PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα στήθους



polydeykis
19-12-08, 01:14
γεια χαρά μάγκες

μετα από ένα γεμάτο 6μηνο Bb με διατροφές συμπληρώματα και τα σχετικά, κάνοντας μια αυτοκριτική διαπίστωσα ότι η ανάπτυξη του στήθους μου δεν είναι αυτή που θα ήθελα. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και φωτογραφίες, όχι τπτ τραγικό απλά θα θελα να δείχνει πιο γεμάτο

είμαι 86 κιλά και 177, 26 χρονών και το πρόγραμμα που ακολούθω σε μια τυπική προπόνηση είναι το εξής

Πιέσεις πάγκου

1 σετ προθέρμανση 30 κιλά χ 15
1 σετ preload 60 κιλά χ 10

1 σετ 80 κιλά χ 8
2 σετ 90 κιλά χ 8
3 σετ 100 κιλά χ 5
4 σετ 110 κιλά - failure
5 sετ 120 κιλά χ 1

Βυθίσεις στο δίζυγο με έξτρα βάρος 20 κιλά

4 χ 8

Πιέσεις σε επικλινή με αλτήρες

4 χ 8 (δε θυμάμαι κιλά, πρέπει να είναι τα 28κιλα αλτηρακια)

σουπερσετ κάμψεις 4 χ 8 με ανοίγματα με αλτήρες 4 χ 8 ή με διασταυρώσεις τροχαλίας 4 χ 12

καμμιά φορά βάζψ 2η άσκηση τον επικλινή με μπάρα και βάζω το δίζυγο 3η άσκηση

για πείτε γνώμες...

slaine
19-12-08, 01:21
ίσως να υπερπροπονείσαι.

επίσης έχεις μόνο ασκήσεις πιέσεων και λογικά κουράζεται πολύ ο τρικέφαλος καιδ εν αποδίδεις καλά βάλε και κανά άνοιγμα.

δώσε έμφαση στον επικλινή καλύτερα. βάλτον πρώτο

polydeykis
19-12-08, 01:25
νίκο το κάνω ακριβώς αυτό επειδή ο τρικέφαλος μου είναι πολύ ζώο και δεν καταλαβαίνει χριστό

είχα τον επικλινή 2η άσκηση αλλά το τελευταίο δίμηνο έβαλα δίζυγο στη θέση του

ανοίγματα κάνω εναλλάξ με διασταυρώσεις , μια προπόνηση ανοίγματα (απ'ότι θυμάμαι παίρνω τα 18κιλα και κάνω 4χ8)

οπότε λες να βάλω επικλινή πρώτη άσκηση και μετά το πρόγραμα όπως έχει?

slaine
19-12-08, 01:32
τίποτα δεν είναι μονόδρομος ούτε ένας τρόπος υπάρχεο για να προπονείσαι.

δώσε γενικά έμφαση στον επιλινή και θα ανέβει το στήθος σου :wink:

εγώ παλιά έκανα πολλά και τώρα που κάνω λιγότερα έχω καλύτερη ανάπτυξη-ανάρρωση

polydeykis
19-12-08, 01:34
τι να κάνω αφού τα σηκώνω..χα χα χα

thanx bro

θα σκιστώ στον επικλινή!!

goutsos
19-12-08, 05:21
δεν νομιζω να ειναι θεμα σηκωματος..ισως απλα να τ υπερπροπονεις κ να μην το καταλαβες

polydeykis
19-12-08, 05:39
λες? γ......... τα...και τι να κάνω δηλαδή?

RUHL
19-12-08, 11:08
πολλα λαθη βλεπω πεδιο επαναληψεων αχρηστες ασκησεις λαθη στο ζεσταμα αν θελεις μαζα καλυτερα να πουμε τα σωστα

Ζεσταμα 30 60 80 % κιλα απο αυτα που κανεις το λειτουργηκο το πρωτο 10 ρεπς 2-3 5ρεπς



Πιέσεις ίσιου πάγκου 3-4sets 6-12reps
Πιεσεις ισιου παγκου αλτηρες 3-4sets 6-12reps
Επικλινής πιέσεις με αλτήρες 3-4sets 6-12reps
Κατακλινής πιέσεις με αλτήρες 3-4sets 6-12reps

Ολα ειναι με failure ολα τα σετ απο εκει και περα κανεις advacne τεχνικες βλεπε αρθρο στεβε


μην ξεχνας και την περιοδικοτητα

BRaWNy
19-12-08, 15:25
polydeykis
Λες ένα 6μηνο γεμάτο κλπ, δηλαδή είναι το πρώτο εξάμηνό σου με βάρη, και εννοώ όλο το προπονητικό backround στη ζωή σου?

Λες ότι δεν είσαι ευχαριστημένος απο την ανάπτυξη του στήθους σου, με όλες τις άλλες ομάδες είσαι ευχαριστημένος?
Βρίσκεις το στήθος σου αδύναμο σημείο?
Στα κιλά με τις ασκήσεις στηθους προοδεύεις, αλλά και γενικά και με τις άλλες ασκήσεις?

Αν βάλεις φωτός συνολικές, θα βοηθήσουν περισσότερο για πιό λεπτομερειακά σχόλια πάνω στο θέμα.
Φυσικά αν βάλεις και φωτός, πριν απο ενα 6μηνο, όταν ξεκινησες, ακόμη καλύτερα.
Πολύ πιθανόν (αν στη ζωή σου έχεις κάνει μόνο ενα 6μηνο), να ζητάς περισσότερα απο όσα θα πρεπε να αναμένεις, και πιθανότατα αυτό να σε οδηγεί και στο να κάνεις όλο και περισσότερα, γιατι με μια πρωτη ματιά, βρισκω υπερβολικά όσα κάνεις.

billys15
19-12-08, 15:46
Η αναπτυξη ερχεται με την αλλαγη.Εννοω οτι δεν ερχεται μονο αν κανουμε περισσοτερες ασκησεις/σετ κλπ.Εννοω και με το να κανουμε λιγοτερα ή και τιποτα για καποιο διαστημα.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση,θα σου λεγα να κανεις μονο 2-3 ασκησεις και βλεπεις.Επισης διαφοροποιησε και τα σετ.
Τι θα 'κανα εγω:
Επικλινης 3χ6-8
Βυθισεις 3χfailure με επιπλεον βαρος,απλα να εισαι μεσα στο οριο 4-8

Το αλλο μεγαλο λαθος που κανεις ,ειναι οτι δεν θυμασαι τι κιλα χρησιμοποιησες!! Ειναι πολυ σημαντικο! Ξεκινα να γραφεις σετ,επαναληψεις και κιλα στις ασκησεις,γιατι δεν θα εχεις προοδο αλλιως. :wink:

polydeykis
19-12-08, 17:16
polydeykis
Λες ένα 6μηνο γεμάτο κλπ, δηλαδή είναι το πρώτο εξάμηνό σου με βάρη, και εννοώ όλο το προπονητικό backround στη ζωή σου?

από 16-19 έκανα γυμναστική με βάρη συστηματική κα με κάποια συμπληρώματα, όχι βέβαια όπως τώρα

μετά πολύ λίγα πράγματα, και αφου΄είχα γίνει μπούλης αποφάσισα να ξαναρχίσω


polydeykis
Λες ότι δεν είσαι ευχαριστημένος απο την ανάπτυξη του στήθους σου, με όλες τις άλλες ομάδες είσαι ευχαριστημένος?

είμαι ευχαριστημένος με ώμους τετρακέφαλους και πολυ ευχαριστημένος με χερια




polydeykis
Βρίσκεις το στήθος σου αδύναμο σημείο?

το βρίσκω σαν ανάοτυξη, αλλιώς στη δύναμη δεν έχω πρόβλημα



polydeykis
Στα κιλά με τις ασκήσεις στηθους προοδεύεις, αλλά και γενικά και με τις άλλες ασκήσεις?

δεν υπάρχει προπόνηση που να μη κάνω κάτι παραπάνω από την πρηγούμενη, με την προυπόθεση να μη χάνω προπονήσεις




polydeykis
Αν βάλεις φωτός συνολικές, θα βοηθήσουν περισσότερο για πιό λεπτομερειακά σχόλια πάνω στο θέμα.
Φυσικά αν βάλεις και φωτός, πριν απο ενα 6μηνο, όταν ξεκινησες, ακόμη καλύτερα.

έχω φωτογραφίες και πριν και μετά αλλά έχω χάσει το καλώδιο, δεν πάει όμως άλλο, θα πάω να πάρω ένα σήμερα για να γίνει δουλειά




polydeykis
Πολύ πιθανόν (αν στη ζωή σου έχεις κάνει μόνο ενα 6μηνο), να ζητάς περισσότερα απο όσα θα πρεπε να αναμένεις, και πιθανότατα αυτό να σε οδηγεί και στο να κάνεις όλο και περισσότερα, γιατι με μια πρωτη ματιά, βρισκω υπερβολικά όσα κάνεις.

πάντως αλήθεια λέω σχετικά με τα κιλά και τις επιδόσεις μου εν γένει
προσέχω πολύ διατροφή, πάντα 6 γεύματα, 3 shakes και 3 κανονικα, πάντα με κρεατίνη και όταν βγω από τον κύκλο παίρνω και διαφορετικά συμπληρώματα, μη μείνω μόνο με τη πρωτείνη

polydeykis
19-12-08, 17:17
τις ψιλιγ......α τις απαντήσεις, ελπίζω να βγαίνει άκρη

polydeykis
19-12-08, 17:18
άχρηστη άσκηση το διζυγο και τα ανοίγματα?

καλα οι διασταυρώσεις είναι λίγο αλλά την κάνω για να αλλάζει η ρουτίνα

τι θα πει περιοδικότητα???

polydeykis
19-12-08, 17:20
Η αναπτυξη ερχεται με την αλλαγη.Εννοω οτι δεν ερχεται μονο αν κανουμε περισσοτερες ασκησεις/σετ κλπ.Εννοω και με το να κανουμε λιγοτερα ή και τιποτα για καποιο διαστημα.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση,θα σου λεγα να κανεις μονο 2-3 ασκησεις και βλεπεις.Επισης διαφοροποιησε και τα σετ.
Τι θα 'κανα εγω:
Επικλινης 3χ6-8
Βυθισεις 3χfailure με επιπλεον βαρος,απλα να εισαι μεσα στο οριο 4-8

Το αλλο μεγαλο λαθος που κανεις ,ειναι οτι δεν θυμασαι τι κιλα χρησιμοποιησες!! Ειναι πολυ σημαντικο! Ξεκινα να γραφεις σετ,επαναληψεις και κιλα στις ασκησεις,γιατι δεν θα εχεις προοδο αλλιως. :wink:

τελικά θυμήθηκα και το γραψα παραπάνω...

βυθίσεις κάνω ήδη με 20 κιλο κρεμασμένο από πάνω μου, 4 χ 8

RUHL
19-12-08, 17:28
άχρηστη άσκηση το διζυγο και τα ανοίγματα?

καλα οι διασταυρώσεις είναι λίγο αλλά την κάνω για να αλλάζει η ρουτίνα

τι θα πει περιοδικότητα???

Ναι για τις αλλες 2 ειναι ασκησεις λεπτομερειας ποιο πολυ οχι να φτιαξεις αδυναμα σωματικα τμηματα και να βαλεις κρεας πανω

με το δυζιγο εμπλεκοντε ομοι τρικεφαλα σε καλο βαθμο αν δεν τα εκτελεις καλα η σωστη εκτελεση για να πιανει κατω στηθος ειναι σαν να σου κρεμασαν κατι στο κεφαλι και γερνεις μπροστα

περιοδικοτητα θα πει οτι δεν πρεπει να βαρας τα ιδια πραγματα επι μηνες και δεν ενοω ασκησεις τεχνικες η κατι αλλο

τι ενοω παραδειγμα

εβδομαδα 1-3 διπλες προπονησης 2 φορες καθε σωματικο τμημα πρωι βραδυ προπονηση
3-6 2φορες καθε σωματικο τμημα προπονηση 1 φορα την ημερα
6-9 1 φορα την εβδομαδα καθε σωματικο τμημα

Αυτα ειναι παραδειγμα να δεις περιπου τι σημαινει μεσα απο μια υπερβολη να το πουμε καπως

και αυτο δεν παει μονο στο στηθος αλλα σε ολο το σωμα η περιοδικοτητα

polydeykis
19-12-08, 17:31
οκ ruhl, thanx..

γενικά προσπαθώ να μγ κάνω το σώμα μου να συνηθίζει

απ'ότι είδα δεν συμφωνείς να βάλω τον επικλινή πρώτα...

RUHL
19-12-08, 17:36
δεν ειπα κατι τετοιο εξαλου ανα μηνα και εγω ο ιδιος αλαζω την σειρα
πχ ισιος μετα επικληνης κατακλινης( αν εχει το προγραμα)
μετα επικληνεις ισιος
κατακλινης επικληνεις

καταλαβες τι λεω

polydeykis
19-12-08, 17:47
δεν ειπα κατι τετοιο εξαλου ανα μηνα και εγω ο ιδιος αλαζω την σειρα
πχ ισιος μετα επικληνης κατακλινης( αν εχει το προγραμα)
μετα επικληνεις ισιος
κατακλινης επικληνεις

καταλαβες τι λεω

οκ αγορίνα

μέχρι το βράδυ θα προσπαθήσω να βάλω φωτος

προς brawny: μέσα στο 6μηνο έχει γίνει αλλαγή πάνω, τόσο, έτσι ώστε να με βλέπουν κάποιοι που χαν να με δουν κάνα χρόνο και να γουρλώνουν τα μάτια τους

ακούγεται λίγο ψωνίστικο, αλλά από το πως ήμουν πριν το προτιμώ

slaine
19-12-08, 17:51
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :bodybuilder2:

BRaWNy
19-12-08, 20:25
Όντως εν μέρει δε βγάζω άκρη με τις απαντήσεις σου.
Η ανάπτυξη του στηθους σου, απο την άποψη ότι μένει πίσω κλπ κλπ, είναι θέμα προπόνησης.
Η σωστή εκτέλεση, επιλογή και κατανόηση των λειτουργιών των ασκήσεων κλπ, είναι θέμα προπόνησης.
Επίσης, ο κατάλληλος σχεδιασμός του προγράμματος (ποσότητα, πυκνότητα, συχνότητα κ.α.), είναι θέμα που αφορά την προπόνηση, αλλά και την ατομικότητά σου πάνω σε θεματα ανάρρωσης κλπ.

Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι δεν μπορει να παίξει ρόλο η διατροφή ή αν θες τον ρόλο που περιμένεις, δηλαδή όπως γράφεις "έκανα παλιά και με συμπληρώματα", τι σημαίνει αυτό?
Η διατροφή και τα συμπληρώματα δεν θα σε κάνουν να προπονείσαι πιό σωστά, να κατανοείς την λειτουργία της προπόνησης και των ασκήσεων κλπ, και αυτόματα να κάνουν τον σχεδιασμό του πλάνου σου κατάλληλο (όποιος και να είναι αυτός), μόνο και μόνο με την παρουσία τους.
Η διατροφή παίξει ρόλο περισσότερο εμφάνισης και ενέργειας, αλλά και "χτισίματος" όπως λέμε, που αυτό γίνεται τις μετέπειτα ωρες εκτός προπόνησης.
Η αποτελεσματικότητά της θα είναι μεγαλύτερη όταν τα παραπάνω είναι σε σωστό δρόμο.
Ανάλογα το πόσο καλές είναι οι συνθήκες και οι παραγοντες κλπ, και το ερέθισμα απο την προπόνηση, ανάλογα θα πιάσει τόπο ή θα πάει χαμένη εν μέρει.
Έπειτα, η διατροφή δεν μπορει να δουλεύει καλά για μερικές ομάδες και άλλες να τις αφήνει πίσω.
(Δεν μπορει να αλλάξει τα γεννετικά σου, αλλά ουτε και να διορθώση την τεχνική στις ασκήσεις, την συμμετοχή των μυων κλπ)
Απο τη στιγμή που υπάρχει σωστή και καλή διατροφή (+ και τα συμπληρώματα που λες), την λυση θα πρέπει να την ψάχνεις αλλού.
Ελπίζω να με πιάνεις τι εννοώ, δε λεω να μην δίνεις βάσει στη διατροφή σου κλπ, ισα ισα το αντίθετο.
Απλά σου λέω ότι για το παραπάνω πρόβλημα που λες, η λύση βρισκεται στην προπόνηση και η διατροφή θα την κάνει πιό ευκολη αυτη τη λυση.
Αυτα τα λέω με την προϋπόθεση ότι όπως αφησες να εννοηθεί, κάνεις καλή διατροφή και την πρέπουσα διατροφή, οπότε μην ψάχνεις το λάθος σε αυτή.
Τωρα απο την άλλη, αν υπάρχει πρόβλημα και στην διατροφή, τότε το θέμα παίρνει "διπλή μορφή".
Και μπορει και η εμφάνισή σου (που εξαρτάται απο την διατροφή περισσότερο), να μην είναι σε καλά επίπεδα, και να σε κάνει να νομίζεις ότι υστερείς σε κάποιο σημείο, μη αφήνωντας το να "φανεί" σε τι επίπεδο είναι.

Αν βάλεις φωτός, θα βοηθήσουν περισσότερο όπως είπα.

polydeykis
19-12-08, 20:32
brawny ευχαριστώ φίλε μου για το ενδιαφέρον και τις ομολογουμένως διαφωτιστικές απαντήσειις

έχω βγάλει και μερικές σήμερα και θα τις ανεβάσω μόλις πάρω το καλωδιάκι που συνδέει τη καμερα με το Pc

να σαι καλα

polydeykis
19-12-08, 22:19
δοκιμαστικό ποστ

έτσι είμαι 28 ιουλίου με 1.5 μήνα περίπου προπόνησης

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/28ioylioy.jpg

polydeykis
19-12-08, 22:25
και πλάτη, πάλι στις 28 ιουλίου τρέχοντος έτους

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/28ioylioy1.jpg

η πλάτη μου στις 22 νοεμβρίου

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/22noemvrioy3.jpg

υπόψην τον οκτώβριο είχα σταματήσει ένα μήνα επειδή αρρώστησα και μετά είχα και κάτι τρεχάματα με τη δουλειά, τεσπα

22 νοεμβρίου από μπρος:

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/22noemvrioy1.jpg

και

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/22noembrioy.jpg


και πλάτη

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/22noemvrioy3.jpg


και πάμε έτσι όπως έιμαι σήμερα 19 δεκεμβρίου

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/19dec4.jpg

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/19dec5.jpg

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/19decembrioy2.jpg

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/19decembrioy6.jpg

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/19dek3.jpg

http://i545.photobucket.com/albums/hh367/polydeykis/19dekemvrioy.jpg

όπως βλέπετε με ταλαιπωρεί λίγο ακόμη το περιττό λίπος στη κοιλιά...

ακού σχόλια...

slaine
19-12-08, 22:52
εμφανής η βελτίωσή σου, μπράβο!!! :clap: :clap: :clap:

polydeykis
19-12-08, 22:53
σχετικά με αυτό που λέω δεν βλέπεις να έχω δίκαιο?

TRIANTAFYLLOU
19-12-08, 22:59
να προσθέσω και εγώ κάτι σ αυτό που συζητάτε , πώς για να πουμε υστερούμε σε κάποιο σημείο πρέπει να έχουμε αναπτύξει το υπόλοιπο σώμα σε τέτοιο βαθμό που να υπάρχει δυσαναλογία σε σχέση με το στήθος ,
το λέω αυτό γιατί έχω ακούσει από άτομα να λένε υστερώ στο στήθος ενώ γενικότερα και οι υπόλοιπες μυικές ομάδες είναι στο ίδιο επίπεδο .

το πρόγραμμα που κάνεις αν είναι καλό η κακό φαίνετε απο το αποτέλεσμα που θα φέρει σε βάθος χρόνου ενα απλό πρόγραμμα θα σου πρότεινα με βασικές ασκήσεις , αλλά εκείνο που μετράει είναι να τα δίνεις όλα σε κάθε σέτ μετα τα πρώτα σετ ζεστάματος.

1. ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ ΠΑΓΚΟΣ ……2 Χ 15 + 4 Χ 8 – 12 ανέβασμα κιλών
2. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ………2 Χ 15 + 4 Χ 8 – 12 ανέβασμα κιλών
3. ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ……..4 Χ 8 – 12
4. ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΖΥΓΟ…….3 Χ 10 – 12

μπορείς κάποιες προπονήσεις να κάνεις σούπερ σετ, αν μπορείς βέβαια ανοίγματα αλτήρων με βυθίσεις στο δίζυγο κατευθείαν και μετά ξεκούραση 2 λεπτά και επανάληψη γιά 3 η 4 σέτ εκεί θα πείς τον δεσπότη παναγιώτη και θα δείς κυριολεκτικά τρελό πρήξιμο αλλά δεν χρειάζετε σε κάθε προπόνηση να το κάνεις.

και εκεί που λέω 8-12 σημαίνει βγάζεις με ανέβασμα βάρους 12 , ξαναανεβάζεις και κατεβαίνεις μέχρι κόπωσης βέβαια σε επαναλήψεις μέχρι 8.

βέβαια υπάρχουν πολλές παραλαγές αυτό είναι σίγουρα αποτελεσματικό.

polydeykis
19-12-08, 23:07
ηλία καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση

όταν λες με ανέβασμα δηλαδή εννοείς πυραμίδα η ανάποδη πυραμίδα?

π.χ.


ΙΣΙΟΣ ΠΑΓΚΟΣ

2 σετ ζεσταμα

1 σεΤ 4 Χ 8 ΜΕ 80 κιλά ας πούμε

μετά ανεβάζω και κάνω όσες πιο πολλές μπορώ ή κατεβάζω και κάνω 12?

κατά τη γνώμη σου από τις φωτογραφίες που βλεπεις τι θα πρεπει να προσέξω περισσότερο? είμαι στις αρχές ακόμη όπως βλέπεις αλλά μια συμβουλή από εσένα πάντα είναι κάτι διαφορετικό

slaine
19-12-08, 23:09
σχετικά με αυτό που λέω δεν βλέπεις να έχω δίκαιο?

μάλλον αλλά όλα όχι σίγουρα. θα το καταλάβεις που υστερείς όταν γραμμώσεις καλύτερα. βγάλε και μία φωτό διπλη δικεφάλων απο μπροστά αλλά τα χέρια όπως όταν κάνεις διπλή δικεφάλων πλάτης και όχι σαν most muscular.

δώσε έμφαση στον επικλινή και επίσης χρησιμοποιήσε κάπως ανοιχτή λαβή θα έλεγα για να "ανοίξεις" λίγο ακόμα αν δεν κάνεις ανοίγματα με αλτήρες.

από αυτά που είπες πιστεύω ότι προπονείς λάθος το στήθος σου. κάνεις πολλά μάλλον.

polydeykis
19-12-08, 23:11
κάτσενα ψάξω να δω τι εννοείς και θα το κάνω

TRIANTAFYLLOU
19-12-08, 23:45
όταν λέω ανέβασμα ενοώ στα κιλά και κατεβάζεις επαναλήψεις αλλά μέσα στα πλαίσια , προς το παρόν μην κάνεις κατέβασμα.

απο ότι βλέπω στις φοτο έχεις δείγματα βελτίωσης είσαι στην αρχή του παιχνιδιού βέβαια και έχεις περιθώριο βελτίωσης οπότε προπόνηση και όσο μπορείς καθαρή τροφή να μην φορτώσεις επιπλέον λίπος , βέβαια ελέγχεις τα αποτελέσματα ανα 10 μέρες , γιατί αν έχεις την προδιάθεση να βάζεις σαβούρα μετά θα παιδεύεσε , μην κάνεις αυτό που κάνουν οι επαγγελματίες η αγωνιστικοί φούλ όγκο και ξεφύγεις γιατί μετα θα φάς ζόρι να γραμώσεις και μην ξεχνάς αυτοί παίρνουν και τα κυνίνα τους .

πρέπει να βάλεις όγκο καθαρό να δείς μια φορά το σώμα σου και εκεί θα δείς που πραγματικά υστερείς γιατί κακά τα ψέματα χάνοντας απο την μέση διαγράφετε καλύτερα το σώμα και βλέπεις και τις αναλογίες σου , αλλάζει και η ψυχολογία και η διάθεση για προπόνηση.

polydeykis
19-12-08, 23:58
ευχαριστώ ηλία!! πάμε δυνατά λοιπόν....

BRaWNy
20-12-08, 10:46
Εγω δεν βλέπω να υστερείς στο στήθος, αλλά να υστερείς γενικώς σε όλα ή αν θες να είσαι αναλογικά το ίδιο σε όλα.
Όσο για εξέλιξη κλπ, δεν μπορω να ξέρω αν δεν δω φωτός πριν ξεκινήσεις (όσο να' ναι όμως θα υπάρχει).

Θα έλεγα ότι, επειδή το στήθος είναι σημείο που μπορει πιό εύκολα να διακρίνονται κάποια πράγματα όταν έχεις λιπος, μπορει εν μέρει και για αυτό τον λόγο να σε τράβηξε την προσοχή, διότι αν το δούμε πιό "βαθιά", θα δούμε ότι και η πλάτη σου είναι ακόμη πίσω.
Μην κοιτας που είσαι πιό "γεμάτος" (ειδικά σε αυτό το % λίπους), αλλά που υπάρχει περισσότερη μυικότητα, που εισαι πιό δυνατός στην προπόνηση, ποιοί μυες σου τους αισθάνεσε να δουλεύουν, και δεν εννοώ κάψιμο και τέτοια στην προπόνηση, αλλά πως τους νοιώθεις να κάνουν το έργο που χρειάζεται, σε τι βαθμό κλπ, αν με πιάνεις.
(Τα πόδια βέβαια δεν τα βλέπω)
Τα μπράτσα σου δείχνουν κάπως να ξεχωρίζουν (απο τα άλλα), ειδικά τα δικέφαλα, αλλά αυτό μπορει να είναι και επειδή βγήκες φωτος πρησμένος.

Με λίγα λόγια, σε αυτό που πρέπει να στρέψεις την προσοχή σου για παραπέρα, είναι η βελτίωση της προπόνησής σου και απο πλευράς πλάνου (συχνότητα, ποσότητα, πυκνότητα), αλλά και απο πλευράς επιλογών ασκήσεων, εκτέλεσης κλπ.
Τα ημικαθίσματα δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν έτσι όπως φαντάζεσαι.
Κάνε παράλληλα ή πιό καλύτερα ακόμη, βαθιά (εννοείται και σωστά).
Επίσης, τα κιλά σου στα ημικαθίσματα είναι λίγα για να δίνεις την προσοχή σου τοσο πολύ σε συμπληρώματα, διατροφή κλπ, περιμένωντας ότι απο αυτά και μόνο θα γίνει η δουλειά ή αν θες θα έχεις καλύτερο μέλλον.
Πρέπει να τα δώσεις λόγους για να υπάρχουν, να έχουν τη θέση τους και να δράσουν και αποτελεσματικά, και φυσικά να έχεις υπομονή.
Αλλά και λίγα, για να στρέφεις την προσοχή σου στο να κάνεις όλο και περισσότερα στην προπόνηση, πράγμα που μπορει να μειώσει την ποιότητά της.

Πιστευω ότι είναι νωρίς ακόμη για να περιμένεις πολλά περισσότερα, αν με πιάνεις πως το εννοώ.
Είμαι σίγουρος ότι έχεις κάνει πρόοδο, και αυτό είναι το βασικό αρχικά, μείνε με αυτό.
Απο κει και πέρα θέλω να πω, μην αξιολογείς την πρόοδό σου με άλλα κρητήρια που σε κάνουν να εστιάζεσαι με λάθος τρόπο.
Ίσως να μην με καταλαβαίνεις εντελώς σε όσα λέω, και δικαιολογημένα, με τη πάροδο του χρόνου και αποκτώντας εμπειρίες, θα σου γίνονται όλο και πιό "clear" κάποια πράγματα.

polydeykis
20-12-08, 14:58
έλα brawny, καταρχάς δεν βγήκα φωτο πρησμένος, δηλαδή μετά από προπόνηση! για τα χέρια μου το χουν πει κι αλλοι..

τωρα το πια μυικη ομαδα δουλευει καλύτερα, πιστεύω ότι μετα τον πειραματισμό των πρωτων ημερων, κατα τη διαρκεια της προπονησης ολες προσπαθω και νιωθω να δουλευουν

οκ για τα πληρη squat, η αποψη αυτη είναι καθολικη μεσα στο φορουμ οποτε θα τα ξεκινησω

με το προγραμμα που μου γραψε ο ηλιας πιο πανω συμφωνεις - έχεις να προσθεσεις κατι?

εισαι και απο δραμα βλεπω πατριωτατι! εγο απο αλεξανδρουπολη!

σε ευχαριστώ παντως για τις απαντησεις

οσο για την πλατη, ενδεχομενως να εχεις δικαιο αλλα δεν ξερω πως να ποζαρω, κουτουρου την εβγαλα την φωτο

για τις φωτογραφιες που λες, εχο ποσταρει μια οπως ημουν με 1,5 μηνα προπονησης. δες πως ειμαι τωρα στη φωτο, πιστευω φαινεται μια α διαφορα

υπομονη εχω και κυριως ορεξη!!

BRaWNy
20-12-08, 18:58
Ξέχασα να αναφέρω πριν, να αποφευγεις τη μηχανή Σμιθ.

Σε περιορίζει σε μία linear κίνηση και όχι ελευθερη.
Προσαρμόζει τα οστά και μυες κλπ, με λάθος τρόπο.
Δεν σου αφήνει να μπουν στο παιχνίδι και υποστηρηκτικοί μυες, πράγμα που είναι πολύ σημαντικό για πιό ολοκληρωμένη και σωστή εξάσκηση, ανάπτυξη, καθως και απόδοση ορισμένων μυων-ομάδων χρησιμοποιώντας σωστά κάποιο chain reaction κλπ
Δεν μπορω να τα εξηγήσω με λόγια, τεσπα.

TRIANTAFYLLOU
20-12-08, 22:21
πολύ σωστό αυτό συμφωνώ με BRaWNy και μπορεί ενώ φαίνετε πιό ασφαλής να σου κάνει μεγάλη ζημιά +1000 :awesome:

BRaWNy
20-12-08, 22:58
Να συμπληρώσω επίσης, ότι αναφέρομαι κυρίως σε ασκήσεις σκουωτ στη Σμιθ, αν και για πιέσεις και άλλα ίσχύουν τα ίδια σε μεγάλο βαθμό.
Αν μάθεις σε Σμιθ, και μετα πας να μπεις σε ελευθερα, θα δυσκολεύεσε να τα κάνεις σωστά ή αν θες να τα μάθεις σωστά και γρήγορα, και μπορει να τραυματιστείς κιόλας λόγω κακής "υποδομής" και κακών "θεμελείων" που δημιουργησες απο τη Σμιθ και επειδή δεν έπαιρναν μέρος και οι υποστηρικτικοί μυες, και να έχεις μετα κάποιους "ειδικούς" γυμναστες, να βγάζουν συμπεράσματα που παραπληροφορούν, και να λένε "τα βλέπεις, αμα κάνεις ελευθερο Σκουωτ τραυματίζεσαι, ξαναγύρνα στη Σμιθ για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου".

Και η Πρέσα θέλει προσοχή, αν αφήνεις να ανασηκώνεται η μέση σου στο κάτω μέρος της κίνησης, υπογράφεις συμβόλαιο για μελλοντικό πρόβλημα.
Επίσης, σαν άσκηση παρόλο που χρησιμοποιείς περισσότερα κιλά απο ελευθερο Σκουωτ (τα οποία είναι στην ουσία "ψευδαίσθηση" και όχι πραγματικά), είναι πολυ κατωτερη απο τα ελευθρα Σκουωτ (τα βαθιά ή και τα παράλληλα), τα front squats, τις προβολές κλπ.

Υ.Γ.Αν δουλεύεις πολλά χρόνια με ελευθερο, ή αν θες τον περισσότερο καιρό με ελευθερο και το έχεις μαθει σωστά, το να μπεις μετα έτσι για αλλαγή για μερικές προπονήσεις σε Σμιθ βέβαια δε θα σε βλάψει, αν είσαι και έμπειρος.

polydeykis
21-12-08, 00:25
ook brawny!

έτσι κι αλλιώς σμιθ στο στήθος δεν έκανα ποτε

θα το κόψω και στο σμιθ!!

θα ποστάρω εντυπώσεις....