο λογος για ενα προχειρο μετρημα

400 γραμ υδατανθρακας ειναι αρκετος ειναι περιπου 1,6 κιλα ΒΡΑΣΤΟ ρυζι

embrance
16-12-08, 10:29
Λοιπον...νεο πλανο,ψιλοβασισμενο σε αυτο που εκανα οταν πηρα τα πρωτα μου 7,5 κιλα(και μετα εχασα τα 2... :banghead: )
6 γευματα και Θεο βοηθος...
Κανοντας και (για 100η φορα,αυτη την φορα το σηειωσα σε ενα χαρτι κα σε εγγραφο του word)μετρηση ειδα οτι θελω για συντηρηση ΜΒR:66+959+880-476=1429*1,80=2,572 Θερμιδες.Αρα γι αογκο θελω κοντα στις 3,000.Δεικτη μαζας σωματος εχω 22,60.

Γευμα 1ο.(Συνολο=580 θερμιδες)
Γάλα πλήρες 3.5% λιπαρα 250μλ+1 σκουπ whey+κρεατινη και ΖΜΑ.(150 θερμιδες το γαλα+150 η whey=300,σαν τους σπαρτιατες δηλαδη...)
Πρωτείνες σε gr : 8+30
Λίπος σε gr : 8+2
Υδατάνθρακες σε gr : 11+5
Μιση ωρα μετα 50γμρ βρωμη + ενα αυγο.(200+60=260)
Πρωτείνες σε gr : 9+5
Λίπος σε gr : 3+4
Υδατάνθρακες σε gr : 30+0,5

Συνολο:52γρμ πρωτεινη,17 λιπος.,46 υδατ.

Γευμα 2ο.(Συνολο=262 θερμιδες)
Ενα γιαουρτι 2%(200γρμ),2 φρουτα(μπανανες,περιπου 80γμρ η καθεμια)
Θερμίδες : 122+140
Πρωτείνες σε gr : 7+2
Λίπος σε gr : 4+0.5
Υδατάνθρακες σε gr : 12+39

Γευμα 3ο.

(Θα το συνεχισω μολις επιστρεψω)

slaine
16-12-08, 15:13
με το που ξεκίνησα είδα ότι στο πρώτο γεύμα έχεις 60γρ πρωτείνης κάτι που μάλλον δεν ισχύει. μάλλον έχεις κάνει λάθος ξανακοίτα
250μλ γάλα+1 μεζούρα πρωτείνη+1 αυγό δε μας κάνουν 60γρ πωτείνης

τη βρώμη με τι θα την φας?

το δέυτερο γέυμα έχει πολύ λίγη πρωτείνη

Steve KinG STyLe
16-12-08, 15:21
Βρες εναν σοβαρο θερμιδομετρητη κατα αρχας και δες εδω http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805 για το πως πρεπει να ειναι τα γευματα κατανεμημενα...

embrance
16-12-08, 15:26
Για τις μετρησεις σε πρωτεινη κτλ χρισιμοποιω αυτα τα δυο σαιτ:http://health.in.gr/tools/calories.asp και http://caloriecount.about.com/.
Εντιτ:Οντω slaine εκανα ενα λαθος.Υπολογησα για 500μλ γαλα.Μισο να διορθοσω.

Το 2ο γευμα εινια υτο που παιρνω πριν παω γυμναστηριο.Θελω να βαλω και εκει αλλες 150 θερμιδες.

Υπολογιζω το 3ο και 5ο γευμα να ειναι στερεας τροφη,απο 500 θερμιδες οτ καθενα.Πιθανον να βαλω καποιου ειδους οσπρια η λαχανικα και μαζι και κρεας.Επισης θα εχω αλλες 2 φορες γαλα με whey,μια 500μλ και μια στο τελος στο 6ο γευμα 250μλ.(ετσι το κραταγα για αρκετο καιρο και πανω μου δουλεψε καλα).Τις ημερες που δεν θα κανω προπονηση απλα θα κοψω τις οποιες πρωτεινες σε σκονη γι ανα κατεβασω τις θερμιδες στις 2,500 αν και σκεφοτμαι να τις κρατησω ψηλα,γιατι με τον μεταβολισμο μου...δεν βγαζω ακρη.

mathiteuomenos
16-12-08, 23:55
!Θα με παντρευτει αραγε καμια???)


ε τοσες γκομενες που εχεις σε αθηνα(3), θεσσαλονικη(2), σερρες(1) και κρητη(2) ΜΙΑ απο αυτες δε θα βρεθει να σε παντρευτει?? :rolf: :rolf:

pikolo
17-12-08, 00:58
λοιπον φιλε κανε τα εξης κατεβασε το calorie king(προγραμμα για αν φτιαξεις διατροφη και τα μετραει αυτο για σενα)(αν δεν εχεις link πες να σ δωσω) μετα απλα βαζεις αυτα που θες στα αντιστοιχα γευματα και στα προσθετει κτλ κτλ..τοσο απλα..ποσταρε εδω την διατροφη και θα σ πουμε τι να κανεις..αλλα αν ειναι ομοιομορφα φταγμενη..αφου λες οτι διαβασες αλλα τοπικ τοτε θα ξερεις να διαμοιρασεις υδατανθρακες κατα τις ωρες της μερας,δηκλαδη αναλογως ποτε τους χρειαζεσαι....Ρωτα για περισσοτερα. :chinese:

embrance
17-12-08, 14:58
πικολο αν μπορεις στειλε link. 8)