PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος γαμπας



stevengr
27-09-06, 08:54
Δεν ξερω αν θα επρεπε να κανω το ποστ εδω ή στις Γεν. Συζητησεις, αλλα ας αναφερω το προβλημα μου.

Εδω και 1,5 μηνα με ταλαιπωρει η αριστερη γαμπα. Τις γυμναζω μια φορα την εβδομαδα. Ο πονος που νιωθω (μονο οταν σηκωνω τα βαρη) ειναι σαν αυτος οταν παθαινεις κραμπα. Και μονο οταν της σφιγγω.

Και στις ημερες που δεν εχω προπονηση γαμπων και σφιξω νιωθω τον πονο που αφηνει οταν εχεις περασει μια κραμπα πριν 1-2 μερες.

Η δεξια δεν εχει προβλημα. Εχω κανει και αποχη περιπου 10+ μερες ηρεμησε αλλα προχθες παλι τα ιδια.

Τι προτεινετε; Μηπως υπαρχει καμια μυο-χαλαρωτικη αλοιφη/κρεμα;

Revan
27-09-06, 10:22
Καλητερα να πας καπου να το κοιταξεις αυτο φιλε.
Τωρα απο αλοιφη ανακουφησης εγω χρησιμοποιω την Voltaren Emulgel απο τα φαρμακεια την πηρα και εμενα προσωπικα μου αρεσει περιμενε ομως να σου πουν και τα αλλα παιδια την αποψη τους.

stevengr
27-09-06, 11:49
Την εχω αυτη την αλοιφη, απο ενα παλιο πονο μεσης αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομη επανω στην γαμπα.

ajax
27-09-06, 22:47
παρε ενα αντιφλεγμονωδες,το arcoxia ειναι πολυ καλο.καινουργιας κοπης και πολυ δυνατο.ακομα λιγη γλουκοσαμινη sulfate θα βοιθησει.ακομα παρε μια θερμοφορα και βαζε την 3 φορες την ημερα.αλλα πανο απο ολα μην το γυμναζεις ουτο τον καιρο.(τα φαρμακα μου τα ειπε ενα φιλοσ μου τραυματιολογος γιαυτο και τα ποσταρα)για απορειες ροτιστε ελευθερα,χρεονω μονο 5 ευρο την καθε απαντηση :lol:

stevengr
27-09-06, 23:49
Σκεφτομαι κ' εγω μαλλον λυση της VOLTAREN και καποιο "ελαφρυ" αντιφλεγμονωδες χαπι σε συνδυασμο με γλουκοσαμινη (μου την προτεινε και ο γυμναστης μου).

Το arcoxia βρεθηκε στα υποπτα απο τον ΕΟΦ για εγκεφαλικο επ. ή καρδιοπαθειες λογο του οτι περιεχει μια ισχυρη ουσια μεσα (Το ειχα διαβασει το αρθρο στο ιντερνετ, αν το βρω θα το ποσταρο).

Παντως ευχαριστω για της γνωμες σας.

ajax τουλαχιστον συμφωνουμε στην γλουκοσαμινη στο αντιφλεγμ. χαπι αλλα οχι στην μαρκα :D

Nick3
28-09-06, 00:16
Φίλε δοκίμασε την αλοιφή counterpain.Δυνατή.

ajax
28-09-06, 02:47
movatec ton 7.5 ena kathe 12 ores einai to poio dynato antiflegmonodes.einai toso dynato paysipono pou nomizeis oti exeis kanei xylokaini.den niotheis pono

a kai tin thermofora.boithaei sto na kykloforei to aima grigorotera kai na me ta feroyn ta threptika systatika sto shmeio ayto taxytera.tha boithisei poly stin apokatastasi akou me