PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου χρειάζομαι και γράμμωση συμβουλές?



Doctorg
23-12-08, 14:54
Πήγα σε ένα φίλο μου διατροφολόγο και μετα απο μετρήσεις που κάναμε στο σώμα μου μου έδωσε το παρακάτω πλάνο διατροφής για 15 ημέρες. Μετά θα ξανακάνουμε μέτρηση- τον ενδιαφέρει να δει τον μεταβολισμό μου- και οτι χρειαστεί στη διατροφή να το αλλάξουμε. Αν μπορεί να μου και κάποιος απο εσάς μια γνώμη σε αυτά που μου είπε θα ήμουν ευγνώνων...βάζω και το λινκ όπου είχα ποστάρει μια φώτο μου http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4092.
1) Σνακ: 20γρ. Τυρί + 15γρ. Ζαμπόν γαλοπούλας +25γρ. Σίκαλης +ω3+ βιταμίνηC+ 1 κάψουλα κρεατίνης.
2) Πρωινό: 6 ασπράδια + 360γρ. πορτοκάλι + 6 αμύγδαλα + 3 βρ. Φιστίκια.
3) 1ο γεύμα: 86γρ. Κρέας + 250γρ. τομάτα + 180γρ. μανταρίνι + 1κ. ελαιόλαδο +ω3+Βιταμίνη Ε +1 κάψουλα κρεατίνης.
4) 2ο γεύμα: 130γρ. Ψάρι + 200γρ. Μαρούλι + 20γρ. Κρίθινο παξιμάδι + 160γρ. μανταρίνι + 1κ. ελαιόλαδο
5) Μεταπροπονητικό:16γρ. Πρωτεΐνη + 140γρ. μήλο + 6 αμύγδαλα
6) Βραδινό: 60γρ. Τυρί + 500γρ. Τομάτα + 1κ. Γλυκού ελαιόλαδο + ω3+ 1 κάψουλα κρεατίνης.
Τα γεύματα είναι κάθε 3 ώρες και ανάμεσα σε αυτά πίνω 1-2 ποτήρια νερό.
Προπόνηση κάνω αυτή την περίοδο κατά τις 7-8 το απόγευμα ( 4-5 φορές την εβδομάδα) και μερικά πρωινά πάω για τρέξιμο γύρω στα 30-40 λεπτά.

jGod
03-01-09, 20:29
συμφωνα με την φωτο σου που ειναι σαφες οτι θες γραμμωση μιας και εχεις αρκετη μυικη μαζα αποσο μπορω να καταλαβω απο μια μονο φωτο...οποτε το προγραμμα διατροφης σου ειναι για γραμμωση.με μια λεξη θα ελεγε οτι το πλανο διατροφης σου ειναι αθλιο!ο συναδελφος ειναι μαλλλον πρωτη φορα που κανει συνταξη διαιτολογιου και δεν εχει ιδεα με το bodybuilding...οσο για το αν θελει διορθωσεις μπορω να κατσω να σου γραψω παρα πολλες!εχεις πολυ καλες βασεις για γραμμωση εκμεταλλευσου το με ενα καλο προγραμμα διατροφης

Doctorg
03-01-09, 21:29
Σε αυτόν τον διατροφολόγο πήγα γιατί είδα σε άλλους θεαματική αλλαγή στο σώμα τους. Βέβαια όπως και εσύ ανέφερες αυτοί δεν είχαν σχέση με το άθλημα όπως και ο διατροφολόγος. Γι αυτό και εγώ πόσταρα την διατροφή για βοήθεια και συμβουλές. Στόχος μου είναι επιτέλους να γραμμώσω κάτι που λόγω διατροφής δεν έχω καταφέρει :banghead:, Αν τώρα εσύ ή κάποιος άλλος μπορέσει και θέλει να βοηθήσει εγω θα ήμουν ευγνώμων.

