PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα πάντα για την κατακράτηση υγρών!



Nikolas_mk2
23-04-15, 22:06
Το ακούω όλη την ώρα..."Κάνω τόση αερόβια,η διατροφή και η προπόνηση μου είναι τόσο εύστοχες,παρ'όλα αυτά έχω ακόμα αυτό το στρώμα λίπους που καλύπτει τους κοιλιακούς μου! Τι πρόβλημα υπάρχει?"Λοιπόν...Αυτό το στρώμα που καλύπτει τους μυς και υποθέτεις πως είναι λίπος,μπορεί στην πράξη να είναι υποδόρια υγρά,ή αλλιώς,κατακράτηση υγρών.

Το σώμα έχει έναν φυσικό μηχανισμό αποθήκευσης νερού και ιόντων,όπως ακριβώς κάνει και με την αποθήκευση των επιπλέον θερμίδων σαν λίπος.Τα ιόντα είναι φορτισμένα σωματίδια τα οποία "επιπλέουν" μέσα στο σώμα,έχοντας αρκετές λειτουργίες.Πιθανόν να έχεις ακούσει τον όρο "ηλεκτρολύτες" στο παρελθόν.Ο ηλεκτρολύτης είναι ένα μόριο με συγκεκριμένο ηλεκτρικό φορτίο μέσα στο σώμα σου,όπως το Κάλιο (Κ+) ή το Νάτριο (Να+),για παράδειγμα.

Κάνε αυτό το πείραμα: Βλέπεις αυτό το δέρμα που καλύπτει τους κάτω κοιλιακούς σου?Τσίμπησε,κούνα το και άφησε το.Εάν κουνηθεί με μια γρήγορη κυματοειδή κίνηση,τότε πολύ πιθανόν να κουβαλάς αρκετά υγρά τα οποία υπέθετες ότι ήταν λίπος.

Αρκετοί bodybuilders καταφέρνουν να καθαρίσουν εξαιρετικά από το λίπος και να πετύχουν μεγάλη φλεβικότητα σε σημεία όπως τα χέρια και τα πόδια,ακόμα όμως δεν μπορούν να εμφανίσουν την κάτω περιοχή των κοιλιακών τους.Αυτό συνήθως οφείλεται όχι στο λίπος,αλλά στα υγρά και στη μεγάλη ποσότητα Νατρίου η οποία έχει αποθηκευτεί στο σημείο εκείνο.
Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να καλύπτεται μια εξαιρετικά λαξευμένη μυική ομάδα.Γι'αυτό καμιά φορά μπορεί ν'ακούς αρκετούς ανθρώπους να λένε "Ποτέ δεν θα μπορέσω ν'αλλάξω αυτή τη χοντρή επιδερμίδα",όταν στην πραγματικότητα έχουν παρεξηγήσει κάποια πολύ σημαντικά πράγματα για την επίτευξη ενός εξαιρετικά γραμμωμένου και όμορφου αποτελέσματος:Tην απομάκρυνση των υποδόριων υγρών και της περίσσειας Νατρίου κάτω από το δέρμα.

"Μα πως μπορώ να ξεφορτωθώ αυτά τα υγρά"? Θα ρωτήσεις.Θα σου αναφέρω τα βήματα που ακολουθώ όταν έχω λίγα παραπάνω υγρά για να διώξω,έτσι ώστε
να μπορέσεις να διώξεις κι εσύ αυτά τα πεισματάρικα υγρά και να δημιουργήσεις μια λεπτή επιδερμίδα και μια εξαιρετικά γραμμωμένη όψη,αντίστοιχη με αυτή των αγωνιστικών bodybuilders και των fitnessmodels.Πριν αρχίσεις όμως αυτή τη διαδικασία,θα ήταν σοφό να γνωρίζεις αν είσαι αρκετά χαμηλά σε ποσοστά λίπους ώστε να σκεφτείς να ξεκινήσεις την διαδικασία.

