PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση μυικής δύναμης με όσο το δυνατόν λιγότερη αύξηση μυικής μάζας



evergrace
19-07-15, 21:52
Γεια σας

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε γενικές συμβουλές και κάποιο πρόγραμμα γυμναστικής για να αυξήσω τη μυική μου δύναμη με όσο το δυνατόν χαμηλότερη αύξηση μυικής μάζας;Θα με βοηθούσατε πολύ,επειδή θέλω να γραφτώ σε σχολή επιβίωσης,ώστε να προετοιμαστώ κατάλληλα σε περίπτωση κοινωνικής ή οικονομικής κατάρευσης κάτι που βέβαια θα με οδηγήσει να απομακρυνθώ από την Αθήνα και να πάρω τα βουνά με το σακίδιό μου.Γενικά η μυική δύναμη θα με βοηθούσε πολύ σε κατάσταση επιβίωσης,αλλά η επιπλέον μυική μάζα θα με δυσκόλευε λόγω επιπλέον βάρους,αλλά και επειδή δε θα είχα αρκετή τροφή για να συντηρώ τους μύες.
Τι έχετε να προτείνεται;Υπόψιν ότι δεν κάνω πλάκα,μιλάω σοβαρά και έχω ξεκινήσει ήδη πλάνο επιβίωσης.

Feth
19-07-15, 22:00
Μπορείς να αποφύγεις την αυξηση βάρους τρώγοντας ισοθερμιδικά και όχι υπερθερμιδικά, τωρα για να αποκτήσεις δυναμη θα πρεπει υποθέτω να παιξεις χαμηλές επαναλήψεις (1-6) μεγάλη ενταση.:)
Apo την άλλη, αν αρχίσεις καποιο πρόγραμμα δύναμης όπως το starting strength 5x5 (ψάξτο στο γοογλε για να δείς πως είναι τα workout) και τρώγοντας υπερθερμιδικά θα αποκτήσεις σίγουρα κάποια μυική μάζα σε βάθος χρόνου.

evergrace
19-07-15, 22:56
Ευχαριστώ feth για τη συμβουλή,έψαξα για το strength training 5X5 που μου ανέφερες και βρήκα ένα ενδιαφέρον πρόγραμμα,το οποίο όμως περιέχει μόνο 5 ασκήσεις(squat,overhead press,deadlift,bench press,barbell row).Μόνο με αυτές τις ασκήσεις μπορώ να καλύψω όλες τις κύριες μυικές ομάδες(δικέφαλοι,τρικέφαλοι,πλάτη,στήθος,τετρακέφαλο ποδιού,κοιλιακούς κτλ);Τι πιστεύεις;

Feth
20-07-15, 10:06
Καλημέρα

Γενικά τα πρόγραμμα δυναμης αναλώνονται σε αυτές τις ασκήσεις μιας και είναι πολυαρθρικες και γυμνάζουν 2-3 μυικές ομάδες, οι τρικέφαλοι σου θα γυμνάζονται σε αρκετα μεγαλο βαθμο από το overhead press και το bench press, τώρα για δικέφαλους μπορείς να πετάξεις στο τέλος του κάθε workout 2 ασκησούλες αν θέλεις.
Κοιλιακούς μπορείς να κάνεις τις off day.

lila_1
20-07-15, 13:45
Σ αυτή τη περίπτωση πιο χρήσιμο θα ναι να μαθεις τοξοβολία και ψαροντούφεκο

Χαράλαμπος
20-07-15, 13:51
:rolf::rolf::thumbup:

PanosDanis
20-07-15, 14:05
Μιας και κλεινω σχεδον 1 μηνα με τα stronglifts μπορω να σου πω με σιγουρια οτι θα αυξησεις την δυναμη σου σε βαθος χρονου. Επισης μην ανησυχεις για τις επιμερους μυικες ομαδες. Κοιλιακους γυμναζεις με squat,deadlifts, τρικεφαλα με bench-overhead press, δικεφαλα με deadlifts-row, ραγχιαος με deadlifts-squat. Πιστεψε με οταν πρωτοξεκινησεις θα σου φανει ευκολο και θα θες να πας κατευθειαν στα βαθια θα νιωθεις οτι δεν σου φτανει ή θα θες να κανεις επιπλεον ασκησεις απομόνωσης. Επειδη ομως αυτο το προγραμμα εχει την δικη του στρατιγικη σου προτεινω αν το ακολουθησεις να επιμινεις σ αυτο.

evergrace
20-07-15, 14:34
Σ αυτή τη περίπτωση πιο χρήσιμο θα ναι να μαθεις τοξοβολία και ψαροντούφεκο
Αυτά τα καλύπτει η σχολή επιβίωσης.

evergrace
20-07-15, 14:46
Μιας και κλεινω σχεδον 1 μηνα με τα stronglifts μπορω να σου πω με σιγουρια οτι θα αυξησεις την δυναμη σου σε βαθος χρονου. Επισης μην ανησυχεις για τις επιμερους μυικες ομαδες. Κοιλιακους γυμναζεις με squat,deadlifts, τρικεφαλα με bench-overhead press, δικεφαλα με deadlifts-row, ραγχιαος με deadlifts-squat. Πιστεψε με οταν πρωτοξεκινησεις θα σου φανει ευκολο και θα θες να πας κατευθειαν στα βαθια θα νιωθεις οτι δεν σου φτανει ή θα θες να κανεις επιπλεον ασκησεις απομόνωσης. Επειδη ομως αυτο το προγραμμα εχει την δικη του στρατιγικη σου προτεινω αν το ακολουθησεις να επιμινεις σ αυτο.
Ευχαριστώ,θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Valentino Rossi
20-07-15, 15:51
Η σκληραγώγηση κ η αύξηση δύναμης δεν είναι απαραίτο να γίνεται μέσω γυμναστηρίου- όπου τα αποτελέσματα είναι αρκετά αμφιλεγόμενα σε συνθήκες πολέμου. Μπορείς να κάνεις μεγάλες πεζοπορίες σε ορεινό έδαφος (με σακίδιο που φέρει βάρος) ή τρέξιμο, κάμψεις και έλξεις σε διάφορεσ παραλαγές και γενικά διάφορες ασκήσεις για να σκληραγωγηθείς και να δυναμώσεις, με φυσικό τρόπο. Το γυμναστήριο είναι ανούσιο σε τέτοιεσ καταστάσεις μόνο το όπλο, οι γνώσεις σου, η ετοιμοτητα κ η καλή φυσική κατάσταση μπορούν να σε σώσουν. Το γυμναστήριο παρέχει εξεζητημένα αποτελέσματα τα οποία δε χρειάζονται σε τέτοιες καταστάσεις. πχ πάγκος και άρσεις, αν έχεις 5 μέρες νηστικός να σε δω. Το γυμναστήριο οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε υπερτροφία μυών κάτι που είναι άχρηστο σε συνθήκες επιβίωσης, αφού μεγαλύτεροι μύες= έχει μεγαλύτερες ανάγκες ο οργανισμός. Εγώ που κάνω 5 γεύματα τη μέρα, πήγα για μπάνιο χθες και τρελαθηκα από την πείνα, γιατί είχε συνηθίσει ο οργανισμός στο φαί. Αν θες να κάνεις κάτι οπωσδήποτε σε οργανωμένο πλαίσιο θα σου πρότεινα crossfit

Ανδρεας
20-07-15, 16:24
Η σκληραγώγηση κ η αύξηση δύναμης δεν είναι απαραίτο να γίνεται μέσω γυμναστηρίου- όπου τα αποτελέσματα είναι αρκετά αμφιλεγόμενα σε συνθήκες πολέμου. Μπορείς να κάνεις μεγάλες πεζοπορίες σε ορεινό έδαφος (με σακίδιο που φέρει βάρος) ή τρέξιμο, κάμψεις και έλξεις σε διάφορεσ παραλαγές και γενικά διάφορες ασκήσεις για να σκληραγωγηθείς και να δυναμώσεις, με φυσικό τρόπο. Το γυμναστήριο είναι ανούσιο σε τέτοιεσ καταστάσεις μόνο το όπλο, οι γνώσεις σου, η ετοιμοτητα κ η καλή φυσική κατάσταση μπορούν να σε σώσουν. Το γυμναστήριο παρέχει εξεζητημένα αποτελέσματα τα οποία δε χρειάζονται σε τέτοιες καταστάσεις. πχ πάγκος και άρσεις, αν έχεις 5 μέρες νηστικός να σε δω. Το γυμναστήριο οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε υπερτροφία μυών κάτι που είναι άχρηστο σε συνθήκες επιβίωσης, αφού μεγαλύτεροι μύες= έχει μεγαλύτερες ανάγκες ο οργανισμός. Εγώ που κάνω 5 γεύματα τη μέρα, πήγα για μπάνιο χθες και τρελαθηκα από την πείνα, γιατί είχε συνηθίσει ο οργανισμός στο φαί. Αν θες να κάνεις κάτι οπωσδήποτε σε οργανωμένο πλαίσιο θα σου πρότεινα crossfit

