PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσκολια στην προπονηση λογο ''βαριας'' εργασιας



thegravijia
21-05-15, 19:49
γεια χαρα σε ολους μετα απο λιγο καιρο:P
οπως λεει και ο τιτλος τον τελευταιο καιρο εχω μεγαλη δυσκολια στο να κανω προπονηση λογο οτι εργαζομε σε εργοστασιο και η δουλεια ειναι πολυ βαρια οποτε λογικο οταν πηγαινω σπιτι να μην μπορω να παω για προπονηση.
εχεις κανεις το ιδιο θεμα και πως το αντιμετωπισε?
παρακαλω προτεινεται λυσεις και ιδεες

gymele
21-05-15, 19:52
Power nap και καφεινη σε χαπια κανει θαυματα.

Αν και με τον καιρο θα προσαρμοστεις.

thegravijia
21-05-15, 19:54
power nap τι ειναι και καφεινη σε χαπια που βρισκω ? σε μαγαζι με συμπληρωματα ? δημιουργουν αυπνια ?

vaggan
21-05-15, 20:01
γεια χαρα σε ολους μετα απο λιγο καιρο:P
οπως λεει και ο τιτλος τον τελευταιο καιρο εχω μεγαλη δυσκολια στο να κανω προπονηση λογο οτι εργαζομε σε εργοστασιο και η δουλεια ειναι πολυ βαρια οποτε λογικο οταν πηγαινω σπιτι να μην μπορω να παω για προπονηση.
εχεις κανεις το ιδιο θεμα και πως το αντιμετωπισε?
παρακαλω προτεινεται λυσεις και ιδεεςτο σπλιτ για εσενα ειναι αναγκαιοτητα θα σου προτεινα ενα μυ την μερα με οχι πανω απο 9-12 σετ τις μεγαλες μυικες και 6-9 τις μικρες πρεπει να βεβαιωνεσαι οτι εχεις αρκετη καυσιμη υλη βασισου στον συνθετο υδατανθρακα εκμεταλευσου παντα τις μερες που εχεις ρεπο για να πας για προπονηση πχ αν κυριακη ρεπαρεις και εχεις και μια μερα μεσα στη βδομαδα ρεπο θα κανεις γυμναστικη:welcome:

thegravijia
21-05-15, 20:15
μπα vaggan δεν παιζει καθε μυικη με τιποτα καθε μυικη ξεχωριστα ... το πολυ να γινουν 3προπονησεις μια μεσα στη βδομαδα και σαβατο-κυριακη οι αλλες δυο

beefmeup
21-05-15, 20:17
3 η 4 φορες την εβδομαδα upper/lower.

Metalhead|T|
21-05-15, 20:41
κλασσικό push pull legs...

καφεινη της scitec ή καποια παρομοια με 6εως10ευρω απο μαγαζιά με συμπληρώματα...(αν και δεν ειναι κ αναγκαία )

power nap ειναι μια νεα ''τεχνικη" για να κόβεις μισαωρα υπνάκια,και να εισαι πιο φρέσκος κλπ κλπ γκουγκλαρε το να μάθεις 2-3 πραγματα..

Χριστοφορος123
21-05-15, 20:46
Fullbody Imo μερα παρα μερα...επελεξε βασικες ασκησεις. Το push/pull/legs 3 day δεν λεει τιποτα αν εισαι φυσικος εκτος κ αν το κανεις 5 φορες.

johny_8
21-05-15, 20:56
ειχα παρομοιο θεμα. δουλευα κανα 8μηνο 12 ωρα χειρωνακτικη εργασια. το μονο που έκανα ήταν μια ασκηση βασικη (παγκος,ohp,καθισμα,αρσεις) τη μερα κ σπανια καμια βοηθητικη και τελος.σε 30 λεπτα έφευγα.

Χριστοφορος123
21-05-15, 21:00
Αυτο που λεει ο Johny... Κανει κατι σε φαση
A Squat, bench, row
B Front squat, OHP, deadlift, weighted chinups

AxBxAxx και BxAxBxx με χ οι μερες ξεκουρασης.

Εγω θα επαιζα και χαμηλες επαναληψεις να μη διαλυθω.

NikosSav
22-05-15, 00:27
Φίλε μου ότι και να κάνεις μόνο η συνέχεια θα σε βοηθήσει.
Καλοκαίρι δουλεύω σε κατάστημα με πλακάκια και τέτοια πράγματα και βδομάδα με τη βδομάδα ήμουν όλο και καλύτερα. 6 μέρες δουλείας και 5 προπονήσεις μέσα στη βδομάδα.

niksamaras
22-05-15, 00:51
Δουλευα σε μηχανουργειο για περιποθ 4 μηνες, και ητανε αρκετα βαρια δουλεια οπως μπορεις να φανταστεις, χωρια η ορθοστασια. Η καλη διατροφη θα κανει θαυματα στην αποθεραπεια σου, οπως επισης ο πολυς υπνος. Το προγραμμα μου ητανε: 6 παρα τεταρτο σηκωνομουνα, επιανα δουλεια 7, στης 4 το απογευμα ημουνα σπιτι, εκανα μπανιο και ετρωγα, και το αργοτερο 5:30 κοιμομουν. Ξυπνουσα γυρω στης 7:30, και περιπου στης 8:30 πηγαινα για προπονηση. 10 το αργοτερο ημουνα σπιτι, μπανιο, ετρωγα, 11 παρα τεταρτο το αργοτερο κοιμομουν. Την Τεταρτη που δεν ειχα προπονηση, επεφτα για υπνο απο τις 9:30. Μηδενικος προσωπικος χρονος μεσα στην εβδομαδα, ομως οι προπονησεις πηγαινανε μια χαρα. Επισης, σε τετοιεσ επριπτωσεις ΔΕΝ θα συμιστουσα καφεινη, μιας και ειναι ιδιαιτερα εθιστικη, και με τον χρονο θα πρεπει να αυξανεις την δοσολογια, ωστε να εχεις τα ιδια αποτελεσματα. Γενικα, ειμαι κατα των διεγερτικων, οποτε ισως να ειμαι αντικειμενικος :P Καλη δυναμη σου ευχομαι!

thegravijia
22-05-15, 20:45
Fullbody Imo μερα παρα μερα...επελεξε βασικες ασκησεις. Το push/pull/legs 3 day δεν λεει τιποτα αν εισαι φυσικος εκτος κ αν το κανεις 5 φορες.

απο που προκυπτει αυτο ? οτι το push pull δεν λεει τιποτα αν εισαι φυσικος

χαπια καφεινης προκαλουν αυπνιες ??

vaggan
22-05-15, 20:52
Power nap και καφεινη σε χαπια κανει θαυματα.

Αν και με τον καιρο θα προσαρμοστεις.στο εργοστασιο θα κανει παουερ ναπ??στην χειροτερη θα τον απολυσουν:rolf::rolf:

Χριστοφορος123
23-05-15, 12:55
απο που προκυπτει αυτο ? οτι το push pull δεν λεει τιποτα αν εισαι φυσικος

χαπια καφεινης προκαλουν αυπνιες ??

Δε λενε τιποτα λογω συχνοτητας. Με 1 φορα την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα δν εχεις την υπερτροφια που θα εχεις σε Upper/lower η fullbody. Και μην ακουσω εξαρταται το ατομο γτ δεν εξαρταται.

vaggan
23-05-15, 13:15
Δε λενε τιποτα λογω συχνοτητας. Με 1 φορα την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα δν εχεις την υπερτροφια που θα εχεις σε Upper/lower η fullbody. Και μην ακουσω εξαρταται το ατομο γτ δεν εξαρταται.εγω με μια φορα την εβδομαδα ειχα καλυτερη υπερτροφια απο απερ λοουερ καλυτερα πρηξιματα καλυτερη αναρρωση και ενοιωθα οτι πραγματικα εκανα δουλεια στο σωμα το απερ λοουερ με λαχανιαζε περισσοτερο αλλα οι μυες πιο ατονοι γινονταν και η αισθηση κανω λιγο απολλα δεν μου πολυ αρεσε

Χριστοφορος123
23-05-15, 13:22
Ειχες καλυτερη υπερτροφια, λογω του οτι τοσα χρονια εκανες αυτο τωρα αν κανεις σπλιτ μετ απο 15 χρονια βαρη τι υπερτροφια να εχεις.. Η μεγαλυτερη συχνοτητα στους φυσικους δουλευει καλυτερα.

vaggan
23-05-15, 13:44
ε τοτε μαλλον ειμαι ο τρελλος της παρεας και δεν ξερω τι μου γινεται :turtle:εσυ σταθηκες μονο στην υπερτοφια στο οτι οι μυς ατονισαν το ειδες?η οτι δεν ενοιωθα την ιδια πληροτητα?δεν επικεντρωνεσαι καλα στις μυικες ομαδες με απερ λοουερ τουλαχιστον εγω δεν ειχα το ιδιο φοκους

Χριστοφορος123
23-05-15, 14:01
Το πριξιμο δεν εχει καμια σημασια. Εμενα τα ποδια μου δεν ειχαν ποτε πριξιμο και ειναι δυνατο σημειο ουτε τα ενιωθα ποτε στα squat και κανω μονο squat.

vaggan
23-05-15, 14:45
Το πριξιμο δεν εχει καμια σημασια. Εμενα τα ποδια μου δεν ειχαν ποτε πριξιμο και ειναι δυνατο σημειο ουτε τα ενιωθα ποτε στα squat και κανω μονο squat.εμενα παλι οι μυικες ομαδες που πρηζονται καλυτερα εχουν και την γενικοτερα καλη μυικη αναπτυξη αλλα και ετσι να ειναι αλλη ικανοποιηση παιρνεις αν εχεις πρηξιμο ειναι μια ενδειξη χειροπιαστη οτι εκεινη την ωρα χτυπας την μυικη ομαδα ενας λογος που αφησα το απερ λοουερ ηταν οτι ενοιωθα μεν κουραση και οτι δουλευα εντονα αλλα στο τελος ηταν σαν να εκανα λιγο απολα εμενα μου αρεσει ενα η δυο απο πολυ αν ηθελα να γυμνασω το σωμα δυο φορες παλι σπλιτακι τριων ημερων με μια παυση θα εκανα:welcome: