PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή



psv
29-12-08, 17:03
1ο γευμα:βρωμη ή μουσλι και γαλα με λιγο μελι
2ο γευμα:1 τοστ με τονο ή γαλοπουλα,15 αμυγδαλα
3ο γευμα:κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή σολομος με μπασματι(ή καποια μερα μακαρονια ολικης με κοτοπουλο) + σαλατα
4ο γευμα:κοτοπουλο ή γαλοπουλα με μπασματι ή το 2ο γευμα χωρις τα αμυγδαλα
5ο γευμα:1 γιαουρτι 2% με 15 αμυγδαλα

Μετα την προπονηση που ειναι αναμεσα στο 1ο και στο 2ο γευμα παιρνω συμπληρωμα whey και δεξτροζης.Οι ποσοτητες ειναι αρκετα μικρες γιατι ειμαι στην αρχη ακομα.Παλια ετρωγα ΠΟΛΥ λιγοτερο και με αυτα που τρωω τωρα ηδη κοντευω να σκασω.

Ειναι η πρωτη διατροφη που βγαζω μονος μου,γι'αυτο την ποσταρω να μου πειτε τα λαθη μου ή τι πρεπει να διορθωσω.Ειμαι 75 κιλα,με 12 περιπου λιπος.

Στο συνολο ειναι περιπου 150 γρ. πρωτεινης,200 υδατ. και 40 λιπη(μαζι με τα συμπληρωματα)

psv
02-01-09, 01:50
Ρε παιδια,βαριεστε να καθεστε να λετε στον καθενα τι να φαει και ποτε,το καταλαβαινω.Τουλαχιστον πειτε αν ειναι σωστη ή λαθος ή κατι στο ενδιαμεσο,να ξερω αν πρεπει να ψαξω κι αλλο και να την αλλαξω αμεσα ή να την αφησω προς το παρον ετσι.

P.S:Ελεος,αλλοι ρωτανε κατι που εχει γραφτει χιλιες φορες και το τοπικ γεμιζει σελιδες.Εγω καθομαι,φτιαχνω μια διατροφη και δεν απανταει κανεις και μετα λετε σε καποιον ''φτιαξε πρωτα μια διατροφη,ποσταρε την και μετα ρωτα" ελεος... :(

peris
02-01-09, 10:54
βασικα ετσι οπως το γραφεις το τελευταιο ποστ δεν καταλαβα τι ειμαστε υπαλληλοι σου και πρεπει να τσακιστουμε να σου απαντησουμε

για δες κατι ατομα :banghead: :banghead:

asdf
02-01-09, 13:57
coolarete :D . psv αν μπορεις πες λιγο τα κιλα, υψος, ποσοστο λιπους, ηλικια κτλ ετσι ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε :wave: . Και την επομενη φορα αν μπορεις να εισαι λιγο πιο υπομονετικος και ευγενικος :)

psv
02-01-09, 14:00
To ποστ μου δεν εδινε το μηνυμα οτι ειστε υπαλληλοι μου κι οτι πρεπει να τσακιστειτε να απαντησετε[.Απλα ειχα νευριασει επειδη θα ηταν πολυ ευκολο για μενα να εκανα ενα τοπικ του στυλ ''Πειτε μου την διατροφη μου" και να περιμενω απαντησεις (και τοτε,ναι,καλα θα κανατε αν δεν απαντουσατε)αλλα προσπαθησα,εβγαλα μια πρωτη διατροφη-καλη ή κακη- και ζητησα μια αποψη η οποια δεν ηρθε.Στο κατω κατω,μην νομιζετε οτι παρακαλαω να σχολιασετε.Αν δεν θελετε,μην το κανετε

quote="peris"]δεν καταλαβα[/quote]

Ουτε κι εγω


75 κιλα,1.75,18 χρονων.Σε ευχαριστω μεγαλε και συγνωμη αν φανηκα αγενης,δεν το ηθελα... :(

asdf
02-01-09, 14:02
psv εισαι καρναβαλος ρε φιλε δεν πεζεσαι..... Κ με το θανατο του Αλεξη παλι κατι @@ιες ειχες πει. Δεν υπαρχει σωτηρια για σενα.

psv
02-01-09, 14:16
psv εισαι καρναβαλος ρε φιλε δεν πεζεσαι..... Κ με το θανατο του Αλεξη παλι κατι @@ιες ειχες πει. Δεν υπαρχει σωτηρια για σενα.


:awesome:

Αυτα που λεω ειναι συναρτηση αυτων που μου λενε και λυπαμαι ειλικρινα αν προσβαλω καποιους... :( :( :(

Παντως σε ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο.Ειδικα αυτο ηταν πολυ ευγενικο και πολιτισμενο.Να 'σαι καλα

Polyneikos
02-01-09, 14:31
Θα πρότεινα να σταματησουν οι χαρακτηρισμοι και οι αλληλοφιλοφρονύσεις και όποιος μπορει ας βοηθησει τον φίλο μας.

slaine
02-01-09, 15:09
στο πρώτο γεύμα βάλε και whey. θα ήταν καλύτερα να έκανες προπόνηση μετά το δεύτερο γεύμα αλλά αφού δε μπορείς οκ. σε γενικές γραμμές καλή αν και δε μας είπες αν είναι για όγκο ή γράμμωση. λόγω των κιλών/ύψος σου μάλλον για όγκο θα έλεγα. οπότε ανέβασε ποσότητες. αφού ζορίζεσαι τώρα με τον καιρό προσπάθησε να τις ανεβάσεις.

RUHL
02-01-09, 15:23
Να κοιτα λιγο κατα δω μερια νομιζω δεν θα χρειαστης τιποτα παραπανω εκτος απο να μαθεις να μετρας ποσοτητες και θερμιδες γευματων οπου παλι εχουμε ενα στικυ τοπικ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=34805#34805
Προσαρμοσου εκει μεσα κοιτα τα λαθη σου

psv
02-01-09, 15:36
Σας ευχαριστω πολυ.Ruhl αυτο το ποστ σου το εχω διαβασει και το εχω κατεβασει μαζι με πολλα αλλα εδω και πολυ καιρο.Απλα δεν μπορω να το τηρησω ακομα λογω των θερμιδων που παιρνω προς το παρον.Δεν μπορω π.χ να κανω 7 γευματα...Εδω ζοριζομαι με τα 5.Το εχω παντα υπ'οψιν μου παντως.Και οντος μ'αυτο δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω :awesome: Slaine,ναι για ογκο ειναι,σ'ευχαριστω

psv
02-03-09, 17:51
Βαζω αναλυτικα την διατροφη μου γιατι τωρα τελευταια βλεπω να παιρνω βαρος χωρις να αυξανω κιλα στο γυμναστηριο και ανησυχω...Αν μπορειτε,πειτε μου τι γινεται με λιγα λογια.Ειναι ελαφρως διαφορετικη απο την προηγουμενη και εχω αυξησει τις θερμιδες.

1ο γευμα:150γρ. βρωμη με 300μλ γαλα1,5 κουταλια μελι και 15 γρ whey

2ο γευμα:50γρ μπασματι με 80 γρ τονο και 15 αμυγδαλα

3ο γευμα:100γρ κοτοπουλο,50γρ μπασματι,2 κουταλιες ελαιολαδο

4ο γευμα:100γρ.κοτοπουλο με 50γρ. μπασματι

5ο γευμα: (μετα την προπονηση)130γρ.πατατα

6ο γευμα: (πριν τον υπνο) 1 γιαουρτι 2% με 15 αμυγδαλα και 15γρ. whey.

Οι πρωτεινες,υδατανθρακες και τα λιπη βγαινουν περιπου 161/287/54 γρ. αντιστοιχα.Απο τις πρωτεινες τα 126γρ. ειναι ζωικης προελευσης.Συνολικες θερμιδες 2370.Ειμαι 1,75 και 78 κιλα.Τα 62 περιπου αλιπη μαζα.

Μετα την προπονηση 45γρ. whey kai 60 δεξτροζη.
Αυτο που με ανησυχει κυριως ειναι αν ειναι σωστη η ποσοτητα των πρωτεινων.Εχω ακουσει οτι χρειαζονται 2,5γρ ανα κιλο ή 2,5 γρ. ανα κιλο αλιπης μαζας ή 3 γρ. και εχω μπερδευτει...

Αν απαντησει καποιος η συμβουλη του θα με βοηθουσε πολυ.

peris
02-03-09, 18:09
Βαζω αναλυτικα την διατροφη μου γιατι τωρα τελευταια βλεπω να παιρνω βαρος χωρις να αυξανω κιλα στο γυμναστηριο και ανησυχω...Αν μπορειτε,πειτε μου τι γινεται με λιγα λογια.Ειναι ελαφρως διαφορετικη απο την προηγουμενη και εχω αυξησει τις θερμιδες.

1ο γευμα:150γρ. βρωμη με 300μλ γαλα1,5 κουταλια μελι και 15 γρ whey

2ο γευμα:50γρ μπασματι με 80 γρ τονο και 15 αμυγδαλα

3ο γευμα:100γρ κοτοπουλο,50γρ μπασματι,2 κουταλιες ελαιολαδο

4ο γευμα:100γρ.κοτοπουλο με 50γρ. μπασματι

5ο γευμα: (μετα την προπονηση)130γρ.πατατα

6ο γευμα: (πριν τον υπνο) 1 γιαουρτι 2% με 15 αμυγδαλα και 15γρ. whey.

Οι πρωτεινες,υδατανθρακες και τα λιπη βγαινουν περιπου 161/287/54 γρ. αντιστοιχα.Απο τις πρωτεινες τα 126γρ. ειναι ζωικης προελευσης.Συνολικες θερμιδες 2370.Ειμαι 1,75 και 78 κιλα.Τα 62 περιπου αλιπη μαζα.

Μετα την προπονηση 45γρ. whey kai 60 δεξτροζη.
Αυτο που με ανησυχει κυριως ειναι αν ειναι σωστη η ποσοτητα των πρωτεινων.Εχω ακουσει οτι χρειαζονται 2,5γρ ανα κιλο ή 2,5 γρ. ανα κιλο αλιπης μαζας ή 3 γρ. και εχω μπερδευτει...

Αν απαντησει καποιος η συμβουλη του θα με βοηθουσε πολυ.

μετα τη προπονηση γιατι δεν εχεις πρωτεινη μεγα λαθος αυτο?μονο υδτανθρακα
γιατι? :doh: :doh: :doh:

ισως να αυξανα λιγο τη πρωτεινη ακομα και τον υδατανθρακα αλλα βλεπεις και κανεις

παντως αν μενεις στασιμος στα κιλα και βαζεις βαρος το πιο πιθανο ειναι οτι μονο μυιικα δε θα ειναι τα κιλα που βαζεις πιο πολυ λιπος θα ειναι

ΥΓ τα λιπαρα σου ειναι πολυ λιγα 1 με 1,2*βαρος σου να ειναι

slaine
02-03-09, 18:18
πόσο καιρό γυμνάζεσαι σερί τώρα? ίσως είσαι κουρασμένος και να είναι καλό να κάνεις ένα διάλλειμα. τη διατροφή σου θα τη δω πιο μετά γιατί τώρα δεν ε΄χω χρόνο

psv
02-03-09, 22:25
Peris,εχεις δικιο δεν ξερω πως μου διεφυγε αυτο με την πρωτεινη...Θα βαλω εκει αμεσα.

Slaine,γυμναζομαι σερι τωρα απο τον Ιουνιο χωρις διακοπη.

Σας ευχαριστω και τους δυο για τα σχολια.

slaine
02-03-09, 22:52
πρώτο γεύμα και πέμπτο βάλε και άλλη πρωτείνη.
συνολικά πόσα γρ πρωτέινης παίρνεις? μάλλον πρέπει να την ανεβάσεις γενικά. χάνεται και ενα 20% της πρωτείνης στη διαδικασία της πέψης κλπ

αν κάνεις σερί τόσο καιρό, είτε σταμάτησε για 1-2 βδομα΄δες τελείως. είτε κάνε για τόσο καιρό χαλαρά να έχεις ενεργητική ξεκούραση. μετά θα επανέλθεις καλύτερος. άλλαξε και πρόγραμμα αν κάνεις τόσο καιρό το ίδιο

psv
02-03-09, 23:04
Συνολικα παιρνω 160-162 γρ πρωτεινης.Οταν λες να την ανεβασω,ποσο δηλαδη?Στα 180 πχ ειναι καλα?Η πιο πανω?

Προγραμμα οκ,εχω αλλαξει.Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και βλεπουμε.Ελπιζω να ανεβω λιγακι...

slaine
02-03-09, 23:12
θα πρότεινα περίπου 200-220γρ
αυτο βέβαι εσύ θα το δεις. και φυσικά είναι και το οικονομικό στη μέση

psv
02-03-09, 23:34
Οκ,εγινε.Ναι ειναι και το οικονομικο ζητημα...Κι εγω δεν δουλευω,αυτο ειναι το προβλημα.Τεσπα,ανεβαζω σιγα σιγα και βλεπω...

peris
03-03-09, 02:29
πόσο καιρό γυμνάζεσαι σερί τώρα? ίσως είσαι κουρασμένος και να είναι καλό να κάνεις ένα διάλλειμα. τη διατροφή σου θα τη δω πιο μετά γιατί τώρα δεν ε΄χω χρόνο

και μη ξεχνας αυτο αν εχεις μεινει στασιμος στα κιλα για καιρο η κανε ενεργητικη ξεκουραση δλδ δουλευε με το 50-60% των κιλων που κανεις η κανε διαλειμμα 7-10 μερες απο το γυμναστηριο και επιστρεφεις πιο δυνατος στις προπονησεις

psv
03-03-09, 11:47
πόσο καιρό γυμνάζεσαι σερί τώρα? ίσως είσαι κουρασμένος και να είναι καλό να κάνεις ένα διάλλειμα. τη διατροφή σου θα τη δω πιο μετά γιατί τώρα δεν ε΄χω χρόνο

και μη ξεχνας αυτο αν εχεις μεινει στασιμος στα κιλα για καιρο η κανε ενεργητικη ξεκουραση δλδ δουλευε με το 50-60% των κιλων που κανεις η κανε διαλειμμα 7-10 μερες απο το γυμναστηριο και επιστρεφεις πιο δυνατος στις προπονησεις

Για πολυ καιρο δεν εχω μεινει στασιμος.Πχ τον αυγουστο εκανα πιεσεις αρνολντ με 10κιλα,τωρα κανω με 15.Απλα τον τελευταιο καιρο ειδα να αυξανεται το βαρος μου χωρις καποια αλλαγη.Τεσπα,μπορει να φταιει αυτο που λετε.Θα κανω ενα διαλλειματακι οπως ειπατε και συνεχιζω αργοτερα.Ευχαριστω

slaine
03-03-09, 15:05
τι ηλικία έχεις?

psv
03-03-09, 16:06
18...Σηκωνω λιγα,το ξερω,αλλα το θεμα ειναι οτι σηκωνω περισσοτερα απο πριν :wink:

slaine
03-03-09, 16:13
γι'άλλο σε ρώτησα. απο 15 μέχρι 18 συνήθως αυξάνεται το λίπος και το βάρος φυσιολογικά και έχει ν ακάνει και με τις ορμόνες αυτό.

psv
03-03-09, 17:53
Οποτε υποθετω οτι ειναι και η καλυτερη περιοδος να κανεις δουλεια ε?

slaine
03-03-09, 17:57
σε αυτές τις ηλικίες συνήθως δε βάζεις εύκολα πολύ όγκο (δε μιλάω για λίπος) αλλά μπορέις να δυναμώσεις πολύ και να φτιάξεις και ωραίο σώμα και να βάλεις τις βάσεις για μετά...

κάνε ένα διαλλειματάκι και μετά ξαναμπές. γενικά στην ηλικία σου ο οργανισμός είναι στα όκκινα αν με πιάνεις

psv
03-03-09, 18:47
Αυτο σκοπευω να κανω παρολο που δισταζω γιατι φοβαμαι μη χασω κι αυτα που εχω και επειδη πλησιαζει το καλοκαιρακι...Σκεφτομαι μεσα απριλιου να αρχισω γραμμωση ασχετα με το που εχω φτασει απο ογκο.Κι αν κανω κι αυτο το διαλλειμα και μεινω πισω αντι να με βοηθησει την εκατσα.Απο την αλλη μονο εγω μπορω να το αποφασισω αυτο :? Δεν υπαρχει αλλος τροπος να μαθω απο το να το κανω.




αν με πιάνεις

επ επ...κλεμμενο...

Steve KinG STyLe
03-03-09, 19:10
75 κιλα,1.75,18 χρονων

μεσα απριλιου να αρχισω γραμμωση
Εγω συμφωνω με τον Νικο στο παραπανω.Και τα stats σου φαινονται σχετικα χαμηλα για να μπεις σε γραμωση,δεν πιστευω να υπαρχει καν λογος?Γιατι σε τι επιπεδο λιπους εισαι?Φυσικα αν θες εσυ να γραμωσεις για το καλοκαιρι στην παραλια μεγια σου με χαρα σου αλλα φοβαμαι μηπως το αποτελεσμα ειναι αρνητικο στο τελος και απο την αλλη αν μιλαμε για διατροφη ογκου απο τωρα μεχρι απριλιο μεσα σε 1μηνα δεν φτιαχνονται και πολλα και μεγαλα πραγματα...
Για μενα συνεχισε να προπονησε,αν εισαι κουρασμενος γιατι ειδα κατι για ξεκουραση παραπανω κατσε αραξε 1βδομαδα ισως και παραπανω μεχρι να νιωσεις οκ αν εισαι κουρασμενος μονο καλο θα σου κανει και αναθεωρησε την προπονηση σου,φαε καλα και ξεκουρασου να χτισεις καλες βασεις και μετα απο καποια χρονια κανεις και γραμωση.
Για την διατροφη σου οτι ειπαν και τα παιδια παραπανω,να πω ξανα οτι δεν εχεις πολυ πρωτεινη ειδικα στο γευμα 2 και 5(!!!) απο κει και περα τα αλλα τα βλεπεις εσυ...
Γνωμη μου.Καλη συνεχεια

psv
04-03-09, 01:52
^^^Aπο τα 78 κιλα που ειμαι τωρα τα 61 περιπου ειναι αλιπη μαζα.

Οταν λεω γραμμωση δεν εννοω να γραμμωσω ωστε να φαινεται πχ στην παραλια πού σταματαει ο ωμος και πού αρχιζει ο δικεφαλος.Εννοω να χασω καποιο λιπος ωστε να μην εχω αυτην την κοιλια που εχω τωρα(αν και δεν ειναι πολυ μεγαλη...).Για ογκο δεν εχω τιποτα μεγαλες προσδοκιες γι'αυτο το λεω...

Στοχος μου ειναι ενα καλο σωμα με την εννοια οτι δεν θα εχει πολυ λιπος,αλλα θα εχει μια στοιχειωδη μυικη αναπτυξη,πραγμα που πιστευω οτι μπορω να το πετυχω συμφωνα με την προοδο μου απο το προηγουμενο καλοκαιρι μεχρι τωρα,αν τα κανω ολα σωστα βεβαια.Σ'ευχαριστω κι εσενα παρα πολυ για τις συμβουλες σου :wink: