PDA

Επιστροφή στο Forum : Χασιμο λοιπους



geogre
31-12-08, 01:34
Ειμαι 76 κιλα 1,84 κι εχω σωματικο λοιπος 14,5%.
Θα ηθελα να το ριξω κατω απο τα 7 ,χωρις να χασω μιυκο ογκο.
Τι προγραμμα πρεπει να ακολουθησω και ποσο καιρο περιπου θα μου παρει?

RUHL
31-12-08, 01:58
ωραιος στοχος απο γνωσεις πως τα πας? και προπονετικη εμπειρια? χρηση αας ποτε θα αρχησης?

Gasturb
31-12-08, 02:01
Αντι να χάσεις λίπος χωρίς να χάσεις μυς προτείνω να βάλεις μυς κ ας βάλεις λίπος.

RUHL
31-12-08, 02:04
απαντηση με γριφο μεσα :idea: :idea: ^

κανε την anabolic diet tou Pasquale εισαι σε χαμηλα επιπεδα λιπους και κερδηζεις μυεις :sleeping:

slaine
31-12-08, 02:16
κατ'αρχάς πόσο χρονών είσαι? πόσο καιρό γυμνάζεσαι?

είσαι πολύ λίγα κιλά και απ'ό,τι κατάλαβα έχεις ελάχιστη μυική μάζα.
όταν γραμμώνεις, χάνεις λίπος και αναγκαστικά θα χάσεις και λίγο έως πολύ απο τη μυική μάζα.

άρα αφού εσύ δεν έχεις πολλή από αυτή γιατί να χάσεις κι άλλη? ενώ αν πάρεις μυς και λίγο λίπος θα φαίνεσαι καλύτερα.

για να χάσεις ελάχιστη μυική μάζα ή και καθόλου πρέπει να παίρνεις αναβολικά είτε να γνωρίζεις τέλεια τα πάντα περί διατροφής και προπόνησης και φυσικά να τα εφαρμόζεις εξίσου τέλεια, συνεπώς χλωμό.

επίσης όσο μειώνεται το ποσοστό λίπους κάτω απο 10% τόσο πιο δύσκολα χάνεις. για να φτάσεις 7%... :eleph: και με ικανοποιητική μυική μάζα... :lol:

αλήθεια πως ξέρεις ότι είσαι 14,5%? τι μέτρηση έκανες?

Gasturb
31-12-08, 02:20
μονοψήφιο ποσοστό κ natural bb ειναι ετερώνυμα και απωθούνται

slaine
31-12-08, 02:21
μονοψήφιο ποσοστό κ natural bb ειναι ετερώνυμα και απωθούνται :bowdown: :bowdown: :bowdown: :green:

geogre
31-12-08, 03:00
μια χαρα ειμαι απο ογκο γιατι σας φενεται λιγο?
Αλλα θελω να κρατησω τον ογκο που εχω και να καψω το λιπος για καλυτερη γραμμωση.ετσι το σκεφτηκα.
Γυμναζομαι 1 χρονο και κατι σχεδον.

slaine
31-12-08, 03:05
δε γίνεται να κρατήσεις τον όγκο που έχεις και ταυτόχρονα να χάσεις κιλά. άλλο όγκος άλλο μάζα (μυική). και διαφορετική πυκνότητα άρα και όγκο έχουν διαφορετικά κύταρα.

πόσο χρονών είσαι?

geogre
31-12-08, 03:11
20 ειμαι

Gasturb
31-12-08, 03:30
πόσο χρονών είσαι?

τι σημασία έχει;

slaine
31-12-08, 03:42
αλλιώς έιναι ένας 60 χρονών και αλλιώς ένας 20 πχ σε πολλά θέματα.

Gasturb
31-12-08, 04:09
γιατι περίμενες το παλικάρι να ειναι 60 ή 40 ετών; γυρω στα 20 ο μέσος όρος χρηστών οπότε λίγη σημασία αν ηταν 18 η 22. τελωσπάντων

slaine
31-12-08, 04:10
όχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις. και το εξήντα είναι τυχαίο παράδειγμα. έχουμε και 40ρηδες εδώ. τεσπα αρκετά με τα οφ :)

RUHL
31-12-08, 12:32
μονοψήφιο ποσοστό κ natural bb ειναι ετερώνυμα και απωθούνται

Nα διαφωνησω τωρα η να περιμενω λιγο :clown2: :clown2: δηλαδη το 9 και το 8 ειναι εξω?


