PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστη Τεχνικη = ο δρομος προς την αποτυχια?



billys15
25-12-08, 18:09
Λοιπον,με αφορμη πολλα βιντεο απο τους pro της IFBB και μια μικρη συζητηση που ειχα με τον πατερα μου,εχω μια σοβαρη απορια.

Βλεπουμε οτι οι επαγγελματιες μονο σωστη τεχνικη δεν χρησιμοποιουν,ετσι? Να π.χ. ο Cutler στην κωπληατικη μπαρας τιναζεται πανω-κατω,ο Warren στην τροχαλια για τρικεφαλους κανει γρηγορα την κινηση κλπ.Ολοι εχουμε αναρωτηθει πώς γινεται να εχουν αναπτυχθει τοσο αυτοι.Θα μου πειτε παιρνουν τεραστιες δοσεις φαρμακων και το δεχομαι.Αλλα τα φαρμακα δεν ειναι μαγικα για να σου δωσουν ενα τετοιο σωμα.Χωρις αμφιβολια αν καποιος,που ουτε καν παει γυμναστηριο,παρει τις δοσεις που παιρνουν αυτοι,θα εχει ενα πολυ καλο σωμα,αλλο αυτο.Αλλα αν εκαναν αυτοι οι γνωστοι σωστη τεχνικη,θα ηταν δηλαδη διπλασιοι? Δεν νομιζω.Μηπως,πιο σωστα,θα ηταν ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ απ'ο,τι ειναι τωρα? Το λεω αυτο,επειδη με σωστη τεχνικη θα σηκωναν πιο λιγα κιλα.Και φτανω στην τελικη ερωτηση μου.Αφου με κλεψιματακια σηκωνουμε περισσοτερα κιλα και τα περισσοτερα κιλα μας δινουν περισσοτερο ογκο,μηπως θα "επρεπε" να αρχισουμε να ταλαντευομαστε κι εμεις λιγο? Παντα με προσοχη εννοειται για να μην τραυματιστουμε.Αρα τελικα μηπως η σωστη τεχνικη και το TUT κλπ ΔΕΝ βοηθουν και "καλο" ειναι να κανουμε πιο "ανεξελεγκτα" τις επαναληψεις?

Περιμενω να δω τις γνωμες σας. :wink:

thegravijia
25-12-08, 19:44
ανεφερες τους 2 επαγγεμλατιες που τις γαμανε τις ασκησεις οτι κ να κανουν...
απο την αλλη εγω εχω δει αλλους που πχ lee priest , kris dim που τις κανουν ολοσωστα -απλα κ αυτοι βαζουν παραπανω κιλα απο οτι μπορουνε κ εχουν εναν παρτενερ να τους βοηθαει..
εγω πιστευω πως αμα κανεις πιο σωστα την ασκηση εχεις και καλυτερο πρηξιμο...
επισης σε μερικους ανθρωπους λειτουργει καλυτερα να κλεβουν λιγο...

geogre
10-01-09, 16:03
οπος και να τις κανεις σε πιανουν :hantel: :bblifthard: :liftheavy:

TRIANTAFYLLOU
10-01-09, 16:56
αυτό το έχω ξανααναφέρει σε κάποιο πόστ κατ αρχήν δεν είναι κάποιοι απο αυτούς και τα καλύτερα παραδείγματα εκτέλεσης ασκήσεων οχι πως δεν υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες με τέλεια τεχνική ,εγώ που για χρόνια έκανα προπόνηση με τον γιαννη τον ελευθεριάδη θεωρώ πως είχαμε τέλεια τεχνική ακόμη και στις βαριές ασκήσεις .

αν δείτε προγράμματα προπόνησης πχ του κόλεμαν η κατλερ πρίν γίνουν επαγγελματίες είχαν σωστότερη εκτέλεση για τα δεδομένα που κρίνουμε μετά στα επίπεδα που φτάνουν και με αυτά που παίρνουν απλά κάνουν κινήσεις ίσα ίσα να δώσουν το ερέθισμα στούς μυς να αναπτυχθούν και απο την ρουτίνα κάνουν μόνο τα απαραίτητα .

επειτα με τούς μύς που έχουν που είναι σε εξωφρενικά επίπεδα όταν ο κόλεμαν πχ κάνει πλάτη πολλοί λένε δεν κατεβάζει την μπάρα μέχρι κάτω , δεν είναι οτι δεν την κατεβάζει για αυτόν είναι τέρμα απλά αυτοί οι τεράστιοι μύς όταν συσπώνται είναι αδύνατον να πάει η μπάρα πιό κάτω και γι αυτούς είναι τέρμα , αυτό το ένιωθα όταν ήμουν γυρω στα 130 κιλά αλλά με μυικότητα ,όπως και στο στήθος απο τον όγκο νομίζεις πως γίνονται μισές επαναλήψεις , με λίγα λόγια δημιουργείτε και μια οφθαλμαπάτη .

αλλά όπως και να το κάνουμε πολλοί επαγγελματίες δεν είναι και τα καλύτερα παραδείγματα εκτέλεσης ασκήσεων και ούτε είναι σωστό να υιοθετούμε προγράμματα τους γιατί μην ξεχνάμε πως αυτά που δεν φαίνονται είναι ολόκληρη επιστήμη βιοχημείας και είναι κουταμάρα να νομίζουμε πως ο τρόπος προπόνησης τους , τους φτάνει σ αυτά τα επίπεδα ,όπως και σε άλλα αθλήματα.

ενα παράδειγμα ήταν ο ντόριαν που κάποιοι τον ρωτούσαν τι πρόγραμμα κάνει για τις γάμπες και αυτός τούς απάντησε ρωτήστε με για το στήθος η τα χέρια γιατί οι γάμπες είναι το σημείο μου ότι και να τις κάνω γίνονται τεράστιες.

