PDA

Επιστροφή στο Forum : Έμφαση πάνω στήθους



giannis 112
22-04-15, 00:04
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Έχω μια απορία σχετικά με το άνω μέρος του στήθους το οποίο υστερεί σε σχέση με το κάτω ... Η συμβουλή ενός παλιού στο γυμ που πάω.... 3 ασκήσεις για άνω μέρος. 1) Επικληνέις μπάρα. 2)Επικληνείς αλτήρες. 3) Επικληνείς ανοίγματα.
Μετα συνεχίζω με μια άσκηση για κάτω μέρος όπως πρέσσα και τέλος βυθίσεις. Σύνολο 5 ασκήσεις απο 4 σετ. Η απορία μ ειναι οι 3 ασκήσεις με φουλ ένταση και αρκετό φόρτωμα θα βοηθήσουν το πάνω μέρος να πάρει πιο γρήγορα η πάμε πιο πολύ σε υπερπροπόνηση.? Το στήθος το έχω απομονωμένο απ τις άλλες μυικές ομάδες γιατί θέλω να δώσω έμφαση.
Ασχολούμε 4 χρόνια περίπου με τον χώρο απλώς δεν έτυχε ποτέ να κάνω τόσες ασκήσεις για το άνω μέρος και θα ήθελα να ακούσω την δικια σας γνώμη και κριτική. Ευχαριστώ :thumbup:

COBRA_STYLE
22-04-15, 00:28
Δλδ οταν κανεις στηθος κανεις μονο επικλινη?

Παντως δοκιμασε αμα θες και guillotine press...θεωρω καλυτερη απο επικλινη μπαρα ας πουμε.Και βγαλε μια απο τις 2 πιεσεις αμα βαλεις αυτη.

Απλα τωρα με τοσο επικλινη οι ωμοι θα παρουν φωτια.

SOLID
22-04-15, 00:40
Γεια σου φιλε.2 ασκησεις πιεσεων για πανω στηθος ισως ειναι πολυ και μετα και εκτασεις,οχι οτι ειναι λαθος απαραιτητα,αναλογα τον ανθρωπο.
Δεν ξερω πως εκτελεις τις ασκησεις αλλα αν υποθεσουμε πως τις εκτελεις σωστα τοτε θα πρεπει να κανεις κατι διαφορετικο.Εγω θα σου προτεινω τα εξης να δωσεις μια ευκαιρια.

Αρχικα ασε την μπαρα.Οι πλειστες αν οχι ολες οι ασκησεις για το πανω σωμα ειναι κατα πολυ ανωτερες με αλτηρες,(αν θες παλι κανε και με μπαρα αλλα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι κατα πολυ κατωτερη απο αλτηρες).

Μετα δοκιμασε κατι σε pre exhaust τροπο προπονησης στηθους,κοινως κανε εκτασεις με αλτηρες πρωτα δινοντας μεγαλη βαση σε συσπαση θωρακικων (σε σημειο κραμπας) και μετα καπακια μπαινεις με το πολυ 10 δευτερολεπτα διαλλειμα σε πιεσεις επικληνη με αλτηρες παλι.Τον επικληνη ΜΗΝ τον βαζεις πολυ επικληνη οπως βλεπω πολλους,θα δινεις μονο ωμους απο ενα σημειο και μετα.Ελαφρα επικληνη βαλε,μια σκαλα,ΤΟ ΠΟΛΥ 2,προτιμω πρωτη σκαλα προσωπικα.

Αλλο παλι ειναι να μην δωσεις απαραιτητα ντε και καλα βαση σε πιεσεις,ισως δεν σε βοηθανε οσο οι εκτασεις,σε εκτασεις κανε 3 σετ δεν ξερω κιλα που βαζεις αλλα στο τελευταιο παρε ενα βαρος για μαξ 6 και καπακια κανε ντροπ σετ σε μικροτερο βαρος για 6-8 και μετα αλλο ενα με μικροτερο βαρος μεχρι αποτυχια,τριπλο ντροπ.Θα σε βοηθησει παρα πολυ πιστευω.

Χρησιμοποιησε και μηχανηματα αν εχεις καλα (τυπου hammer strength,pure strength,cybex) στο γυμναστηριο σου.
Και μια τελευταια συμβουλη.Aπο πιεσεις προτιμησε κυριως κατακλινη,και επικληνη παγκο με ελαφρα κλιση και στους δυο.
Δωσε βαση στην κινηση και σε συσπαση καλη των θωρακικων και αργη αρνητικη σχετικα.Μην θυσιαζεις τεχνικη για κιλα για ΚΑΝΕΝΑΝ λογο.
Ελπιζω να σε βοηθησα.:welcome:

SOLID
22-04-15, 00:43
Δλδ οταν κανεις στηθος κανεις μονο επικλινη?

Παντως δοκιμασε αμα θες και guillotine press...θεωρω καλυτερη απο επικλινη μπαρα ας πουμε.Και βγαλε μια απο τις 2 πιεσεις αμα βαλεις αυτη.

Απλα τωρα με τοσο επικλινη οι ωμοι θα παρουν φωτια.



Ωραιος.Ισως η μονη ασκηση με μπαρα που μπορει να δωσει το κατι διαφορετικο αν καποιος εχει προβλημα στο ανω στηθος,και θελει να παιζει μπαρα απλα θελει λιγο προσοχη γιατι ενεχει κινδυνο τραυματισμου.

Γενικα πειραματισου φιλε.

giannis 112
22-04-15, 12:29
Ωραιος.Ισως η μονη ασκηση με μπαρα που μπορει να δωσει το κατι διαφορετικο αν καποιος εχει προβλημα στο ανω στηθος,και θελει να παιζει μπαρα απλα θελει λιγο προσοχη γιατι ενεχει κινδυνο τραυματισμου.

Γενικα πειραματισου φιλε.

Όχι δεν κάνω μόνο επικλινή... Είπα αρχίζω με 3 ασκήσεις με επικλινή.. μετά πάω πρέσσα για κάτω μέρος και τέλος βυθίσεις. Σύνολο 5.

Πειραματισμό θέλει φίλε και εγώ αυτό πιστεύω.... Στο καθένα δουλεύει διαφορετικά η κάθε άσκηση, πρόγραμμα κτλπ. :thumbup:

Maria_Katrakila
22-04-15, 18:59
Πυραμηδα μικρα διαληματα κ μπες με επικληνη πρωτα 3 σετ οπως σου παν πιο πανω