PDA

Επιστροφή στο Forum : L-Tyrosine



billys15
25-09-06, 18:47
Ξερει κανεις τι ειναι αυτο και σε τι βοηθαει;

promitheas
15-10-06, 17:26
Η τυροσινη μπλοκαρει την απορροφηση της τρυπτοφανης να μη περασει τον εγκεφαλικο φραγμο, δινοντας ετσι ένα «ανέβασμα»
H τυροσινη 30 λεπτα πριν την προπονηση είναι μια εναλλακτικη λυση κατι σαν caffeine η effedrine.Αυξανεται η δυναμη, βοηθαει την αυξηση των νευρικων διαβιβαστων από τον εγκεφαλο στους μυες, δημιουργωντας μεγαλυτερη ενταση.
Αρκετοι B.B. ειδαν αυξησεις δυναμεις ιδιως σε πιεσεις παγκου.
Δεν πρεπει να το παιρνεις συνεχεια διοτι όπως λενε οι επιστημονικες ερευνες δημιουργει μια «εξασθένηση» ,συνηθεια.

ajax
17-10-06, 14:21
Ενδιαφερον.και που το βρισκεις???

billys15
17-10-06, 14:50
εμενα το εχει μεσα το ultra burner (που κακως το πηρα,αφου δεν το χρησιμοποιω) μαζι με καφεινη και "green tea extract".δεν ξερω αν πουλανε και σκετη τυροσινη σε συμπληρωμα

ajax
17-10-06, 22:56
Θα κοιταξω στο google χαχαχααχ!! :joker:

sakisboy
18-10-06, 01:40
εμενα το εχει μεσα το ultra burner (που κακως το πηρα,αφου δεν το χρησιμοποιω) μαζι με καφεινη και "green tea extract".δεν ξερω αν πουλανε και σκετη τυροσινη σε συμπληρωμα


poulane kai sketi tirosini se xapia.

ajax
18-10-06, 12:16
ξερεις ονομα?

sakisboy
18-10-06, 13:20
ξερεις ονομα?

sto site pou psonizo tin eida kai tin grafoun etsi Tyrosine 100 caps Scitec Nutrition :basket:

ajax
25-12-06, 00:55
και ναι κυριοι η l-tyrosine δουλευει!! :army2: δεν λεω οτι εκανα παγκοσμια ρεκορ (οχι ακομα δηλαδη :lol: :shock: )αλλα με ειχε σε εγρηγορση και ειχα μεγαλυτερη ορεξη για προπονηση :army2:

sakisboy
28-12-06, 00:26
και ναι κυριοι η l-tyrosine δουλευει!! :army2: δεν λεω οτι εκανα παγκοσμια ρεκορ (οχι ακομα δηλαδη :lol: :shock: )αλλα με ειχε σε εγρηγορση και ειχα μεγαλυτερη ορεξη για προπονηση :army2:

auta einai oraia nea,pires telika autin pou sou eipa i kamia alli?
leo na tin dokimaso kai go.

ajax
28-12-06, 13:20
Την ιδια.ηταν πολυ καλο!!σου συνιστω να το παρεις!

sakisboy
29-12-06, 00:23
Την ιδια.ηταν πολυ καλο!!σου συνιστω να το παρεις!

tha to xtipiso apo bdomada sigoura. :army2:

promitheas
30-12-06, 17:26
εγω χρησιμοποιω σκετη L-tyrosine της Νature's plus εχει μεσα και 50 mg B6
τη χρησιμοποιω πριν βαρειες προπονησεις (ποδια κλπ.) μαζι με λιγο καφεδακι ελληνικο
και με τσιταρει!!

ajax
30-12-06, 18:42
ο ελληνικος καφες δεν εχει λιγη καφεινη?εγω συνιστω espresakia....μια μικρη μηχανη εχει γυρω στα 20 ευρω.

eas2000
29-04-09, 12:33
Καμία εμπειρία έχουμε σχετικά με τις δόσεις;

eas2000
02-07-09, 13:07
Έγω έφτασα τελικά και σε 2 γρ. πριν την προπόνηση, καμία διαφορά. Τι την επαιρνα τι όχι ηταν το ίδιο.

sTeLaKoS
09-04-12, 22:03
Λοιπόν σκέφτομαι σε λίγο καιρό να βάλω το Meltdown (VPX (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4199-Meltdown-(VPX))) και σταδιακά να φτάσω τη yohimbine στα 15mg/day(0.2mg*b.w.) συμπληρώνοντας με την HCL της Primaforce που έχω καβάτζα. (.... αν τη παλέψω με τα side....:green:)
O McDonald προτείνει με τη καφείνη-ιοχιμβίνη και 1-3gr λ-τυροσίνη. Το Meltdown δεν έχει, τι θα λέγατε, αξίζει να αγοράσω συμπλήρωμα ή στη τελική όλη τη δουλεια τη κάνει η ιοχιμβίνη και θα 'ναι πεταμένα λεφτά;

exkaliber
11-04-12, 15:09
ηρωικο ξεθαμα :banana::banana::banana:
απο βδομαδα που θα μου ερθει θα ξερω να σου πω για γιογιμπι & τυροσινη


1-3γρ? πολυ δεν ειναι?
εγω μεχρι 1 γρ εχω βαλει

επισης εχει και η πρωτεινη κοντα στα 700μγ ανα σκουπ



μεχρι ποση εχεις βαλει?

sTeLaKoS
11-04-12, 15:20
Nαι είναι πολύ, αλλά έτσι προτείνει και όλα pre. :unsure:
Αλλά αυτό δε παίζει, λογικά θα τα σπάω σε 2 δόσεις.

Δεν έχω ξαναπάρει.

raziel13epsilon
21-09-15, 19:32
Την πιο σοβαρη μελετη για τα οφέλη της Τυροσινης την εχει κανει το Πανεπιστημιο του Μερυλαντ ΗΠΑ και στα αποτελέσματα γραφει ότι η Τυροσινη βοηθαει στα εξης:

1) Παραγει νευροδιαβιβαστες και αυτό εχει σαν αποτέλεσμα να κανουμε προπονηση πιο ευχάριστα.
2) Βοηθαει αυτους που πασχουν από Φαινυλκετονουρια.
3) Βοηθαει την μνημη και την αποδοση όταν το σωμα βρισκεται κατω από ψυχολογικο στρες !!!
4) Ακομα βοηθαει στη συγκεντρωση του μυαλου όταν το σωμα εχει ελλειψη υπνου.
5) Βοηθαει σε ανθρώπους που πασχουν από καρκινου τοy θυροειδή και στο καρκινο του πνευμονα.
6) Βοηθαει το σωμα στη παραγωγη μελανινης που είναι απαραιτητη για τα μαλλια και το δερμα.

Η ερευνα σε αθλητες εδειξε ότι δεν βοηθησε καθολου στην αυξηση δύναμης ( μονο της όρεξης για γυμναστικη ) και καθολου σε καυση λοιπους.

Η Τυροσινη δουλευει καλυτερα με συνδυασμό βιταμινών B6, B9 (folate), and copper !

Βαζω και το σχετικο link

https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/tyrosine

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-09-15, 00:27
Ως νευροδιαβιβαστής του ΚΝΣ δρα συνεργικά με τις μεθυλοξανθίνες και την καφείνη.
Συμβάλλει στη βιοσύνθεση της τριοδοθυρονίνης (Τ3)

COBRA_STYLE
22-09-15, 00:36
Τη χρησιμοποιουν σε μεγαλες δοσεις και μετα απο shutdown της ενδογενους hgh για βοηθεια στην επανεκκινηση