RUHL
03-01-09, 22:10
Βαριεμε να διωρθωνω εξαλου το πλανο μου ειναιι γνωστο για τις τροφες εχεις αρκετα λαθη φιλε μου κρατα τα λεφτα σου κανε τις διωρθοσεις μονος σου παντως καλο το κολπο να δω πως θα παει ο μεταβολισμος σου ξερεις τι μεταφραση βγαζεις? απο αυτα τα εντυπωσιακα λογια σου τα δηνει αυτα αν παρεις βαρος ισος λιπος η αν χασεις βαρος ισως λιπος με μυεις μαζι για να δει ποσες ειναι οι θερμηδηκες σου αναγκες για να στις ξαναφτιαξει αχχαχαχα σιγα το πραμα και 15 μερες ειναι πολλες 5 μερες κρατας και ζυγηζεσε αν δεις οτι εισαι στα ιδια σου βρηκες τον βασικο μεταβολικο σου ρυθμο

να παρε το πλανο
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805
ποσοτητες δεν λεει αλλα τις βρησεις μονος σου βαση τις αναγκες σου δες τα stiky που εχουμε

jGod
03-01-09, 22:12
ruhl το να 'δω τον μεταβολισμο'
σου εχει καποια λογικη..το να του παρει για ενα μηνα τα 50-60 ευρω δεν θα γινει και πλουσιος,τον συμφερει να παει καλα και να τον εχει πολλους μηνες.απλα οι διαιτολογοι δεν ειναι μαγοι να βρουνε επακριβως της θερμιδες συντηρησης και να αυξησουν ή μειωσουν αντιστοιχα τις θερμιδες αναλογα τον στοχου του καθε ασθενη κτλ.οποτε τον πρωτο μηνα προσπαθει αρχικα να βρει περιπου ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του.

pikolo
03-01-09, 22:13
Πήγα σε ένα φίλο μου διατροφολόγο και μετα απο μετρήσεις που κάναμε στο σώμα μου μου έδωσε το παρακάτω πλάνο διατροφής για 15 ημέρες. Μετά θα ξανακάνουμε μέτρηση- τον ενδιαφέρει να δει τον μεταβολισμό μου- και οτι χρειαστεί στη διατροφή να το αλλάξουμε. Αν μπορεί να μου και κάποιος απο εσάς μια γνώμη σε αυτά που μου είπε θα ήμουν ευγνώνων...βάζω και το λινκ όπου είχα ποστάρει μια φώτο μου http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4092.
1) Σνακ: 20γρ. Τυρί + 15γρ. Ζαμπόν γαλοπούλας +25γρ. Σίκαλης +ω3+ βιταμίνηC+ 1 κάψουλα κρεατίνης.
2) Πρωινό: 6 ασπράδια + 360γρ. πορτοκάλι + 6 αμύγδαλα + 3 βρ. Φιστίκια.
3) 1ο γεύμα: 86γρ. Κρέας + 250γρ. τομάτα + 180γρ. μανταρίνι + 1κ. ελαιόλαδο +ω3+Βιταμίνη Ε +1 κάψουλα κρεατίνης.
4) 2ο γεύμα: 130γρ. Ψάρι + 200γρ. Μαρούλι + 20γρ. Κρίθινο παξιμάδι + 160γρ. μανταρίνι + 1κ. ελαιόλαδο
5) Μεταπροπονητικό:16γρ. Πρωτεΐνη + 140γρ. μήλο + 6 αμύγδαλα
6) Βραδινό: 60γρ. Τυρί + 500γρ. Τομάτα + 1κ. Γλυκού ελαιόλαδο + ω3+ 1 κάψουλα κρεατίνης.
Τα γεύματα είναι κάθε 3 ώρες και ανάμεσα σε αυτά πίνω 1-2 ποτήρια νερό.
Προπόνηση κάνω αυτή την περίοδο κατά τις 7-8 το απόγευμα ( 4-5 φορές την εβδομάδα) και μερικά πρωινά πάω για τρέξιμο γύρω στα 30-40 λεπτά.

1)το πρωινο ειναι το δευτερο γευμα π κανεις?γιατι αν ενοοεις οτι το πρωτο ειναι μετα απο 8 ωρες υπνβου τοτε δνε θες λιπαρα ουτε γαλακτοκομικα(οχι απαραιτητα).Δηλαη ο οργανισμος σ χρειαζεται υδατανθρακα και πρωτεινη και οχι λιπαρα για να μη μειωθει ο γλυκαιμικος δεικτης.

2)το 360 γρ πορτοκαλι δεν μ αρεσει σαν πηγη υδατανθρακα καλυτερα να βαλεις κατι σε ρυζι ,ψωμι μαυρο, βρωμη
3)ο υδατανθρακας σου αποτελειται μονο απο φρουτα και λιγα λαχανικα?ακομα και γραμμωση να κανεις χρειαζεται.
και αλλα αλλα πιστευω ξανατσεκαρισε την...και εδω ειμαστε..δες αντιστοιχα απο αλλα τοπικ. :wink:

Doctorg
03-01-09, 22:32
Αυτός που έβγαλε το πλάνο δεν μου πήρε λεφτά, το έκανε για να "βοηθήσει". Η αλήθεια είναι πως με αυτά που μου γράψατε μπερδεύτηκα πάλι κι εκεί που έλεγα να αρχίσω με ένα πλάνο διατροφής κι επιτέλους να δω αποτελέσματα ανάλογα με τον κόπο που κάνω στην προπόνηση, άντε πάλι μπέρδεμα...Είχα ποστάρει στο παρελθόν πλάνα διατροφής που είχα "βγάλει" μόνος μου απο αυτά που διάβαζα στο forum αλλά μερικοί τα έβγαζαν με ελείψεις, πήγα σε κάποιον ειδικό (που τελικώς δεν είναι) και αυτό ελλείψεις... Τελικώς; Συγχωρέστε με αν γίνομαι υπερβολικός αλλά πραγματικά το θέμα της γράμμωσης και της διατροφής με έχει πραγματικά ΚΟΥΡΑΣΕΙ. : :cry:

RUHL
03-01-09, 22:33
ruhl το να 'δω τον μεταβολισμο'
σου εχει καποια λογικη..το να του παρει για ενα μηνα τα 50-60 ευρω δεν θα γινει και πλουσιος,τον συμφερει να παει καλα και να τον εχει πολλους μηνες.απλα οι διαιτολογοι δεν ειναι μαγοι να βρουνε επακριβως της θερμιδες συντηρησης και να αυξησουν ή μειωσουν αντιστοιχα τις θερμιδες αναλογα τον στοχου του καθε ασθενη κτλ.οποτε τον πρωτο μηνα προσπαθει αρχικα να βρει περιπου ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του.

Εγω για καποιο λογω ειμε μαγος :lol: μπορει να φτενε τα κοπιουτερακια και οι διαφοροι τυποι αλλα με 1-2 αντε 3 προσπαθιες το πολυ (χλωμο η 3η) να βρεις τις θερμιδες συντηρησης δλδ 15 μερες το πολυ

αν και δεν θελει και πολυ παλι αν ξερει ο ανθρωπος τι τρωει περιπου(μπορει να μην ξερει απο νουμερα αλλα απο ποσοτητες να τα ζυγησει ) μετρας 3 μερες και διερεις /3

50-60 τον μηνα εκπτωσεις? εδω 100αρικα περνουν :lol: λαθος δουλια κανω εγω :lol: Διατροφολογος με ειδικησευση στο ββινγκ :rolf: :rolf:

Δοκτορ λιπομετρηση σου εκανε/? :green: αν ναι με τι τροπο

RUHL
03-01-09, 22:38
Διαβασε το λινκ που εβαλα :sleeping: :sleeping: :sleeping: :sleeping: τοσο δυσκολο ειναι :sleeping:

είχα "βγάλει" μόνος μου απο αυτά που διάβαζα στο forum αλλά μερικοί τα έβγαζαν με ελείψεις, πήγα σε κάποιον ειδικό (που τελικώς δεν είναι) και αυτό ελλείψεις...
Το δικο μου λινκ ειναι πληρες :P αν θελει καποιος ας διαφωνησει :jason: :box:

Αν θελεις να γραμμωσεις ειναι μεγαλη ιστορια και πρεπει να εχεις κανενα μηνα τουλαχιστον με καλη διατροφη πριν αρχηζεις να κωβεις αναλογα αν θελεις να μαθεις πως γηνετε χωρις λαθη πρεπει να διαβασεις βιβλια δυστηχως περα απο τα αρθρα που εχουμε εδω που και αυτα πρεπει να τα μαθεις

αν ξερεις αγγλικα αρχηνα με
http://www.bodybuilding.com/fun/layne36.htm
και μετα διαβασε το βιβλιο που πρηνω στα πολυμεσα---> βιβλια να μαθεις για το carb cycle και πως δουλευευη η διετα τι προσεχεις

tezaman
03-01-09, 22:54
ruhl το να 'δω τον μεταβολισμο'
σου εχει καποια λογικη..το να του παρει για ενα μηνα τα 50-60 ευρω δεν θα γινει και πλουσιος,τον συμφερει να παει καλα και να τον εχει πολλους μηνες.απλα οι διαιτολογοι δεν ειναι μαγοι να βρουνε επακριβως της θερμιδες συντηρησης και να αυξησουν ή μειωσουν αντιστοιχα τις θερμιδες αναλογα τον στοχου του καθε ασθενη κτλ.οποτε τον πρωτο μηνα προσπαθει αρχικα να βρει περιπου ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του.

πολύ σωστός ο j :wink:

pikolo
04-01-09, 02:02
φιλε τα πραγματα ειναι απλα...λεμε τωρα...λοιπον εγω θα σ προτεινα να διαβασεις το burn the fat feed the muscles..(oσα λκεει για διατροφη)(δεν ειναι και πολλα)και τα λεει και καλα..απο κει θα παρεις καποιες καλες γνωσεις κα μετα θα χεις βγαλει ενα καλο πλανο και θα μπορεσουμε να διορθωσουμε μικρες ελλειψεις..αν δεν εχεις link για το book πεσ.

Doctorg
05-01-09, 14:26
Ruhl ευχαριστώ για το λινκ που έδωσες για την διατροφή http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805 αλλά λέει για όγκο, μήπως έχεις κάτι αντίστοιχο για γράμμωση; Ευχαριστώ και να σαι καλά... :thumbup:

RUHL
05-01-09, 14:40
Ιδια λογικη και ιδια γευματα-μοιρασμος τροφων(ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ το σημαντικοτερο) κανεις οταν εισαι σε γραμμωση ετσι οπως τα περιγραφω και στον ογκο η μονη διαφορα ειναι αν θελεις να χασεις πρεπει να τρως λιγοτερα απο οσα καις-συντηρησε

Aν εγω τωρα συντηρουμε με 3000 και βγαλω το 10% 300 θερμιδες τοτε θα αρχησω να χανω κιλα αλλα τα γευματα μενουν ιδια
Κινησε σε αυτα ποιο πολυ : Κρεας(κοτοπουλο,γαλοπουλα ψαρια ========μοσχαρι <-- αυτο 1 φορα ανα εβδομαδα η ανα 2 εβδομαδες χωρις το εμφανες λιπος τα αλλα κανονικα
Υδατανθρακας προερχετε απο βρωμη,ρυζι,πατατα οτι αλλο μπορεις να σκεφτεις εξω και φρουτα κανονικα 1-2 την ημερα οχι παραπανω
γαλα 1,5%

Αυτες ειναι η διαφορες τιποτα αλλο δεν εχει


Μετα απλος μειονεις τον υδατανθρακα και αυξανεις την πρωτεινη ΛΙΓΟ αν στον "ογκο" εχω 2 γραμ ανα κιλο στην γραμμωση το ανεβαζω 3 γραμ ανα κιλο και βγαζω ιδια ποσοτητα απο υδατανθρακα
κρατας για 10 μερες περιπου να συνηθησει ο οργανησμος την αλαγη ετσι για αρχη

Ομως πριν αρχησης ολο το προγραμμα πρεπει να fullαρης δλδ να τηρησεις να στο πω μια διατροφη "ογκου" η εστω συντηρησης πληρες για να ερθεις στα ισια σου πριν αρχησης να κοβεις-αφαιρεις


Και μετα κανεις τα εξης βηματα 1ον αεροβια δεν βαζεις ακομα βγαζεις το 10-15% απο τις θερμιδες που τρως εκεινο το διαστημα και περιμενεις αν χανεις κιλα περιποθ 0,5-1 κιλο ανα εβδομαδα κρατας δεν αλαζεις ΤΙΠΟΤΑ
αν δεν εχασες βαζεις αεροβια 3 χ 45 η 4 απο 30 αναλογως
Παλι περιμενεις 1 εβδομαδα εχασες βαρος καλος αν οχι θα βαλεις η αεροβια η θα βγαλεις θερμιδες
1 την φορα για να ξερεις απο τι εχασες το βαρος

Σημειωση οι θερμιδες που αφαιρεις 10-15% ειναι υδατανθρακας και ποτε δεν πεφτεις κατω απο 100 γραμ την ημερα μονο στο τελος της διετας φτανεις εκει ε αναλογος και πως ειναι εγω πχ τελιωσα την γραμμωση με 175 υδατανθρακα δεν ερηχνα και αλλο γιατι θα εκανα χαλια προπονησης=χασιμο μυικη ιστου


και μην ξεχνας τα cheat meal 1-2 την εβδομαδα εφοσον τηρεις ολα τα αλλα (επαναφερουν τον μεταβολισμο)

αλλα η π@υστια ειναι πρεπει να αγωρασεις ζυγαρια να ζυγηζεις το φαγητο σου πριν απο καθε γευμα και να ξερεις τι τρως ποσες θερμιδες κτλ εχει
απο εδω
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1879
αφου βρεις τις ποσοτητες μετα κοιτα ποσες θερμιδες θελεις για να συντηρησε
θα πας εδω
http://www.bodybuilding.com/fun/lebrun8.htm

6. Figure Out Your Daily Energy Expenditure And Reduce It.

μετα εδω ^^^ και βαλε εκει τα στοιχεια σου λιπος μην βαζεις και προσεχε δεν ειναι cm αλλα Inches οπου τα αλαζεις μεσο γοογλε Inches to cm και σου βγαζει αν δεν ξερεις να μετρας
οτι νουμερο σου βγαλει πολλαπλασιασε χ 1,2 η χ 1,3 και αυτες περιπου ειναι οι θερμιδες σου

Αν θελησης να πεταξεις τα λεφτα σου σε συμπληρωματα τιποτα παραπανω απο πρασινο τσαι,καφεινη,sida,fish oil μην παρεις δεν αξηζει
:wave:

RUHL
05-01-09, 14:56
Αν και καλο το μειωνουμε ανα 10-15% απο την βαση εφοσον δεν χανουμε αλλα παλι πεφτει ο μεταβολισμος αργα η γρηγορα (τι σημαινει αυτο χανεις πολυ δυσκολα λιπος)προσφατα διαβασα για την κυκλικη ληψη υδατανθρακα
Και παει καπως ετσι μειωνεις τον υδατανθρακα απο τον κανονικο που τρως κατα 40% (που κοιμενετε περιπου στο 15% τον θερμιδων που μειωνουμε βλεπε πανω^) τον μειωνουμε για 3 μερες η 5 μερες και τον επαναφερουμε την 4η μερα στο +15% η 6 μερα

Δηλαδη αν καποιος τρωει τωρα 100 γραμ υδατανθρακα
3 μερες η 5 μερες τρωει 60
μετα τον ανεβαζει στο 115 την 4 η 6 μερα

ετσι δεν πεφτει ο θυρωειδης και αλλες λειτουργιες δεν θα επεκταθω σε αυτο αλλο(οποιος θελει του λεω σελιδες) εχει καλη λογικη παντως να κανεις κυκλικη ληψη

Muscleboss
08-01-09, 13:27
doctor κράτα τις συμβουλές των παιδιών και όταν μπορέσεςι ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω:

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1596

ΜΒ

Doctorg
08-01-09, 18:00
ΜΒ ευχαριστώ για το λινκ. Το διάβασα το άρθρο σου και το ευχάριστο σε αυτό είναι πως ένα παλικάρι απο το forum προσφερθηκε να με βοηθήσει και μου σύνταξε ένα πλάνο διατροφής για γράμμωση (να είναι καλά το παιδί). Αυτό το πλάνο λοιπόν είναι σύμφωνο με αυτά που που αναφέρεις κι εσύ στο άρθρο σου. :thumbsup: Η μόνη μικρή διαφορά είναι πως εσύ αναφέρεις καθόλου φρούτα ενω το παλικάρι μου λέει για μεταπροπονητικό 200γρ. μπανάνα. Όλα καλά :weights:

Doctorg
12-02-09, 23:42
Έχει τώρα περίπου 2 μήνες που κάνω την εξής διατροφή:
1ο γεύμα : 8 ασπράδια αυγών και ένα κρόκο + 70 γρ. βρώμη με γάλα 0 ή 2%.
2: τοστ με μαύρο ψωμί και γαλοπούλα
3: βραστό κοτόπουλο 100γρ. με καφέ ρύζι 200γρ. + σαλάτα
4: βραστό κοτόπουλο 100γρ. με βραστή πατάτα 200γρ. + σαλάτα
5: τόνο 150 γρ. + πατάτα
6: πριν το ύπνο γιαούρτι 0 ή 2 %.
συμπληρώματα: ω3, κρεατίνη, Ε, C, whey, πολυβιταμίνη, εφεδρίνη, BCAA.
μετά την προπόνηση 2 μπάνανες (ξέρω ο RUHL προτιμάει το μέλι αλλά έχω αδυναμία στις μπανάνες...)
Τώρα, μετά απο χρόνια ενασχόλησης με τα βάρη είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι σοβαρά με διατροφή εκτός απο κάτι άστοχες και εξαντλητικές δίαιτες. Στόχο έχω να γραμμώσω και να χάσω λίπος απο την κοιλιά. αυτούς τους 2 μήνες που τρώω τα παραπάνω είδα στο σώμα μου να φεύγει σε ένα ποσοστό η θολούρα, έχασα κοντά 3 κιλά αλλά στην κοιλιά δεν είδα ιδιαίτερα πράγματα εκτός απο ένα ξέπρησμα (ίσως είναι λίγος ο χρόνος). Βασικά εκτός απο συμβουλές θα με βοηθούσε και καμμιά εναλλακτική για τα γεύματα γιατί αρχίζω και :puke: απο τα ίδια και τα ίδια

yannis88
15-02-09, 21:30
ruhl τι ώρες χρησιμοποιείς το τσάι και τον καφέ?παίζει κανά κόλπο μέσα στη μέρα?

slaine
15-02-09, 21:45
πότε έχεις προπόνηση? δηλαδή ποιό γεύμα είναι το μεταπροπονητικό σου?

πόσο χρονών, ύψος, κιλά είσαι και πόσες θερμίδεςς παίρνεις τη μέρα σύνολο αλλά και αναλύτικά απο πρωτείνη, υδατάναθρακες,λίπη?

τα συμπληρώματα δεν έγραψες πως τα χρησιμοποιείς... εφεδρίνη και κρεατίνη μαζί δεν πολυπάνε....

napstor
15-02-09, 22:56
οπως ειπε και ο slaine η εφεδρινη μαζι με την κρεατινη δεν πανε.η κρεατινη σε γεμιζει νερα αρα και σε θολωνει.δεν θα δεις αποτελεσματα οτι και να κανεις εαν δεν βγαλεις την κρεατινη

Doctorg
16-02-09, 01:03
οπως ειπε και ο slaine η εφεδρινη μαζι με την κρεατινη δεν πανε.η κρεατινη σε γεμιζει νερα αρα και σε θολωνει.δεν θα δεις αποτελεσματα οτι και να κανεις εαν δεν βγαλεις την κρεατινη
έχετε δίκιο, τώρα άρχισα την εφ. (έχει 1 εβδομάδα) και επειδή μου είχε μείνει λίγη κρεατίνη ακόμα είπα να την τελειώσα. όπως και να έχει απο σήμερα σταμάτησα τη κρεατίνη. Σκέφτομαι να βγάλω και το ένα γεύμα απο το πλάνο μου...

peris
16-02-09, 01:05
οπως ειπε και ο slaine η εφεδρινη μαζι με την κρεατινη δεν πανε.η κρεατινη σε γεμιζει νερα αρα και σε θολωνει.δεν θα δεις αποτελεσματα οτι και να κανεις εαν δεν βγαλεις την κρεατινη
έχετε δίκιο, τώρα άρχισα την εφ. (έχει 1 εβδομάδα) και επειδή μου είχε μείνει λίγη κρεατίνη ακόμα είπα να την τελειώσα. όπως και να έχει απο σήμερα σταμάτησα τη κρεατίνη. Σκέφτομαι να βγάλω και το ένα γεύμα απο το πλάνο μου...

δες πως θα παει για αρχη και μετα βλεπεις δε χρειαζεται παντως να βγαλεις ενα γευμα αμα δεις οτι δε χανεις απλα μειωσε ποσοτητες απο τα γευματα ομοιομορφα :wink:

tezaman
16-02-09, 02:25
με την εφεδρήνη πως τα πας?

Doctorg
16-02-09, 11:51
με την εφεδρήνη πως τα πας?
Πολύ καλά, δυνατές προπονήσεις χωρίς κάτι ψιλοτρεμούλες και αίσθημα κομάρας που μου έφερναν μερικά λιποδιαλυτικά στο παρελθόν. Είμαι κατ' ενθουσιασμένος, ενέργεια στα κόκκινα και με ωραίο τρόπο . Τώρα θέλω να δω πως θα δουλέψει στο λίπος...
Peris ευχαριστώ για την απάντηση

peris
16-02-09, 12:13
τωρα ποσο καιρο εισαι στη γραμμωση?αποτελεσματα εχεις δει μεχρι στιγμης?πληροφοριακα ρωταω και απο περιεργεια :D

Doctorg
16-02-09, 12:30
τωρα ποσο καιρο εισαι στη γραμμωση?αποτελεσματα εχεις δει μεχρι στιγμης?πληροφοριακα ρωταω και απο περιεργεια :D
Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί περίοδος γράμμωσης αλλά έχει τώρα κοντά στο δήμινο που έχω "καθαρίσει" τις τροφές μου χωρίς όμως να ελλατώσω θερμίδες. Παρ΄όλα αυτά έχω χάσει κοντά στα 3 κιλά αλλά έχω πάρει όγκο, ξέρω ακούγεται οξύμωρο αλλά αυτό συμβαίνει... Όσον αφορά στο λίπος έχω δει διαφορά στο σώμα (εμφάνιση φλεβικότητας) αλλά στην κοιλιά τίποτα απολύτως :banghead:
Τώρα επόμενο βήμα είναι μετά τον καθαρισμό των τροφών να ελλατώσω τις θερμίδες (αρχίζω απο σήμερα)
Θα ανεβάσω και φώτος κάποια στιγμή, δυστυχώς είχα ποστάρει και μια φώτο παλιότερα για να δούμε τη διαφορά αλλα έχει χαθεί...

peris
16-02-09, 12:44
τωρα ποσο καιρο εισαι στη γραμμωση?αποτελεσματα εχεις δει μεχρι στιγμης?πληροφοριακα ρωταω και απο περιεργεια :D
Δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί περίοδος γράμμωσης αλλά έχει τώρα κοντά στο δήμινο που έχω "καθαρίσει" τις τροφές μου χωρίς όμως να ελλατώσω θερμίδες. Παρ΄όλα αυτά έχω χάσει κοντά στα 3 κιλά αλλά έχω πάρει όγκο, ξέρω ακούγεται οξύμωρο αλλά αυτό συμβαίνει... Όσον αφορά στο λίπος έχω δει διαφορά στο σώμα (εμφάνιση φλεβικότητας) αλλά στην κοιλιά τίποτα απολύτως :banghead:
Τώρα επόμενο βήμα είναι μετά τον καθαρισμό των τροφών να ελλατώσω τις θερμίδες (αρχίζω απο σήμερα)
Θα ανεβάσω και φώτος κάποια στιγμή, δυστυχώς είχα ποστάρει και μια φώτο παλιότερα για να δούμε τη διαφορά αλλα έχει χαθεί... :thumbup: :thumbup: :thumbup: ωραιος συνεχισε δυνατα και ανμενουμε φοτωγραφιες σου κομματια :green:

Doctorg
16-02-09, 13:00
Είναι λίγο άτοπο αλλά θέλω πραγματικά ν΄ευχαριστήσω όλα τα παιδιά εδώ στο forum και το :bodybuildinggr: για τις συμβουλές, τις προτροπές, την παρέα, την ενθάρυνση κ.α. ιδιαίτερα να πω για τον RUHL πως το παλικάρι όσες φορές επικοινώνησα μαζί του με pm πάντα απαντούσε και βοηθούσε.

pikolo
16-02-09, 13:57
πες του να σε κανει add στο μσν.... :notice: