PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπόνηση για κάψιμο λίπους χάσιμο πόντων γραμμωση



katrini
26-08-15, 20:59
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά τις προπονήσεις μου. Είμαι 30 χρόνων 1.65 κ βάρος 68 κιλά έχω αδύνατο κορμό κ πιο γεμάτο κάτω μέρος σώματος, εδώ κ ένα χρονο πηγαίνω γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα περίπου 1,5 ώρα τη φορά όμως δεν είδα αποτέλεσμα γιατι δεν πρόσεχα ιδιαίτερα τη διατροφή μου, τώρα τελευταία έχω αρχίσει και προσέχω και σκέφτομαι να προπονούμαι 7 φορές την εβδομαδα, δεν μου αρέσει όμως πολύ η αερόβια και δεν έχω καταφέρει να αποκτήσω αντοχή στο τρέξιμο με τίποτα ενώ τα βάρη και οι προπονήσεις ενδυνάμωσης τύπου trx μου αρέσουν πολύ. Τι προπονήσεις προτείνετε για να χάσω γρήγορα πόντους απο πόδια κ μπράτσα κ να γράμμωση παράλληλα;όπως επίσης κ τι διατροφή;να παρω κάποιο συμπλήρωμα η με καθαρή διατροφή θα το πετύχω;

Feth
26-08-15, 21:21
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας όσον αφορά τις προπονήσεις μου. Είμαι 30 χρόνων 1.65 κ βάρος 68 κιλά έχω αδύνατο κορμό κ πιο γεμάτο κάτω μέρος σώματος, εδώ κ ένα χρονο πηγαίνω γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα περίπου 1,5 ώρα τη φορά όμως δεν είδα αποτέλεσμα γιατι δεν πρόσεχα ιδιαίτερα τη διατροφή μου, τώρα τελευταία έχω αρχίσει και προσέχω και σκέφτομαι να προπονούμαι 7 φορές την εβδομαδα, δεν μου αρέσει όμως πολύ η αερόβια και δεν έχω καταφέρει να αποκτήσω αντοχή στο τρέξιμο με τίποτα ενώ τα βάρη και οι προπονήσεις ενδυνάμωσης τύπου trx μου αρέσουν πολύ. Τι προπονήσεις προτείνετε για να χάσω γρήγορα πόντους απο πόδια κ μπράτσα κ να γράμμωση παράλληλα;όπως επίσης κ τι διατροφή;να παρω κάποιο συμπλήρωμα η με καθαρή διατροφή θα το πετύχω;

Προσπαθησε να ενταξεις το cardio στην ρουτινα σου, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις γρηγορα, πήγαινε αργά για κανα 45λεπτο και θα εισαι μια χαρά(ειτε το πρωι με άδειο στομάχι η διαφορετικά μετα την προπονηση σου με τα βάρη).
Καλυτερα μην κάνεις 7 μέρες την εβδομάδα, θα σου πρότεινα να έκανες 4 και τις ενδιάμεσες μέρες κάνε χαλαρο cardio σε συνδυασμο πάντα με την διατροφή σου, όταν είναι να χάσεις κιλά πρεπει να δώσει ιδιαιτερη βάση στην διατροφή σου, διοτι μπορεί να κάνεις καλή προπονηση αλλά να τρως παρα πολύ και να μην δείς αποτελέσματα. Δεν υπάρχουν προγράμματα με βάρη/ασκήσεις συγκεκριμένα που θα σου αφαιρεσει το λίπος από συγκεκριμενο μέρος του σώματος σου, χάνεις από ολο το σώμα και σταδιακα θα υποχωρησει και από τα επιθυμητα σημεία.
Φτιαξε πρώτα την διατροφή σου και έπειτα βλέπεις αν χρειαζεσαι κάποιο συμπλήρωμα τύπου πρωτεινη ορος γάλακτος, δηλαδή, αν δεν μπορείς να συμπληρώσεις την ημερησια δόση πρωτεΐνης από στερεο φαγητο τότε είναι συνετο να αγοράσεις μια πρωτεινη whey.

Conan1982
01-09-15, 10:44
Ένα διάστημα ήθελα να κάνω κάτι επιπλέον για να βοηθηθώ να χάσω λίγο παραπάνω κιλά.
Να σημειώσω ότι ήμουν σε αρκετά καλή φυσική κατάσταση ωστόσο και πρόσεχα την διατροφή μου, είχα βρει το p90x (κάτι προγράμματα γυμναστικής σε dvd) που διαρκούσαν γύρω στην μισή ώρα και ξυπνούσα καμιά ωρίτσα νωρίτερα από την δουλειά και έκανα το αντίστοιχο πρόγραμμα. Αυτό χωρίς να κόψω το γυμναστήριο ή το τρέξιμο. Το έκανα γύρω στις 3 εβδομάδες, με λίγο πιο αυστηρή διατροφή έχσσα λίγο λίπος που ήθελα και βελτίωσα και αρκετά τον κορμό μου και τις αντοχές μου.