PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικογένεια και χρόνος για προπόνηση



sergio gta
14-04-15, 11:30
Καλημέρα σε όλες και όλους και χρόνια σας πολλά.

εδώ και λίγο καιρό μάθαμε με την μέλουσα γυναίκα μου ότι περιμένουμε μωράκι. Η χαρά μεγάλη δε λέω αλλά στο βάθος και πολύ άγχος και προβλήματα, κάποια σοβαρά και κάποια άλλα όχι. Πέραν των άλλων, για να μη σας κουράσω, ένα από αυτά τα "προβλήματα" είναι και το πως θα βρίσκεται πλέον χρόνος για προπόνηση (5 φορές εβδομαδιαίως βάρη και τρέξιμο). Κάποιοι από εσάς έχετε περάσει ήδη αυτό το στάδιο και υποθέτω ότι έχετε κάτι να μου πείτε. Πως μπορεί κανέις, ειδικά όταν δουλεύει και 9 - 10 ώρες τη μέρα (όπως οι περισσότεροι πλέον), να μπορέσει να ανταποκριθεί στις νέες ανάγκες της οικογένειας (σύζυγος και πατέρας) και παράλληλα να συνεχίσει με την ίδια συχνότητα και ένταση τις προπονήσεις αποφεύγοντας γκρίνιες και άλλα συναφή. Πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω αυτό που λένε οι περισσότεροι γύρω μου δηλ. να το ελλαττώσω στις 2 φορές το πολύ ή και κάποιοι άλλοι να το σταματήσω μέχρι να μεγαλώσει αρκετά το παιδάκι μας;;; Εσείς πως το αντιμετώπίσατε;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

beefmeup
14-04-15, 11:45
κατ αρχας συγχαρητηρια φιλε!

για τα υπολοιπα που ρωτας με ενα σωστο προγραμμα γυμναστικης ακομα κ 3 φορες τη βδομαδα ειναι αρκετες απο μια-μιαμιση ωρα την φορα βαρια..για βαρη κυριως δεν θες παραπανω..αν μπορεις να ξεκλεβεις κ καμια φορα για τρεξιμο ειναι οκ..

αποψη μου ολα μπορουν να γινουν κ απο τη στιγμη που καταλαβαινεις οτι μεγαλυτερο βαρος πρεπει να ριξεις στην οικογενεια κ να μην το παρακανεις με τα υπολοιπα θα εισαι οκ..επισης αποψη μου οτι τα Ελληνικα στερεοτυπα ειναι υπερβολικα σε καποια θεματα κ ειναι ασχημο να βλεπω 30αρηδες με μπακες που να δειχνουν σαν 50 χρονων με την δικαιολογια οτι "εκανα οικογενεια εχω αλλες υποχρεωσεις τωρα πιο σοβαρες" η επειδη γκρινιαζει η πεθερα..
ετσι κ αλλιως ακομα κ μεσα σε μια οικογενεια ο καθενας καλο ειναι να εχει λιγο προσωπικο χρονο..αυτον τον λιγο χρονο ,λοιπον μπορεις να το αφιερωσεις εκει που σου αρεσει περισοτερο..αυτο πρεπει να το καταλαβαινουν ολοι ετσι ωστε να μην υπαρχουν γκρινιες γιατι μετα αρχιζει η πιεση κλπ..κ οταν σου γκρινιαζουν για τοσο απλα πραγματα φιλε καταλαβαινεις οτι στα δυσκολα θα εχεις προβλημα..just sayin..

vaggan
14-04-15, 12:10
χρονια πολλα με εξαιρεση το οτι δεν εχω παιδακι οι ωρες εργασιας μου ξεπαιρνουν κατα πολυ τις δικες σου γυρω στις 15-16 ωρες την μερα βρισκομαι στην επιχειρηση μου 7 φορες την εβδομαδα σιγουρα δεν ειναι χειρωνακτικη η εργασια μου αλλα μπορεις να αντιληφθεις οτι οι ωρες ειναι ΠΟΛΛΕΣ και ομως βρισκω το χρονο να ξεκλεψω για να γυμναστω μια ωρα και οταν προσθετω και αεροβια οπως τωρα ξυπναω νωριτερα το πρωι. λακωνικα θα σου πω πως αν σου αρεσει πραγματικα θα βρεις χρονο να γυμναστεις αν ομως δεν σου αρεσει και 24 ωρες το 24ωρο να εχεις δεν θα κανεις τιποτα

sergio gta
14-04-15, 13:04
Σ’ ευχαριστώ πολύ Φίλε Beefmeup.

Συμφωνώ απόλυτα με το κομμάτι για ελληνικά στερεότυπα που δυστυχώς έχουν επικρατήσει. 'Oσο για τον ελεύθερο χρόνο, αν δεν κάνει κανείς αυτό που το αρέσει, έστω για λίγο, τα προβλήματα είναι κοντά. Θα το παλέψω, όσον αφορά το τρέξιμο, με πρωινές προπονήσεις ή το σκ και θα κρατήσω, όπως αναφέρεις και συ, 3 προπονήσεις με βάρη τις καθημερινές.


Φίλε Vaggan ευχαριστώ για την απάντησή σου.

