PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολύμβηση - τα Προτερήματα



jemstone
18-12-08, 10:51
Η κολύμβηση δίνει τα μεγάλα πλεονεκτήματα στην καρδιά σας καταρχήν. Η κολύμβηση χρησιμοποιεί σχεδόν όλες τις σημαντικές ομάδες μυών και τοποθετεί μια έντονη απαίτηση στην καρδιά σας και στους πνεύμονες, αυτό είναι καλύτερο από οποιοδήποτε μηχάνημα, που χρησιμοποιεί συνήθως μόνο μια η δυο ομάδες μυών
Η κολύμβηση , σε αντιθέσει με το τρέξιμο, η το aerobic, δεν βάζουν την πίεση στους συνδετικούς ιστούς. Υπάρχει λιγότερη πιθανότητα να πάθετε βλάβη και, επιπλέον, οι μύες σας και γενικά το σώμα δεν κουράζονταν τόσο με αποτέλεσμα να είναι ότι δεν θα αισθάνεστε οποιοδήποτε πόνο η άλλη ημέρα.
Αυτός το είδος γυμναστικής είναι τέλειος για τους ανθρώπους που είναι υπέρβαροι, εγκυμονούσες και άνθρωποι με προβλήματα στο πόδια, στη μέση γενικά για αποθεραπεία τραυματισμών η για ανθρώπους με σκλήρυνση καταπλακας (βασικο) . Δεν υπάρχει καμία απαίτηση το ποσό θα κολυμπήσετε και ποσά μετρα θα κάνετε, έτσι μπορείτε να ασκήσετε το σώμα σας εφ' όσον θέλετε, σταματάτε για μια στιγμή και συνεχίζεστε έπειτα. Επιπλέον, δεν θα κουράσετε τόσο γρήγορα όσο τρέχοντας, κάνοντας τη aerobic ή την άσκηση με οποιοδήποτε αλλο τρόπο
Μετά από μερικές φορές θα αρχίσετε να αισθάνεστε τη δύναμη σας να βελτιώνετε και ευελιξία, επίσης η αντοχή σας στα καρδιοαναπνευστικά θα βελτιώνετε συνεχώς .. Η κολύμβηση βελτιώνει επίσης την κυκλοφορία σας και αυξάνει την ενέργεια. Δεν θα αισθανθείτε κουρασμένοι μετά το κολύμπι και θα παρατηρήσετε τη μεγάλη αλλαγή και βελτιωση στην υγεία σας
Επίσης το κολύμπι αναζητά συνεχώς υγρά που σημαίνει ότι θα πίνετε παραπάνω νερό την ημέρα Και το πιο βασικό για μένα μετάξι σοβαρού και αστείου είναι ότι παιδιά δεν ιδρώνετε μέσα στο νερό..
Πολύ βασικό είναι να μάθετε να κολυμπάτε σωστά το πώς παίρνεις αναπνοή στο νερό βοήθα και στην αντοχή αλλά και στη σωστή γύμναση .. Υπάρχουν τέσσερα βασικά στυλ κολύμβησης με τα δυο πρώτα είστε αρκετά καλυμμένη για μια καλή προπόνηση . Τα στυλ είναι (ΕΛΕΥΘΕΡΟ , ΥΠΤΙΟ , ΠΡΟΣΘΙΟ, ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ) Υπάρχουν επίσης άπειρες ασκήσεις μέσα στο νερό που απομονώνουν κόπιες μυϊκές ομάδες πιο πολλή, έτσι χρησιμοποιώντας την αντίσταση του νερού και την κίνηση με αρκετές επαναλήψεις γυμνάζεις καλύτερα την συγκεκριμένη ομάδα.
ΠΑΝΟ ΚΑΤΩ ΑΥΤΑ…. for more info just ask..

Υ.Γ.(τι καλά το word είχε ορθογραφικό έλεγχο ) :wink:

Muscleboss
18-12-08, 13:43
jemstone ROCKS! :clap: :clap: :clap:

ευχαριστούμε!

όντως κολύμβηση από τις καλύτερες μορφές προπόνησης. προσωπικά 6 μήνες το χρόνο το εξασκώ το άθλημα έστω 1-2 φορές την εβδομάδα.

έκανα φέτος μια προσπάθεια να κολυμπήσω αποστάσεις +1.5km και στην αρχή δυσκολέυτηκα με την αντοχή, αλλά ξεκίνησα με μικρότερες αποστάσεις, και βελτιώνοντας την τεχνική τελικά τα κατάφερα. :)

ΜΒ

NASSER
18-12-08, 15:24
jemstone ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! Πραγματικα ειναι πολυ ενδιαφερον τα οσα αναφερεις!

Σαυτο που θα ηθελα να σταθω ειναι πως με το κολυμπι δεν ιδρωνουμε! Αυτο ειναι καλο μεν αισθητικα αλλα απο πλευρας υγειας ειναι καλο? Δεν ειναι καλο να ιδρωνουμε και να φευγουν οι τοξινες?

Μου φαινεται πραγματικα περιεργο πως δεν ιδρωνουμε... :unsure:

TRIANTAFYLLOU
18-12-08, 15:42
ο ιδρώτας είναι το σύστημα ψύξης του οργανισμού στην περίπτωση με το κολύμπι την δουλειά αυτή την κάνει το νερό , αλλά πάλι υπάρχει εντονη επιθυμία για νερό γιατί παρόλα αυτά το σώμα επειδή ο μεταβολισμός λειτουργεί πάλι αποβάλει υγρα και υπάρχει έντονο το αίσθημα της δίψας .

πάντως το κολύμπι είναι εξαιρετική μορφή άσκησης με όλα τα πλεονεκτήματα που ανέφερε ο jemstone και μπορεί να συνδιαστεί αν υπάρχει δυνατότητα με τα περισσότερα αθλήματα.
είναι επίσης ιδανική μορφή άσκησης για παιδιά βοηθάει και στην σωστή σκελετική ανάπτυξη χωρίς τραυματισμούς.

slaine
18-12-08, 16:31
:clapping:

αν άρχισες έτσι φαντάζομαι σε λίγο καιρό τι θα γίνεται!!! :wink:

αν μπορείς πες μας και λίγα λόγια σε νέο τόπικ για την αναρρίχηση, όπως εξοπλισμό που χρειάζεται, ασκήσεις ενδυνάμωσης που κάνουν καλό κλπ, εσύ ξέρεις καλύτερα

όσον αφορά τον ιδρώτα πιστεύω ότι ανάλογα με την περίπτωση/οργανισμό/ένταση/θερμικρασία νερού κλπ ιδρώνουμε έστω και λίγο απλά δεν το αντιλαμβανόμαστε.

RUHL
18-12-08, 22:38
καπου διαβαζα με αεροβια σε κρυες θερμοκρασιες καις περισσοτερα ειχε κατι με κολυμβητες και στο τελος προτηνε αεροβια σε θερμοκρασια 16 βαθμους και κατω


Καλη η ενημερωση παντως :thumbup:

slaine
18-12-08, 22:45
καπου διαβαζα με αεροβια σε κρυες θερμοκρασιες καις περισσοτερα ειχε κατι με κολυμβητες και στο τελος προτηνε αεροβια σε θερμοκρασια 16 βαθμους και κατω

λογικό, αντε ρεμάλια πάμε για τρέξιμο στα χιόνια και κολύμπι στα ποτάμια όταν θα αρχίσουν να λιώνουν οι πάγοι :geek:

jemstone
18-12-08, 23:40
RUHL 16 ΒΑΘΜΟΥΣ ... :affraid: ΕΔΩ ΣΤΑ 23 ΠΑΘΑΙΝΩ ΕΝΑ ΚΑΤΙ 16 ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ... Παντος
Αν πατέ στα ποτάμια να με ειδοποιήσετε μια μέρα πριν να πάω να αγοράσω ολόσωμη στολή καταδύσεις :wink:

NASSER
18-12-08, 23:56
Αμα ειναι να βρεθουμε, να παμε για καφε ή για φαι! Δεν χριαζεται να παρουμε τα βουνα και τα ποταμια :rabbit:

εσεις πατε για κολυμπι στην Αλασκα και για αναρηχηση στο Εβερεστ :1laugh:

slaine
19-12-08, 00:06
Αμα ειναι να βρεθουμε, να παμε για καφε ή για.... :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :P

just kidding :nana:

Niiick
19-12-08, 00:13
πωπω στους 22 και εγω πεθαινω :pale: παντως ναι εγω κολυμπαω 2 φορες τι βδομαδα απο 1μισι ωρα περιπου πολυ σκισιμο! ωραιο το αρθρο :thumbup: ειναι δυσκολο παντως να εισαι καλως τεχνικα και στα 4 στυλ..δηλαδη να κολυμπας και να μη πλατσουριζεις.Τεχνικα δν ειναι οτι ευκολοτερο,ειδικα μεχρι να αυτοματοποιησεις τις ανασες,πολυ λαχανιασμα αμα καπνιζεις δε το συζητω σκυλιαζεις :rabbit:

RUHL
19-12-08, 00:36
Αμα ειναι να βρεθουμε, να παμε για καφε ή για

Aλητη εγω τα λεγα στο αλλο το τοπικ http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=48993#48993

δεν αργησες :drunken: :rolf:




πικολο προσεχε και εσυ στα ιδια μεροι συχναζετε μην γηνει κανενα "ατυχημα" :rabbit: :rabbit: :rabbit: :rabbit: :rolf: :rolf:

jemstone
19-12-08, 01:16
ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΤΟΠΙΚ ΧΑΧΑΧΑ :thumbsup: ΤΩΡΑ ΛΕΓΕΤΕ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΦΕ

slaine
19-12-08, 01:25
μπήκε στο νόημα η κοπελιά! χαχαχαχα!!!

PS: γράφε με μικρά, με τα κεφαλαία είναι σαν φωνάζεις :D

jemstone
19-12-08, 01:34
ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΝΙΟΘΩ ΣΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ
ΤΗ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΩ
ΠΡΙΝ ΦΑΩ ΑΠΟΒΟΛΗ..
:? :roll:

slaine
19-12-08, 01:37
έλα βρε κούκλα, απλά υπάρχουν 2 κανόνες και αυτό για να διαβάζει ο ένας τον άλλον εύκολα.

όχι ξένα και κεφαλαία. κατα τα άλλα όλα καλά! :army2:

Muscleboss
19-12-08, 02:10
μη στενοχωρειτε τη jemstone :moderator: :)

MB

RUHL
19-12-08, 11:11
μη στενοχωρειτε τη jemstone :moderator: :)

MB


πλακοσε η ασφαλεια :lol: :lol: :lol:

geogre
10-01-09, 17:47
εγω παντος σημερα εκανα το πρωτο μου μπανακι :green:

chr04
12-05-09, 11:29
Ξέρει κανείς τι παίζει με τα κολυμβητήρια στην Θεσσαλονίκη. Έχω ακούσει ότι το Ποσειδώνιο και το Εθνικό είναι ανοικτά στον κόσμο μεσημεριανές ώρες. Τα δημοτικά (Νεάπολη, Συκιές, Ωραιόκαστρο, Πανόραμα) είναι μόνο για τους δημότες τους ή και κάποιος τρίτος μπορεί να πάει;

blackgym
01-06-09, 22:14
οταν επεζα πολο στα νατια μου ιδρωνα ασχημα στο νερο και χειμωνα γιατι εμεις καναμε εως και 5κλμ στο νερο στην προπονηση..

mantus3
04-06-09, 00:01
τζουλια, το οτι καποιος μπορει να πεσει στο κολημβιτιριο που δουλευεις κ να ειναι διπλα σου συγκαταλεγετε στα προτερηματα?

pharmacist
04-06-09, 00:02
Το κολυμπι ηταν και ειναι η επιλογη μου για καλη φυσικη κατασταση, υγεια και ευεξια.
Επισης αμα θελει κανεις να κοψει το τσιγαρο και να το κρατησει κομμενο δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το να βγαζει την ενεργεια του στην πισινα.
Το θεμα ειναι που να παει να κολυμπησει καεις σε αυτη τη χωρα.
Καποτε ετρεχα απο την Πευκη στο Γουδι στον ΟΝΑ γιατι ημουν φοιτητης και μπορουσα, μετα ανοιξε Δημοτικο κολυμβητηριο στην Πευκη (ευτυχια λεμε) και μετα εφυγα και προσγειωθηκα στα Μεσογεια (Παιανια μερια).
Εδω δεν υπαρχει πισινα ουτε για δειγμα σε ακτινα 20 χιλιομετρων, ειμαι και παντρεμενος με 2 παιδια, δουλευω και μαγαζι, ε, κολυμπι τελος.
3 χρονια καταριομουνα με αυτη την ιστορια μεχρι που βαρεθηκα.
Θα μου λειψει το κολυμπι αλλα μονο εμενα, οι συμπολιτες μου ενδιαφερονται μονο για το ποιος εχει τον ποιο ωραιο κηπο και που θα μπει ο καδος των σκουπιδιων για να μη του μυριζει.
Το τελευταιο πραγμα που ηθελα νυχτιατικα ηταν να μου το θυμησετε:unsure:

oxide
17-06-09, 23:28
ξεθαβω το θεμα..

μετα απο πολλα χρονια στις πισινες...περιπου 10...μπορω να πω οτι το πολο ηταν το καλυτερο αθλημα με το οποιο εχω ασχοληθει (η κολυμβηση μετα απο πολλα χιλιομετρα καταντα βαρετη και ατομικη).

βεβαια οπως εχω ξαναγραψει απεκτησα μια διαφορα στα φτερα που ομως ουτως η αλλως ειναι αρκετα μεγαλα ακομα και το διαστημα που δεν εκανα κατι.

Για αντοχη ειναι οτι καλυτερο...και πραγματικα σου μαθαινει να αναπναιεις σωστα(το καταλαβα μετα απο χρονια στο τρεξιμο).

swim28
26-06-09, 16:57
Θα ήθελα να διευκρινήσω ότι το σώμα ιδρώνει και μάλιστα αρκετά έντονα κατά την κολύμβηση. Απλά δεν το καταλαβαίνουμε.

Γεια σας, είμαι νέο μέλος by the way ;)

KATERINI 144
26-06-09, 17:07
welcome :welcome:

άνοιξε ενα θεμα αν θελεις στην ενοτητα των νεων μελων, και γραψε λιγα πραγματα για σενα ώστε να σε γνωρισουν και τα υπολοιπα μελη.

Giannis9
22-07-09, 02:56
για να μην ανοιξω αλλο θεμα..σκεφτομαι εδω και καιρο να αρχισω κολιμβηση,πειτε μου πως πρεπει να τη συνδιαζω με το γυμναστηριο?και αςπουμε πειτε ποση ωρα ειναι καλο να κολιμπαω η τι να κανω κτλ κτλ
ευχαριστω

Giannis9
02-11-09, 02:40
παιδια σκευτομαι να αρχισω να κολύμπι..οχι τιποτα ομαδικο κτλ..τι λετε?
πως να το συνδιασω με το γυμναστήριο?

NASSER
02-11-09, 14:28
Yπαρχει τοπικ εδω στην ενοτητα αλλα αθληματα για την κολυμβιση που το εχει ποσταρει η jemstone. αν το διαβασεις θα σου λυθουν καποιες αποριες.

swim28
21-11-09, 22:51
Στο φιλο μας το Γιαννη

Το κολυμπι ειναι πολυ απαιτητικο και οι αναγκες για θερμιδες ειναι πολυ υψηλες. Θα πρεπει να τρως πολλους υδατανθρακες και παλι θα χανεις ογκο. Επισης καις πολυ λιπος αν κολυμπας πολλη ωρα συνεχομενη. Μετα τα 5 λεπτα το σωμα αρχιζει να καει λιπος. Γι'αυτο συνισταται πολυ για γραμμωση και θα ελεγα να κανεις μια μερα γυμναστηριο με βαρη και μια ενδιαμεσα κολυμπι

Καλο ειναι να ξεκινας με ενα χαλαρο ζεσταμα 400 μετρων περιπου ελευθερο χωρις διαλειμματα και να συνεχιζεις με 100αρια η με 200αρια τα διαλειμματα σου να μην ξεπερνουν το 1 λεπτο περιπου.

Επισης δε χρειαζεται να κανεις παραπανω απο 1 ωρα προπονηση. Αν καταφερνεις σε αυτο το χρονο να κανεις 2000 μετρα εισαι πολυ καλα. Σημαντικο ειναι ειδικα στην αρχη να προπονησεις τα ποδια σου.

Οταν κανεις μικρα σετ μεγιστης ταχυτητας πετυχαινεις αναεροβια αποτελεσματα και αντιστροφα. Ομως μην περιμενεις να σε βοηθησει ιδιαιτερα να αναπτυξεις τη μυικη σου μαζα. Εγω οτι πετυχω στο γυμναστηριο το χανω αν κολυμπησω λιγο παραπανω. Γι'αυτο θελει συστημα.

Giannis9
02-12-09, 20:34
ευχαριστω πολυ...
εγω αυτο το καιρο ειμαι σε περιοδο ογκου και θα κρατησει μεχρι το καλοκαιρι λογικα...οποτε δεν ειναι πολυ λογικο να κανω ογκο και μετα να τον χανω σιγα σιγα.

Svein
02-12-09, 22:11
Μια ερωτησούλα....εγώ κολυμπάω τρις φορες την εβδομάδα (ψιλό αγωνιστικά γιατί ετοιμάζω για ΤΕΦΑΑ)! Να περνώ μετά το κολύμπι πρωτεΐνη κρεατίνη και γλυκόζη η δεν χρειάζεται?

swim28
18-12-09, 11:26
Να παιρνεις κατι, εφοσον κανεις αγωνιστικα καλο ειναι να αποθεραπευεται σωστα το σωμα. Απλα οχι τοσο μεγαλες ποσοτητες οσο πχ σε προγραμμα ογκου με βαρη. Και να τρεφεσαι σωστα και σε αρκετες ποσοτητες.

swim28
18-12-09, 11:31
ευχαριστω πολυ...
εγω αυτο το καιρο ειμαι σε περιοδο ογκου και θα κρατησει μεχρι το καλοκαιρι λογικα...οποτε δεν ειναι πολυ λογικο να κανω ογκο και μετα να τον χανω σιγα σιγα.


εχεις δικιο ομως το κολυμπι δεν το κανεις απλα για το αποτελεσμα αλλα και γιατι το αγαπας... ειναι αθλητισμος, δεν ειναι οπως το γυμναστηριο (υποκαταστατο)

Polyneikos
18-12-09, 22:58
εχεις δικιο ομως το κολυμπι δεν το κανεις απλα για το αποτελεσμα αλλα και γιατι το αγαπας... ειναι αθλητισμος, δεν ειναι οπως το γυμναστηριο (υποκαταστατο)

Kαι που το διαβασες ότι το γυμναστηριο είναι υποκατάστατο;
Και αν είναι υποκατάστατο τι υποκαθιστα;;

gj
19-12-09, 00:31
Λογικα ο φιλος δεν θα το θεωρει καλη γυμναστικη...
Φιλε μου το γυμναστηριο δεν υποκαταστατο εκτος αν εσυ το βλεπεις ετσι... Οπως σε σενα αρεσει το κολυμπι ή σε αλλον το μπασκετ ή σε αλλον το καρατε και δεν ξερω γω τι αλλο ετσι και σε αλλους αρεσει να μασανε τα σιδερα... Αλλο ειδος γυμναστικης το ενα αλλο το αλλο και αλλα σου προσφερει το ενα και αλλα το αλλο...;)

-beba-
19-12-09, 12:35
Καλό το κολύμπι, μου αρέσει πάρα πολύ και γενικά νιώθω πιο άνετα όταν κολυμπάω παρά όταν περπατάω αλλά για μένα έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα..................................μου ανοίγει πολύ την όρεξη.

Μαρία
19-12-09, 12:56
εχεις δικιο ομως το κολυμπι δεν το κανεις απλα για το αποτελεσμα αλλα και γιατι το αγαπας... ειναι αθλητισμος, δεν ειναι οπως το γυμναστηριο (υποκαταστατο)


Υποκαταστατο???
Δεν ξερω παντως οταν εκανα πρωταθλητισμο καναμε και βαρη και απ΄οτι ξερω οταν κανεις σοβαρη προπονηση σε οποιοδηπποτε αθλημα το γυμναστηριο ειναι απαραιτητο?
Γιατι οσοι κανουν πρωταθλητισμο κολύμβηση η και ερασιτεχνικα δεν κανουν βάρη??

GEORGEXX1
19-12-09, 13:51
Πιστευω πως ενοουσε οτι το gym το εχει σαν δευτερη-βοηθειτικη πλευρα αυτου που αχολειτε κυρια.
Αν το γυμναστηριο δεν ειναι αθλητισμος και φυσικη κατασταση τοτε χιλιαδες αθλητες στα περισωτερα αγωνισματα του κοσμου καναν μεγαλο λαθος.

gj
19-12-09, 14:20
Καλό το κολύμπι, μου αρέσει πάρα πολύ και γενικά νιώθω πιο άνετα όταν κολυμπάω παρά όταν περπατάω αλλά για μένα έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα..................................μου ανοίγει πολύ την όρεξη.
E αφου καις ενα καρο θερμίδες στο κολύμπι λογικό είναι ;)
Το καλό είναι όμως οτι πρεπει να φας ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μετα για να τις αναπληρώσεις ...(καλο σε περίοδο γράμμωσης)

swim28
19-12-09, 14:48
Ημουν λιγακι υπερβολικος με τη λεξη υποκαταστατο, οχι πολυ ομως... Στον πρωταθλητισμο βοηθαει πολυ στο να αυξησουν οι αθλητες τις επιδοσεις τους.

Στην Ευρωπη οι (απλοι καθημερινοι) ανθρωποι ασχολουνται με πολλα αθληματα και οχι τοσο με βαρη. Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν αθλητικες υποδομες και γι'αυτο ο κοσμος καταφευγει αναγκαστικα στο μονο που του απομενει, στο γυμναστηριο. Η μοδα του γυμναστηριου ξεκινησε απο την αμερικη οπως το fast food.... Και κατι τετοιο ειναι...

sTeLaKoS
19-12-09, 15:31
Ημουν λιγακι υπερβολικος με τη λεξη υποκαταστατο, οχι πολυ ομως... Στον πρωταθλητισμο βοηθαει πολυ στο να αυξησουν οι αθλητες τις επιδοσεις τους.

Στην Ευρωπη οι (απλοι καθημερινοι) ανθρωποι ασχολουνται με πολλα αθληματα και οχι τοσο με βαρη. Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν αθλητικες υποδομες και γι'αυτο ο κοσμος καταφευγει αναγκαστικα στο μονο που του απομενει, στο γυμναστηριο. Η μοδα του γυμναστηριου ξεκινησε απο την αμερικη οπως το fast food.... Και κατι τετοιο ειναι...


Αν θεωρείς μόδα το γυμναστήριο με τα βάρη, θεωρείς μόδα και το bodybuilding. Γνώμη μου, αλλά λάθος forum διαβάζεις

Κάνεις 2 λάθη στο παραπάνω ποστ σου. Η άσκηση με βάρη δε ξεκίνησε στην Αμερική αλλά στην Ευρώπη. Και 2ον δεν είναι μόδα κάτι που κρατάει απ' το 1968.(Στην Ελλάδα από τότε γιατί ο πρώτος παγκοσμιος αγώνας bodybuilding έγινε στην Αγγλία το 1901)
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=80:-bodybuilding&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3

Τέσπα, σεβαστή η άποψή σου αλλά ας μη τα ισωπεδώνουμε όλα.

GEORGEXX1
19-12-09, 15:40
Ημουν λιγακι υπερβολικος με τη λεξη υποκαταστατο, οχι πολυ ομως... Στον πρωταθλητισμο βοηθαει πολυ στο να αυξησουν οι αθλητες τις επιδοσεις τους.


Η μοδα του γυμναστηριου ξεκινησε απο την αμερικη οπως το fast food.... Και κατι τετοιο ειναι...

Ετσι για να θυμυθουμε.
Η Ε.Ο.Σ.Δ[ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΣΟΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΠΛΑΣΗΣ]ειναι μελος της F.I.B.A ΑΠΟ ΤΟ 1940. ασχετος αν αναγνωριστηκε ως αθλητικο σωματειο πολυ αργοτερα.
φαστ-φουντ το 40 λιγο χλωμο ετσι:::

swim28
19-12-09, 16:15
Δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω, απλα εγω θεωρω οτι δεν εχουμε αθλητικη παιδεια για να ξεχωρισουμε τη διαφορα αναμεσα στον αθλητισμο και στην προπονηση με βαρη η το bodybuilding. Ουτε κι εγω εχω αυτη την παιδεια, δεν ειμαι καλυτερος.

Δεν εχω κατι εναντια στο bodybuilding η σε αυτους που το κανουν (κι εγω προσπαθω παραλληλα να παρω λιγο ογκο με την αναλογη προπονηση), ομως δεν θεωρω οτι αθλουμαι ετσι. Ισως να εχω αδικο αυτη ομως ειναι η αποψη μου και δε νομιζω οτι μπορει καποιος να μου την αλλαξει.

Peace!

gj
19-12-09, 16:32
Δεν εχω σκοπο να αντιπαρατεθω, απλα εγω θεωρω οτι δεν εχουμε αθλητικη παιδεια για να ξεχωρισουμε τη διαφορα αναμεσα στον αθλητισμο και στην προπονηση με βαρη η το bodybuilding. Ουτε κι εγω εχω αυτη την παιδεια, δεν ειμαι καλυτερος.

Δεν εχω κατι εναντια στο bodybuilding η σε αυτους που το κανουν (κι εγω προσπαθω παραλληλα να παρω λιγο ογκο με την αναλογη προπονηση), ομως δεν θεωρω οτι αθλουμαι ετσι. Ισως να εχω αδικο αυτη ομως ειναι η αποψη μου και δε νομιζω οτι μπορει καποιος να μου την αλλαξει.

Peace!

Ωπα μαν βαστα... Με αυτο που λες προσβάλεις το 90 % του φορουμ και ακομα περισσοτερους οσους εχουν δωσει την ψυχη τους για να ασχοληθουν αγωνιστικα με αυτο το αθλημα. Συγνωμη κιολας αλλα δεν μπορεις να πεις σε ολους αυτους οτι δεν εχουν αθλητικη παιδεια. Τουλαχιστον αν το λες να το αιτιολογεις.
Οταν λες οτι δεν αθλησε με τα βάρη πιστευω οτι εισαι λίγο εκτος ... Αν δεν αθλησαι όπως λες τοτε εξηγησε μου σε παρακαλώ γιατι οταν πηγαινεις γυμναστηριο τις προτες μέρες δεν μπορεις να κουνας το χέρι σου την επόμενη μέρα, νιώθεις τους μυς σου να καιγονται και ταυτοχρονα μεγαλώνουν... Επισης γιατι σε κάθε αλλο αθλημα αναγκαστικα κάθε βδομαδα εχεις υποχρεωτικη προπόνηση με βάρη?

swim28
19-12-09, 16:41
Συμφωνω απολυτα, όμως άλλο δουλευω τους μυες μου και αλλο αθλουμαι. Ελπίζω να μην εξακολουθω να σε προσβαλλω, δεν ειναι η πρόθεση μου.

gj
19-12-09, 16:51
Συμφωνω απολυτα, όμως άλλο δουλευω τους μυες μου και αλλο αθλουμαι. Ελπίζω να μην εξακολουθω να σε προσβαλλω, δεν ειναι η πρόθεση μου.
Oχι εμένα προσοπικα δεν με προσβάλεις διοτι δεν κανω μονο βάρη. Απλα οι μοιρα με κατεντησε να κάνω αυτο:P:P:P Παρα πολους τραυματισμους απο μικρος και συνεχεια διεκοπτα οτι έκανα (μπασκετ,καρατε,ποδοσφαιρο,κολυμβιση). Τωρα μονο κολυμπι μπορω να κάνω και βάρη και ελπιζω απο οκτοβρη να εχω ξεμπερδεψει με την κοιλη να ασχοληθω με κατι αλλο...
Απλα δεν μπορω να καταλάβω την άποψη σου. Οι περισσοτεροι που υποστηριζουν οτι το bb δεν ειναι αθλημα και εχω συζητησει μαζι τους μου λένε οτι bb=φαρμακο. Δεν διαφωνω σε αυτο αλλα μόνο οταν προκειται για αγωνιστικό επίπεδο. Αλλα σαμπως σε όλα τα άλλα αθλήματα οταν φτανουν στο σημειο του πρωταθλητισμου το φάρμακο δίνει και παίρνει ... Εδω κοντευει ο αλλος να κανει το 100αρι πιο γρηγορα απο hayabusa:P:P

Μαρία
19-12-09, 17:02
Στην Ελλαδα δεν υπαρχουν αθλητικες υποδομες και γι'αυτο ο κοσμος καταφευγει αναγκαστικα στο μονο που του απομενει, στο γυμναστηριο. Η μοδα του γυμναστηριου ξεκινησε απο την αμερικη οπως το fast food.... Και κατι τετοιο ειναι...



Εεεεε???Δηλαδη εγω τοσα χρονια που ειμαι μεσα στα σταδια και στα γηπεδα σε τι υποδομες ειμαι??Τοσα γηπεδα και με ωρες κοινου,τοσα κλειστα γυμναστηρια που ασχολειται η νεολαια με μπασκετ και άλλα αθληματα αυτα δεν ειναι υποδομες???Και ο κοσμος καταφευγει αναγκαστικα στο γυμναστηριο οπως λες!!!
Επειδη εκανα πρωταθλητισμο τα βαρη ειναι αναγκαια και οχι μονο σε μενα αλλα τοσα παιδια με σκολιωσεις και προβληματα σπονδυλικης ξερεις τι κανουν πρωτα?πανε γυμναστηριο να φτιαξουν την σταση του σωματος τους και το κορμι τους για καθαρα λογους υγείας....

swim28
05-02-10, 19:59
Δε λεμε διαφορετικά πραγματα και ουτε αμφιβαλλω για τη χρησιμοτητα της ασκησης με βαρη. Απλα το διαχωριζω απο τον αθλητισμο, ειναι τοσο δυσνοητο αυτο; Οσο για τις υποδομες, ναι υπαρχουν μονο στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη ομως και πιστεψτε με δε συγκρινονται με τις προσβασεις στο εξωτερικο.

yannis88
19-02-10, 19:42
φιλε swim μπορείς να αναφερθείς λίγο στο πρόγραμμα σου?στο πως δηλαδη συνδιάζεις βάρη με κολύμπι?και στο πώς κάποιοσ που θέλει να ασχοληθεί μπορεί να τα συνδιάσει?
πιστευείς οτι 3 μερες βαρη και 3 κολυμπι εναλλαξ μπορου΄ν να οδηγησουν σε υπερπροπόνηση?μιλάμε για μια σωστή διατροφή πάντα...επίσης ποια συνπλιρώματα θα θεωρούσες απαραίτητα σε μια τέτοια περίπτωση...

swim28
24-02-10, 01:19
Δεν ειμαι ειδικος, αλλα πιστευω εξαρταται απο το τι κανεις οταν πας κολυμπι. Αν δηλαδη κανεις σε αγωνιστικο επιπεδο κτλ. Κι εγω περιπου αυτο το προγραμμα ακολουθουσα συνηθως, οι γυμναστες μου το θεωρουσαν λαθος και μου φωναζαν να σταματησω αλλα εγω το ειχα συνηθισει και το συνεχιζα. Φυσικα θα χρειαστεις διατροφη πλουσια σε υδρογονανθρακες, σιδηρο και πρωτεινες. Συμπληρωματα καλυτερα να αποφεύγονται.

arianoskilo3
27-02-10, 23:02
Επειδη ειδα οτι δν υπαρχει ενα συγκεκριμενο τοπικ για το κολυμπι
ειπα να ανοιξω ενα
Ετσι αν καποιος ξερει για τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα αυτης της αεροβιας ασκησης να τα ποσταρει εδω για να μπορεσουμε να τα διαβασουμε συγκεντρωμενα εδω:toast:

giannis64
27-02-10, 23:03
εχει!! δες εδω!!!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3208

sTeLaKoS
27-02-10, 23:07
Την επόμενη φορά χρησιμοποίησε την αναζήτηση του φόρουμ. Το τόπικ κλειδώνεται.

arianoskilo3
27-02-10, 23:17
μπορει καποιος που γνωριζει και τα εχει δοκιμασει
να μας πει ποιο ειδος αεροβικης ειναι καλυτερο?(κολυμπι,διαδρομος,ελλειπτικο)
και τα προτερηματα μειονεκτηματα του καθενος

ευχαριστω εκ των προτερων

KATERINI 144
27-02-10, 23:34
μπορει καποιος που γνωριζει και τα εχει δοκιμασει
να μας πει ποιο ειδος αεροβικης ειναι καλυτερο?(κολυμπι,διαδρομος,ελλειπτικο)
και τα προτερηματα μειονεκτηματα του καθενος

ευχαριστω εκ των προτερων


το καλύτερο είδος αεροβικης ειναι να πας σε ενα γήπεδο μπασκετ με τους φιλους σου και να παιξεις, παιζεις καις θερμιδες, και δεν περπατας σαν το ποντικι πανω στον διάδρομο.

με λιγα λογια αυτο που βαριέσαι λιγοτερο ειναι το καλύτερο, ολα θερμιδες καινε, τωρα αν εχεις κανει σοβαρη προπονηση πλατης την προηγουμενη καλα ειναι να μην πας για κολυμπι την επομενη, οπως και αν εχεις κανει ποδια την προηγούμενη δεν κανεις σπριντ την επόμενη....

arianoskilo3
27-02-10, 23:56
μακαρι και το μπιλιαρδο να μετρουσε για αεροβια:P:P
thx για την απαντηση:thumbup:

Doctorg
27-03-10, 14:14
Ένα άλλο προτέρημα της κολύμβησης: :food:

Ο Φελπς αρχίζει την ημέρα του τρώγοντας τρία σάντουϊτς με τηγανητά αυγά με τυρί, τομάτες, μαρούλι, κρεμύδι και μαγιονέζα, μία ομελέτα με πέντε αυγά, τηγανίτες και μικρά κέικ.
Για μεσημεριανό, ο Αμερικανός κολυμβητής προτιμά μισό κιλό εμπλουτισμένων μακαρονιών, δύο μεγάλα σάντουιτς με ζαμπόν και τυρί σε άσπρο ψωμί με μαγιονέζα και ενεργειακό ποτό.
Tέλος, ο συλλέκτης χρυσού των Ολυμπιακών τελειώνει την ημέρα του τρώγοντας ακόμη μισό κιλό ζυμαρικών (πολλές φορές καρμπονάρα), μία μεγάλη πίτσα και μεγάλη ποσότητα ενεργειακό ποτού.
Η διατροφή που ακολουθεί ο Φελπς δεν είναι αυτή που χαρακτηρίζουμε υγιεινή. Παίρνει κάθε ημέρα 10.000 θερμίδες από τροφές πλούσιες σε λίπη που θα ανέβαζαν στα ύψη τη χοληστερόλη ενός μέσου άνδρα.

Πω-ρε μάσες :turtle:

-beba-
27-03-10, 17:00
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Niiick
27-03-10, 17:49
Ένα άλλο προτέρημα της κολύμβησης: :food:

Ο Φελπς αρχίζει την ημέρα του τρώγοντας τρία σάντουϊτς με τηγανητά αυγά με τυρί, τομάτες, μαρούλι, κρεμύδι και μαγιονέζα, μία ομελέτα με πέντε αυγά, τηγανίτες και μικρά κέικ.
Για μεσημεριανό, ο Αμερικανός κολυμβητής προτιμά μισό κιλό εμπλουτισμένων μακαρονιών, δύο μεγάλα σάντουιτς με ζαμπόν και τυρί σε άσπρο ψωμί με μαγιονέζα και ενεργειακό ποτό.
Tέλος, ο συλλέκτης χρυσού των Ολυμπιακών τελειώνει την ημέρα του τρώγοντας ακόμη μισό κιλό ζυμαρικών (πολλές φορές καρμπονάρα), μία μεγάλη πίτσα και μεγάλη ποσότητα ενεργειακό ποτού.
Η διατροφή που ακολουθεί ο Φελπς δεν είναι αυτή που χαρακτηρίζουμε υγιεινή. Παίρνει κάθε ημέρα 10.000 θερμίδες από τροφές πλούσιες σε λίπη που θα ανέβαζαν στα ύψη τη χοληστερόλη ενός μέσου άνδρα.

Πω-ρε μάσες :turtle:



Αυτα μου ελεγε μια ηλιθια ξαδερφη μου και πωπω ναι δε παχαινει γιατι κανει καυσεις επειδη κολυμπαει. Οταν προσπαθουσα να τις εξηγησω τι στο διαολο κατεβαζει μου την ελεγε και απο πανω. Τα θυμηθηκα και μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι.

Kroisos
29-03-10, 04:39
Καλησπέρα.. Παραθέτω το εξής απο το εισαγωγικό μου πόστ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7635).


Έδώ και ενάμιση μήνα έχω αρχίσει συστηματικό κολύμπι 3-4 φορές την εβδομάδα. Πριν 10 χρόνια κολυμπούσα ενταντικά σε ομάδα οπότε θυμηθηκα έυκολα την τεχνική - συγχρονισμό αναπνοών κλπ με αποτέλεσμα να καταφέρνω να κάνώ τώρα 1800m - 2000m έντονης προπόνησης. Όταν λέω έντονή εννοώ σωστό ζέσταμα, 200αρια sprint ή 200αρια με μεμονωμένες ασκήσεις πόδια-χέρια, και 400m διαλλειματικής άσκησης (25m 25m). Μετά την άσκηση εκτός απο κούραση και ευεξία νιώθω ότι έχουν δουλέψει αρκετά οι εμπλεκόμενοι μυς. Πάντα μου άρεσε το κολύμπι οπότε το κάνω πολύ ευχάριστα, παρόλου που λένε οτι δε βοηθάει στο κάψιμο λίπους όσο το τρέξιμο.

Η ερώτηση είναι η εξής.. Με το σκεπτικό ότι η κολύμβηση και οι ασκήσεις που περιέχει είναι ένας συνδυασμός αεροβικής και αναερόβιας άσκησης πως συνδυάζεται διατροφικά για κάψιμό λίπους αλλα και γενική ενδυνάμωση? Δηλαδή, σίγουρα δε μπορείς να πας με τελείως άδειο στομάχι (πχ πριν το πρωινό) για να έχεις καλύτερη καύση λίπους ούτε μπορείς να φάς όπως σε μια προπόνηση με βάρη, αφού πρεπει να περάσουν 2-3 ώρες πριν βουτήξεις. Αλλά κάποιες μυικές ομάδες γυμνάζονται και αναλόγως τις ασκήσεις μπορεί να γίνει καλή δουλειά.

Είναι καλό να εκμεταλλεύτείς το διάστημα μετα την προπόνηση για να φάς έναν υδατάνθρακά υψηλού Γλυκαιμικού φορτίου και πρωτείνη για μυική ενδυνάμωση ή απλά δε τρως τίποτα και εκμεταλλεύεσαι την επιπλέον εισροή οξυγόνου και καύσιμο θερμίδων ? Και πως διαφέρει αυτό για κάποιον που είναι γενικά αγύμναστος, δηλαδή δεν προέρχεται απο περίοδο που πήγαινε συστηματικά σε γυμναστήριο ?

Επίσης θα βοηθούσε κάποιο λιποδιαλυτικό ? Έχω βρει πχ ένα σκεύασμα με CLA και σησαμέλαιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

jGod
02-04-10, 16:03
ελπιζω να μην υπαρχει καποιος αδαης που πιστευει οτι αυτα τρωει ο φελπς!:bowdown:
Και ο ελληνας δρυμωνακος που δεν τον ηξερα ουτε η μανα του και σε ενα χρονο πειρε το ευρωπαικο αυτα ελεγε στις συνεντευξεις οτι τρωει..μετα απο λιγες μηνες βγηκε ο κοουτς του κ ελεγε οτι το 60% της διατροφης του ηταν συμπληρωματα..και μετα του βρηκαν και το αφθονο φαρμακακι!

sTeLaKoS
03-04-10, 16:05
Μπορεί κάποιος να αυξήσει την αντοχή του στο κολύμπι τρέχοντας;
Ακούγεται αστείο αλλά ακόμη η θάλασσα δεν είναι για πολλά μπάνια, κι ακόμη κι αν κάνω δε θα είναι πολλή ώρα. Και ερωτώμαι, αν ανεβάσω την ένταση στην αερόβια μου, θα ανέβει και η αντοχή μου στο κολύμπι; Για 2-3 βδομάδες ακόμη αυτό, μέχρι να ζεστάνει λίγο η θάλασσα.

savage
03-04-10, 19:38
δε νομιζω στελιο.ειναι εντελως διαφορετικη η προσεγγιση στο κολυμπι.εκει κουραζονται οι μυες,οχι η καρδια.δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.πρεπει να'χεις τρομερη αντοχη στη δυναμη.

Pris
03-09-10, 13:48
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι 29 ετών και ξεκίνησα πριν μια εβδομαδα κολυμβητήριο. Κολυμπάω σερί μία ώρα και διανύω περίπου 1500 μέτρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν αυτή η προπόνηση θα με βοηθήσει να αδυνατίσω και να χάσω λίπος (θα πηγαίνω 3 φορές την εβδομαδα). Επίσης αν αρκεί για σύσφιξη των ποδιών ή αν πρέπει να κάνω και βάρη.

wonderboy
03-09-10, 15:02
Οντως ιδρωνεις στην κολυμβηση αλλα οχι οσο στην αεροβικη,γιαυτο και τα ποσοστα λιπους των αθλητων στο στιβο ειναι χαμηλωτερα απο των κολυμβητων

Georgesee
26-02-11, 11:35
καλημερα θα θελα να ρωτισο ειμαι γραμενος γυμναστιριο αμα γραφτο και κολυμβητηριο αυτο θα επιταχινη τν προσπαθια μου για γραμμοση ???

eri_87
26-02-11, 12:42
Η κολύμβηση είναι από τα καλύτερα αερόβια...μη πω το καλύτερο! Οπότε αν θέλεις γράψου και κάνε κολύμβηση αντί άλλης αερόβιας (ποδήλατο, διάδρομο κτλ) αρκετές φορές την εβδομάδα. Σε συνδυασμό με διατροφή κ προπόνηση μια χαρά θα πας...:thumbup:

Α! Και κάνε και καμιά αναζήτηση πριν ανοίξεις θέμα.... http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3208-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1&highlight=%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B7%CF%83%CE%B7

Serious7
01-05-11, 13:02
Παιδια ειμαι κολυμβητης 12 χρονια με διακρισεις...το σωμα υδρωνει υπερβολικα...και αν θελετε να το καταλαβατε..δηλαδη να κανετε μικρο πειραματακι...Φορεστε σκουφακι στην προπονηση σας..Αν κουραστειτε πολυ και ειναι καλοκαιρι ,κοιταξτε πως στο σωμα σας θα νιωθετε σαν να σας τσιμπανε παντου με μια βελονα ...Κανω 13-14 km,την ημερα..

kwstasgr90
09-05-11, 00:45
περισσοτερη καυση λιπους εχουμε με την κολυμβηση η με καπια αλλη αεροβια ασκηση ? π.χ τρεξιματακι ?

Serious
12-09-11, 22:38
Καταρχήν γεια σε όλους μιας και είμαι νέο μέλος και είναι το πρώτο μου post, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για το κολύμπι μιας και το έχω βάλει στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό. Έχω όμως 6-7 κιλά περίσσευμα και δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω τώρα κολύμπι ή μιας και είμαι σε δίαιτα και τρέξιμο να περιμένω να χάσω μερικά και μετά.... 2ον το κύριο πρόβλημά μου είναι η γράμμωση(θέλω να κάνω δλδ) και δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει και κατά πόσο και σε πόσο καιρό θα έχω αποτέλεσμα. Να πω ότι δεν είμαι πρωτάρης στην γυμναστική μιας και έκανα χρόνια ποδόσφαιρο οπότε έχω μια υποδομή.... Άρα μου το προτείνεται για γράμμωση και τώρα ή πρώτα να χάσω και μετά.... Ευχαριστώ πολύ

apostolos78
23-09-11, 22:50
Τρέξιμο φίλε.Απλά ο βασιλιάς...Πολύ καλύτερο από κολύμβηση και γυμνάζει σαφώς τις αρθρώσεις.όσο για τη γράμμωση θα κάνεις 3 πράγματα:
α)Σωστή διατροφή
β)Σωστή διατροφή
γ)Σωστή διατροφή

Doctorg
23-09-11, 22:56
Για δες εδώ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3208-Κολύμβηση-τα-Προτερήματα&highlight=κολυμβηση

COBRA_STYLE
23-09-11, 23:04
περισσοτερη καυση λιπους εχουμε με την κολυμβηση η με καπια αλλη αεροβια ασκηση ? π.χ τρεξιματακι ?
με το τρεξιμο

Babis Stinson
24-09-11, 11:05
Τρέξιμο εννοείται. Βάλε αθλητικά και ξεκίνα! Η κολύμβηση είναι πολύ καλή άσκηση αλλά όχι για να χάσεις κιλά.

Δανάη
24-09-11, 21:06
ο ιδρώτας είναι το σύστημα ψύξης του οργανισμού στην περίπτωση με το κολύμπι την δουλειά αυτή την κάνει το νερό.

οταν καποιος τρεχει εξω με 10 ° C με κοντομανικο μπλουζακι γιατι ιδρώνει;; ο κρύος αερας δεν ψυχει το σωμα του;

εννοειται πως ιδρώνουμε οταν κολυμπουμε απλα δεν ιδρώνουμε το ιδιο με καποια αθλητική δραστηριοτητα ιδιας έντασης εκτός νερού

DrNio
24-09-11, 22:14
^
Ελπίζω να μην κάτσει πολύ ώρα με αυτό το μπλουζάκι.:green:
Εκεί έξω..στους 100 C.

Θα ξεκινήσω και εγώ κολύμβηση , πιο πολύ για αποθεραπεία απο τραυματισμό.

Τα θετικά τα αναφέραμε.
Τι αρνητικά-κινδύνους θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει η κολύμβηση?

Σκέφτομαι για μολύνσεις , εξαιτίας κάποιων περιστατικών απο φιλικά πρόσωπα.
Τι έχετε να πείτε πάνω σε αυτό ?

Giannistzn
24-09-11, 22:39
^
Ελπίζω να μην κάτσει πολύ ώρα με αυτό το μπλουζάκι.:green:
Εκεί έξω..στους 100 C.

Θα ξεκινήσω και εγώ κολύμβηση , πιο πολύ για αποθεραπεία απο τραυματισμό.

Τα θετικά τα αναφέραμε.
Τι αρνητικά-κινδύνους θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει η κολύμβηση?

Σκέφτομαι για μολύνσεις , εξαιτίας κάποιων περιστατικών απο φιλικά πρόσωπα.
Τι έχετε να πείτε πάνω σε αυτό ?

14 χρονια εκανα και δεν ειχα τραυματισμο. Τα 2 τελευταια χρονια εκανα και αγωνιστικη προπονηση και παλι τπτ κομπλε σε ολα. Καλη προθερμανση θελει και εισαι κομπλε.

Τον τοιχο να προσεχεις στο υπτιο μονο :turtle:

COBRA_STYLE
24-09-11, 23:36
^
Ελπίζω να μην κάτσει πολύ ώρα με αυτό το μπλουζάκι.:green:
Εκεί έξω..στους 100 C.

Θα ξεκινήσω και εγώ κολύμβηση , πιο πολύ για αποθεραπεία απο τραυματισμό.

Τα θετικά τα αναφέραμε.
Τι αρνητικά-κινδύνους θα μπορούσαμε να πούμε πως έχει η κολύμβηση?

Σκέφτομαι για μολύνσεις , εξαιτίας κάποιων περιστατικών απο φιλικά πρόσωπα.
Τι έχετε να πείτε πάνω σε αυτό ?

στα αρνητικα ειναι το χλωριο,ειδικα αμα εισαι απο αυτους που πινουν συνεχεια νερο στην πισινα:green: το οποιο κανει και κακο στα μαλλια:unsure:

τωρα σχετικα με μολυνσεις οι αντρες δεν θα επρεπε να ανησυχουμε ιδιαιτερα,αντιθετως οι γυναικες ειναι αρκετα ευπαθεις θα ελεγα...κολπιτιδες κτλ

Giannistzn
25-09-11, 00:03
στα αρνητικα ειναι το χλωριο,ειδικα αμα εισαι απο αυτους που πινουν συνεχεια νερο στην πισινα:green: το οποιο κανει και κακο στα μαλλια:unsure:

τωρα σχετικα με μολυνσεις οι αντρες δεν θα επρεπε να ανησυχουμε ιδιαιτερα,αντιθετως οι γυναικες ειναι αρκετα ευπαθεις θα ελεγα...κολπιτιδες κτλ

Χολι κραπ.. Γιατι να το κανεις αυτο? Να πιεις νερο? Απαπα, ξερεις ποσοι παιζει να εχουν κατουρησει εκει μεσα? Και μην ακουσω για το μαγικο που μπλεδιζει αν κατουρησεις, ελαχιστες πισινες εχουν (και αν). :turtle:

Παντως ναι το χλωριο ειναι ενα θεμα.. Εγω παντα εκανα μπανιο, αλλα εκανα και 2ο στο σπιτι γιατι παλι μυριζα και ενιωθα το χλωριο πανω μου.

COBRA_STYLE
25-09-11, 00:16
Χολι κραπ.. Γιατι να το κανεις αυτο? Να πιεις νερο? Απαπα, ξερεις ποσοι παιζει να εχουν κατουρησει εκει μεσα? Και μην ακουσω για το μαγικο που μπλεδιζει αν κατουρησεις, ελαχιστες πισινες εχουν (και αν). :turtle:

Παντως ναι το χλωριο ειναι ενα θεμα.. Εγω παντα εκανα μπανιο, αλλα εκανα και 2ο στο σπιτι γιατι παλι μυριζα και ενιωθα το χλωριο πανω μου.

παντα θα πινεις λιγο νερο οταν περνεις ανασες κτλ...6 χρονια εκανα ξερω καλα:P

αυτο που λες με το χρωμα ισχυει και εξαρταται απο τον τυπο του χλωριου...σε αλλες πισινες μπορει να γινει κοκκινο,σε αλλες πρασινο

Giannistzn
25-09-11, 11:50
Ε καλα λιγο στις αναπνοες ναι. Νομιζα εννοεις οτι πινουν κανονικα και λεω τι σκατα.

Για τα χρωματα, προσωπικη εμπειρια?? :P:P

COBRA_STYLE
25-09-11, 12:23
Ε καλα λιγο στις αναπνοες ναι. Νομιζα εννοεις οτι πινουν κανονικα και λεω τι σκατα.

