PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη



DeadHunter4
07-05-15, 18:37
Καλησπερα.Ειμαι 16 χρονων με 1,87 υψος 61 κιλα... κατεβαζω τον αγλεωνα καθε μερα διχως αποτελεσμα.Τι πρεπει να τρωω για να παρω περιπου 10 κιλα?

daddids
12-05-15, 11:33
Γεια σου φιλε μου,

Το μονο που χρειαζεται να ξερεις οτι αν καταναλωσεις παραπανω θερμιδες αποτι καις, θα βαλεις βαρος.
Μπορεις να τρως τον κ#λ# σου και να μην παιρνεις γραμμαριο, αυτο μπορει να μεταφραζεται σε :
Καταναλωνω 3000 θερμιδες αλλα καιω 3000-3100 την ημερα.

Η μοναδικη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι να διατηρησεις οτι ακριβως τρως σε καθημερινη βαση, και να προσθεσεις 2 τυπου smoothies σε αυτη.
Ενα παραδειγμα smoothie ειναι αυτο :
1-2 ποτηρια γαλα, 1 μπανανα ( βαλτην στην καταψυξη για μερικες ωρες για να σπασει στο μπλεντερ ), 1-2 κουταλιες του γλυκου μελι, ( αν παιρνεις συμπληρωμα πρωτεινης, ριξε μεσα ενα σκοουπ ). Αν δεν παιρνεις συμπληρωμα τοτε βαλε λιγη βρωμη.

Προτεινω τετοιου τυπου smoothies επειδη μπορεις να το φτιαξεις σε 2 λεπτα, ειναι ωραιο σε γευση και πινεται ευκολα. Εμενα το smoothie που επινα μου εδινε 500 περιπου θερμιδες τις οποιες επαιρνα σαν γλυκο μετα το μεσημεριανο μου.

Αν πινεις 2 την μερα μπορεις να παιρνεις 1000 ευκολες θερμιδες :)


Αν δεν σου αρεσει η ιδεα των smoothies μπορεις απλα να αυξησεις τα γευματα σου απο 5 σε 7, η να μεγαλωσεις την ποσοτητα που τρως. Σου ξαναλεω οτι ειναι απλα μαθηματικα το ολο πραγμα.