PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοτόπουλο βραστό



Billy
19-12-08, 21:15
δέν μου λέτε,
εγώ βράζω κάθε φορά ένα ολόκληρο κοτόπουλο αλλά όπως είναι φυσικό δέν το τρώω όλο την ίδια μερα γι' αυτό το βάζω στο ψυγείο μαζί με την κατσαρόλα όπου έχει το νερό που έβρασε.
Μήπως υπάρχει κίνδυνος να χάσει την Διατροφική του Αξία αν μείνει το κοτόπουλο μέσα στο νερό γιά 1-2 μέρες;

RUHL
19-12-08, 21:35
ενδιαφερον και επιπλεον αν χανουν τα κατεψηγμενα την διατροφικη αξια τους?(καλα για βιταμηνες δεν μηλαω ειναι ηδη χαμενες)

slaine
19-12-08, 22:56
δεν ξέρω συγκεκριμένα με το κοτόπουλο τι γίνεται αλλά τα πάντα λόγω οξείδωσης και αερόβιων/αναερόβιων βακτηρίων-μικροβίων με τον καιρό και την επεξεργασία χάνουν θρεπτικά. ακόμα και τα κατεψυγμένα χάνουν κάτι.

τώρα το τι και το πόσο... :clown2:

slaine
19-12-08, 22:57
ωστόσο όσο πιο στέρεα είναι η τροφή τόσο λιγότερο χάνει θρεπτικά και για 1-2 μέρες δε νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί :D

KATERINI 144
20-12-08, 12:00
καλα τα λενε τα παιδιά, στο νερο μεσα που το αφήνεις δεν γίνεται χαλια το κοτόπουλο? καλύτερα να το βγάζεις απο το νερό.

Steve KinG STyLe
20-12-08, 12:02
Καλυτερα στα καρβουνα :rocking:

slaine
20-12-08, 13:59
αν και ξεφεύγουμε κάπως το νερό είναι κάτι αντίστοιχο με τη σούπα, δε νομίζω να χαλάει σε 1-2 μέρες, τουλάχιστον οι πρωτείνες δεν παθαίνουν και τρομερή ζημιά νομίζω.

το ψήσιμο στο κάρβουνα είναι επικίνδυνο-καρκινογόνο σύμφωνα με κάποιες μελέτες λόγω κάποιω ουσιών που απελευθερώνονται από τα κάρβουνα και πάει στο κρέας. αν και υποθέτω η όχι συχνή κατανάλωση δε πρέπει να είναι επικίνδυνη.

KATERINI 144
20-12-08, 14:03
καλά, αν ειναι έτσι εσύ μη τρως το πασχα κατσίκι στη σούβλα παλικάρι:cyclops:

περα απο την πλακα να ξερεται πως η ρίγανη και το θυμάρι ειναι το αντίδοτο σε αυτο που λεει ο slaine :chinese:

slaine
20-12-08, 14:12
η ρίγανη και το θυμάρι ειναι το αντίδοτο
+αθέρμιστο λάδι (δηλαδή λάδι που έχει παραχθεί χωρίς θερμική επεξεργασία κάτι που γίνεται σχεδόν σε όλα τα λάδια γιατί έτσι παράγεται περισσότερο λάδι άρα περισσότερα φράγκα) ή ακόμα καλύτερα ωμές ελιές! :wink:

και επί τη ευκαιρία όταν τρώτε τηγανητά καλό είναι να τρώτε και μερικές ελιές γιατι τα τηγανητά είναι καρκινογόνα και οι ελιές κρατάνε τις ισορροπίες τρόπον τινά με τις αντικαρκινικές τους ιδιότητες

Muscleboss
20-12-08, 17:07
δέν μου λέτε,
εγώ βράζω κάθε φορά ένα ολόκληρο κοτόπουλο αλλά όπως είναι φυσικό δέν το τρώω όλο την ίδια μερα

αλήθεια τώρα, κάποια εποχή έτρωγα ένα μεσαίο κοτόπουλο το γεύμα. σοβαρά.



γι' αυτό το βάζω στο ψυγείο μαζί με την κατσαρόλα όπου έχει το νερό που έβρασε.
Μήπως υπάρχει κίνδυνος να χάσει την Διατροφική του Αξία αν μείνει το κοτόπουλο μέσα στο νερό γιά 1-2 μέρες;

δεν έχει πρόβλημα, τουλάχιστον για 48 ώρες μετά το μαγείρεμα στο ψυγείο. απλά δε καταλαβαίνω γιατί το έχεις μέσα στο νερό. για να μη στεγνώνει;

ΜΒ

slaine
20-12-08, 17:24
αλήθεια τώρα, κάποια εποχή έτρωγα ένα μεσαίο κοτόπουλο το γεύμα. σοβαρά

είσαι πολύ λίγος ΜΒ :nana: :eleph:

Muscleboss
20-12-08, 17:30
^ πλεόν λίγος είμαι :P

πάντως δε το τρωγα βραστό, αλλά στη σχάρα. βραστό μόνο αν πρόκειται για χωριάτικη κότα ή κόκορα :turtle:

ΜΒ

ovelix
20-12-08, 17:32
^^με μακαρονια ολα τα λεφτα :thumbup:

tezaman
20-12-08, 21:14
φραπελιά 8)

Billy
20-12-08, 22:07
ναι, το αφήνω στο νερό για να μην στεγνώνει και μετά δεν ξεκολλάει το κρέας από τα κόκαλα και το μισό πάει χαμένο γιατί απλά έχω ιδιοτροπία και δεν μπορώ να το πιάσω με τα χέρια (o slain εδώ θα σταυροκοπιέται :shock: )

slaine
21-12-08, 00:24
δεν μπορώ να το πιάσω με τα χέρια (o slain εδώ θα σταυροκοπιέται :shock: )
:turtle: :1laugh: :P

Muscleboss
21-12-08, 02:00
το μισό πάει χαμένο γιατί απλά έχω ιδιοτροπία και δεν μπορώ να το πιάσω με τα χέρια

sorry που ρωτάω, αλλά γενικά δεν τρώς ποτέ με τα χέρια; :?

ΜΒ

slaine
21-12-08, 02:08
εμένα η γιαγιά μου μου έλεγε
"το φαί και οι γυναίκες θέλουν χέρι"
:unsure:

TRIANTAFYLLOU
21-12-08, 02:45
σοφή η γιαγιά σου :clap: :clap:

slaine
21-12-08, 02:47
:green: :chinese:

Billy
21-12-08, 10:12
φυσικά, τρώω πίτσα, σνάκς κλπ, (ειδικά όταν μπαίνω σε γράμμωση),

εντάξει, τρώω κάποια πράγματα με το χέρι γιατί είναι πιο πρακτικό
αλλά ρε πτσ μου, το κοτόπουλο το κρύο όταν το πιάνεις με το χέρι είναι σκέτη αηδία

ΥΓ: οι γυναίκες δεν θέλουν μόνο χέρι, αν το έχετε καταλάβει, χεχεχε :rolf:

BRaWNy
21-12-08, 10:37
Η δική μου άποψη για το θέμα είναι ότι, δεν χρειάζεται να μας απασχολεί το πόσα θρεπτικά στοιχεία χάνονται, διότι θα έλεγα είναι αστείο το ποσό, και δεν μπορει να παίξει ρόλο αρνητικό, αλλιως θα καταντήσουμε να τα τρωμε ωμά κάποια πράγματα.
Ίσως περισσότερη σημασία να έχει, πόσα θρεπτκά στοιχεία, αλλά ακόμη και θερμίδες, θα χαθούν κατα την χώνεψη-πέψη του, ή πόσα θα αφομοιωθούν κλπ, ανάλογα την κατασταση που βρίσκεται ο καθένας απο άποψη λειτουργιών του οργανισμού, π.χ. ευαισθησία στην ινσουλίνη, αλλά και ανάλογα το πως ανταποκρίνεται π.χ. στην αλκαλικότητα-οξύτητα των τροφών και των συνδιασμών των τροφών κλπ.

Φυσικά κάποια απο αυτά, δεν είναι μόνο γεννετικά/κληρονομικά, αλλά μπορουν και αλλάζουν ως ενα βαθμό (ειτε προς το καλύτερο, ειτε προς το χειρότερο), ανάλογα τις διατροφικές και προπονητικές συνήθειες του καθενός.

KATERINI 144
25-12-08, 23:49
εμένα η γιαγιά μου μου έλεγε
"το φαί και οι γυναίκες θέλουν χέρι"
:unsure:
κατσε ρε slaine εμενα ο παππους μου μου το λεγε, εσενα η γιαγια?! κατι παιζει εδω :unsure: :geek:

slaine
26-12-08, 00:01
εμένα η γιαγιά μου είναι προχωρημένη και δε μασάει τα λέει όξω απ'τα δόντια :green:

ioannis1
27-12-08, 00:20
εγω ψηνω 5 κιλα και το κραταω 4 μερες.και ειναι ενταξει.

tezaman
27-12-08, 15:17
εμένα η γιαγιά μου μου έλεγε
"το φαί και οι γυναίκες θέλουν χέρι"
:unsure:
και η μπάλα του μπόουλινγκ επίσης 8)

Gasturb
31-12-08, 03:40
το ψήσιμο στο κάρβουνα είναι επικίνδυνο-καρκινογόνο σύμφωνα με κάποιες μελέτες λόγω κάποιω ουσιών που απελευθερώνονται από τα κάρβουνα και πάει στο κρέας

C + O2 → CO2

τόσο απλα..

slaine
31-12-08, 03:45
νομίζω δεν είναι μόνο αυτό. αλλοιώνονται διάφορα λόγω της κάπνας, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ τι και πως. γερνάω :(

Gasturb
31-12-08, 03:55
το κάρβουνο περιέχει πέρα απο άνθρακα μικρές ποσότητες H, O και S οπότε η πλειονότητα της κάπνας ειναι κ λόγω ατελούς κάυσης διοξείδιο κ μονοξείδιο του άνθρακα.

slaine
31-12-08, 04:01
ναι αλλα ξέρεις-θυμάσαι πως επιρεάζουν αυτά την έτοιμαζόμενη προς εξαφάνιση μάσα?

Gasturb
31-12-08, 04:06
ότι είναι μη επιτρεπτό είναι κ το πιο ωραίο

slaine
31-12-08, 04:06
ότι είναι μη επιτρεπτό είναι κ το πιο ωραίο :evil2: