PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάσιμο κοιλάς και μείωση όρεξης



Sammy
24-04-15, 13:56
Παιδιά γεια σας, είμαι η Χριστίνα 28 χρονών, και γράφτηκα εδώ γιατί μου είπε η αδερφή μου (που είναι χρόνια μέλος) ότι είναι το κατάλληλο φόρουμ για αυτό που θέλω να μάθω, κι ότι τα μέλη εδώ είστε οι κατάλληλοι άνθρωποι με τις κατάλληλες γνώσεις για να με βοηθήσετε.
Δε θέλω να μακρυγορήσω και να σας κουράσω, οπότε συνοπτικά:
Από τότε που έκοψα το κάπνισμα οριστικά (περασμένο καλοκαίρι), πεινάω σαν $@%#$ όοοολη τη μέρα, και τρώω ό,τι @$!@ βρω ασυγκράτητα. Μέχρι το καλοκαίρι ήμουν 52 κιλά με ύψος 1.73, μη βιαστείτε να πείτε πολύ αδύνατη, μια χαρά κανονική ήμουν, πραγματικά. Και μέχρι τότε δεν πάχαινα σταθερά ΠΟΤΕ μα ποτέ όλα τα χρόνια. Όμως από τη διακοπή του καπνίσματος, η οποία συνέπεσε με το να βρω δουλειά (πάρα πολύ καλή, αλλά) δυστυχώς καθιστική 8 ώρες, έχω πάρει 10 κιλά (είμαι 62-63), και μαντέψτε! Μόνο κοιλίτσα! Εντωμεταξύ αν με δεις με ρούχα θα με πεις και πάλι πολύ αδύνατη, και όλοι όσοι ακούνε ότι θέλω να χάσω (χωρίς να έχουν δει from the inside) γελάνε! Με αυτή την κοιλίτσα όμως που είναι σα να είμαι 2 μηνών έγκυος, δεν μπορώ πια να φορέσω κανένα στενό ρούχο, και φυσικά μαγιό και παραλία έχω αποφασίσει να τα ξεχάσω για φέτος εάν δεν αλλάξω κάτι άμεσα. ΈΧω αυξήσει το περπάτημα όσο μπορώ, έχω κόψει τελείως το ψωμί, και έχω ελαττώσει τη ζάχαρη στον καφέ, αλλά καμιά φορά με τα γλυκά παλεύω τόσο πολύ με τον εαυτό μου ρε παιδί μου και τελικά χάνω :(
Έχοντας διαβάσει πάαααρα πολλά στο ίντερνετ εδώ και κάποιους μήνες, δεν έχω καταλήξει απολύτως πουθενά για το τι πρέπει να κάνω για το λίπος της κοιλιάς, και έτσι όλο απελπίζομαι και αναβάλλω, μην ξέροντας από πού να αρχίσω. Με τόσα που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί για το ποιος είναι ο πιο σύντομος τρόπος να το χάσω. Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι: α) υπάρχει κάποιο φυτικό προιόν που να μειώνει την όρεξη? έχω δει κάποια αλλά δεν τα αναφέρω εδώ ονομαστικά γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται, από αυτά που λένε ότι σε φουσκώνουν κι έτσι δεν πεινάς. Έχετε να προτείνετε κάτι που να δουλεύει? β) τι καθημερινό πρόγραμμα ασκήσεων μπορώ να κάνω στο σπίτι, καθώς δεν έχω καθόλου χρόνο για τρέξιμο έξω ή γυμναστήριο (κάτω από μια ώρα τη μέρα ελεύθερη για γυμναστική) γ) με τη διατροφή τι μπορώ να κάνω? τι πρέπει απαραίτητα να μην ξαναέχω στην κουζίνα μου και τι να έχω? και πόσα γεύματα να τρώω? αφήστε που είναι κι ο άντρας μου, που είναι αδύνατος και όλο αγοράζει μαγιονέζες και γλυκά γιατί δεν έχει πρόβλημα, και τι να κάνω να του τα κόψω όλα για να μην παρασύρομαι εγώ??? δ) ποιο είναι το ισχυρότερο motivation που δούλεψε για εσάς?? για μένα μου φαίνεται τόσο δύσκολο να με ελέγξω και στο τι τρώω αλλά και στο να μην αναβάλλω τη γυμναστική...βοηθήστε με να ξεκινήσω από κάπου!!!!
Αυτά, ευχαριστώ πάααααρα πολύ από τώρα! :)

Feth
24-04-15, 15:20
Καλησπέρα!

Για να χασεις το λίπος που θέλεις πρεπει να φας υποθερμιδικά, αρχικά θα πρέπει να βρείς ένα νουμεράκι το οποιο ονομάζεται θερμίδες συντηρησης , τι σημαινει αυτό? Σημαινει ότι αν τρως περίπου πανω σε αυτό το νούμερο δεν θα δείς αλλαγή στα κιλά σου, στην προκειμένη περίπτωση όμως, εσύ θέλεις να χάσεις κιλά που σημαίνει ότι θα πρεπει να φάς κάτω από αυτό το νούμερο καμια 200-300 θερμίδες, δεδομένου ότι έχεις 200-300 θερμίδες κάτω από τις θερμίδες συντηρησης σου θα χάνεις περίπου 1 κιλό ανα μήνα και σιγα σιγά θα φύγει και το λίπος από την κοιλια.
Μπορείς να βρείς τις θερμίδες συντηρησης σου (BMR) εδώ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4298-Προγραμμα-Υπολογισμου-BMR-και-θερμιδων

Να προσθέσω ότι μπορείς να φας και στις θερμίδες συντηρησης σου αρκεί να κάνεις cardio για να κάψεις 300-400 θερμίδες ώστε να δημιουργηθεί αυτή η ελλειψη διαφορετικά απλά μειωνεις θερμίδες και τρως λιγοτερο μιας και λές ότι δεν έχεις χρονο για γυμναστικές γυμναστήρια κλπ.
Η διατροφή σου ας περικλυεται γυρω στο "γαλα,βρώμη,γιαούρτι,ξηρους καρπούς,κοτοπουλο, κρέατα απαχα, ΠΟΛΥ ΛΑΧΑΝΙΚΟ και το τονιζω ώστε να αισθάνεσαι γεμάτη, αυγά, ΄πατάτες,ρύζι, κλπ Προσωπικά, δεν θα έτρωγα φρούτα γιατι πολύ απλά με κανουν να πεινάω πολύ γρηγορα, εσύ αν θέλεις φάε ;p
Φιλικη συμβουλη: Απεφυγε όσο πιο μπορείς τα γλυκά, για τον λογο ότι είναι τιγκα στην θερμίδα ας πούμε καμια 250αρα + γι'αυτό άλλωστε έχεις παχύνει κιολας, γιατι αν τρως ας πουμε μεσημεριανο full πιάτο καθώς και βραδυνο full πιάτο + διαφορα snacks καθολη την διαρκεια της ημέρας χωρίς καθολου γυμναστική και καθιστικο lifestyle είναι φυσικο και επομενο να πάρεις κιλά, έτσι δουλευει το σώμα. Θα σου πρότεινα να κανεις το πολύ 40 λεπτα cardio, ακόμη και ο πιο πολυάσχολος πιστευω μπορεί να το κάνει.
Τωρα οσον αφορά τα διαφορα γλυκα που λές δεν μπορεις να αντισταθείς και τα διαφορα πραγματα που εχει ο αντρας σου στο σπιτι σκέψου καλά θές να το κάνεις? καντο, βάλε στοχους και ξεκινα σιγα σιγα.
Επίσης αν θές να νιώθεις γεμάτη, όπως προειπα φάε πολύ λαχανικό και πιες πολύ ΝεροΟοΟΟοΟοΟοΟοΟ, καποιες φορές νιωθω ότι πειναω ενώ στην πραγματικοτητα απλά διψαω, π.χ όταν τρωω το μεσημερι φροντιζω να πιω 2 ποτήρια νερο πριν το γευμα μου και άλλο 1 κατά την διαρκεια του γευματος, με το που τελειωσω νιωθω υπεργεμάτος παρολο που τρωω μικρές μερίδες.
Γευματα κάνεις όσα θέλεις αρκεί να τρως υποθερμιδικά, συνεπώς, αν θές να αποφυγεις πείνες κλπ. τρωγε 5-6 μικρα γευματάκια και θα είσαι οκ.
Και τέλος, απλά μην τρώς μέχρι να νιώσεις την κοιλια σου γεμάτη, δεν είναι σωστό αν και πολλοι ακολουθούν αυτή την τακτικη, και λίγο αργοτερα τους βλέπεις με κοιλιές.

rust
16-05-15, 15:35
Οι αλήθειες είναι πάντα πικρές. Έτρεχα 400 χλμ το μήνα και δεν μπορούσα να γραμμώσω.

Τώρα είμαι γραμμωμένος με 120 χλμ το μήνα. Έκοψα όλα τα λάδια, βούτυρα, κροκούς αυγών, πετσιά κότας κλπ, τη ζάχαρη έτσι κι αλλιώς εδώ και χρόνια, τα άμυλα στο μίνιμουμ (πατάτες, ρύζια, δημητριακά). Τρώω μόνο ότι χωράει σε συγκεκριμένο μπολάκι, όλα μαζί, κρέας σαλάτα, φρούτο κλπ γιατί αλλιώς παίζει εξάρτηση κ μόνο άμα έχω πεινάσει.

Τα μόνα λίπη που είναι καλά κ δεν παχαίνουν είναι τα ωμέγα 3, ήτοι: ψάρια, φασόλια σόγιας, ξηροί καρποί.

Άμα τρως αηδίες και δεν μπορείς να συγκρατηθείς δοκίμασε να κόβεις και από κάτι κάθε βδομάδα, αλλά να είναι οριστικό. Τα τρόφιμα προκαλούν δυνατές εξαρτήσεις όπως τα ναρκωτικά. Τέλος ο Σωκράτης είπε προ 2500 ετών ότι δεν πετυχαίνουμε τπτ χωρίς εγκράτεια. :green:

beefmeup
16-05-15, 17:42
μην γραφετε τετοια πραγματα ομως γιατι τα διαβαζει κοσμος κ μπερδευεται..
φυσικα κ ολα τα λιπαρα παχαινουν αν εισαι πανω απο τις θρμιδες συντηρησης σου.

επισης αυτο που προτεινεις ειναι υπερβολικα κουραστικο κ ψυχοθφορο..υπαρχει κ καλυτερος τροπος να χασεις κ να γραμμωσεις κ αυτος ειναι μια ισορροπημενη υποθερμιδικη διατροφη ,χωρις "κομμενα" πραγματα...αν δεν τρως απο ολα συντομα θα βαρεθεις κ θα σταματησεις..ελαχιστα ατομα μπορουν να κανουν τα στρατιωτακια στην διατροφη/προπονηση για μεγαλα χρνοικα διαστηματα..αλλα κ παλι δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα καλο αυτο ,απλα οτι δεν εχουν βρει αλλο τροπο οι ιδιοι.

Nive
16-05-15, 23:57
2μηνων εγγυος δεν εχεις κοιλιτσα...μονο τα στηθη εχουν πρηστει λιγο απο τις ορμονες :P

rust
18-05-15, 06:51
μην γραφετε τετοια πραγματα ομως γιατι τα διαβαζει κοσμος κ μπερδευεται..
φυσικα κ ολα τα λιπαρα παχαινουν αν εισαι πανω απο τις θρμιδες συντηρησης σου.

επισης αυτο που προτεινεις ειναι υπερβολικα κουραστικο κ ψυχοθφορο..υπαρχει κ καλυτερος τροπος να χασεις κ να γραμμωσεις κ αυτος ειναι μια ισορροπημενη υποθερμιδικη διατροφη ,χωρις "κομμενα" πραγματα...αν δεν τρως απο ολα συντομα θα βαρεθεις κ θα σταματησεις..ελαχιστα ατομα μπορουν να κανουν τα στρατιωτακια στην διατροφη/προπονηση για μεγαλα χρνοικα διαστηματα..αλλα κ παλι δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα καλο αυτο ,απλα οτι δεν εχουν βρει αλλο τροπο οι ιδιοι.

Αγαπητέ beefmeup μετά από 40 χρόνια γυμναστική κ τρέξιμο που τα τελευταία 30 δεν χάνω προπόνηση παρά μόνο αν είμαι νοσοκομείο με σπασμένο πόδι, γράφω ότι θέλω. Οι αλήθειες είναι πικρές κ πονάνε.:(

Έχοντας κόψει τα βούτυρα συνέχιζα να μην μπορώ να γραμμώσω τρέχοντας 400 χλμ το μήνα. Όταν έκοψα κ όλα τα λάδια, έγινα αμέσως κομμάτια. Τα συμπυκνωμένα λίπη, βούτυρα κ λάδια δεν είναι φυσικά προϊόντα. Είναι επεξεργασμένα. Για τον ίδιο λόγο που λέμε ότι το άσπρο αλεύρι πειράζει ενώ το ολικής άλεσης δεν πειράζει (σε μικρές ποσότητες), το λάδι πειράζει - οι ελιές δεν πειράζουν, το βουτύρο πειράζει - το γάλα δεν πειράζει κοκ.

Το χειρότερο όλων για τους Έλληνες είναι το ελαιόλαδο γιατί νομίζουμε ότι είναι υγειηνό κ το τρώμε σε τεράστιες ποσότητες. Παρακολούθησα πριν λίγο καιρό διάλεξη ενός επιφανούς αμερικάνου καθηγητή ό οποίος είπε μεταξύ άλλων:

Οι πρώτες έρευνες που έγιναν σχετικά με τους λόγους που οι άνθρωποι στη Μεσόγειο ζουν περισσότερο δεν ήταν καθόλου λεπτομερείς κ κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι οι μεσογειακοί ζουν περισσότερο λόγω των πολλών λαχανικών κ φρούτων που ευδοκιμούν εδώ και λόγω του ελαιόλαδου.

Όμως σε λεπτομερείς έρευνες που έγιναν τελευταία αποδεικνύεται ότι από τους μεσογειακούς, αυτοί που ζουν περισσότερο, ζουν σε καποια χωριά της Κορσικής κ της Σαρδηνίας αν θυμάμαι καλά κ δεν τρώνε ποτέ τους λάδι, το οποίο κ έχουν αντικαταστήσει με ξηρούς καρπούς, ελιές κλπ. :)

Επίσης, οι τελευταίες επιστημονικές έρευνες δείχνουν ότι το λάδι προξενεί παχυσαρκία, καρδιακά προβλήματα κ ότι άλλη αρώστεια, όπως κ οποιοδήποτε άλλο συμπυκνομένο λίπος. :(

Τα στοιχεία του World Health Organiztion δείχνουν ότι είμαστε μέσα στους πιο υπέρβαρους κ παχύσαρκους του πλανήτη με 65.8% (http://gamapserver.who.int/gho/interactive_charts/ncd/risk_factors/overweight/atlas.html)υπέρβαρους κ 21.9% (http://gamapserver.who.int/gho/interactive_charts/ncd/risk_factors/obesity/atlas.html) παχύσαρκους επί του πληθυσμού. Επομένως το 21.9% των ανθρώπων έχει πολύ υψηλές τροφικές εξαρτήσεις και το 65.8% υψηλές. :(

Οι εξαρτήσεις αλλάζουν την λειτουργία του εγκεφάλου. Υψώνουν την εξάρτηση κ χαμηλώνουν όλα τα άλλα. Δηλαδή ο εξαρτημένος από τη ζάχαρη λέει ότι το τάδε φρούτο είναι ξινό, ενώ ο μη εξαρτημένος το βρίσκει γλυκό. Για να προστατέψει την εξάρτηση ο εγκέφαλος απορρίπτει κ επιχειρήματα σε συζητήσεις. Η ζάχαρη ας πούμε οδηγεί σε κατάσταση μέθης, επιθετικότητα, ψυχοπάθεια. Έχω βρει 148 βιβιλία - 148 αρνητικές συνέπειες της ζάχαρης στον οργανισμό.

Με τον εξαρτημένο γενικά δεν μπορείς να συνενοειθείς καλά για τους παραπάνω λόγους. Μιλάς στον κόσμο κ νομίζουν ότι λές ανοησίες, ενώ οι ανόητοι είναι αυτοί. Ο κόσμος έχει μάθει να παρασύρεται από αυτό που κάνουν οι πολλοί. Όμως τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι οι πολλοί είναι ανόητοι κ δεν ξέρουν τι κάνουν.

Πέρσι σε σεμινάριο πρώτων βοηθειών του ερυθρού σταυρού στη Γερμανία, μας έλεγε ο εκπαιδευτής ότι το ανθρώπινο σώμα είναι φτιαχμένο για να ζει 140 χρόνια. Όμως εμείς κάνουμε τα πάντα για να μικρύνουμε αυτό το νούμερο όσο περισσότερο γίνεται.

Καταταλήγω κ πάλι στο Σωκράτη που είπε ότι για να κατωρθώσουμε οτιδήποτε στη ζωή, χρειαζόμαστε 3 ακρογωνειές αρετές: Εγκράτεια, Σοφία και Θάρρος.:)

Feth
18-05-15, 10:55
rust αυτό που θελει να σου πεί ο beefmeup είναι ότι τα λιπαρά από μονα τους δεν είναι κάτι που θα σου αυξησει το βάρος δεδομενου ότι οι ποσοτητες είναι μέτριες και χωρανε στην ημερησια προσληψη θερμιδων σου.
Το γεγονος ότι πάχενες και δεν εχανες κιλά παρολο που ετρεχες δεν ευθυνονται τα λιπαρά, που βασικά ευθυνονται εν μέρει λόγω του ότι 1 γραμμάριο λιπαρων αντιστοιχει σε 9 θερμιδες μιας και τα βουτυρα και τα λαδερα είναι υψηλα σε λιπαρά, δεν έχανες κιλά πολύ απλα γιατι έτρωγες περισσοτερο από οσο εκαιγες και προφανως δεν το καταλάβαινες, με το που εκοψες τα λιπαρά όπως λές λογικο μου φαινεται να χάσεις κιλά μιας και φαγητά που είναι υψηλα σε λιπαρά τεινουν να είναι υψηλα και σε θερμιδες αντιστοιχα. Πρεπει να βλέπεις την γενική εικόνα της διατροφης σου και όχι συγκεκριμένες τροφές, καμια τροφη δεν θα σε παχύνει, ούτε τα βούτυρα ούτε το λάδι κλπ. Κοιτά όλες τις θερμιδες σου και κρινεις αν εισαι υπερθερμιδικά η υποθερμιδικα με βαση το bmr σου και την καθημερινη σου δραστηριοτητα.

beefmeup
18-05-15, 15:26
1 post 4 σειρες εκανα ,στα Ελληνικα ,τι το δυσνοητο?:unsure:
οπως κ να χει το εξηγησε περισοτερο κ ο feth πανω..