PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιώργος Τουλιάτος



Polyneikos
16-04-15, 23:46
Eνας αθλητή που όλοι γνωρίζουν για την πολυσύνθετη δράση του στον χώρο του αγωνιστικού Bodybuilding, είναι ο Γιώργος Τουλιάτος.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92733&stc=1

Τα τελευταια χρόνια έχει ρίξει το βάρος στην συγγραφή αθλητικών συγγραμάτων σχετικά με το bodybuilding, αρθρογραφεί ως επιστημονικός συνεργάτης στο περιοδικο MuscleMag και παλαιότερα στο Muscular Development και εργάζεται σε μικροβιολογικό εργαστήριο.

Αλλά εδώ θα αναφερθούμε για τις αγωνιστικές του συμμετοχές, που είναι αξιοσημείωτες.
Παράλληλα λοιπόν με τις σπουδές του στην Ιατρική , ξεκίνησε τα πρώτα του αγωνιστικά βήματα στις κατηγορίες Fitness, έχοντας διακρίσεις.
Η πρώτη του αγωνιστική συμμετοχή ήταν τον Μάιο του 2000 στην ΠΕΣΔ, όπου κατετάχθη 7ος στην κατηγορία Fitness.

1) 2000 ΠΕΣΔ Πρωτάθλημα 7ος fitness
2) 2000 ATHLETICA grand prix 1oς fitness
3) 2000 ΠΕΣΔ Κύπελλο 1ος fitness
4) 2000 ΔΙΑΠΛΑΣΗ Grand Prix12/2000 4ος -85kg

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92730&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92731&stc=1

Στην συνέχεια κάνει μια αγωνιστική αποχή για σχεδόν 10 χρόνια, χωρίς να σταματήσει την εντατική προπόνηση, όπου επανέρχεται κερδίζοντας την κατηγορία του στο Πρωτάθλημα της ΕΟΣΔ στην κατηγορία +85.
Συνεχίζει και άλλες εμφανίσεις, με καλά πλασαρίσματα στις κατηγορίες που συμμετέχει, με την τελευταία του συμμετοχή στο Κύπελλο της WABBA τον Νοέμβριο του 2013, όπου κατετάχθη 5ος.

5) 2009 Ε.Ο.Σ.Δ Πρωτάθλημα 1ος +85kg
6) 2009 ΝΑC 3ος Μεσαία κατηγορία
7) 2010 Mr.AΙΓΑΙΟ WABBA 2oς Μεσαία κατηγορία
8) 2010 ΕΟΣΔ 5oς +90
9) 2010 WABBA 7ος μεσσαια
10)2013 WABBA Κύπελλο Masters 5ος

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92732&stc=1

Για τους ανθρώπους που τον γνωρίζουν από κοντά και έχουν συζητήσει μαζί του, ο Γιώργος Τουλιάτος ζεί και αναπνέει για το bodybuilding.:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
17-04-15, 00:06
κρατάω και γω το τελευταίο χαρακτηρισμό που έγραψε ο Κώστας και όντως ο Γιώργος Τουλιάτος ζεί και αναπνέει για το ββ
Έχει την ειδικότητα του Ιατρού βιοπαθολόγου , αλλα παράλληλα έχει μιλήσει και στην πράξη με τις πολλες αγωνιστικές του συμμετοχές στο άθλημα που αγάπησε και αυτο είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο

συνεχίζει να βρίσκετε στο χώρο και να προσφέρει απο άλλο μετερίζι βέβαια , βοηθώντας αποτυπώνοντας τις γνώσεις του σε βιβλία που στην ουσία λείπουν απο την Ελληνική βιβλιογραφία

έχει πολλες συμμετοχές όπως άλλωστε φαίνετε και απο το πιο πάνω βιογραφικό του και πολλα χρόνια μπαρουτοκαπνισμένος στο αγωνιστικό ββ :thumbup:

NASSER
17-04-15, 13:23
Ο Γιώργος έχει συνεισφέρει και συνεχίζει να συνεισφέρει ενεργά στο άθλημα. Το έργο του είναι ξεχωριστό και έχει πρωτοτυπήσει αρκετά. Επόμενο είναι να έχει φίλους και ανθρώπους που διαφωνούν μαζί του. Αυτό σημαίνει πως δεν είναι αδιάφορος. Φυσικά πολύ παρεξηγούν τα λεγόμενα του και την τοποθέτηση του, αλλά πέραν από αθλητής είναι και γιατρός. Η επιστημονική του ιδιότητα δεν του επιτρέπει να εκφράζει και να υποστηρίζει ακρότητες που φέρνουν σε ρίσκο την ανθρώπινη υγεία.
Επίσης έχει άποψη για τα όσα συμβαίνουν στο χώρο του αθλήματος στην Ελλάδα αλλά η αγάπη του φαίνεται και από τις συμμετοχές του, στο να μην κάνει διακρίσεις.
Πιστεύω μια συνέντευξη του ίδιου με εύστοχες ερωτήσεις, θα ήταν εποικοδομητική για την ενημέρωση γύρω από το άθλημα.

Nive
17-04-15, 21:44
Ιδιορυθμος ανθρωπος...ιδιαιτερος.
Αναμφισβιτητα γνωστης!!

Feth
17-04-15, 21:52
Εχω δει πολλά βιντεακια στο youtube κυριως ρωτούν ερωτήσεις τον Κυριο Τουλιάτο λιγο πριν την εκδοση των βιβλιων του σχετικά με την σωματοδομηση, φαίνεται γνώστης πανω στο αντικειμενο και καλό άτομο, πρόθυμο να βοηθησει σε οποιαδήποτε απορια.

Υ.Γ Μονο σε μενα μοιαζει λίγο με τον Henry Cavill ? :P Ίσως είναι το μαλλι και το πιγούνι

Polyneikos
18-04-15, 16:03
Μερικές ακόμα επιλεκτικές φωτογραφίες του Τουλιάτου, από τους αγώνες του.

NAC Πρωτάθλημα 2009

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92785&stc=1

IFBB Πρωτάθλημα 2010

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92784&stc=1

WABBA Mr Hellas 2010

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92786&stc=1


WABBA Kύπελλο 2013

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92787&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92788&stc=1

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-11-15, 02:09
Eάν έχω μετανιώσει για τη χρήση φαρμακοδιέγερσης που έκανα στο παρελθόν,είναι κυρίως για δύο λόγους,όπως ανέφερα και σε μια πρόσφατη συνέντευξη μου:
Επειδή τα φάρμακα μου κόστισαν σε θέματα υγείας,ψυχικής και σωματικής (αριστερή καρδιακή υπερτροφία,ενδομυικό απόστημα-νοσηλεία,καρδιακές αρρυθμίες-νοσηλεία,αφυδάτωση-νοσηλεία,φαρμακευτική ηπατίτιδα,αθηρωμάτωση-χρήση στατίνων,διπολική διαταραχή-ψυχοθεραπεία,υπογοναδισμός-ορμονική αποκατάσταση). Επειδή τα ΑΑΣ και τα διεγερτικά μου κόστισαν σε ανθρώπινες σχέσεις με συγγενείς-οικογένεια,φίλους-συνάδελφους,σχέσεις-διαζύγιο. Έπρεπε να απομονωθώ από τους ανθρώπους και την κοινωνία γενικότερα,προκειμένου να βελτιώσω τη σωματική μου εμφάνιση,στη διάρκεια της προετοιμασίας για έναν αγώνα.Ξόδευα όλες μου τις οικονομίες στην αγορά φαρμάκων,συμπληρωμάτων,φαγητού,για μασάζ και έξοδα γυμναστηρίου.Ένιωθα όπως ένας τοξικομανής που απελπισμένα αναζητούσε τη δόση του,στην προσπάθεια του να νιώσει καλύτερα,να αποδώσει καλύτερα στο γυμναστήριο,αλλά ακόμη και στο κρεβάτι. Ενίοτε γινόμουν ψυχωτικός με παρερμηνείες,ως αποτέλεσμα των ισχυρών ανδρογόνων (φλουοξυμεστερόνης-τρενμπολόνης),αλλά και μανιοκαταθλιπτικός ως αποτέλεσμα της δράσης των αδρενεργικών διεγερτικών του ΚΝΣ (υδροχλωρική εφεδρίνη-υδροχλωρική κλενβουτερόλη).
Η οργή μου ήταν τόσο ανεξέλεγκτη,που με οδηγούσε σε καταστροφές αντικειμένων και με έμπλεκε σε καυγάδες.Εν τέλη,λυπάμαι που απογοήτευσα κυρίως τους γονείς μου και τη σύζυγο μου.
Όταν η ορμονική αποθεραπεία έφτανε στο τέλος της,αντιμετώπισα αρκετές φορές βαριά καταθλιπτικά επεισόδια,τη στιγμή που η ζωή έμοιαζε άδεια δίχως όραμα,νόημα και αξία.Συναισθηματική αστάθεια και κυκλοθυμία αποτελούσαν συνήθη συμπτώματα.Δεδομένου ότι η σωματική διάπλαση δεν ήταν η βασική μου ασχολία,παρά ένα χόμπι,ήταν δύσκολο να αποδεχθώ πως η όμορφη περίοδος της φαρμακο-εξάρτησης έλαβε τέλος και έπρεπε να αφοσιωθώ στην ιατρική μου επιστήμη.Έπρεπε να πιεστώ προκειμένου να δώσω ένα γενναίο αγώνα με τους εσωτερικούς μου δαίμονες και να φτάσω στα άκρα κατά τη διαδικασία της απεξάρτησης ουσιαστικά. Μακάρι να ήξερα τότε,αυτά που γνωρίζω τώρα,νόμιζα πως ήμουν ένας υπεράνθρωπος,κάποιος ξεχωριστός,με ιδιαίτερη εμφάνιση.Αλλά στην ουσία ήμουν απλά ένας εγωπαθής,νάρκισος,αλαζόνας που προσπαθούσε να βρει αποδοχή και αναγνώριση μέσα από τις προσωπικές του ματαιοδοξίες και ανασφάλειες.Αναντίρρητα είχα το σύμπλεγμα του Άδωνι και τη σωματική δυσμορφία.Ήμουν ολοκληρωτικά εθισμένος στην εικόνα μου και τη γνώμη του περίγυρου μου για εμένα.
Στο αγωνιστικό bodybuilding υφίσταται το νους ασθενής εν σώματι ασθενές και με αυτό υποδηλώνω πως ό,τι λάμπει,δεν είναι χρυσός.Αυτό είναι εξάλλου και το τίμημα για το όνειρο μιας ακραίας εικόνας που κάποιοι ονειρεύονται και κοπιάζουν.Είναι η άλλη όψη του νομίσματος,εκείνη που σπανιότατα αποκαλύπτεται και γίνεται συγκάλυψη της,απλούστατα διότι η αλήθεια πονά.
Αυτή είναι μια ειλικρινή εξομολόγηση ενός βετεράνου αγωνιστικού bodybuilder που θυσίασε πολλές παραμέτρους της ζωής του,προκειμένου να πραγματοποιήσει ένα από τα όνειρα ζωής του.Τώρα πια όλη μου η πείρα και η γνώση εμπεριέχεται στο συγγραφικό μου έργο.Διάλεξα τη συγγραφή,προκειμένου να ενημερώσω τη νέα γενιά για τους ενδεχόμενους κινδύνους στην υγεία τους,μέσω της πρόληψης.Κυρίως να μην επαναλάβουν τα δικά μου λάθη,καθώς έχω πλέον ως ιατρός χρέος και αυξημένο μερίδιο ευθύνης κοινωνικής.Τουλάχιστον ο εκάστοτε ενήλικας υποψήφιος να αποφασίσει συνειδητά πλέον και υπεύθυνα για τις όποιες αποφάσεις του,γνωρίζοντας το κόστος αυτών για την επίτευξη των στόχων του.Φαντάζει άδικο να έρχεσαι στον κόσμο με ένα νεφρό,όμως είναι ανόητο και αυτοκτονικό συνάμα να καταλήγεις με ένα νεφρό,ως αποτέλεσμα της μισαλλοδοξίας σου και της ημιμάθειας σου,που πηγάζει από την άγνοια και τις λάθος επιλογές.Η γνώση είναι δύναμη.

S. KTISTAKIS
04-11-15, 02:41
Eάν έχω μετανιώσει για τη χρήση φαρμακοδιέγερσης που έκανα στο παρελθόν,είναι κυρίως για δύο λόγους,όπως ανέφερα και σε μια πρόσφατη συνέντευξη μου:
Επειδή τα φάρμακα μου κόστισαν σε θέματα υγείας,ψυχικής και σωματικής (αριστερή καρδιακή υπερτροφία,ενδομυικό απόστημα-νοσηλεία,καρδιακές αρρυθμίες-νοσηλεία,αφυδάτωση-νοσηλεία,φαρμακευτική ηπατίτιδα,αθηρωμάτωση-χρήση στατίνων,διπολική διαταραχή-ψυχοθεραπεία,υπογοναδισμός-ορμονική αποκατάσταση). Επειδή τα ΑΑΣ και τα διεγερτικά μου κόστισαν σε ανθρώπινες σχέσεις με συγγενείς-οικογένεια,φίλους-συνάδελφους,σχέσεις-διαζύγιο. Έπρεπε να απομονωθώ από τους ανθρώπους και την κοινωνία γενικότερα,προκειμένου να βελτιώσω τη σωματική μου εμφάνιση,στη διάρκεια της προετοιμασίας για έναν αγώνα.Ξόδευα όλες μου τις οικονομίες στην αγορά φαρμάκων,συμπληρωμάτων,φαγητού,για μασάζ και έξοδα γυμναστηρίου.Ένιωθα όπως ένας τοξικομανής που απελπισμένα αναζητούσε τη δόση του,στην προσπάθεια του να νιώσει καλύτερα,να αποδώσει καλύτερα στο γυμναστήριο,αλλά ακόμη και στο κρεβάτι. Ενίοτε γινόμουν ψυχωτικός με παρερμηνείες,ως αποτέλεσμα των ισχυρών ανδρογόνων (φλουοξυμεστερόνης-τρενμπολόνης),αλλά και μανιοκαταθλιπτικός ως αποτέλεσμα της δράσης των αδρενεργικών διεγερτικών του ΚΝΣ (υδροχλωρική εφεδρίνη-υδροχλωρική κλενβουτερόλη).
Η οργή μου ήταν τόσο ανεξέλεγκτη,που με οδηγούσε σε καταστροφές αντικειμένων και με έμπλεκε σε καυγάδες.Εν τέλη,λυπάμαι που απογοήτευσα κυρίως τους γονείς μου και τη σύζυγο μου.
Όταν η ορμονική αποθεραπεία έφτανε στο τέλος της,αντιμετώπισα αρκετές φορές βαριά καταθλιπτικά επεισόδια,τη στιγμή που η ζωή έμοιαζε άδεια δίχως όραμα,νόημα και αξία.Συναισθηματική αστάθεια και κυκλοθυμία αποτελούσαν συνήθη συμπτώματα.Δεδομένου ότι η σωματική διάπλαση δεν ήταν η βασική μου ασχολία,παρά ένα χόμπι,ήταν δύσκολο να αποδεχθώ πως η όμορφη περίοδος της φαρμακο-εξάρτησης έλαβε τέλος και έπρεπε να αφοσιωθώ στην ιατρική μου επιστήμη.Έπρεπε να πιεστώ προκειμένου να δώσω ένα γενναίο αγώνα με τους εσωτερικούς μου δαίμονες και να φτάσω στα άκρα κατά τη διαδικασία της απεξάρτησης ουσιαστικά. Μακάρι να ήξερα τότε,αυτά που γνωρίζω τώρα,νόμιζα πως ήμουν ένας υπεράνθρωπος,κάποιος ξεχωριστός,με ιδιαίτερη εμφάνιση.Αλλά στην ουσία ήμουν απλά ένας εγωπαθής,νάρκισος,αλαζόνας που προσπαθούσε να βρει αποδοχή και αναγνώριση μέσα από τις προσωπικές του ματαιοδοξίες και ανασφάλειες.Αναντίρρητα είχα το σύμπλεγμα του Άδωνι και τη σωματική δυσμορφία.Ήμουν ολοκληρωτικά εθισμένος στην εικόνα μου και τη γνώμη του περίγυρου μου για εμένα.
Στο αγωνιστικό bodybuilding υφίσταται το νους ασθενής εν σώματι ασθενές και με αυτό υποδηλώνω πως ό,τι λάμπει,δεν είναι χρυσός.Αυτό είναι εξάλλου και το τίμημα για το όνειρο μιας ακραίας εικόνας που κάποιοι ονειρεύονται και κοπιάζουν.Είναι η άλλη όψη του νομίσματος,εκείνη που σπανιότατα αποκαλύπτεται και γίνεται συγκάλυψη της,απλούστατα διότι η αλήθεια πονά.
Αυτή είναι μια ειλικρινή εξομολόγηση ενός βετεράνου αγωνιστικού bodybuilder που θυσίασε πολλές παραμέτρους της ζωής του,προκειμένου να πραγματοποιήσει ένα από τα όνειρα ζωής του.Τώρα πια όλη μου η πείρα και η γνώση εμπεριέχεται στο συγγραφικό μου έργο.Διάλεξα τη συγγραφή,προκειμένου να ενημερώσω τη νέα γενιά για τους ενδεχόμενους κινδύνους στην υγεία τους,μέσω της πρόληψης.Κυρίως να μην επαναλάβουν τα δικά μου λάθη,καθώς έχω πλέον ως ιατρός χρέος και αυξημένο μερίδιο ευθύνης κοινωνικής.Τουλάχιστον ο εκάστοτε ενήλικας υποψήφιος να αποφασίσει συνειδητά πλέον και υπεύθυνα για τις όποιες αποφάσεις του,γνωρίζοντας το κόστος αυτών για την επίτευξη των στόχων του.Φαντάζει άδικο να έρχεσαι στον κόσμο με ένα νεφρό,όμως είναι ανόητο και αυτοκτονικό συνάμα να καταλήγεις με ένα νεφρό,ως αποτέλεσμα της μισαλλοδοξίας σου και της ημιμάθειας σου,που πηγάζει από την άγνοια και τις λάθος επιλογές.Η γνώση είναι δύναμη.

Κατσε τωρα Γιωργο γιατι θα "τρομαξουν" καποιοι και απο την αλλη καποιοι "καλοπροαιρετοι" θα βρουν να λενε !

Πιστευω πως ολες αυτες οι παρενεργειες και ο τροπος που αντιμετωπισες τους γυρω σου εχει να κανει με τον χαρακτηρα που ειχες διαμορφωσει πριν ακομα ασχοληθεις με το χωρο μας !

Σημαντικο ρολο επαιξε το οικογενειακο περιβαλον στη διαμορφωση του χαρακτηρα και τα η το προτυπο που ειχες. Δεν σε ξερω αλλα απο τα λιγα που εχω δει να γραφεις μεγαλωσες σε ενα καλο περιβαλον μεν αλλα αλαζονικο δεν !

Και θα στο πω και αλλιωτικα :

Eγω μεγαλωσα σε ενα περιβαλον που μοιραζομουν τα παντα και το σπιτι μου ηταν ανοικτο σε ολους ! Ημουν με το χαμογελο στον δυνατο αλλα και τον αδυναμο. Μπηκα στο χωρο και δεν αλλαξα χαρακτηρα και ειμαι σιγουρος πως πολλα παιδια απο εδω μεσα που εχουμε παιξει μαζι σε αγωνες η εχουμε προετοιμαστει μαζι το ιδιο θα σου πουν !

Μην το ριχνουμε στις μαρμελαδες οτι διαμορφωνουν χαρακτηρες ειναι να το εχεις και σαν χαρακτηρας !

Απο την αλλη σε δικαιολογω γιατι ισως θελεις να κρυψεις καποια πραγματα που σε ενοχλουσαν ακομα και πριν ασχοληθεις με το χωρο και ειπες να το κανεις πισω απο ουσιες και οινοπνευματα που λεει και το ασμα !

Εαν εισαι θωρακισμενος πριν μπεις τιποτα δεν μπορει να σε διαπερασει βγαινοντας !

mens sana
04-11-15, 02:49
Hats off για την αφοπλιστικη σας ειλικρινεια, αλλα και για το ηθος που χρειαζεται για να παραδεχθει καποιος τα λαθη του :clap:

giwrgos90
04-11-15, 03:06
Πόσο καιρό πήρε για τα αναβολικά να σε φτάσουν στο σημείο που περιγράφεις και για πόσο καιρό τα έπαιρνες;Τουλάχιστον δεν σου έπεσαν τα μαλλιά.

TRIANTAFYLLOU
04-11-15, 04:57
Ο Γιώργος έχει το θάρρος να απομυθοποιήσει και να πεί τα πράγματα όπως ακριβώς αυτός τα έχει βιώσει και όπως λέμε στο τέλος κάνουμε ταμείο
και ο Στέλιος έχει δίκιο όπως τα λέει γιατι το πως αντιδρα ο κάθε άνθρωπος και δεν μιλάω σαν οργανισμός αλλα σαν χαρακτήρας είναι εντελώς υποκειμενικό

εγω θα το πώ αλλιώς και με βάση την εμπειρία μου θα φέρω ενα πολύ απλό παράδειγμα και κατανοητό , εδω αγοράζει κάποιος ενα ωραίο ρούχο το φοράει και βγαίνει έξω και καμαρώνει γεμάτος αυτοπεποίθηση σαν γύφτικο σκεπάρνι , ειδικα αν είναι και επώνυμο , πόσο μάλιστα να το πώ απλα όταν κάποιος φτιάξει ενα σώμα που κακώς για μένα αλλα πάρα πολύ άνθρωποι το θαυμάζουν και οι γκόμενες μπορεί να σκίζουν τα βρακιά τους
όλα αυτα επηρεάζουν την ψυχολογία και ψυχοσύνθεση του καθένα , απο κεί και πέρα είναι το θέμα πως το διαχειρίζετε ο καθένας και τι προδιαγραφές έχει και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με ακαδημαική μόρφωση ούτε με τίποτε αλλα με την ιδιοσυγκρασία και ψυχοσύνθεση του καθένα

απλα δεν γίνεται να μην επηρεαστει κάποιος και εκτός απο αυτο όταν μιλάμε για φάρμακα αυτα επιδρούν διαφορετικά στον καθένα και η κατάχρηση που μπορεί όποιος τα παίρνει να δείχνει ακμαίος κτλ , αλλα όταν τα σταματήσει γερνάει απότομα και δείχνει σαν να έλιωσε

ούτε μπορούμε να μιλάμε για πολυ η λίγο , γιατι το λίγο για κάποιον μπορεί να είναι πολύ για άλλον και λίγο η πολύ σε όλους έχουν αφήσει σημάδια ψυχικά η σωματικά , σε άλλους μπορεί να φαίνονται σε άλλους όχι και τόσο

σημασία έχει πως όταν κάποιος κάνει την αυτοκριτική του εκθέτοντας τον ίδιο του τον εαυτό , αυτο δεν μπορεί να αμφισβητηθεί
και επειδη πολλα πράγματα στην ανθρωπότητα ανακαλύφτηκαν μετα απο πειραματισμούς και ακραία πράγματα , που εφαρμόστηκαν απο ανθρώπους και τα εφάρμοσε ο καθένας για τούς δικούς του λόγους , είναι ενα είδος έρευνας η οποία έχει αποτελέσματα που είναι υποκειμενικά για τον καθένα , όταν λοιπόν αυτα εκφράζονται με ειλικρίνεια δεν υπάρχει λόγος αμφισβήτησης και λειτουργούν σαν ένας μπούσουλας και ενα καμπανάκι που πρέπει να υπάρχει στο μυαλό του καθένα και να βάζει διλήμματα

όταν υπάρχει μια μεταβολή στο σώμα πέρα του φυσιολογικού και μάλιστα αν αγγίζει το υπερβολικό , αυτό και μόνο δείχνει ότι το σώμα και τα όργανά του έχουν εργαστει πέρα του φυσιολογικού
πχ λέμε για υγειινή διατροφή και μπούρδες , για βραστα στον ατμό κτλ
Πόσο υγεία λοιπόν ειναι να τρώει κάποιος περισσότερο κρέας απο ένα λιοντάρι και μετα να λέει τρωω και τα λαχανικά μου και το παίζω υγειηνούλης :P, όταν μιλάμε και για 3 γραμμάρια πρωτείνης η και παραπάνω την μέρα ανα κιλό και να μην βάζει κιλά ο άλλος και δώστου εκεί να παλεύει , γιατι υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που τόχουν να βάζουν ευκολότερα μυς χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια

δηλαδη όλα έχουν κάποια βάση για το πως ενας άνθρωπος μπορεί να επηρεαστει είτε ψυχικά είτε σωματικά απο την χρόνια ενασχόληση του με το αγωνιστικό ββ

Nive
04-11-15, 07:31
Ειλικρινης...τον παραδεχομαι.

bocanegra180
04-11-15, 10:27
Συγχαρητήρια για το θάρρος και την ειλικρίνεια . Πολύ καλό ποστ. Και πάλι συγχαρητήρια.

Δημητρης 1924
04-11-15, 11:20
Πολυ καλο θέμα,ειναι σπάνιο να μιλησει αγωνιστικός bb ανοιχτά για προσωπικά βιώματα όπως ο κ.Τουλιατος,θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα Νasser στο να δούμε καποια στιγμη μια ολοκληρωμένη συνέντευξη του Κ.Τουλιατου.

Χρήστος Τριανταφύλλου
04-11-15, 14:10
Συγχαρητηρια γιατρε για την καταθεση ψυχης σου ,που δειχνεις το τσαγανο κ την δυναμη σου που δεν φοβασαι το ''τσαλακωμα'' προκειμενου να γινουμε πιο συνειδητοποιημενοι στο θεμα.
Τωρα για το ποσο επιρεαζεται η ψυχοσυνθεση κ οι πραξεις με οποιο κοστος τελικα ,συμφωνω κ εγω οτι ειναι θεμα διαχειρησης κ αντοχων του καθενα κ σωματικα κ ψυχολογικα ,τα ειπε αναλυτικα αλλωστε ο Ηλιας.
Παντως εαν ρωτησεις παλιους αθλητες για τις επιλογες τους ,η γνωμη μου ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν μετανοιωσει γιαυτο το κομματι της ζωης τους κ αν γινοτανε να ξαναγυρναγαν τον χρονο πισω παλι ετσι θα επραταν ,αλλα με περισσοτερη γνωση κ κριση σε ολο το πακετο.
Κ ας παρουμε σαν παραδειγμα τον εαυτο σου γιατρε ,εαν γυρναγε ο χρονος πισω κ ειχες την σημερινη γνωση κ κριση η εστω καποιον δικο σου να σου λεει ,πως θα διαχειριζοσουν αυτο που ηθελες τοσο πολυ; Σιγουρα με περισσοτερη αυτοσυγκρατηση ''ακουγοντας'' το μυαλο κ το σωμα σου.
Βεβαια εαν οι συνεπειες ειναι πιο σοβαρες οπως του φιλου Σταυρου Παπαδοπουλου που κ αυτος τα ειπε ολα μεσα απο την ψυχη του,η ολη οπτικη γωνια αλλαζει αρδην.
Εν τελει αυτες οι προσωπικες μαρτυριες μονο καλο κανουν σε ολους μας κ σε ευχαριστουμε κ παλι!

DIMITROS
04-11-15, 15:51
Καλα θα ηταν να μη κρυβομαστε πισω απο το ...δακτυλο μα:clap::clap::clap:ς!!!!

Muscleboss
04-11-15, 19:28
Πολυ καλο θέμα,ειναι σπάνιο να μιλησει αγωνιστικός bb ανοιχτά για προσωπικά βιώματα όπως ο κ.Τουλιατος,θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα Νasser στο να δούμε καποια στιγμη μια ολοκληρωμένη συνέντευξη του Κ.Τουλιατου.


Συνέντευξη Γ. Τουλιάτου στο Bodybuilding.gr - Σεπτέμβριος 2015 (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?33189-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%93-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-www-Bodybuilding-gr-%CE%A3%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-2015)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-11-15, 19:29
Στέλιο μου,ίσως και να φταίω εγώ μιας και είναι πολύ ιδιαίτερος χαρακτήρας και δύστροπος.Πες με και μαλάκα,εάν έτσι πιστεύεις στην τελική.Οι γονείς μου όμως,μου έδωσαν μια παιδεία και ουδέποτε ενέκριναν αυτού του είδους την ενασχόληση με τα σίδερα,μιας και προέρχομαι από μια συντηρητική αστική οικογένεια ιατρών.Έτσι όμως το αγάπησα,διαβάζοντας κρυφά τα περιοδικά και κρύβοντας τα συμπληρώματα στη ντουλάπα.Η αλήθεια είναι πως ξεκίνησα το σιδερένιο άθλημα και γιατί στο σχολείο (Κ.Α) δέχτηκα bullying από κακομαθημένα πλουσιόπαιδα γνωστών οικογενειών.Όμως είχα και μια αθλητική παιδεία ως αθλητής στίβου στις ταχύτητες και τα μήκος.Έτσι μόλις πήγα στη Βουδαπέστη για σπουδές το 1991,άρχισα προπονήσεις σε υπόγεια σιδεράδικα με τις αφίσες του Λη Χέηνι και του Τομ Πλατς.
Όσον αφορά τις παρενέργειες,από τρέλα,μιας και πολλοί που δε με έχουν γνωρίσει το θέτουν έτσι,κανείς δεν πέθανε(πλην της αυτοχειρίας).Εκεί που πρέπει να εστιάσουμε είναι στις άλλες αλλοιώσεις (όχι τις αισθητικές όπως η αλωπεκίαση,ή η γυναικομαστία),ούτε τις μυοσκελετικές καταπονήσεις.
Τη χρόνια νεφρική ανεπάρκεια,την καρδιακή ανακοπή,τις νεοπλασίες,τα καρδιαγγειακά, και τον υπογοναδισμό-υπογονιμότητα (τα οποία ευτυχώς έχουν τη λύση τους).
Χάσαμε πολλά παιδιά την διετία 2013-2014 από θέματα υγείας και από εσωτερικές διαμάχες.Κι εκεί πιστεύω πως έπαιξε ρόλο και το roid rage,οι λάθος παρέες κλπ.
Καλύτερα να τα πω εγώ πρωταθλητή,ένας γιατρός που πόνεσε και υπηρέτησε το άθλημα,παρά ένας ξενέρωτος γιατρός άσχετος με τον αθλητισμό,τη στιγμή που η αρρώστια είναι πια εμφανής.Εκτέθηκα για το καλό όλων και όχι για να γίνει κουτσομπολιό.Μετά από χρόνια που δε θα είμαι στη ζωή,ας λένε ότι αυτός ο παρεξηγημένος Τουλιάτος,έβαλε τις εξετάσεις στο άθλημα μας,για να έχουμε διάρκεια.Γιατί ο υγιής αθλητής συντηρεί το σύστημα και οι κακές γλώσσες (δημοσιογράφοι) δεν έχουν τίποτε να μας καταλογίσουν,πέρα από τον κομπλεξισμό και τη ζηλοφθονία τους.Σας ευχαριστώ όλους σας και σας αγαπώ.

goldenera
04-11-15, 22:17
Αντρίκια εξομολόγηση, έντιμος απολογισμός μιας σκοτεινής περιόδου, πολύ σημαντικά τα οφέλη και τα συμπεράσματα για τους νέους που σκέφτονται τη χρήση ουσιών. Εύγε γιατρέ.

Polyneikos
05-11-15, 11:09
Κατάθεση ψυχής από τον Γιώργο:thumbup:

ktm620
07-11-15, 00:26
Οποιες ιδιαιτεροτητες και να εχει ο καθενας σπανια βλεπεις σημερα ανθρωπους να μιλουν ειλικρινα για να βοηθησουν τους... επομενους και δη για τετοια σημαντικα θεματα, -ταμπου ακομα δυστυχως -
Πραγματικα respect.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-06-16, 00:01
11/2013,WABBA ΜΑSTERS>40

https://www.youtube.com/watch?v=8sVUOB88R5o


https://www.youtube.com/watch?v=BX4BgNQEvqo


05/2010,WABBA MR.HELLAS


https://www.youtube.com/watch?v=kwoMhJoWg0o


05/2010,OLYMPUS GRAND PRIX IFBB


https://www.youtube.com/watch?v=gPe5DhJIUOs


05/2009,NAC MR.HELLAS


https://www.youtube.com/watch?v=Z9XvNtz_nhU


05/2009,IFBB MR.HELLAS


https://www.youtube.com/watch?v=XG40Lwa2rik


https://www.youtube.com/watch?v=IRjmrOa9iVc


11/2000

https://www.youtube.com/watch?v=sB1eFRHvQqQ

vaggan
03-06-16, 00:08
αθλητης με δυνατα σημεια την ανυπαρξια αδυναμων σωματικων σημειων δεν ξερω αν ειναι δοκιμος ορος θελω να πω οτι ολα ειχαν ισορροπια πανω του αρμονικος και συμμετρικος :thumbup::thumbup:

Polyneikos
03-06-16, 00:21
11/2013,WABBA ΜΑSTERS>40


http://www.youtube.com/watch?v=8sVUOB88R5o


http://www.youtube.com/watch?v=BX4BgNQEvqo



Ωραιο το οδοιπορικό με τα βίντεο των αγώνω σου ΓΙώργο.Αυτα μένουν:thumbup:
Νομίζω ότι το 2013, αξιζες κάτι καλύτερο, δεν ξέρωπ ΄σοο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν είχες καλύτερο βάψιμο (εκει νομίζω υστερούσες λίγο )

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=106303&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=106304&stc=1

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-06-16, 08:52
Ωραιο το οδοιπορικό με τα βίντεο των αγώνω σου ΓΙώργο.Αυτα μένουν:thumbup:
Νομίζω ότι το 2013, αξιζες κάτι καλύτερο, δεν ξέρωπ ΄σοο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν είχες καλύτερο βάψιμο (εκει νομίζω υστερούσες λίγο )

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=106303&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=106304&stc=1

Πράγματι μου το αποκάλυψε και πριν μια εβδομάδα ο Τάσος Ζαχαρόπουλος,πρόεδρος της WABBA WORLD HELLAS,ο οποίος ήταν κριτής σε εκείνον τον αγώνα.
Αυτό αποτελεί μια ηθική δικαίωση,έστω και καθυστερημένα από επίσημα χείλη.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-06-16, 17:07
αθλητης με δυνατα σημεια την ανυπαρξια αδυναμων σωματικων σημειων δεν ξερω αν ειναι δοκιμος ορος θελω να πω οτι ολα ειχαν ισορροπια πανω του αρμονικος και συμμετρικος :thumbup::thumbup:

Ευχαριστώ Βαγγέλη,ποτέ δεν υπήρξα mass freak,ούτε conditioning freak.Πάλευα με συμμετρία και ποζάρισμα,ενώ πιστεύω πως είχα μια υπεροχή στα χέρια μου.Όπως μου είχε αποκαλύψει κάποτε ο Αλέξης Κωστάλας,<<κύριε Τουλιάτε είστε εύκολος αντίπαλος στο θέμα της μάζας,οπότε φροντίστε να έχετε άριστη αισθητική και σκηνική παρουσία>>.

vaggan
03-06-16, 18:01
ενταξει ευκολος αντιπαλος στο θεμα της μαζας δεν θα το ελεγα ακριβως ειδικα στις φωτο με τους μαστερ που παρεθεσε ο κωστας πιο πανω ησουν και καλος σε μυικες ομαδες κλειδια οπως κνημες ομαδες δυσκολες που αν δεν το χεις δεν προκειται να αναπτυχθουν απο εκει και περα μερικοι πατανε στο οτι το μποντυμπιλντινγκ ειναι υποκειμενικο αθλημα και πατωντας εκει εχουν καταβαραθρωσει πολλες φορες αθλητες που δεν ειχαν την τυχη καλων δημοσιων σχεσεων η που αν θελεις δεν προπονηθηκαν κατω απο την αιγιδα γνωστων κριτων μεντορων εχουν συμβει και αυτα στο σπορ μποντυμπιλντινγκ

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-06-16, 19:46
ενταξει ευκολος αντιπαλος στο θεμα της μαζας δεν θα το ελεγα ακριβως ειδικα στις φωτο με τους μαστερ που παρεθεσε ο κωστας πιο πανω ησουν και καλος σε μυικες ομαδες κλειδια οπως κνημες ομαδες δυσκολες που αν δεν το χεις δεν προκειται να αναπτυχθουν απο εκει και περα μερικοι πατανε στο οτι το μποντυμπιλντινγκ ειναι υποκειμενικο αθλημα και πατωντας εκει εχουν καταβαραθρωσει πολλες φορες αθλητες που δεν ειχαν την τυχη καλων δημοσιων σχεσεων η που αν θελεις δεν προπονηθηκαν κατω απο την αιγιδα γνωστων κριτων μεντορων εχουν συμβει και αυτα στο σπορ μποντυμπιλντινγκ

Kι όμως ο Σ.Π ήταν ο καθοδηγητής μου από το ξεκίνημα,έως το τέλος της αθλητικής μου καριέρας.Ο οποίος από δυσαρέσκεια προς το αποτέλεσμα,ούτε προσήλθε στα τελικά,ούτε και κάθισε ξανά κριτής.Ένα μήνα μετά τον τελευταίο μου αγώνα,δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από την επαρχία.Ο εν λόγω αγωνιστικός αθλητής μου αποκάλυψε την γνώμη του,σχετικά με τον καταποντισμό μου στην 5η θέση.<<Εάν δίνανε στον Τουλιάτο τη νίκη,θα μάζευε μεγάλο μέρος κόσμου με το μέρος του,δεδομένου ότι είχε βγάλει δύο (έως τότε) βιβλία και είχε την προβολή των media.Δε μου αρέσει να ρίχνω την έλλειψη βαθιάς γράμμωσης και σκληράδας σε εξωαγωνιστικές δικαιολογίες.Είμαι όμως πεπεισμένος ότι <<χαλούσα την πιάτσα>> σε κάποιους δήθεν <<γκουρού>> του χώρου,που δεν τους άρεσε ότι τόλμησα και έδωσα τα μυστικά του σιδερένιου αθλήματος στο κοινό.
Κάτι ανάλογο είχε γίνει τη δεκαετία του 60 στο San Francisco,όπου ο Bruce Lee είχε τιμωρηθεί από την κινέζικη μαφία,για το ότι τόλμησε να δώσει τα μυστικά του kung fu στη Δύση.
Κάνοντας την αυτοκριτική μου,πιστεύω ότι και τις δύο φορές που κέρδισα (ΠΕΣΔ 2000,ΕΟΣΔ 2009),είχα το καλύτερο conditioning.Στο Mr.Hellas 2010,πιστεύω ότι άξιζα θέση στην εξάδα (7ος ήταν αιγύπτιος που γυμναζόταν στο γυμναστήριο και υπό την εποπτεία κορυφαίου ατόμου του χώρου).Παρά το γεγονός ότι είχα δεχθεί προτροπές να συμμετάσχω μια μέρα πριν στον αγώνα της Λειβαδιάς (μάλιστα είχα στα τέλη Αυγούστου συνάντηση με τον πρόεδρο της ΕΟΣΔ),εντούτοις θεώρησα ότι ο αγώνας στο χώρο όπου ξεκίνησα την αθλητική μου σταδιοδρομία (05/2000),έπρεπε να είχε και το κύκνειο άσμα του.Επίσης η μετάβαση των οικείων προσώπων και φωτογράφων μου,ήταν πολύ απλούστερη στην Αθήνα.
Θυμάμαι το βράδυ του αγώνα (10/11/2013) έγραψα στο facebook:
<<H ιστορία γράφεται με αποτελέσματα.Και σήμερα η ιστορία έγραψε ότι βγήκα πέμπτος,όπως πέμπτος είχε βγει και ο Μέντζερ το 1980.Ο οποίος αηδιασμένος από το κατεστημένο,εγκατέλειψε την αγωνιστική του καριέρα και αφοσιώθηκε στη συγγραφή του heavy duty και την προπονητική.Έτσι κι εγώ εγκαταλείπω την ενεργό δράση,προκειμένου να αφοσιωθώ στην ιατρική και τη συγγραφή των βιβλίων μου.Ευχαριστώ τον κόσμο για το θερμό του χειροκρότημα,καθώς και τον εκφωνητή για τα συγχαρητήρια στο ατομικό μου ποζάρισμα.Αναρωτιέμαι όμως γιατί απέσυραν τη βράβευση του καλύτερου ποζέρ για φέτος;
Αποχωρώ από το αγωνιστικό bodybuilding για τρεις κυρίως λόγους:1) Γιατί δε θέλω να επιβαρύνω άλλο την ήδη ταλαιπωρημένη μου υγεία,2) γιατί κουράστηκα από τις εξαντλητικές δίαιτες και τις εξουθενωτικές προπονήσεις,3) γιατί δεν επιθυμώ να επιβαρύνω άλλο την οικογένεια μου,για το χόμπι μου.Ευχαριστώ τον κόσμο για το θερμό του χειροκρότημα.Όσους με βοήθησαν,τους ευχαριστώ ονομαστικά στα βιβλία μου.Εγκαταλείπω ένα χώρο που απέκτησα αναγνωρισιμότητα,πολλούς εχθρούς και ελάχιστους φίλους με τα λίγα τρόπαια που κατέκτησα,χαίρετε>>.

vaggan
03-06-16, 20:32
γιωργο καλο το κοντισιονινγκ που λες να υπαρχει δεν λεω αλλα και παλι ενας αθλητης με σκοροφαγωμενο σωμα τυφεκισμενες κνημες ελλειψη ποδιων εν γενει κακο σχημα σωματος και ασχημη αρχιτεκτονικη δομη μυων ειναι παραλογο μονο και μονο επειδη εχει καλυτερο κοντισιονινγκ να ειναι ψηλοτερα απο αθλητες που εχουν μεν σε μικροτερο βαθμο και λεω μικροτερο οχι ανυπαρκτο κοντισιονινγκ,απο την αλλη ομως εχουν στογγυλους καλαισθητους μυες με καλες αναλογιες και σχημα αυτη ειναι η αποψη μου τα αλλα που λες τι να πω τα γνωριζεις εκ των εσω και καλυτερα εγω κρινω αυτο που βλεπω

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-06-16, 20:43
γιωργο καλο το κοντισιονινγκ που λες να υπαρχει δεν λεω αλλα και παλι ενας αθλητης με σκοροφαγωμενο σωμα και τυφεκισμενες κνημες και ελλειψη ποδιων και εν γενει κακο σχημα σωματος και ασχημη αρχιτεκτονικη δομη μυων ειναι παραλογο μονο και μονο επειδη εχει καλυτερο κοντισιονινγκ να ειναι ψηλοτερα απο αθλητες που εχουν μεν σε μικροτερο βαθμο και λεω μικροτερο οχι ανυπαρκτο κοντισιονινγκ,απο την αλλη ομως εχουν στογγυλους καλαισθητους μυες με καλες αναλογιες και σχημα αυτη ειναι η αποψη μου τα αλλα που λες τι να πω τα γνωριζεις εκ των εσω και καλυτερα εγω κρινω αυτο που βλεπω


Συμφωνώ και επαυξάνω.Αλλά η ξεραίλα και η νοσηρή εμφάνιση τύπου μούμιας,φαίνεται πως έχει πέραση στο Ελλάντα...

Χρήστος Τριανταφύλλου
03-06-16, 20:56
Τα καλα σου σημεια γιατρε ειναι γνωστα ,συμμετρια ,καλη κατανομη μυων ,ωραια παρουσιαση γενικα κ δεν θα ελεγα οτι υστερεις ουτε σε μαζες ουτε σε προσδιορισμο. Με αυτα τα οπλα σου λοιπον προσπαθουσες να αντιμετωπισεις τα πιο mass και conditioning freak οπως λες.
Τωρα στον συγκεκριμενο αγωνα της wabba:thumbup: το 2013 επειδη θυμαμαι καλα την εμφανιση σου ,ηταν φανερο καποιο ''θολωμα'' (της τελευταιας στιγμης πιστευω) που δεν αφηνε να φανουν τοσο τα θετικα σου.
Φαινεται καθαρα στην φωτο των διπλων δικεφαλων ποσο υπερτερεις ''ομορφα'' συμμετρικα απο τους αλλους ,αλλα ξερεις καλυτερα τι ειναι αυτο που φαινεται κ μετραει τελικα πανω στην σκηνη.
Δεν λεω οτι δικαια ησουν για την 5η η οτι επρεπε για 1ος , απλως οταν δινεις ενα αρνητικο πατημα αυτο μπορει να μεγιστοποιηθει απο καποιους εαν εχουν λογους οπως πιστευεις κ αναφερεις πιο πανω.
Κ να πω κ την προσωπικη μου γνωμη εαν ημουν κριτης (το ξερω μπορει να μην εχει αξια αλλα ετσι για να λεμε;)) . Και ας ξεκινησουμε υποθετικα οτι επιανες καλυτερο conditioning ,πιστευω θα ησουν 2ος μετα τον πολυ μυωδη Λεωδη ,κ οπως ησουν θα σε ελεγα για 3ο αλλα οχι κ αβιαστα κ με διαφορα απο τους δυο αλλους.
Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη που ποτε δεν λεω οτι ειναι κ η απολυτη σωστη αλλα κ παντα θα την λεω;)

TRIANTAFYLLOU
03-06-16, 21:58
και γω σαν κριτή ενω μ αρέσει η σκληράδα και η γράμμωση , δεν θα αδιαφορούσα όμως σε ενα όμορφο συμμετρικό σώμα και ας μην έχει την υπερβολική σκληράδα και σε σχέση με κάποιον ο οποίος ναι μεν θα είναι σφαγμένος αλλα θα έχει εικόνα αρρωστημένη με αδυναμίες σε σημεία , θα έβαζα πιο μπροστα την αισθητική

γι αυτο και οι απόψεις διίστανται ώς αναφορα την κρίση , αλλα για μένα η αισθητική έχει πρωτεύοντα ρόλο , μυς αλλα με κλάση
και καιρό έχω να δώ σώματα που να μην είναι απλα η τριγωνιά και σαν κλεψυδρα αλλα στο ρηλάξ να είναι σαν τα αρχαιοελληνικά αγάλματα χωρίς τον στόχο στο περίγραμμα αλλα στην ποιότητα και αισθητική με υπογάστριο έντονο, στήθος και ώμους σε αρμονία και πόδια με μάζα όσο πρέπει χωρίς να δείχνουν απλα σαν μπαλόνια

ο Γιώργος δεν είχε την υπερβολή απλα γι αυτο θεωρώ σε κάποιους αγώνες αδικήθηκε ίσως όχι στημένα αλλα έδωσαν βάση οι κριτές σε άλλους με έντονη σκληράδα αλλα έχαναν στούς γυρους συμμετρίας αρμονίας

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-06-16, 22:45
Χρήστο έχεις δίκιο,διότι σε έναν αγώνα δεν κρίνεται το σώμα που έχεις,αλλά το σώμα που παρουσιάζεις στους κριτές,όπως έγραψε και ο Σβατζενέγγερ στην εγκυκλοπαίδεια του.Κι εκεί υπάγεται η έννοια και τέχνη του ποζαρίσματος.Κάποτε ο Διακογιάννης μου ανέφερε το παράδειγμα του Καναδού Ντιλέτ.Ήταν τεράστιος και κομμένος,όμως δεν πατούσε κατά τέτοιο τρόπο τα πόδια του,έτσι ώστε να φανούν οι γραμμές.Οι κριτές μπορεί να γνωρίζουν σε τι κατάσταση είσαι,όμως εάν δεν τους το δείξεις πάνω στη σκηνή,τότε δεν έχουν πειστήρια για την κατάσταση σου.Το γεγονός ότι ίδρωσα στο τέλος των προκριματικών,υποδηλώνει ένα άγχος.Και αυτό διότι ενώ στο ξεκίνημα του αγώνα βρισκόμουν στη μέση του πρώτου comparison,μετά κατέληξα στο δεύτερο comparison.Τελειώνοντας τον αγώνα,ο Ζώης μου λέει,<<δε σε βλέπω για τριάδα>>...και απορημένος τον ερωτώ <<ξέρεις τίποτε παραπάνω;!>>
Θυμάμαι που όταν ρώτησα τον έμπειρο Ηλία τότε,είχε παραξενευτεί λέγοντας μου,μήπως δε φορούσαν τα γυαλιά τους οι κριτές;Και τόσες άλλες τοποθετήσεις ανώνυμων και κάποιων επώνυμων.Επίσης περίμενα σε υψηλότερη θέση το Μανώλη Σπύρου,που είχε μεγάλες μάζες,ιδίως στην πλάτη.Αλλά γενικά ξέρω ότι η χυδαία γράμμωση,όπως την αποκαλεί ο Ηλίας,επιβραβευόταν στην WABBA-ΠΕΣΔ.Οι τρεις πρώτοι ήταν σκληρά,στεγνά και διαχωρισμένα σώματα,με το μπαλάρισμα και τις μάζες σε δεύτερη μοίρα.Καλή είναι η παραφιλολογία εκ των υστέρων,παρηγοριά στον άρρωστο που λέμε.Όπως αναφέρω και στα βιβλία μου,αδικίες και αμφίρροπα αποτελέσματα πάντα γινόντουσαν και πάντα θα γίνονται,από τοπικούς επαρχιακούς αγώνες,μέχρι τον ανώτατο τίτλο,το Μρ.Ολύμπια.Σημασία έχει να χαίρεσαι τον αγώνα,να αναγνωρίζεις την αξία του νικητή και κυρίως να δέχεσαι με ήθος κάθε αποτέλεσμα.Κάποτε σφαγίαζαν τον Μπομπ Πάρις,ένεκα των σεξουαλικών του προτιμήσεων.Κι εκείνος,αντί να πετάξει το μετάλλιο,όπως γίνεται συχνά πυκνά στη χώρα μας,έκανε μια ελαφρά υπόκλιση.Το άθλημα αν και έχει συγκεκριμένα κριτήρια (μυικότητα-διαχωρισμός-συμμετρία-ποζάρισμα),εντούτοις έχει και μια μορφή υποκειμενικότητας,ανάλογα το προσωπικό γούστο του εκάστοτε κριτή.Εκεί πιστεύω πως γίνονται οι όποιες αποκλίσεις και διαφοροποιούνται τα τελικά αποτελέσματα.Όταν φέτος για πρώτη φορά αξιώθηκα να καθίσω στο τραπέζι της κριτικής επιτροπής,κατάλαβα το αίσθημα ευθύνης,αλλά και το βαθμό δυσκολίας που έχει.Βέβαια εφόσον θες να λέγεσαι αξιοκρατικός και έχεις συνείδηση...
Δεκτό να χάσεις από κάποιον κλάσης ανώτερο,άντε και οριακά στο νήμα.Όχι όμως από κάποιον που δεν είναι καλύτερος συνολικά.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-06-16, 17:18
106325

1ος αγώνας ΠΕΣΔ,05/2000

106326

2oς αγώνας ATHLETICA grand prix,10/2000

106335

3oς αγώνας ΠΕΣΔ,11/2000

106328

4oς αγώνας DIAPLASIS grand prix,12/2000

106329

5ος αγώνας EOΣΔ,05/2009

106330

6ος αγώνας NAC,05/2009

106331

7ος αγώνας WABBA,05/2010

106337

8ος αγώνας EOΣΔ,05/2010

106333

9ος αγώνας WABBA,05/2010

106334

10ος αγώνας WABBA,11/2013

S. KTISTAKIS
04-06-16, 18:58
Γιωργαρε την αποψη μου για εσενα την ξερεις δεν χρειαζετε να πω κατι παραπανω !

Εστω και ετεροχρονισμενα καθως δεν εισαι αγωνιστικος πλεον θα πω 2 λεξεις για το ποζαρισμα σου : Αδελφε μου αδικησες τον εαυτο σου σε πολλες ποζες προσπαθοντας να μιμιθεις στησιματα μεγαλων αθλητων με μεγαλες μαζες ! Μπορει το αποτελεσμα που πηρες να μην αλλαζε τις θεσεις που κατελαβες αλλα οποτε σε εβλεπα να ποζαρεις κατι που δεν σου ταιριαζε σωματικα ελεγα "ΚΡΙΜΑ" !

Σου ταιριαζουν οι κλειστες ποζες με τα ακρα κοντα στο σωμα στυλ Ζανε !

Προσωπικες αποψεις με ειλικρηνια ομως !

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-06-16, 19:50
Γιωργαρε την αποψη μου για εσενα την ξερεις δεν χρειαζετε να πω κατι παραπανω !

Εστω και ετεροχρονισμενα καθως δεν εισαι αγωνιστικος πλεον θα πω 2 λεξεις για το ποζαρισμα σου : Αδελφε μου αδικησες τον εαυτο σου σε πολλες ποζες προσπαθοντας να μιμιθεις στησιματα μεγαλων αθλητων με μεγαλες μαζες ! Μπορει το αποτελεσμα που πηρες να μην αλλαζε τις θεσεις που κατελαβες αλλα οποτε σε εβλεπα να ποζαρεις κατι που δεν σου ταιριαζε σωματικα ελεγα "ΚΡΙΜΑ" !

Σου ταιριαζουν οι κλειστες ποζες με τα ακρα κοντα στο σωμα στυλ Ζανε !

Προσωπικες αποψεις με ειλικρηνια ομως !

Μου ταιριάζουν οι πλάγιες πόζες,γιατί έχω φαρδιά μέση.Τις πόζες που έκανα,ελάχιστοι κατάφερναν-όπως κι εσύ εξάλλου.Η πλαστικότητα στην κίνηση και η χάρη στο ποζάρισμα,είναι ταλέντο.

106349
106348

106345

106346

106347

106344

parex
04-06-16, 22:44
Κύριε Τουλιατο πραγματικά σας αξίζουν συγχαρητήρια για ότι έχετε καταφέρει μέχρι τώρα. Ίσως είσαστε και ο μοναδικός επιστήμων με προσωπική εμπειρία. Μπράβο σας και πάλι. Εγώ προσωπικά χαίρομαι με την παρουσία σας στο φόρουμ


Sent from my iPad using Tapatalk

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-06-16, 22:54
Κύριε Τουλιατο πραγματικά σας αξίζουν συγχαρητήρια για ότι έχετε καταφέρει μέχρι τώρα. Ίσως είσαστε και ο μοναδικός επιστήμων με προσωπική εμπειρία. Μπράβο σας και πάλι. Εγώ προσωπικά χαίρομαι με την παρουσία σας στο φόρουμ


Sent from my iPad using Tapatalk

Ευχαριστώ,καλοσύνη σου.