PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναρρίχηση



jemstone
19-12-08, 13:54
Από που να ξεκινήσω ..
Το άθλημα της αναρριχήσεις η καλύτερα το σπορ θα έλεγα είναι ένα από τα πιο δύσκολα για μένα σπορ και σωματικά αλλά και πνευματικά πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό όταν ανεβαίνεις. Τι ακριβώς είναι αυτό το σπορ:

H Αναρρίχηση αποτελείτε από πολλά είδη, το καθένα έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και τους δικούς του μεθόδους εδώ θα με συγχωρέσετε αλλά στα ελληνικά δεν ξέρω τις ονομασίες όποτε τις γραφώ όπως τις γνώρισα και τις γνωρίζω Mountaineering or mountain climbing, Ice Climbing, Bouldering, Indoor Climbing, and Rock Climbing. Για τόσα πολλά χρόνια, αναρρίχηση έχει καταστεί σαν άθλημα (σπορ) ή σαν δραστηριότητα αναψυχής για χιλιάδες θαυμαστές του σπορ σε εξωτερικούς χώρους.
Από μόνη της η αναρρίχηση έρχεται σε διαφορετικά στυλ. Αυτές περιλαμβάνουν Indoor Climbing, Traditional Climbing, Bouldering, και πολλά άλλα. Αν και γενικά είναι ένα επικίνδυνο άθλημα που απαιτεί σωματική δύναμη κα αντοχή, αυτό δημιουργεί ένα άλλο είδος πρόκλησης, ενθουσιασμού, αδρεναλίνη και ελευθερίας .
Αυτό είναι ίσως ένας από τους πολλούς λόγους για τους οποίους πολλοί άνθρωποι είναι τόσο ενθουσιασμένοι με αυτή τη δραστηριότητα.. Όχι δεν είναι τρελός αυτό που κάνει αναρρίχηση αν και η πιο πολλή έτσι νομίζουν, για πιο λόγο να το κάνετε? Προσφέρει πρόκληση. Κάθε μέρα στο βράχο είναι μια ευκαιρία για εσάς να προχωρήσει πέρα από τις δεξιότητες που ήδη έχετε μάθει.
Θα πρέπει να πιέσετε τον εαυτό σας κάθε φορά και πιο πολλή Εξερευνήστε νέες και πιο δύσκολες διαδρομές. Ανάλογα με τη φυσική σας ικανότητα και στο δικό σας επίπεδο κινδύνου αποδοχής. Επίσης Δίνει μια διαφορετική αίσθηση της περιπέτειας και της ελευθερίας

Υπάρχουν πολλά κατά του αθλήματος.
Πρώτον και βασικός είναι επικίνδυνο προφανώς στην ελεύθερη μορφή του δηλαδή εκτός από indoor climming σε τεχνητό βράχο που είναι σε γενικές γραμμές ασφαλείς και επίσης είναι και ένα σημαντικό στάδιο για να ξεκινήσετε και να εδικαιώθητε με το αντικείμενο, όταν είσαι σε φυσικό περιβάλλον πρέπει να λάβεις υπόψην πολλά (γεωλογία βράχου, καιρό, ασφάλεια, εξοπλισμό, κτλ)
Δεύτερο μειονέκτημα είναι ο εξοπλισμός για να είμαι ειλικρινής είναι ακριβός πολλή. Τα βασικά ειδή εξοπλισμού για traditional clamming η sports clamming είναι τα έξεις

1 clamming helmet
2 climming shoes
3 rock chalk and bag
4 climming harness
5 climming ropes (πρεπει να είναι για το στυλ της αναρρίχησης που θα κάνεις)
6 belay devises
7 climming carabiners
8 active protection (spring-loaded camming devises)
9 passive protection (slings, hexes, nots)
Το κόστος για αυτά στη βασική του και απλή μορφή κυμαίνετε από 1300 έως 5000 χιλιάδες ευρώ

Τα πιο ξακουστά ειδή αναρρίχησης είναι το Traditional climming "Trad climming"; (στο όπιο είναι μια μορφή Ελεύθερης Αναρρίχησης όπου οι διαδρομές ανάβασης γίνονται χωρίς τη χρήση τεχνητών μέσων για να βοηθηθούν οι ορειβάτες στην ανάβαση. Μόνο ο ορειβάτης τα χέρια και τα πόδια του και κάποια κομμάτια εξοπλίσου της passive protection (slings, hexes, nots)
Sports climming (τύπος αναρρίχηση οποία το ορειβάτης ανεβαίνει μια διαδρομή που ήδη έχει μόνιμη βίδες και άγκυρες που επισυνάπτεται στον βράχο τοίχο. Πρεπει όμως να έχει μαζί τον εξοπλισμό απλά μειων τα active kai passive protection
Boldering ίσως και το πιο δημοφιλής μιας και εφαρμόζετε και στους τεχνητούς. Είναι το είδος της αναρρίχησης όπου δεν χρειάζεται να είσαι περισσότερους από 5 μετρά πάνω από το έδαφος. Αλλά μην σας φαίνεται εύκολο. Bouldering δεν είναι για το αδύναμο σώμα. Απαιτεί συνολικού σωματικό ελέγχου και αντοχή ευελιξία κίνησης δυνατή μέση και άνω σώμα. Αυτό επιτρέπει στους ορειβάτες να κάνουν ορισμένες κινήσεις που είναι επικίνδυνες για να κάνετε αν είστε πάνω από τα 20 μετρά από το έδαφος.
Θα σας κάνω και ένα προσθετό για τα ιδικά προγράμματα γυμναστικής που χρειάζεται να κάνεις για να μπορείς να έχεις δύναμη και αντοχή και εκρηκτικότητα που χρειαζετε αρκετά ιδικά για το speed climming που επίσης θα σας εξηγήσω τη άλλη φορά. Ακόμα θα πω και για τη ασφάλεια τα τυχόν απρόβλεπτα και τους τραυματισμούς όπως ώμο χαχαα, απλά τώρα δεν προλαβαίνω χιχιχιχ
Εύχομαι να σας κάλυψα κάπως ότι θέλετε ρωτάτε


:D

billys15
19-12-08, 15:48
Ειναι ενδιαφερον και extreme αθλημα! Απλα θελει και πολυ προσοχη,αυτο το κανει extreme :)

NASSER
19-12-08, 15:55
Πολυ ενδιαφερον το σπορ της Αναρριχησης jemstone :thumbup:

Περιμενουμε να συνπληρωσεις το τοπικ με την σχετικη γυμναστικη που χριαζεται και οτι αλλο χριαζεται!

Προς το παρον δεν εχω να ρωτησω κατι :D εσυ οτι θελεις ρωτα μας :^^:

slaine
19-12-08, 16:24
ωραίο άρθρο Jem! :thumbup:

RUHL
19-12-08, 16:30
nice nice jul :thumbup: :thumbup:

ρε σλαινε εκεινο το βιντεακι με τον τρελο που ειχε ανεβει ενα ολοκληρο βουνο χωρις εξαρτηματα με γυμνα χερια εσυ το ειχες ποσταρει? βαλτο και κατα δω

TRIANTAFYLLOU
19-12-08, 17:14
ωραίο το άρθρο της jemstone, πραγματικά για κάποιον που του αρέσει είναι ένα ωραίο σπόρ η αναρίχηση που έχει πολλά οφέλη σωματικά αλλά και ψυχικά γιατί ώς γνωστόν από την φύση παίρνουμε ενέργεια, αλλά και σε κλειστό χώρο έχει οφέλη και είναι ποιό ασφαλής ακόμη και για παιδάκια .
έχω ένα φίλο απο σέρρες που έκαναν ένα καμπ στο βουνό στην ανω βροντού και έχει διάφορες αθλοπαιδειές και πίστα αναρήχησης , απλά θέλει συνείδηση και προσοχή στούς κανόνες ασφαλείας .

και για κάποιον που δεν γνωρίζει είναι καλό να έχει μια επαφή με το σπόρ γιατί αξίζει να το γνωρίσει.

jemstone
19-12-08, 17:51
Το τύπο RUHL τον λένε Dan Osman είναι θεό τρελός και στο συγκεκριμένο video αν λέμε για το ίδιο κάνει boldering speed climming σε χρόνο ρεκόρ 4 και κάτι αν θυμάμαι … είναι ο καλύτερος στο speed αλλά έχει χάσει σίγουρα τι βίδα του δεν τα κάνεις αυτά αλλιώς :rocking:

NASSER
19-12-08, 18:01
Το τύπο RUHL τον λένε Dan Osman είναι θεό τρελός και στο συγκεκριμένο video αν λέμε για το ίδιο κάνει bouldering speed climming σε χρόνο ρεκόρ 4 και κάτι αν θυμάμαι … είναι ο καλύτερος στο speed αλλά έχει χάσει σίγουρα τι βίδα του δεν τα κάνεις αυτά αλλιώς :rocking:

Για τον ιδιο λετε, εχει προβληθει καπου εδω το βιντεακι που κανει bouldering speed climming σε χρόνο ρεκόρ 4

RUHL
19-12-08, 18:36
http://www.youtube.com/watch?v=Fpm0m6bVfrM&feature=PlayList&p=09F223B296F7CA86&index=8&playnext=2&playnext_from=PL

Nαι αυτος πολυ τρελα :shock:

TRIANTAFYLLOU
19-12-08, 19:57
ένα έχω να πώ ο άνθρωπος είναι φαινόμενο .

:affraid: υπάρχουν άνθρωποι που αυτό που για μάς είναι τρέλα γι αυτούς είναι κάτι φυσιολογικό αψηφούν τον κίνδυνο .
γιατί αν υπάρχει φόβος δεν κάνεις τέτοια εγχειρήματα τόχουν που λέμε είναι το ταλέντο όπως σε όλα τα αθλήματα μετράει το ταλέντο και αν το καλιεργήσεις έχεις την μέγιστη επιτυχία .
παρόμοιας επικινδυνότητας εγχείρημα έχω δεί και απο σκιέρ να κατεβαίνουν τα βουνα η μάλον τους γκρεμούς σαν σατανάδες και δεν καταλαβαίνουν τίποτε.

γι αυτό λέμε κάποια πράγματα δεν μαθαίνονται η τα χεις η δεν τάχεις :rocking:

jemstone
20-12-08, 23:44
Η τρέλα λέει μια παροιμία δεν πάει στα βουνά αλλά στους ανθρώπους

Ο φίλος μας Ο DAN μας απέδειξε πως όταν τρελαίνεσαι ..
παίρνεις τα βουνά

sfagos
08-01-09, 07:38
jemstone αρχιζω απο σημερα κι ολας αναριχιση αρκει να μου υποσχεθεις οτι θα σε εχω και εσενα στην ομαδα!!! :love:

Exci
08-01-09, 13:28
http://www.youtube.com/watch?v=Fpm0m6bVfrM&feature=PlayList&p=09F223B296F7CA86&index=8&playnext=2&playnext_from=PL

Nαι αυτος πολυ τρελα :shock:
5 stars 1337 ratings, 1337 χιλιαδες views. :thumbup:
Αμα εισαι leet ρε παιδι μου :thumbsup:

NASSER
08-01-09, 15:26
jemstone αρχιζω απο σημερα κι ολας αναριχιση αρκει να μου υποσχεθεις οτι θα σε εχω και εσενα στην ομαδα!!! :love:

sfagos λεμε και ενα γεια πρωτα σαν νεα μελη, και δευτερον δεν παρενοχλουμε τους συνφορμητες μας :wave:

slaine
08-01-09, 16:04
εντάξει ο νέος θαυμάζει το ωραίο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kwstas
09-01-09, 07:39
γειαααααααααααααα παιαιαιαιαιδιαααααααααααααα