και με το crossfit θα γινει πιο λειτουργικος? :unsure:
πες μου δλδ ότι άμα κάνει 2χ το βάρος του squat/deadlift μετά δε θα έχει αποτέλεσμα στην πραγματική ζωή?
μην λέμε ότι κ ότι
Από μια στιγμή και μετά δε θα μπορεί να βγάζει έλξεις/κάμψεις γιατί θα είναι κουρασμένος, ενώ στο gym θα έχει ρυθμιζόμενη αντίσταση
Επίσης αν θες να έχεις "αντοχή" στην πείνα δες IF, από εμπειρία δική μου έχω μείνει 20 ώρες νηστικός χωρίς να πεινάσω

Valentino Rossi
20-07-15, 16:33
και με το crossfit θα γινει πιο λειτουργικος? :unsure:
πες μου δλδ ότι άμα κάνει 2χ το βάρος του squat/deadlift μετά δε θα έχει αποτέλεσμα στην πραγματική ζωή?
μην λέμε ότι κ ότι
Από μια στιγμή και μετά δε θα μπορεί να βγάζει έλξεις/κάμψεις γιατί θα είναι κουρασμένος, ενώ στο gym θα έχει ρυθμιζόμενη αντίσταση
Επίσης αν θες να έχεις "αντοχή" στην πείνα δες IF, από εμπειρία δική μου έχω μείνει 20 ώρες νηστικός χωρίς να πεινάσω

Το γυμναστήριο είναι σαν να λέμε κάνεις πείραμα σε συνθηκες εργαστηρίου, αλλά για να το τεστάρεις καλά πρέπει να το δοκιμασεις κ σε συνθήκες πραγματικότητας, γτ στη φύση δεν υπάρχει η συμμετρία της μπάρας με τα ίσα κιλά αριστερά δεξιά, ούτε πάγκοι με μαξιλαράκια ούτε αλτήρες, με εργοστασιακά υπολογισμένα κέντρα βάρους κλπ. Ακόμα κ ο διάδρομος δεν έχει καμιά σχέση με το να τρέχεις έξω, πόσο μάλλον σε βουνό (είναι άλλη άσκηση). Μαθαίνεις τον οργανισμό σε συνθήκες εντελώς ελεγχόμενες κάτι που δεν ισχύει στην φύση. Δεν κατακρίνω το γυμναστήριο, άλλωστε αποτελεί το κυριότερο χόμπυ μου, μαζί με το διάβασμα, αλλά να τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Άλλο πράγμα οι κανονικές συνθήκες κ άλλο τα γυμναστήρια air condition, με μουσικούλα κ όργανα τελευταίας τεχνολογίας. Μαθαίνεις το σώμα σου να εκτελεί συγκεκριμένες ασκήσεις, με συγκεκριμένες τεχνικές κλπ. Είναι σαν να λες στον άλλον ξεκίνα προπόνηση ποδόσφαιρου.

vaggan
20-07-15, 16:59
Το γυμναστήριο είναι σαν να λέμε κάνεις πείραμα σε συνθηκες εργαστηρίου, αλλά για να το τεστάρεις καλά πρέπει να το δοκιμασεις κ σε συνθήκες πραγματικότητας, γτ στη φύση δεν υπάρχει η συμμετρία της μπάρας με τα ίσα κιλά αριστερά δεξιά, ούτε πάγκοι με μαξιλαράκια ούτε αλτήρες, με εργοστασιακά υπολογισμένα κέντρα βάρους κλπ. Ακόμα κ ο διάδρομος δεν έχει καμιά σχέση με το να τρέχεις έξω, πόσο μάλλον σε βουνό (είναι άλλη άσκηση). Μαθαίνεις τον οργανισμό σε συνθήκες εντελώς ελεγχόμενες κάτι που δεν ισχύει στην φύση. Δεν κατακρίνω το γυμναστήριο, άλλωστε αποτελεί το κυριότερο χόμπυ μου, μαζί με το διάβασμα, αλλά να τα λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Άλλο πράγμα οι κανονικές συνθήκες κ άλλο τα γυμναστήρια air condition, με μουσικούλα κ όργανα τελευταίας τεχνολογίας. Μαθαίνεις το σώμα σου να εκτελεί συγκεκριμένες ασκήσεις, με συγκεκριμένες τεχνικές κλπ. Είναι σαν να λες στον άλλον ξεκίνα προπόνηση ποδόσφαιρου.δηλαδη θες να μας πεις οτι ο μεσος αγυμναστος ανθρωπος στην φυση θα τα καταφερει καλυτερα σε μια χειρονακτικη εργασια απο τον ανθρωπο που γυμναζεται??επειδη τον εαυτο μου τον εχω τεσταρει σε συνθηκες οικοδομης οταν φτιαχναμε το μαγαζι κατι οικοδομους που με ειρωνευονταν επειδη εκανα βαρη και μου ελεγαν τι τα θες αυτα ελα πιασε φτυαρι και εκει θα δεις γυμναστικη σε πληροφορω οτι τους εριχνα ρυζια απο κουβαλημα τενεκε μεχρι γεμισμα της μπετονιερας με το φτυαρι οκ την επομενη μερα ενιωσα μια ασυνηθιστη κοπωση επειδη δεν ημουν εξικειωμενος σε ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ αλλα και παλι την ωρα της εργασιας δεν παυει να φαγανε την σκονη μου δεν υπαρχει περιπτωση σκληρα γυμναζομενος ανθρωπος στο γυμναστηριο να μην τα καταφερει καλα η καλυτερα απο τον μεσο ανθρωπο

bocanegra180
20-07-15, 17:31
Η σκληραγώγηση κ η αύξηση δύναμης δεν είναι απαραίτο να γίνεται μέσω γυμναστηρίου- όπου τα αποτελέσματα είναι αρκετά αμφιλεγόμενα σε συνθήκες πολέμου. Μπορείς να κάνεις μεγάλες πεζοπορίες σε ορεινό έδαφος (με σακίδιο που φέρει βάρος) ή τρέξιμο, κάμψεις και έλξεις σε διάφορεσ παραλαγές και γενικά διάφορες ασκήσεις για να σκληραγωγηθείς και να δυναμώσεις, με φυσικό τρόπο. Το γυμναστήριο είναι ανούσιο σε τέτοιεσ καταστάσεις μόνο το όπλο, οι γνώσεις σου, η ετοιμοτητα κ η καλή φυσική κατάσταση μπορούν να σε σώσουν. Το γυμναστήριο παρέχει εξεζητημένα αποτελέσματα τα οποία δε χρειάζονται σε τέτοιες καταστάσεις. πχ πάγκος και άρσεις, αν έχεις 5 μέρες νηστικός να σε δω. Το γυμναστήριο οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε υπερτροφία μυών κάτι που είναι άχρηστο σε συνθήκες επιβίωσης, αφού μεγαλύτεροι μύες= έχει μεγαλύτερες ανάγκες ο οργανισμός. Εγώ που κάνω 5 γεύματα τη μέρα, πήγα για μπάνιο χθες και τρελαθηκα από την πείνα, γιατί είχε συνηθίσει ο οργανισμός στο φαί. Αν θες να κάνεις κάτι οπωσδήποτε σε οργανωμένο πλαίσιο θα σου πρότεινα crossfit
+1000 σε όλα πλην του crossfit το οποίο δε συμπαθώ καθόλου. Όσα squat και αν κάνει κανείς με όσα κιλά κι αν τα κάνει δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να βάλει σπριντ 500αρι σε ανηφόρα με μεγάλη κλήση. Το λέω από προσωπική εμπειρία και όχι υποθετικά. Κάνω προπόνηση με πολλούς βάτραχους και το 95% αυτών πριν μπουν στο σχολείο για τουλάχιστον 1 χρόνο είχαν αφήσει το γυμναστήριο παίζοντας μόνο φυσικά. Έλξεις κάμψεις καθίσματα κολύμπι ποδήλατο τρέξιμο σε βουνό και σε άσφαλτο κτλ. Σίγουρα θα τα καταφέρει καλύτερα ένας που κάνει γυμναστήριο από έναν που δεν κάνει αλλά το συγκεκριμένο που ζητάει ο φίλος πιο πάνω θέλει άλλα πράγματα και όχι γυμναστήριο. Ή έστω όχι αποκλειστικά γυμναστήριο. Φιλικά , Νίκος

Valentino Rossi
20-07-15, 17:52
Vaggan ένας που κάνει γυμναστήριο με κρεατίνες πρωτείνες και 5 γεύματα τη μέρα, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ανταπεξέλθει σε συνθήκες επιβίωσης, όχι μόνο αυτό πιστεύω θα αντέξει λιγότερο κ από έναν λιπόσαρκο. Φιλικά πάντα κ εγώ αυτό κάνω εξάλλου δεν κράζω κανέναν. Αλλά αν μου λέγαν πήγαινε να επιβιώσεις σε καμιά ερημιά θα ασχολούμουν με άλλου είδους ασκήσεις και προπόνηση γενικά. Παντως αν δεις κ τα μεγαλύτερα κομάντα αρχικά δε σου γεμίζουν το μάτι. Θυμάμαι στρατό είχαμε δει τον διοικητη της μονάδας των ειδικών δυνάμεων με πολιτικά κ λέμε τι είναι αυτός (με κάποια περιφρόνηση) και όταν τον είδαμε εν δράσει τρίβαμε τα μάτια μας

Ανδρεας
20-07-15, 18:30
Ή έστω όχι αποκλειστικά γυμναστήριο.
+1


Vaggan ένας που κάνει γυμναστήριο με κρεατίνες πρωτείνες και 5 γεύματα τη μέρα, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ανταπεξέλθει σε συνθήκες επιβίωσης, όχι μόνο αυτό πιστεύω θα αντέξει λιγότερο κ από έναν λιπόσαρκο. Φιλικά πάντα κ εγώ αυτό κάνω εξάλλου δεν κράζω κανέναν. Αλλά αν μου λέγαν πήγαινε να επιβιώσεις σε καμιά ερημιά θα ασχολούμουν με άλλου είδους ασκήσεις και προπόνηση γενικά. Παντως αν δεις κ τα μεγαλύτερα κομάντα αρχικά δε σου γεμίζουν το μάτι. Θυμάμαι στρατό είχαμε δει τον διοικητη της μονάδας των ειδικών δυνάμεων με πολιτικά κ λέμε τι είναι αυτός (με κάποια περιφρόνηση) και όταν τον είδαμε εν δράσει τρίβαμε τα μάτια μας

συμφωνώ με τον vaggan.
Επίσης, ποιος είπε για πρωτεΐνες και κρεατίνες ή 5 γεύματα τη μέρα, δεν είναι απαραίτητα σε όποιον πάει γυμναστήριο. Φαίνεται δεν είδες που είπα για Intermittent fasting οπότε δεν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα "πείνας" άμα κάποιος συνηθίσει να μην τρώει για 24-36 ώρες
Δηλαδή στο γυμναστήριο δεν θα μπορει να κάνει καμψεις, έλξεις, muscle-ups κ άλλες ασκήσεις με "μπάρα"? +farmer walkers/μεταφορές πάνω από το κεφάλι, box jumps(+με βάρος), high jumps(+με βάρος), άλματα(σε μήκος) και άλλα πολλά π δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα
την προπόνηση επιβίωσης είπε θα την κάνει στη σχολή, οπότε δύναμη θέλει να αποκτήσει +εκρηκτικότητα
φιλικά:welcome:

vaggan
20-07-15, 18:42
Vaggan ένας που κάνει γυμναστήριο με κρεατίνες πρωτείνες και 5 γεύματα τη μέρα, δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ανταπεξέλθει σε συνθήκες επιβίωσης, όχι μόνο αυτό πιστεύω θα αντέξει λιγότερο κ από έναν λιπόσαρκο. Φιλικά πάντα κ εγώ αυτό κάνω εξάλλου δεν κράζω κανέναν. Αλλά αν μου λέγαν πήγαινε να επιβιώσεις σε καμιά ερημιά θα ασχολούμουν με άλλου είδους ασκήσεις και προπόνηση γενικά. Παντως αν δεις κ τα μεγαλύτερα κομάντα αρχικά δε σου γεμίζουν το μάτι. Θυμάμαι στρατό είχαμε δει τον διοικητη της μονάδας των ειδικών δυνάμεων με πολιτικά κ λέμε τι είναι αυτός (με κάποια περιφρόνηση) και όταν τον είδαμε εν δράσει τρίβαμε τα μάτια μαςποιος σου ειπε οτι οποιος κανει γυμναστηριο κανει πεντε γευματα και χρησιμοποιει κρεατινη?καποιοι ναι καποιοι οχι..οπως και να εχει η αληθεια ειναι πως δεν ειχα προσεξει το πρωτο ποστ του τοπικ σταρτερ που το θεωρω μεγιστη τρολια οταν το διαβασα. καταρχην ειναι αδυνατον να αυξησεις δυναμη σε περιπτωση υποσιτισμου και εκει σταματανε ολα οτι και να κανεις δεν θα δεις αυξηση δυναμης αν υποσιτιζεσαι και χανεις μυες

Valentino Rossi
20-07-15, 19:02
Δε συμφωνω εδω οι σαολίν εχουν δυναμη κ κανουν παντα νηστεία, δε λεμε να σηκωνεις αυτοκινητα μιλάμε για τη δυναμη τη σωματική κ πνευματική που μπορείς να πετύχεις με διαλογισμό και κατάλληλη εκπαιδευση, ώστε να ανταπεξέλθεις σε δυσκολίες εκτός πόλης, μην το μπερδεύουμε με Power lifting. Το πιο σημαντικό είναι η πνευματικές δυνάμεις που θα σε βοηθήσουν να ανταπεξέλθεις στις δυσκολίες και η σωματική αντοχή χτίζεταιθ σιγά σιγά με σκληρή εκπαίδευση. Πολύ δυτικός τρόπος σκέψης αυτός της ωμής δυναμης, λες και η επιβίωση είναι κάποιος διαγωνισμός σε πάγκο

vaggan
20-07-15, 19:46
:rolf::rolf::rolfτο πρωτο ποστ μιλαει καθαρα για αυξηση μυικης δυναμης δεν τον ενδιαφερουν οι πνευματικες σουπερ ουαου δυναμεις των μοναχων σαολιν πεστου τοτε αντι να παει σε καμπ επιβιωσης να παει να κλειστει μεσα στο ναο αλλα δεν δεχονται γκουαιλο ρε γαμωτο:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:τι θελω και ασχολουμαι

Valentino Rossi
20-07-15, 19:57
:rolf::rolf::rolfτο πρωτο ποστ μιλαει καθαρα για αυξηση μυικης δυναμης δεν τον ενδιαφερουν οι πνευματικες σουπερ ουαου δυναμεις των μοναχων σαολιν πεστου τοτε αντι να παει σε καμπ επιβιωσης να παει να κλειστει μεσα στο ναο αλλα δεν δεχονται γκουαιλο ρε γαμωτο:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:τι θελω και ασχολουμαι

Αυτός είναι ενας πολύ δυτικός τρόπος σκέψης περί δύναμης χωρίς κανένα πνευματικό υπόβαθρο (απόλυτα σεβαστός), δυστυχώς εμένα δε με βρίσκει σύμφωνο. Το σώμα δε μπορεί να διαχωρίστεί από το πνεύμα και χρειάζονται όλων των ειδών οι ασκήσεις σωματικές και πνευματικές για να ανταπεξέλθεις σε δύσκολες καταστάσεις όπως αυτές που πολύ πιθανό θα έρθουν.

Μα νομίζω υπήρξα σαφής του πρότεινα 3 πράγματα για αύξηση μυικής δύναμης αν δεις 1ο ποστ , αν δεν κάνω λάθος