PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στα καλάμια μετά το τρέξιμο



Όπου_υπάρχει_θέληση_
17-02-15, 12:14
Παιδιά καλησπέρα....

Εδώ και κάποιο διάστημα έχω αρχίσει και νιώθω έναν πόνο στα καλάμια (νομίζω λέγεται κνήμη?) μετά το τρέξιμο ή το σκοινάκι σαν να πάει να έχει μπουκώσει κάποια φλέβα....Πολλές φορές δεν μπορώ να πατήσω καλά....

Ρώτησα τον προπονητή μου και με ρώτησε αν κανω βαθιά squat στο γυμναστήριο, του είπα ναι και μου είπε να τα κόψω γιατι αυτά κάνουν το πρόβλημα....

Έχει νιώσει κάποιος κάτι παρόμοιο? Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κόψω τα squat...αλλά είναι αρκετά ενοχλητικό και σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα γιατρό αλλά περίμενα να δω πως θα πάει (γιατί δεν περισσεύουν και πολλά λεφτά :P)...

NASSER
17-02-15, 15:18
Λυπάμαι να διαβάζω πως γυμναστής σου είπε να κόψεις τα βαθιά σκουωτ για να αποφύγεις τον πόνο.
Καταρχήν θα πρέπει να μας πεις πόσο καιρό και πόσο συχνά τρέχεις, όπως επίσης που τρέχεις και με τι παπούτσια τρέχεις. Αυτά για να αποφύγεις τραυματισμούς. Μεγάλο ρόλο παίζει η σωματική κατάσταση που είσαι, αν δηλαδή είσαι υπέρβαρος ή έχεις έλλειψη υγρών ή αρκετά κουρασμένα τα πόδια σου είτε από υπερπροπόνηση είτε από ορθοστασία.
Έπειτα αν δεν είναι επιβάρυνση από όσο προανέφερα, είναι θέμα να προσαρμοστείς στο τρέξιμο και το σχοινάκι. Φυσικά σημαντικό είναι να έχεις αναφέρει το πρόβλημα σου έγκαιρα και όχι μετά από χρόνο. Αν έχει σοβαρέψει το πρόβλημα απλά χρειάζεσαι να διορθώσεις κάτι, δίνοντας και χρόνο ξεκούρασης από τυχόν παρατεταμένη καταπόνηση.

Nive
17-02-15, 16:52
Αν δεν είναι υπερδραστηριοποίηση του προσθίου κνημιαίου (λόγω τετανίας) , μπορεί να είναι στενωτική τενοντοθηκίτις προσθίου κνημιαίου ή περιοστίτιδα κνήμης (συχνή κάκωση υπέρχρησης σε δρομείς). Μπορεί όμως και κάτι απλό όπως ενεργά trigger...

Όπως και να`χει αν αυτός ο πόνος είναι τόσο έντονος που πλέον γίνεται αναχαίτισης τότε ο γιατρός είναι μονόδρομος και όχι ένα φόρουμ.
Θα συμφωνήσω με το Νάσσερ....τραγικό να σου προτείνουν να κόψεις μία άσκηση για να φύγουν οι ενοχλήσεις των οποίων η αιτία είναι άγνωστη. :unsure:

RAMBO
17-02-15, 17:56
Το ειχα παθει παλιοτερα (Τενοντιτιδα) ,στις αρχες αν εκανα γρηγορο περπατημα ενιωθα στο μπροστνο μερος του καλαμιου εναν πονο οπου αν συνεχιζα απλα μετα δεν μπορουσα νε περπατησω...καιρο μετα εκανα προπονηση στο στοιβο (αλμα εις μηκος-τρεκσιμο) και απο την πρωτη κ ολας προπονηση ειχα εντονο πονο..στην δευτερη προπονηση εκανα 1,5 μερα να σηκωθω απο το κρεββατι με φρικτους πονους ολη την νυχτα...