γιατί αλλιώς δεν θα είχε ενδιαφέρον και όποιοι έκαναν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα θα ήταν ίδιοι σαν κλωνοποιημένοι και δεν θα ήταν ενδιαφέρον ούτε ωραιο.

tezaman
10-01-09, 17:21
Πολύ ωραίο το έθεσες Ηλία :rocking: :rocking:

μια συμβουλή έχω σταματήσει την άσκηση εδώ και 20 μέρες ( λόγο ανακαίνισης γυμναστηρίου και ίωσης ) και σήμερα λέω να ξαναμπώ να κάνω κυκλικό η να ξεκινήσω πρόγραμμα ομάδες ποιο χαλαρά??

Niiick
10-01-09, 17:28
τεζα μη μπεις ορεξατος γιατι εκανα και εγω ενα διαλλειμα 15 μερες σχεδον και μπηκα ορεξατος να κανω στηθος και εκανα βαρια στα ορια επικλινη με μπαρα (για μενα 105 για 7 εκεινη τι μερα,δε το λεω για φιγουρα αλλα για να καταλαβουμε τη καταπονηση),και συνεχισα δυνατη προπονηση και 5 μερες τωρα ειμαι με βολταρεν και με κατι ντεπον να κοιμηθω δε μπορω πεθαναν οι ωμοι μου.Κανε εξυπνη προπονηση οχι σαν και μενα

tezaman
10-01-09, 18:04
θα μπω ένα κυκλικό να δω πως θα πάει :green: :green: :green:

καλή ανάρρωση αδερφέ και γρήγορη επιστροφή στα σίδερα!! :awesome:

TRIANTAFYLLOU
10-01-09, 18:09
η γνώμη μου είναι να κάνεις 3 προπονήσεις κυκλικής προπόνησης μόνο για μεγάλες μυικές ομάδες δηλαδή λίγο κοιλιακούς και 2 ασκήσεις για στήθος οριζόντιο, επικληνη, 2 για πλάτη εμπροσθολαίμιες , κωπηλατική , 2 για πόδια τετρακέφαλο και μηριαίο.

σε αυτές από 4 η 5 σέτ η σταδιακά απο προπόνηση σε προπόνηση τα ανεβάζεις τα 2 είναι ελαφρια απο 15 επαναλήψεις και στην συνέχεια τα υπόλοιπα 2 με 3 σετ απο 10 επαναλήψεις με περισσότερο βάρος .

αυτό ανάλογα με τον χρόνο που σταμάτησες το κάνεις 2 με 3 προπονήσεις πρίν αρχίσεις το κανονικό σου πρόγραμμα, ένας αρχάριος και 2 εβδομάδες και με αυτό γυμναζονται και τα χέρια στο βαθμό που θέλουμε μέσω αυτων των ασκήσεων , με το στήθος οι τρικέφαλοι και με την πλάτη οι δικέφαλοι , όπως και οι ώμοι ενεργοποιούνται με αυτές τις ασκήσεις.

Steve KinG STyLe
10-01-09, 18:17
Ναι εδω εγω που ειχα προβλεψει οτι αμα μπω μετα απο 3βδομαδες καθησιου και τεραστιων ποσοτητων βρωμικου φαγητου τι θα γινοταν οποτε εκανα στηθος πλατη και την αλλη μερα και ομολογω οτι με 8-10σετ που εκανα συνολικα κουραστικα :rolf: Και τωρα ειμαι πιασμενος αφανταστα...οποτε θα κανω και την επομενη βδομαδα ετσι χαλαρα πριν μπρω κανονικα...

RUHL
10-01-09, 18:34
τεζα μη μπεις ορεξατος γιατι εκανα και εγω ενα διαλλειμα 15 μερες σχεδον και μπηκα ορεξατος να κανω στηθος και εκανα βαρια στα ορια επικλινη με μπαρα (για μενα 105 για 7 εκεινη τι μερα,δε το λεω για φιγουρα αλλα για να καταλαβουμε τη καταπονηση),και συνεχισα δυνατη προπονηση και 5 μερες τωρα ειμαι με βολταρεν και με κατι ντεπον να κοιμηθω δε μπορω πεθαναν οι ωμοι μου.Κανε εξυπνη προπονηση οχι σαν και μενα

ερασητεχνης αχχαχαχαχαχαχα


Για τον βασιλη του το ειπα ηδη οι επαγγελματιες πια εχουν χτησει τετοιες συνδεσεις που αλλα κανουν αλλα ποιανουν που ενας νεος χρηστης η μεσος η προχωρημενος χρηστης δεν μπορει να αντιληθει

Οπως οταν ο κατλερ εκανε κατακλινη παγκο οχι ολοκληρες επαναληψεις και λεει ετσι δουλευει σε αυτον ενα κοματι του πανω στηθους το οποιο εδηξε :rabbit:

tezaman
10-01-09, 19:11
ευχαριστώ πολύ Ηλία θα ακολουθήσω την συμβουλή σου :awesome: :awesome: :awesome:

mantus3
11-01-09, 23:31
οταν κλεβουμε περνουμε περισοτερα κιλα αλλα πολες φορες κινδινευουμε να τραυματιστουμε. οποτε πρεπει να διαλεξουμε ασφαλεια κ καλη τεχνικη η φορτομα κ κλεψιμο.

προφανος τα dvd των pro εχουν σκοπο να εντιποσιασουν. σε εναν που βλεπει μια ταινια μετρανε περισοτερο το τι ασκησεις θα κανει ο αλλος κ με ποσα κιλα/επαναληψεις παρα η τεχνικη...

