PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη κυριως με πρωτεινες για μειωση λιπους και βαρους



elena.com
06-08-15, 22:42
καλησπερα παιδια..ειμαι καινουρια στο forum ..γραφτηκα εδώ για να μάθω πέντε πράγματα παραπάνω πάνω στο θέμα διατροφής.. και ήθελα τις συμβουλές σας..πέντε πράγματα τα γνωρίζω..αλλά θέλω και τη δική σας άποψη..εγώ προσωπικά θέλω να μειώσω το ποσοστό λίπους στο 13 με 14 % και να μείνω εκεί...για μένα το να φτάσω είναι κάπως εύκολο ..στη συντήρηση όμως θα μου φανεί δύσκολο..

Feth
06-08-15, 22:45
Και τι ακριβως θες τωρα

elena.com
06-08-15, 22:53
συμβουλές για μια διατροφή 1300 θερμίδων κυρίως να αποτελείται απο πρωτείνες..κάνω μόνη μου διατροφή αλλά βλέπω δεν έχω πολλές επιλογές γιατι εγώ ούτε κρέας τρώω μόνο στήθος κότας τρώω και φέτες γαλοπούλας.. και είναι όλο τα ίδια και τα ίδια και δε ξέρω τι να κάνω...και από υδατάνθρακες μόνο κριθαρλάκι σόγιας τρώω και μακαρόνια ολικής..μπορεί να με πει κάποιος,όποιος ξέρει μια εβδομαδιαία διατροφή με παραλλαγές από φαγητά ..γιατί έχω χάσει λίγο την μπάλα..

Feth
06-08-15, 22:58
συμβουλές για μια διατροφή 1300 θερμίδων κυρίως να αποτελείται απο πρωτείνες..κάνω μόνη μου διατροφή αλλά βλέπω δεν έχω πολλές επιλογές γιατι εγώ ούτε κρέας τρώω μόνο στήθος κότας τρώω και φέτες γαλοπούλας.. και είναι όλο τα ίδια και τα ίδια και δε ξέρω τι να κάνω...και από υδατάνθρακες μόνο κριθαρλάκι σόγιας τρώω και μακαρόνια ολικής..μπορεί να με πει κάποιος,όποιος ξέρει μια εβδομαδιαία διατροφή με παραλλαγές από φαγητά ..γιατί έχω χάσει λίγο την μπάλα..

1300 θερμιδες είναι πολύ λίγες εκτός και αν δεν κάνεις τιποτ όλη την μέρα αλλά και πάλι οι θερμιδες είναι πολύ λίγες, είσαι σιγουρη πως οι θερμιδες συντηρησης σου(να κρατησεις τα υπάρχων κιλά) είναι 1300? Στο φορουμ υπάρχει ένα τοπικ σχετικά με την ευρεση του bmr ψάξε το και υπολογισετο , διοτι το 1300 είναι γελοια λιγο!

elena.com
06-08-15, 23:01
βρε δε μιλάω για συντήρηση..τώρα θέλω να χάσω 5 κιλά ..είμαι 52,5 κιλά και θέλω να φτάσω γύρω στα 47 κιλά ..και μετα να κάνω συντήρηση..αυτό λέω και θέλω ια βοήθεια όποιος ξέρει να μου πεί για τα γεύματα μεσημεριανό και βραδινό..εχω βαρεθεί να τρώω τα ίδια και τα ίδια.. και με ενδιαφέρει πιο πολύ να χαθεί το λίπος όχι τόσο να κατεβεί η ζυγαριά...το λίπος στην κοιλιά μου είναι γύρω στο 11% και συνολικό είναι 18 % και θέλω να κατέβω στο ποσοστό να πάω 14 %

Feth
06-08-15, 23:02
Γραψε ποσο χρονων εισαι τα κιλά την ηλικια σου και την τωρινη σου διατροφή και τι συμπληρώματα παιρνεις.

Akoma και για να χάσεις κιλά το 1300 μου φαινεται ακομα πολύ λιγο
Ξαναυπολογισε το bmr μαζι με την καθημερινη σου δραστηριοτητα μέσω αυτου του τόπικ:

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4298-Προγραμμα-Υπολογισμου-BMR-και-θερμιδων

elena.com
06-08-15, 23:08
είμαι 26 χρονών 52,5 κιλά 1,60 ύψος και θα σου γράψω μια μέρα ολόκληρη τι τρώω για παράδειγμα.. πρωινό ένα dirollo cotage δεκατιανό ένα φρούτο για παράδειγμα μεσημέρι μια μαρουλοσάλατα χωρίς λάδι,βάζω μόνο μια κουταλιά λιναρόσπορο ,καφτερή πιπεριά στήθος κότας,200 γρ γιαούρτι και αν πεινάω πολύ θα προσθέω και κριθαράκι με μανιτάρια και μια φέτα ολικής,απόγευμα πάλι ένα φρούτο άσε που πολλές φορές το παραλείπω, και βραδινό γιαούρτι με 3 κουταλιές μούσλι.. εε τρώω πιο πολλά απο 1300 θερμίδες δε κάθομαι να μετράω πόσο τρώω ακριβώς με το μάτι τα ζυγίζω την ποσότητα δηλαδή..αυτα...αα και συμπληρώματα δε παίρνω..και στα φαγητά σπάνια βάζω λάδι..μια κουταλιά λιναρόσπορο ρίχνω από πάνω.. μόνο στα γεμιστά βάζω λάδι και αυτό όσο μπορώ λίγο.

Feth
06-08-15, 23:12
Ωραια γιατι δεν προσθέτεις βρώμη/ξηρους καρπους/αυγα

Προσωπικά στο δεκατιανο θα το εβγαζα αυτό το φρόυτο και θα εβαζα κάτι να με κρατήσει ίσως κάτι από τα παραπάνω που έγραψα.
Πάντως αυτά που πόσταρες και δεδομένου πως το κοτοπουλο είναι γυρω στα 100-150 γραμμάρια δεν βγαινουν ούτε 1000 θερμιδες οι οποιες είναι πολύ λίγες.

elena.com
06-08-15, 23:21
και βρώμη τρώω,και αμυγδαλα κάποιες φορές,και το στήθος κοτόπουλου που λένε οι διαιτολόγοι το μισο θα τρώτε ..εγώ ολόκληρο το τρώω ποιος χορταίνει με το μισό ....και αυγό τρώω κυρίως το ασπράδι..αλλά θέλω μια συμβουλή..κάποιες φορές με ποιάνει δε ξέρω τι υπογλυκαιμία να το πω..ζητάω γλυκό και αγόρασα κρέμα που τρώνε τα μωρά μπισκοτόκρεμα..ε άμα φας λίγο θα παχύνεις;; :D δοκίμασα να φάω ζελέ αυτό που είναι χωρίς ζάχαρη αλλά πιο πολύ με ανοίγει η όρεξη.. τι παίζει;; δε ξέρω..

Feth
06-08-15, 23:30
και βρώμη τρώω,και αμυγδαλα κάποιες φορές,και το στήθος κοτόπουλου που λένε οι διαιτολόγοι το μισο θα τρώτε ..εγώ ολόκληρο το τρώω ποιος χορταίνει με το μισό ....και αυγό τρώω κυρίως το ασπράδι..αλλά θέλω μια συμβουλή..κάποιες φορές με ποιάνει δε ξέρω τι υπογλυκαιμία να το πω..ζητάω γλυκό και αγόρασα κρέμα που τρώνε τα μωρά μπισκοτόκρεμα..ε άμα φας λίγο θα παχύνεις;; :D δοκίμασα να φάω ζελέ αυτό που είναι χωρίς ζάχαρη αλλά πιο πολύ με ανοίγει η όρεξη.. τι παίζει;; δε ξέρω..