Πηγα σε γιατρο και αρχησα; φυσικοθεραπειες οι οποιες ηταν στην αρχη παγος,μετα τριψιμο με εναν κυλινδρο ωστε να διασπασει την φλεγμονη (τρομερος πονος) και τελος ρευμα.Παραλληλα κρεμες και αντιφλεγμονωδη τα οποια βεβαια δεν καναν απολυτως τπτ

Τωρα αυτο μπορει να δημιουργηθει ειτε απο κακη σταση του σωματος στο περπατημα,λαθος παπουτσια,κινηση η μπορει να ειναι και κατασκευαστηκο απ οτι μου ειπε..

TRIANTAFYLLOU
17-02-15, 19:13
απλα είναι τα πράματα όταν πιανόμαστε μετα το τρέξιμο στούς κνημιαίους (οι μυς μπροστα στο καλάμι αν δεν κάνω λάθος) αυτο σημαίνει ότι τρέχουμε με λάθος τεχνική και επιβαρυνουμε αντι για τους γαστροκνήμιους τούς μπροστινούς μυς

κατι παρόμοιο σημβαίνει όταν τρέχουμε σε κατηφόρα (εγω το είχα πάθει αρκετες φορες πηγαίνοντας στη δουλεια να προλάβω το λεοφωρείο και μετα στη σταση δεν μπορούσα να πατήσω τα πόδια , σαν ανάπηρος ήμουν)

ή όποιοι έχουν τρέξει με αρβύλες στο στρατό θα το έχουν νιώσει κάποια φορα , επειδη η αρβυλα δένει σφιχτα στο καλάμι και το πάτημα γίνετε κυρίως με την φτέρνα οπότε και τραβάει ζόρι ο κνημιαίος

το πράμα μιλάει απο μόνο του εφόσον τα συμπτώματα είναι μετα το τρέξιμο θέλει βελτίωση η τεχνική και παράλληλα διατάσεις στους μυς που πιάνονται και μασάζ να χαλαρώσουν

Όπου_υπάρχει_θέληση_
17-02-15, 19:17
γυμναστής σου είπε να κόψεις τα βαθιά σκουωτ για να αποφύγεις τον πόνο.

Για την ακρίβεια μου είπε να κόψω εντελώς τα squat, όχι απλά τα βαθιά squat αλλά από μία άποψη είναι λόγικο γτ ο άνθρωπος είναι προπονητής πυγμαχίας και όχι γυμναστής ή bbuilder απλά εγώ αρνούμαι να κόψω τα squat μέχρι τουλάχιστον να είμαι σίγουρος ότι φταίει αυτό :P


πρέπει να μας πεις πόσο καιρό και πόσο συχνά τρέχεις, όπως επίσης που τρέχεις και με τι παπούτσια τρέχεις.

Ξεκίνησα τρέξιμο πριν 2 μήνες περίπου, τρέχω κάθε μερα, σε στάδιο και έτρεχα με ένα ζευγάρι di kappa (κανονικά τρεξίματος φθηνά) αλλά τώρα άλλαξα και τρέχω με ένα ζευγάρι asics gel-galaxy 6....


Μεγάλο ρόλο παίζει η σωματική κατάσταση που είσαι, αν δηλαδή είσαι υπέρβαρος ή έχεις έλλειψη υγρών ή αρκετά κουρασμένα τα πόδια σου είτε από υπερπροπόνηση είτε από ορθοστασία.

Είμαι 1.65 στα 71 kg, έλλειψη υγρών δεν νομίζω γτ συνειδητά πίνω πολύ νερό και τσάι για να επιταχύνω το χάσιμο λίπους.... όσο για την προπόνηση προπονώ τα πόδια μου 1 φορά/βδομάδα αλλά αρκετά έντονα. Και για την ορθοστασία όλη μέρα ξάπλα είμαι γτ είμαι άνεργος (βασικά μισοάνεργος):P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
17-02-15, 19:24
απλα είναι τα πράματα όταν πιανόμαστε μετα το τρέξιμο στούς κνημιαίους (οι μυς μπροστα στο καλάμι αν δεν κάνω λάθος) αυτο σημαίνει ότι τρέχουμε με λάθος τεχνική και επιβαρυνουμε αντι για τους γαστροκνήμιους τούς μπροστινούς μυς

Ευχαριστώ πολύ...αυτό πάει να πει ότι μάλλον ρίχνω το βάρος μου μπροστά και πέφτει περισσότερο βάρος σ'αυτό το σημείο?


Πηγα σε γιατρο και αρχησα

Σε τι γιατρό πήγες φίλε? εγώ σκέφτηκα να απευθυνθώ σε αθλίατρο


Αν δεν είναι υπερδραστηριοποίηση του προσθίου κνημιαίου (λόγω τετανίας) , μπορεί να είναι στενωτική τενοντοθηκίτις προσθίου κνημιαίου ή περιοστίτιδα κνήμης (συχνή κάκωση υπέρχρησης σε δρομείς). Μπορεί όμως και κάτι απλό όπως ενεργά trigger...

Όπως και να`χει αν αυτός ο πόνος είναι τόσο έντονος που πλέον γίνεται αναχαίτισης τότε ο γιατρός είναι μονόδρομος και όχι ένα φόρουμ.
Θα συμφωνήσω με το Νάσσερ....τραγικό να σου προτείνουν να κόψεις μία άσκηση για να φύγουν οι ενοχλήσεις των οποίων η αιτία είναι άγνωστη.

Ευχαριστώ πολύ και αν και δεν κατάλαβα τπτ :P Θα ακολούθησω την συμβουλή για την τεχνική τρεξίματος και αν συνεχίσει θα πάω σε γιατρό...

Nive
17-02-15, 20:35
Όπως σου έγραψε ο κύριος Τριανταφύλλου πιθανόν να τρέχεις με λάθος τρόπο (μπορεί να βοηθά στον πόνο και το λάθος τερέν-κακά παπούτσια και άλλα) οπότε χρησιμοποιείς πολύ τον πρόσθιο κνημιαίο που είναι υπεύθυνος για την ραχιαία κάμψη της ποδοκνημικής δλδ το ``τσαρούχι``.
90782

TRIANTAFYLLOU
17-02-15, 21:38
έτσι ακριβώς στις φωτο φαίνετε καθαρα πώς αυτός ο μύς δουλεύει και επειδη σε σχέση με την γάμπα τον γαστροκνήμιο είναι πολύ ευαίσθητος , σε παρατεταμένο ζόρισμα όπως σε τρέξιμο με λάθος τεχνική η απο τα παπούτσια μπορεί να πιαστει πάρα πολυ , επειδή είναι μύς που δεν ενεργοποιείτε όπως η γάμπα και δεν έχει αντοχές
και πολλες φορές το πιάσιμο μπορεί να είναι τόσο έντονο που αν το πάθει κάποιος νομίζει κουτσάθηκε , η έπαθε κατι πολυ σοβαρό

fotis_326
17-02-15, 22:09
Παίδες κι εγώ έπαθα τενοντίτιδα στην επιγονατίδα αλλά και στα δύο πόδια.. θα αναρωτιέστε πως το έκανα αυτό.. ήμουν εντελώς αγύμναστος και έκανα προετοιμασία μπάσκετ σε ανδρικό και ο προπονητής το είχε πάρει πολύ πατριωτικά και μας έβαζε κάθε μέρα τρέξιμο για 1,30 ώρα με ασκήσεις σπριντ κλπ και μετά από ένα διάστημα είχα πόνο στα πόδια αλλά δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί το είχα πει στον coach και μου είχε πει ότι είναι από την κούραση επειδή έχω καιρό να γυμναστώ μετά μπήκαμε στο παρκέ και με τα πολλά άλματα ο πόνος γινόταν χειρότερος και πολύ πιο έντονος και σταμάτησα τις προπονήσεις και καθόμουν σπίτι.. ήμουν σε κατάσταση που δεν μπορώ να σηκωθώ χωρίς να βάλω δύναμη στα χέρια και να δώσω ώθηση.. μία μέρα στην προπόνηση την ώρα που κάναμε το ζέσταμα δεν μπορούσα να περπατήσω και τα ίδια ο coach είναι από την κούραση και λέω δε γαμιέται θα πάω σε ορθοπεδικό και μου είπε πως έχω τενοντίτιδα και στα δύο πόδια από την πολύ πίεση και επειδή δεν ήταν καλά γυμνασμένος ο τετρακέφαλος με τα πολλά και τα λίγα μου έδωσε κάτι χάπια τα πείρα και τα πόδια ήταν σε καλύτερη κατάσταση.. μετά πήγα σε ένα γυμναστήριο crossfit τους είπα το πρόβλημά μου και μου είπαν ότι διορθώνετε.. και ξεκίνησα, έκανα κάποιες προπονήσεις μόνος και μετά από 2 βδομάδες έκανα κανονική προπόνηση crossfit για ένα μήνα χωρίς κανένα πρόβλημα στα πόδια και τώρα επέστρεψα στο γυμναστήριο (σταθερές αξίες :) )

Nive
18-02-15, 10:14
....τενοντίτιδα προεπιγονατιδικού ή jumper`s knee. Κλασική αξία.... :welcome:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
19-02-15, 04:55
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια με τα καλάμια νομίζω το διόρθωσα αλλά μάλλον κάποιος μ'έχει ματιάσει

Τεσπά έκανα κωπηλατική με μπάρα και προσπάθησα να διορθώσω την στάση μου πετάγωντας το στήθος προς τα έξω όταν ένιωσα ένα τραβηγμα στην μέση, επιτόπου άφησα τα κιλά αλλά τώρα πονάω πάρα πολύ....Γράφω τέτοια ώρα γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ...τα κάνα μαντάρα το ξέρω...τι να κάνω .S.O.S?

NASSER
19-02-15, 22:30
Ο φίλος Nive είναι ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσει στο πρόβλημα σου. Τώρα σίγουρα χρειάζεσαι μια παύση και ξεκούραση. Αν ο πόνος είναι μυικός μια καλή λύση είναι να λάβεις μυοχαλαρωτικό με αντιφλεγμονώδες μαζί. Αλλά αυτό κατόπιν διάγνωσης κάποιου ειδικού.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
19-02-15, 23:05
Πήγα στον γιατρό και μου είπε για μαγνητική και ότι μάλλον είναι κάποιου είδους κοίλη στην μέση....Μου είπε να μην κάνω προπόνηση μέχρι την Τρίτη...Βασικά νιώθω πόνο χαμηλά εκεί που ενώνει η μέση με την λεκάνη...αλλά είμαι καλύτερα απο χθές...Πήρα αντιφλεγμονώδη που μου έδωσε...

Το χειρότερο δεν είναι ο πόνος, το χειρότερο είναι η ξενέρα γτ πάνω που είχα αρχίσει να βρίσκω καλό ρυθμό, να ανεβάζω κιλά και γενικά οι προπονήσεις βγαίνανε πολύ στρωτά έγινε αυτό...

Για να πώ την μαύρη αλήθεια μπαίνω άσχημα στον πειρασμό να πάω αύριο για προπόνηση που έχω στήθος και δικέφαλα και η μέση μου δεν θα μπει στο παιχνίδι....Θα δώ εξαρτάται πως θα ξυπνήσω...

Ανδρεας
19-02-15, 23:29
σκέψου τι θα γίνει αν η προπόνηση αύριο σου κοστίσει άλλες 5 ή 10 προπονήσεις. Τί είναι καλύτερο, 1 ή 10?
ξεκούραση μέχρι να νιώσεις έτοιμος (και με τις οδηγίες του γιατρού)
περαστικά :welcome:

NASSER
20-02-15, 00:05
Πήγα στον γιατρό και μου είπε για μαγνητική και ότι μάλλον είναι κάποιου είδους κοίλη στην μέση....Μου είπε να μην κάνω προπόνηση μέχρι την Τρίτη...Βασικά νιώθω πόνο χαμηλά εκεί που ενώνει η μέση με την λεκάνη...αλλά είμαι καλύτερα απο χθές...Πήρα αντιφλεγμονώδη που μου έδωσε...

Το χειρότερο δεν είναι ο πόνος, το χειρότερο είναι η ξενέρα γτ πάνω που είχα αρχίσει να βρίσκω καλό ρυθμό, να ανεβάζω κιλά και γενικά οι προπονήσεις βγαίνανε πολύ στρωτά έγινε αυτό...

Για να πώ την μαύρη αλήθεια μπαίνω άσχημα στον πειρασμό να πάω αύριο για προπόνηση που έχω στήθος και δικέφαλα και η μέση μου δεν θα μπει στο παιχνίδι....Θα δώ εξαρτάται πως θα ξυπνήσω...

Από τη στιγμή που παίρνεις αντιφλεγμονώδες και ακόμα έχεις πόνο, είναι λάθος να πας για προπόνηση. Να υποθέσω πως σου είπε να κάνεις τη θεραπεία για τρεις ημέρες.
Το ότι νιώθεις καλύτερα είναι θετικό αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το ριψοκινδυνεύσεις! Γιατί πιθανόν έχεις κάνει μια φλεγμονή και υπάρχει κίνδυνος να την κάνεις μεγαλύτερη ή στη προσπάθεια σου να αποφύγεις τον πόνο να τραυματιστείς αλλού.

Nive
21-02-15, 02:07
Πω ρε φιλε...θεληση εχεις τυχη δεν εχεις!
Για να εχεις κηλη ή εστω προπτωση δισκου με πιεση νευρου θα πρεπει να εχεις και νευρολογικο συμπτωμα οπως πχ πονο με πορεια-εντοπισμενο-διαξιφιστικο ή καυσαλγια.
Αν οχι μην φοβασαι αλλα καλου κακου κανε MRI. Προφανως λογω κακης τεχνικης και προφανης αδυναμιας ραχιαιων σου εβγαλε αυτον τον εντονο πονο.
1) Εμβρυικη σταση
2)Υπτια κατακλιση με δυο μαξιλαρια κατω απο τα γονατα
3)Συνηθως mesulid ειναι η πρωιμη φροντιδα.
Μετα γιατρος για συνταγη μυιχαλαρωτικων-αντιφλεγμονωδων φαρμακων ειναι η λυση συντηρητικης αγωγης.

Καποιοι γιατροι ριχνουν και καμια σειρουλα ενεσεις voltaren-muscoril...

Η μεση θα περασει θα ξανακανεις βαρη αλλα φροντισε να την "δεσεις" καλα γιατι αφου σε επιασε μια θα σε ξαναπιασει αν δεν το διορθωσεις.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
22-02-15, 02:04
Λοιπόν σας κάνω update :P

Αρχικά δεν έχω ασφάλιση, οπότε δεν μπορώ να κάνω MRI τουλάχιστον προσωρινά μέχρι να βρώ μια λύση...

Όμως δεν σας άκουσα και πήγα για προπόνηση. Πήγα και πυγμαχία και γυμναστήριο... Γυμναστήριο έχω πάει 2 φορές, την μία έπαιξα στήθος και ανέβηκα και σε κιλά στο bench press στον οριζόντιο. Βέβαια έκανα μία ωρα ασκήσεις για τον κορμό πριν ξεκινήσω και μετά τον κορμό,διατάσεις...αργότερα μπήκα στην κανονική προπόνηση...

Επίσης σήμερα έπαιξα πλάτη...Έκανα κανονικά μονόζυγο αλλά κανονική κωπηλατική απέφυγα να κάνω. Αντιθέτως έκανα κωπηλατική με το σωματικό μου βάρος τραβόντας τον εαυτό μου προς την μπαρα με τα πόδια σένα σκαμνί. Άρσεις θανάτου δεν έκανα είπα να το αποφύγω :(

Πάντως νιώθω πολύ καλύτερα...:)

και για να πώ και την εξυπνάδα μου : "Το σώμα είναι μηχανή και μεις μηχανικοί..."

Nive
22-02-15, 17:52
....κατι τετοιοι ειναι οι καλυτεροιπελατες μου... :P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
22-02-15, 20:03
Χαχαχα....

ψήστο όμως να μου κάνεις καμιά έκπτωση άμα σε χρειαστώ :P

Fatty Acid
23-02-15, 02:32
Λίγο άσχετο ίσως, αλλά επειδή είπες ότι είσαι ανασφάλιστος, εφόσον είσαι ημι-άνεργος λογικά καλύπτεις τς προϋποθέσεις για να βγάλεις βιβλιάριο ανασφάλιστου και να μπορέσεις να κάνεις την mri (αν και θα περιμένεις 1 μήνα μέχρι να βγει).