Για τα χρωματα, προσωπικη εμπειρια?? :P:P

προσωπικη εμπειρια με αυτο οχι ποτε,απλα το γνωριζω αυτο;)

Giannistzn
25-09-11, 12:34
Ναι ρε πλακα εκανα ;)

muscleseeker
25-09-11, 14:05
Πρωσοπικά έκανα πρωταθλητισμό στην κολύμβηση μέχρι τα 17,στα 18 σταμάτησα για τις πανελλήνιες.Η φυσική κατάσταση και η γράμμωση που είχα αποκτήσει με την ενασχολήση μου με το συγκεκριμένο άθλημα ήταν απίστευτες,ακόμα και η δύναμη μαζί με τόν μυικό ογκο δέν ηταν αμελητέα χωρείς βέβαια να εχουν σχέση με τη τωρινή ενασχόληση μου με το σιδερένιο άθλημα.
Για να χάσεις λίπος σε προτρέπω χωρίς κανέναν ενδοιασμό να ασχοληθείς με την κολύμβηση,τρείς φορές την εβδομάδα,πόση ωρα θα κάνεις θα το κρίνεις εσύ,μια καλή λύση είναι να βάλεις στόχο χιλιόμετρα ανα ημέρα π.χ. Δευτέρα-800 μέτρα,Τετάρτη 900,Παρασκευή 1000, και ούτω καθ εξής
Πολλυ σημαντική παράμετρος στην κολύμβηση είναι η εκμαθηση της τεχνικής,κάτσε 2-3 βδομάδες και προσπάθησε να μάθεις καλή τεχνική,δέν είναι εύκολο,αλλά θα σε βοηθήσει να κάνεις περισσότερα μέτρα με λιγότερη προσπάθεις,να μήν ''χτυπιέσαι'' στο νερό οπως λέμε στην πισίνα
Καλή σου επιτυχία στους στόχους σου και σε οποιοδήποτε θέμα με την πισίνα μήν διστάσεις να με ρωτήσεις
keep swimming

DrNio
25-09-11, 15:29
Μιας και πέτυχα φοβερούς (πρώην) κολυμβητές , θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον εξοπλισμό.

Θέλω να αγοράσω μαγιώ μέχρι το γόνατο σχεδόν.
Ξέρετε κανένα αθλητικό κατάστημα που μπορώ να βρω?
Κοίταξα στο Mall σε Intersport και Nike αλλά τίποτα.

Giannistzn
25-09-11, 15:40
Μιας και πέτυχα φοβερούς (πρώην) κολυμβητές , θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον εξοπλισμό.

Θέλω να αγοράσω μαγιώ μέχρι το γόνατο σχεδόν.
Ξέρετε κανένα αθλητικό κατάστημα που μπορώ να βρω?
Κοίταξα στο Mall σε Intersport και Nike αλλά τίποτα.

Εγω με σλιπακι εκανα. Και δεν τιθεται θεμα "ντροπης" δεν εισαι παραλια, πας για να αθληθεις. Θα σου συνιστουσα να παρεις σλιπακι ή κολλητο μεχρι το γονατο. Εαν παρεις μαγιο "παραλιας" πιθανον να σε δυσκολευει λιγο.Ετσι και αλλιως, 9/10 εκει σλιπακι θα φορανε..

Πολυ σημαντικο αυτο με τα χλμ που ειπε ο φιλος πιο πανω. Επισης, δωσε βαση στην ξεκουραση. Στην αρχη οταν μπαινεις στην πισινα νιωθεις οτι θα πας σφαιρα σε ολη τη διαρκεια, αλλα συντομα θα δεις οτι κουραζεσαι πιο ευκολα απ'οτι νομιζεις. Ξεκινα χαλαρα με 25αρια και μετα αυξανεις σε 50αρια και 100αρια (αναλογα πως ειναι και η πισινα βεβαια). Η τεχνικη ειναι σημαντικη, καλυτερα αν εχει προπονητη το κολυμβητηριο να του ζητησεις να σου δειξει καποια πραγματα.

DrNio
25-09-11, 15:48
Κολλητό μαγιώ μέχρι το γόνατο θέλω.
Λογικά θα υπάρχουν.:unsure:

Στο Intersport βρήκα μεγάλη ποικιλία για τον εξοπλισμό , αλλά μαγιώ σαν αυτό που ψάχνω δεν βρήκα.
Αν ξέρετε κανένα άλλο πιο "ψαγμένο" μαγαζί πείτε.

muscleseeker
25-09-11, 20:45
Κολλητό μαγιώ μέχρι το γόνατο θέλω.
Λογικά θα υπάρχουν.:unsure:

Στο Intersport βρήκα μεγάλη ποικιλία για τον εξοπλισμό , αλλά μαγιώ σαν αυτό που ψάχνω δεν βρήκα.
Αν ξέρετε κανένα άλλο πιο "ψαγμένο" μαγαζί πείτε.

Φίλε εσύ θέλεις το λεγόμενο αγωνιστικό μαγιό,κολλητό μέχρι το γόνατο και με το κατάλληλο ύφασμα που δέν κρατάει νερό.Μέχρι πρίν απο δύο χρόνια τα ''κολλητά'' μαγιό διακρινόντουσαν σε αυτά που έφταναν μέχρι τον αστράγαλο αλλά και για όλο το σώμα,μέχρι που απαγορευτηκαν απο τη fina λόγω τής ποιότητας του υφάσματος(οχι μόνο δέν κρατούσαν σταγόνα νερού,αλλά βοηθούσαν τον κολυμβητή και στην άνωση).
Με αυτά άλλωστε η pellegrini,ο phelps,o chech και τόσοι άλλοι πέτυχαν ακατάρριπτα παγκόσμια ρεκόρ στην ολυμπιάδα του πεκίνου
Οπως και να εχει το να πάρεις ένα τέτοιο μαγιό την στιγμή που δέν εχεις καμία προηγούμενη εμπειρία με την κολύμβηση είναι σαν να φοράς ζώνη για να προστατεύεις την μέση σου κάνωντας κάμψεις δικεφάλων με 6κιλους αλτήρες
Τέλος πάντων η επιλογή είναι δική σου,για εξειδικευμένα καταστήματα,πληκτρολόγησε,swimming.gr,swim-news.gr, ή το σάιτ του Αρη νικαίας

tasos2
25-09-11, 23:36
Χολι κραπ.. Γιατι να το κανεις αυτο? Να πιεις νερο? Απαπα, ξερεις ποσοι παιζει να εχουν κατουρησει εκει μεσα? Και μην ακουσω για το μαγικο που μπλεδιζει αν κατουρησεις, ελαχιστες πισινες εχουν (και αν). :turtle:


Μονο το χλωριο ειναι θεμα. Μεσα στα ουρα δεν επιβιωνει κανενας μικροοργανισμος οποτε δεν κολλας τιποτα. Δεν εχεις ακουσει παλια που οσοι ειχαν πληγες τους εβαζαν να τους κατουρανε σκυλοι για να μην παθουν μολυνση ? :turtle:

DrNio
26-09-11, 01:29
@muscleseeker

To μαγιώ που ψάχνω δεν με νοιάζει να είναι φτιαγμένο απο το top υλικό , απλά να έχει το μήκος που θέλω.
That's all.

Αν επιτρέπεται να φορέσω μαγιώ "παραλίας" πολύ πιθανό να μην αγοράσω άλλο , τουλάχιστον στην αρχή.

Thanks for the info και αν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε σχετικά με την αγορά ευπρόσδεκτο.
:toast:

ΥΓ : Τσέκαρα και τα site.Thanks.

kleiza7
26-09-11, 03:17
Μονο το χλωριο ειναι θεμα. Μεσα στα ουρα δεν επιβιωνει κανενας μικροοργανισμος οποτε δεν κολλας τιποτα. Δεν εχεις ακουσει παλια που οσοι ειχαν πληγες τους εβαζαν να τους κατουρανε σκυλοι για να μην παθουν μολυνση ? :turtle:

:bowdown:

"Οι μικροοργανισμοί ούρων, δηλαδή τα μικρόβια που ανιχνεύονται κατά την γενική εξέταση ούρων και κατά την καλλιέργεια των ούρων είναι υπεύθυνα για τις λοιμώξεις του ουροποιητικού συστήματος που αποτελούν τις συχνότερες λοιμώξεις του ανθρώπου........................................................."


Να τους κατουρανε ΣΚΥΛΟΙ????
Ρε φιλε , τα εχεις μπερδεψει λιγο. ΟΝΤΩΣ αν σε τσιμπησει τσουχτρα ας πουμε και δεν εχεις τιποτα αλλο, λενε κατουρα το, αλλα φανταζομαι απο ΥΓΕΙΕΣ ΔΙΠΟΔΟ, ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΕΤΡΑΠΟΔΟ!!!!!

Μαλλον σε αυτο αναφερεσαι εσυ....
"Τα ούρα μέσα στην ουροδόχο κύστη είναι φυσιολογικά στείρα, δηλαδή δεν έχουν μικρόβια, αφού η παραγωγή και η συλλογή τους γίνεται μέσα σε ένα κλειστό σύστημα οργάνων. Μικρόβια υπάρχουν μόνο στο στόμιο της ουρήθρας (μικρόκοκκοι, γαλακτοβάκιλλοι και άλλα σαπροφυτικά), από όπου κατά την ούρηση παρασύρονται και μολύνουν τα ούρα."

Το αποτελεσμα ομως ειναι οτι εν τελει αυτο που.......βγαινει πιθανον να ειναι παραγοντας μολυνσης , αφου ειναι ηδη μολυνσμενο........

muscleseeker
26-09-11, 10:13
@muscleseeker

To μαγιώ που ψάχνω δεν με νοιάζει να είναι φτιαγμένο απο το top υλικό , απλά να έχει το μήκος που θέλω.
That's all.

Αν επιτρέπεται να φορέσω μαγιώ "παραλίας" πολύ πιθανό να μην αγοράσω άλλο , τουλάχιστον στην αρχή.

Thanks for the info και αν έχετε κάτι άλλο να προσθέσετε σχετικά με την αγορά ευπρόσδεκτο.
:toast:

ΥΓ : Τσέκαρα και τα site.Thanks.

Οπως είπα και πρίν η επιλογή είναι δική σου,γιατι εκτός των άλλων είναι και οικονομικό το θέμα,καλή επιτυχία στους στόχους σου ευχομαι

kleiza7
26-09-11, 17:47
Παιδια επειδη με ενδιαφερει και εμενα το κολυμβητηριο, ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια αλλα το ειχα σταματησει.... σκεφτομαι να πηγαινω 2 φορες την εβδομαδα κολυμβητηριο και 2 γυμναστηριο για βαρη.... παραπανω γυμναστικη δεν μπορω να χωρεσω με τιποτα περα απο 4 φορες. Σαφως αλλαζουν οι στοχοι μου οσον αφορα το χτησιμο τουλαχιστον αλλα κερδιζω αλλα (για τα δικα μου κριτηρια παντα) το θεμα ειναι, τις μερες που κανω βαρη αυτες τις 2 φορες δηλαδη....τι να πρωτοκανεις.......
εχει κανεις καμια ιδεα? ενα σωμα Fitness που λενε φανταζομαι, αλλα θα πρεπει να κανω και ποδια στα στα βαρη.....αντε να τα χωρεχω. εχεις κανεις καμια προταση να με βοηθησει...
Γιατι την θεωρω πολυ ωραια γυμναστικη την κολυμβηση και σε θεμα αντοχης ευεξιας κ.τ.λ θα εχω ενα +++ και επισης.....εχει και την πλακα του αυτος ο τροπος γυμναστικης....

Kazmaier
26-09-11, 17:52
Παιδια επειδη με ενδιαφερει και εμενα το κολυμβητηριο, ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια αλλα το ειχα σταματησει.... σκεφτομαι να πηγαινω 2 φορες την εβδομαδα κολυμβητηριο και 2 γυμναστηριο για βαρη.... παραπανω γυμναστικη δεν μπορω να χωρεσω με τιποτα περα απο 4 φορες. Σαφως αλλαζουν οι στοχοι μου οσον αφορα το χτησιμο τουλαχιστον αλλα κερδιζω αλλα (για τα δικα μου κριτηρια παντα) το θεμα ειναι, τις μερες που κανω βαρη αυτες τις 2 φορες δηλαδη....τι να πρωτοκανεις.......
εχει κανεις καμια ιδεα? ενα σωμα Fitness που λενε φανταζομαι, αλλα θα πρεπει να κανω και ποδια στα στα βαρη.....αντε να τα χωρεχω. εχεις κανεις καμια προταση να με βοηθησει...
Γιατι την θεωρω πολυ ωραια γυμναστικη την κολυμβηση και σε θεμα αντοχης ευεξιας κ.τ.λ θα εχω ενα +++ και επισης.....εχει και την πλακα του αυτος ο τροπος γυμναστικης....
εχει πλακα οντως, ειδικα να παιρνεις φορα απεξω και να σκας με δυναμη μεσα στο νερο κανοντας τα ολα μπουρδελο, φερνεις και κανα στρωμα θαλασσης για να αραζεις καταμεσις της πισινας , γενικα μπορεις να μαλακιστεις αρκετα ειδικα με παρεα αμα εχετε και μπαλα κλπ αλλα δεν ξερω ποσο θα τα εκτιμησουν αυτα σε ενα σοβαρο κολυμβητηριο :green:

kleiza7
26-09-11, 23:12
εχει πλακα οντως, ειδικα να παιρνεις φορα απεξω και να σκας με δυναμη μεσα στο νερο κανοντας τα ολα μπουρδελο, φερνεις και κανα στρωμα θαλασσης για να αραζεις καταμεσις της πισινας , γενικα μπορεις να μαλακιστεις αρκετα ειδικα με παρεα αμα εχετε και μπαλα κλπ αλλα δεν ξερω ποσο θα τα εκτιμησουν αυτα σε ενα σοβαρο κολυμβητηριο :green:

:banana: δεν εννοουσα αυτο ακριβως οταν ελεγα οτι εχει πλακα φυσικα, αλλα ωραιο μου ακουγεται!!!

kleiza7
04-10-11, 01:55
Παιδια επειδη με ενδιαφερει και εμενα το κολυμβητηριο, ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια αλλα το ειχα σταματησει.... σκεφτομαι να πηγαινω 2 φορες την εβδομαδα κολυμβητηριο και 2 γυμναστηριο για βαρη.... παραπανω γυμναστικη δεν μπορω να χωρεσω με τιποτα περα απο 4 φορες. Σαφως αλλαζουν οι στοχοι μου οσον αφορα το χτησιμο τουλαχιστον αλλα κερδιζω αλλα (για τα δικα μου κριτηρια παντα) το θεμα ειναι, τις μερες που κανω βαρη αυτες τις 2 φορες δηλαδη....τι να πρωτοκανεις.......
εχει κανεις καμια ιδεα? ενα σωμα Fitness που λενε φανταζομαι, αλλα θα πρεπει να κανω και ποδια στα στα βαρη.....αντε να τα χωρεσω. εχει κανεις καμια προταση να με βοηθησει...???


Ενας-ενας παιδια!!! δεν προλαβαινω να διαβαζω... :green:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
10-11-11, 03:15
Καλημέρα.. Μικρότερος έκανα πρωταθλητισμό σε υγρό στίβο κ σταμάτησα στα 20 όπου ασχολήθηκα με ελεύθερη κατάδυση και τεχνικές αυτής.. Προτείνω το εξής σε συνδυασμό των δύο: α) Εξάσκηση τεχνικής κολύμβησης σε κολυμβητήριο που να επιτρέπει και δυναμική άπνοια με δελφινισμό ή ελεύθερο (μιας και έπειτα από ουκ ολίγα ατυχήματα το απαγορέψανε) και πάντα με ζευγάρι που να γνωρίζει ή εκπαιδευτή! β)Εξάσκηση σε θάλασσα όπου εκεί θα χρειαστεί το λιγότερο μια στολή υγρού τύπου, λεπίδες, βάρη και κολύμπι επιφανείας σε αυξανόμενη σταδιακά απόσταση και έπειτα δυναμική άπνοια (δεν χρειάζεται βάθος) με δελφινισμό..Και πάντα με ζευγάρι.. Βέβαια η δεύτερη λύση είναι άκρως επικίνδυνη (λόγω υποξιών και blackout) και χρειάζεται να υπάρχει εκπαιδευτής ή απλά να έχεις σπουδάσει το αντικείμενο, καθώς επίσης και το badget για κάτι τέτοιο είναι αρκετό λόγω εξοπλισμού. Τα αναφέρω απλά για κάποιον που ίσως ενδιαφέρεται να ασχοληθεί εκτενέστερα λόγω αγάπης για το υγρό στοιχείο ή απλά για συντήρηση τεχνικής κολύμβησης όπως πράττω κι εγώ.. :)

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
10-11-11, 03:24
Ενας-ενας παιδια!!! δεν προλαβαινω να διαβαζω... :green:


Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα πρότεινα 3 φορές την εβδομάδα βάρη των 60 - 100 λεπτών και 2 ημέρες κολύμβηση των 45-60 λεπτών. Αυτό το πρόγραμμα ακολουθώ εγώ. Άλλωστε δεν χρειάζεται να καταπονείσαι περισσότερο αν δεν κάνεις πρωταθλητισμό. :shock:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
10-11-11, 03:31
Η κολύμβηση δίνει τα μεγάλα πλεονεκτήματα στην καρδιά σας καταρχήν. Η κολύμβηση χρησιμοποιεί σχεδόν όλες τις σημαντικές ομάδες μυών και τοποθετεί μια έντονη απαίτηση στην καρδιά σας και στους πνεύμονες, αυτό είναι καλύτερο από οποιοδήποτε μηχάνημα, που χρησιμοποιεί συνήθως μόνο μια η δυο ομάδες μυών
Η κολύμβηση , σε αντιθέσει με το τρέξιμο, η το aerobic, δεν βάζουν την πίεση στους συνδετικούς ιστούς. Υπάρχει λιγότερη πιθανότητα να πάθετε βλάβη και, επιπλέον, οι μύες σας και γενικά το σώμα δεν κουράζονταν τόσο με αποτέλεσμα να είναι ότι δεν θα αισθάνεστε οποιοδήποτε πόνο η άλλη ημέρα.
Αυτός το είδος γυμναστικής είναι τέλειος για τους ανθρώπους που είναι υπέρβαροι, εγκυμονούσες και άνθρωποι με προβλήματα στο πόδια, στη μέση γενικά για αποθεραπεία τραυματισμών η για ανθρώπους με σκλήρυνση καταπλακας (βασικο) . Δεν υπάρχει καμία απαίτηση το ποσό θα κολυμπήσετε και ποσά μετρα θα κάνετε, έτσι μπορείτε να ασκήσετε το σώμα σας εφ' όσον θέλετε, σταματάτε για μια στιγμή και συνεχίζεστε έπειτα. Επιπλέον, δεν θα κουράσετε τόσο γρήγορα όσο τρέχοντας, κάνοντας τη aerobic ή την άσκηση με οποιοδήποτε αλλο τρόπο
Μετά από μερικές φορές θα αρχίσετε να αισθάνεστε τη δύναμη σας να βελτιώνετε και ευελιξία, επίσης η αντοχή σας στα καρδιοαναπνευστικά θα βελτιώνετε συνεχώς .. Η κολύμβηση βελτιώνει επίσης την κυκλοφορία σας και αυξάνει την ενέργεια. Δεν θα αισθανθείτε κουρασμένοι μετά το κολύμπι και θα παρατηρήσετε τη μεγάλη αλλαγή και βελτιωση στην υγεία σας
Επίσης το κολύμπι αναζητά συνεχώς υγρά που σημαίνει ότι θα πίνετε παραπάνω νερό την ημέρα Και το πιο βασικό για μένα μετάξι σοβαρού και αστείου είναι ότι παιδιά δεν ιδρώνετε μέσα στο νερό..
Πολύ βασικό είναι να μάθετε να κολυμπάτε σωστά το πώς παίρνεις αναπνοή στο νερό βοήθα και στην αντοχή αλλά και στη σωστή γύμναση .. Υπάρχουν τέσσερα βασικά στυλ κολύμβησης με τα δυο πρώτα είστε αρκετά καλυμμένη για μια καλή προπόνηση . Τα στυλ είναι (ΕΛΕΥΘΕΡΟ , ΥΠΤΙΟ , ΠΡΟΣΘΙΟ, ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ) Υπάρχουν επίσης άπειρες ασκήσεις μέσα στο νερό που απομονώνουν κόπιες μυϊκές ομάδες πιο πολλή, έτσι χρησιμοποιώντας την αντίσταση του νερού και την κίνηση με αρκετές επαναλήψεις γυμνάζεις καλύτερα την συγκεκριμένη ομάδα.
ΠΑΝΟ ΚΑΤΩ ΑΥΤΑ…. for more info just ask..

Υ.Γ.(τι καλά το word είχε ορθογραφικό έλεγχο ) :wink:

:thumbup:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
10-11-11, 03:39
RUHL 16 ΒΑΘΜΟΥΣ ... :affraid: ΕΔΩ ΣΤΑ 23 ΠΑΘΑΙΝΩ ΕΝΑ ΚΑΤΙ 16 ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ... Παντος
Αν πατέ στα ποτάμια να με ειδοποιήσετε μια μέρα πριν να πάω να αγοράσω ολόσωμη στολή καταδύσεις :wink:

Πάντως σε 13 βαθμούς που έχω κολυμπήσει στο Ιόνιο με στολή 8άρα υγρού τύπου, μόλις σταματούσα για διάλειμμα, έφτυνα παγάκια.. Απλά σε κρατάει το σπριντ κ η κίνηση ειδάλλως στάσιμος σε άπνοια βάθους, την νιώθεις μια δροσιά :P

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
10-11-11, 03:47
Ξέρει κανείς τι παίζει με τα κολυμβητήρια στην Θεσσαλονίκη. Έχω ακούσει ότι το Ποσειδώνιο και το Εθνικό είναι ανοικτά στον κόσμο μεσημεριανές ώρες. Τα δημοτικά (Νεάπολη, Συκιές, Ωραιόκαστρο, Πανόραμα) είναι μόνο για τους δημότες τους ή και κάποιος τρίτος μπορεί να πάει;


Εν έτη 2011 στην Θεσσαλονίκη αξίζει και είναι ανοικτό και σ/κ (πιο φτηνά) το εθνικό στο Καυτατζόγλειο με 50άρα θερμαινόμενη πισίνα.. Ποσειδώνιο όπως και πολλά άλλα έκλεισαν λόγω συντήρησης, θέρμανσης κτλ.. Αίσχος αλλά τι να πεις..

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
10-11-11, 03:57
Υποκαταστατο???
Δεν ξερω παντως οταν εκανα πρωταθλητισμο καναμε και βαρη και απ΄οτι ξερω οταν κανεις σοβαρη προπονηση σε οποιοδηπποτε αθλημα το γυμναστηριο ειναι απαραιτητο?
Γιατι οσοι κανουν πρωταθλητισμο κολύμβηση η και ερασιτεχνικα δεν κανουν βάρη??


Επαυξάνω! :thumbup:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
10-11-11, 04:17
Μπορεί κάποιος να αυξήσει την αντοχή του στο κολύμπι τρέχοντας;
Ακούγεται αστείο αλλά ακόμη η θάλασσα δεν είναι για πολλά μπάνια, κι ακόμη κι αν κάνω δε θα είναι πολλή ώρα. Και ερωτώμαι, αν ανεβάσω την ένταση στην αερόβια μου, θα ανέβει και η αντοχή μου στο κολύμπι; Για 2-3 βδομάδες ακόμη αυτό, μέχρι να ζεστάνει λίγο η θάλασσα.


ΝΑΙ φίλε μου η αερόβια βοηθάει πολύ μιας κ χρειάζεσαι καλό καρδιοαγγειακό στο υγρό στοιχείο..

Kaloutsikos
25-12-11, 03:29
Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα πρότεινα 3 φορές την εβδομάδα βάρη των 60 - 100 λεπτών και 2 ημέρες κολύμβηση των 45-60 λεπτών. Αυτό το πρόγραμμα ακολουθώ εγώ. Άλλωστε δεν χρειάζεται να καταπονείσαι περισσότερο αν δεν κάνεις πρωταθλητισμό. :shock:

Ναι αλλά κάποιος που κάνει όγκο, η δύο φορές την βδομάδα μου φαίνονται πολλές φίλος, ή όχι?

exkaliber
11-04-12, 20:54
το θελει το απ ντειτ του το θεμα
δευτερον επειδη ειναι καλη γυμναστικη,τριτον επειδη τωρα με τις ζεστες το σηκωνει και πρωτον επειδη βαρεθηκα να το ψαχνω στηνδευτερη τριτη σελιδα

exkaliber
11-04-12, 21:18
λοιπον
απο τον οκτωβριο εκανα μια φορα την εβδομαδα κολυμπι,την μερα που δεν ειχα βαρη(τεταρτη)

απο τον φεβρουαριο κανω καθε τριτη μεσημερι,και το συνδιαζω με αεροβικη(?) με μπαρες στο γυμν το απογευμα

ειναι απαιτητικη γυμναστικη,θελει να εισαι και ξεκουραστος και να χεις φαει καλα
εγω κανω ενα κανονικο γευμα στο πρωινο και ενα σεικ με πρωτεινη και βρωμη και μπανανα2 μιση ωρες πριν,και πρωτεινη μετα
αμεσως σπιτι,φαγητο,ξεκουραση,και μετα γυμν.. (οφ τοπικ)


τι κερδισαμε αυτην την γυμναστικη/προγραμμα


1)ειναι πολυ διασκεδαστικο
2)βελτιωση στην αντοχη
3)πλαταρες:green:


συνηθως κανω περιπου 20-25 περαδωθε την πισινα,και παιζω λιγο με τις μπαλες

exkaliber
11-05-12, 23:22
κι εγω κολυμβητηριο κανω
το προβλημα ειναι οτι μου μπαινει νερο απο την μυτη μολις βουτηξω
διορθωνεται αυτο?


τις προαλλες εκανα το εξης:
εκλεινα ττην μυτη και βουτουσα στον πατο,και μετα τραβουσα το χερι και ανεβαινα βγαζοντας
αερα απ την μυτη


τι αλλο μπορω να κανω?
yo

ArgoSixna
11-05-12, 23:27
κι εγω κολυμβητηριο κανω
το προβλημα ειναι οτι μου μπαινει νερο απο την μυτη μολις βουτηξω
διορθωνεται αυτο?


τις προαλλες εκανα το εξης:
εκλεινα ττην μυτη και βουτουσα στον πατο,και μετα τραβουσα το χερι και ανεβαινα βγαζοντας
αερα απ την μυτη


τι αλλο μπορω να κανω?
yo

"Μανταλάκι" για την μύτη , δεν ξερω πως ακριβως λεγεται αλλά το αγοραζεις και ξε-μπερδεψες! :toast:

exkaliber
11-05-12, 23:33
εχει βγει και τετοιο πραγμα?!?!?!
διορθωνεται αυτο,απλα δεν ξερω πως

:bbbiceps:

polo0
11-05-12, 23:36
υπαρχει ενα μανταλακι για την μυτη αλλα ενταξει ...σιγα σιγα δν θα σε ενοχλει!αλλα αν σε πειραζει τοσο πολυ βαζεις το μανταλακη τα γυαλακια και εισαι τζετ! ;)

exkaliber
11-05-12, 23:40
yo
περα απ το μανταλακι ή μασκα που κλεινει την μυτη,
δεν υπαρχει αλλος τροπος?

polo0
12-05-12, 00:06
yo
περα απ το μανταλακι ή μασκα που κλεινει την μυτη,
δεν υπαρχει αλλος τροπος?

εγω ασχολουμε και με ψαροντουφεκο..για κει εχω μασκα αλλα μην βαλεις μασκα στην σε πισινα :P
κοιτα σε αγωνες αν παρατηρησεις φτανει πρως τν ακρη γυριζουν κανοντας μια κολοντουμπα να σου δωσω να καταλαβεις..οταν κανεις αυτο το πραγμα περνει νερο η μυτη σιγουρα,γι αυτο λοιπον βγαζουν αερα απο την μυτη δν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο να το κανεις εσυ αυτο την ωρα που προπονησε...ρωτα και καποιον που ειναι εκει καποιον προπονητη ισως ;)

exkaliber
12-05-12, 00:11
την ασκηση που εγραψα παραπανω ο ναυαγωσωστης που εχουν εκει μου την ειπε
αντε να δουμε..
:toast:

polo0
12-05-12, 00:22
την ασκηση που εγραψα παραπανω ο ναυαγωσωστης που εχουν εκει μου την ειπε
αντε να δουμε..
:toast:

σε λιγο καιρο ουτε που θα το καταλαβενεις ;) :toast:

Giannistzn
12-05-12, 13:47
κι εγω κολυμβητηριο κανω
το προβλημα ειναι οτι μου μπαινει νερο απο την μυτη μολις βουτηξω
διορθωνεται αυτο?


τις προαλλες εκανα το εξης:
εκλεινα ττην μυτη και βουτουσα στον πατο,και μετα τραβουσα το χερι και ανεβαινα βγαζοντας
αερα απ την μυτη


τι αλλο μπορω να κανω?
yo

Βουτας στην πισινα και την ωρα που βουτας εκπνεεις απο τη μυτη.Βασικα γενικα προσπαθεις μεσα στο νερο να εκπνεεις απο τη μυτη.
Μετα απο λιγο καιρο γινεται αυτοματα, συνηθεια θελει μονο :thumbup:

exkaliber
12-05-12, 21:35
aντε να δουμε φιλε γτ εχω βαρεθει να καταπινω το χλωριο:green:

swimmer_90
19-06-12, 17:14
yo
περα απ το μανταλακι ή μασκα που κλεινει την μυτη,
δεν υπαρχει αλλος τροπος?Φυσας απ'τη μυτη...και ουτε μανταλακια ουτε μ@λακιες :P

COBRA_STYLE
19-06-12, 21:10
:doh::doh::doh:

Ειδες οτι ειναι μπαναρισμενο το μελος αυτο και δεν προκειται να απαντησει ή μπα?:1laugh:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
20-06-12, 11:12
Ναι αλλά κάποιος που κάνει όγκο, η δύο φορές την βδομάδα μου φαίνονται πολλές φίλος, ή όχι?

Nαι αδερφέ για περίοδο όγκου είναι πολλές και μ1 μόνο φορά την εβδομάδα με τον προαναφερθέν χρόνο αρκεί.. Να φανταστείς τον σχετικό όγκο που διαθέτω κρατιέμαι με κόπο να τον κρατήσω σταθερό λόγω κατανάλωσης :P Παρόλα αυτά για γράμμωση το συνιστώ! :shock:

ΑΡΧΕΛΑΟΣ
20-06-12, 11:19
yo
περα απ το μανταλακι ή μασκα που κλεινει την μυτη,
δεν υπαρχει αλλος τροπος?


Αν κάνεις συστηματικά μαθαίνεις τον τρόπο εισπνοής - εκπνοής και είσαι εντάξει.. Παραταύτα αν δυσκολεύεσαι υπάρχει το λεγόμενο προαναφερθέν "μανταλάκι" το οποίο χρησιμοποιείται κυρίως στην ελεύθερη κατάδυση ή απλά χρησιμοποιείς μάσκα πολύ μικρού όγκου με σιλικόνη σε μύτη..Σαν να φορας γυαλάκια με λαστιχένια μύτη φαντάσου.. Προτείνω της Cressi - Minima ή όποιο άλλο μοντέλο.. Ελπίζω να βοήθησα..

swimmer_90
20-06-12, 11:22
:doh::doh::doh:

Ειδες οτι ειναι μπαναρισμενο το μελος αυτο και δεν προκειται να απαντησει ή μπα?:1laugh:Νταξ μωρε...δεν το παρατηρησα:P

arnold94
21-06-17, 13:53
επειδη θα ξεκινησω σε κολυμβητηριο μπορει να μου προτεινει καποιος ποια γυαλακια και σαγιοναρες ειναι τα καλυτερα? θελω να ειναι μαρκα speedo