PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσπάθεια για φυσιολογικό bodybuilding



Linuxmaniac
26-05-15, 10:54
Χαιρετώ παιδιά,

έκανα μόλις εγγραφή στο site για να ρωτήσω κάποια πράγματα καθώς όπως έχει διαβάσει κι από άλλους χρήστες εδώ μέσα, γυμναστής να ξέρει και να ασχοληθεί μαζί σου, δύσκολο...
Οπότε μιας και υποθέτω είστε αρκετοί γνώστες εδώ μαζεμένοι, ρωτάω:

Είμαι 32 χρονών, 71 κιλά, 1.79 ύψος. Φυσιολογικό λοιπόν με λες.
Ασχολούμαι με μπάσκετ και βλέπω ότι πλέον είμαι αργός (από τη μια μέρα στην άλλη ρε παιδάκι μου λες και μόλις πάτησα τα 32 πήρα 50κιλά!!) οπότε θέλω να μειώσω λίγο το λίπος πάνω μου, γράμμωση, ειδικά το πλαϊνό σωσίβιο στη μέση,
αλλά και να πάρω κάποιο όγκο. Πάλι σε σχέση με το μπάσκετ, να σπρώχνω καλύτερα, να πάρω λίγη μυική δύναμη. Δε θέλω λοιπόν ούτε να γίνω φέτες σε μια μέρα, ούτε να πετάξω τέτοια μούσκουλα να φοβούνται οι άλλοι στην παραλία. Θέλω να μειώσω λίγο το λίπος, να γραμμωθώ λίγο να φαίνομαι και ωραία, δε θα πω όχι, και ίσως να πάρω λίγο όγκο. Αλλά υποθέτω bodybuilding θεωρείται κι αυτό, και να μη με θεωρήσετε ότι δεν ανήκω στο φόρουμ.

Είμαι εργαζόμενος, έχω ψάξει και έχω βρει και αρκετά προγράμματα διατροφής και εκγύμνασης, το topic μου είναι "Προσπάθεια για φυσιολογικό bodybuilding" γιατί δε μπορώ να τρώω 6-7 φορές την ημέρα σαλάτες και κοτόπουλα. Σας παραθέτω λοιπόν τι πρόγραμμα ακολουθώ και θέλω να μου πείτε αν εν τέλει γίνεται τίποτα ή κυρίως στο αν δεν ακολουθήσω στρατιωτικά κάποιο πρόγραμμα ή δεν κόχω μαχαίρι τα αλακρεμ δε θα γίνει τίποτα και τσάμπα κουράζομαι.

Μέρα 1:
09.30 πρωινό 6-7 αυγά, 1 εκ των οποίων με τον κρόκο, σπάνια καμιά φέτα ολικής με φυστικοβούτυρο
12.00 μπάρα δημητριακών, καφές σκέτος ή όχι τόσο συχνά τοστάκι με γαλοπούλα και τυρί light
15.00 φαγητό, ό,τι έχει η γυναίκα που δε θα είναι αλακρεμ κτλ αλλά φυσιολογικό φαϊ μιας οικογένειας πχ κοκκινιστό με καστανό όμως ρύζι, ή μακαρόνια σικάλεως με κιμά ή μπριζόλα ή όσπρια και μισή σαλάτα, φρούτο.
17.30 μπάρα δημητριακών ή σπάνια σκέτο μοσχαρίσιο μπιφτέκι ή μήλο
18.00 - 20.30 μπάσκετ και 5-6 γύρους στο στάδιο μέτριας προς παραπάνω έντασης
20.30 - 21.30 προπόνηση
21.45 6-7 αυγά, 1 εκ των οποίων με τον κρόκο και μια μπανάνα
22.30 φρούτο ή αν πεινάω τοστάκι ολικής με γαλοπούλα και ίσως μοσχαρίσιο μπιφτέκι μέσα
00.00 γιαούρτι με ξηρούς καρπούς, γκόντζι μπέρι, καρύδια κλπ

Μέρα 2:
Τα ίδια χωρίς προπόνηση, άντε ίσως να πάω για μπάσκετ και πιο σπάνια τρέξιμο γήπεδο πάλι

Και συνεχίζω έτσι τα ίδια 3η μέρα 4η κτλ. Δείτε λοιπόν ότι προσπαθώ μέσα σε ένα φυσιολογικό κύκλο εργαζόμενου να βελτιώσω λίγο το σώμα μου, δε μπορώ να τρώω κοτόπουλα συνέχεια ή να σταματώ τη δουλειά για τονοσαλάτες ή τι άλλο τα ενδιάμεσα γεύματα. Μια μπάρα δημητριακών πχ πιάνεται για γεύμα;

Και προπόνηση κάνω σπίτι.
Κάμψεις 3-4 σετ (όσα αντέξω) των 17 επαναλήψεων
Κοιλιακούς ροκανίσματα 3-4 σετ (όσα αντέξω) των 20 επαναλήψεων (μπροστινούς και πλαϊνούς)
Έχω πάρει και 5κιλα βαράκια και κάνω 3 σετ των 15 επαναλήψεων
- dumbbell biceps curl
- dumbbell concentration
- dumbbell hammer curl
- dumbbell flys
- dumbbell pullover
- bent over raises
- dumbbell raises
- lateral raises
- one dumbbell triceps
- triceps kickbacks
- vertical triceps extensions
Είναι 11 ασκήσεις αυτά βλέπω, κάνω 6-7 κάθε φορά τυχαία, κάμψεις και κοιλιακούς κάνω πάντα κάθε 2η μέρα που προπονούμαι.

Πως το βλέπετε; Μπορεί να γίνει κάτι ή τσάμπα μπούχτισα στα αυγά επειδή τα άλλα είναι εντελώς που κάνω είναι ό,τι να 'ναι άρα δεν έχει νόημα;
Μπορεί να προτείνετε μικροαλλαγές που μπορεί να βοηθήσουν;
Κάπου διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι δεν κάνει πάνω από 2 φορές την εβδομάδα χέρια κι εγώ ουσιαστικά κάθε 2η μέρα χέρια και κοιλιακούς ουσιαστικά γυμνάζω, σωστά;

Χρήστος Τριανταφύλλου
26-05-15, 13:48
Καταρχην καλως ηρθες:welcome:
Να σου πω οτι εγω το καλυτερο μπασκετ μου το επαιξα 33-34 χρονων ,μετα τα 36 αρχισα να βλεπω μια πτωση με αργο κ φυσιολογικο ρυθμο ομως που μου επετρεψε να παιζω αξιοπρεπως για πολλα χρονια ακομα.
Τωρα θελεις να βελτιωσεις κ την μυικη σου κατασταση κ λογικο κ ωραιο ειναι αυτο ,να κανεις μουσκουλα κ να τρομαζεις τον κοσμο στην παραλια μην φοβασαι:P ,δεν υπαρχει περιπτωση!
Αυτο που θελεις εσυ ειναι να συνεχισεις το μπασκετ που σε ευχαριστει (κατι ξερω κ εγω.;)) κ πολυ απ οτι καταλαβα κ να κανεις κ ενα συμπληρωματικο προγραμμα με βαρη για τους λογους που ειπαμε.
Οταν ομως βλεπω οτι κανεις συνεχομενα απο τις 18.00 -21.30 συνεχη ασκηση με μπασκετ τρεξιμο κ βαρη ,δεν το βλεπω κ σαν την καλυτερη λυση για μυικη ενδυναμωση.
Τις μερες που θα επιλεξεις να κανεις μυικη ενδυναμωση να μην παιζεις κ μπασκετ συνχρονως ,ολα μαζι κ καλα δεν γινεται! Να κανεις ενα ισοροπημενο προγραμμα με ασκησεις κ οχι οτι νανε κ να δινεις ευκαιρια στο σωμα σου να αναρρωνει ,αλλιως τα αποτελεσματα θα ειναι ελαχιστα ,αναλογα βεβαια κ με τις σωματικες σου προδιαγραφες.
Την διατροφη σου δεν μπορεις να την πεις κ κακη ,μπορεις ομως να την βελτιωσεις παιρνοντας πολλες ιδεες κ βασικες γνωσεις μεσα απο εδω εαν διαβασεις.

Linuxmaniac
27-05-15, 11:05
Ok, θεώρησα το μπάσκετ πάντως ή το τρέξιμο σαν το διάδρομο που κάνουν πολλοί για ζέσταμα να ανέβει ο μεταβολισμός πριν κάνουν βάρη και γενικότερα προπόνηση γι' αυτό τα κάνω την ίδια μέρα, θα δοκιμάσω εναλλάξ αυτό που είπες.
Τα αυγά είναι οκ που τρώω τόσα ασπράδια κι ας μην κάνω κανενός είδους άθλησης κάποια μέρα;
Μετά την προπόνηση (εκτός των αυγών και της μπανάνας) αν προσέξετε δεν τρώω σχεδόν τίποτα, πότε φρούτα πότε γιαούρτι και πιο σπάνια τοστ γαλοπούλας. Νομίζω έχω παγιδευτεί μεταξύ να χάσω κιλά-λίπος για να δω γράμμωση και να φάω πράγματα για να πάρω λίγο όγκο και φοβάμαι ότι ούτε το ένα γίνεται σωστά ούτε το άλλο. ?
Κάνω αυτά που έγραψα εδώ και 1 μήνα, και είμαι στα 71 κιλά, συν πλην μισό κιλό κάθε πρωί που ζυγίζομαι, υποθέτω ότι είμαι λίγο πιο στεγνός στα χέρια. Φοβάμαι να φάω πράγματα περισσότερο μήπως γίνουν λίπος. Αντί να φάω πατάτες το βράδυ (οκ με ψάρι ή κάτι) που λένε αρκετές διατροφές, σκέφτομαι και τρώω καλύτερα φρούτο, ας μη φάω καθόλου υδατάνθρακες.
Πχ η γαλοπούλα που βάζω στο τοστάκι είναι αλλαντικό βραστό από σούπερ. Οι μπάρες δημητριακών είναι κι αυτές απλές ότι βρίσκω στο σούπερ. Είναι σωστό αυτό;

Feth
27-05-15, 12:14
Αν θες να χασεις κιλά καλύτερα να αποφυγεις τις μπαρες δημητριακων των σουπερμάρκετ, διότι τεινουν να είναι υψηλές σε σακχαρα και εχουν και αρκετες θερμιδες.
Τα ασπράδια είτε γυμνάζεσαι είτε όχι δεν προκειται να σου κανουν κακο στην υγεια σου αλλά ούτε και ο κρόκος που πολλοι τον φοβούνται.
Τα φαγητά δεν μπορούν να γίνουν λίπος ακομη και αν είναι το πιο ανθυγιεινο φαγητο, οι περισσοτερες θερμιδες από οσες καιει το σωμα σου θα προσθέσουν βάρος πανω σου.
Για βράδυ μπορείς να φας 100-200 γραμμάρια γιαουρτι 2% με 1 κ.σ φυστικοβουτυρο(ανακατεψε το φυστικ στο γιαουρτι), και θα εισαι gg.
Τελος και σημαντικοτερο ζυγισου ώστε να ξερεις με ποσες θερμιδες μενει το σωματικο σου βαρος σταθερο και βγαλε από αυτό το νούμερο θερμιδων 300-400 θερμιδες ώστε να χανεις 1-1,5 κιλάκι τον μήνα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
27-05-15, 12:33
Mια χαρα ειναι τα ασπραδια ,καθαρη πρωτεινη ειναι χωρις καποια επιβαρυνση αν κ τελευταιες μελετες λενε οτι κ ολοκληρα τ αυγα ειναι περισσοτερο ωφελιμα παρα επιβλαβη σε χοληστερινη κλπ.
Μετα την προπονηση ,πρωτεινη κ ενας υδατανθρακας για να σου ανεβασει τον γλυκαιμικο σου δεικτη ειναι οτι καλυτερο ,οποτε τα αυγα που τρως με την μπανανα εισαι οκ.
Γενικα προσπαθησε να τρως περισσοτερους συνθετους υδατανθρακες κατα την διαρκεια της ημερας με πρωτεινες κ το βραδυ κατι πρωτεινουχο με σαλατα μονο εαν φοβασαι μην παρεις περισσοτερο λιπος.
Καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις εαν ολο το πλανο της διατροφης σου ειναι σωστοτερο , δεν σου λεω για τελειοτητα γιατι οπως ειπες κ εσυ αυτο ειναι δυσκολο κ για ολους μας ,αλλα σωστοτερο!
Για τις μπαρες δημητριακων ειναι μια ευκολη λυση αν κ ειναι επεξεργασμενη τροφη ,αλλα μεταξυ τους υπαρχουν μεγαλες διαφορες.

Χριστοφορος123
27-05-15, 12:44
Κατα τη γνωμη μου, με 5κιλους αλτηρες δεν κανεις τιποτα οσο καλη διατροφη και να κανεις. Η διατροφη θα βοηθησει σχεδον αποκλιεστικα στο ποσοστο λιπους αλλα μαζα δε θα βαζεις οσο δεν αυξανεται η αντισταση. Επισης σιγουρα δε μπορεις νακ ανεις ποδια με αλτηρες και ποσο μαλλον light.

Giorgos04
27-05-15, 13:38
Επισης σιγουρα δε μπορεις νακ ανεις ποδια με αλτηρες και ποσο μαλλον light.

θεωρω πως μπορεις να γυμνασεις ποδια με αλτηρες.Σιγουρα οχι με τα 5κιλα.Αυτο τον καιρο ακολουθω ενα προγραμμα μονο με αλτηρες,και δουλευουν τα ποδια μου πολυ καλα!!

Χριστοφορος123
27-05-15, 13:46
Κυρίως για τα κιλά εννοούσα αλλά και πάλι αν θες μεγάλα πόδια δύσκολο να κάνεις squat με 60κιλους αλτήρες or smthing. Καλύτερα να φορτώνεις κιλά στη μπάρα .

Linuxmaniac
27-05-15, 13:56
Μα ήδη με τα 5κιλα και κουράζομαι, χρειάζομαι παραπάνω;
15 επαναλήψεις στο κάθε σετ τις βγάζω δεν τις βγάζω με τα 5κιλα.
Για τα πόδια δεν ξέρω αν μπορώ και τι να κάνω από σπίτι. Οι γάμπες μου είναι τούμπανο λόγω μπάσκετ, δεν ξέρω αν θέλω να πάρω στα πόδια ούτως ή άλλως.
Στήθος ώμοι πλάτη χέρια και καθόλου λίπος στην κοιλιά έχω προτεραιότητα.
Ακολουθώ το πρόγραμμα που ανέφερα από το πάσχα περίπου, από κιλά δεν έχει αλλάξει τίποτα, ώρες ώρες με βλέπω λίγο πιο στεγνό, ώρες ώρες λέω μήπως δε γίνεται τίποτα και ίσως κάτι κάνω πολύ στραβά για αυτό αποφάσισα να γραφτώ στο φόρουμ εδώ, να πάρω βοήθεια.

Πριν ξεκινήσω έπινα καφέδες γλυκούς και μια κοκακόλα κάθε μέρα στο φαγητό και το βράδυ σνίτσελ αλακρεμ πίτσες και ό,τι γούσταρα. Κατάφερα να το ρίξω στο μέτριο σταδιακά και τώρα σκέτο φρέντο καθημερινά, κόκα κόλα μια φορά το μήνα, πίτσες και αλα κρεμ επίσης ή και πιο σπάνια και θα περίμενα να έχει πέσει το λίπος μου, δεν κάνω αρκετά με την τωρινή διατροφή και άσκηση γμτ; Και εννοείται δεν περιμένω από μια μέρα στην άλλη θαύματα αλλά κοντεύει σχεδόν 2μήνες.

Χρήστος Τριανταφύλλου
27-05-15, 14:51
Εχει δικιο ο Χριστοφορος δεν το προσεξα για τους 5κιλους αλτηρες ,ηταν το πρωτο που επρεπε να επισημανω. Φιλε μου εαν δεν προσθεσεις αντισταση με κιλα δεν θα μπορεσεις να εχεις τα αποτελεσματα που θελεις ,απλα θα εχεις καποια ωφελη περισσοτερα απ το καθολου.
Εαν μπορουσες να γραφτεις κ σε ενα γυμναστηριο θα ηταν οτι καλυτερο ,κ για να μαθεις τα βασικα κ για πραγματικη βελτιωση λογω εξοπλισμου.

Linuxmaniac
28-05-15, 09:40
Γυμναστήριο δεν παίζει, είμαι σε μια κωμόπολη επαρχία, ένα υπάρχει που είναι ..γεια σας.

Δηλαδή τι βαράκια προτείνετε σε κάποιον στα κιλά και τη διατροφή μου;

Συνεχίζοντας να τρώω τα ίδια που είπα, σήμερα είμαι 1 κιλό κάτω. Παίζει πάντως να χάνω λίπος αφού είναι ψιλοκαλή η διατροφή μου;
Οι μπάρες πρωτεΐνης που βρήκα online είναι σκεύασμα ή καλύτερες μπάρες από αυτές του σουπερμάρκετ. Δε θέλω να πάρω τίποτα μα τίποτα περίεργο.

SOLID
28-05-15, 11:25
Γεια σου φιλε και καλωσηρθες.

Οπως σου ειπαν τα παιδια,με 5 κιλους αλτηρες δεν θα δεις και πολλα πραγματα ειναι η αληθεια.Χρειαζεται προοδευτικη επιβαρυνση τουλαχιστον μεχρι ενα σημειο σεβαστο ωστε να παρεις βασεις γερες και απο εκει και μετα,μπορεις να εχεις βελτιωση και παλι με διαφορετικες τεχνικες στην προπονηση χωρις να προσπαθεις εφορου ζωης να φτασεις τα υπερμαξιμουμ κιλα.
Δεν ξερω πως εισαι απο οικονομικα αλλα το να γραφοσουν σε ενα γυμναστηριο ειναι το ιδανικο αλλα απο την στιγμη που λες πως δεν μπορεις εκει που εισαι ισως με την βοηθεια καποιου φιλου σου θα μπορουσες να πας στην κοντινοτερη πολη και να παρεις καμποσα κιλα και εναν παγκο μια μπαρα και κανα 2-3 ζευγαρια αλτηρες.Με αυτα θα μπορεις να κανεις πολυ καλη προπονηση στο σπιτι.

Επισης μπορεις να ενταξεις ασκησεις οπως μονοζυγο,διζυγο,push ups που μπορουν να σε βοηθησουν στον στοχο σου και καθως δυναμωνεις ειτε να αυξανεις επεναληψεις ειτε να προσθετεις βαρος.Υπαρχουν και ειδικες λαβες για push ups που κανουν πιο δυσκολη την ασκηση,αν δεν βρεις μπορεις να κανεις το ιδιο με εγκυκλοπαιδειες παραδειγμα.
Μπασκετ καλα κανεις και παιζεις αφου σου αρεσει οπως και το τρεξιμο που εχεις αλλα οπως σου ειπε και ο Χρηστος1961 θα ηταν προτιμοτερο να μην τα εχεις ολα μαζι την ιδια μερα,οχι επειδη δεν θα εχεις αντοχες λογω ηλικιας και μπαρουφες αυτα δεν στεκουν,απλα επειδη οπως και να χει ειναι πολυ να τα κανεις ολα μαζι.Σπαστα σε διαφορετικες μερες.
Οσο για την διατροφη,ετσι οπως σε ακουω δημιουργεις εμμονη και στρες στον οργανισμο σου χωρις λογο με τις σκεψεις ολη την ωρα και το λιγο λιπος κτλ και να μην φας αυτο η το αλλο κτλ οπως και εχεις πολυ (απολυτες) απαιτησεις επτρεψε μου να πω,λες οτι θες σε συγκεκριμενα σημεια να παρεις,μετα σκεφτεσαι μηπως να μην παρεις πολυ ογκο,μετα αλλαζεις γνωμη,αλλα παντα με γνωμονα να μην παρεις λιπος στην κοιλια.Αρχικα να σου πω πως λες οτι εισαι 1:71 79 κιλα,με αυτα τα δεδομενα και με την προπονηση που κανεις (εστω και με τα 5 κιλα) συν τρεξιμο συν μπασκετ συν αν εχεις active τροπο ζωης γενικοτερα,εχεις ΠΟΛΥ λιγους υδατανθρακες μεσα στην μερα σου.Τα στατιστικα σου σε βοηθανε να τον αυξησεις περισσοτερο και ετσι και η αποδοση σου θα βελτιωθει στην προπονηση (και αν παρεις και πιο πολλα βαρη θα εχεις εξτρα απαιτησεις ενεργειας κιολας) και ο υδατανθρακας στις σωστες δοσολογιες θα βοηθησει σε καυση λιπους που αναφερεις.Δεν παχαινουν ετσι απλα οι υδατανθρακες οπως κακως εχει περαστει στον κοσμο.Στο πρωινο σου μιας και λες οτι τρως μονο ασπραδια αυγων ειναι κακιστο να μην εχεις υδατανθρακα.Προτιμησε συνθετες πηγες οπως σου ειπαν,και μετα την προπονηση μπορεις ειτε με καποια φρουτα στυλ ακτινιδια,βερυκοκα,ανανα,συκα (φρεσκα η και αποξηραμενα)να περνεις πιο γρηγορης απορροφησης αν δεν θες σιροπια και γλυκοζες.Μην στερεις απο τον οργανισμο σου το ΠΡΩΤΟ πραγμα που ψαχνει να βρει αναπασα στιγμη για τρισεκατομμυρια διαδικασιες ολο το 24ωρο την γλυκοζη,ειδικα απο την στιγμη που δεν εχεις θεμα με το βαρος του σωματος σου κτλ.

Φτιαχτα σε μια σειρα στο μυαλο σου και μην αγχωνεσαι.Στην τελικη βαλε κατω θερμιδες (αν και παντα θα εχεις αποκλιση οπως και να χει) και μεινες σε μια διατροφη ισοθερμιδικη με επαρκη πρωτεινη-υδατανθρακα και μινιμουμ λιπαρα και με την δραστηριοτητα που κανεις βλεπεις πως αντιδρα το σωμα και κινησε αναλογα.

Linuxmaniac
28-05-15, 12:13
Ευχαριστώ solid,

ωραία και τα δικά σου σχόλια, επειδή είμαι αρχάριος κι ακόμη μαθαίνω - διαβάζω πράγματα, δεν ξέρω πολλά γι αυτό έχω απορίες ή δεν καταλαβαίνω αρκετά ή παγιδεύομαι όπως λες μεταξύ του και θέλω να πάρω όγκο αλλά και φοβάμαι σαν αρχάριος να τρώω πράγματα από φόβο μήπως γίνουν λίπος αντί για όγκος σε μυς, μήπως τρώω βλακείες.
Υδατάνθρακες λοιπόν μου χρειάζονται κατανοητό.
10κιλα δηλαδή βαράκια να προτιμήσω, είναι οκ ή ακόμη παραπάνω; Υποθέτω δε θα αντέχω παραπάνω από 5-6 επαναλήψεις πάντως. Σίγουρα να μη μείνω στα 5κιλα που βγάζω 10 εύκολα και με το ζόρι 15 επαναλήψεις το σετ;
Μονόζυγο και ρόδα κοιλιακών θέλω επίσης να αγοράσω άμεσα.
1.78 είμαι, σήμερα 70 κιλά, έχασα ένα, έφαγα ψάρι χτες με πλιγούρι και όλα τα άλλα όπως έγραψα έχω καλό μεταβολισμό υποθέτω, μέσα σε μια μέρα (προπόνησης η χτεσινή) να χάνω εύκολα ένα κιλό; Αύριο είμαι σίγουρος πάντως η ζυγαριά θα δείξει 71 κιλά πάλι.
Σκέφτομαι να φτιάξω δικές μου μπάρες πρωτεΐνης για σνακ, που έχουν και υδατάνθρακες από ότι βλέπω συνταγές. Οπότε για να αυξήσω τους υδατάνθρακες είναι καλό να τρώω 2 μπάρες για δεκατιανό συν κανα φρούτο και πριν την προπόνηση άλλες 2 αλλά με κανένα μοσχαρίσιο μπιφτέκι;

SOLID
28-05-15, 12:30
Κοιτα εγω θα σου ελεγα να παρεις οσα κιλα μπορεις απο βαρη,ας κανεις οσα μπορεις για αρχη και οσο δυναμωνεις βαζεις.Χαμενα δεν θα πανε τα βαρη εκτος αν αφησεις την προπονηση.Επαναληψεις μην κανεις 2 και 3 παιζε σε πιο μεγαλο ευρος του στυλ 8 με 12 η και 15 και παραπανω σε ορισμενες ομαδες και ασκησεις,παντα με καλη τεχνικη και τα κιλα να ειναι challenging για το συγκεκριμενο ευρος επαναληψεων.

Μια πρωτεινη αν παρεις και φτιαχνεις τις δικες σου μπαρες δημητριακων πρωτεινης ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι θα βαζεις εσυ οτι θες.Υπαρχουν και βιντεο στο youtube που δειχνουν πως φτιαχνονται.
Μην εισαι ερωτευμενος με την ζυγαρια,(μην παρεξηγεις λεγομενα μου,καλοπροαιρετα τα λεω) καλυτερα εχε σαν κριτη σου τον καθρεφτη θα ελεγα (καθαρα προσωπικη αποψη) παρα την ζυγαρια.