PDA

Επιστροφή στο Forum : Static Contraction ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ



Hurricane38
23-12-08, 19:23
Λοιπον εξηγησεις για το Static Contraction
Ειναι καπως περιεργο στυλ προπονησης που σε μερικουσ θα φανει γελοιο ισως αλλα προσωπικα σε μενα δουλευει αν και το ξεκινησα για την πλακα μου.
Εδω δεν υπαρχει ουτε θετικη ουτε αρνητικη κινηση αλλα μονο στατικη.
Στην στατικη προπονηση δεν κανεις επαναληψεις απλα κρατας στατικα ενα μεγιστο βαρος σε μια θεση 5-10 ποντους κατω απο το κλειδωμα των χεριων π.χ. στην πιση παγκου αυτο ειναι 5-10 ποντουσ πριν την κορυφωση της ασκησης.
Τα κιλα δεν χρειαζεται να ξεκρεμαστουν απο τις διχαλες του παγκου η τους ορθοστατες γιατι απλα δεν τα πιεζεις!!!!!!!!!!!
Απλα τα ξεκολλας και τα κρατας ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ για ενα διαστημα 7-12 δευτερολεπτων.Αν μπορεσεις να τα κρατησεις πανω απο 12 δευτερα τοτε αυξανεις το βαρος στην επομενη προπονηση απο 10-30%
Οι προπονησεις χωριζονται σε Α και Β
Οι Α προπονησεις γινονται καθε Δευτερα και οι Β καθε Πεμπτη
Προπονηση Α
ΩΜΟΙ 1 σετ στατικο κρατημα εμπροσθολαιμιες στη μηχανη σμιθ με οσα κιλα μπορεις να κρατησεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ

ΤΡΑΠΕΖΙΟΙ 1 σετ.Τοποθετουμε την μπαρα στο σμιθ στο υψος των γονατων μας και απο κει ανασηκωνουμε την μπαρα με τους τραπεζιους ετσι ωστε τα κιλα να ξεκολλησουν απο το σμιθ και τα κραταμε απο 7-12 δευτερα

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ 1 σετ.Τοποθετουμε την μπαρα στο σμιθ στη θεση για πιεσεις παγκου και κανουμε πιεση παγκου κλειστη λαβη ξεκολλωντας τα κιλα αλλα χωρις να κατεβασουμε τις ασφαλειες απλα τα κραταμε 5-10 εκατοστα κατω απο το κλειδωμα

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ 1 σετ.Τοποθετουμε την μπαρα στο σμιθ στο υψος του στερνου και απο κει τραβαμε προς τα πανω ξεκολλωντας τα κιλα χωρις να κατεβασουμε τις ασφαλειες απλα κραταμε για 7-12 δευτερα

ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ 1 ΣΕΤ στατικη με κιλα σκυφτος στην τροχαλια τρικεφαλων η στο μηχανημα

ΟΚ λοιπον πηραμε μια ιδεα τι γινεται ετσι?

Την Πεμπτη κανουμε Πλατη Στηθος και Ποδια

ΜΟΝΟ 1 ΣΕΤ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 1 ΣΕΤ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΣΚΗΣΗ
Μετα απο 3 εβδομαδες Α και Β προπονησεων αλλαζεις κυκλο
Κανεις 4 προπονησεις το μηνα
1η βδομαδα Α προπονηση
2η βδομαδα μονο Β
3η βδομαδα παλι Α
4η βδομαδα μονο Β κ.ο.κ
Κανετε 2-3 διαφορετικες ασκησεις για καθε μερος του σωματος αυτη τη φορα.
Απο 1 σετ , παλι στατικες,παλι 7-12 δευτερα

Σε γενικες γραμμες ισχυουν τα εξης
Αν μπορεις να κρατησεις ενα βαρος στατικα για πανω απο 12 δευτερα τοτε στην επομενη προπονηση δεν πας για νεο ρεκορ στα δευτερολεπτα αλλα αυξανεις κιλα.Αν δεν μπορεις να κρατησεις το βαρος για 7 δευτερολεπτα τουλαχιστον αλλα το κρατας 3,4,5, τοτε κρατας το ιδιο βαρος συνεχεια και συνεχιζεις μερι να κρατησεις 12 δευτερολεπτα π.χ. αν κρατας τη 1 βδομαδα 200 κιλα για 3 δευτερα τοτε την επομενη προπονηση βαζεις ξανα 200 για και προσπαθεις παλι.Αν τα καταφερεις και κανεις 7 τοτε την αλλη βδομαδα ξαναβαζεις 200 και προσπαθεις για 12 δευτερα.Αν περασεις τα 12 δευτερολεπτα τοτε ανεβαζεις κιλο.
Ο δεικτης του οτι αυξανεσαι σε μυικη μαζα και δυναμη ειναι η προοδος που κανεις στις στατικες σου καθε βδομαδα.Αν ανεβαζεισ κιλα σημαινει οτι η δυναμη σου αυξανεται το ιδιο και η μαζα.Αν σε 1 οι περισσοτερες ασκησεις εισαι στασιμος η ακομα χειροτερα κρατας λιγοτερα απο την προηγουμενη φορα τοτε παραλειπεις αυτη την ασκηση για μια βδομαδα και δοκιμαζεις την μεθ'επομενη εβδομαδα.
Κρατηστε ημερολογιο με κιλα που αρχισατε δευτερολεπτα που κρατατε κλπ
Ετσι θα διαπιστωνετε την προοδο σας.
Ενδεικτικα σας αναφερω μερικα δικα μου κατορθωματα

30 Νοεμβριου Α προπονηση
Στρατιωτικες πιεσεις καθιστος σμιθ στατικη 6 δευτερολεπτα 170 κιλα μετα απο 20 μερες στην ιδια ασκηση στατικη 210 κιλα

Ελξεις τροχαλιας με το ενα χερι στατικη 70 κιλα 8 δευτερα μετα απο 20 μερες στατικη 90 κιλα για 9 δευτερα

Ελπιζω να σας κατατοπισα.Το προγραμμα ακουγεται ευκολο γιατι δεν κανεις επαναληψεις αλλα οποιος το δοκιμασει θα αλλαξει γνωμη συντομα

:affraid:

thegravijia
23-12-08, 19:31
Αυτο ειναι το πλανο προπονησης που σκοπευω να ακολουθησω φετος.Ελπιζω καποιοι να το βρουν χρησιμο
Σεπτεμβριος 10-8-6-15
Οκτωβριος,Νοεμβρης 50-75-100 de Lorme system
Δεκεμβριος Static Contraction
Γεναρης 5Χ5
Φλεβαρης Η.Ι.Τ
Μαρτης 5Χ5Χ5
Απριλης,Μαης bulk δλδ καθε βδομαδα κανω και αλλο προγραμμα ακολουθωντας την τακτικη 1 βδομαδα βαρια,1 μετρια,1 ελαφρια
Ιουνιος Η.Ι.Τ.



Hurricane38 αν μπορεις γραψε λιγα λογια κ για τα παραπανω προγραμματα που ανεφερες κ πως εφαρμοζονται κυριως...! :thumbup:

Steve KinG STyLe
23-12-08, 19:49
Τι ειναι παλι τουτο ολο με νεα κολπα μας ερχεσε :) :clap:
Δεν μας αναφερες ομως τα αποτελεσματα του προγραμματος δηλαδη ειναι για δυναμη η και βοηθαει και στην μυικη ανατηξη???Και τι αποτελεσματα ειδες πανω σου,σε βοηθησε να ανεβεις κιλα οταν ξανα γυρισες σε ενα κλασικο προγραμα?
Εμενα μου φαινεται πολυ ενδιαφερον επειδη ειναι ιδιετερα προτοτυπο.Ποσο χχρονο σε παιρνει η προπονηση?ελαχιστο λογικα.Δεν ξερω ομως κατα ποσο σου βγαζει ενδιαφερον στην προπονηση...
Παντως :thumbup: μπραβο που τα αναλυεις,και πιθανοτατα χωραει μια δοκιμη.Αντε τωρα ποιο να πρωτο αρχισω :lol:


P.S ρε thegravijia σου ειπα και στο αλλο τοπικ τα εχει ποσταρει ηδη ο ανθρωπος ψαξε στις επομενες σελιδες...

thegravijia
23-12-08, 20:15
P.S ρε thegravijia σου ειπα και στο αλλο τοπικ τα εχει ποσταρει ηδη ο ανθρωπος ψαξε στις επομενες σελιδες...[/quote]

:army2:

RUHL
23-12-08, 21:03
KΑΠΩΣ μου θυμηζει το isometronics σε μερικα σημεια αλλα νομηζω ειχα ενα βιντεο με αυτη την τεχνικη αν και ο τυπος ηταν πετσι και κοκαλο στο βιντεο :lol: μαξ κοσταξιον λεγοταν τωρα καπως ετσι αν θυμαμε καλα αυτο ποιο πολυ για δυναμη ειναι σωστα?

Hurricane38
23-12-08, 21:58
Κι οχι μονο.Κοιτα βασικα δεν υπαρχει προπονηση για δυναμη και προπονηση για μαζα μονο.Οταν αυξανεται η δυναμη αυξανεται και η μαζα.Και για να γινει αυτο χεριαζεται το μυικο συστημα να δεχεται εξαιρετικα μεγαλα φορτια βαρους μεχρι τα ορια του για να μπορεσει να δωσει ο εγκεφαλος ερεθισμα για μυικη αναπτυξη.
Εχεις δικιο το προγραμμα ειναι ισομετρικο.Ειναι δυσκολη προπονηση και το μειονεκτημα της ειναι οτι ανεβαζει πολυ την αρτηριακη πιεση στιγμιαια.
Το πλεονεκτημα ειναι οτι μαθαινεις να μη φοβασαι το βαρυ κιλο και οτι ειναι κατι εντελως νεο για το σωμα ειδικα το δικο σου που καταπονειται χρονια.Νομιζω πως θα ειναι ενα καλο σοκ για τουσ μυς οποιουδηποτε θελει να το δοκιμασει

Τα λινκ για τα αλλα προγραμματα ειναι εδω
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3044
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3566
http://www.ironguru.com/10-8-6-15-vince-gironda-training-course
http://www.geocities.com/elitemadcow1/5x5_Program/Linear_5x5.htm

slaine
23-12-08, 23:02
το σύστημα αυτό το εφήρμοζε ένας φίλος μου που ήταν μπραντεφερίστας.

δεν έκανε μόνο αυτό βέβαια άλλα έκανε πολλές ασκήσεις στατικά. στόχος βέβαια γι αυτόν ήταν η δύναμη αλλά είχε εκπληκτικό σώμα (πόδια και όλα κομπλέ).

παράδειγμα προπόνησης δικεφάλων έτσι για να καταλάβετε:

8 σετ των 6-8 επαναλήψεων μονόζυγο :shock: και στο καπάκι 6-8 σετ των 8-10 επαναλήψεων κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες στριφτά εναλλάξ.

μετά από αυτα έκανε στατικά είτε με κιλά με μπάρα για δικέφαλα είτε με τον προπονητή του ο οποίος ήταν απλά ο πιο δυνατός άνθρωπος στα χέρια που υπάρχει :bbbiceps: να του κρατάει κόντρα ο ίδιος για συγκεκριμένο χρόνο με συγκεκριμένα δευτερόλεπτα διάλλειμα.

ήταν πιστσιρικάς όταν τα έκανε αυτά αλλά απίστευτα δυνατός και επίσης νατουράλ

Hurricane38
23-12-08, 23:45
Δοκιμασε το δεν θα χασεις θα αναπτυχθεις στα σιγουρα.Με αυτο το προγραμμα μου συμβαινει κατι περιεργο.Ενω νομιζω οτι φευγοντας απο το γυναστηριο οτι δεν εχω κανει προπονηση εντουτοις οταν ξυπναω το πρωι ειμαι τουμπανο εξαιρετικα πρησμενος πραγμα που μου δημιουργει μια ευχαριστη αισθηση που δεν ειχα ξανανιωσει με αλλο προγραμμα.Αν καποιος ξερει αν αυτο ειναι καλο η οχι ας πει τη γνωμη του

Georges
24-12-08, 00:07
Η προπόνησή σου εκείνη τη μέρα είναι αποκλειστικά ισομετρική; Επίσης κάνεις ζέσταμα πριν μπεις; Και αυτό με τη δύναμη που αναφέρεις, έχει αντίκτυπο και στη δύναμη όταν κάνεις κανονικές ασκήσεις ή μόνο στις ισομετρικές;
Thanks

Hurricane38
24-12-08, 12:12
Το ζεσταμα που κανω ειναι ισομετρικο κι αυτο δλδ κραταω στατικη παλι αλλα με πολυ λιγοτερα κιλα και για πιο πολλα δευτερολεπτα.
Με το στατικ ειναι απιθανο να τραυματιστεις καθ'οτι δεν κανεις επαναληψεις απλα κρατας το βαρος στο πιο δυνατο σου σημειο για καποια δευτερολεπτα.
Το ζεσταμα γινεται κατα τη γνωμη μου για την κυκλοφορια τουαιματος για να ανεβαζει η καρδια παλμους γιατι δεν ειναι φρονιμο να ανεβαινουν οι παλμοι αποτομα.Επισης καλο δεν ειναι ουτε για τους μυς.Εδω το αμαξι σου και το ζεσταινεις καθε πρωι που ξεκινας για τη δουλεια σου στο σωμα σου δεν θα το κανεις?
Η δυναμη που κερδιζεις (δεν θα το πιστευεις ποση δυναμη.Εχεις σηκωσει -κρατησει πανω απο 200 κιλα στις βασικες ασκησεις τωρα τελευταια?)
Η δυναμη λοιπον ειναι σε ολες τις βασικες ασκησεις που κανεις στατικ αλλα δεν αποκλειεται να ειναι και σε ολη την γκαμα των ασκησεων(προσωπικα δεντοχω δοκιμασει)
Το στατικ ειναι εξαιρετικος τροπος προπονησης.Προσωπικα το κανω κοντα 1 μηνα και επειδη καποιος με ρωτησε αν εχει αποτελεσματα πανω μου σας λεω οτι εχω παρει μαζα και σχημα και παρα μα παρα πολυ δυναμη τοσο που αν το κανετε δεν θα πιστευετε στον εαυτο σας οτι ειστε τοσο δυνατοι.
Δοκιμαστε το λοιπον και να ειστε παντα ετοιμοι να εξηγησετε σε ολους αυτους που θα σας κοιτανε απορημενοι στο γυμναστηριο με την ερωτηση ζωγραφισμενοι στα προσωπα τους
"Μα καλα τι κανει τωρα αυτος?"

billys15
24-12-08, 15:50
Φωτη εγω προβληματιζομαι στο αν τελικα εχεις τοσο μεγαλη αναπτυξη δυναμης οταν ξαναμπεις στα "παραδοσιακα" προγραμματα.Εχεις δοκιμασει να κανεις για επαναληψεις καποια ασκηση,μονο ετσι για να δεις αν οντως ανεβηκες πολυ?

Γενικα παντως μ'αρεσει το σκεπτικο του προγραμματος.

Hurricane38
24-12-08, 16:02
Κοιτα η δυναμη αποτελέιται απο 3 κινησεις.Τη θετικη,την αρνητικη και τη στατικη.Πρεπει να γυμνασεις και τις 3 φασεις της δυναμης για να εχεις αποτελεσματα.Το στατικ ειναι καλο.Δοκιμασε το ο ιδιος καιθα καταλαβεις.Εμενα μου εκανε καλο.Απο την αλλη μερια τωρα εγω δεν ειμαι εσυ.
Θελω να πω πως ο καθενας μας ειναι διαφορετικος,αλλα εσυ δεν χανεις τιποτα δοκιμαζοντας το.Ενα πραγμα να ξερεις παντως.Οταν ανεβαινει η δυναμη τοτε ανεβαινει και η μαζα αλλιως θα ειχαμε ολοι τεραστιους τετρακεφαλουσ κοβοντας βολτες γυρω γυρω απο το σπιτι μας :shifty:
Γι αυτο θεωρω το Η.Ι.Τ. καλο προγραμμα γιατι ετσι οπως γινονται οι επαναληψεις δλδ 5 δευτερολεπτα θετικη κινηση,2 δευτερολεπτα στατικη στην κορυφη της κινησης και 5 δευτερολεπτα αρνητικη εξαντλει το μυικο συστημα με 2 σετ.Μπορει να κανω και λαθος ομως!!!!!!!
Θα το δοκιμασω σε καμμια 10 μερες και θα σου πω λεπτομερειες.
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΡΕ ΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

napstor
24-12-08, 23:06
μαλλον θα το κανω και εγω.οι εφηβοι ειναι καλο πριν ξεκινησουν προγραμμα μαζας να κανουν δυναμη οπως ειχε πει και καποιος αλλος και τι καλυτερο για να ανεβεις δυναμη?πολυ καλο :awesome: :bowdown:

embrance
25-12-08, 00:07
Μολις τελιωσω τον μηνα με το τωρινο μου προγραμα θα κανω μια δοκιμη και με αυτο! 8)

Hurricane38
25-12-08, 13:25
Χαιρομαι παρα πολυ.Δεν θα το μετανιωσετε.Θα παθετε την πλακα σας σας το εγγυωμαι.Δοκιμαστε το και πεστε μας τη γνωμη σας

Steve KinG STyLe
25-12-08, 13:27
Θα το κανω και εγω,αν και δεν θα το κρατησω παρα πολυ οχι πανω απο 3-4βδομαδες δεν με παιρνει,αλλα θα πω και εγω εντυπωσεις...

Φωταρα το 3*3 το εχεις δουλεψει ποτε?Σκεφτομαι να το κανω τωρα για αυξηση δυναμης τι αποψη εχεις??? :)

Hurricane38
25-12-08, 14:37
http://www.bodybuilding.com/fun/mahler83.htm
Το 3Χ3 ειναι πολυ καλο.Σε γενικες γραμμες εσεις οι πιτσιρικαδες να κανετε προγραμματα δυναμης.
Εσυ πιστευεις πως κανοντας μονο προγραμματα δυναμης 10 μηνες το χρονο δεν θα αναπτυχθεις και δε θα βαλεις μαζα?
Τωρα αν κανεις σωστη διατροφη θα εχεις μαζα και μυς πολυ ψημενους γιατι τα προγραμματα δυναμης δουλευον τουσ μυς πολυ σκληρα.Αν κανεις τις βλακεις στη διατροφη που εκανα εγω(κι εξακολουθω να κανω) θα εισαι απλα χοντρος με σωμα

RUHL
25-12-08, 15:45
Εσυ πιστευεις πως κανοντας μονο προγραμματα δυναμης 10 μηνες το χρονο δεν θα αναπτυχθεις και δε θα βαλεις μαζα?
Δεν ειπε κανενας δεν θα βαλει η δεν θα παρει αναπτυξη απλος με προγραμμα για υπετροφια θα παρει ακομα περισσοτερη μαζα και με αυτο το σχολιο δεν ακυρωνω τα προγραμματα δυναμης ολα χρειαζοντε και τα ποσοστα που τα χρησημοποιεις αναλογως τους στοχους σου ποικηλουν

napstor
26-12-08, 00:46
Εσυ πιστευεις πως κανοντας μονο προγραμματα δυναμης 10 μηνες το χρονο δεν θα αναπτυχθεις και δε θα βαλεις μαζα?
Δεν ειπε κανενας δεν θα βαλει η δεν θα παρει αναπτυξη απλος με προγραμμα για υπετροφια θα παρει ακομα περισσοτερη μαζα και με αυτο το σχολιο δεν ακυρωνω τα προγραμματα δυναμης ολα χρειαζοντε και τα ποσοστα που τα χρησημοποιεις αναλογως τους στοχους σου ποικηλουνπαρα πολυ σωστα :awesome: :bowdown:

Hurricane38
26-12-08, 01:16
Τι να πω.Φυσικα και ξερετε καλυτερα απο μενα και μαλλον εχετε δικιο μιας κι εγω με το De Lorme για 2 μηνες ειδα τρελλη διαφορα στο σωμα μου οποτε εχεις δικιο.

embrance
20-01-09, 17:39
Τι να πω.Φυσικα και ξερετε καλυτερα απο μενα και μαλλον εχετε δικιο μιας κι εγω με το De Lorme για 2 μηνες ειδα τρελλη διαφορα στο σωμα μου οποτε εχεις δικιο.
Πιδες εχει κανεις κανα λινκ για το De Lorme?Ψαχνω στο Γουγλη και μου βγαλι κατι για...GPS....lol

Steve KinG STyLe
20-01-09, 17:46
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3566
Αλητη ειμαστε εξελιγμενο forum πλεον :bowdown:

embrance
26-01-09, 17:49
hurricane Μιας και δεν εναφερεις καποια ασκηση για την Β ημερα,θα ηθελα να σε ρωτησω...Με αυτο το συστημα δηλαδη μπορουμε να το εφαρμοσουμε σε ολες ις ασκησεις ακριε να μεινουμε στο στατικο κομμαι χωρια να "κλειδωσουν" τα κοκαλα?Πχ για δικεφαλους,αν κανω σφυρια η ελξεις με την μπαρα και την κρατησω σταθερη,το ιδιο αποτελεσμα δεν θα εχει?Επισης μπορω να αλλαζω την ασκηση ανα 2 εβδομαδες η να την αφησω ιδιια για ολο τον μηνα και μετα?

Hurricane38
26-01-09, 22:23
Συγκεντρωσου στις βασικες ασκησεις και μην τις αλλαζεις.Δεν συνηθιζει το σωμα.Αυτα που λενε δεν ισχυουν.Οι παουερλιφτερς για χρονια κανουν τις ιδιες ασκησεις.
Μερικες ασκησεις
Επικλινης παγκος
Εμπροσθολαιμιες στο σμιθ
κωπηλατικη με μπαρα στο σμιθ
λεγκ πρες
Λεγκ κερλ
ελξεις με μπαρα ορθιος (δικεφαλα)
σχοινια στην τροχαλια τρικεφαλων
Δωσε μου το μαιλ σου αν θελεις να σου στειλω το βιβλιο οπου τα γραφει αναλυτικα

embrance
26-01-09, 23:27
Οκ παρε το:embrance@gmail.com 8)

napstor
15-02-09, 00:38
λοιπον παιδια αποφασισα να κανω το στατικ για να ανεβω σε κιλα και μυϊκη μαζα.αν θα λειτουργησει πανω μου θα δειξει.εχω ενα ενδοιασμο πανω στις ασκησεις.ποιες να κανω?
πλατη
τρικεφαλα
δικεφαλα
ποδια
γαμπες
ωμοι
τραπεζιοι
στηθος
κοιλιακοι
:???:
:help:

napstor
15-02-09, 23:14
καποιος?εσυ huricane που εχεις κανει το προγραμμα? :help:

Hurricane38
16-02-09, 19:40
Για στηθος επαιζα επικλινη παγκο με μπαρα
Για πλατη κωπηλατικη με μπαρα ξαπλωμενος μπρουμητα σε επικλινη παγκο
για ωμους καθιστες στρατιωτικες πιεσεις στο σμιθ
για δικεφαλα καμψεις με ισια μπαρα ορθιος
Για τρικεφαλους σχοινια στην τροχαλια
Για ποδια δεν εκανα στατικ επειδη εχω προβληματα αλλα δεν κανεις σκουωτ αλλα λεγκ εξτενσιον και λεγκ πρες
Για γαμπες μην κανεις στατικ

GiorgosM
16-02-09, 20:06
Παιδια σημερα εκανα μαζι με τον napstor την πρωτη προπονηση static. Ελπιζω να καναμε σωστη προπονηση :lol: ... Παντως αν και παρατηρησα οτι οση ωρα κρατουσα τα κιλα γυμναζοτανε το που μερος του σωματος προπονουσα, τωρα νιωθω σαν να μην εκανα προπονηση, δεν εχω πιαστει καθολου... Βασικα καναμε το εξης: Ας πουμε για τα ποδια, καναμε 1 set πρεσσα με 80kg (εγω, ο αντωνης 100) για 15δευτερολεπτα (αρα πρεπει να ανεβασω κιλα την επομενη φορα)...Στηθος πιεσεις ισιου παγκου στο smith με 50kg 1set με 12-13 δευτ

Γενικα καθε μυικη ομαδα:1ασκηση, 1set, Xδευτερόλεπτα
Αυτο δεν πρεπει να κανουμε κανονικα?????

Steve KinG STyLe
16-02-09, 20:17
Να τον τσακωσαμε τον napstor τον αληταρα που μας ελεγε 110κιλα παγκο :rabbit: :rabbit: Πλακιζω.
Καλη συνεχεια παιδια και ανοιξτε κανα log αν θελετε :army1: [/list]

GiorgosM
16-02-09, 20:34
Αυτη την εβδομαδα το προγραμμα ειναι περισσοτερο δοκιμαστικο... Απ'την αλλη εβδομαδα θα ανοιξω + log... :green: :green:
Σε κανενα μηνα θα κανω μια δοκιμη με κλασσικη προπονηση για να δω αν οντως δουλεψε το προγραμμα :unsure: :unsure: :unsure:

Hurricane38
17-02-09, 00:23
10 δευτερολεπτα κατα μεσο ορο πρεπει να κρατας το βαρος και να εγκαταλειπεις επειδη δεν μπορεις να κρατησεις αλλο οχι επειδη περασαν τα 10 δευτερα.Αυτο ειναι και το κλειδι.Αν κρατησεις 7 η 6 η 5 την επομενη φορα ανεβαζεις παλι κιλα αλλα λιγα π.χ.5 κιλα πανω
Την επομενη φορα θα ειστε πολυ μα πολυ δυνατοτεροι και οι 2 σας.
Θυμηθειτε κραταμε 10 δευτερολεπτα το ΜΑΞΙΜΟΥΜ βαρος που μπορουμε να κρατησουμε στο χρονο αυτο και οχι οτι απλα βαζουμε ενα ανετο κιλο και κραταμε σα μα......κες για 10 δευτερα ενω μπορουμε για 100

Exci
17-02-09, 00:34
Θυμηθειτε κραταμε 10 δευτερολεπτα το ΜΑΞΙΜΟΥΜ βαρος που μπορουμε να κρατησουμε στο χρονο αυτο και οχι οτι απλα βαζουμε ενα ανετο κιλο και κραταμε σα μα......κες για 10 δευτερα ενω μπορουμε για 100
Θεωρω οτι ειναι η ιδια φιλοσοφια με τις συνηθισμενες επαναληψεις..πχ 8 επαναληψεις με τετοιο βαρος ωστε στην τελευταια να εισαι -> :liftheavy:

napstor
17-02-09, 00:51
εγω ψιλοφοβηθηκα στην αρχη επειδη δεν ειχα ξανακανει το προγραμμα και δεν εβαλα καλα κιλα.την επομενη πολυ περισσοτερα :hantel:

mitsakos
17-02-09, 01:16
νομιζω στο βιβλιο του bruce lee ελεγε οτι ακολουθουσε αποκληστικα αυτο το προγραμμα..

Hurricane38
17-02-09, 05:19
Δεν το γνωριζω αν το χρησιμοποιουσε και ο Μπρους Λη.
Ειναι ομως πολυ καλο προγραμμα για δυναμη και θα βοηθησει αυτους που θα το κανουν

GiorgosM
17-02-09, 21:54
10 δευτερολεπτα κατα μεσο ορο πρεπει να κρατας το βαρος και να εγκαταλειπεις επειδη δεν μπορεις να κρατησεις αλλο οχι επειδη περασαν τα 10 δευτερα.Αυτο ειναι και το κλειδι.Αν κρατησεις 7 η 6 η 5 την επομενη φορα ανεβαζεις παλι κιλα αλλα λιγα π.χ.5 κιλα πανω
Την επομενη φορα θα ειστε πολυ μα πολυ δυνατοτεροι και οι 2 σας.
Θυμηθειτε κραταμε 10 δευτερολεπτα το ΜΑΞΙΜΟΥΜ βαρος που μπορουμε να κρατησουμε στο χρονο αυτο και οχι οτι απλα βαζουμε ενα ανετο κιλο και κραταμε σα μα......κες για 10 δευτερα ενω μπορουμε για 100

Βασικά βαλαμε κιλα και τα κρατησαμε για οση ωρα μπορουσαμε...Μπορει να εβγαιναν 15-18 δευτ μερικες φορες...Δηλαδη δεν τα παραταγαμε εαν μπορουσαμε κι αλλο βαρος. Απλα ηταν πρωτη φορα και δεν ξεραμε ποσα κιλα να παιξουμε σε καθε ασκηση...

napstor
18-02-09, 00:04
παντως οταν θα ειναι να αλλαξουμε το προγραμμα ειναι σιγουρο οτι με μια προπονηση την εβδομαδα θα ειμαστε ενταξει?και τι ασκησεις θα κανουμε τοτε που λεει για 3 σε καθε μυϊκη ομαδα? :???: