PDA

Επιστροφή στο Forum : 10 μηνες το χρονο μαζα και δυναμη



Hurricane38
23-12-08, 10:53
Αυτο ειναι το πλανο προπονησης που σκοπευω να ακολουθησω φετος.Ελπιζω καποιοι να το βρουν χρησιμο
Σεπτεμβριος 10-8-6-15
Οκτωβριος,Νοεμβρης 50-75-100 de Lorme system
Δεκεμβριος Static Contraction
Γεναρης 5Χ5
Φλεβαρης Η.Ι.Τ
Μαρτης 5Χ5Χ5
Απριλης,Μαης bulk δλδ καθε βδομαδα κανω και αλλο προγραμμα ακολουθωντας την τακτικη 1 βδομαδα βαρια,1 μετρια,1 ελαφρια
Ιουνιος Η.Ι.Τ.

Steve KinG STyLe
23-12-08, 11:36
Μπραβο αρχηγε :clap:
Κατι τετοιο πρεπει να κανω και εγω να βαλω κατω ποια θελω να κανω φετος γιατι την μια λεω αυτο την μια το αλλο :lol:
Μονο για το HIT εχω λιγο διαφορετικη αποψη τα υπολοιπα εχω ακουσει καλα λογια... :drunken: Καλη δυναμη πρωτα απο ολα και περιμενουμε γνωμες πως σου φανηκαν ειδικα το 5*5 και το de Lorme :) Για το καινουργιο που λες το Static Contraction εχεις καποια πληροφορια να μας δωσεις???

:liftheavy: :thumbup:

Muscleboss
23-12-08, 12:42
προσωπικά αυτή η ποικιλία μου αρέσει και πιστεύω ότι θα δουλέψει καθώς θα αιφνιδιάζεις συνέχεια το σώμα σου με νέες τεχνικές.

λόγω της προτίμησής σου σε αυτό το στυλ της προπόνησης και των διαφορετικώψν τεχνικών που υιοθετείς νομίζω θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν άρχιζες ένα προπονητικό Log και ας το μη το ανανέωνες καθημερινά...

:hantel: :thumbup:

ΜΒ

billys15
23-12-08, 15:08
Συμφωνω για το log.

Steve το static contraction ειναι στατικο στυλ.Δηλαδη,με αλλα λογια,κανεις την θετικη σου και κρατας στο τερμα συνηθως,χωρις να κανεις αρνητικη.Δεν ξερω αν καταλαβες :)

thegravijia
23-12-08, 16:36
παιδια μπορειτε να εξηγησετε τι ειναι κ πως ακριβως εφαρμοζονται ολες αυτες οι τεχνικες που ανεφερε ο Hurricane38
:???: :weights:

Steve KinG STyLe
23-12-08, 16:44
Ριξε μια ματια στις επομενες σελιδες απο τα προγραματα τα περισσοτερα ηδη τα εχει ποσταρει ο Huricein π.χ το 5*5*5 και το de lorme και το 5*5 το HIIT ειναι το γνωστο μας Heavy Duty...

Bill πως γινετε να μην κανεις την αρνιτικη?Μονο 1επαναληψη κανεις??? :)

billys15
23-12-08, 18:13
Συγκεκριμενα δεν ξερω λεπτομερειες,αλλα το βασικο ειναι οτι κρατας σ'εκεινο το σημειο για καμποσα δευτερολεπτα.Μετα το ξανακανεις :roll: Κατσε περιμενε τον Φωτη για πληροφοριες γιατι θα σε μπερδεψω περισσοτερο.Σου ειπα ουτε εγω το ξερω καλα :D

RUHL
23-12-08, 21:11
βαρια,1 μετρια,1 ελαφρια
Λιγο μπορεις να το αναλυσεις πως το ενοεις? πολλα σετ μετρια σετ λιγα σετ? η εχει να κανει σχεση με το RM?

Hurricane38
23-12-08, 21:50
Οι επαναληψεις ποτε δεν ειναι πανω απο 5-6 και τα σετ ποτε δεν υπερβαινουν τα 12 για τις μεγαλες ομαδες και τα 6 για τις μικρες
Εννοω με το βαρια προπονηση μεχρι αποτυχιας η λιγο πριν(προσωπικα το παω μεχρι αποτυχιας)
Στα μετρια ειναι ολα μετρια δλδ αν αποτυχαινα στις 5-6 στα 100 κιλα οταν δουλευω μετρια βαζω 50 κιλα και κανω παλι 5-6
Στα ελαφρια βαζω 25 κιλα και κανω 5-6
Τα σετ δεν τα αλλαζω ποτε
Αυτο το παιζω ανα 2 βδομαδες η βδομαδα βδομαδα ακομη δλδ αλλαζω συνεχεια ακομα και απο προπονηση σε προπονηση ετσι ωστε να μην συνηθιζει το σωμα σε τιποτα και παντα να το συλλαμβανω εξ'απηνης

RUHL
23-12-08, 23:02
ωραιος εσυ στην κυριολεξια μειωνεις κατα 50 και 50 % :thumbup:

Hurricane38
23-12-08, 23:41
Ετσι ακριβως και μαντεψε!
Απο τοτε που αρχισα να το κανω αυτο ειδα μεγαλη βελτιωση στο σωμα μου.
Πιστεψε με χαραμισα πολυ καιρο κανοντας του κεφαλιου μου με αποτελεσμα να κολλησω και να μην εχω αναπτυξη ουτε στη μαζα ουτε στη δυναμη για χρονια.Μακαρι οι πιτσιρικαδες να μην κανουν τις βλακειες που εκανα εγω και καποιοι αλλοι σαν εμενα.
Τελικα το λιγοτερο ειναι και το καλυτερο κι οχι το πολυ και το συνεχες

Steve KinG STyLe
27-01-09, 20:04
Φωτη αληθεια μιας και δοκιμασες το 10-8-6-15 του gironda πως σου φανηκες?Εχεις δοκιμασει και αλλα του ιδιου???
Απο ενδιφερον ξερεις :green:

Hurricane38
28-01-09, 11:46
Ευκολο,οχι πολυ κουραστικο δλδ οτι πρεπει για αυτον που δεν παιρνει ουσιες.Να σου πω την αληθεια δεν μπορω πλεον να καταλαβω διαφορα στο σωμα μου απο ενα προγραμμα που το κανω απο 1 μηνα γιατι απλα το σωμα μου δεν ανταποκρινεται πια!!!!!!!!!!!
Αυτο συμβαινει γιατι ειμαι στα ορια μου απο θεμα αναπτυξης πια.Εφτασα 52 χερια με 26% λιπος και 122 κιλα βαρος και 1,40 περιφερεια στηθους.Δεν εχω κανα σωμα της προκοπης,χοντρος ειμαι παουερλιφτινγ εκανα μια ζωη,αλλα μαζα μυικη τολμω να πω οτι εχω.Χωρις ναμαι ψωνιο νομιζω πως για ανθρωπος που ετρωγα παντα οτι ειχε η μανα μου στο τραπεζι,δεν πηρα ποτε μου συμπληρωματα κανενος ειδους και δεν εκανα ποτε μου διατροφη και διαιτα (τωρα τελευταια ειμαι 115 κιλα εχασα βαρος) νομιζω οτι τα καταφερα καλα.Δεδομενου οτι ειμαι λιγο πριν τα 40 μου επιασα ταβανι.Τα χερια μου τωρα που ειμαι 7 κιλα ελαφρυτερος ειναι 51 μισο ενω εχω να δω αναπτυξη στα χερια μου πανω απο 1 μισυ χρονο.
Ελπιζω να μην με παρεξηγησει κανεις δεν κανω τον ειδικο σε θεματα ββ αλλα το παουερ εχει πολλα κοινα στοιχεια και βλεπω οτι πολλα παιδια εδω μεσα ενδιαφερονται για συνδιασμο ββ και πλ.
Απο παλια ομως που εκανα το 10,8,6,15 σου λεω πως ειναι πολυ καλο και ειδα αναπτυξη αν κι εγω το εκανα ολο μαζι χωρις διαλλειμα αναμεσα στα σετ,αλλα εσυ μην το κανεις γιατι ειναι πολυ κουραστικο και ισως σε καψει,αλλωστε τετοια ενταση δεν χρειαζεται αποτομα.Συνηθισε το και χτυπα το μετα
Παντως σε γενικες γραμμες ο Τζιροντα ηξερε τι εκανε στα σιγουρα.Εχω το βιβλιο του
Vince Gironda Legend and Myth