PDA

Επιστροφή στο Forum : Clean Pre-Workout (BSN)



sobral
26-06-15, 15:16
96049

96048

Εδώ το λάθος (σοβαρό για τους ευαίσθητους στα διεγερτικά), που βρίσκω είναι τα 200mg caffeine στο ένα σκουπ. Αν ήμουν στη θέση τους, θα το άφηνα στα 100mg, ώστε να μπορεί ο καταναλωτής να διπλασιάσει τη δόση και να φτάσει τις κλινικές δοσολογίες. Πάντως τα συστατικά είναι καλά, και για αντοχή και πρήξιμο μες στην προπόνηση είναι ό,τι πρέπει. Όλα όμως θέλουν τη δόση του ενός scoop x2.

SOLID
26-06-15, 16:33
Αυτη η αργινινη τι λεει που εχει??
Καλο (παροτι δεν ειμαι των διεγερτικων) αλλα νομιζω οτι εχουν λιγο χαμηλα την βητα αλανινη και επισης κατα την γνωμη μου ενα pre workout ειναι απαραιτητο να εχει κιτρουλλινη και εδω δεν εχει καθολου.

beefmeup
26-06-15, 18:52
επιτελους πρεπει να διαβασουν κ τπτ να σταματησουν αυτη τη μουφα με την β-αλανινη στα prewo..:turtle:

TEFAAtzis
26-06-15, 21:35
επιτελους πρεπει να διαβασουν κ τπτ να σταματησουν αυτη τη μουφα με την β-αλανινη στα prewo..:turtle:

Beef αυτο το λες επειδη η Β αλανινη πρεπει να καταναλωνεται και σε αλλες ωρες της μερες???Επισης τι ξερουμε οσον αφορα αυτη τη μορφη της αργινινης και τη γλυκερολη?Δεν υποτιθεται οτι η αργινινη οπως τη ξεραμε δεν εκανε κατι οσον αφορα το πρηξιμο οπως και η γλυκερολη???

beefmeup
26-06-15, 21:43
οχι δεν ειναι ο χρονισμος μεσα στην μερα το θεμα με την β-αλανινη..
αλλα οτι για να πιασεις συγκεντρωσεις για την αυξηση της καρνοσυνης που οδηγει, θες μεγαλες περιοδους συνεχους ληψης..
με το να την περνεις 3-4 φορες την βδομαδα σε ενα prewo, δεν δινει κατι απο μονη της, ουτε καν μεσα στην προπονηση..
ειναι απο τα συστατικα που εχουν φορεθει πολυ σε prewo λογω μαρκετινγκ περισοτερο ,αλλα ουσιαστικα αν δεν συμπληρωνεις κ εσυ σκετη τις υπολοιπες μερες ,δεν..
η γλυκερολη κανει δουλεια ,αλλα θες καλες δοσεις..3-4γρ σιγουρα.
για την αργινινη αυτη ,εχω δει μια μελετη που δειχνει οτι ηταν κατα πολυ καλυτερα αποροφησιμη κ παραγωγικη οσον αφορα την εκριση ΝΟ ,αλλα ηταν σε υπερβαρα ποντικια..

SOLID
27-06-15, 13:38
οχι δεν ειναι ο χρονισμος μεσα στην μερα το θεμα με την β-αλανινη..
αλλα οτι για να πιασεις συγκεντρωσεις για την αυξηση της καρνοσυνης που οδηγει, θες μεγαλες περιοδους συνεχους ληψης..
με το να την περνεις 3-4 φορες την βδομαδα σε ενα prewo, δεν δινει κατι απο μονη της, ουτε καν μεσα στην προπονηση..
ειναι απο τα συστατικα που εχουν φορεθει πολυ σε prewo λογω μαρκετινγκ περισοτερο ,αλλα ουσιαστικα αν δεν συμπληρωνεις κ εσυ σκετη τις υπολοιπες μερες ,δεν..


:clap::clap: (βεβαια πολυ βαζουν αυτο το λιγο που βαζουν σκεπομενοι υποθετω οτι καποιος ηδη ειναι μεσα σε χρηση βητα αλανινης) αλλα ουτε το διευκρινηζουν οτι θελει να κορεστει μεσα σου για να βγαλει οτι βγαλει ουτε τιποτα,απλα ετσι την πετανε.Σε αντιθεση με κιτρουλλινη που ουτε κορεσμο θελει ουτε τιποτα οπως και η γλυκ.

sobral
27-06-15, 16:08
Δεν συμφωνώ σε αυτό με την β-αλανίνη. Και εξηγούμαι: προσωπικά οτιδήποτε χρησιμοποιώ με β-αλανίνη σε καλή δόση, με έπιανε σε θέματα αντοχής μες στην προπόνηση. Και γενικά και σε έρευνες με σχετικά μικρές ποσότητες (1,6-2γρ.) πάλι γίνεται δουλειά σε θέματα καθυστέρησης μυϊκής κόπωσης κτλ. Από εκεί κ πέρα, δεν μπορεί πάνω στο κουτί να σου λέει πάρε παραπάνω και ξεχωριστά. Αν θέλει ο καταναλωτής, παίρνει από μόνος του επιπλέον ποσότητα. 'Οτι θέλει συγκέντρωση, θέλει. Αλλά η β-αλανίνη δουλεύει ό,τι κ να λέμε, με 3.2γρ έχουν γίνει κλινικές μελέτες με καλά αποτελέσματα. Το nitrosigine έχει ενδιαφέρον αλλά κ εγώ μόνο σε ποντίκια έχω δει, όχι σε ανθρώπους. Το βλέπουμε πάντως σε όλο κ περισσότερα pre-workouts. Glycerol έχει σε πολύ μικρή ποσότητα, θέλει παραπάνω.

sobral
27-06-15, 16:34
Edit: υπάρχει έρευνα σε ανθρώπους αλλά νομίζω πως είναι χρηματοδοτούμενη από την εταιρία που το έβγαλε στην αγορά.

beefmeup
27-06-15, 18:51
οι μελετες που αναφερεσαι ομως , που ειχα ποσταρει στο φορουμ με τον devil δινουν μια περιοδο εβδομαδων για να γινει peak καρνοσυνης.
κ ολες πηγαιναν κλιμακωτα στην αυξηση τους.
μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποια μελετη να δινει αμμεσα αποτελεσματα στην ληψη της.

μια καλη μετα-αναλυση που δινει χρονους ληψης, καθως κ αποτελεσματα σε σχεση με διαρκεια του αθληματος (κυριως σε αθληματα αντοχης δινει κατι κ οχι σε ασκησεις που διαρκουν κατω απο 60 δευτερα) ειναι αυτη εδω,εχει κ pdf.

:iconlink: (http://link.springer.com/article/10.1007/s00726-011-1200-z)

sobral
27-06-15, 20:04
οι μελετες που αναφερεσαι ομως , που ειχα ποσταρει στο φορουμ με τον devil δινουν μια περιοδο εμδομαδων για να γινει peak καρνοσυνης.
κ ολες πηγαιναν κλιμακωτα στην αυξηση τους.
μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποια μελετη να δινει αμμεσα αποτελεσματα στην ληψη της.

μια καλη μετα-αναλυση που δινει χρονους ληψης, καθως κ αποτελεσματα σε σχεση με διαρκεια του αθληματος (κυριως σε αθληματα αντοχης δινει κατι κ οχι σε ασκησεις που διαρκουν κατω απο 60 δευτερα) ειναι αυτη εδω,εχει κ pdf.

:iconlink: (http://link.springer.com/article/10.1007/s00726-011-1200-z)

Σε αυτό συμφωνώ, όμως θέλω να πω πως ακόμη και ένα pre-workout με 2γρ. να χρησιμοποιείς αν το κάνεις για 5 φορές την εβδομάδα ας πούμε, πάλι θα δράσει συγκεντρωτικά αλλά πιο αργά φαντάζομαι. Γιατί προσωπικά σε μένα, μου δούλεψαν όλα αυτά που είχαν πολύ β-αλανίνη κι ας τα έβαλα μόνα τους. Μιλάω για muscle bomb (reflex), xplode hardcore (sci-mx), assault (musclepharm) κτλ με δόσεις 2γρ. και άνω στη β-αλανίνη. Ευχαριστώ για την έρευνα, θα την κοιτάξω άμεσα. Ωραία κουβέντα ανοίξαμε πάντως και βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα για όλους μας.:toast:

beefmeup
27-06-15, 20:07
ναι, κοιτα αυτο με την προυποθεση οτι θα πηγαινει καποιος τοσες φορες την εβδομαδα για προπονηση..
εγω ας πουμε ,που πανω απο 4 δεν παω ,δεν ξερω κατα ποσο μου ειναι χρησιμη στις ποσοτητες που την δινουν στα περισοτερα prewo..
θα προτιμουσα να εχει περισοτερη κιτρουλινη η εστω κιτρουλινη σαν συστατικο παρα β-αλανινη..

sobral
27-06-15, 20:12
ναι, κοιτα αυτο με την προυποθεση οτι θα πηγαινει καποιος τοσες φορες την εβδομαδα για προπονηση..
εγω ας πουμε ,που πανω απο 4 δεν παω ,δεν ξερω κατα ποσο μου ειναι χρησιμη στις ποσοτητες που την δινουν στα περισοτερα prewo..
θα προτιμουσα να εχει περισοτερη κιτρουλινη η εστω κιτρουλινη σαν συστατικο παρα β-αλανινη..

Σωστά, βασικά έχει πολλά "εξαρτάται" και "αναλόγως" η όλη κουβέντα. Για να μείνω ον τόπικ, το βασικό πρόβλημα του συγκεκριμένου για μένα είναι αυτό που έγραψα στο πρώτο πόστ: η καφείνη. Άστο ρε BSN χαμηλά να διπλασιάσει ο ασκούμενος τη δόση...:green: καλύτερα να το έβγαζαν και stim free ακόμα.