PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυζο-γκοφρέτες



RAMBO
08-01-09, 20:04
τι γνωμη εχετε, αξιζει να τισ τρωσ???

tezaman
08-01-09, 20:04
αξίζει :awesome: :1laugh:

gspyropo
22-02-10, 12:13
ποια η γνωμη σας για τισ ρυζογκοφρετες μπορουμε να τισ συμπεριλαβουμε στη διατροφη μας ειδικα τα ατομα που προσεχουν πολυ την ποσοτητα του υδατανθρακα???

-beba-
22-02-10, 12:50
Μείνε μακρυά τους!!!

gspyropo
22-02-10, 13:14
Μείνε μακρυά τους!!!

για ποιο λογο τοσο αρνητισμος...ελεγα για μετα την προπονηση να συνοδευσω το ροφημα πρωτεινης μου με μια καθε φορα....

Μαρία
22-02-10, 13:19
Μείνε μακρυά τους!!!


Μπεμα γιατι?Το τι ρυζογκοφρετα εχουμε φαει με τον Νασερ δεν λεγεται και καλαμπογκοφρετα!!!
Οταν δεν προλαβαιναμε να φτιαξουμε ρυζι γιατι ημασταν καπου ηταν η πιο καλη λυση να παρουμε υδατανθρακα!

vAnY
22-02-10, 15:41
παιδια πως τις τρωτε τις ρυζογκοφρετες, εμενα μου φαινονται πολυ μα πολυ αγευστες....:(

-beba-
22-02-10, 15:43
για ποιο λογο τοσο αρνητισμος...ελεγα για μετα την προπονηση να συνοδευσω το ροφημα πρωτεινης μου με μια καθε φορα....

Στο μεταπροπονητικό ρόφημα πρέπει να βάλεις μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη, γλυκόζη και όχι ριζογκοφρέτες.

gspyropo
22-02-10, 16:28
Στο μεταπροπονητικό ρόφημα πρέπει να βάλεις μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη, γλυκόζη και όχι ριζογκοφρέτες.

και οι ρυζογκοφρετες εχουν υψηλο GI ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΦΑς ενα πακετο αλλα μια δυο...

gj
22-02-10, 16:29
Που μπορούμε να αγοράσουμε ρυζογκοφρέτες...
Εχουν τα σουπερ μάρκετ?
Καμια μάρκα να ξέρω να ψάχνω?

sTeLaKoS
22-02-10, 16:40
και οι ρυζογκοφρετες εχουν υψηλο GI ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΦΑς ενα πακετο αλλα μια δυο...

Ποιο είναι το Gi τους;

Qlim4X
22-02-10, 17:31
Που μπορούμε να αγοράσουμε ρυζογκοφρέτες...
Εχουν τα σουπερ μάρκετ?
Καμια μάρκα να ξέρω να ψάχνω?

ναι εχουν

η 8α τα βρεις στα γλυκα η στα διμιτριακα ;)

-beba-
22-02-10, 17:35
ναι εχουν

η 8α τα βρεις στα γλυκα η στα διμιτριακα ;)

Καλικαντζαράκι τρώς και εσύ ριζογκοφρέτες?

gj
22-02-10, 17:37
thx καλικάτζαρε :P
Χα μπέμπα τώρα έχω 667 πόστς :P:P

-beba-
22-02-10, 17:39
Είσαι εντάξει τώρα gj.

Georges
22-02-10, 17:42
Το μόνο αρνητικό με τις ρυζογκοφρέτες είναι ότι έχουν πολύ αλάτι

Qlim4X
22-02-10, 17:49
Καλικαντζαράκι τρώς και εσύ ριζογκοφρέτες?


οχι αγαπη μου.

ειναι σαν να τρωω φελιζολ :rolf:

εγω τιν εχω καταβρει με κατι digestive οληκης ξενει μαρκα οχι ελληνικη. πολυ χαμηλα σε λιπαρα και θερμηδες

οταν παω σπιτι θα σου ποσταρω στοιχεια ;)

-beba-
22-02-10, 17:53
Τα γνωρίζω Καλικαντζαράκι μου και μου αρέσουν πάρα πολύ........αλλά με πειράζουν στο στομάχι. Ουτε μισό δεν μπορώ να φάω.....ευτυχώς δηλάδη.

KATERINI 144
22-02-10, 23:37
Το μόνο αρνητικό με τις ρυζογκοφρέτες είναι ότι έχουν πολύ αλάτιυπάρχουν και χωρις αλατι, για μετα την προπονηση με τη whey ειναι μια χαρα.

sTeLaKoS
23-02-10, 15:04
Είπα να δοκιμάσω κι εγώ αυτές τις ρυζογκοφρέτες.... τι σας άκουσα; Αυτός ο Κατερινιώτης :smash:^^ φταίει που είπε ότι είναι καλές! 'Επρεπε να ακούσω τη Μπέμπα και να μείνω μακριά τους!
Σα φελιζόλ είναι, άσε που για να φας 70-80γραμ υδατάνθρακα πρέπει να τρως 1 ώρα, σκέτος αέρας, τρως τρως και δε χορταίνεις!

Τις έδωσα στη μάνα μου για να αρχίσει δίαιτα..... εγώ θα συνεχίζω το ρυζάκι και τις πατάτες μου. :thumbup:

Levrone
23-02-10, 15:18
καλα απο γευση δεν ειναι κατι ιδιαιτερο , αλλα δεν ειναι και εμετος..ειναι οντως σα να τρως φελιζολ.. εχω φαει απειρες φορες και οταν ανοιξω δε μπορω να σταματησω..

τωρα σαν υδατανθρακας δεν μπορω να σκεφτω γιατι να ειναι αυτη η τροφη κατι ποιοτικο..σε καθε περιπτωση, ειναι καλυτερο να βλεπεις ταινια και να τρως αυτες παρα ποπ κορν..

να σημειωσουμε οτι τις τρωεει ο Cutler σε ενα DVD μαζι με το φαγητο.. με ρυζι και κρεας..

προσωπικα δε8α φαω ποτε ρυζογκοφρετες για καλο γευμα , ισως; ετσι αν θελω να κανω καμια αλλαγη σε κανενα σπασιμο να τις φαω..

vAnY
23-02-10, 15:24
οχι αγαπη μου.

ειναι σαν να τρωω φελιζολ :rolf:

εγω τιν εχω καταβρει με κατι digestive οληκης ξενει μαρκα οχι ελληνικη. πολυ χαμηλα σε λιπαρα και θερμηδες

οταν παω σπιτι θα σου ποσταρω στοιχεια ;)

aaa για πες ποια βρηκες ??? ενδιαφερων γιατι μου αρεσουν πολυ τα Digestive αλλα ειναι τιγκα σε θερμιδες....:green:

primordial
23-02-10, 15:30
aaa για πες ποια βρηκες ??? ενδιαφερων γιατι μου αρεσουν πολυ τα Digestive αλλα ειναι τιγκα σε θερμιδες....:green:

+1.....

Εναλλακτικά χρησιμοποιώ το σακουλάκι....
έχω την αίσθηση ότι κάνω καλύτερο control......
(και καλά.......:awesome::green::awesome:)
Θα ήθελα πολύ να μάθω σε ποιά αναφέρεται ο Qlim4X....

giannis64
23-02-10, 15:34
Είπα να δοκιμάσω κι εγώ αυτές τις ρυζογκοφρέτες.... τι σας άκουσα; Αυτός ο Κατερινιώτης :smash:^^ φταίει που είπε ότι είναι καλές!. :thumbup:


καλα εσυ οτι σου λεει ο φωτης κανεις:P!!!

οχι ρε καλες ειναι. εγω απο μικρος στο γηπεδο μασουσα φελιζολ απο την αγωνια μου. τωρα που μεγαλωσα τρωω και ρυζογκοφρετες αντι για φελιζολ.

-beba-
23-02-10, 16:12
Είπα να δοκιμάσω κι εγώ αυτές τις ρυζογκοφρέτες.... τι σας άκουσα; Αυτός ο Κατερινιώτης :smash:^^ φταίει που είπε ότι είναι καλές! 'Επρεπε να ακούσω τη Μπέμπα και να μείνω μακριά τους!
Σα φελιζόλ είναι, άσε που για να φας 70-80γραμ υδατάνθρακα πρέπει να τρως 1 ώρα, σκέτος αέρας, τρως τρως και δε χορταίνεις!

Τις έδωσα στη μάνα μου για να αρχίσει δίαιτα..... εγώ θα συνεχίζω το ρυζάκι και τις πατάτες μου. :thumbup:

Οχι ρε Στέλιο....την πάτησες.

Δεν τον ξέρεις τώρα τον Φώτη.......
Αφού έγραψε ότι είναι καλές οι ριζογκοφρέτες μου έστειλε πμ για να μου πεί ότι ήθελε να κάνει λίγη πλακίτσα μαζί σας. Και μου ζήτησε να μην πώ τίποτε....
Εγώ όμως σας ενημέρωσα, έτσι δεν είναι?

Εντάξει.................πλάκα κάνω....

albertob30
23-02-10, 16:20
τελικα ποιες να αγορασουμε ετσι για αλλαγη οταν θελουμε υδατανθρακα και ειμαστε εξω?? ξερει καποιος?

gspyropo
23-02-10, 16:31
που να φανταστω οτι τελικα ενα τοσο απλο θεμα που εθεσα μας εχει προβληματισει τοσο........εγω παντος δοκιμασα τις ρυζογκοφρετες της "ΦΥΣΗ" απο μαγαζι με βιολογικα και ειμαι μια χαρα...

θερμιδες για 1 γκοφρετα 25kcal
πρωτεινη 0,6γρ
υδατανθρακας 5γρ
λιπαρα 0,1γρ

Machiavelli
23-02-10, 20:13
Πόσες έχει η συσκευασία και πόσο κάνουν;

KATERINI 144
23-02-10, 20:42
που ειδατε να λεω πως ειναι νοστιμες δεν μπορω να καταλαβω :unsure:

δε θυμαμε ποσο εχουν, παντως δεν πολυσυμφέραν, ψαξτε με την αναζητηση καπου το ειχαμε ξανασυζητήσει, ειχα βαλει και φωτο τη συσκευασία.

kaiowas
24-02-10, 13:01
Πήρα εχθές 2 συσκευασίες. Μία ΦΥΤΡΟ και μια ΦΥΣΗ. Λίγο κάτω από 3 ευρώ :shock: τα 100γρ.
Σύστατικά ρύζι και αλάτι χωρίς να λέει ποσότητα αλατιού:unsure:
για σνακ καλό πρέπει να είναι:rolf:

Haris Pilton
24-02-10, 15:19
Εγω,που σπανια να δοσω βαση σε γευση,δεν μου αρεσαν καθολου!
Σαν φειζολ ειναι...

AGGELOS.K
16-05-10, 13:37
Εγω,που σπανια να δοσω βαση σε γευση,δεν μου αρεσαν καθολου!
Σαν φειζολ ειναι...
Εαν είσαι στον όγκο και τις αλείψεις με λίγο φυστικοβούτυρο ή ταχίνι με μέλι δεν σταματας να τρώς:turtle::turtle::turtle:

Levrone
16-05-10, 13:41
Εαν είσαι στον όγκο και τις αλείψεις με λίγο φυστικοβούτυρο ή ταχίνι με μέλι δεν σταματας να τρώς:turtle::turtle::turtle:

στη διαιτα αν εισαι να δεις ποσο ωραια τις τρως! και χωρις φυστικοβουτηρα και τετοια!

μη σου πω οτι και το φελιζολ μια χαρα το τρως!!!!!

killer85
16-05-10, 13:46
:thumbup::thumbup::thumbup:

Εδώ από την πείνα άρχισε να μου αρέσει η protifar... τις ρυζογκοφρέτες δενθα έτρωγα...

blackgym
16-05-10, 13:58
στη διαιτα αν εισαι να δεις ποσο ωραια τις τρως! και χωρις φυστικοβουτηρα και τετοια!

μη σου πω οτι και το φελιζολ μια χαρα το τρως!!!!!

και σε νερο τα βουτας αμαλαχι...!! οποιος κανει σοβαρη διετα ξερει πως ειναι να πεινας να βλεπεις και να μην αγγιζεις!!!

Jud0ka
16-05-10, 19:35
παιδια πως τις τρωτε τις ρυζογκοφρετες, εμενα μου φαινονται πολυ μα πολυ αγευστες....:(

σαν παπαδιτσες ειναι...ισως να πικριζουν ελαχιστα....εγω παντος τις απολαμβανω =D

Jud0ka
16-05-10, 19:37
και σε νερο τα βουτας αμαλαχι...!! οποιος κανει σοβαρη διετα ξερει πως ειναι να πεινας να βλεπεις και να μην αγγιζεις!!!

πεστα!!ξερεις τι ειναι να σ φτιαχνει η μανα σπιτι επιτηδες γαλατοπιτα πιτσες να φτιανχει κεικ να περνει γλικα παγωτα και ολα αυτα επειτηδες?!!!!ΠΑΡΕ ΜΑΝΑ ΝΑ ΔΕΙ΅Σ ΚΑΛΟ!!!!!:turtle:

Jud0ka
16-05-10, 19:38
εγω παντος τρελαινομαι για ριζογκοφρετες!!!

Machiavelli
16-05-10, 19:43
σαν παπαδιτσες ειναι...ισως να πικριζουν ελαχιστα....εγω παντος τις απολαμβανω =D

Σαν τι είναι λέει;

Jud0ka
16-05-10, 19:45
Σαν τι είναι λέει;

ποπ κορν :unsure: εμενα αυτη την γευμη μ βγαζουν =]

ellaki
19-05-10, 01:46
πεστα!!ξερεις τι ειναι να σ φτιαχνει η μανα σπιτι επιτηδες γαλατοπιτα πιτσες να φτιανχει κεικ να περνει γλικα παγωτα και ολα αυτα επειτηδες?!!!!ΠΑΡΕ ΜΑΝΑ ΝΑ ΔΕΙ΅Σ ΚΑΛΟ!!!!!:turtle:

αχ και μενα τα ιδια μου κανει..ειμαι πολυ αδυνατη λεει και πρεπει να φαω..αντε να της εξηγησεις τωρα... :unsure:

jasson
21-05-10, 00:16
αχ και μενα τα ιδια μου κανει..ειμαι πολυ αδυνατη λεει και πρεπει να φαω..αντε να της εξηγησεις τωρα... :unsure: χαχαχα τα ιδια περναγα και εγω.δεν υπαρχει πιο εκνευριστικό.

strength77
08-08-10, 19:46
Γνωρίζει κάποιος αν οι ρυζογκοφρέτες έχουν χαμηλό ή υψηλό GI.Ολοι ισχυρίζονται ότι έχει υψηλό αλλά κοιτώντας τα συστατικά θα δει ότι φτιάχνονται απο καστανό ρύζι το οποίο ως γνωστό έχει χαμηλό δείκτη.

Qlim4X
31-08-10, 10:27
aaa για πες ποια βρηκες ??? ενδιαφερων γιατι μου αρεσουν πολυ τα Digestive αλλα ειναι τιγκα σε θερμιδες....:green:



Serving Size 1 Biscuit (15.0 g)
Amount Per Serving
Calories 70
Calories from Fat 22% Daily Value*
Total Fat 2.4g 4%
Total Carbohydrates 10.8g 4%
Dietary Fiber 0.5g 2%
Protein 1.1g


Mcvities degistive light
http://www.mcvities.co.uk/

http://www.manassen.com.au/files/Images/SubProducts/full/MCVITIES_LightDigestive.jpg

vAnY
31-08-10, 11:26
ουτε που θυμαμαι ποτε την ειχα ποσταρει την ερωτηση....:unsure:
τεσπα.... θανκς!:turtle:

ee4649
31-08-10, 11:43
Serving Size 1 Biscuit (15.0 g)
Amount Per Serving
Calories 70
Calories from Fat 22% Daily Value*
Total Fat 2.4g 4%
Total Carbohydrates 10.8g 4%
Dietary Fiber 0.5g 2%
Protein 1.1g


Mcvities degistive light
http://www.mcvities.co.uk/

http://www.manassen.com.au/files/Images/SubProducts/full/MCVITIES_LightDigestive.jpg
φαίνονται καλή περίπτωση αυτά,από αλάτι όμως πως πάνε?γράφει στην συσκευασία ποσότητα αλατιού?

Qlim4X
31-08-10, 11:45
ουτε που θυμαμαι ποτε την ειχα ποσταρει την ερωτηση....:unsure:
τεσπα.... θανκς!:turtle:

σημασια εχει δεν σε ξεχασα:toast:



φαίνονται καλή περίπτωση αυτά,από αλάτι όμως πως πάνε?γράφει στην συσκευασία ποσότητα αλατιού?

θα δω το βραδι και θα σου πω ;)

Vinn
31-08-10, 12:24
Serving Size 1 Biscuit (15.0 g)
Amount Per Serving
Calories 70
Calories from Fat 22% Daily Value*
Total Fat 2.4g 4%
Total Carbohydrates 10.8g 4%
Dietary Fiber 0.5g 2%
Protein 1.1g


Mcvities degistive light
http://www.mcvities.co.uk/

http://www.manassen.com.au/files/Images/SubProducts/full/MCVITIES_LightDigestive.jpg

Με μαυρη σοκολατα δεν εχει???:green::green:

Qlim4X
31-08-10, 12:37
Με μαυρη σοκολατα δεν εχει???:green::green:

εχει
εχει και με σοκολατα γαλακτος
και με σοκολατα και καραμελα

αλλα εδω κανουμε διατροφη :spank:

Vinn
31-08-10, 12:40
Χαχα..Τα ξερω βρε τα digestive,απλως ρωτησα για τα συγκεκριμενα που εβαλες αν υπαρχουν με σοκολατα..Μν βαρας..:P

chr04
31-08-10, 12:48
Υπάρχει ένα site στο που κάνει αναλύσεις σε συσκευασμένα προϊόντα.
Σύμφωνα με αυτό τα digestive:

ΤΑ ΣΥΝ:
*Έχει μερικές φυτικές ίνες
ΤΑ ΠΛΗΝ:
*Έχει αρκετά λιπαρά.
*Έχει πρόσθετη ζάχαρη
*Έχει πολλές θερμίδες

deluxe
31-08-10, 14:13
Τα digestive μονο light δεν ειναι!

+1 στις ρυζογκοφρετες και ακομα καλυτερα στις καλαμποκοφρετες. Τα ιδια θρεπτικα συστατικα εχουν με το ρυζι.

Qlim4X
31-08-10, 14:17
Τα digestive μονο light δεν ειναι!

+1 στις ρυζογκοφρετες και ακομα καλυτερα στις καλαμποκοφρετες. Τα ιδια θρεπτικα συστατικα εχουν με το ρυζι.

τις ειχα δει αλλα απο γευσι δεν ξερω τι λενε.

ενταξη για τα digestive αν κανεις ογκο ειναι μια χαρα;)

NASSER
31-08-10, 14:20
Τα digestive μονο light δεν ειναι!

+1 στις ρυζογκοφρετες και ακομα καλυτερα στις καλαμποκοφρετες. Τα ιδια θρεπτικα συστατικα εχουν με το ρυζι.


Ξερεις και τρως εσυ :thumbup: Οι καλαμποκοφρετες αν και τις βρισκεις λιγο δυσκολα στην αγορά, εχουν πιο χαμηλο Γ. δείκτη και ειναι πιο νόστιμες.

Qlim4X
31-08-10, 14:52
Ξερεις και τρως εσυ :thumbup: Οι καλαμποκοφρετες αν και τις βρισκεις λιγο δυσκολα στην αγορά, εχουν πιο χαμηλο Γ. δείκτη και ειναι πιο νόστιμες.

θα δοκιμασω μολις παω δουπερ :green:

εχω αρωστηση με την διατροφη :P

daro801
01-09-10, 23:21
οι ρυζογκογκοφρέτες εχουν ιδιο γλυκαιμικο με το καστανο ρυζι και η φυτρο δεν εχουν ζαχαρη και αλάτι (0,01 γρ)

SPY
02-09-10, 00:00
θα δοκιμασω μολις παω δουπερ :green:

εχω αρωστηση με την διατροφη :P

Τις εχω δοκιμασει ( βασικα σαν φειζολ ειναι :rolf:

deluxe
02-09-10, 01:07
Οι καλαμποκοφρετες τα σπανε, αλλα ειναι πανακριβες!

Λογικα θα κανουν και για post; Και το waxy maize απο καλαμποκι γινεται.

just chris
02-09-10, 08:54
ρυζογκοφρετες....ενα αγευστο φελιζολ απλα.θα συμφωνησω με τις πρωτες αποψεις....

Qlim4X
02-09-10, 09:39
και εγω ετσι ελεγα.

αλλα μπρος στα καλοι τι ειναι ο πονος :P