PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμναστηριο, λιγη βοηθεια και μερικες ερωτησεις



Suicide
22-08-15, 22:16
Λοιπον ας ξεκινησω με τα βασικα.
Ειμαι 1.93-1.95 και 123 κιλα, 19 χρονων.
Πριν 1,5 χρονο ειχα κανει διατροφη σε διατροφολογο και ειχα χασει αρκετα κιλα (ειχα φτασει περιπου στα 107) αλλα τα ξαναπηρα απο λαθη μου κυριως γιατι ειμαι φοιτητης και εκανα κακη επιλογη στο φαγητο.
Τελος παντων ας αφησω τον προλογο. Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο αλλα κάτι με κραταει πίσω και ξερω οτι δν πρέπει να υπάρχουν δικαιολογίες.Φενεται να ειναι η ντροπη , ντρεπομαι να παω να κάνω εγγραφή.Δεν ξερω γιατι απλα ντρεπομαι. Επειτα σκεφτομαι οτι θα παω εκει περα και θα με κοιτανε ολοι , τι ηρθε να κανει αυτος εδω και τετοια, ή οτι θα ειμαι ασχετος τις πρωτες μερες πχ δεν θα εχω παπουτσια γυμναστηριου.γενικα κολλαω σε τετοια. Και αν παω για εγγραφη τι να πω στον γυμναστη, να ζητησω να μου βγαλει προγραμμα? γενικα ειμαι πολυ μπερδεμενος, μιληστε μου για την πρωτη σας μερα εκει πραγματικα θα βοηθησει..σορρυ που τα ειπα ολα τοσο μπερδεμενα..

Χαράλαμπος
23-08-15, 09:29
Καλώς ήρθες!:welcome:

Η μόνη λύση για να καταφέρεις να πετύχεις τους στόχους σου είναι απλά να πάψεις να...σκέφτεσαι!!! Τα γυμναστήρια είναι γι' αυτούς που τα έχουν ανάγκη.;) Όσο για την ντροπή που λες θα σου φύγει μόλις κάνεις την εγγραφή.

Αν συνεχίσεις την ίδια κατάσταση λόγω των δικαιολογιών που ανέφερες, τότε, αυτό σημαίνει ό,τι δεν το θες πραγματικά και προτιμάς την υπάρχουσα κατάσταση.

Flintz
23-08-15, 09:42
δεν το σκεφτεσαι... απλα ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

κανεις δεν θα ασχολιθει με εσενα (με την ενοια που το αναφερεις εσυ παντα)


εξαλλου ενα απ τα καλητερα συνεσθηματα ειναι να νικας τον φοβο σου,και οχι να σε νικαει αυτος,γιατι αν το κανει μια μερα ξυπνας και συνιδητοποιεις οτι τελικα τσαμπα φοβοσουν. Το θεμα ειναι οτι τοτε μπορει να ειναι αργα πλεον (αν και στην περιπτωση του fitness ποτε δεν ειναι αργα)


Το πρωτο πραμα που πρεπει να αναροτιθεις ειναι ΓΙΑΤΙ θες να ξεκινισεις γυμναστηριο. Γιατι το να πας να γραφτεις,και να μην εισαι συνεπεις στις προπονισεις μετα,δεν θα σε βγαλει καπου. Το fitness ειναι αφοσιοση - οχι με την κακη εννοια. Αλλα πρεπει πρωτα απ ολα να το αγαπησεις.

Μη σε νοιαζει ποσα κιλα θα σηκωνεις,αν εισαι χοντρος/κοκκαλιαρης . Ο καθενας κουβαλα τον δικο του σταυρο που λεμε,και στην περιπτωση του γυμναστηριου ισχιει. Δεν εχουν ολοι τους ιδιους στοχους. Ολοι ξεκινησαν αρχαριοι,κανεις δεν ξεκινησε οντας ιδι σαν τον Swartzeneger.

Οσο πιο νωρις ξεκινησεις,τοσο πιο νωρις θα εχεις την ανταμοιβη ενως ωραιου σωματος.Μπορει να σου φαινεται βουνο τωρα,αλλα να θυμασε οτι σε ενα βουνο, παντα υπαρχει η κορυφη ;)


Αυτα. ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΡΑΨΟΥ και σταματα να σκεφτεσαι αν,και πως και γιατι :green:

Feth
23-08-15, 12:19
Κάνεις δεν δίνει δεκάρα για το αν εισαι χοντρός/λεπτός στο γυμναστηριο, πηγαίνεις για να γυμναστείς και όχι για να κριθείς. Άσε τις ηττοπάθειες και πήγαινε ή αλλιως μείνε στασιμος και συνεχιζε να μην κάνεις τιποτα για να αλλάξεις.
Με το αν και μου το τι θα πει ο ενας και ο άλλος τότε δεν θα επρεπε να βγαινουμε απο τα σπίτια μας επειδή δεν ειμαστε τέλειοι και θα κριθουμε για το χ,ψ λόγο.
Η ζωη είναι δική σου και εσύ έχεις τον ελεγχο και όχι οι άλλοι. man up
ωραιο nick σε σχεση με το περιεχομενο του ποστ σου λολ

Suicide
24-08-15, 14:10
καλησπερα αρχικα μου δωσατε πολυ δυναμη και αποφασισα να ξεκινησω. το μονο που με κραταει πισω ειναι να περιμενω εως οτου δω αν θα αλλαξω τελικα σπιτι-περιοχη εδω που σπουδαζω ωστε να παω στο αναλογο γυμναστηριο.προς το παρον εχω αρχησει διατροφη χαμηλη σε θερμιδες και λιπαρα και εχω αντικαταστησει τα πιτογυρα με μαγειρευτο φαγητο οπως αρακα κτλπ.
επισης εχω ξεκινησει περπατημα το πρωι περιπου 1 ωρα. εχετε να προτεινετε καποια αλλη ασκηση που θα μπορουσα να κανω ευκολα για αρχη; για αυτες τις λιγες μερες που μενει να δω σε ποιο γυμναστηριο θα παω.

Feth
24-08-15, 14:40
καλησπερα αρχικα μου δωσατε πολυ δυναμη και αποφασισα να ξεκινησω. το μονο που με κραταει πισω ειναι να περιμενω εως οτου δω αν θα αλλαξω τελικα σπιτι-περιοχη εδω που σπουδαζω ωστε να παω στο αναλογο γυμναστηριο.προς το παρον εχω αρχησει διατροφη χαμηλη σε θερμιδες και λιπαρα και εχω αντικαταστησει τα πιτογυρα με μαγειρευτο φαγητο οπως αρακα κτλπ.
επισης εχω ξεκινησει περπατημα το πρωι περιπου 1 ωρα. εχετε να προτεινετε καποια αλλη ασκηση που θα μπορουσα να κανω ευκολα για αρχη; για αυτες τις λιγες μερες που μενει να δω σε ποιο γυμναστηριο θα παω.

Βασικά δεν υπάρχει λογος να έχεις χαμηλά το ποσοστο των λιπαρών, καλύτερα κατεβασε τους υδατάνθρακες παρά τα λιπαρά (όταν λεώ λιπαρα εννοώ λιπαρα που προερχονται από αβοκάντο,ξηρους καρπους και όχι βουτυρα κρουασαν και τις λοιπές σαβουρές.

Όταν κάνεις εγγραφη μπορείς να δημιουργήσεις και ένα Νέο θΈΜα mε την διατροφη σου στο section των διατροφων ώστε να γινουν οι αντιστοιχες διορθώσεις ή θα μπορούσες να το κάνεις και τώρα ποστάρωντας μαζι και τις θερμιδες της υποθερμιδικής σου διατροφης.

Flintz
24-08-15, 20:43
καλησπερα αρχικα μου δωσατε πολυ δυναμη και αποφασισα να ξεκινησω. το μονο που με κραταει πισω ειναι να περιμενω εως οτου δω αν θα αλλαξω τελικα σπιτι-περιοχη εδω που σπουδαζω ωστε να παω στο αναλογο γυμναστηριο.προς το παρον εχω αρχησει διατροφη χαμηλη σε θερμιδες και λιπαρα και εχω αντικαταστησει τα πιτογυρα με μαγειρευτο φαγητο οπως αρακα κτλπ.
επισης εχω ξεκινησει περπατημα το πρωι περιπου 1 ωρα. εχετε να προτεινετε καποια αλλη ασκηση που θα μπορουσα να κανω ευκολα για αρχη; για αυτες τις λιγες μερες που μενει να δω σε ποιο γυμναστηριο θα παω.

push-ups,μονοζυγο (αν δεν εχεις στο σπιτι πηγενε σε ενα παρκο με κουνιες και κανε εκει) και bw squat (squat με το βαρος του σωματος σου δηλαδη)

τα reps μη σε νιαζουν και τοσο,προσπαθησε απλα να τις τις ασκησεις αυτες καθε μερα,και αν ειναι δυνατον καθε μερα να προσπαθεις να κανεις η παραπανο reps, η παραπανο σετ. Κανε και περπατημα και εισαι jet

Flintz
24-08-15, 20:44
επισης ρε φιλε μια παρατηρηση με ολο το συμπαθειο δηλαδη...τι ονομα ειναι αυτο?... ελεος :unsure::unsure::unsure::unsure:

Suicide
24-08-15, 23:30
push-ups,μονοζυγο (αν δεν εχεις στο σπιτι πηγενε σε ενα παρκο με κουνιες και κανε εκει) και bw squat (squat με το βαρος του σωματος σου δηλαδη)

τα reps μη σε νιαζουν και τοσο,προσπαθησε απλα να τις τις ασκησεις αυτες καθε μερα,και αν ειναι δυνατον καθε μερα να προσπαθεις να κανεις η παραπανο reps, η παραπανο σετ. Κανε και περπατημα και εισαι jet
push-ups και μονοζυγο λιγο δυσκολο ρ φιλε, ουτε 1 επαναληψη δεν μπροω να κανω. για τα squatς κατι μπορει να γινει. :ρ


επισης ρε φιλε μια παρατηρηση με ολο το συμπαθειο δηλαδη...τι ονομα ειναι αυτο?... ελεος :unsure::unsure::unsure::unsure:

Παντως δεν εχω τασεις αυτοκτονιας, το μονο σιγουρο. το χρησιμοποιουσα απο παλια το user αυτο (βλεπεις το ακκαουντ ειναι απο το 2013) και απλα εχει μεινει. Δν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος.