PDA

Επιστροφή στο Forum : Πυγμαχία



Fotis_Patra
07-11-08, 18:41
Οι επιστροφη των πρωτοπορων στο Mannheim. IBF, ο παγκόσμιος WBO- και IBO βαρεων βαρων πρωτοπορος Wladimir Klitschko θα υπερασπιστει τους τιτλους του εναντια στο ρωσο Alexander Povetkin στις 13 Δεκεμβριου 2008 στο SAP ARENA στο Μανχαιμ της Γερμανιας.

Ο 29 χρονoς Povetkin γνωστος ως ʽThe white Lionʼ κέρδισε το χρυσο μεταλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στην Αθηνα το 2004. Ειναι αηττητος σε 16 επαγγελματικους αγωνες του (12 απο KO).

32 χρονoς Wladimir Klitschko, που ηταν χρυσος στους Ολυμπιακους Αγωνες το 1996 στην Ατλαντα. WBO-πρωτοπορος το 2000 , το 2003 κατακτησε τη ζωνη IBF και IBO στο SAP ARENA στο Μανχαιμ το 2006 ,τον Φεβρουαριου 2008, επανακτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα WBO οταν νικησε το Sultan Ibragimov στο Madison Square Garden in New York, USA. 51 νικες (45 KOs) και τρεις ηττες

Στη Γερμανια, ο αγωνας θα παρουσιαστει ζωντανα , αποκλειστικα απο RTL.το HBO θα μεταδώσει ραδιοφωνικα τον αγωνα στις ΗΠΑ. Εμεις από το NOVA

Doctorg
25-11-08, 13:49
Kάνω προπόνηση με βάρη κάποια χρόνια τώρα. Σκέφτομαι για αερόβια και όχι μόνο να ασχοληθώ με το μπόξ. Δεν έχω σκοπό αλλα όυτε και τον χρόνο να πάω κάπου για προπόνηση αλλά θα το κάνω σπίτι. Ήδη έχω τοποθετήσει ένα σάκο και έχω προμηθευτεί και γάντια. Ξέρει κάποιος να μου δείξει κάποιο site ώστε να μην ρίχνω μόνο μπουνιές αλλά να μάθω και κάποιες τεχνικές ή μεθόδους προπόνησεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :box:

slaine
25-11-08, 16:13
υπάρχουν άπειρα dvd και βιβλία που δείχνουν αυτά που ζητάς. επίσης στο νετ θα βρεις αρκετά βιντεάκια.
μίλα με τον fotis_patra αυτός κάνει μποξ και ξέρει να σου πει.

Kwstas
08-01-09, 08:51
Ασχολουμε με το αθλημα της πυγμαχιας εδω και ενα χρωνο θα ηθελα να ρωτισω σε ποιες ασκησεις στο gym πρεπει να δοσω εμφαση (βαροι,οργανα) ωστε να με βοηθησουνε αποκλειστικα και μονο στο αθλημα!!! μηλαω για ταχυδηναμη-εκρηκτικοτητα-αντοχη και γενικοτερα ενδηναμοση!!! Θα ηθελα πολυ να βοηθησετε ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ και εχουν ασχοληθει οχι τι εχουν ακουσει!! γιατι ο καθενας μπορει να λεει το μακρυ του και το κοντο του..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

Muscleboss
08-01-09, 13:28
Ο moderator Fotis_Patra είναι ειδικός, ελπίζω να απαντήσει κάποια στιγμή.

ΜΒ

Fotis_Patra
09-01-09, 06:30
τρικεφαλα, πλατη, ομους δουλεψε. και το καλοκαιρι που δεν παιζουν αγωνες εμπα σε ενα κανονικο προγραμμα προπονησης με βαρη. αν και η καλυτερη ασκηση για δυναμη και ταχυτητα ειναι να κανεις καθρεφτη με βαρη στα χερια. να ριχνεις μονα χτυπηματα 50 στο καθε χερι, θα καταλαβεις την διαφορα στο σακο μεσα σε μια εβδομαδα. τα βαρη θα σε κανουν αργο και οταν τα κανεις να μην τα κανεις μετα απο προπονηση με ταχυτητες :box:

Kwstas
09-01-09, 08:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ παιδια foti ακριβως αυτο κανω!! με 3,5 κg βαρακια ριχνω απο 70-80 direct στο καθε χερι και κανω 4-5 σετ.ειναι καλα να αυξησω-μηοσω κατι???ισχυει οτι να κανω σχετικο λιγο αριθμο κιλων σε βαροι αλλα να επικεντρονομε στις ποιο πολλες επαναληψεις???α! και μπρεις να μου προτινεις καποιο συμπληρωμα να με βοηθησει πανω στο αθλημα και κιριως στην ανακαμψη εχω ακουσει απειρες γνωμες απο προπονιτες,ατομα,συμπαικτες δεν ξερω τι να ακολουθησω πραγματικα γι αυτο δεν εχω παρει κατι ακομα...γιατι δεν ξερω ποσο θα με βοηθησει!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Fotis_Patra
09-01-09, 22:08
Να κανεις περισσοτερες επαναληψης, πχ 50 ενας καλος αριθμος. απο συμπληρωματα θα σου πρoτεινα μια πρωτεινη, μια πολυβιταμινη μια εξτρα βιταμινη C και μια κρεατινη CEE τιποτε αλλο. :box:

TRIANTAFYLLOU
09-01-09, 23:03
τα βάρη κάνουν καλό σε όλα τα αθλήματα αλλά εξαρτατε πώς τα χρησιμοποιείς στην πυγμαχία βοηθάν στην δυναμη και έκρηξη αλλά εκείνο που χρειάζετε είναι η αντοχή στην δύναμη όπως είπε και ο φώτης ασκήσεις πιέσεων στήθους ώμων τρικεφάλων βοηθάν πολύ αλλά δεν τις κάνουμε για μυική υπερτροφία αλλά για να βελτιώσουμε την δύναμη των χτυπημάτων οπότε δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γίνει αυτοσκοπός η μυική υπερτροφία ,αυτό είναι καλό να γίνετε σε περιόδο που δεν υπάρχουν αγώνες και δουλεύουμε να βάλουμε λίγο κρέας επάνω μας και αυτοί οι μυς με την προπόνηση που κάνουμε προσαρμόζονται στο άθλημα που μας ενδιαφέρει.

σε αγωνιστική περίοδο κάνουμε ίσα να κρατάμε σε φόρμα και όχι απομονωτικές ασκήσεις αλλά περισσότερο σύνθετες βασικές και πάρα πολλές διατατικές .

από συμπληρώματα δεν υπάρχει θέμα απο την στιγμή που κάποιος γυμναζετε ειδικά σε ένα τέτοιο άθλημα ο οργανισμός έχει απαιτήσεις και μάλιστα όχι λιγότερες από έναν που κάνει βάρη .

συμφωνώ με τον φώτη σε αυτά που ανέφερε και θα ήθελα να συμπληρώσω τούς ηλεκτρολύτες ενα πολύ βασικό συμπλήρωμα ειδικά τις ζεστές μέρες με υπερβολική εφίδρωση .

είχα και στο παρελθόν αθλητες που έκαναν κικ μποξ και πειραματιζόμασταν σε προπονητικές και σε συμπληρώματα διατροφής γιατί η καβάλα είχε παράδοση και ένας γνωστός στον χώρο τού κικ μποξ αθλητής που έκανε αρκετά βάρη και του είχα βγάλει πρόγραμμα ,ήταν ο πάρις ο βασιλικός από καβάλα .

επίσης ο αργύρης ο τσοπουρίδης οταν ήταν στην ελλάδα είχε αθλητες πυγμαχίας και πολεμικών τεχνών που προετοίμαζε με πολύ καλά αποτελέσματα.

Kwstas
10-01-09, 00:30
Ευχαριστω πολυ παιδια.Ηλια πραγματικα εχω διαβασει πολλα αρθρα σου η πρωτη φορα που μηλαμε και θα ηθελα να σου πω πως εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ και πραγματικα ΜΕΓΑΛΟΣ-απαιχτος ολες οι συμβουλες που δινεις ειναι κατι παραπανω απο χρησιμες,κατανοητες,εξυπνες φενετε οτι εχεις δωσει και την ψηχη σου στα αθληματα γενικοτερα.. διαβαζα προσφατα και ενα ποστ σου για τις γυναικες που ειχε τεθει ενα θεμα οτι οι γυναικες δεν γουσταρουν την νεοτροπια και την φιλοσοφια της ζωης ενος b.b παρα μονο το σωμα.. η τοποθετηση σου ηταν απλα ΑΠΙΘΑΝΗ ακομα και σε αυτο που ειναι ασχετο με τις ασκησεις τα βαροι κ.λ.π κ.λ.π.....επισεις εχω δει οτι δεν προσβαλεις κανενα παρα το αντιθετο τουσ ενθαρινεις!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ.... Υ.Γ Καβαλα μενεις???? γαμω τις φασεις.. γουσταρω πολυ τα μεροι που εχει η βορειο ελλαδα και θα γουσταρα πολυ να μενω..εδω Αθηνα η κατασταση εχει ξεφυγει απο την σαπιλα και την παρακμη ολοι εχουμε γινει θηματα του ΙΝΤΕΡΝΕΤ,της καθηστικης ζωης και της αποξενοσης....

TRIANTAFYLLOU
10-01-09, 01:05
το καταλαβαίνω αυτό που λές για την αθήνα και ιδιαίτερα αν κατεβω για καμιά δουλεια για μερικές μέρες και απο ανθρώπους που ζούν εκεί και μιλάμε , άλλοι ρυθμοι ζωής άλλά και τι να κάνεις δύσκολα πάς κόντρα στο ρεύμα ,για βόλτα όταν πηγαίνεις αθήνα βλέπεις μόνο τα θετικά γιατί έχει αρκετα αλλά δεν αντισταθμίζονται απο τα αρνητικά .

τυχερά είναι τα παιδιά που έχουν αγαπήσει και ασχολούνται με τον αθλητισμό όποια μορφη και αν είναι, βοηθάει και σωματικά και ψυχικά και επίσης συναντιέσε και με ανθρώπους με κοινα ενδιαφέροντα.
ό αθλητισμός σε βάζει σε ένα πρόγραμμα και μια πειθαρχία και έτσι καμια φορά και να είσαι χύμα έχει νοστιμιά αλλά όχι συνέχεια γιατί χάνει την αξία του.

εγώ όπως είπες είμαι χρυσούπολη καβάλας ,όσο νάναι εδώ είμαστε επαρχία κρατάμε ακόμη και οι ρυθμοί είναι διαφορετικοί ίσως καλύτεροι αλλά ο καθένας γνωρίζει τα δικά του εκεί που ζεί παντού οι άνθρωποι ίδιοι είναι αλλά προσαρμόζονται στο περιβάλον που ζούν αναγκαστικά .

Fotis_Patra
10-01-09, 22:59
Ηλια ξεχασα να αναφερω ισος το πιο σημαντικο συμπληρωμα. ηλεκτρολυτες. :banghead:

Kwstas
12-01-09, 09:03
foti ξεχασα να διευκρινισω 70-80 ντιρεκτ κανω στο καθε χερι συνολο 140-160 και στα 2 χερια απο 4 σετ. οταν λες 50 επαναλυψεις ας πουμε πιεσης στηθους 5 σετ απο 10 επαναληψεις γιατι αυτο κανω(με λιγα κιλα περιπου στα μισα απο οτι μπορω)...το καλοκαιρι μονο οπως μου ειπες που δεν παιζουν αγωνες και οι προπονισεις ειναι χαλαρες λιωνω στα βαροι αλλα και εκει δεν το παρακανω με μετρο.. :box1: :box1: :box1:

Fotis_Patra
12-01-09, 18:41
50 επαναληψεις αναφερθηκα στα χτυπηματα. να ριχνεις ολα τα χτυπηματα οχι μονο ντιρεκτ και οσο μπορεις πιο εκρηκτικα και να μαζευεις γρηγορα τα χερια στη αμυνα σου. ειναι πολυ σημαντικο αυτο. και κατι τελευταιο οταν κουραζονται οι ομοι σου στην προπονηση μην τα κατεβαζεις κατω να τα ξεκουραζεις κρατατα σε σταση αμυνας

Ποσους αγωνες εχεις?

tanisg
14-05-10, 14:03
50 επαναληψεις αναφερθηκα στα χτυπηματα. να ριχνεις ολα τα χτυπηματα οχι μονο ντιρεκτ και οσο μπορεις πιο εκρηκτικα και να μαζευεις γρηγορα τα χερια στη αμυνα σου. ειναι πολυ σημαντικο αυτο. και κατι τελευταιο οταν κουραζονται οι ομοι σου στην προπονηση μην τα κατεβαζεις κατω να τα ξεκουραζεις κρατατα σε σταση αμυνας

Ποσους αγωνες εχεις?

paidia paizw kai egw ena peripou xrono,kai twra asxoloume ligo me kick-boxing gia na doulecw kai ta podia mou...kalo einai na pareis kai mia mpara kai na kaneis ekrhxeis 15 grhgores ekrhxeis kai 15 second xekourash X10 fores toulaxiston....kala ola auta me ta xeria pou lete alla mhn xexaseis na douleceis kai ta podia sou giati h pygmaxia exei megalh vash sta podia....kapiws eipe gia thn kavala,fetos egine to prwta9lhma efhvwn ekei,kai phga....fwth apo ti katalava asxoleisai kairo etsi?

***Γράφε με ελληνικά, είναι κανόνας του φόρουμ. Mods Team***

Fotis_Patra
14-05-10, 14:19
1ον γραφε Ελληνικα και 2ον ασχολιομουν. απλα γραφω οτι καναμε στην προπονηση. Η πυγμαχια ειναι να το εχεις , να το θελεις και να μην φοβασε. αλλιος οπως μας ελεγε και ο Γαλανος να πας πινγκ πονγκ

tanisg
14-05-10, 16:30
1ον γραφε Ελληνικα και 2ον ασχολιομουν. απλα γραφω οτι καναμε στην προπονηση. Η πυγμαχια ειναι να το εχεις , να το θελεις και να μην φοβασε. αλλιος οπως μας ελεγε και ο Γαλανος να πας πινγκ πονγκ

οκ σορυ για τα greeklish,το ξεχασα.....

platstan
16-05-10, 20:04
για πυγχμαχια 3 ειναι τα βασικοτερα σημεια κοιλιακοι,ωμοι,και παρα πολυ δυνατα ποδια ολα τ'αλλα πρεπει να ειναι φυσικα γυμναζμενα και να εχουνε μυικη αντοχη αλλα η γνωμη μου ειναι οτι αυτες οι 3 ομαδες πρεπει να ειναι 1 βημα πιο μπροστα.
και φυσικα αριστη φυσικη κατασταση!

alexis
25-07-10, 19:13
παιδια μολις πειρα ενα σακο του μποξ και ηθελα αν μπορει κανεις να μου πει κανενα site για να μαθω τεχνικες πως να βαραω σωστα και πολα αλλα...

kaiowas
25-07-10, 22:05
παιδια μολις πειρα ενα σακο του μποξ και ηθελα αν μπορει κανεις να μου πει κανενα site για να μαθω τεχνικες πως να βαραω σωστα και πολα αλλα...

δοκίμασε εδώ http://www.youtube.com/results?search_query=boxing+techniques&aq=5

αν και με το βίντεο δε νομίζω να δεις προκοπή θες δάσκαλο :thumbup:

-beba-
25-07-10, 22:07
:thumbup::thumbup::thumbup:
Πρέπει κάποιος να σου δείξει κάποια βασικά πράγματα γιατί εύκολα μπορείς να τραυματιστείς...

alexis
26-07-10, 01:17
μερικα βασικα πραγματα τα ξερω πχ σταση του σωματοσ,ανασες,μπουνιεσ..απλως θελω να τα βελτιοσω μαθενοντας κενουργιεσ κινισεις,τεχνικες, ++ ακομα πολλα

paulakos
26-07-10, 04:00
Δεν ξερω τι ξερεις και τι οχι αλλα το πιο βασικο για καποιον που θελει να χτυπαει σωστα ειναι ο βηματισμος του,πρεπει να εισαι παντα χαλαρος και να "περτατας"σωστα,το δευτερο ειναι η αποσταση που πρεπει να εχεις απο τον σακο η απο τον αντιπαλο.Στην πυγμαχια υπαρχουν 3 βασικα χτυπηματα,το ισιο και στριφτο και το απερκατ.Ο ορος μπουνιες δεν υπαρχει.Ουτε καινουργιες κινησεις οπως λες,δεν ειναι tekken η mortal kombat.Υπαρχουν οι συνδιασμοι βεβαια και οι αποφυγες,αλλα αυτο που μετραει στην τελικη ειναι αν εχεις την καρδια και το ψυχικο σθενος να ανεβεις στο ρινγκ με καποιον που δεν ξερεις.Με τον σακο θα ασχοληθεις μερικες ωρες και μετα θα το βαρεθεις,θα χτυπας λαθος και θα μαθεις λαθος.Κανεις δεν θα υπαρχει να σε διορθωσει και ποτε δεν θα ξερεις πως ειναι να χτυπας εναν ανθρωπο στο προσωπο η πως ειναι να τρως εσυ ενα γεματο χτυπημα.Ο σακος δεν χτυπαει!Δεν εχει τιποτα να σου προσφερει,η γνωμη μου ειναι να πας μερικους μηνες σε μια σχολη,μηλα με τον δασκαλο και πες του δεν θελει να παιξω αγωνες ουτε να κανω σπαρινκ ερχομαι για παρτυ μου(μετα θα σου αρεσει βεβαια και θα κολλησεις).
Ολα αυτα ειναι η γνωμη μου βεβαια και δεν σημαινει πως ειναι ολα σωστα,δεν το παιζω πυγμαχαρα ουτε ειμαι,να εξηγουμαστε:toast:

alexis
26-07-10, 16:55
ευχαριστο για της συμβουλες παυλο,το μονο προβλημα ειναι πως στα γιαννενα που ειμαι δν εχει καλουσ δασκαλους,ουτε καλους χωρους να προπονηθεις

NikosD
23-08-10, 17:27
Γειά σας. Επιθυμώ να προπονηθώ στην πυγμαχία, ερασιτεχνικά. Όχι kickboxing. Είμαι 43 και μέχρι ώρα έκανα τρίαθλο. Αναζητώ κάποιο χώρο/ σύλλογο ή κοντα στη δουλειά (Μαρούσι/ Κηφισιά) ή κοντά στο σπίτι (Αμπελόκηποι/Γουδί/Ιλίσια). Καμιά ιδέα/πρόταση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος Δασκαλάκις

zenclub
01-09-10, 12:25
Niko D ,,loipon aneva Nea Erythraia ,sto Zen..Apenanti apo to taxydromeio tis N.Erythraias !!!
Kanei o Nikos Andreadis,poly kalos pygmaxos k poly kalo paidi!! Ginete foveri douleia k einai oti prepei gia sena pou kaka ta psemata den epi8ymeis na gineis k prwta8litis stin A' katigoria!!!! Pistepse me Niko D, tha pa8eis plaka me to poso idrwta tha xaneis!! Oxi tria8lo,deka8lo k vale!!! ;)
Koita meta Kifisia k Marousi den exei kati,,sta Melisia einai o Nikos Askitis !!
Foveri douleia ginete k ekei!!
Meta stous Ampelokipous einai o Mallios,megalos daskalos !!!!!
Twra apo kei k pera einai k o Pana8inaikos pisw apo to gipedo tis Aleksandras pou tous kanei o Xarisis,alla den 8a to proteina gia sena file mou giati einai syllogos perissotero agwnistikos!! Dld na prosexeis k tyxon traumatismous

Paidia apo syni8eia grafw greeklish,den 8a ksanaginei,,sorry!!!!!!!!!!!!

Freesoda
02-09-10, 23:14
Καλησπέρα σε όλους συγχαρητήρια για το σίτε σας.
Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.

Ασχολούμαι με την πυγμαχία σε ερασιτεχνικό επίπεδο και πάνω από όλα για δική μου ευχάριστη και για να κρατάω το σώμα μου σε καλή φυσική κατάσταση
οι προπονήσεις οι οποίες κάνω είναι 3 φόρες την εβδομάδα για περίπου 1 με 1:30 ώρα ανά προπόνηση… Οι προπονήσεις είναι σε παρά πολύ καλό επίπεδο περιλαμβάνοντας πολλά και διάφορα πράγματα.

Κατά καιρούς έχει περάσει από το μυαλό μου η χρήση κάποιας πρωτεΐνης για την αύξηση της μυϊκής μάζας του σώματος.
Οι απορίες που θέλω να σας ρωτήσω είναι

Χρειάζονται πρωτεΐνες η κάποιο άλλο σκεύασμα. Και αν χρειάζονται σε τι συχνότητα πρέπει να καταναλώνονται όταν οι προπονήσεις είναι 3 φόρες την εβδομάδα? Σε καθημερινό πρόγραμμα η μονό όταν υπάρχει προπόνηση..
Οι πρωτεΐνες τι κακό μπορεί να δημιουργήσουν στο σώμα και δεν εννοώ δυσλειτουργίες απλώς μπορεί παραδείγματος χάρη να επιφέρουν περισσότερο και ξαφνικό βάρος?
Υπάρχει πιθανότητα ο οργανισμός να εθιστεί στα σκευάσματα και να μην απορροφήσει πρωτεΐνες από το φαγητό σε ενδεχόμενο σταμάτημα των πρωτεϊνών?

KATERINI 144
03-09-10, 08:50
Χρήση πρωτεϊνούχων ροφημάτων

α) Ροφήματα με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να συμπληρώσουν τη διατροφή σε πρωτεΐνη. Εάν σε κάποιο γεύμα έχουμε χαμηλή ποσότητα πρωτεΐνης τότε μπορούμε να συμπληρώσουμε την πρωτεΐνη του γεύματος με ένα πρωτεϊνούχο ρόφημα με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη. Για την παρασκευή τέτοιων ροφημάτων μπορούν να χρησιμοποιηθούν συμπληρώματα διατροφής με περιεκτικότητα πρωτεΐνης 80% με 90%. Πρέπει όμως να προσέχουμε έτσι ώστε η συνολική πρωτεΐνη του γεύματος μαζί με το πρωτεϊνούχο ρόφημα να μην ξεπερνά τα 30 γραμμάρια.

β) Ροφήματα για την αντικατάσταση γευμάτων μπορούν να χρησιμοποιηθούν όταν δεν υπάρχει χρόνος για ένα κανονικό γεύμα. Τα ροφήματα αυτά πρέπει να έχουν την αναλογία ενός κανονικού γεύματος σε υδατάνθρακες, πρωτεΐνες και λίπος

γ)Γενικά μετά την προπόνηση είναι καλύτερο να λαμβάνουμε ρόφημα πρωτεΐνης με ταχεία απορρόφηση. Καλύτερη γι αυτόν τον σκοπό θεωρείται η πρωτεΐνη ορού γάλακτος (whey). Πριν τον ύπνο όπου το σώμα μένει χωρίς πρωτεΐνες για 8 ώρες είναι καλύτερο να λαμβάνουμε πρωτεΐνες βραδείας απορρόφησης όπως η καζεΐνη.

τα υπολοιπα εδω : Πρωτείνες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=29)

καλος ηρθες στο φορουμ.

zenclub
05-09-10, 13:49
Λίγο πιό πάνω είδα φίλε Τριανταφύλλου ότι ανέφερες σε κάποιο σημείο τον ΜΕΓΑΛΟ
ΠΑΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΟ..!! Ο Πάρης έτσι για να μάθει κ ο κόσμος ήταν ο πρώτος Έλληνας που έπαιξε στα μεγάλια σαλόνια του Κ1 και αυτά πρέπει να λέγονται κ να τονίζονται ακόμα κ σε σελίδες όπως η συγκεκριμένη ,θέλω να πώ άσχετη με τον χώρο των μαχητικών αθλημάτων!!! Ο Πάρης ήταν δάσκαλος μου στην Καβάλα όταν ήμουν φοιτητής ,,και τον θυμάμαι που μας έλεγε πάντα,να προσέχουμε την διατροφή μας γιατί δεν νοείται αθλητής να μην προσέχει τι τρώει κ πάντα τον θυμάμαι που έμπαινε στον χώρο με τα βάρη λίγο πριν την προπόνηση κ έκανε λίγες επαναλήψεις για ζέσταμα!!!
Μεγάλες στιγμές κ αξέχαστες!! Αυτοί οι αθλητές όπως ο Βασιλικός κ ο Ζαμπίδης αποτελούν έμπνευση για μας τους υπόλοιπους!!

iliasss
27-10-10, 18:15
loipon epd den thelo na ani3o allo thema epd iparxi idi afto ime 13 xrono kai tha ithela na asxolitho me tin pigmaxia kai tin gimnastiki genika thelo na sfi3o na kano kiliakous klp vari na kano i tha exo problima me tin raxi?ti tha sinistousate eseis na kano gia gimnastiki sta 13?

sTeLaKoS
31-10-10, 20:09
loipon epd den thelo na ani3o allo thema epd iparxi idi afto ime 13 xrono kai tha ithela na asxolitho me tin pigmaxia kai tin gimnastiki genika thelo na sfi3o na kano kiliakous klp vari na kano i tha exo problima me tin raxi?ti tha sinistousate eseis na kano gia gimnastiki sta 13?



iliasss κάνε edit και γράψ'το στα ελληνικά. Τα greeklisk δε διαβάζονται.

kolakos
29-11-10, 16:11
Παιδια θα ηθελα να; ρωτησω....λενε πως δεν πρεπει να ασχολησε με βαρη σε πολεμικεσ τεχνεσ και συγκεκριμενα στο μποξ παρα μονο μερικες περιοδους καθως σε πανε πισω? αυτο ισχυει?

GyM=life
29-11-10, 16:49
απλα κανεις αλλου ειδους γυμναστικη με βαρη αποτι ξερω

Galthazar
29-11-10, 21:10
απο τα συνολικα 7 ροκι που εχω δει δν το νομιζω...

Pain
29-11-10, 22:08
φυσικα και πρεπει να ασχολεισαι με βαρη στις πολεμικες τεχνες κ δεν μιλαμε μονο για ογκο. λεγοντας σε αφηνει πισω εννοεις σε ταχυτητα?

kolakos
30-11-10, 01:53
φυσικα και πρεπει να ασχολεισαι με βαρη στις πολεμικες τεχνες κ δεν μιλαμε μονο για ογκο. λεγοντας σε αφηνει πισω εννοεις σε ταχυτητα?

σωστα φιλε pain χανεις την ταχυτητα που εχεις καθως και ελαστικοτητα λογω βραχυνσης του μυ.??ισχυει??

thepistol
01-12-10, 01:13
τα σταματαμε πριν τους αγωνες γυρω στις 15-20 μερες για να μη ειμαστε σφυγμενοι και για να βαλεις στο ρινγκ την δυναμη σου και οχι στο GYM.
Την υπολοιπη σεζον κανεις κανονικα προπονηση για δυναμη ή εκρηκτικότητα (οχι και τα 2 μαζι).καλες διατασεις ολη την ωρα και μετα τα βαρη τρεξιματακι χαλαρο ή ακομη καλυτερα σκοινακι για λυσιμο του σωματος.
αποφυγε τις ασκησεις που επικεντρωνονται στον μυ και προτιμησε τις μεγαλες μονοζυγο,σκουοτ,πιεσεις παγκου κτλ

BadCluster
08-03-11, 15:52
Καλησπέρα σας!
Καταρχήν να επαναλάβω τα συγχαρητήρια που έδωσα μέσω π.μ. στον admin και για όλους εσάς που συμμετέχετε στη κοινότητα του BodyBuilding.gr όλα αυτά τα χρόνια βοηθώντας έτσι όχι μόνο τα μέλη της αλλά και όσους "αδέσποτους" φέρνουν οι μηχανές αναζήτησης αλλά και το domain.
Επειδή δε θέλω να σας κουράσω περνάω κατευθείαν στο θέμα για το οποίο θέλω να με βοηθήσετε, εαν γίνεται βέβαια.

Από μικρός ήμουν πάντα "πίσω "από κάποιο άθλημα, κολύμβηση, μπασκετ(μεγάλος έρωτας),αναρρίχηση κτλ... έτσι μπορώ να πω ότι ο χαρακτήρας μου είχε σφυρηλατηθεί μέσα από τις κοινωνικές αλλά και αθλητικές υποχρεώσεις που προέκυπταν.
Έτσι αν κάτι με χαρακτήριζε ήταν η καλή φυσική κατάσταση, η καλή σχέση με το σώμα μου(αυτό που λέμε ήξερα να το "ακούω") αλλά και η αγάπη για τον αθλητισμό γενικότερα.

Εδώ και 5-6 χρόνια είμαι σε αδράνεια με αποτέλεσμα να νιώθω μόνιμα ότι κάτι μου λείπει.
Στα 34 πια, θέλω να ξαναβρώ την αθλητική μου ιδιότητα μέσα από ένα κλασσικό σπορ το μποξ. Δεν θέλω να γίνω πρωταθλητής, δε θέλω να σπάσω κάποιον στο ξύλο κ δε θέλω να εκμεταλλευθώ τη φήμη που προσφέρει.
Θέλω απλά να προπονηθώ αεροβικά σε υψηλή ένταση κ παράλληλα να γνωρίσω το μποξ ως άθλημα.
Δεν παλεύεται άλλο η οκνηρία του σώματος που εκτός των άλλων δημιουργεί και πολλά νεύρα με αποτέλεσμα να έχω μικρές εκρήξεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα και ξεσπάσματα σε αθώα αντικείμενα όπως πόρτες, καθρέφτες, ντουβάρια, mouse, τιμόνια κτλ κ φυσικά κ στα χέρια μου. :green:

Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω εαν γνωρίζεται κάποιο σύλλογο ή κάποιο γυμναστήριο ή κάποιον ιδιώτη που να προσφέρει μαθήματα μποξ στη περιοχή της Γλυφάδας ή κάποια άλλη κοντινή περιοχή.
Πέρσι τέτοιο καιρό είχα βρεί ένα γυμναστήριο personal training στην Άνω Γλυφάδα που είχε κ μαθήματα μποξ, όμως αυτό έκλεισε κ δεν έχω βρει κάτι άλλο στην ευρύτερη περιοχή.

υγ: Κάποιος mod να διορθώσει τη πατάτα που έκανα στο τίτλο πριν τυφλώσω κανένα, αντί "Προάστια" έγραψα "Προάστεια".

friksos
11-03-11, 14:02
Γλυφαδα εχει τη σχολη του κι ο Ζαμπιδης......εχω ακοθσει εχει και πυγμαχια .

friksos
11-03-11, 14:30
Ο προπονητης σου δεν ξερει? Οταν λες βαρη τι εννοεις? Αν ειναι ενα προγραμμα δυναμης,εκρηκτικοτητας οκ αν παλι λες μποντι μπιλντινγκ δεν νομιζω να πανε μαζι.

chaniotis.manos
21-07-11, 23:47
Παιδια θα ηθελα να; ρωτησω....λενε πως δεν πρεπει να ασχολησε με βαρη σε πολεμικεσ τεχνεσ και συγκεκριμενα στο μποξ παρα μονο μερικες περιοδους καθως σε πανε πισω? αυτο ισχυει?καμια σχεση φιλε μου.δεν ισχυει αυτο.αν δεις ο mike tyson κατι σκουωτ και κατι παγκους που εκανε...θα παθεις πλακα!!κανουνε ταυτοχρονα και προπονηση ταχυτητας οποτε...δεν υπαρχει προβλημα ωστε να "σφιξουνε οι μυες οπως λενε"προσωπικα και εγω που εκανα πυγμαχια και βαρη ταυτοχρονα ημουνα μια χαρα.

tolis93
21-07-11, 23:51
εμενα ποτε τα βαρη δε με αφησαν πισω.κ κανω σοβαρο προγραμμα(1μισι ωρα κ δν κανω κανενα διαλλειμα ενδιαμεσα στα σετ απλα συνδιαστικες ασκησεις τ τυπου 1 σετ πουλ οβερ 1 σετ κοιλιακων η 1 σετ αλματα με βαρη ενδιαμεσα) οχι μονο δε με πηγαν πισω σε θεμα ταχυτητας αλλα με βελτιωσαν κιολας.τα αντανακλαστικα μου δε παιζονται

kostas_med13
25-07-11, 16:38
Γεια σας παιδια! Γνωριζει κανενας στην πατρα καμια καλη σχολη για πυγμαχια? θελω να ξεκινησω απο σεπτεμβρη και θελω να ακουσω καποια προταση! ευχαριστω!

onymos
25-07-11, 20:27
Γεια σας παιδια! Γνωριζει κανενας στην πατρα καμια καλη σχολη για πυγμαχια? θελω να ξεκινησω απο σεπτεμβρη και θελω να ακουσω καποια προταση! ευχαριστω!

πυγμη:thumbup:

kostas_med13
25-07-11, 21:46
πυγμη:thumbup:

μπορεις να μου πεις αν γνωριζεις και τιμες? το βασικο βεβαια για μενα ειναι να ειναι καλος ο δασκαλος , αλλα πεφτει λιτοτητα απτου χρονου:) . Σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!

onymos
26-07-11, 18:20
μπορεις να μου πεις αν γνωριζεις και τιμες? το βασικο βεβαια για μενα ειναι να ειναι καλος ο δασκαλος , αλλα πεφτει λιτοτητα απτου χρονου:) . Σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!

40 ευρω νομιζω...αλλα επειδη εχω φιλους που πανε μου εχουν πει οτι ειναι ο καλυτερος συλλογος.;)

kostas_med13
27-07-11, 00:23
40 ευρω νομιζω...αλλα επειδη εχω φιλους που πανε μου εχουν πει οτι ειναι ο καλυτερος συλλογος.;)

οκ σευχαριστω πολυ φιλε μου!! :bowdown:

RAMBO
28-04-12, 13:11
Ψαχνω για σχολη μποξ κοντα στο περιστερι η στην αγ. παρασκευη,ξερει κανεις να προτινει?:unsure:

friksos
29-04-12, 10:19
Ψαχνω για σχολη μποξ κοντα στο περιστερι η στην αγ. παρασκευη,ξερει κανεις να προτινει?:unsure:

Περιστερι φιλε εχει μια απο τις πιο γνωστες σχολες.Αριστοτελειο νομιζω.

vaggan
03-05-12, 13:04
Ψαχνω για σχολη μποξ κοντα στο περιστερι η στην αγ. παρασκευη,ξερει κανεις να προτινει?:unsure:απο ραμπο θα γινεις ροκυ?:turtle:

RAMBO
03-05-12, 18:22
Ευχαριστω φιλε θα το κοιταξω


vaggan θα τα συνδιασω ολα:green:

tolis93
04-05-12, 23:01
Ψαχνω για σχολη μποξ κοντα στο περιστερι η στην αγ. παρασκευη,ξερει κανεις να προτινει?:unsure:

τωρα σε πηρα πρεφα. αγια παρασκευη πηγαινε.στου ζαμπιδη.αρκετα καλη θα λεγα:thumbup: οπως κ το στουντιο 71 αλλα βρισκεται βρηλισσια δε ξερω αν σε βολευει.μετα εχει αλλη μια πλ καλη ονομα δε θυμαμαι ειναι αγια παρασκευη απο τη λεωφορο στη πλατεια οπως εισαι στα 300-400 μετρα ενα στενο δεξια μεσα( το πρωτο στενο μετα τη bp ειναι)

RAMBO
05-05-12, 14:00
Κατσε εκει μονο kick box δεν εχει?:unsure:...

Kodi
29-06-12, 02:39
Η φυσική μου κατάσταση μπορώ να πω πως είναι αρκετά καλή γιατί παίζω μπάσκετ σε ομάδα εδώ και 7-8 χρόνια. Τώρα θα ξεκινήσω πυγμαχία και θέλω πρώτον να μου πείτε κάποιο μέρος που μπορώ να πάω στη Νίκαια ή κάπου κοντά και δεύτερον εάν αυτό το πρόγραμμα για βάρη είναι καλό για τον τομέα της πυγμαχίας:
Πιέσεις πάγκου 3x8
Στρατιωτικές πιέσεις 3x10
Κωπηλατική μπάρας όρθιος 2x10
Πλάγιες εκτάσεις χεριών 2x15
Κωπηλατική σε επίκυψη 2x12
Squats 3x20
Εκτάσεις ποδιών με σιδ. πέδιλο 3x15
Κάμψεις ποδιών με σιδ. πέδιλο 3x15
Αντίστροφες κάμψεις δικεφάλων 2x25
Διπλώσεις κοιλιακών με βάρη 3x12
Πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρες 2x20
Περιστροφικές ανυψώσεις ώμων 3x12

giannis1991
07-07-12, 21:22
παιδες στην πυγμαχια στις σχολες γινονται προπονησεις με βαρη και αν ναι τι ειδους?

demolutioner
16-07-12, 16:29
παιδια θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει που μπορω να βρω μια σχολη για πηγμαχια μενω αιγαλεω οποτε αν υπαρχει καμια, αλλιως καπου τριγυρω οπως περιστερι νικαια κορυδαλλο χαιδαρι η αγια βαρβαρα επισης εχω δει στο ιντερνετ τον σπαρτακο νικαιας αλλα δεν ξερω αν κανουν πυγμαχια αν καποιος γνωριζει?
ευχαριστω προκαταβολικα :thumbup:

tolis93
16-07-12, 17:52
Κατσε εκει μονο kick box δεν εχει?:unsure:...

οχι ρε συ ακομα κ βαρη εχει μεσα

Kodi
17-07-12, 04:28
παιδια θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει που μπορω να βρω μια σχολη για πηγμαχια μενω αιγαλεω οποτε αν υπαρχει καμια, αλλιως καπου τριγυρω οπως περιστερι νικαια κορυδαλλο χαιδαρι η αγια βαρβαρα επισης εχω δει στο ιντερνετ τον σπαρτακο νικαιας αλλα δεν ξερω αν κανουν πυγμαχια αν καποιος γνωριζει?
ευχαριστω προκαταβολικα :thumbup:

Αν θες στη Νίκαια υπάρχει ο Άρης και οι προπονήσεις γίνονται στον Πλάτωνα (κοντά στο Village Cinemas στη Νίκαια αν δεν ξέρεις ...)

Εδώ είναι ένα link που μπορείς να βρεις περαιτέρω πληροφορίες: http://www.arisnikeas.com/arisnikea/pigmaxia.htm

demolutioner
17-07-12, 08:36
Αν θες στη Νίκαια υπάρχει ο Άρης και οι προπονήσεις γίνονται στον Πλάτωνα (κοντά στο Village Cinemas στη Νίκαια αν δεν ξέρεις ...)

Εδώ είναι ένα link που μπορείς να βρεις περαιτέρω πληροφορίες: http://www.arisnikeas.com/arisnikea/pigmaxia.htm

σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι εψαχνα αλλα δεν εβρησκα μεσω ιντερνετ κατι για εδω κοντα να'σαι καλα να κανω μια ερωτηση ακομα αν γνωριζεις φυσικα, ξερεις αν εχουν καλες τιμες? κ αν εχουν ρινγκ κ οργανα γυμναστικης?

Kodi
22-07-12, 19:31
σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι εψαχνα αλλα δεν εβρησκα μεσω ιντερνετ κατι για εδω κοντα να'σαι καλα να κανω μια ερωτηση ακομα αν γνωριζεις φυσικα, ξερεις αν εχουν καλες τιμες? κ αν εχουν ρινγκ κ οργανα γυμναστικης?

Από αυτά που ρώτησες ξέρω σίγουρα (από ένα φίλο μου) ότι έχει ρινγκ... Επίσης εκεί κοντά ο Άρης έχει κάτι σαν γυμναστήριο όπου έχει όργανα και φαντάζομαι πως εκεί θα σας επιτρέπουν να πηγαίνετε (αυτό το ξέρω επειδή ένας άλλος φίλος παίζει μπάσκετ στον Άρη και τους αφήνουν να πηγαίνουν,αυτό είναι λίγο πιο πέρα από τον Πλάτωνα, 1-2 λεπτά με τα πόδια). Και τιμή είχα ρωτήσει αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος οπότε καλύτερα πάρε τηλέφωνο, αλλά απ'ό,τι θυμάμαι ή 25 μου είχε πει ή 30 ή 35, κάτι τέτοιο.. Αλλά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο εδώ: 2104920820 και να ρωτήσεις για πληροφορίες! Κι εγώ τώρα ψάχνομαι γιατί θέλω να ξεκινήσω από Σεπτέμβριο, οπότε αν μάθεις τίποτα πες μου ;) Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

iliasss
22-08-12, 13:10
Γεια σας είμαι 15 χρονων ζυγίζω 53 κιλάύψος 1.60 και εδώ και ένα μηνα κάνω πυγμαχία θέλω να μάθω αν έχω το κατάλληλο βάρος για την ηλικία μου και το ύψος μου και θέλω να γυμνάσω όλα τα μέρη του σώματος μου δηλαδή στήθος χερια πόδια κοιλιακούς πλάτη έχω στο σπίτι ένα πολυόργανο αλλα δεν ξέρω τι να κάνω πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά οι λίγες επαναλήψεις με περισσότερα κιλά?επίσης κάνω ποδήλατο κάμψεις κοιλιακούς και έλξεις γενικά θέλω να αυξήσω την αντοχή μου στο μέγιστο τον δυνατοτήτων μου και να φτιάξω ένα μυώδες κορμί τι να κάνω?

Kodi
29-08-12, 00:04
Γεια σας είμαι 15 χρονων ζυγίζω 53 κιλάύψος 1.60 και εδώ και ένα μηνα κάνω πυγμαχία θέλω να μάθω αν έχω το κατάλληλο βάρος για την ηλικία μου και το ύψος μου και θέλω να γυμνάσω όλα τα μέρη του σώματος μου δηλαδή στήθος χερια πόδια κοιλιακούς πλάτη έχω στο σπίτι ένα πολυόργανο αλλα δεν ξέρω τι να κάνω πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά οι λίγες επαναλήψεις με περισσότερα κιλά?επίσης κάνω ποδήλατο κάμψεις κοιλιακούς και έλξεις γενικά θέλω να αυξήσω την αντοχή μου στο μέγιστο τον δυνατοτήτων μου και να φτιάξω ένα μυώδες κορμί τι να κάνω?

Κοίτα κατάλληλο βάρος κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει (γνώμη μου πάντα). Εγώ πάντως στην ηλικία σου(πέρυσι :Ρ) ήμουν 1,75 και 62 κιλά. Σε περίπτωση που τώρα ξεκινάς με το πολυόργανο σου προτείνω λίγες επαναλήψεις και λίγα κιλά γιατί δεν είναι "συνηθισμένοι" οι μύες σου. Αν κάνεις λίγο καιρό κάνε λίγο περισσότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις. Μετά από λίγο καιρό (και εφ'όσον θέλεις να πάρεις μυϊκό όγκο απ'ό,τι κατάλαβα) κάνε με πολλά κιλά(μην τα ανεβάσεις πολύ απότομα, σιγά-σιγά) και λιγότερες επαναλήψεις. Βέβαια η εξάσκηση χωρίς την διατροφή δεν λέει τόσα πολλά, οπότε σου προτείνω να ψαχτείς λιγάκι για να βγάλεις μία διαίτα που να σου ταιριάζει (μπορείς να επισκεφτείς κάποιο διατροφολόγο αν δεν ξέρεις μόνος σου να φτιάξεις ένα σωστό πρόγραμμα), αλλά μην αντιγράψεις κάποιο πρόγραμμα από το internet γιατί πολύ απλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες,τον ίδιο μεταβολισμό κτλ. Επίσης αν θέλεις γρήγορα αποτελέσματα θα πρέπει να πάρεις και κάποια καλή πρωτεΐνη (ίσως να σου σύστηνα μαζί με υδατάνθρακες, αλλά δεν ξέρω είναι ανάλογα τι θέλεις εσύ..) την οποία καλό θα είναι να παίρνεις γύρω στα δύο "σκουπ" την ημέρα (ένα το πρωί και ένα μετά την άσκηση).

Α, και για αντοχή να πηγαίνεις για τρεξιματάκι και σιγά-σιγά θα δεις την αντοχή σου να αυξάνεται ;)

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα.. Βέβαια δεν είμαι ειδικός, οπότε μην βασιστείς απόλυτα σε αυτά που σου λέω, πάρε και μια δεύτερη γνώμη!

chili
29-08-12, 23:17
παιδια κατι ασχετο στη πυγμαχια τη τρως τη μυτη σου και σε ερασιτεχνικο επιπεδο? δηλαδη μονο προπονηση κ σπαρινγκ

s0k0s
30-08-12, 15:03
Δεν παιζει ρολο.. Μπορει κ σε προπονηση στην φανε... Ξερω ατομα που πηγανε εως επαγγελματικο επιπεδο που δεν την σπασει ακομα.

iliasss
30-08-12, 16:59
Κοίτα κατάλληλο βάρος κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει (γνώμη μου πάντα). Εγώ πάντως στην ηλικία σου(πέρυσι :Ρ) ήμουν 1,75 και 62 κιλά. Σε περίπτωση που τώρα ξεκινάς με το πολυόργανο σου προτείνω λίγες επαναλήψεις και λίγα κιλά γιατί δεν είναι "συνηθισμένοι" οι μύες σου. Αν κάνεις λίγο καιρό κάνε λίγο περισσότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις. Μετά από λίγο καιρό (και εφ'όσον θέλεις να πάρεις μυϊκό όγκο απ'ό,τι κατάλαβα) κάνε με πολλά κιλά(μην τα ανεβάσεις πολύ απότομα, σιγά-σιγά) και λιγότερες επαναλήψεις. Βέβαια η εξάσκηση χωρίς την διατροφή δεν λέει τόσα πολλά, οπότε σου προτείνω να ψαχτείς λιγάκι για να βγάλεις μία διαίτα που να σου ταιριάζει (μπορείς να επισκεφτείς κάποιο διατροφολόγο αν δεν ξέρεις μόνος σου να φτιάξεις ένα σωστό πρόγραμμα), αλλά μην αντιγράψεις κάποιο πρόγραμμα από το internet γιατί πολύ απλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες,τον ίδιο μεταβολισμό κτλ. Επίσης αν θέλεις γρήγορα αποτελέσματα θα πρέπει να πάρεις και κάποια καλή πρωτεΐνη (ίσως να σου σύστηνα μαζί με υδατάνθρακες, αλλά δεν ξέρω είναι ανάλογα τι θέλεις εσύ..) την οποία καλό θα είναι να παίρνεις γύρω στα δύο "σκουπ" την ημέρα (ένα το πρωί και ένα μετά την άσκηση).

Α, και για αντοχή να πηγαίνεις για τρεξιματάκι και σιγά-σιγά θα δεις την αντοχή σου να αυξάνεται ;)

Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα.. Βέβαια δεν είμαι ειδικός, οπότε μην βασιστείς απόλυτα σε αυτά που σου λέω, πάρε και μια δεύτερη γνώμη!σε ευχαριστώ πολλοί για την απάντηση σου από οκτώμβριο σκέφτομαι να ξεκινήσω και γυμναστήριο αυτό που σκέφτομαι όμως είναι να μην πάθω κάποια υπερκόπωση η κάτι τέτοιο τέλος πάντων θα ψάξω για ένα διατροφολόγο να μου φτιάξει ένα καλο πρόγραμμα διατροφής και θα πάρω κάποια προτείνη την οποια θα μου προτείνει ο γυμναστής μου πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά έτσι δεν είναι?αυτό που φοβάμαι όμως είναι μην πάθω καμια εξάντληση και τι μπορώ να κάνω για αυτό όσο για την μύτη μπορεί να σπάσει οποιαδήποτε στιγμή ακόμα και σε sparring μπορεί όμως να μην σπάσει ακόμα και αν πας σε επαγγελματικούς αγώνες

Kodi
08-09-12, 18:49
σε ευχαριστώ πολλοί για την απάντηση σου από οκτώμβριο σκέφτομαι να ξεκινήσω και γυμναστήριο αυτό που σκέφτομαι όμως είναι να μην πάθω κάποια υπερκόπωση η κάτι τέτοιο τέλος πάντων θα ψάξω για ένα διατροφολόγο να μου φτιάξει ένα καλο πρόγραμμα διατροφής και θα πάρω κάποια προτείνη την οποια θα μου προτείνει ο γυμναστής μου πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά έτσι δεν είναι?αυτό που φοβάμαι όμως είναι μην πάθω καμια εξάντληση και τι μπορώ να κάνω για αυτό όσο για την μύτη μπορεί να σπάσει οποιαδήποτε στιγμή ακόμα και σε sparring μπορεί όμως να μην σπάσει ακόμα και αν πας σε επαγγελματικούς αγώνες

Στην αρχή πήγαινε το low-low μέχρι να αρχίσεις να έχεις περισσότερη αντοχή. π.χ. στην αρχή κάνε κάθε δεύτερη μέρα βάρη και επίσης προπονήσεις box λογικά δεν θα έχεις κάθε μέρα, και όποτε νιώθεις πολύ κουρασμένος να ξεκουράζεσαι. Επίσης όποτε μπορείς (το πολύ 2-3 φορές την εβδομάδα) να πηγαίνεις για τρεξιματάκι, αλλά όχι sprint, μέτριο και σταθερό ρυθμό να κρατάς επί κανένα μισάωρο(τόσο κάνω εγώ), μετά λίγο διάλειμμα και αν αντέχεις κάνε το ίδιο άλλη 1 ή 2 φορές..

North
15-10-12, 02:19
Ξερει κανεις εαν υπαρχει καμια σχολη πυγμαχιας στο Βολο?Εαν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ειμαι υποχρεος!!!

just chris
24-12-12, 19:59
για αιγαλεω που ρωτησε ενας φιλος πιο πανω(πριν κατι χρονια) υπαρχει η σχολη west fighters (box,mma,kick box κ παγκρατιο νομιζω) στη πυγμαχια η συγκεκριμενη σχολη παιζει δευτερα τεταρτη κ σαββατο απογευματα.ειναι πολυ κοντα μου κ βολευει ,ομως οι ωρες κ οι μερες δεν βολευουν καθολου.
το προγραμμα μου ειναι ανωμαλο κ να του δινω 40 το μηνα για μια/δυο(βια) φορες τη βδομαδα λεει?δε λεει!
πιο πολυ τα ψυχολογικα μου ειπα παρα πληροφοριες:turtle:

Jexin
25-03-13, 23:48
ξερει κανεις για σχολη πυγμαχιας(αντε και kickboxing) στη κοζανη?αλλα να ειναι σχολη οχι γυμναστηριο :unsure::unsure:

Λεωνίδας957
19-06-16, 15:43
Καλησπερα παιδια ειμαι 15 χρονον και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την πυγμαχία δεν εχω ομως την οικονομική δυνατότητα προς το παρόν να παω σε μια σχολή τι μπορω να κανω?

Frosty
19-11-16, 07:08
Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα μόνος σου όσον αφορά την πυγμαχία, αλλά καλό θα ήταν να θυσιάσεις ένα μικρό ποσό να πας να κάνεις κανονικά προπονήσεις για να πάρεις σωστές βάσεις.. Από κεί και πέρα θα καταλάβεις και μόνος σου πόσο πολλά μπορείς να κάνεις για να βελτιωθείς!

Linebacker
04-03-18, 20:02
https://www.youtube.com/watch?v=9vkLx4ykDj4


https://www.youtube.com/watch?v=crYCRXIfzaw


https://www.youtube.com/watch?v=SzbvwcTxjP8