παντως ο συνδιασμος κλεψιματος/σωστης τεχνικης εχει καλα αποτελεσματα οταν κολαμε σε καποια κιλα με σωστη τεχνικη...

_kwstas_
22-01-09, 23:56
ΤΟ ΑΚΡΙΒΩς αντιθετο μαγκα και μονο απο Αυτα που λες δεν παιζει να εχεις και πολυ ιδεα... ΣΩΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ=100 ΤΗΣ 100 ΤΗΣ ασκησης!!!!! Λαθος τεχνικη δεν σε γυμναζει σωστα-καθολου δεν εχεις τα αποτελεσματα που θες ποτε μα ποτε... με μαθηματικη ακριβεια θα τραυματιστεις και αν συνεχισεις μια μερα δεν θα μπορεις να σηκωσεις ουτε 2 κιλο αλτηρα.. περνεις παραδειγματα οπως culter καποιον μεγαλον που εχει φαει την ζωη του στα γυμναστηρια το σωμα του δεν χριαζετε να κανει ουτε καν προθερμανση, εχει κανει 20,25 χρονια βαροι εχει σπαταληση χρονια στην σωστη τεχνικη της ασκησεις και εχει σηκωσει τονους σιδερο και εχει φτιαξει μια π.χ μεση ατσαλι και συγκρινεις τον εαυτο σου με αυτον-αυτους??Μην δουλευομαστε..... ρωτιστε και εμενα που εχω φαει χρονια μεσα στα γυμναστιρια καθως εκανα πρωταθλητισμο για χρονια.. οταν ξεκηνισα φυσικα εκανα και εγω τετοιες βλακειες που παρολιγον να με φερουν πολυ πισω. ειμαι συγουρος οτι πολυ απο εδω μεσα ισως και το 90++ της 100 δεν εχουν ιδεα πως η καθε ασκηση γινετε ολοσωστα.. και ας ζουνε με την ψευδεσθηση οτι την κανουνε τελεια.... ΤΟ ΛΕΩ ΔΥΝΑΤΑ Η ΣΩΣΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΕΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΕΙ..αντε καθηστε και καντε σωστη γυμναστικη και αφιστε της βλακειες και τα φαρμακα...και μια συμβουλη φιλικα... (πολυ εκλαηκευμενη)οσο ποιο αργα χτισεις μπρατσα τοσο ποιο πολυ θα τα κρατησεις οσο ποιο γρηγορα τοσο γρηγορα θα τα χασεις....ΦΙΛΙΚΑ :bbbiceps: :bbbiceps: :bbbiceps:

Polyneikos
23-01-09, 00:07
Με συγχωρείς φίλε Κώστα αλλα το ύφος μόνο φιλικο δεν δείχνει,μπορεί να εχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλατο χανεις με τον τρόπο που το εκφραζεις.Δεν μπορείς να λες σε ένα φόρουμ ότι το 90% είναι ασχετοι ,και να ξερεις ότι αρκετα άτομα εδω μεσα και ας μην μπαινουν εδω μεσα καθε μερα έχουν κανει πρωταθλητισμο στο bodybuilding γιατι εδω μεσα για bodybuilding μιλάμε.
Δεν μου αρεσει να φαίνομαι ότι κανω παρατηρησεις αλλά τις τελευταιες μερες έχει παρατηρηθει μια έξαρση κακων εκφρασεων και καποιων χαρακτηρισμων από αρκετους με αποτέλεσμα να αρπαζόμαστε μεταξύ μας.Θα συνιστούσα προσοχή στις εκφρασεις και στυς χαρακτηρισμους.

Exci
23-01-09, 00:09
ΤΟ ΑΚΡΙΒΩς αντιθετο μαγκα και μονο απο Αυτα που λες δεν παιζει να εχεις και πολυ ιδεα...
Νατο εσκασε μυτη και εδω το τρολλ. Αν μιλας για τον μαντους, φανταζομαι εννοουσε οτι βαζεις περισσοτερα κιλα στην ασκηση, οχι οτι παιρνεις περισσοτερα κιλα στους μυς.

RUHL
23-01-09, 00:45
Ο ΑΚΡΙΒΩς αντιθετο μαγκα και μονο απο Αυτα που λες δεν παιζει να εχεις και πολυ ιδεα..
Mηπως εσυ δεν εχεις ιδεα λεω εγω τωρα


Λαθος τεχνικη δεν σε γυμναζει σωστα-καθολου δεν εχεις τα αποτελεσματα που θες ποτε μα ποτε..

Γιατι χρησημοποιησες τεχνικη κλεψηματος για να κρηνεις ναι καλα ακουσες τεχνικη ειναι και αυτο και συμφωνω με τον μαντους και το ξεκολημα


δεν χριαζετε να κανει ουτε καν προθερμανση, εχει κανει 20,25 χρονια βαροι εχει σπαταληση χρονια στην σωστη τεχνικη της ασκησεις και εχει σηκωσει τονους σιδερο και εχει φτιαξει μια π.χ μεση ατσαλι και συγκρινεις τον εαυτο σου με αυτον-αυτους??
Ελεος τι λες? οι προ δεν κανουν προθερμανση? μαλον ουτε 1 βιντεο δεν εχεις δει στην ζωη σου πηγαινε δες κατι σε κολεμαν(για αυτο και πηρε με την μια τα 360 και δεν σηκωσε πιο πριν αλλα κιλα), δεν κανουν προθεσμανση επειδη εχουν 10 χρονια η 20 η 30 πησω τους τι αλλο θα ακουσουμε

Μην δουλευομαστε..... ρωτιστε και εμενα που εχω φαει χρονια μεσα στα γυμναστιρια καθως εκανα πρωταθλητισμο για χρονια..
Τι ακριβως εφτιαχνες πρωταθλητισμο? και δεν μου λεει κατι οτι εφαγες χρονια μεσα δεν παει ετσι οποιος εχει τα ποιο πολλα χρονια=ειναι ο ποιο σωστος


90++ της 100 δεν εχουν ιδεα πως η καθε ασκηση γινετε ολοσωστα.. και ας ζουνε με την ψευδεσθηση οτι την κανουνε τελεια..
ας κρηνουμε ποσοι ποσταρουν εδω ταχτυκοι χρηστες ειναι περιπου χοντρα χοντρα 10 ατομα τα μησα ειναι οι mods και αντμιν και υπολοιποι ειναι εγω ο σλαινε στεβε περις αντε και 1-2 ακομα
αρα μονο 1 ατομο τα κανει σωστα? εδω μεσα ποσα κιλα μ@@@@ εισαι? που πας να προσβαλεις τοσα ατομα


ΤΟ ΛΕΩ ΔΥΝΑΤΑ Η ΣΩΣΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΕΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ
Δεν ειμαστε μπαταριες και σιγα μην σκησουμε κανενα καλσον αν ειναι να μην κουραζομαστε μην μας φυγει κανενας ποντος(παλι απο το καλσον)


αφιστε της βλακειες και τα φαρμακα..
Προσβαλεις και ενα καρο αγωνηστικους και μη εδω μεσα οτι ασχολουντε με βλακειες

να παρε μια φωτο δεν μπορω να εκφραστω αλλιος :sneaky:
http://www.imageshack.gr/files/7ndddcx8e1kfiamy119q.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=7ndddcx8e1kfiamy119q.jpg)

yannis88
23-01-09, 01:28
:rolf:

SiCkOheL
23-01-09, 01:48
ok ruhl με την εικόνα που έβαλες κατάφερες να με κανεις να πέσω από την καρεκλα γελώντας
troll λέει LOL :rofl:


στο wow troll έχω θέλεις να πεις κάτι για τα troll? :angry:
xaxaxaxa

:bowdown: :bowdown:

peris
23-01-09, 02:32
κωστα δεν με νοιαζει τη εντυπωση εχεις για τον εαυτο σου ουτε ποσα χρονια προπονεισαι ουτε τιποτα απο αυτα που λες απλα τα ποστ σου παντα ειναι επιθετικα και υποτημιτικα για τους αλλους αντι να σεβαστεις που εχεις κανει τοσα ποστ βριζοντας με το χεροτερο τροπο και δεν εχεις φαει ban συνεχιζεις πιο ηπια μεν αλλα υποτημιτικα απο την αλλη δηλαδη τι πρεπει να κανουμε για να καταλαβεις να αρχισει ολο το φορουμ να σε βριζει :cursing:

ααα να σε κανουμε περσοναλ τραινερ να μας δειξεις τη τεχνικη :1laugh:

slaine
23-01-09, 02:41
εγώ θα ήθελα να δω βιντεάκια με ασκήσεις από όποιον πιστεύει ότι τις κάνει σωστά στο αντίστοιχο υποφόρουμ :wave:

_kwstas_
24-01-09, 02:44
slaine πολυ θα ηθελα να ανεβασω video. ruhl μαλλον εσυ εισαι μηπως μ@@@@ς και μεγαλος μηπως? οταν ενωεις προθερμανση δεν ενωεις αυτο που ενωω εγω.. το προγραμμα ενος τεραστιου συμπεριλαμβανει οπως π.χ τρεξιμο,...?και μεγαλος για εμενα δεν εχει να μου πει τιποτα οτι καποιοι απο εδω μεσα ειναι πρωταθλητες στο β.β δεν σημενει οτι αυτα που λενε ειναι και σωστα(χωρις να εχω ακουσει τιποτα παραλογο απο κανεναν πρωταθλητη β.β βεβαια) Εχω δει ατομα με μεγαλυτερη πειρα οι οποιοι λενε πατατες πολλες φορες.και οταν λεω το 90% δεν ενωω τους αdmin k.l.p ενωω ατομα σαν εμενα και εσενα. Δεν σου λεω εγω οτι ειμαι ο σωστος αλλα τουλαχιστον προσπαθω. Για εμενα ειναι βλακας οποιος περνει φαρμακα και δεν ενωω συμπλιρωματα και ας ειναι αυτος οχι πρωταθλητης στο β.β αλλα και ο θεος ο ιδιος.
δεν θελω να προσβαλω κανεναν απλα καραφλιαζω με βλακειες που ακουω πολλες φορες...αντε τωρα κραξε ελευθερα....και αλλη φορα αν δεν καταλαβαινεις να ζητας εξηγηση...

_kwstas_
24-01-09, 02:52
τεχνικη κλεψιματος χρησιμοποιοεισε ο θεος οταν σου εβαλε μυαλο ρε ruhl... προθερμανση ρε καημενε που χρησιμοποιεις τον κολμαν για παραδειγμα ειναι μονο τα βαροι??? 60κg 80 kg 100 kg 150 kg....??ε?? τρεξιμο,αεροβια, κ.λ.π χρησιμοποιοει ο κολμαν ρε???

slaine
24-01-09, 04:33
ηρεμήστε. :angry:
τις προσωπικές σας κόντρες στα πμ και όχι σε τόπικ που διαβάζουν πόσα μέλη.

τσακώνεστε μέσω υπολογιστή ρε παιδιά? :banghead:

RUHL
24-01-09, 04:45
τεχνικη κλεψιματος χρησιμοποιοεισε ο θεος οταν σου εβαλε μυαλο ρε ruhl... προθερμανση ρε καημενε που χρησιμοποιεις τον κολμαν για παραδειγμα ειναι μονο τα βαροι??? 60κg 80 kg 100 kg 150 kg....??ε?? τρεξιμο,αεροβια, κ.λ.π χρησιμοποιοει ο κολμαν ρε???
Eισαι ελεινος και αθλιος και δεν εχεις καθολου γνωσεις σε θεματα ββινγκ φενεται απο οσα ποσταρεις(ακομα και απο αυτο το ποστ αεροβια=ζεσταμα για ββερς ελεος) εδω και η συνησφορα σου στο φορουμ ειναι οχι 0 αλλα ----- και πολλα μειων μπαινεις εδω μεσα μονο για να προκαλεις φασαριες και να προσβαλεις κοσμο φανηκε απο τα πρωτα σου ποστ και συνεχηζετε καθε μερα μαλον την βρησκεις ετσι για αυτο και σε αποκαλουμε troll .
Τετοια μελοι δεν τα εχουμε αναγκη εδω.
Τι θα γηνει ρε Troll θα μας αδειασεις την γωνια?
Τελος παντων αρκετα ασχοληθηκα με την παρτη σου δεν θα ξαναγηνει και ετσι ειναι καλυτερα να σε αγνωουμε αυτο σου χρειαζετε
http://www.imageshack.gr/files/s8g6d7hagxr7f1g58tyn.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=s8g6d7hagxr7f1g58tyn.png)
http://www.imageshack.gr/files/5iuxk25ah9opny9gdps0.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=5iuxk25ah9opny9gdps0.jpg)

RUHL
24-01-09, 04:49
ηρεμήστε. :angry:
τις προσωπικές σας κόντρες στα πμ και όχι σε τόπικ που διαβάζουν πόσα μέλη.

τσακώνεστε μέσω υπολογιστή ρε παιδιά? :banghead:
Νικο ολα τα ποστ του ειναι τετοια επειδη το ατομο ειναι troll για αυτο μην παραξενευεσε εξαλου αν ειχε κατι να μου πει εμενα αν θυμασε και τα παλια-πρωτα του ποστ θα το ελεγε με πμ αλλα δεν το εκανε ποτε ξερεις γιατι? επειδη γουσταρει να προκαλει φασαριες και να βλεπει το κοινο και αποτελουν δυσφημηση για το φορουμ τετοια ατομα

slaine
24-01-09, 05:04
τώρα τελευταία κάποια μέλη αρπάζονται χωρίς λόγο κατ'εμέ. θέλω να είμαι καλοπροαίρετος και να πιστεύω ότι δεν υπάρχει σκοπιμότητα και ότι είναι τυχαίο. ούτε ότι είναι το ίδιο άτομο-άτομα με πολλούς λογαριασμούς (όπως έιπε ο ΜΒ στα οφ τόπικ) γιατί δείχνει κακία και είναι κρίμα...

φιλικά
slaine :toast:

_kwstas_
24-01-09, 08:17
slaine εισαι πραγματικα πολυ ξεχωριστο ατομο και φενετε και ζητω συγνωμη απο εσενα. δεν χρειαζετε να χαλιεσε επειση εχω κοντρα με εναν... θα τελειωσει εδω το ποιος ειναι ασχετος με το β.β ραουλ ασε να το ξερει ο καθενας καλητερα(εγω δεν ειπα οτι ασχολουμε με β.β. αλλα με βαροι) σε ενα παλιοτερο post μου που το κοψαν επιδει σε εβριζα γιατι παλι μου επιτεθοσουνα πρωτος κλασικα μεσω net φυσικα..

BRaWNy
24-01-09, 10:15
Κατά την δική μου άποψη, το "κλέψιμο" στην προπόνηση και η λάθος τεχνική είναι μεταξύ τους δύο διαφορετικά πράγματα.

Polyneikos
24-01-09, 10:51
Έχουμε καταφερει να βγαινουμε off σε πολλά τόπικ τον τελευταιο καιρο γιατί δεν χρησιμοποιούμε σωστες εκφρασεις ,γεγονός για μένα εντελώς απαράδεκτο όσον αφορα σε βρισιες και προσβολες που εκτοξεύοντται κατα καιρους.Το :bodybuildinggr: μας αφορά να είναι ένα φόρουμ που να κινειται στο bodybuilding και μόνο σε αυτό.Αυτό ομως που αναζηταμε και πραγματικα γίνεται μεγάλη προσπάθεια είναι να υπάρχει καλή σχεση μεταξυ των μελών,δεν υπολογίζεται αν καποιος είναι νεος ή παλιος, εμεις τους θελουμε όλους.ΑΛΛΑ επειδη δεν το κοιτάζουμε καταναλωτικα ώστε να κοιταμε μονο πως θα έχουμε όσο το δυνατον περισσότερα μέλη και πόστς,μας ενδιαφερει η ποιοτητα και το καλο κλιμα ,δεν δισταζουμε να απαγορευουμε την προσβαση σε όσους ξεφευγουν.Και το χειροτερο είναι ότι μας έχουν βαλει καποιοι να παιζουμε τον ρόλο του Δικαστη και να δίνουμε δικιο ή αδικο στον καθένα.Κακώς γίνετια αυτό γιατί και εμεις μελη είμαστε,απλά με αυξημενες υποχρεωσεις στο φόρουμ,δεν κερδίζουμε κατι, και είναι κρίμα να ξερουμε ότι ανα πάσα στιγμη καποιος θα μπει να βριστεί με τον άλλο και να είμαστε standby σαν τους πυροσβέστες.Ο καθενας ας δει τον εαυτό του και ας κανει την αυτοκριτικη του σε αυτα που γραφει.



Κατά την δική μου άποψη, το "κλέψιμο" στην προπόνηση και η λάθος τεχνική είναι μεταξύ τους δύο διαφορετικά πράγματα.

Εάν πιάνω αυτό που λες Brawny συμφωνω.
Δηλαδη η λαθος τεχνικη γίνεται απο αρχαριους που δεν ξερουν να εκτελεσουν μια άσκηση ενω το κλεψιμο είναι ενα είδος τεχνικης που χρησιμοποιείται απο έμπειρους και προχωρημενους για συγκεκριμενους λόγους.Δεν ξερω αν το έθεσα σωστα, αλλά εγω έτσι το έχω στο μυαλό μου.

Muscleboss
24-01-09, 12:06
Κατά την δική μου άποψη, το "κλέψιμο" στην προπόνηση και η λάθος τεχνική είναι μεταξύ τους δύο διαφορετικά πράγματα.

ΑΜΗΝ!!!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
24-01-09, 15:56
συμφωνώ και εγω παιδιά για το κλεψιμο σ αυτό που λέτε το κλέψιμο όταν γίνετε σωστά μας βοηθάει να βγαλουμε μερικές αναγκαστικές επαναλήψεις όταν δεν έχουμε παρτενέρ που όταν γίνετε σωστα είναι καλύτερα ,είναι μέρος της προπόνησης υψηλής έντασης αλλά έχει και αυτό σωστή και λάθος τεχνική και υπό προυποθέσεις αν υπάρχει τραυματισμός .

όπως κλέψιμο είναι και στις κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης όταν βοηθάμε με το άλλο χέρι και βγάζουμε μερικές αρνητικές που χωρίς αυτό δεν θα πηγαίναμε πέρα των ορίων.

_kwstas_
24-01-09, 19:31
ακριβως ηλια αλλο κλεψιμο και αλλο λαθος τεχνικη... κλεψιμο σε 1,2,3επαναληψης μπορει να κανουμε ολοι λαθος τεχνικη = βλακεια μεγαλη... και το τοπικ αν θυμαμε μηλαει για λαθος τεχνικη...

Polyneikos
24-01-09, 19:42
Η λαθος τεχνικη το μονο που μπορεί να κανει είναι να μας οδηγησει σε μικρούς ή μεγαλους τραυματισμους.
Για αυτό προσοχη στους πιο νεους αθλητες,ΜΗΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ,γιατί δυστυχως είναι κατι που βλέπωνα συμβαινει κατα κόρον στα γυμναστηρια.Και το χειρότερο είναι πως οι γυμναστες σπανιως σε επιβλέπουν για να σε διορθωσουν!!

BRaWNy
24-01-09, 20:00
Πέρα απο την λάθος τεχνική, κατα τη γνώμη μου υπάρχουν και "λάθος ασκήσεις", που απο τη φύση τους είναι σαν να κάνεις προπόνηση με λάθος τεχνική (σαν να λέμε θα έχεις ίδιο αποτέλεσμα).
Μιλάω κυρίως για κάποια μηχανήματα ασκήσεων.

Εδω θα μπορούσε να "κολλήσει" και ο όρος "κλέψιμο" υπο την έννοια ότι κλέβεις απο την ανάπτυξή σου, την δύναμή σου, τα θετικά αποτελέσματά σου, τις λειτουργίες σου κλπ, πέρα απο τους τραυματισμούς, και μάλιστα σε στυλ να υπογράφεις εφ όρου ζωής σε μερικές περιπτώσεις, το να έχεις πλέον μειωμένη ικανότητα για να επιτύχεις όλα τα θετικά παραπάνω απο τα οποία κλέβεις.

Αυτό το κλέψιμο βέβαια είναι άλλο απο το κλέψιμο στα σετ.

tezaman
24-01-09, 21:08
ποια μηχανήματα θεωρείς επικίνδυνα brawny?

BRaWNy
25-01-09, 12:16
Εκτός απο τις τροχαλίες, τα περισσότερα απο όλα τα άλλα.

π.χ.Μηχάνημα για Σκουωτ, Μηχανή Σμιθ για τις περισσότερες ασκήσεις της, Πεκ ντεκ όπου πιέζεις με τους αγκώνες κ.α. που δεν μου έρχονται αυτη τη στιγμή στο μυαλό.

vagg
25-01-09, 15:17
ΜΗΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ[/b],γιατί δυστυχως είναι κατι που βλέπωνα συμβαινει κατα κόρον στα γυμναστηρια.Και το χειρότερο είναι πως οι γυμναστες σπανιως σε επιβλέπουν για να σε διορθωσουν!!
ειναι αληθεια οτι πολλοι λιγοι δεν παρασυροντε....συνηθως ολοι φορτωνουμε φορτωνουμε για να δουμε αποτελεσματα απο χθες...
οι γυμναστες δυστυχως βαριουντε και που αναπνεουν μεσα στα γυμναστηρια..

tezaman
25-01-09, 16:35
καλύτερα ελεύθερα squat δηλαδή?

slaine
25-01-09, 16:38
καλύτερα ελεύθερα squat δηλαδή?
ναι 8)
ακόμα κι αν δεν πάθεις κάποιο τραυματισμό στο σμιθ, με το ελεύθερο συμμετέχουν περισσότεροι μυς

tezaman
25-01-09, 16:40
άλλο λέμε με τον brawny Νίκο, τσέκαρε πάνω :green:

slaine
25-01-09, 16:48
ρωτάς αν είναι καλύτερα να κάνουμε ελεύθερο σκουώτ σε σχέση με το σμιθ. και λέω ελεύθερο. στο σμιθ θα τραυματιστείς και δε γυμνάζεσαι το ίδιο. μου διαφεύγει κάτι?

BRaWNy
25-01-09, 17:52
Ναι, και γενικά όλες οι παραλλαγές των Squat να είναι με ελεύθερα βάρη.

Wrathchild
12-08-10, 13:21
Εχω μια απορια εδο και σχετικα πολυ καιρο βλεποντας ατομα στο γυμναστηριο αλλα κυριως βιντεακια στο ιντερνετ με αθλητες,που ''κλεβουν'' σε διαφορες ασκησεις για να σηκωσουν πολλα κιλα.π.χ στις 'καμψεις δικεφαλων ορθιος' τα μπρατσα τους και ο κορμος τους δεν ειναι ισια αλλα πανε μπροσ πισω για να δωσουν ωθηση και να τα σηκωσουν.μ'εχει κανει μεγαλη εντυπωση γιατι εχω δει πολυ μεγαλους αθλητες να το κανουν οπως ο jay cutler,και αναρωτιεμαι αν τελικα ισχυει πολλα κιλα>σωστη τεχνικη για καλυτερα αποτελεσματα:unsure:

mg_24
12-08-10, 16:19
Πανω απο ολα,η τεχνικη πρεπει να ειναι σωστη για να αποτρεπει ή καλυτερα,να ελαχιστοποιει την πιθανοτητα τραυματισμου.
Τωρα οσον αφορα τεχνικη<πολλα κιλα...εξαρταται απο τα απολυτα μεγεθη...αν τωρα για παραδειγμα εσυ παιζεις ας πουμε 100 κιλα για μια επαναληψη στον παγκο,χωρις κλεψιμο και ο αλλος τραβηξει μια 180αρα με γκελ στο στηθος...ε οτι και να λεμε...180 κιλα ειναι 180 κιλα...ακομα και να εκτελουσε την πιεση χωρις κλεψιμο,θα εκανε 150-160(οχι απολυτα ακριβες το νουμερο,αλλα μια εκτιμηση)...αν μαλιστα ακολουθει και σωστη διατροφη,ειναι σχεδον βεβαιο οτι το στηθος του θα ειναι σαν πανοπλια

Αλλα,συμπερασματικα,θα σου προτεινα να εχεις καλη τεχνικη σε βασικες ασκησεις,και σε ασκησουλες οπως καμψεις δικεφαλων κλπ...αν θες ''κλεβεις'' και λιγο;)

kostas317
12-08-10, 19:10
Εχω μια απορια εδο και σχετικα πολυ καιρο βλεποντας ατομα στο γυμναστηριο αλλα κυριως βιντεακια στο ιντερνετ με αθλητες,που ''κλεβουν'' σε διαφορες ασκησεις για να σηκωσουν πολλα κιλα.π.χ στις 'καμψεις δικεφαλων ορθιος' τα μπρατσα τους και ο κορμος τους δεν ειναι ισια αλλα πανε μπροσ πισω για να δωσουν ωθηση και να τα σηκωσουν.μ'εχει κανει μεγαλη εντυπωση γιατι εχω δει πολυ μεγαλους αθλητες να το κανουν οπως ο jay cutler,και αναρωτιεμαι αν τελικα ισχυει πολλα κιλα>σωστη τεχνικη για καλυτερα αποτελεσματα:unsure:

και επισης κανουν τις επαναληψεις πολυ γρηγορα.
σε μενα αυτο μου εκανε εντυπωση..

sogoku
12-08-10, 22:11
Να μην ξερουν τι κανουν δυσκολα,να ειναι ασχετοι παλι δυσκολα αρα ειναι μια φιλοσοφια τους.Οποιος την γνωριζει ας μας απαντησει.

Eddie
12-08-10, 22:41
Eγω παντως κλεβω και νιωθω οτι γινεται καλυτερα η ασκηση.Φυσικα οχι απ την αρχη,αλλα στις τελευταιες επαναληψεις οπου ειναι και οι σημαντικοτερες.

Και πιστευω ειναι καλυτερο για τις αρθρωσεις και τους μυες να υπαρχει ενα μικρο κλεψιμο,γιατι πχ στην καθιστη κωπηλατικη η σωστη και καλα τεχνικη ειναι η μεση σου να ειναι ακινητη δλδ να μην ταλαντωνεσαι ουτε μπρος ουτε πισω.Εαν δε πεσω μπροστα νομιζω οτι θα σπασει η μεση μου,εκτος του οτι γινεται και καλυτερη διαταση στα φτερα.

silk
12-08-10, 22:46
κλεψιμο βοηθαει στις αρνητικες.αν δουλευεις αρνητικες βοηθαει.

kostas317
12-08-10, 23:11
Παλιά είχα διαβάσει κάπου ότι ο ρυθμός των επαναλήψεων είναι: μετράμε 1,2 και στην αρνητική 1,2,3,4.

silk
13-08-10, 01:36
Παλιά είχα διαβάσει κάπου ότι ο ρυθμός των επαναλήψεων είναι: μετράμε 1,2 και στην αρνητική 1,2,3,4.

δεν εχει τοσο σχεση με το κλεψιμο χρονου.
για το κλεψιμο τεχνικης μιλαμε.αλλα αυτο π πες εινναι σωστο σχετικα.

Toumpan0s
17-08-10, 00:30
ρε παιδιά εγώ πιστεύω πως οι προ (ρον,κατλερ,ρουλ) δεν "κλεύουν" απλά όταν είναι να κάνεις 100 κιλά δικέφαλους μπάρα είναι φυσικό να σε πάρει λίγο προς τα κάτω η μπάρα όπως κατεβαίνει ή όταν την ανεβάζεις να φεύγει λίγο μπροστά ο αγκώνας.:weights:

Titanium
17-08-10, 01:07
Εχω μια απορια εδο και σχετικα πολυ καιρο βλεποντας ατομα στο γυμναστηριο αλλα κυριως βιντεακια στο ιντερνετ με αθλητες,που ''κλεβουν'' σε διαφορες ασκησεις για να σηκωσουν πολλα κιλα.π.χ στις 'καμψεις δικεφαλων ορθιος' τα μπρατσα τους και ο κορμος τους δεν ειναι ισια αλλα πανε μπροσ πισω για να δωσουν ωθηση και να τα σηκωσουν.μ'εχει κανει μεγαλη εντυπωση γιατι εχω δει πολυ μεγαλους αθλητες να το κανουν οπως ο jay cutler,και αναρωτιεμαι αν τελικα ισχυει πολλα κιλα>σωστη τεχνικη για καλυτερα αποτελεσματα:unsure:

Αυτη την απορια την εχω και εγω εδο και πολυ καιρο......Παντος προσοπικα κλεβω στα 2 τελευτεα σετς γιατι πιστευω πως ειναι αποδοτικο να ανεβαζεις κιλα και ας κλεβεις λιγο γιατι πιανοντας τα πολα εστο και με κλεψιμο ολο και κατι παραπανο συκονεις:weights::weights::weights::weights:

sogoku
17-08-10, 01:16
Αυτη την απορια την εχω και εγω εδο και πολυ καιρο......Παντος προσοπικα κλεβω στα 2 τελευτεα σετς γιατι πιστευω πως ειναι αποδοτικο να ανεβαζεις κιλα και ας κλεβεις λιγο γιατι πιανοντας τα πολα εστο και με κλεψιμο ολο και κατι παραπανο συκονεις:weights::weights::weights::weights:


Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο φιλε.Αν ως προς το εμπλακουν και αλλοι μυες στις θετικες και κλεβεις και στις αρνητικες εχεις περρισοτερη μυικη διεγερση με περισσοτερα κιλα.

Titanium
17-08-10, 01:28
Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο φιλε.Αν ως προς το εμπλακουν και αλλοι μυες στις θετικες και κλεβεις και στις αρνητικες εχεις περρισοτερη μυικη διεγερση με περισσοτερα κιλα.

ναι αλλα στα 3 προτα σετς τα κανω χορεις καθολου κλεψημο..στο τριτο βαζω οσα περισοτερα μπορο χοτις κλεψιμο και μετα κανο και 2 με κλεψιμο σαν bonus..:green:

sogoku
17-08-10, 01:33
ναι αλλα στα 3 προτα σετς τα κανω χορεις καθολου κλεψημο..στο τριτο βαζω οσα περισοτερα μπορο χοτις κλεψιμο και μετα κανο και 2 με κλεψιμο σαν bonus..:green:



Καλα κανεις ισως σε βοηθαει και στον ψυχολογικο τομεα που νιωθεις τερας απλα η εντσταση-απορια μου ειναι αν οντως διεγειρεις παραπανω τον αυτο καθε αυτο μυ.

Titanium
17-08-10, 14:56
Καλα κανεις ισως σε βοηθαει και στον ψυχολογικο τομεα που νιωθεις τερας απλα η εντσταση-απορια μου ειναι αν οντως διεγειρεις παραπανω τον αυτο καθε αυτο μυ.

Τι να σου πω δεν ξερω ειμαι σε πιραματικο σταδιο:green: αλλα και να μην διεγειρω παραπανο τον μυ δεν νομιζω να εχω και κατι να χασω:unsure::unsure::unsure:

El Topo
08-09-10, 18:07
Θεωρώ πως το κλέψιμο είναι λύση ανάγκης και πρέπει να χρησιμοποιείται όταν θέλουμε οπωσδήποτε να βγάλουμε 1-2 επαναλήψεις ακόμα που λόγω κόπωσης, με σωστή τεχνική δεν θα καταφέρναμε να βγάλουμε.

Το να υιοθετεί όμως κάποιος κλεψίματα από τα πρώτα κιόλας σετ και τις πρώτες επαναληψεις, είναι λάθος.
Δεν είναι μόνο ο τραυματισμός που μπορεί εμφανιστεί, είναι κυρίως ότι η μυική ομάδα που γυμνάζουμε στην πραγματικότητα δεν γυμνάζεται τόσο καλά, αφού το εύρος της κίνησης είναι μειωμένο και όχι το κανονικό που απαιτεί η κάθε άσκηση.

Άλλωστε, κατά κανόνα όσο πιο επίπονη και δύσκολη είναι μια άσκηση και όσο περισσότερο δυσκολευόμαστε να τη βγάλουμε, τόσο περισσότερο γυμνάζονται και δυναμώνουν οι μύες.
Αν όλες τις ασκήσεις τις βγάζαμε αέρα, δεν θα είχε κανένα νόημα.

Άρα, σωστές ασκήσεις και αν βλέπουμε ότι δεν βγαίνουν τα σετ ή οι επαναλήψεις, μπορούμε να μειώσουμε λίγο τα κιλά ή να ξεκουραστούμε λιγάκι παραπάνω.
Τα κλεψίματα, τουλάχιστον συστηματικά, δεν έχουν κανένα νόημα.
Αν πάλι γίνονται για 1-2 τελευταίες επαναλήψεις στα τελευταία σετ, οκ δεν έγινε και κάτι τραγικό.