PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια ειναι η καλυτερη ασκηση για κοιλιακους???



Steve KinG STyLe
16-12-08, 23:33
The best ab exercise? Squatting. Next is deadlifting.
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/Ahmad_Haidar_246.jpg
Abdominal specialization for athletes? It could happen, but the abs actually have very little potential for strength increases when compared to other muscles like calves. Along with the grip, the abdominals are the least likely to improve with training. Some of these guys can claim all these poundages used in ab training, but it's actually the psoas doing the work. If you truly isolate the abs, after six to eight weeks an athlete will plateau the rest of his life. Research has shown that the most coordinated athletes master the most difficult abdominal exercises in six to eight weeks. The only things that increase abdominal improvement are squatting and deadlifting.
Have those guys into core training ever trained anyone strong? Bring me someone then. I find that it's just a con job and a disgrace to the strength coaching community.


Το ποσταρα ετσι απλα να υπαρχει,για τους λατρεις των κοιλιακων :joker: Πηγη Charles Poliquin...

thegravijia
16-12-08, 23:42
what?
excuse me sir i dont speak english...
only greek please..

slaine
16-12-08, 23:42
after six to eight weeks an athlete will plateau the rest of his life.

Research has shown that the most coordinated athletes master the most difficult abdominal exercises in six to eight weeks.

The only things that increase abdominal improvement are squatting and deadlifting.

πρόσεξε λίγο τι ακριβώς λέει. πλατώ σε τι? δύναμη? ή ανάπτυξη?
οι ασκήσεις που λες λέει ότι αυξάνει τη βελτίωση αλλα σε τι? προφανώς και στα 2 αλλά δε νομίζω ότι μετά τις 8 βδομάδες δε βελτιώνεσαι....


μου φαίνεται δύσκολο σε 8 βδομάδες να φτάνεις το πλατώ σου δεδομένου ότι έκανα κοιλιακούς για χρόνια(χωρίς να κάνω σκουώτ και άρσεις θανάτου) και βελτιωνόμουν (βέβαια έκανα μονόζυγο, σταυρό :roll: και πολ τέχνες που δουλεύουν το κέντρο πάαααααααρα πολύ)

Steve KinG STyLe
17-12-08, 00:34
Κοιτα, προσεξε τους pro σε ολη τους την καριερα...αλλαζει τιποτα σημαντικο στο σχημα των κοιλιακων τους?Ενταξει η μονη διαφορα που παρατηρουμε ειναι το ποσοστο λιπους...

π.χ
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/Ahmad_Haidar_231-1.jpg


προφανώς και στα 2 αλλά δε νομίζω ότι μετά τις 8 βδομάδες δε βελτιώνεσαι....
Το πιστευω αυτο για τις 8 βδομαδες,να σου δωσω παραδειγμα εμενα γιατι να μην λεω μονο ξενα παραδειγματα.Εγω μεσα σε 1μηνα και κατι απεκτησα ενα Χ σχημα στους κοιλιακους μου ε απο τοτε ακριβως το ιδιο σχημα εχουν (4+2πανω σιγκεκριμενα) και το μονο που κανουν πλεον ειναι σιγα σιγα να παιρνουν μαζα και να φαινονται μεγαλυτεροι και ειδικα οταν αρχισα πιο σοβαρα σκουοτ και αρσεις ειχα καλυτερα αποτελεσματα...

Προσωπικα το πιστευω οτι εννοει οπως ειπε και τα 2 αλλα κυριως το ενδιαφερον ειναι απο θεμα υπερτροφιασ... :wink:

slaine
17-12-08, 00:37
δε μιλάμε για εσένα ρε αλήτη που παίρνεις φάρμακα! άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι έκανες τη σύγκρισή σου με τους προ, που είστε στο ίδιο επίπεδο... :rolf: :rolf: :rolf:

pikolo
17-12-08, 01:10
με τις αρσεις το ξερω και εγω βασικα ολοι αυτο υποστηριζουν οτι οντως μεγαλωνουν...με αρσεις..Περα απο αυτο τα προγραμματα ογκου κοιλιακους αντε να χουν μια δυο ασκησεις το πολυ..γιατι αραγε?ο poliquin επισεις λεει οτι η καλυτερη ασκηση για κοιλιακους ειναι με μπαλα γυμναστικης....δεν το διαβασες αυτο steve?στο τελος του βιβλιου ειναι....se tempo λεει 512....

ikamak
17-12-08, 01:14
Το σχήμα των κοιλιακών σε κάθε άνθρωπο δεν αλλάζει, ο όγκος τους όμως ναι.
Και αυτό είναι που τους κάνει εντυπωσιακότερους!!

slaine
17-12-08, 01:16
η μπάλα τα σπάει!!!!!!!!!!!! :rocking:

slaine
17-12-08, 01:17
Το σχήμα των κοιλιακών σε κάθε άνθρωπο δεν αλλάζει, ο όγκος τους όμως ναι.
Και αυτό είναι που τους κάνει εντυπωσιακότερους!!

ακριβώς. είναι σαν να λες θα αυξήσω τον αριθμό των μυικών μου ινών.... ενώ αλλάζει το μέγεθος

pikolo
17-12-08, 03:19
ε μα το μεγεθος δεν θελουμε να αλλαξουμε ρε σεις?

slaine
17-12-08, 03:26
ναι πικ όλοι τα ίδια λέμε :turtle:

pikolo
17-12-08, 03:32
το σχημα τι σας νοιαζει?χεχε πολυ βεβαια υποστηριζουν οτι οι κοιλιακοι δεν ειναι δυνατον να μεγαλωσουν αρκετα σαν μυικη ομαδα και δνε τους γυμναζουν ποτε(ruhl)χεχε.. :P :P :1laugh:

RUHL
17-12-08, 10:45
:chinese: :chinese: :chinese: :chinese:

RUHL
17-12-08, 11:10
Research has shown that the most coordinated athletes master the most difficult abdominal exercises in six to eight weeks.

The only things that increase abdominal improvement are squatting and deadlifting.

πρόσεξε λίγο τι ακριβώς λέει. πλατώ σε τι? δύναμη? ή ανάπτυξη?
οι ασκήσεις που λες λέει ότι αυξάνει τη βελτίωση αλλα σε τι? προφανώς και στα 2 αλλά δε νομίζω ότι μετά τις 8 βδομάδες δε βελτιώνεσαι....


μου φαίνεται δύσκολο σε 8 βδομάδες να φτάνεις το πλατώ σου δεδομένου ότι έκανα κοιλιακούς για χρόνια
Mαλον δεν καταλαβες πως το λεει οι ερευνες εδηξαν οτι οι πιο "φορμαρισμενοι" αθλητες μπορουν να υπερνηκησουν καταχτησουν και τις ποιο δυσκολες ασκησεις μεσα σε 6 με 8 εβδομαδες.

Αμφηβαλω αν ο στεβε εφτασε σε επιπεδο ακομα που μπορουμε να τον πουμε ναι εισαι "φορμαρισμενος" πολυ νωρις ειναι ακομα αλλα για κατι αλλους που κανουν χρονια βαρη ναι μπορεις να το πεις αυτο οτι δεν βλεπουν βελτιωση πλεον .
Γενικα τους κοιλιακους τους προπονεις με πολλες ασκησεις απλος δεν το καταλαβαινεις πχ οταν κανεις στην τροχαλια πλατη με κλειστη λαβη η τρικεφαλο κατι λιγα κανει η με κιλα πχ οταν σηκωνεσε απο κατακλινη παγκο η ισιο με τους αλτηρες ενω κανεις στηθος η τρικεφαλο η οτι αλλο.
Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον σε αυτο το τοπικ δεν λεμε μην κανετε κοιλιακους αλλα οταν φτασεις πλεον σε καποιο επιπεδο το μονο που θα χρειαζεσε ειναι να ρηξεις τα ποσοστα λιπους

Τωρα για το ποσο ογκο μπορουν να παρουν οι κοιλιακοι ακριβη απαντηση δεν βρηκα εγω πιστευω δεν περνουν και οι υπερβολες με 40 60 κιλα για κοιλιακους μονο προβληματα δημιουργουν αν κρινω απο παλιους αθλητες αλλων σπορ που ξερω

Παντος αληθεια τι "μεγεθος" μπορεις να βαλεις στους κοιλιακους μετα τα 2-3 πρωτα χρονια η μετα απο 8 για ποιο παλιους?

Polyneikos
17-12-08, 12:40
Εγώ να πω την αλήθεια μου δεν βλέπω διαφορά στο σχήμα τους μετά από 10 χρόνια προπόνησης,απλά ή είμαι στον όγκο και καθεται πάνω τους ενα στρωμα λίπους και καλυπτονται ή γραμμώνω και αρχίζουν να φαίνονται, η βάση έχει δημιουργηθεί από τα πρώτα χρόνια.Επίσης αποφεύγω να βάζω κιλα στα μηχανηματα κοιλιακών γιατί μεγαλώνει και η περιφερεια της μέσης,συμβαινει έτσι κι αλλιως απο τα squats και από καποιες άλλες ασκήσεις,πιο πολύ με ενδιαφέρει το "κάψιμο" τους πλέον.Η καλύτερη ασκηση για κοιλιακους είναι η διατροφή!!

NASSER
17-12-08, 14:32
Επίσης αποφεύγω να βάζω κιλα στα μηχανηματα κοιλιακών γιατί μεγαλώνει και η περιφερεια της μέσης,συμβαινει έτσι κι αλλιως απο τα squats και από καποιες άλλες ασκήσεις,πιο πολύ με ενδιαφέρει το "κάψιμο" τους πλέον.

Αυτο ειναι υπερβολη, δεν ισχύει. Δεν μπορουν να διογκωθούν τα οστα της μεσης σε καμια περιπτωση ουτε απο κιλα σε μηχανηματα κοιλιακων ουτε απο τα σκουωτ και αλλες ασκησεις.

Αυτο πιστευω εγω, θα ηθελα να δω και αλλες γνωμες.

Polyneikos
17-12-08, 15:09
δεν μιλάω ότι μεγαλώνουν τα οστά,αλλά συνολικά η περιφέρεια.Και οι κοιλιακοι μυς είναι,γιατί το αποκλείεις ότι μεγαλώνουν και αυτοι όπως οι υπόλοιποι;

RUHL
17-12-08, 15:13
δεν μιλάω ότι μεγαλώνουν τα οστά,αλλά συνολικά η περιφέρεια.Και οι κοιλιακοι μυς είναι,γιατί το αποκλείεις ότι μεγαλώνουν και αυτοι όπως οι υπόλοιποι;
αν δεν περνεις αας δεν εχεις προβληματα μεγαλωματος της περιφερειας της μεσης τοσο και απο διαφορες ασκησεις οπως αρσεις και σκουωτ

εγω παντως το αποκλυω τους πιο μεγαλους κοιλιακους που εχω δει ειναι του ahmad haidar ετσι αν μηλαμε γενικα ποσο μεγαλωνουν οι κοιλιακοι

Muscleboss
17-12-08, 15:17
αν δεν περνεις αας δεν εχεις προβληματα μεγαλωματος της περιφερειας της μεσης τοσο και απο διαφορες ασκησεις οπως αρσεις και σκουωτ

αυτό με βρίσκει σύμφωνο.

και γενικά το αρχικό ποστ αυτού του θέματος είναι πολύ καλό.

ΜΒ

NASSER
17-12-08, 15:18
Στο να μεγαλωσουν οι πλευρικοι μυς ή οι μυς στην περιφερεια μονο καλο θα προσφερει στην ομοιμορφια του σωματος, καθως θα διαχωριζεται πιο πολυ η μεση.
Και για καποιον που εχει μεγαλη μεση, αν μεγαλωσει την περιφερεια οπως το εννοεις, θα του δωσει καλυτερο σχημα, καθως δεν θα φαινεται μονοκομματος ο κορμος του.

mathiteuomenos
17-12-08, 16:00
να ρωτησω κατι. οταν λετε θα μεγαλωσει η μεση τι εννοειται? σε πιο σημειο ακριβως θα μεγαλωσει η μεση?? στο υψος του αφαλου? πιο πανω ? πιο κατω? η εννοειται οτι επειδη θα διογκοθουν οι πλαγιοι κοιλιακοι και θα πεταχτουν προς τα εξω θα μεγαλωσει και η μεση?

RUHL
17-12-08, 16:06
ειναι νωρις να σε ανησυχει ^^ ακομα αυτο παρε σε μερικα χρονια αας και βλεπουμε μετα :geek:

mathiteuomenos
17-12-08, 16:09
ειναι νωρις να σε ανησυχει ^^ ακομα αυτο παρε σε μερικα χρονια αας και βλεπουμε μετα :geek:

ε καλα σιγουρα.. αλλα το χω διαβασει πολλες φορες σε στυλ " μην κανετε πλαγιους κοιλιακους στο μηχανημα γιατι μεγαλωνει η μεση " .

RUHL
17-12-08, 16:10
3 προς 1 :thumbsup:

mathiteuomenos
17-12-08, 16:16
Και επισης μου το πε και ο γυμναστης.. μου λεει μην κανεις πολυ πλαγιους γιατι μεγαλωνουν γρηγορα σε σχεση με τους αλλους 6 και δεν θα φαινεται ωραια.

pikolo
17-12-08, 23:32
μη κανεις πλαγιους φιλε με βαρη....κανε με το σωματικο σου βαρος μονο..