PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για σχετικους



kvemperor
01-06-15, 00:02
παραθετω παρακατω το καινουργιο μου προγραμμα
ΔΕΥΤΕΡΑ;
στηθος
ανοιγματα c.o. σε επικλινη 3χ15
επικλινης 12/10/8/6
οριζοντιος 10/5/10/5
βυθισεις στηθους 4χ10
περιστροφη επικλινη 4χ10

ωμοι
πλαγιες εκτασεις
εμπροσθολεμιες ομων
εμπροσθολεμιες ομων χερουλι στα πλαγια
αρσεις ομων καθηστος

ΤΡΙΤΗ
πλατη
εμπροσθολαιμια επιτραπεζια τροχαλια 3χ15
μηχανημα πλατης ,χερουλι οριζοντιο 12/10/8/6
μηχανημα πλατης χερουλι καθετο 10/5/10/5
μονοζυγο 4χ10
ανοιγματα c.o. καθηστος

ωμοι
ανοιγματα ομων στον επικλινη
οπισθολαιμιες ομων
οπισθολαιμιες ομων χερουλι στα πλαγια
αρσεις ομων καθηστος γυρισμενος ο αλτηρας

ΠΕΜΠΤΗ
ποδια
εκτασεις τετρακεφαλου 12/10/8/6
εκτασεις τετρακεφαλου πλαγια 10/5/10/5
καμψεις μηριαιου 12/10/8/6
καμψεις μηριαιου πλαγια 10/5/10/5
προβολες 4χ10
αρσεις γαμπων

αεροβια

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
στηθος
ανοιγματα αλτηρων επικλινη 4χ12
επικλινης παγκος 12/10/8/6
οριζοντιος παγκος 10/5/10/5
μηχανημα στηθους 4χ8
πιεσεις αλτηρων στον επικλινη με περιστροφη

δικεφαλοι
σφηρια καθηστος
larry 90 μοιρες
larry 45 μοιρες
ελξεις δικεφαλων

ΣΑΒΒΑΤΟ
πλατη
οπισθολαιμιες μηχανημα πλατης 3χ15
μηχανημα per-pack 12/10/8/6
μηχανημα πλατης 10/5/10/5
ανοιγμα αναποδο 4χ10
μηχανημα πλατης χερουλι οριζοντιο και αναστροφα4χ12

τρικεφαλοι
σχοινι
γαλλικη μπαρα
πιεσεις τροχαλιας
βυθισεις τρικεφαλων

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
θελω να προσθεσω ακομη και τις αρσεις θανατου οπως και τις ελξεις zottman
που να τις βαλω?
και κατι αλλο?μηπως δικεφαλοι τρικεφαλοι ειναι λιγο?

Χριστοφορος123
01-06-15, 00:44
Τι κιλα κανεις σε παγκο, αρσεις και squat; Φιλε το προγραμμα δεν ειναι καλο. Εχεις πααρα πολλες ασκησεις χερια και οχι μονο γενικα παντου εχεις πολλες ασκησεις επισης ποδια περιττα τα περισσοτερα αρχισε ελευθερα ΒΑΘΙΑ καθισματα βαρια. Καλυτερα κανε κανενα upper/lower η fullbody σε φαση 5χ5 stronglifts να δυναμωσεις και να βαλεις μαζα η αν θες ντε και καλα split παρε κανενα ετοιμο απο το φορουμ. Δε μπορεις να παιξεις intensity με τοσο volume εκτος αν ανεβαζεις την 1η ασκηση και συντηρεις τα υπολοιπα αλλα και παλι τζαμπα κοπος. Για μενα καλυτερα κανε 5χ5 stronglifts or smthing η διαβασε για RPE's παρα πολυ και κανε κατι δικο σου αλλα καλυτερα κατι ετοιμο για να μην παιδευεσαι.
Καλη συνεχεια!

sAVAZz
01-06-15, 02:32
γιατι ρε μαν ολες σου οι απαντησεις ειναι τα προγραμματα δυναμης τα stornglifts τα 5χ5 κτλπ???:unsure::unsure:

Ανδρεας
01-06-15, 12:06
γιατι ρε μαν ολες σου οι απαντησεις ειναι τα προγραμματα δυναμης τα stornglifts τα 5χ5 κτλπ???:unsure::unsure:


https://www.youtube.com/watch?v=eM3GQ-xjojA

Χριστοφορος123
01-06-15, 13:45
γιατι ρε μαν ολες σου οι απαντησεις ειναι τα προγραμματα δυναμης τα stornglifts τα 5χ5 κτλπ???:unsure::unsure:

Μαν γενικοτερα, αν εχεις ενα καλο σωμα πριν αρχισεις βαρη και αρχισεις και κανεις σπλιτ και μεινεις με αυτο, απλα θα κανεις ενα καλυτερο σωμα ομως οχι κατι το ιδιαιτερο (αν δεν παιρνεις φαρμακα). Βλεπω παρα πολυ κοσμο να αναλωνεται σε αυτα και να τα παραταει. Προσωπικα εχω δωσει σε 4-5 ατομα του γυμναστηριου μου, φυσικους, stronglifts και το κανουν 4-5 μηνες και τα αποτελεσματα και σε μαζα και σε δυναμη λογω volume ειναι φοβερα. Οπως και των upper/lower. η συχνοτητα των σπλιτ 1 φορα την εβδομαδα δεν ειναι καλη εκτος κ αν κανεις 6ημερο σπλιτ.

kvemperor
01-06-15, 14:10
αν μου το διορθωνατε θα το εκτιμουσα παρα πολυ.να το δειξω στο γυμναστη να δω τι θα μου πει

Χριστοφορος123
01-06-15, 14:28
Ολο για διορθωση ειναι φιλε.. Αν το διορθωσουμε θα σου βγαλουμε καινουριο προγραμμα.

kvemperor
01-06-15, 14:50
βγαλε καινουργιο δεν πειραζει

SOLID
01-06-15, 19:13
Φιλε μην επηρεαζεσαι δεξια και αριστερα απο αντιστοιχους (φαν) της εκαστοτε προπονητικης φιλοσοφιας.
Μια χαρα ειναι τα σπλιτς,απλα το προγραμμα που εχεις βγαλει θελει γενικοτερα αλλαγη γιατι και για σπλιτ λειπουν πολλες σημαντικοτατες ασκησεις.
Παρε οπως αναφερθηκε πιο πανω καποιο ετοιμο ηδη σπλιτ απο πολλα παιδια που κανουν δοκιμασε το για ενα διαστημα και μετα αρχισε να αξιολογεις την καθε μια ασκηση ποσο καλη ειναι για εσενα και κανεις τις αλλαγες σου με τον καιρο.Μια γενικη συμβουλη πριν το αρχισεις ειναι σε ασκησεις που αφορουν το ανω σωμα (κυριως πλατη,ωμους,στηθος) να αρχισεις και να δωσεις μεγαλυτερη εμφαση σε αλτηρες παρα σε μπαρα.Κανε ενα καινουργιο και μετα σου προτεινουμε τι μπορεις να αλλαξεις αν θες και να δοκιμασεις.

kvemperor
01-06-15, 23:47
συγχωρεστε με για αυτο που θα ρωτησω αλλα ασχολουμε με το γυμναστηριο 7 μηνες μολις.δεν εχω καταλαβει τα splits τι ειναι?ισως ειναι ακυρη η ερωτηση.
και κατι αλλο που ακουσα απο αλλο γυμναστη.αμα γνωριζεται βεβαια.τα τρισετ ειναι καλα για γραμμωση?ακουσα οτι κανοντας τρισετ,δικεφαλο,τρικεφαλο και ωμους συνεχωμενα επειδη δεν προλαβενουν να ξεκουραστουν οι μυς καιγονται και ετσι γινεται καλυτερη γραμμωση ενω παραλληλα ψηλοφουσκωνει το μπρατσο.εσεις τι λετε?