Εάν είστε κοντά σε ποσοστά 7-8% σωματικού λίπους και ψάχνεται την ακραία γράμμωση μέσα από την απομάκρυνση των υγρών τότε μάλλον δεν θα το καταφέρετε.Εαν όμως μπορείς να δεις τους κοιλιακούς σου αλλά μ'ενα χοντρό στρώμα δέρματος από πάνω και θέλεις να καθαρίσεις αυτή την εικόνα,τότε τα παρακάτω βήματα είναι αυτό που χρειάζεσαι ώστε να πετύχεις την εικόνα που επιθυμείς.Ακολούθησε τα για ένα εύλογο χρονικό διάστημα με αφοσίωση.Τίποτα δεν φτιάχνεται σε μία νύκτα.


1. ΠΙΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΕΡΟ

Ακριβώς.Πιθανόν να το έχεις ξανακούσει και είναι αλήθεια.Αυτή είναι η πιο σημαντική συμβουλή που μπορώ να δώσω,δεν μπορώ να μην τονίσω την μεγάλη της αξία.Εκτός από τον
καθαρισμό των νεφρών σας και ολόκληρου του πεπτικού συστήματος,ενυδατώνεται το σώμα και τον εγκέφαλο σας,επιτρέποντας έτσι την αποτελεσματικότερη λειτουργία του μεταβολισμού
σας αλλά και δημιουργώντας μια ωραία εικόνα του δέρματος,πίνοντας περισσότερο νερό ο οργανισμός οδηγείτε σε μεγαλύτερη αποβολή υγρών,άρα μειώνεται και η κατακράτηση.

Στόχευε τουλάχιστον σε 1 γαλόνι νερού την ημέρα,λαμβάνοντας παράλληλα και ένα πλήρες συμπλήρωμα βιταμινών,αφού μαζί με την αυξημένη αποβολή υγρών,απομακρύνονται από το σώμα
πολλά μέταλλα,κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε ανισορροπία κάποιων βιταμινών.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92918&stc=1


2. ΙΔΡΩΤΑΣ,ΙΔΡΩΤΑΣ,ΙΔΡΩΤΑΣ

Η παραγωγή ιδρώτα είναι ένας μηχανισμός του σώματος ώστε να διατηρεί σταθερή την θερμοκρασία του μέσω της εξατμίσεως του ιδρώτα.Εφόσον ιδρώνετε,σημαίνει οτι πιθανότατα ο
μεταβολισμός σας δουλεύει σε υψηλές ταχύτητες,από τη στιγμή που ένας υψηλότερος μεταβολισμός σημαίνει και υψηλότερη θερμοκρασία ανάπαυσης του σώματος κατα κύριο λόγο.
Επίσης,η κατακράτηση υγρών δεν είναι μόνο νερά,αλλά ιόντα Νατρίου παγιδευμένα κάτω από το δέρμα.Γι'αυτό το λόγο ο ιδρώτας έχει αλμυρή γεύση.Το κόλπο που χρησιμοποιώ είναι
να κάθομαι στη σάουνα και να συνεχίζω να πίνω νερό.Στην αρχή ο ιδρώτας έχει αλμυρή γεύση,δείχνοντας οτι αποβάλει Νάτριο.

Στη συνέχεια,η γεύση του αρχίζει να μοιάζει με νερό.Αυτό σημαίνει πως έχει απομακρυνθεί κάτω από το δέρμα η μεγαλύτερη ποσότητα Νατρίου,άρα και μια εξίσου μεγάλη ποσότητα
από τα υγρά που καλύπτουν τους μυς.Και πάλι,κάθε φορά που μπαίνετε σε σάουνα,βεβαιωθείτε ότι έχετε νερό μαζί σας,όπως επίσης και οτι έχετε λάβει βιταμίνες,αφού μέσω του
ιδρώτα θα χαθούν και αρκετές βιταμίνες/μέταλλα κτλ.


3. ΝΑ ΠΟΖΑΡΕΙΣ!


Σε πολλούς ανθρώπους δεν αρέσει να κάθονται μπροστά σ'έναν καθρέπτη και να σφίγγουν τους μυς τους,έχω διαπιστώσει όμως οτι είναι ένας από τους πλέον καθοριστικούς παράγοντες
στην επίτευξη ενός βαθύτατου μυικού διαχωρισμού.Επιπλέον προκαλεί μεγαλύτερη εφίδρωση αλλά και καλύτερο μυικό έλεγχο.Προσπαθήστε να πιέσετε μόνο τον οπίσθιο δελτοειδή σας
ή έναν μόνο μυ από τους τετρακεφάλους.

Είναι μια πολύ καλή εξάσκηση και για τη σύνδεση μυαλού-μυ(mind-muscle connection) η οποία θα σου δώσει και πιο καθαρή εικόνα αλλά και θα σου επιτρέψει να έχεις καλύτερο
έλεγχο των μυών κατά την διάρκεια της άσκησης με βάρη.Όσο περισσότερο ποζάρεις και παράλληλα κρατάς χαμηλά τα επίπεδα Νατρίου και νερού στο σώμα σου,τόσα περισσότερα
"κοψίματα" θ'αρχίσεις να βλέπεις στους μυς σου με την πάροδο του χρόνου,με την προϋπόθεση βέβαια πως και η διατροφή σου θα είναι εξίσου στοχευμένη.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92919&stc=1


4. MHN TO ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΛΑΤΙ!

Έτσι ακριβώς,τρώγοντας φαγητά όπως οι τηγανιτές πατάτες,τα πατατάκια και κι ένα σωρό ακόμη τρόφιμα που περιέχουν υπερβολικές ποσότητες Νατρίου θα προκαλέσετε κατακράτηση
υγρών.Το σώμα χρειάζεται μόλις 2.000 έως 2.500mg Νατρίου ημερησίως για την καθημερινή του λειτουργία.

Εάν το παρακάνετε,τότε παραδίδεστε σ'ένα μέταλλο το οποίο ο πληθυσμός της Αμερικής υπερκαταναλώνει εδώ και πολύ καιρό,δημιουργώντας πολλά προβλήματα υγείας και ανησυχίες.
Κρατήστε τη κατανάλωση Νατρίου σε φυσιολογικά επίπεδα,αντικαθιστώντας το περίσσιο αλάτι με μπαχαρικά όπως το τζίντζερ,σκόρδο,μαύρο πιπέρι,κόλιαντρο και βολβούς,φρέσκα
λαχανικά,έτοιμα μίγματα μπαχαρικών χωρίς αλάτι ή οτιδήποτε άλλο ικανοποιεί την γεύση σας.


5. ΦΑΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ

Οι περισσότεροι Αμερικανοί, και παραδόξως, οι περισσότεροι bodybuilders,δεν καταναλώνουν επαρκείς ποσότητες φυτικών ινών στη διατροφή τους.Παρόμοιες με νερό, το οποίο
καθαρίζει το ουροποιητικό σύστημα και τα νεφρά,οι φυτικές ίνες καθαρίζουν το παχύ έντερο / εντερικό σωλήνα, κρατώντας την κίνηση των πραγμάτων ομαλή,ενώ βοηθούν και στην
απομάκρυνση της περίσσειας νερού.Τα πρωινά,εάν θεωρώ ότι θα πρέπει ν'αποβάλλω μερικά υγρά,τότε θα πάρω 2 κουταλιές της σούπας από το συμπλήρωμα "Psyllium Husk Orange Natural
Colon Cleanser",μέσα σε νερό.

Μαζί με τα γεύματα μου καταναλώνω και φρέσκα λαχανικά,τα οποία είτε τα ψήνω ελάχιστα στον ατμό,είτε τα τρώω ωμά με μπαλσάμικο ή/και με σκόνη σκόρδου για να είμαι σίγουρος οτι
δεν καταστρέφονται θα περισσότερα από τα θρεπτικά τους συστατικά.Eπίσης καταναλώνω και φρέσκα φρούτα όπως blackberries, raspberries, blueberries και φράουλες,όλα τους περιέχουν
άφθονες ίνες και αντιοξειδωτικά,τα οποία φέρεται να λειτουργούν θετικά απέναντι στον καρκίνο και σε άλλες ασθένειες.Όταν αυτά είναι σε έλλειψη,τα μούρα είναι μια εξαιρετική επιλογή.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92920&stc=1


6. ΠΙΚΡΑΛΙΔΑ & ΜΑΥΡΟΣ ΚΑΦΕΣ Ή ΤΣΑΙ!

Έχω βρει πως το βότανο Πικραλίδα (Ταραξάκο),είναι ένα καλό φυσικό διουρητικό,όταν λαμβάνετε μαζί με τις προηγούμενες μεθόδους που έχω αναφέρει.Πάντοτε να πίνεις άφθονο νερό και
να προσέχεις τα επίπεδα Νατρίου σου,αλλιώς χάνεις τον χρόνο σου.Ο Καφές και το τσάι είναι επίσης φυσικά διουρητικά αν και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει αυτή η αίσθηση
νευρικότητας που προκαλούν τα διεγερτικά.


7. ΜΑΥΡΙΣΜΑ

Το μαύρισμα βοηθάει στη σύσφιξη του δέρματος και προκαλεί επιπλέον απώλεια υγρών μέσω της εφίδρωσης.Πάντα να χρησημοποιείτε αντηλιακή προστασία με δείκτη SPF και φροντίστε να
καταναλώνεται συχνά αντιοξειδωτικά(όπως τα μούρα),τα οποία καταπολεμούν τις ελεύθερες ρίζες στο αίμα - οι οποίες μπορεί να προκαλέσουν καρκινογένεση.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92921&stc=1


8. ΔΩΣΤΕ ΣΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΦΙΔΡΩΣΗΣ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Εάν έχεις ακολουθήσει όλα τα προηγούμενα βήματα αλλά εξακολουθεί να υπάρχει ένα μικρό στρώμα υγρών,έχω διαπιστώσει από την προσωπική μου εμπειρία ότι αλείφοντας την κοιλιά μου
με μια τέτοια κρέμα πριν την αερόβια άσκηση ή την ηλιοθεραπεία,έχω μεγαλύτερα ποσοστά εφίδρωσης.

πχ. Eviscerate Smolder (Genomyx) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16232-Eviscerate-Smolder-(Genomyx))

LipoDerm-ULTRA (Avant Labs) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?14624-LipoDerm-ULTRA-(Avant-Labs))


Λοιπόν,έχω τονίσει τα βήματα που θα πρέπει ν'ακολουθήσετε προκειμένου να πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς την κατακράτηση υγρών.Το πρώτο βήμα για την επίτευξη μιας
ισορροπημένης σωματικής διάπλασης είναι η κατάλληλη διατροφή μαζί μ'ένα στοχευμένο πρόγραμμα εκγύμνασης.Εαν αυτά είναι εντάξει και θεωρείτε πως είστε ένα ή δυο βήματα πριν
απομακρύνετε τα τελευταία σας υγρά,τότε αυτός ο οδηγός είναι αυτό που χρειάζεται για να φτάσετε μ'επιτυχία στον προορισμό σας.



ΠΗΓΗ (http://www.bodybuilding.com/fun/water.htm)

Polyneikos
25-04-15, 17:50
Νίκο σε ευχαριστούμε για την απόδοση του άρθρου!
Η κατακράτηση υποδόριων υγρών είναι κάτι που αφορά όλους τους γυμναζόμενους, είτε την περίοδο των αγώνων , είτε κατά την προετοιμασία τους για την παραλία
Με απλά tips (ειδικά για την κατηγορία της παραλίας) μπορεί κάποιος να εμφανίζει το σώμα του με πιο γραμμωμένο Look :thumbup: