PDA

Επιστροφή στο Forum : ! 1,5 κιλό μυικό max το χρόνο?



baris
18-12-08, 02:24
Καλησπέρα σε όλη τη φοβερή παρέα!!!Να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου..Αληθέυει το γεγονός οτι ο άνθρωπος μπορεί να πάρει το μέγιστο 1,5 κιλό μυικής μάζας καθαρή ετησίως;Τότε ποιος ο λόγος υπαρξης συμπληρωμάτων για ογκο;Και ο τελευταίος γιατί γίνεται; Γιατί να παίρνουμε 3 κιλά το μήνα εφόσον δεν είναι μυικά..Άρα λίπος;Εχω μπερδευτεί λιγο.. :?

slaine
18-12-08, 02:32
εύλογες οι απορίες σου.

πρώτον τα συμπληρώματα δεν κάνουν θαύματα, συμπληρώνουν τη διατροφη. αν είναι καλή δεν τα χρειάζεσαι. απλά είναι ευκολία από το να μαγειρέψεις κάτι σκόνη+νερο ή γάλα ή χυμό και είσαι έτοιμος.

δεύτερον σε γενικές γραμμές κάποιος που δεν είναι αρχάρθος αλλά έχει φτάσει σεκάποιο επίπεδο μέσα σε ένα χρόνο στο ίδιο ποσοστό λίπους αν γίνουν 2 μετρήσεις με διαφορά ενός χρόνου, ναι 2 μυικά κιλά το πολύ. άντε 3 αν είσαι περίπτωση.

όμως αυτό δε σημαίνει ότι στον όγκο δε βάζεις και άλλα μυικά κιλά τα οποία χάνεις όμως στη γράμμωση.

τρίτον
όταν κάνεις όγκο σημαίνει μέγιστη μυική ανάπτυξη και για να το κάνεςι αυτό (δηλαδή να βάλεις κιλά και δη μυικά) πρέπει να παίρνεις περισσότερες θερμίδες από αυτές που καταναλώνεις άρα θα βάλεις και λίπος.

πολλοί το παρακάνουν και πέρνουν πολύ λίπος με αποτέλεσμα να γίνονται χοντροί ή στηγράμμωση να παιδεύονται πολύ και να χάνουν πολλά κιλά μυών.

τέταρτον
τα συμπληρώματα όγκου σε γενικε΄ς γραμμές με λίγες εξαιρέσεις έιναι μούφα γιατί είναι πολύ ακριβά για΄τι να για να πάρεις τα θρεπτικά που χρειάζεσαι παίρνεις μεγάλες δόσεις άρα τελειώνουν γρήγορα.

και επίσης έχουν πολύ σαβούρα μέσα και σου δίνουν νερά και λίπος.


πέμπτον
αν παίρνεις 3 κιλά το μήνα είναι σίγουρο ότι παίρνεις σαβούρα και όχι μυς, εκτός κι αν ε΄σιαι τελείως αγύμναστος ή παίρνεις φάρμακα που και πάλι πολλά είναι.

ελπίζω να σε βοήθησα :D

NASSER
18-12-08, 02:39
Καλωσορισες στην παρεα μας baris.

Το μεγιστο μυικο κερδος ειναι 1,5-2 κιλα ετησίως. Και σου επαναλαμβανω το μεγιστο!
Επομενως καταλαβαινεις πως οι θερμιδες που καταναλωνονται πρεπει να ειναι πολλες ωστε να προκειψει κερδος μυικο.
Η αυξηση του σωματικου βαρους κατα 3 κιλα το μηνα για μενα δεν ειναι σωστη, γιατι σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να ειναι μυικα. Επομενως προσπαθουμε να αυξησουμε το σωματικο βαρος χωρις ομως να αυξησουμε το σωματικο λιπος.
Οι πρωτεινες ογκου απευθυνονται κυριως σε ατομα που δυσκολα αυξανουν το σωματικο βαρος και σε ατομα που χριαζονται μεγαλη ποσοτητα θερμιδων που δυσκολα μπορουν να παρουν μονο απο απλο φαι.

Αν δεν σε καλυπτει η απαντηση μου ζητα διευκρυνησεις :wink:

RUHL
18-12-08, 11:03
Το μεγιστο μυικο κερδος ειναι 1,5-2 κιλα ετησίως. Και σου επαναλαμβανω το μεγιστο!
Mεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην πεις

Γιατι παιζουν πολλα και ειναι τοσο απλα τα πραγματα να πουμε 1 κιλο η μισο η 10 οπως επιπεδο ατομικοτητα κατα ποσο τηρει αυτα που κανει

παρομοιο τοπικ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3539



Τότε ποιος ο λόγος υπαρξης συμπληρωμάτων για ογκο
Απατη+κοροιδια+πολυ καλο μαρκετινγκ και ξανα απατη :green:
κοιτα εδω και θα μπεις στο πνευμα
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2907

tezaman
18-12-08, 15:37
εύγε τέκνα μου 8)

billys15
18-12-08, 16:53
Λοιπον,σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να απελπιζομαστε οταν ακουμε οτι το μεγιστο ειναι 1.5 καθαρο κιλο ανα χρονο.Πρωτον,επειδη 1.5 μυικο κιλο απλα δεν ειναι λιγο και δευτερον,επειδη μπορει να φτασει και διπλασιο νουμερο,δηλαδη 3-4 μυικα κιλα μεσα σε εναν χρονο,απλα εκει χρειαζεται πολυ καλη διατροφη,πολυ καλη προπονηση και ισως περισσοτερο λιπος απ'ο,τι θα παιρνες στην περιπτωση που θα εβαζες λιγοτερη μαζα (επειδη απλα θα 'τρωγες λιγοτερο).
Επισης,δεν χρειαζεται να μας φοβιζει το οτι "στην γραμμωση χανονται πολλα κερδη".Ενα μεγαλο ποσοστο απο αυτο ειναι στο μυαλο.Αν πιστευεις κατι τετοιο,τοτε οντως θα παθεις κατι τετοιο.Το λεω γιατι εχω πετυχει και περιπτωση αναπτυξης μαζας ακομα και σε γραμμωση.
Καλη συνεχεια :thumbup:

slaine
18-12-08, 16:55
αναπτυξης μαζας ακομα και σε γραμμωση.
εσύ ρε αλήτη με τα παλιοφάρμακα που παίρνεις και σε όγκο γράμμωση θα κάνεις! :nana:

billys15
18-12-08, 16:55
Μου τα στελνει ο Pik απο Salonica :shifty:

RUHL
18-12-08, 22:29
.Ενα μεγαλο ποσοστο απο αυτο ειναι στο μυαλο.
Μαλον το μυαλο μου επιρεασε το σωμα και εχασα μαζα τελικα ατιμο placebo :lol: :lol:

billys15
18-12-08, 22:49
Σουτ ρε εσυ.Για να σου λεω κατι θα ξερω :twisted: