PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση βάρους - μυικού ιστού



Wishbone
26-09-06, 23:51
Γεια σας παιδια. Με λένε Χρήστο κ είμαι 29 ετών. Έχω πάψει να ασχολούμαι με τη γυμναστική εδώ κ 8 χρόνια ενώ με το bodybuilding δε έχω ασχοληθεί ποτέ (2-3 μήνες όταν ήμουν 17 ετών). Γράφω πρώτη φορά εδώ κ ο λόγος είναι ότι χρειάζομαι κάποιες συμβουλές πάνω στη διατροφή κ το γυμναστήριο αλλά δυστυχώς δεν έχω φιλικό κύκλο σχετικό με τα 2 αυτά θέματα κ από όσο διάβασα στο φόρουμ εσεις ασχολείστε αρκετα κ ισως μπορούσατε να με βοηθήσετε.

Καταρχήν το πρόβλημα μου κ ο λόγος που ξεκίνησα εδώ κ λίγες μέρες γυμναστήριο είναι (εν συντομια) οτι τον Μάρτη του 2006 ήμουν 83 κιλά κ ύψος 186 κ στα τέλη Ιουλίου έφτασα στα 65 κιλά. Αύγουστο κ Σεπτέμβρη έχω σταθεροποιηθεί στα 66κιλά. Ο λόγος που συνέβη αυτη η μείωση βάρους δεν έχει να κάνει με υγεία. Είμαι απολύτος υγιής. Μέχρι τα 20 μου χρόννια είχα αθλητικο σώμα κ ήμουν παίχτης μπάσκετμπολ, μετα όμως τα παρατησα (σπουδες-δουλεια) κ σταδιακα είχα πτωση μυικου βάρους κ παραλληλη αυξηση βαρους σε λιπος. Διατροφή λιτή αλλά πλουσια σε λιπαρά τα τελευταια χρονια. Για να σχηματισετε μια εικονα, τον Μαρτη οπτικα εδειχνα κανονικος αλλα εγω ήξερα πως μυικα ημουν ατροφικος για τα κιλα μου κ ειχα αρκετο λιπος.

Συνεβη λοιπον αυτη η δυσσαρεστη εξελιξη στη ζωη μου κ τωρα θελω να φτιαω το σωμα μου κ κυριως να μου κανουν παλι τα ρουχα μου! Διοτι αυτη τη στιγμη ειναι ολα μπουρνουζια... Δε θελω ομως να πλακωθω στα γλυκα κ στα λιπαρα κ να ξαναπαρω κιλα σε λιπος, αλλα να κανω ενα πιο σωστο σωμα, δηλαδη να βαλω κυριως μυικο βαρος. Πρεπει ομως επιγοντως να βαλω παιδια κιλα διοτι οπως σας ειπα δε μου κανουν τα ρουχα μου καθολου. Γνωσεις δεν εχω, ετσι ρωτησα ενα φιλο μου που ασχολειται πολυ με τα θεματα αυτα κ μου εδωσε ενα προγραμμα γυμναστικης (το οποιο ξεκινησα το Σαββατο, 5 μερες την εβδομαδα γυμναστηριο) καθως κ μια διατροφη. Στη διατροφη θα ηθελα τα φωτα σας διοτι νιωθω ασχημα να τον πρηζω συνεχεια απο το τηλεφωνο για μικροπραγματα + οτι καλο θα μου κανει να μαθω κ γω 10 πραγματα απο δικο μου ψαξιμο.

Η διατροφη που μου εδωσε είναι η εξής (Γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα):

- Πρωινο: 2 τοστ (μαυρο ψωμι) με διπλη γαλοπουλα κ τυρι light
ή 2 φετες μαυρο ψωμι με λίγο βιταμ κ μελι + 2 ασπράδια αυγών

- Δεκατιανό: 1 μπανανα ή 2 μήλα ή μια χουφτα ξηρούς καρπούς ανάλατους-αψητους

- Μεσημεριανό- Βραδυνο ελεύθερα αρκει να έχει κρέας κ γαρνιτούρα χωρίς λιπαρά (κρέμες κτλ) Το ιδανικο που θα πρεπει να ακολουθησω ή να μιμηθώ με άλλα κρεατα/ψάρια είναι το:
1 φιλέτο 150γρ. γαλοπούλας + σαλάτα ή μακαρόνι σκέτο ή ρύζι σκέτο ή πατατα βραστή

EDIT: ΠΑΝΤΑ το ένα απο τα 2 μεγάλα γεύματα αμέσως μετά την προπόνηση

- Απόγευμα: πάντα 30 λεπτα πριν την προπόνηση: 1 μπανάνα κ ένα καφεδάκι

- Πριν τον ύπνο: 3 ασπράδια αυγών ή 1 γιαουρτι τοταλ 2% ή 1σκουπ πρωτείνης EAS Whey

Κάθε μέρα: να καταναλώνω 3 κουταλιές ωμό ελαιόλαδο (είτε στη σαλάτα είτε αλλού) κ 2,5-3 λιτρα νερό

Επειδή έχω την εντύπωση ότι ήταν πολύ επιηκής μαζί μου ιδιαίτερα στα μεσημεριανα κ βραδινά γεύματα θα ήθελα κ τη δική σας γνώμη γ αυτη τη διατροφή. Π.χ. τον ρώτησα αν αντί για το φιλέτο γαλοπούλας με ρύζι το αντικαταστήσω με 1 πιατο κοτόσουπα + 200 γραμμαρια βραστο κοτόπουλο κ μου είπε οτι ειναι μια χαρά...

Άλλη απορία, ας πούμε έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο αρνίσιο κρέας (όχι παχύ). Το τρώω ας πούμε βραστό με ρύζι στο φούρνο. Μπορώ? Εσείς τι αλλα φαγητα συνδυάζετε?

Υπενθυμίζω ότι στόχος μου είναι να πάρω πάλι κιλά κ να γεμίσω τα ρουχαλάκια μου! Αλλά να μην είναι λιπος, γ αυτό ζήτησα διατροφή κ πηγαίνω κάθε μέρα γυμναστήριο. Δε με ενδιαφέρει το κραχτό σώμα, με ενδιαφέρει όμως το αθλητικό σώμα. Επίσης κρεατίνη δεν με ενδιαφέρει να πάρω διότι δε θέλω κάτι προσωρινό αλλά πραγματικό.
Αυτά... σίγουρα έχω κ άλλες απορίες αλλά βγαίνει μεγάλο το μήνυμα κ δε θέλω να σας πρήξω πολύ για αρχή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με το κείμενο μου.

Χρήστος.

Gasturb
27-09-06, 00:13
Καλωςήρθες Wishbone κ καλό posting! Πολύ καλά έκανες κ ξεκίνησες γυμναστηριο κ αν ακολουθήσεις κάποια σωστα βήματα που λέγοντε εδώ σίγουρα θα αρχίσεις να βλέπεις αποτελέσματα αρκεί να έχεις υπομονή κ πείσμα!

Εγω απλά να σου πω για αρχή διάβασε στα άρθρα τι είναι ιδανικό να πέρνεις πριν κ μετά το γυμναστήριο, στις συζητήσεις θα δεις σχετικά με το ποίες θεωρούντε καλές πρωτείνες κ βλέποντας το προγραμμά σου να προσθέσω πριν τον υπνο να πέρνεις καζεινη κ το πρωί να έχεις bran γιατί περιέχουν πολλές ίνες που είναι απαραίτητες για τον αθλητή.

Αυτα για τωρα προσπάθησε να τα αφομοιώσεις σιγά σιγά κ θα δεις οτι το bodybuilding από υποχρέςση θα σου γίνει ευχαρίστηση (!!!)

Muscleboss
27-09-06, 00:14
Φίλε Χρήστο καλωσήρθες,

Για να πετύχεις τον στόχο σου υπάρχουν 3 τρόποι:

1. Ο λάθος + εύκολος (Τρώς ότι νά 'ναι και γίνεσαι χοντρός)

2. Ο ημι-σωστός ή ημι-λάθος (Κάτι σαν αυτό που κάνεις και περιμένεις σιγά σιγά να πάρεις τα κιλά που θές, χωρίς όμως να είναι σίγουρο)

3. Ο σωστός + δύσκολος (Παίρνεις τα κιλά που θές σύντομα και το δυνατόν πιο ποιοτικά)

Αν σε ενδιαφέρει ο τρίτος τρόπος κοίτα εδώ: Διατροφή αύξησης βάρους και μυϊκής μάζας (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=135)
και άκου τις συμβουλές των υπόλοιπων παιδιών.

Muscleboss

Wishbone
27-09-06, 18:02
Ευχαριστώ για τις προτασεις σας. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα τις τελευταίες μέρες για το θέμα της διατροφής. Εχω κατασταλλαξει κάπως σε ορισμένες τροφές κ θα τις εντάξω σιγά σιγά στο πρόγραμμά μου. Από σήμερα μετά την προπόνηση θα παίρνω 40γρ πρωτεινη whey μαζί με 50 γραμ γλυκόζη. Για το πριν την προπόνηση θα παραμείνω στη μπανάνα μιας κ το μεσημεριανό μου γευμα πεφτει αργά κ πολύ κοντά στην προπόνηση. Πριν τον ύπνο θα τρώω 100 γρ κοτατζ με 2 κουταλιες ελαιόλαδο. Λέω να μην παίρνω αλλη whey πρωτεινη πλην του μεταπροπονητικου γευματος εκτος περιπτωσεων που δε θα λαμβανω τροφη με ικανοποιητικη ποσοτητα πρωτεινης οποτε κ θα συμπληρωνω με το σεικερ.


Muscleboss, ασφαλως κ θέλω να ακολουθησω τον 3ο δρόμο, γι αυτο αλλωστε ψάχνομαι στη διατροφη κ ξεκινησα gym. Είδα το πρόγραμμα διατροφής που προτείνεις για αύξηση όγκου κ έχω βρε έναλλακτικές τροφες πλουσιων σε πρωτεινη αλλά νομίζω ότι οι ποσοτητες για το ατομο μου θα πρεπει να διαφερουν, οποτε δε ξερω να βάλω ποσότητες. Με το βαρος κ το ύψος μου τι συνολική ενέργεια/πρωτεινη/υδατανθρακες/λιπος πρεπει να λαμβανω ημερησίως, με 5 φορες gym την εβδομαδα?