PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα ώμου...



jemstone
16-12-08, 12:09
hey everyone... ok to problima einai os exis exo bgalei ton omo mou 2 fores logo epaggelmatos.. to teleutaio diastima otan kolimpao exo enoxliseis entones stin mprostini moira tou omou. tora o giatroulis eipe oti theli diatatikes kai bari gia na tous dinamoso. kamia askisoula re paidia pou na min einai pieseis kai etaseis xeroume... :unsure:

RUHL
16-12-08, 12:29
Δουλεψε περιστροφεα μεχρι να επανελθεις και να αποτρεψεις μελοντικα προβληματα
http://www.youtube.com/watch?v=tjA0YNAQI7U
http://www.youtube.com/watch?v=P6MMD5L7498

2 ασκησεις 3-4 σετ 15-20 ΑΡΓΕΣ επαναληψεις περιπου 2 δευτερολεπτα θετικη κινηση(πχ πανω) και 2 αρνητικη(πχ κατω αναλογος την ασκηση αυτα)
Κιλα δεν χρειαζοντε μεγαλα θελει πολυ ελαφρια

και μπορεις να κανεις Τ side laterals

Muscleboss
16-12-08, 14:21
jemstone welcome, :wave:

προσπάθησε να γράφεις ελληνικά.

οι παραπάνω ασκήσεις θα σε βοηθήσουν λογικά. ίσως και εκτάσεις με λίγα κιλά θα πρέπει να κάνεις για να δυναμώσεις την μπροστινή μοίρα.

πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις και την άοψη ενός φυσικοθεραπευτή.

ΜΒ

slaine
16-12-08, 14:40
έχω βγάλει και τους 2 ώμους και γενικά έχω πρόβλημα στην περιοχή.

ασκήσεις για τους περιστροφικούς μυς και ειδικά με λάστιχα, πλειομετρικές και ισομετρικές θα βοηθήσουν. επίσης το ήπιο κολύμπι κάνει καλό γιατί και δυναμώνει τους μυς και δίνει ελαστικότητα.

ακόμα οι ασκήσεις κλειστόυ τύπου, δηλαδή αυτές που δουλεύεις με το βάρος σου όπως μονόζυγο, push ups κλπ κάνουν πολύ καλό.

θα κάνεις ότι δε σε πονάει και με τον καιρό που θα δυναμώνεις θα κάνεις και τις κλασσικές, εκτάσεις/πιέσεις κλπ. μην ξεχνάς διατάσεις!!!

όλα όσα σου προτείνουμε έιναι βάσει κάποιας εμπειρίας και σίγουρα σωστή διάγνωση μέσω νετ δε μπορεί να γίνει ούτε είμαστε γιατροί.

εύχομαι καλή αποκατάσταση!!! :green:
καλώς ήρθες στην παρέα μας! :welcome:

slaine
16-12-08, 14:46
Να πω επίσης ότι τα βάρη με τις κλασσικές ασκήσεις ελάχιστη βοήθεια θα σου δώσουν και ειδικά αν κάνεις βάρη και κολύμπι μαζί υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσεις βάσεις για να επαναληφθεί ένας τραυματισμός στην περιοχή.

τώρα είδα και το προφίλ σου. αφού κάνεις αναρίχηση και κολύμπι είσαι αρκετά δυνατή για να κάνεις τις ασκήσεις κλειστής αλυσίδας. αν δεν πονάς θα σε βοηθήσουν πολύ :^^:

επί τη ευκαιρεία ωραία φωτό :wink:

tezaman
16-12-08, 15:58
χτές και εγώ ενώ κατάλαβα στην αρχή της προπόνησης πως οι ώμου δεν ήτανε και στα καλύτερα τους τους πίεσα αρκετά πάνω στις ασκήσεις στήθους ενώ με ενοχλούσαν.. πήγα και το βράδυ για bowling.. και τους έκανα χειρότερα :x έβαλα λίγο πάγο πριν πέσω για ύπνο.. σήμερα είναι καλύτερα αλλά τους αισθάνομαι πολύ ταλαιπωρημένους :cursing:
περαστικά στην κοπέλα :awesome:

jemstone
18-12-08, 00:18
thanks guys.... :army2: :love:

RUHL
18-12-08, 00:23
Δοκημασες τιποτα?

jemstone
18-12-08, 00:27
ekana ...apla epifilaktika me liga bari kai oxi oles pou ida sta binteakia... sto nero fysika simera den me tsipmise poli alla episis kai ekei eimoun epifilakriki den ekana me entasi tin proponisi mou

RUHL
18-12-08, 00:33
lol ενοειτε οχι ολα 2 ασκησεις απο εκεινες επιλεγεις

Muscleboss
18-12-08, 00:33
jemstone, προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες είναι κανόνας.

και πόσταρε και πιο συχνά αν θες γιατί για κάποιο (ανεξήγητο :) ) λόγο ανεβάζεις την ακροαματικότητα :green:

ΜΒ

jemstone
18-12-08, 00:37
παιδια το να γραφω ελληνικα ειναι σαν να μου τραβατε τα δοντια ειμαι εντελος μα εντελος ανορθογραφη.. οπως βλεπετε επισις δεν τονιζω... οποτε αν δεν σας ενοχλη ... ελληνικα ελληνικα

RUHL
18-12-08, 00:40
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: ^^^


μονο μην δηξετε το τοπικ στον νασερ :shifty: :shifty: :shifty: :rolf: :rolf:

jemstone
18-12-08, 00:53
:?: :?: :?

Muscleboss
18-12-08, 00:56
ο νασσερ είναι ένας φίλος εδώ μέσα με ιδιαίτερη αδυναμία στο ωραίο φίλο.. μην τον ακούς... :D

ΜΒ

jemstone
18-12-08, 00:59
κατσε ελληνικα ειπαμε..ααααα μαλιστα λοιπον κατσε προσπαθω να μαθω το πως λειτουργει το site..

RUHL
18-12-08, 01:13
Eπι του θεματος αν και αγγλικα αν δεν καταλαβεις κατι πες

Αυτες ειναι ασκησεις για να θεραπευσεις τον δελτοιδη(ομο)
http://www.imageshack.gr/files/grc6avhd20mxe7l774hx.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=grc6avhd20mxe7l774hx.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/ye51zdoan1j0y5bj2lf7.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ye51zdoan1j0y5bj2lf7.jpg)

οταν πηγα για φυσιοθεραπεια μου η πρωτη που μου προτηνε ηταν η παρακατω αν και χωρις το μπαλακι και λιγο ζορικη αλλα αν την δουλευεις για καποιο διαστημα θα τα πας καλυτερα

http://www.imageshack.gr/files/6e9ggeqv7quoiw2z49q5.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=6e9ggeqv7quoiw2z49q5.jpg)
http://www.imageshack.gr/files/buslp6lup5q5jzlw3uue.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=buslp6lup5q5jzlw3uue.jpg)

jemstone
18-12-08, 01:22
τα καταλαβενω μια χαρα αλωστε αμερικη τελιωσα γυμναστικη ακαδημια.. θα το εκτυποσω γιατι ετσι δεν το βλεπω καλα... πολλη υλικο εχεις παντος..ευχαριστω... δεν θα βολευτω τα ελληνικα με τιποτα

Muscleboss
18-12-08, 01:29
jemstone,

μια χαρά τα πας με τα ελληνικά, προσπάθησε όσο μπορείς. αν δυσκολεύεσαι πολύ, που και πού θα κάνουμε τα στραβά μάτια, δεν έχουμε εξάλλου πολλές κοπέλες εδώ μέσα για να είμαστε και απαιτητικοί. :lol:

ΜΒ

RUHL
18-12-08, 01:31
γραφε μην μασας :P :P :P δεν ειναι το φορουμ γραματικης εδω αν και νομιζω μπορουμε να πησουμε τον βοςς να παραβλεψει τον κανονα greeklish :rolf: :rolf: :rolf: (καλα βοςς μια πλακα καναμε :lol: :lol: )

jemstone
18-12-08, 01:39
δεν πιραζει γλυκιε μου .. θα τα καταφερω αφου δεν σας ενοχλη που ειμαι ανορθωγραφη τοτε μια χαρουλα..κριμα που δεν εχει Τ9 το συστημα :wink:

slaine
18-12-08, 01:42
κριμα που δεν εχει Τ9 το συστημα :wink: :idea: :idea: :idea:

NASSER
18-12-08, 01:45
jemstone καλωσορισες στο φορουμ και ευχομαι συντομη αναρωση του ωμου.

Αν θελεις μπορεις να ποσταρεις στην ενοτητα Αλλα Αθληματα για την κολυμβηση. Επισης οπως γνωριζεις η κολυμβηση ειναι καλη αεροβια ασκηση. Θα μπορεις να μας δωσεις τις αποψεις πανω σαυτο!

:welcome:

jemstone
18-12-08, 01:50
τωρα μαθαινω το συστημα εδω οποτε μολισ καταλαβω το πως λειτουργη θα γραψω πρωτα πρεπει να βρω αυτο που ειπες.χαχαχαχα :roll:

Billy
18-12-08, 10:52
js
όλα αυτά που σού λένε τα παιδιά είναι σωστά αλλά εκείνο που θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις είναι να καταλάβεις το πώς ακριβώς λειτουργεί ο Ωμος, δηλαδή ποιοί είναι οι Στροφείς (Rotator Cuff Muscles) δηλαδή οι μύς που τραυματίζονται καί δημιουργούν τα προβλήματα.
Οπως επίσης την διαφορά μεταξύ Ligaments-Συνδέσμων καί Στροφέων.

Εγώ σε αυτή την φάση που είσαι θα σε συμβούλευα να μειώσεις την προπόνηση της Κολύμβησης σου στο σημείο που δέν αισθάνεσαι κανέναν, μα κανέναν, πόνο.
Πράλληλα να διαβάσεις την Ανατομία του Ωμου καί να κάνεις ένα πρόγραμμα Ενδυνάμωσεις των Στροφέων πού όπως είπε ο ruhl γίνεται με πολύ λίγα κιλά, 1.5 κιλό, το οποίο θα πρέπει να κάνεις κάθε μέρα καί μετά από 6 βδομάδες βλέπεις την εξέλιξη σου.
Καί όλα αυτά την στιγμή που δέν αισθάνεσαι πόνο, άμα πονάς τα παρατάς όλα καί κάθεσαι φρόνιμη, ΟΚ;;; δηλαδή δέν κάνεις τίποτα γιατί ο πόνος στους ώμους είναι προάγγελος γιά μεγαλύτερη ταλαιπορία.

Γιά ρίξε μιά ματιά εδώ


http://www.physioroom.com/experts/asktheexperts/answers/qa_mb_20050225.php

jemstone
18-12-08, 11:13
Μωρέ να κάτσω φρόνιμα πες ότι ούτε προπόνηση να κάνω (θα προσπαθήσω) το πρόβλημα είναι ότι η δουλεία μου έχει να κάνει και με παιδάκια μικρά από κει την έπαθα κιόλας.. δύσκολα να κάτσω εκτός πρέπει να είμαι μέσα στο νερό και φυσικά τα μικρά γραπώνουν πάνο σου σαν βδέλλες….

Billy
18-12-08, 11:19
δηλαδή κάποιο παιδάκι σε τράβηξε από το χέρι καί έπαθες εξάρθρωση ώμου;;;

jemstone
18-12-08, 11:40
Χάχα όχι την εξάρθρωση την έχω πάθει χρόνια πριν από αναρρίχηση μάλιστα τον έχω βγάλει 2 φορές τον ώμο αυτόν.. συνήθως είμαι μέσα στο νερό όταν έχω τα μικρά πριν 3 εβδομάδες περίπου δεν μπήκα τα επέβλεπα από απέξω .. εκείνη την ημέρα για κακή μου τύχη ένα μικρό άφησε την σανίδα και πήγαινε προς τα κάτω βούτηξα για να τη βγάλω και τη σήκωσα με το ένα χέρι τραβώντας την έξω από το νερό πάνω στο πεζούλι ήμουν με ρούχα και παπούτσια που με έκανε να επιπλέω πιο δύσκολα όποτε όλο το βάρος έπεσε στο χέρι για να την τραβήξω όλα αυτά ασυναίσθητα και σε δευτερόλεπτα και από το τσίμπημα που ένιωσα κατάλαβα ότι ήταν ο ωμός μου που έπαθε τη ζημία :wink:

Billy
18-12-08, 12:02
άκου να σού πώ δυό πραγματάκια,

άν έχεις πάθει εξάρθρωση στην αναρρίχηση σημαίνει ότι έχεις χαλαρούς Συνδέσμους αλλά καί εντελώς αγύμναστους Στροφείς. δηλαδή η αρθρωση σου δέν μπόρεσε να αντέξει το βάρος του σωματός σου, στην χειρότερη των περιπτώσεων αν είχες μόνο αδύναμους στροφείς θα σου έκανε κάποια τενοντίτιδα αλλά όχι εξάρθρωση.
Καλό θα ήταν να κάνεις μία Μαγνητική ή ακόμα καλύτερα ένα Μαγνητικό Αρθρογράφημα που έχει ακρίβια στο 98%.
Μετά θα δείς τι θα κάνεις, άν θέλεις πληροφορίες γιά Γιατρούς στείλε ΡΜ.

Αλλά με τίποτα μην το αφήσεις έτσι γιατί με τον χρόνο τα πράγματα θα χειροτερεύουν.

slaine
18-12-08, 16:48
ωραίος ο Βασίλης! που χάθηκες τόσο καιρό ρε αλήτη????? :P

slaine
18-12-08, 17:06
πάντως πιστεύω ότι επειδή κοστίζει αλλά και δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα στον ώμο, ας κάνει για αρχή αυτά που πρέπει,

δηλαδή ξεκούραση και ενδυνάμωση όπως είπαμε, που μόνο καλό μπορεί να κάνουν

και αν κάτι δεν πάει καλά μετά από λίγο καιρό το κοιτάει κι έτσι το θέμα. άσ επου τώρα γιορτινές μέρες οι γιατροι.... :turtle:

Billy
18-12-08, 18:05
έλα ρε πατριώτη,

θα σου πώ, θα σου πώ, θα ρίξω ΡΜ.

Σχετικά με την js δέν λέω ρε παιδι μου να πάει αύριο το πρωί αλλά να βγαίνει ο ώμος επειδή ένα παιδάκι σε τράβηξε λίγο πιό πολύ από το χέρι δέν μου "κάθεται" καλά.

slaine
18-12-08, 18:24
καλά δεν έγινε κι έτσι. έχει βγάλει 1-2 φορές τον ώμο και είναι πλέον ευπαθής. κλασσική περίπτωση βλάβης που θα έλεγε και ο Τσάκωνας! :P

από τη στιγμή που δεν τον φορτίζει με μεγάλα φορτία πχ βάρη αλλά κάνει μόνο γυμναστική με το σώμα τησ κυρίως καλό είναι να επικεντρωθεί στα λάστιχα-περιστροφικούς και κλειστής αλυσίδας ασκήσεις.

αλλά αρκετά νομίζω κάπου ανακυκλώνουμε αυτά που ήδη έχουν ειπωθεί.

περιμένω πμ :wink:

tezaman
18-12-08, 20:23
jem τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να μπαίνεις στο σάιτ? ιντερνετ εξπλόρερ η μοζίλα? πάντως στο μοζίλα βάζεις εύκολα T9 που βολεύει αφάνταστα :awesome:

Billy
18-12-08, 20:28
γιά λεγε ρε φίλε,
εγώ έχω Μοζιλα,
εχω κατεβάει καί το greek-english add-on, spelling, αλλά τα ελληνικά δέν μου τα διωρθώνει,
μηπως θέλει κάποιο setting????

tezaman
18-12-08, 20:38
το greek spellin dectionery 0.8.2 κατέβασε :green:

Billy
18-12-08, 21:06
μήπως έχεις url???
παιδί μου, μιλάς σε άσχετο


edit

OK τα βρήκα

billys15
18-12-08, 22:50
Χάχα όχι την εξάρθρωση την έχω πάθει χρόνια πριν από αναρρίχηση μάλιστα τον έχω βγάλει 2 φορές τον ώμο αυτόν.. συνήθως είμαι μέσα στο νερό όταν έχω τα μικρά πριν 3 εβδομάδες περίπου δεν μπήκα τα επέβλεπα από απέξω .. εκείνη την ημέρα για κακή μου τύχη ένα μικρό άφησε την σανίδα και πήγαινε προς τα κάτω βούτηξα για να τη βγάλω και τη σήκωσα με το ένα χέρι τραβώντας την έξω από το νερό πάνω στο πεζούλι ήμουν με ρούχα και παπούτσια που με έκανε να επιπλέω πιο δύσκολα όποτε όλο το βάρος έπεσε στο χέρι για να την τραβήξω όλα αυτά ασυναίσθητα και σε δευτερόλεπτα και από το τσίμπημα που ένιωσα κατάλαβα ότι ήταν ο ωμός μου που έπαθε τη ζημία :wink:

Παντως κι εγω με τη σειρα μου ευχομαι να ερθει στο 100% του οσο πιο γρηγορα γινεται :wink:

jemstone
18-12-08, 23:25
Μαζί με τον ωμό θα φτιάχνω και τον υπολογιστή μου εδω μέσα 2 σε ένα χαχαχαχαχαχ

θα εχω και Τ9 :thumbsup: