PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick-boxing/χάσιμο λίπους



newbie22
08-09-15, 00:28
Γειά σας! είμαι νέο μέλος εδώ και θα σας παρακαλούσα να μου δώσατε τα φώτα σας :thumbup:

Λοιπόν, η κατάσταση μου έχει ως εξής: τον Ιανουάριο πήρα την απόφαση να χάσω τα περιττά κιλά μου και μέσω της αλλαγής της διατροφής μου κατάφερα να χάσω περίπου ~23-25 κιλά (δυστυχώς δε θυμάμαι πόσο ζύγιζα ακριβώς, αλλα νομίζω πως ήμουν γύρω στα 113 κιλά). Είμαι 21 ετών, το ύψος μου είναι 1.88 και ζυγίζω πλέον 89/90 κιλά. Τον Αύγουστο αποφάσισα να κάνω ένα μηνα διατροφή με τη βοήθεια διατροφολόγου, οπότε από τα 95 έπεσα στα 90 κιλά. Τέλη Απριλίου άρχισα και να γυμνάζομαι, κυρίως έκανα βάρη (ο γυμνάστης μου είναι υπέρ αυτών, ακόμη και για το κάψιμο λίπους). Λόγω του ότι έκανα διατροφή, μπορώ και γνωρίζω σε ποιά επίπεδα λίπους βρίσκομαι τώρα. Έχω περίπου 25% λίπος, οπότε θέλω να χάσω ακόμη τουλάχιστον άλλα 10 κιλά λίπους. Έτσι, κατέληξα στο να πάρω την απόφαση να ξεκινήσω με κικ-μποξινγκ, γιατί ήθελα να ξεκινήσω έτσι κι αλλιώς με μια πολεμική τέχνη και από την άλλη διάβασα πως το κικ-μποξινγκ βοηθάει πάρα πολύ στο χάσιμο του λίπους. Φυσικά με ενδιαφέρει και η ενδυνάμωση μου, οπότε έλεγα να το συνδυάσω και με βάρη, ωστόσο το γυμναστήριο που πάω είναι μακριά από το σπίτι, οπότε θα πρέπει να το παρατήσω. Εκεί που θα κάνω κικ-μποξινγκ δεν έχει όργανα (που είναι και κοντά στο σπίτι μου), καθώς πρόκειται για σύλλογο. Ωστόσο προσφέρονται προγράμματα cross training. Το θεωρείται ως καλή εναλλακτική για το γυμναστήριο;