Μπορεί να τρως αλλά δεν τα έγραψες στο αρχικο σου πόστ, αστους τους διατολογους γιατι οι περισσοτεροι εχουν μαυρα μεσάνυχτα, ακου εκει το μισο λολ.
Καμια τροφη δεν σε παχαινει, εκει που πρεπει να εστιασεις την προσοχη σου είναι η ποσοτητα γιατι η ποσοτητα θα σε παχύνει και όχι η τροφη από μόνη της. Ισως το ζελε να έχει ζαχαρη? Γενικά παλιοτερα πριν ξεκινησω διατροφες κλπ όταν έτρωγα γλυκα κλπ πάντα μου ανοιγε η ορεξη μέσα στο μισαωρο έχει να κάνει κατι με την εκκριση ινσουλίνης υποθέτω.

elena.com
06-08-15, 23:40
μια φορά έκανα βλακείες στη διατροφή απέκλεισα πολλά πράγματα το 2012 έγινε αυτό κατέβηκα κατα λάθος στα 44 κιλά και ήμουν χάλια ..πολλά νεύρα είχα εν το μεταξύ μη τα πολυλογώ είχα βάλει κιλά με ταχίνι και μελι μέσα σε ενα μηνα είχα φτάσει ήδη 50 αλλά με είχε ανοιξει η όρεξη και τώρα για να μην ξανα κάνω τα ιδια χαζα..γιαυτο προσπαθώ να μάθω περισσότερα να χάσω λίπος με υγεινό τρόπο αλλά δε θέλω και πολύ αυστηρή διατροφή οπως κάνουν οι περισσότεροι γιατι εμένα προσωπικά με γυρνάει σε βουλιμία αν στερώ τον ευατό μου απο πολλά..και δε το θέλω αυτό να γίνει..και είχα γραφτεί και σε γυμναστήριο παλαιότερα αλλά ξενέρωσα με το γεγονός ότι εκεί μέσα πιο πολύ μου έμοιαζε σαν καλλιστεία παρά σαν γυμναστήριο ..οι περισσότεροι ήταν ψώνια και κάναν επίδειξη τους κοιλιακούς τους .... πφφφ

Feth
06-08-15, 23:53
μια φορά έκανα βλακείες στη διατροφή απέκλεισα πολλά πράγματα το 2012 έγινε αυτό κατέβηκα κατα λάθος στα 44 κιλά και ήμουν χάλια ..πολλά νεύρα είχα εν το μεταξύ μη τα πολυλογώ είχα βάλει κιλά με ταχίνι και μελι μέσα σε ενα μηνα είχα φτάσει ήδη 50 αλλά με είχε ανοιξει η όρεξη και τώρα για να μην ξανα κάνω τα ιδια χαζα..γιαυτο προσπαθώ να μάθω περισσότερα να χάσω λίπος με υγεινό τρόπο αλλά δε θέλω και πολύ αυστηρή διατροφή οπως κάνουν οι περισσότεροι γιατι εμένα προσωπικά με γυρνάει σε βουλιμία αν στερώ τον ευατό μου απο πολλά..και δε το θέλω αυτό να γίνει..και είχα γραφτεί και σε γυμναστήριο παλαιότερα αλλά ξενέρωσα με το γεγονός ότι εκεί μέσα πιο πολύ μου έμοιαζε σαν καλλιστεία παρά σαν γυμναστήριο ..οι περισσότεροι ήταν ψώνια και κάναν επίδειξη τους κοιλιακούς τους .... πφφφ

Δεν μας ειπες ομως γυμναστηριο πας καθόλου? Τι κάνεις από ασκήσεις για να χάσεις βάρος? μονο αεροβια? Για να πήρες κιλά σημαινει ότι αύξησες κατά πολύ τις ποσοτητες. Εισαι δραστηρια μέσα στην μέρα?
Κοιταξε δεν ειναι όλα τα γυμναστήρια έτσι, αλλά και να είναι νταξ και τι έγινε? εσυ κοιταξε να κάνεις την δουλειά σου και άστους τους υπολοιπους να κάνουν ότι θέλουν.

elena.com
07-08-15, 00:03
όχι γυμναστήριο δε πάω δε θέλω.. μόνο περπάτημα κάνω κάθε μέρα και ποδήλατο..δε με αρέσει να πάω γυμναστήριο..

elena.com
07-08-15, 00:10
και κάτι άλλο αυτό που λένε ότι αν κόψεις το κάπνισμα παχαίνεις ισχύει;; απλά κάνεις λιγότερες καύσεις και προσέχεις λίγο παραπανω τη διατροφή σου..και λίγο γυμναστική και είσαι εντάξει πιστεύω..με τα νεύρα όμως τι γίνεται;; xaxa κόβεις το τσιγάρο,προσέχεις στη διατροφή,που θα ξεσπάσεις όμως..

SOLID
07-08-15, 01:56
κάποιες φορές με ποιάνει δε ξέρω τι υπογλυκαιμία να το πω..ζητάω γλυκό και αγόρασα κρέμα που τρώνε τα μωρά μπισκοτόκρεμα..ε άμα φας λίγο θα παχύνεις;;

No wonder.:unsure:

Προφανως θα εχεις υπογλυκαιμιες αφου νομιζεις οτι οι υδατανθρακες θα σε κανουν σαν αρκουδα.
Στα ποστ σου διακρινω να λες συνεχως θελω θελω θελω,Θελω να παω σε αυτο το λιπος εκει και σε αυτα τα κιλα παραπερα κτλ.

Η διατροφη σου ειναι επιεικως για κλαμματα,σου λειπουν ενα καρο πραγματα,εαν νομιζεις πως διατροφη ειναι ΜΟΝΟ η πρωτεινη εχεις χασει την μπαλα.

Αρχισε να πηγαινεις γυμναστηριο (ο μυς να ξερεις ειναι ο καλυτερος λιποδιαλυτης) εμπλουτισε την διατροφη σου με στοιχεια,μεταλλα,βιταμινες κτλ που θα βρεις σε αυγα,δημητριακα,ξηρους καρπους,οσπρια,λαχανικα,φρουτα και και και με βαση τις αναγκες που εχεις και μην κανεις αυτη την αυτοκτονικη διατροφη που εχει πολλες ελλειψεις.Αρχισε γυμναστηριο το συντομοτερο,διαλεξε ενα που να σου ταιριαζει και να πας ωρες που δεν εχει πολυ κοσμο αφου δεν θες,και θα δεις πως με την προπονηση θα γινουν θαυματα με τον καιρο.Καλη η διατροφη αλλα απο μονη της ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΠΟ ΤΑ.Καλυτερα να τρως χωρις προγραμμα αλλα να προπονεισαι,παρα να εισαι ρομποτ στην διατροφη και να μην ασκεισαι.

Κανενα απο τα δυο δεν με βρισκει συμφωνο,αλλα σιγουρα θεωρω το πρωτο προτιμοτερο.
Οσο για το τσιγαρο,καλο θα ηταν να το κοψεις αν δεν θες να εχεις στενες επαφες με τον κυριο με το δρεπανι σε συντομοτερο χρονο.

elena.com
07-08-15, 02:37
ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας..!!

Nive
07-08-15, 09:56
Aυτά που σου έγραψε με ευλάβεια ο feth είναι πολύ σωστά αλλά και ο solid στα έγραψε εξίσου.
Τι πάει να πει θέλω να χάσω λίπος και δεν θέλω να πάω γυμναστήριο. Η ήπια άσκηση θα σε βοηθήσει να χάσεις λίποςπιο εύκολα αλλά και να συντηρήσεις μία κατάσταση μετά για να μην πω να την βελτιώσεις με τον καιρό. Θυμήσου πως το λίπος δεν αγαπάει τους μύες, όπου γυμνάζεσαι λοιπόν και τρως σωστά τότε το λίπος είναι λίγο σε ποσοστό. :thumbup:

elena.com
07-08-15, 13:07
Δηλαδή το περπάτημα μία ώρα τη μέρα ζωηρής έντασης,ή το ποδήλατο δεν είναι γυμναστική;; εγώ προσωπικά μόνη μου κάνω κάτι ασκήσεις μες στο σπίτι οι ασκήσεις είναι πιο πολύ ευλυγισίας γιατι παλιά ασχολιόμουν με την ενόργανη γυμναστική,και μετα βγαίνω για περπάτημα ή ποδήλατο..αυτά δε μετράνε;;πρέπει να πας γυμναστήριο για να πεις ότι γυμνάζεσαι;; :)

SOLID
07-08-15, 13:54
Δηλαδή το περπάτημα μία ώρα τη μέρα ζωηρής έντασης,ή το ποδήλατο δεν είναι γυμναστική;; εγώ προσωπικά μόνη μου κάνω κάτι ασκήσεις μες στο σπίτι οι ασκήσεις είναι πιο πολύ ευλυγισίας γιατι παλιά ασχολιόμουν με την ενόργανη γυμναστική,και μετα βγαίνω για περπάτημα ή ποδήλατο..αυτά δε μετράνε;;πρέπει να πας γυμναστήριο για να πεις ότι γυμνάζεσαι;; :)


Καλη ερωτηση.
Γυμναστικη ειναι και αυτο και μαλιστα απο τις πιο αποδεκτες σε ολα τα επιπεδα φυσικης καταστασης και ηλικιας.
Την σωματικη σου ΣΥΣΤΑΣΗ ομως (το οποιο θα παιξει καταλυτικο ρολο στο θεμα του λιπους) θα την αλλαξει το γυμναστηριο.Η γενικοτερα η αναεροβια ασκηση για να το πω πιο γενικα.

elena.com
07-08-15, 16:31
ναι έχεις δίκιο αλλά όταν δε σου περισσεύουν χρήματα είναι λίγο ζόρι..όταν το μήνα έχει 40 ευρώ ... :(

Nive
07-08-15, 23:16
Ελενα ο,τι σε βοηθα ν'αυξησεις καυσεις θεωρειται γυμναστικη. ;)
Οποτε και γυμναστικουλα σπιτι να κανεις μια χαρα εισαι αρκει να πιεστεις λιγακι!!

ivan93
08-08-15, 00:02
1ον στα περισσοτερα γυμναστηρια αν πληρωσεις συνδρομη για ενα χρονο βγαινουν λιγοτερα απο 40ε το μηνα ,αλλα πρεπει να τα δωσεις μαζεμενα πχ 180ε για ενα χρονο ,
και 2ον μπορεις να παρεις καποια οργανα και να εξασκεισαι σπιτι ,αλτηρακια ,καναν παγκο, μπαλες γυμναστικης , σχοινακι ειναι πολυ καλο, στρωμα για να κανεις κοιλιακους ,ροδες κοιλιακων κτλ υπαρχουν πολλες και οικονομικες λυσεις , αλλα θα πρεπει καποιος να σου δειξει ασκησεις και πως να της εκτελεις σωστα ωστε να κανουν δουλεια και να μην εχεις τραυματισμους.Επισης υπαρχουν πολλες ασκησεις με το βαρος του σωματος σου,καμψεις ,κοιλιακοι ,ραχαιοι κτλ ψαξε δες βιντεακια.

elena.com
08-08-15, 00:06
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές ..εγώ πάντως μες στον σεπτέμβριο θέλω να αγοράσω ελλειπτικό ..πιστεύω γυμνάζει και χέρια και πόδια ..τι λέτε;;

Kαι κάτι ακόμα παιδιά..τα ροφήματα πρωτείνης που παίρνετε με γεύση σοκολάτα ή βανίλια..τι σας κάνουν και τα παίρνετε;; που οφελούν; θα με συστήνατε να παίρνω και γω;;

liveris
08-08-15, 01:08
παιδια συγνωμη αλλα δεν ειναι υποχρεωμενοι να πηγαινουν ολοι γυμναστηριο ουτε ειναι ο μοναδικος τροπος εκγυμνασης του σωματος ..

απο κει κ περα για πιο λογο θελεις να πεσεις στα 47 κιλα? το 13 14% που θες για γυναικα ειναι πολυ χαμηλο ποσοστο κ δεν προσεγγιζεται ευκολα

SOLID
08-08-15, 02:09
1ον στα περισσοτερα γυμναστηρια αν πληρωσεις συνδρομη για ενα χρονο βγαινουν λιγοτερα απο 40ε το μηνα ,αλλα πρεπει να τα δωσεις μαζεμενα πχ 180ε για ενα χρονο ,
και 2ον μπορεις να παρεις καποια οργανα και να εξασκεισαι σπιτι ,αλτηρακια ,καναν παγκο, μπαλες γυμναστικης , σχοινακι ειναι πολυ καλο, στρωμα για να κανεις κοιλιακους ,ροδες κοιλιακων κτλ υπαρχουν πολλες και οικονομικες λυσεις , αλλα θα πρεπει καποιος να σου δειξει ασκησεις και πως να της εκτελεις σωστα ωστε να κανουν δουλεια και να μην εχεις τραυματισμους.Επισης υπαρχουν πολλες ασκησεις με το βαρος του σωματος σου,καμψεις ,κοιλιακοι ,ραχαιοι κτλ ψαξε δες βιντεακια.


Αυτο :thumbup:.
Τωρα αν οκ δεν θες γυμναστηριο καθολου (γιατι με το να αγορασεις ελλειπτικο θα μπορουσες να τα δωσει σε γυμναστηριο και κανεις εκει και ελλειπτικο) αλλα αν δεν θες με τιποτα γυμναστηριο.Η συσταση του σωματος σου οπως σου ειπε και ο Nive θα αλλαξει οταν ζοριστεις στην γυμναστικη.Με ελλειπτικο μονο και τρεξιμο,τετοια πραγματα θα φτιαξεις φυσικη κατασταση αλλα μυς δεν θα δεις τιποτα το ιδιαιτερο και οι μυες ειναι αυτοι που θα σου επιταχυνουν τον μεταβολισμο σου.

Μπορεις να αρχισεις ισως με ποδηλατο (το οποιο αν ζοριστεις λιγο μπορεις να φτιαξεις και ποδι) και σιγα σιγα αναλογα τα οικονομικα να εμπλουτισεις εναν χωρο στο σπιτι με καποια αλτηρακια,η κατι παρομοιο ωστε να κανεις καποια γυμναστικη με αντισταση.

Feth
08-08-15, 08:15
Kαι κάτι ακόμα παιδιά..τα ροφήματα πρωτείνης που παίρνετε με γεύση σοκολάτα ή βανίλια..τι σας κάνουν και τα παίρνετε;; που οφελούν; θα με συστήνατε να παίρνω και γω;;

Για να συμπληρώσεις την ημερησια ποσοτητα πρωτεΐνης , δηλ ας πούμε καποια μέρα εισαι πολύ απασχολημένη με δουλειά και διαφορες άλλες υποχρεώσεις που κανουν αδυνατο να πάρεις την πρωτεινη από στερεο φαγητο, οπότε παιρνεις την πρωτεινη την οποια έχεις στο shaker και απλά προσθέτεις νερό και εισαι ετοιμη. Απλα είναι ενας εύχρηστος τροπος να λαμβανεις την πρωτεινη σου.
Πέρα από αυτό είναι και θέμα οικονομικο, παιρνεις μια 5κιλη και σου κρατάει για κανα 3μηνο , αν βγαλεις όμως την 5κιλη πρωτεινη και τα shaker που θα παιρνεις καθημερινώς και τα αντικαταστήσεις με κοτόπουλα , μοσχάρια, και τα υπολοιπα κρεατικά τα χρηματα εκτοξεύονται και σιγουρα δεν μπορούν ολοι να ανταπεξελθουν. (Εννοείται πως θα τρως κοτοπουλο και αλλα πράγματα και όχι μονο shaker)
Επισης, συμφωνω με τα παιδια οσον αφορα την συσταση του σωματος σου και το γυμναστηριο, πάρε έναν που είναι 80-90 κιλα και βάλτον να χάσει κιλά με γυμναστηριο και cardio, και άλλον έναν στα ιδια κιλά αλλά αυτος ο άλλος βάλτον να χάσει κιλά μονο με cardio , σιγουρα όταν φθάσουν και οι 2 στα επιθυμητα κιλά θα έχουν διαφορετικη συσταση. Γι'αυτό και το γυμναστηριο ενδυκνεται σε αυτην την περιπτωση εκτός εάν έχεις οργανα στο σπίτι σου, τέλος, η αγορα ελλειπτικου κατ'εμέ είναι τελειως πεταμένα χρηματα.

elena.com
08-08-15, 17:04
Καλησπέρα παιδιά διάβασα όσα μου γράψατε ο καθένας απο σας..εγώ αυτο που θέλω είναι να πέσει τόσο χαμηλά το ποσοστό λίπους για να κάνω γράμμωση κοιλιακών..όχι φέτες όπως εσείς..να είναι διακριτικό..και όταν πήγαινα γυμναστήριο θυμάμαι ο γυμναστής που μου έβαζε να κάνω διαφορες επαναλήψεις απο βάρη κάτι που δε το ήθελα δυστηχώς.. :( με άνοιγε πολύ την όρεξη ρε παιδιά τα βάρη μπορεί να ακουστεί δικαιολογία αλλά είναι η αλήθεια ..και 47 κιλά θέλω να φτάσω γιατι είμαι κοντούλα..είμαι 1,60 ύψος..και για την ακρίβεια 1,59,7 χαχα..προς τέλη αυγούστου θα πάω να κάνω λιπομέτρηση και επειδη δε τα γνωρίζω ιδιαιτερα καλά γιατι μια φορα στη ζωη μου εχω κανει και αυτο εχει πολυ καιρο..θα σας τα γραψω να μου πειτε αν βρισκομαι σε καλο δρόμο..και σιγα σιγα να μπουν ολα σε μια σειρα..γιατι ερχεται και χειμώνας..και θα ναι πιο ζορι.. :D και εχω μες στο προγραμμα να κοψω και το τσιγαρο..αλλα ρε παιδια μου φαινεται πολυ πολυ δυσκολο..δηλαδη στη διατροφη δε λεω οχι..αν στερηθω και κατι..αλλα στο τσιγαρο...πφφφφφ...... το χω εκτονωση για τα νευρα μου..αυτος που καπνιζει θα με καταλαβει....που μακαρι να μην υπαρχει σε αυτο το site καπνιστης..... είναι οτι χειρότερο κάθε είδους εξάρτηση...είτε είναι απο φαγητό,τσιγάρο,αλκοόλ.... κτ.λΤο μόνο καλό που έχω επειδη σας έκανα μια παρένθεση για το τσιγάρο είναι ότι δε πίνω αλκοόλ..ένα ποτηράκι λευκό κρασί μονο και σόδα με λεμόνι..μόνο το τσιγάρο με κρατάει πίσω και με κουράζει άσχημα στις αερόβιες ασκήσεις.. Καλό απόγευμα να έχετε...!!! :) :)

elena.com
08-08-15, 21:55
και αν μπορειτε να μου προτεινετε ενα μηχανημα που να γυμναζει και χερια και ποδια για να ασκουμε μες στο σπιτι..αν το ελλειπτικο δεν ειναι καλη ιδεα..περιμενω να ακουσω προτασεις..!!

beefmeup
11-08-15, 12:28
αφου δεν θα γραφτεις γυμναστηριο ριξε μια ματια εδω


3-Ήμερο πρόγραμμα γυμναστικής μόνο με σωματικό βάρος. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?31184-3-%CE%89%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%82)
γιατι με ελλειπτικα κλπ, δεν θα βγαλεις ακρη..για αεροβια καλο ειναι, αλλα μεχρι εκει.

επισης διαβαζεις αυτο

Μια ματιά στις δίαιτες χαμηλές σε υδατάνθρακα. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?32288-%CE%9C%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1)
κ να ξερεις πληροφοριακα οτι για γυναικα να πεσει στο ποσοστο λιπους που θες ειναι δυσκολο..
κ εννοω ειναι δυσκολο χωρις να αρχισουν ενδοκρινολογικα θεματακια, οπως αλλαγες στον κυκλο σου κλπ..
επισης το θεμα δεν ειναι να πεσεις εκει, αλλα να πεσεις με μια καποια μυικοτητα πανω σου γιατι αν δεν την εχεις απλα θα δειχνεις σαν σταφιδα.

elena.com
11-08-15, 23:43
milisa me enan athrwpo pou einai athlitis tou bodybulding ..mou eipe oti to elleiptiko de tha mou kanei tipota..mou proteine steps na parw..na perpataw poli kai na agorasw altires gia endynamwsh twn mywn kai na sfiksw ta xeria..telospantwn mh ta polilogw..mou metrhse to pososto tou lipous mou to vgale 19 kai to BMI 21 mou eipe oti einai upsilo to pososto lipous kai prepei na katevw opwsdhpote..oso gia thn diatrofh pou ekana mou eipe oti einai teleiws lathos..o idios mou proteine legontas mou oti mporei na me stegnwsei opws eipe me pososto lipous re paidia 6-8 kai tou eipa OXIIII...me tipota..tou eipa eyxaristimenh tha mai an paei to pososto lipous 14..mou eipe oti tha mou kanei dimini diatrofh..oti prepei opwsdhpote na kopsw to giaourti kai ta galaktokomika..giati leei de xaneis lipos me to giaourti giati exei laktozi..alla tou eipa na me xei mes sth diatrofh pou tha mou kanei kai giaourti de thelw na to paratravhksw.. :) twra tha doume ti tha ginei...pantws me eipe oti tha dw megalh allagh sto swma mou..ante na doume.....

beefmeup
11-08-15, 23:47
γραφε Ελληνικα αν θες,δεν γραφουμε με greeklish στο φορουμ.


milisa me enan athrwpo pou einai athlitis tou bodybulding .

:green:
εγγυηση.

απο αυτα που διαβασα, τα μισα που σου ειπε ειναι μ@λ@κιες..αλλα οκ εσυ ξερεις..κ αυτος υποθετω.

elena.com
11-08-15, 23:49
esena poia einai h gnwmh sou;;pes mou..

beefmeup
11-08-15, 23:51
να γραφεις Ελληνικα γιατι το επομενο ποστ greeklish θα το διαγραψω.

η διατροφη που ειδα σε ενα ποστ καπου πιο πισω μια χαρα εδειχνε.
απο εκει κ περα σου ειπα απο πανω οτι πρεπει να διαβασεις 2-3 πραγματα..στο ειπαν κ τα παιδια πιο πισω μαζι με κατι διορθωσεις που σου εκαναν.
κ μετα θες σιγουρα γυμναστικη με βαρη..αν δεν μπορεις, σου εδωσα εναλλακτικη προπονησεις με σωματικο βαρος για αρχη κ βλεπεις.

lila_1
12-08-15, 00:03
milisa me enan athrwpo pou einai athlitis tou bodybulding ..mou eipe oti to elleiptiko de tha mou kanei tipota..mou proteine steps na parw..na perpataw poli kai na agorasw altires gia endynamwsh twn mywn kai na sfiksw ta xeria..telospantwn mh ta polilogw..mou metrhse to pososto tou lipous mou to vgale 19 kai to BMI 21 mou eipe oti einai upsilo to pososto lipous kai prepei na katevw opwsdhpote..oso gia thn diatrofh pou ekana mou eipe oti einai teleiws lathos..o idios mou proteine legontas mou oti mporei na me stegnwsei opws eipe me pososto lipous re paidia 6-8 kai tou eipa OXIIII...me tipota..tou eipa eyxaristimenh tha mai an paei to pososto lipous 14..mou eipe oti tha mou kanei dimini diatrofh..oti prepei opwsdhpote na kopsw to giaourti kai ta galaktokomika..giati leei de xaneis lipos me to giaourti giati exei laktozi..alla tou eipa na me xei mes sth diatrofh pou tha mou kanei kai giaourti de thelw na to paratravhksw.. :) twra tha doume ti tha ginei...pantws me eipe oti tha dw megalh allagh sto swma mou..ante na doume.....

ωχ παναγία μου.....

elena.com
12-08-15, 00:04
και εσύ και τα παιδιά καλά τα λέτε.. :) θα ακολουθήσω κάποια από αυτά που μου είπατε..και δε θα κάνω παρατραβηγμένα πράγματα..κι όσο που πριν δεν εγραφα στα ελληνικα ήταν απο βιασύνη..δε το κανα επιτηδες.. ;)

Feth
12-08-15, 07:22
mou eipe oti tha mou kanei dimini diatrofh..oti prepei opwsdhpote na kopsw to giaourti kai ta galaktokomika..giati leei de xaneis lipos me to giaourti giati exei laktozi...

ΧΑΧΑΧΑΧΑ μου φτιαξες την ημέρα