'Οντως αν σου αρέσει κάτι πολύ βρίσκεις χρόνο να το κάνεις, αλλά στην περίπτωσή μου αν ξεκλέβω μια με μια και κάτι ώρα για προπόνηση, ο χρόνος για ξεκούραση θα είναι ελάχιστος. 'Οπως καταλαβαίνεις ψάχνω για τη χρυσή τομή.

Χαράλαμπος
14-04-15, 13:12
Οι σκέψεις που σε "βασανίζουν" για τον χρόνο προπόνησης πιστεύω πως είναι περισσότερο από άγχος λόγω των νέων ευχάριστων συνθηκών που πρόκειται να έρθουν στην ζωή σου. Όταν θα προσαρμοστείς σε αυτές τις συνθήκες πιστεύω πως δεν θα σε "βασανίζουν" πλέον. :)

sergio gta
14-04-15, 14:01
‘Ίσως έχεις δίκιο Χαράλαμπε. Εννοείς ότι δεν θα με ενδιαφέρει μετά η προπόνηση λόγω του μικρού; Το θέμα είναι να προσαρμοστώ τόσο εγώ όσο και όσοι διαφωνούν αυτή τη στιγμή.

Χαράλαμπος
14-04-15, 14:19
Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα αυτό, εννοούσα για το άγχος του χρόνου! Πάντως, μου φαίνεται παράλογο να διαφωνεί κανείς στο θέμα αυτό. Άλλωστε, αν δεν μπορούμε στον ελεύθερο χρόνο μας να αφιερώσουμε λίγη ώρα, ίσως και λεπτά, για να κάνουμε κάτι που αγαπάμε "ζήτω που καήκαμε"!

sergio gta
14-04-15, 14:53
Εγώ κατάλαβα λάθος. Για μας που το αγαπάμε και είναι η ζωή μας σίγουρα και δεν είναι παράλογο. Πόσες φορές όμως δεν έχουμε ακούσει να μας αποκαλούν «γυμναστηριάκηδες» ή ακόμα και «ψώνια» άτομα που δεν έχουν ιδέα από γυμναστική.

beefmeup
14-04-15, 15:02
οπως ελεγε κ η γιαγια μου "αν σου πουν να πηδηξεις στο γκρεμο ,θα το κανεις?":turtle:

κ επειδη τα ακους κ τι εγινε ,ο καθενας λεει την μαλακια του..

Χαράλαμπος
14-04-15, 15:03
Προτιμότερο, λοιπόν, να μας αποκαλούν "γυμναστηριάκηδες" και "ψώνια" παρά "τηλεορασάκηδες" και "καναπεδάκηδες". ;)

sergio gta
14-04-15, 16:06
Συμφωνώ και με τους δύο σας. Απλά είναι πολύ ψυχοφθόρο να φεύγεις για προπόνηση και να ακούς κάθε φορά όλα τα ανωτέρω «μαργαριτάρια» και να πιέζεσαι να τελειώσεις γρήγορα την προπόνησή σου.

Έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά να τους γράψω όλους κανονικότατα και απλά να προσπαθώ όσο γίνεται να γλυτώνω την όποια γκρίνια μπορεί να υπάρξει από μέρους της συμβίας μου χωρίς να την επιβαρύνω σε κάτι. Γιατί όπως λένε αν δεν είμαστε εμείς καλά δεν μπορούμε να δώσουμε και πράγματα στους άλλους. Αν το καταλάβει καλώς αλλιώς τι να πω…

Πάντως στο γυμναστήριο, με πολλούς παντρεμένους με παιδιά που μιλάω, όλοι έχουν θέμα με τις γυναίκες τους. Μάλλον από εκεί ξεκίνησε και το άγχος μου, αφού μέχρι πρότινος δεν είχα θέμα με το έτερον ήμισυ. Οι περισσότερες δεν θέλουν να πηγαίνουν καθόλου γυμναστήριο γιατί λείπουν από το σπίτι αρκετή ώρα με αποτέλεσμα το παιδί τους να μην τους βλέπει όσο πρέπει και τα κάνουν όλα αυτές. Όλες όμως συμφωνούν ότι θέλουν ο σύζυγός τους να έχει ψηλό λιγνό (όπως λένε) σώμα. Ας μας πουν και τον τρόπο…

vaggan
14-04-15, 16:25
Εγώ κατάλαβα λάθος. Για μας που το αγαπάμε και είναι η ζωή μας σίγουρα και δεν είναι παράλογο. Πόσες φορές όμως δεν έχουμε ακούσει να μας αποκαλούν «γυμναστηριάκηδες» ή ακόμα και «ψώνια» άτομα που δεν έχουν ιδέα από γυμναστική.χεστηκες:green::green:εγω βλεπω τους συμμαθητες μου που με λενε γυμναστηριακια και κλαιω με την οικτη τους σωματικη κατασταση και τα πατσοκοιλα τους αλλα ολοι ρωτανε πως να ξεκινησουν τι να κανουν και τι να ρανουν για να βελτιωσουν την κατασταση τους καθε χρονο ομως και χειροτερα:green:αμ δεν ειναι η γυμναστικη ουτε τσιγαρο ουτε ποτο ανοιγω το πακετο και καπνιζω και παιρνω το ποτηρι και πινω οταν ξεπερασεις μια ευλογη ηλικια θελεις κατι ασβαχια νααααα που λενε στην κρητη για να κανεις γυμναστικη συστηματικα. δεν ειναι για ολους η προπονηση με βαρη πολυ περισσοτερο στην ελλαδα που το 99%ειναι καλοπερασοπουλοι απιθανοι