έχουμε και 40ρηδες εδώ
Ε και αλαζει κατι? αν ειναι καποιος 20 ετων η 40? στην διετα που θα ακολουθηση?



κατι μου λεει δεν ρωτουσε για διετα η κατι σχετικο αλλα απο ενδιαφερον :chinese:
ξαναδιατυπωνω την ερωτηση


πόσο χρονών είσαι?
:rabbit:

Gasturb
31-12-08, 15:32
δηλαδη το 9 και το 8 ειναι εξω?
γιατι να είναι έξω;


Ε και αλαζει κατι? αν ειναι καποιος 20 ετων η 40? στην διετα που θα ακολουθηση?
σύμφωνα με την θεωρεία ότι αλλάζει ο μεταβολισμός με την ηλικία κ την προσωπική πείρα ναι έχει διαφορά η δίετα στα 20 στα 30 στα 50 κ στα 80!

εκτός αυτόυ τουλάχιστον στις σημειώσεις μου άλλα το ποσοστά λίπους άνω των 30 κ άλλα κάτω των 30

geogre
31-12-08, 15:50
και ρε παιδες δλδ απο 38-39 περιπου ποντους που ειναι το χερι μου ποσο ογκο θα χασει αν μειωσω ο λιπος στο μισο?

slaine
31-12-08, 16:01
εξαρτάται από πολλά

RUHL
31-12-08, 16:13
γιατι να είναι έξω;

μονοψήφιο ποσοστό κ natural bb ειναι ετερώνυμα και απωθούνται
:clown2: :clown2: μονοψηφια νουμερα ειναι το 9876543210 :clown:


σύμφωνα με την θεωρεία ότι αλλάζει ο μεταβολισμός με την ηλικία κ την προσωπική πείρα ναι έχει διαφορά η δίετα στα 20 στα 30 στα 50 κ στα 80!
Ναι δεν αντιλεγω μειωνετε οσο μεγαλωνεις αλλα και τι να αλαξεις πανω στους βασηκους κανονες μιας διετας αν ηταν 40 ο george παλι τα βασικα σκελη τα ιδια θα προτηναμε η ατομικοτητα του καθενος ειναι αλλουνου παπα εαυγγελιο και πολυ μπερδεμενο



και ρε παιδες δλδ απο 38-39 περιπου ποντους που ειναι το χερι μου ποσο ογκο θα χασει αν μειωσω ο λιπος στο μισο?
Ε οχι και μισο αλλα θα ησουν πολυ κοντα σε γυναικεια νουμερα :lol: παρε λιγη μαζα ακομα πριν επηχηρησεις

Gasturb
31-12-08, 16:27
:clown2: :clown2: μονοψηφια νουμερα ειναι το 9876543210 :clown:

γιορτινές ημέρες είνια ας συγκρατηθώ :cursing:

μονοψήφιο = 1 ψηφίο = πχ 3
διψήφιο = 2 ψηφία = πχ 32
9876543210 = δεκαψήφιος αριθμός ή ακέραιος. αλλο ακέραιος, δεκαδικός αλλο μονοψήφια νούμερα :banghead:

offtopic.

RUHL
31-12-08, 17:27
lol ενταξη ενδιαμεσα απο τα νουμερα βαλε ενα κομα γιατι αμφηβαλω αν θα υπαρχει τετοιο ποσοστο λιπους δεκαψηφιο χεχε

ενταξη τωρα ισως καταλαβες γιατι τα εβαλα κατα φθινουσα σειρα :lol: :lol: τα μονοψηφια που δεν πιανουν οι νατυραλ

Polyneikos
31-12-08, 17:31
Φίλε Γιώργο, 1,84, 76 κιλα κανονικα θα έπρεπε να ήσουν σε καλό επίπεδο γράμμωσης σαν αναλογίες.Αλλα τα νουμερα δεν μετρανε έτσι απλά,άλλος με 80 κιλα βαρος και 1.70 είναι κομματιας γιατί είναι όλα μυικα και αλλος 1.70 με 80 κιλά έχει μπάκα.
Αυτό που θελω να σου εξηγησω είναι ότι κατ΄αρχην θα μας βοηθουσε αν ποστάριζες καποιες φωτό σου.
Φοβάμαι ότι με αυτό το υψος και αυτα τα κιλα που έχεις υπάρχει περιπτωση αν προσπαθησεις να ρίξεις το σωματικο σου λίπος να μεινεις ο μισός.Πρέπει να δουμε τι μυικη μαζα διαθετεις,να σου πω ένα παραδειγμα επίσης για να καταλαβεις ότι τα νουμερα δινουν μια εικόνα αλλά δεν είναι καθαυτου ολοκληρωμενες παραστασεις,θα μπορουσες να ησουν 120 κιλα με 14.5 %και θα ήσουν πολυ καλα ενω στην περίπτωση σου αν πέσεις στα 68 κιλα με 8% λέω ένα π.χ. μπορεί να φαίνεσαι flat πολύ,και απο γραμμωμενος να φαίινεσαι οριακα κοκκαλιαρης γιατί είσαι και ψηλός.Επίσης τί εισαι διατεθειμενος να κανεις για να φτασεις κατω από 7% λίπος ,5,6 δηλαδή και παράλληλα να μην χασεις καθόλου όγκο;
Μπορείς να βαλεις φωτό;

geogre
31-12-08, 20:54
οριστε οι φωτογραφιες που ζητησατε,
http://img234.imageshack.us/img234/601/dsc00852cw1.jpg
http://img184.imageshack.us/img184/8882/dsc00850fl7.jpg


οταν λες τι ειμαι διατεθημενος να κανω τι εννοης?

Polyneikos
31-12-08, 21:22
εννοω ότι είναι πολύ δυσκολο να κατεβασεις το ποσοστο λιπους σου κατω από το 7% και παραλληλα να κρατησεις τον όγκο σου χωρίς φαρμακευτική βοήθεια.Έχω δει ατομο που είχε 3.4 σωματικό λιπος ,κομμενος παντου ,μιλάμε για ίνες,αλλα το παιδι κατεβαινε φιτνεσσ και εννοείται ήταν "μεσα" και εννοειται ότι αυτην την φόρμα την είχε για μερες , μην πω και ώρες!
Αυτό που μπορείς να κανεις όμως είναι αντικειμενικα να κανεις μια αυστηρη και καθαρη διατροφη ,προσπαθωντας να κανεις 2 πραγματα:νΝα ρίξεις το λίπος σου μερικες μοναδες και να βαλεις καποια καθαρα κιλα μυικα και θα δεις πόσο περισσότερο κομματια θα φαινεσαι από τωρα.Πάντως έχεις καλό κορμό να τον δουλέψεις και δεν χρειαζεται να τρελεννεσαι με ποσοστα,το καλυτερο σημειο συγκρισης είνα ο καθρεφτης σου,γυμναζεσαι μόλις έναν χρόνο και καταλαβαινω ότι ψαχνεις το αποτέλεσμα αλλα θα δεις με τον καιρό πως θα μαθεις να διαχειριζεσα ιτο σώμα σου.Α! Πλην διατροφης εννοείται και συστηματικη αεροβικη,μιλαμε για 3-4 φορες την εβδομαδα,για να βαλεις τον μεταβολισμο σου σε υψηλα ταχύτητες!

geogre
31-12-08, 21:30
σε αυτη τη φαση με ενδιαφερει να ριξω το λιπος , γινεται οπως λες να παρω και ογκο και να χασω καπιες μοναδες λιπος?
αεροβια κανω κανα 20λεπτο περπατημα 3-4 φορες την εβδομαδα.

Polyneikos
31-12-08, 21:39
κοιτα,όπως σου έγραψα και πρίν υπάρχει άτομο με 80 κιλα κα ινα είναι κομμάτιας και ατομο με το ίδιο ύψος κια τα ίδια κιλα να εχει κοιλια.Το θεμα είναι η μΥικη μαζα και το λίπος που εχει καποιος σε τι ποσοστά είναι πάνω του.Εγω πιστεύω αν φας έξυπνα και ποιοτικα επειδη είσαι σε ηλικια που θα φορτώνεις σε παίρνει να βαλεις μΥικα κιλά πανω σου και να φανούν και παράλληλα να να στεγνωσεις χωρίς πολύ extreme καταστασεις.Μην σε αγχωνει αν δεις ότι βαζεις βαρος,να βλέπεις τον καθρεφτη και θα δεις με τον καιρο θα ερθει και η μυϊκη σκληραδα που θα σε κανει να φαίνεσαι πιο κομμάτια και δεν χρειαζεται να πεσεις στο 7 % για να φανεις κομμενος.Αλλά και να πέσεις με καποιο τρόπο είναι δυσκολο να κρατηθείς,ενω ένα 10 % - 11% είναι πιο εφικτο και παλι σκασμενος θα είσαι.

RUHL
31-12-08, 21:40
κοψε την αεροβια εντελως φαε καθαρα χωρις πολλες κλεψιες απρογραμματηστες και ανεβασε τις θερμιδες 10-20% πανω απο την συντηρηση να βαλεις λιγους μυεις ισως να σου φανει πως θα γραμωσεις και εμφανησιακα

geogre
01-01-09, 16:07
παμε για ογκο δλδ.

Το προγραμμα μου ειναι
Δευτερα=Πλατη- τρικεφαλα
Τριτη=Στηθος -δικεφαλα
Τεταρτη=-
Πεμπτη=Ποδια- τρικεφαλα
Παρασκευη=Ομους- Δικεφαλα

Κανω 6 ασκησεις απο 5 σετ των 10 επαναληψεων για τις μεγαλες ομαδες(πλατη στηθος ποδια)
και 3 απο 5 σετ των 12 για τις μικρες,

Την διατροφη μου την προσεχω αρκετα.

Εχετε καμια συμβουλη καμια διορθωση μηπως?

slaine
01-01-09, 16:25
κάνεις πολλά. λιγότερες ασκήσεις/σετ με επαναλήψεις 12-6 καλύτερα αν αποφασίσεις να πας για όγκο. επίσης το σπλιτ συμπαθητικό αλλά δε με τρελαίνει κιόλας. πχ πόδια καλύτερα μόνα τους (αν και οι τρικέφαλοι μικρή ομάδα είναι αλλά άσ'τα μόνα τους)

από περιέργεια τι ασκήσεις κάνεις στα πόδια? δηλαδή καλό θα ήταν να μας γράψεις ολόκληρο το πρόγραμμα αναλυτικά αν μπορείς να καταλάβουμε καλύτερα.

[ωραίες φωτογραφίες συνέχισε και θα δεις τα αποτελέσματα που θες :thumbup: ]

geogre
01-01-09, 16:53
thanks.

Ποδια κανω σκουτ 3 σετ στα 30 , 50 κ 60 κιλα
Πρεσσα 1 σετ των 10 στα 120 κιλα ,2 στα 160, και 2 των 8 επαναληψεων στα 200.
Και τα κλασικα μηχανιματα για δικεφαλους ποδιων για τετρακεφαλους κτλ.

Πλατη στηθος ειναι πολλα? Μηπως οπως λες να κανω απο 12 σε 6 επαναληψεις αυξανοντας τα κιλα παραπανω στο τελος?
Δικεφαλους-τρικεφαλους 1 η 2 φορες τη βδομαδα?

RUHL
01-01-09, 17:11
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4096

:inandout:

geogre
01-01-09, 17:47
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4096

:inandout:

Πολυ ενδιαφερον οταν βρω χρονο θα το διαβασω :thumbup:

ειπατε να κοψω ην αεροβικη για ζεσταμα ενα 5 λπτο τρεξιμο ειναι οκ?

RUHL
01-01-09, 18:32
Ναι

geogre
16-01-09, 03:28
Λιπον αποφασισα.
θα κανω για αλλους 2 μηνες ογκο και μετα γραμμωση.
Θελω να μου πειτε τι να κανω?Ποση ωρα διαδρομο(εχω ακουσει μετα απο μια ωρα η μια ταχυτητα καις μυης αντι για λιπος) ποσα κιλα να βαζω (τα μισα απο οτι βαζω με διπλασιες επαναληψεις?)
Πιες τροφες να αποφευγω(υδατανθρακα?)

Θα τα εφαρμοσω
Αρκει
να μην καψω μυης(οχι παραπανο απο αυτο που χρειαζεται) αλλα λιπος.

geogre
16-01-09, 21:10
???

RUHL
16-01-09, 21:15
διαβασε τα στυκιες θα σου ληθουν πολες αποριες για προπονηση δεν αλαζεις τιποτα για διατροφη τα λεμε αλλη φορα κοιτα το τοπικ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4177