Χαράλαμπος
14-04-15, 16:28
Κοίτα, εφ' όσον αγαπάς την γυμναστική, όπως λες, και δεν επιθυμείς να την εγκαταλείψεις αλλά δεν επιθυμείς και την γκρίνια επειδή θα απουσιάζεις στο γυμναστήριο, μία εναλλακτική λύση θα ήταν να εξοπλιστείς με βασικό και φθηνό εξοπλισμό στο σπίτι σου (αυτό βέβαια προυποθέτει και μερικά τετραγωνικά μέτρα ελεύθερο χώρο). Αν υπάρχει πρόβλημα και με αυτή την λύση, τότε η γκρίνια δεν θα έχει να κάνει με την απουσία σου από το σπίτι στο γυμναστήριο αλλά...με την ίδια την ενασχόληση.:)

sergio gta
14-04-15, 16:30
χεστηκες:green::green:εγω βλεπω τους συμμαθητες μου που με λενε γυμναστηριακια και κλαιω με την οικτη τους σωματικη κατασταση και τα πατσοκοιλα τους αλλα ολοι ρωτανε πως να ξεκινησουν τι να κανουν και τι να ρανουν για να βελτιωσουν την κατασταση τους καθε χρονο ομως και χειροτερα:green:αμ δεν ειναι η γυμναστικη ουτε τσιγαρο ουτε ποτο ανοιγω το πακετο και καπνιζω και παιρνω το ποτηρι και πινω οταν ξεπερασεις μια ευλογη ηλικια θελεις κατι ασβαχια νααααα που λενε στην κρητη για να κανεις γυμναστικη συστηματικα. δεν ειναι για ολους η προπονηση με βαρη πολυ περισσοτερο στην ελλαδα που το 99%ειναι καλοπερασοπουλοι απιθανοι

Σωστός σε όλα. Καλά φίλους και συγγενείς όταν μου λένε τα δικά τους τους γράφω και γω αν και μέσα μου ενοχλούμαι με την αντιμετώπισή τους. Τη σύζυγο όμως και το παιδί δεν μπορούμε έτσι απλά να τα παραβλέψουμε και να κάνουμε αυτό που θέλουμε εμείς. Η καταννόηση είναι η αυτό που χρειάζεται.

sergio gta
14-04-15, 16:32
Κοίτα, εφ' όσον αγαπάς την γυμναστική, όπως λες, και δεν επιθυμείς να την εγκαταλείψεις αλλά δεν επιθυμείς και την γκρίνια επειδή θα απουσιάζεις στο γυμναστήριο, μία εναλλακτική λύση θα ήταν να εξοπλιστείς με βασικό και φθηνό εξοπλισμό στο σπίτι σου (αυτό βέβαια προυποθέτει και μερικά τετραγωνικά μέτρα ελεύθερο χώρο). Αν υπάρχει πρόβλημα και με αυτή την λύση, τότε η γκρίνια δεν θα έχει να κάνει με την απουσία σου από το σπίτι στο γυμναστήριο αλλά με την ίδια την ενασχόληση.:):)

καλά αυτό θα ήταν τέλειο. Ένα μίνι γυμναστήριο μέσα στο σπίτι. Αλλά δυστυχώς ούτε χρήμα αλλά ούτε και χώρος υπάρχει. Ελπίζω πάντως να υπάρξει κατανόηση όπως έγραψα και παραπάνω.

NASSER
14-04-15, 16:33
Εγώ θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία, καθώς πρώτα σκληροπυρηνικός στη προπόνηση και πατέρας.
Στην αρχή χάνεις τη μπάλα και είναι λογικό. Προσωπικά θυμάμαι τις πρώτες είκοσι μέρες δεν πήγαινα γυμναστήριο. Έπειτα αποφάσισα και τα έβαλα όλα σε μια σειρά. Προγραμματίστηκα όπως θα έπρεπε με την εξαίρεση πως είχα περισσότερα πράγματα να φροντίζω.
Τις 9 ώρες που θα φας στη δουλειά σου, το έκανες ούτως ή άλλως... επιστρέφοντας σπίτι θα φας και θα προετοιμάσεις τα γεύματα της επόμενης ημέρας καθώς θα μοιραστείς κοινές δουλειές του σπιτιού. Τα μωρά κοιμούνται στην αρχή πολλές ώρες εκτός αν έχουν κολικούς όπως στη περίπτωση μου που χάνεις τελείως τον ύπνο σου... η λύση είναι μπιστολάκι, απορροφητήρας, τηλεόραση για να απορροφάται το μωρό και να κοιμάται...
Αναγκαστικά προβλέπεται να κάνεις ή πιο αργά προπόνηση και καλύτερα ώρες που κοιμάται το μωρό... Δεν θα φας 3 ώρες προπόνηση και δημόσιες σχέσεις στο γυμναστήριο, αλλά 1,5 για να καλύψεις και την αερόβια.. ή διαφορετικά θα την κάνεις πολύ πρωί αν έχεις δυνάμεις και κουράγιο.
Με λίγα λόγια αν θέλεις και επιμένεις, θα τα καταφέρεις, αλλά θα πρέπει να είσαι ο τύπος που συμβάλει στο σπίτι και να προετοιμάζεις τα δικά σου, μόνος σου!!

sergio gta
14-04-15, 16:46
Εγώ θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία, καθώς πρώτα σκληροπυρηνικός στη προπόνηση και πατέρας.
Στην αρχή χάνεις τη μπάλα και είναι λογικό. Προσωπικά θυμάμαι τις πρώτες είκοσι μέρες δεν πήγαινα γυμναστήριο. Έπειτα αποφάσισα και τα έβαλα όλα σε μια σειρά. Προγραμματίστηκα όπως θα έπρεπε με την εξαίρεση πως είχα περισσότερα πράγματα να φροντίζω.
Τις 9 ώρες που θα φας στη δουλειά σου, το έκανες ούτως ή άλλως... επιστρέφοντας σπίτι θα φας και θα προετοιμάσεις τα γεύματα της επόμενης ημέρας καθώς θα μοιραστείς κοινές δουλειές του σπιτιού. Τα μωρά κοιμούνται στην αρχή πολλές ώρες εκτός αν έχουν κολικούς όπως στη περίπτωση μου που χάνεις τελείως τον ύπνο σου... η λύση είναι μπιστολάκι, απορροφητήρας, τηλεόραση για να απορροφάται το μωρό και να κοιμάται...
Αναγκαστικά προβλέπεται να κάνεις ή πιο αργά προπόνηση και καλύτερα ώρες που κοιμάται το μωρό... Δεν θα φας 3 ώρες προπόνηση και δημόσιες σχέσεις στο γυμναστήριο, αλλά 1,5 για να καλύψεις και την αερόβια.. ή διαφορετικά θα την κάνεις πολύ πρωί αν έχεις δυνάμεις και κουράγιο.
Με λίγα λόγια αν θέλεις και επιμένεις, θα τα καταφέρεις, αλλά θα πρέπει να είσαι ο τύπος που συμβάλει στο σπίτι και να προετοιμάζεις τα δικά σου, μόνος σου!!

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις εμπειρίες που μοιράζεσαι.

Κάπως έτσι φαντάζομαι και γω τις πρώτες ημέρες. Το φαγητό μου ούτως ή άλλως το ετοιμάζω εγώ γιατί η σύζυγος τρώει ότι να ναι και μόνο όταν πεινάσει. Αυτό με τον ύπνο το φοβάμαι για να είμαι ειλικρινής. ¨Όταν λες πιστολάκι και απορροφητήρας;;;;

Ούτως ή άλλως κάνω αργά προπόνηση το πολύ 1 ώρα και ένα τέταρτο για βάρη και μάξιμουμ 1 ώρα τρέξιμο (όχι την ίδια μέρα).

Εσύ αν επιτρέπεται δεν είχες πρόβλημα με τους γύρω να σε πρήζουν που πας τώρα που έγινες πατέρας και άλλα τέτοια; Ούτε «γκρίνια» από τη σύζυγο και τα πεθερικά;

Spyros_S
14-04-15, 17:21
Αρχικά, συγχαρητήρια για το μικρούλι και με το καλό να το δεχτείτε. Εμείς περιμένουμε το δεύτερο μέσα στον Ιούνιο.

Για να ξεκινήσω από μία απορία σου για "πιστολάκια", αναφερόμαστε σε θορύβους που βοηθάνε το μωρό να κοιμηθεί πιο εύκολα.
Στην κόρη μας δεν έπιασε, αλλά αυτό δε λέει και τίποτα. Κάθε παιδί έχει τα δικά του και τις πρώτες εβδομάδες θα σας φαίνονται όλα βουνό. Θα τα βρείτε όμως τα πατήματά σας, όπως όλοι μας. Μίλα με γνωστούς που τα έχουν πρόσφατα για να έχεις μία ιδέα, καθώς με καλή οργάνωση, πολλά θέματα θα λυθούν ευκολότερα.

Αυτοί που σου είπαν ότι θα κουράζεσαι και δεν θα μπορείς να κάνεις προπόνηση έχουν εν μέρη δίκιο. Δεν σου είπαν, όμως, πως όση κούραση και να έχεις, θα φεύγει όταν θα έχεις αγκαλιά το παιδάκι σου. Ναι, στην αρχή θα είναι δύσκολα. Μετά, όμως, συνηθίζεις. Εγώ να σου πω την αλήθεια είχα πάγκο και ορθοστάτες στο σπίτι και αυτό διευκόλυνε την κατάσταση.

Μη μασάς. Δεν είναι τόσο δύκολο όσο φαίνεται. Τα καλύτερα είναι μπροστά.

sergio gta
14-04-15, 17:28
Αρχικά, συγχαρητήρια για το μικρούλι και με το καλό να το δεχτείτε. Εμείς περιμένουμε το δεύτερο μέσα στον Ιούνιο.

Για να ξεκινήσω από μία απορία σου για "πιστολάκια", αναφερόμαστε σε θορύβους που βοηθάνε το μωρό να κοιμηθεί πιο εύκολα.
Στην κόρη μας δεν έπιασε, αλλά αυτό δε λέει και τίποτα. Κάθε παιδί έχει τα δικά του και τις πρώτες εβδομάδες θα σας φαίνονται όλα βουνό. Θα τα βρείτε όμως τα πατήματά σας, όπως όλοι μας. Μίλα με γνωστούς που τα έχουν πρόσφατα για να έχεις μία ιδέα, καθώς με καλή οργάνωση, πολλά θέματα θα λυθούν ευκολότερα.

Αυτοί που σου είπαν ότι θα κουράζεσαι και δεν θα μπορείς να κάνεις προπόνηση έχουν εν μέρη δίκιο. Δεν σου είπαν, όμως, πως όση κούραση και να έχεις, θα φεύγει όταν θα έχεις αγκαλιά το παιδάκι σου. Ναι, στην αρχή θα είναι δύσκολα. Μετά, όμως, συνηθίζεις. Εγώ να σου πω την αλήθεια είχα πάγκο και ορθοστάτες στο σπίτι και αυτό διευκόλυνε την κατάσταση.

Μη μασάς. Δεν είναι τόσο δύκολο όσο φαίνεται. Τα καλύτερα είναι μπροστά.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Να χαίρεσαι και συ τα δικά σου.

Θέλω το χρόνο μου μάλλον για να τα βάλω σε μια σειρά και να μην αγχώνομαι και πελαγώνω

liveris
14-04-15, 22:47
δε χρειαζεται να αγχωνεσαι ολα εξαρτωνται απο σενα..αν εχεις θεληση θα βρεις χρονο για προπονηση...εχω ενα παιδακι κ το καλοκαιρι ερχεται κ το 2ο..
η μονη περιοδος που σταματησα το γυμναστηριο ηταν στην γεννα τις πρωτες μερες μεχρι να συνειδητοποιησουμε τι συμβαινει :green:
απο κει κ περα προσαρμοζεσαι ..μπορει στην αρχη να πηγαινεις 3 η 4 φορες δεν ειναι αναγκη να πηγαινεις 5 συνεχεια..
εγω αντι να πηγαινω για καφε ασπουμε παω γυμναστηριο..η γυναικα το εχει αποδεχτει αν κ ακομα γκρινιαζει καποιες φορες..
δεν χρειαζεται να πανικοβαλεσαι σιγουρα θα ειναι διαφορετικα τωρα αλλα αν το θες πραγματικα θα βρισκεις χρονο..

sergio gta
15-04-15, 09:11
δε χρειαζεται να αγχωνεσαι ολα εξαρτωνται απο σενα..αν εχεις θεληση θα βρεις χρονο για προπονηση...εχω ενα παιδακι κ το καλοκαιρι ερχεται κ το 2ο..
η μονη περιοδος που σταματησα το γυμναστηριο ηταν στην γεννα τις πρωτες μερες μεχρι να συνειδητοποιησουμε τι συμβαινει :green:
απο κει κ περα προσαρμοζεσαι ..μπορει στην αρχη να πηγαινεις 3 η 4 φορες δεν ειναι αναγκη να πηγαινεις 5 συνεχεια..
εγω αντι να πηγαινω για καφε ασπουμε παω γυμναστηριο..η γυναικα το εχει αποδεχτει αν κ ακομα γκρινιαζει καποιες φορες..
δεν χρειαζεται να πανικοβαλεσαι σιγουρα θα ειναι διαφορετικα τωρα αλλα αν το θες πραγματικα θα βρισκεις χρονο..

Με το καλό. Γερό και δυνατό να είναι. Τελικά όλες οι γυναίκες αλλά και όσοι δεν ασχολούνται με γυμναστική γκρινιάζουν.

NASSER
15-04-15, 16:24
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις εμπειρίες που μοιράζεσαι.

Κάπως έτσι φαντάζομαι και γω τις πρώτες ημέρες. Το φαγητό μου ούτως ή άλλως το ετοιμάζω εγώ γιατί η σύζυγος τρώει ότι να ναι και μόνο όταν πεινάσει. Αυτό με τον ύπνο το φοβάμαι για να είμαι ειλικρινής. ¨Όταν λες πιστολάκι και απορροφητήρας;;;;

Ούτως ή άλλως κάνω αργά προπόνηση το πολύ 1 ώρα και ένα τέταρτο για βάρη και μάξιμουμ 1 ώρα τρέξιμο (όχι την ίδια μέρα).

Εσύ αν επιτρέπεται δεν είχες πρόβλημα με τους γύρω να σε πρήζουν που πας τώρα που έγινες πατέρας και άλλα τέτοια; Ούτε «γκρίνια» από τη σύζυγο και τα πεθερικά;

H σύζυγος ήταν σκληροπυρηνική και αυτή με την προπόνηση και τη διατροφή (έκανα προπόνηση μέχρι ένα μήνα πριν τη γέννα) και απλά της πήρε λίγο περισσότερο χρόνο για να επιστρέψει στο γυμναστήριο... κοίτα πως αν υπάρχει η υποστήριξη πεθερικών και γονέων στο σπίτι, να παρασείρεις και τη σύζυγο στο γυμναστήριο για να φτιάξει μετά την εγκυμοσύνη... Αν η σύζυγος έρθει στα νερά σου, των υπολοίπων η τοποθέτηση είναι αόρατη!!!
Η προπόνηση και η διατροφή στις μέρες μας είναι τρόπος ζωής και όποιος μπορεί να το εφαρμόσει μόνο κερδισμένος είναι καθώς τα οφέλη είναι πολλά... και κυρίως διώχνει το άγχος!!
Τα μπιστολάκια μαλλιών και απορροφητήρες, θα τα μάθεις όταν έρθει η ώρα... αχρείαστα να είναι :green:

sergio gta
15-04-15, 21:18
Είσαι πολύ τυχερός τότε που η σύζυγός σου ήταν μέσα στα πράγματα και απ' ότι καταλαβαίνω είχες και βοήθεια από τους συγγενείς. Στην δική μου περίπτωση η σύντροφός μου δέν έχει καμία επαφή με τη γυμναστική και οι λοιποί συγγενείς δεν πρόκειται να δείξουν κατανόηση γιατί μας θεωρούν "γυμναστηριάκηδες". πφφφ σας έπρηξα .. βάσανο μου φαίνεται. Δεν πίστευα ποτέ ότι από τα 12 που ξεκίνησα θα βρισκόμουν μπροστά σε ένα τέλμα στα 32 μου.

Χαράλαμπος
15-04-15, 22:01
Πιστεύω πως θα βρεθεί η λύση στην πορεία. Απλώς είναι η αρχή αυτή την περίοδο μιας νέας ζωής. Όταν θα συνηθίσετε σε αυτή την ζωή θα προσαρμοστείτε και οι δύο ξανά στους φυσιολογικούς σας ρυθμούς.

sergio gta
16-04-15, 09:18
Πιστεύω πως θα βρεθεί η λύση στην πορεία. Απλώς είναι η αρχή αυτή την περίοδο μιας νέας ζωής. Όταν θα συνηθίσετε σε αυτή την ζωή θα προσαρμοστείτε και οι δύο ξανά στους φυσιολογικούς σας ρυθμούς.

Ελπίζω να έχεις δίκιο Χαράλαμπε και να μην χρειαστεί να γίνουν ριζικές και απότομες αλλαγές.

strong(er)
16-04-15, 09:28
Με το καλό και γερό πάνω από όλα, με κάλυψαν τα παιδιά οπότε μην ανησυχείς όλα γίνονται με λίγη προσπάθεια παραπάνω.
Ειδικά στην αρχή (και μετά βέβαια )θα θες να τελειώσεις γρήγορα την προπόνηση και να γυρίσεις σπίτι μιας και δεν θα το χορταίνεις.

eliot
16-04-15, 09:47
Συγχαρητήρια κατ' αρχήν φίλε μου....

Στην ίδια φάση που είσαι εσύ τώρα ήμουν και εγώ πριν 17 περίπου μήνες...έχω ένα κοριτσάκι 17 μηνών...
Στην αρχή όταν γεννήθηκε δεν ήθελα να λείπω καθόλου από το σπίτι με εξαίρεση βέβαια τις ώρες εργασίας (περίπου 9-10 ώρες και εγώ)..

Πριν 4 μήνες άρχισα σίγα σιγά να βάζω την γυμναστική στο πρόγραμμα μου...όχι υπερβολές..τώρα πηγαίνω μετά την δουλειά (απογευματινές ώρες) για 1:15 - 1:30 ώρα..Πιστεύω πως αν βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα με θα βρεις χρόνο και για τον εαυτό σου και για να είσαι καλός, πρώτα από όλα σύζυγος και φυσικά πατέρας...
Ελπίζω να βοήθησα, είχα όλη την καλή διάθεση...
Και πάλι με το καλό να υποδεχθείς το νέο μέλος!!!

sergio gta
16-04-15, 11:49
Με το καλό και γερό πάνω από όλα, με κάλυψαν τα παιδιά οπότε μην ανησυχείς όλα γίνονται με λίγη προσπάθεια παραπάνω.
Ειδικά στην αρχή (και μετά βέβαια )θα θες να τελειώσεις γρήγορα την προπόνηση και να γυρίσεις σπίτι μιας και δεν θα το χορταίνεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ Stronger. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα το χορταίνω.

sergio gta
16-04-15, 11:50
Συγχαρητήρια κατ' αρχήν φίλε μου....

Στην ίδια φάση που είσαι εσύ τώρα ήμουν και εγώ πριν 17 περίπου μήνες...έχω ένα κοριτσάκι 17 μηνών...
Στην αρχή όταν γεννήθηκε δεν ήθελα να λείπω καθόλου από το σπίτι με εξαίρεση βέβαια τις ώρες εργασίας (περίπου 9-10 ώρες και εγώ)..

Πριν 4 μήνες άρχισα σίγα σιγά να βάζω την γυμναστική στο πρόγραμμα μου...όχι υπερβολές..τώρα πηγαίνω μετά την δουλειά (απογευματινές ώρες) για 1:15 - 1:30 ώρα..Πιστεύω πως αν βάλεις ένα σωστό πρόγραμμα με θα βρεις χρόνο και για τον εαυτό σου και για να είσαι καλός, πρώτα από όλα σύζυγος και φυσικά πατέρας...
Ελπίζω να βοήθησα, είχα όλη την καλή διάθεση...
Και πάλι με το καλό να υποδεχθείς το νέο μέλος!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ Eliot. Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου. Αν υπάρξει κατανόηση από τη σύζυγο και τους γύρω σίγουρα θα τα καταφέρω. Απλά ανησυχώ μην μου πάνε κόντρα.

eliot
16-04-15, 12:25
Σ' ευχαριστώ πολύ Eliot. Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου. Αν υπάρξει κατανόηση από τη σύζυγο και τους γύρω σίγουρα θα τα καταφέρω. Απλά ανησυχώ μην μου πάνε κόντρα.

Προσπάθησε να εξηγήσεις στην γυναίκα σου ότι αυτό είναι κάτι καλό για σενα, σε κάνει να νιώθεις ανεβασμένο..αν δεν είσαι εσύ καλά (ψυχολογικά) πιστεύω θα βγαίνει και στους γύρους σου...
Όπως είπε και ενας φίλος παραπάνω καλό είναι να υπάρχει χρόνος για τον εαυτό μας σε μια οικογένεια..και απο τις 2 πλευρές.....

sergio gta
16-04-15, 14:59
Προσπάθησε να εξηγήσεις στην γυναίκα σου ότι αυτό είναι κάτι καλό για σενα, σε κάνει να νιώθεις ανεβασμένο..αν δεν είσαι εσύ καλά (ψυχολογικά) πιστεύω θα βγαίνει και στους γύρους σου...
Όπως είπε και ενας φίλος παραπάνω καλό είναι να υπάρχει χρόνος για τον εαυτό μας σε μια οικογένεια..και απο τις 2 πλευρές.....

Εχω ήδη ξεκινήσει να της "πιπιλάω" το μυαλό ότι αυτό είναι για το καλό και των 3ων μας και περιμένω να δω πως θα το πάρει. Ποντάρω και στο ότι θα θέλει να χάσει τα κιλά της εγκυμοσύνης μετά οπότε ίσως παρακινηθεί για ένα σύντομο χρονικό διάστημα.

vaggan
16-04-15, 15:46
νομιζω οτι το θεμα υπεραναλυθηκε τωρα ρε φιλε αν δεν μπορεις να πατησεις λιγο ποδι και φοβασαι την γυναικα σου τι να πω... καποια πραγματα τα κανουμε για να ευχαριστουμε και τους εαυτους μας οχι να μην κανουμε πραγματα που μας ευχαριστουν για να ευχαριστησουμε τριτους

beefmeup
16-04-15, 16:52
ετσι:thumbup:
δεν ειναι θεμα ομως "παταω ποδι",αλλα οπως εγραψα κ πριν αν ειναι να εχουμε παρακαλια κ γκρινια για τοσο απλα πραγματα λυπαμαι που το γραφω φιλε αλλα μαλλον στα δυσκολα μπορει να καταλαβεις οτι εχεις κανει λαθος επιλογες.

TRIANTAFYLLOU
16-04-15, 17:58
θα συμφωνήσω με αυτο που έγραψε ο Μπήφ πιο πάνω και να συμπληρώσω , ένα τετοιο θέμα δεν πρέπει καν να γίνετε κυπριακό ζήτημα και έχει βαθύτερα αίτια , όταν υπάρχει συνενόηση και στοιχειώδη αγάπη σε ενα ζευγάρι τότε δέχεσαι τον άλλο όπως είναι

άλλο να είναι κάποιος άρρωστος κολλημένος με την γυμναστική που αυτό όπως όλα τα κολλήματα καταντάει αηδία και άλλο να μπορεί να αφιερώσει 4-5 ώρες την εβδομάδα να γυμναστεί , σιγα το πρόβλημα
εκτός αν τα γράφει κάποιος όλα, κ παραμελεί οικογένεια δουλειά παιδί για να γυμναστεί , εκεί σημαίνει δεν είναι έτοιμος και ώριμος να μπεί σε οικογενειακές υποχρεώσεις και είναι για μπάτσες

όπως ένας άντρας δεν θα έχει απαγορεύσει την γυναίκα του να ξεκόψει απο γυμναστηριο αν πήγαινε και σέβετε τα θέλω της , έτσι και σε ενα νορμάλ ζευγάρι που αποφάσισε να ζήσουν μαζί τις ζωές τους , πρέπει να συνεχίσουν να κάνουν αυτα που τούς αρέσουν ώστε να μην υπάρχει καταπίεση αλλα κατανόηση
και ιδανική σχέση είναι αυτη που ό άλλος όταν βρίσκετε μέσα σ αυτη δεν νιώθει καταπιεσμένος

και σιγα μην όποιος γυμνάζεται η ασχολείτε με το ββ να πρέπει σώνει και καλά να ασχολείτε και η γυναίκα του , απλα όταν 2 άνθρωποι αποφασίσουν να ζήσουν μαζί εξηγούνται απο την αρχη να μην παρεξηγούνται και η δέχετε ο ένας τον άλλο όπως είναι η όχι

goldenera
16-04-15, 18:51
Φίλε sergio gta συγχαρητήρια και με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας το οποίο θα σας αλλάξει τη ζωή και θα σας δώσει τη χαρά να γευτείτε ένα από τα όμορφα και δυνατά συναισθήματα.

Δε θα σου πω πολλά, πάνω κάτω τα ανέφεραν σωστά οι προηγούμενοι φίλοι, ξέρω ότι σε αγχώνει η αλλαγή που θα επέλθει, ούτε εγώ φανταζόμουν κάποτε ότι θα έμενα εκτός γυμναστηρίου, όμως σήμερα υπάρχουν μέρες που με 2 αλτήρες κάνω προπόνηση (την κατάλληλη ώρα) στο σαλόνι του σπιτιού μου, με αρκετά καλά αποτελέσματα. Δηλ. αν το θέλεις πολύ και με τρόπο που θα είναι προσαρμοσμένος στα νέα δεδομένα, μπορείς να κρατήσεις επαφή με αυτό που αγαπάς, ναι με κόπο, ναι με κούραση και να είναι και όλοι οι υπόλοιποι της οικογενείας ευχαριστημένοι.

sergio gta
16-04-15, 22:13
Ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε και καταθέσατε τις απόψεις σας

costaser
17-04-15, 02:53
Εγώ ένα πράγμα θα πω. Εάν υπάρχει θέληση όλα είναι παιχνιδάκι. Δουλεύω δώδεκα ώρες την ημέρα και κάνω προπόνηση και ετοιμάζω τα φαγητά μου και προσέχω και το σκύλο και στα συζιγικα καθήκοντα απεικο!

stel106
17-04-15, 17:09
Εγώ ένα πράγμα θα πω. Εάν υπάρχει θέληση όλα είναι παιχνιδάκι. Δουλεύω δώδεκα ώρες την ημέρα και κάνω προπόνηση και ετοιμάζω τα φαγητά μου και προσέχω και το σκύλο και στα συζιγικα καθήκοντα απεικο!


Δλδ ρε φιλε δουλευεις 8 πρωι με 8 βραδυ και ποτε πας γυμναστηριο και ποτε εισαι σπιτι?

το λεω γιατι εγω 8-6 ειμαι και επειδη ξυπναω 7κ30 το απογευμα ενεργεια για gym ειναι ελαχιστη απλα κανω μια προπονηση 45λεπτη σβελτη για να λεμε οτι κανουμε κατι και 7 το βραδυ σπιτι τι να πρωτοπρολαβουμε

costaser
17-04-15, 18:47
Δλδ ρε φιλε δουλευεις 8 πρωι με 8 βραδυ και ποτε πας γυμναστηριο και ποτε εισαι σπιτι?

το λεω γιατι εγω 8-6 ειμαι και επειδη ξυπναω 7κ30 το απογευμα ενεργεια για gym ειναι ελαχιστη απλα κανω μια προπονηση 45λεπτη σβελτη για να λεμε οτι κανουμε κατι και 7 το βραδυ σπιτι τι να πρωτοπρολαβουμε
Δουλεύω 18:00-06:00. Ξυπνάω στη 1-2 το μεσημέρι να φάω μέχρι της 4 έχω τελειώσει το γυμναστήριο. Μέχρι να ετοιμάσω τα ταπερ και να κάνω μπάνιο έχει πάει πέντε! Τσουπ πάω δουλειά.
Βέβαια χωρίς τη βοήθεια της γυναίκας μου και της πεθεράς μου δεν θα κατάφερνα τίποτα! Η θέληση τα κάνει όλα φίλε εγώ είμαι μηδέν.

vaggan
17-04-15, 19:09
νταξ τωρα κακα τα ψεμματα εξαρταται και τι δουλεια κανεις αμα εισαι χειρωνακτης10- 12 ωρες την μερα και εισαι με οικογενεια και παιδια οσο διαθεση και θεληση να εχεις δεν γινεται το σωμα θα σπασει αμα κανεις δουλεια γραφειου μια χαρα ολα η σκληρη σωματικη εργασια επηρρεαζει οπως και να το κανουμε την σωματικη αποδωση στο γυμναστηριο

sergio gta
19-04-15, 13:36
Σημασία έχει να υπάρχει και χρόνος για ξεκούραση και αποκατάσταση και ενασχόληση και με άλλα πράγματα στην καθημερινότητά μας

beefmeup
19-04-15, 13:40
ελα φιλε μου υπαρχει μια χαρα..3 φορες την εβδομαδα προπονηση για 1μιαμιση ωρα την φορα κ κανα τρεξιματακι οπου μπορεις να το χωρεσεις,δεν ειναι δα κ καμια ετοιμασια για το ολυμπια..

GEORGEXX1
19-04-15, 13:51
Χρόνος για προπόνηση πάντα υπάρχει , δεν χρειαζετε παραπάνω από 45' λεπτά της ημέρας, το θέμα όμως από τα λίγα που διάβασα παραπάνω είναι ότι μάλλον η γκρίνια της συζύγου σου αφορά το οικονομικό σκέλος του θέματος.(συνδρομές,συμπληρώματα) .Αν κατάλαβα καλά.