PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιπτώσεις στο σώμα μετά κατά την διάρκεια αποχής από προπονήσεις



Morfeas20
12-10-15, 13:49
Γεια σας δεν ηξερα που ακριβως να ανοιξω αυτο το θεμα αν ειμαι σε λαθος κατηγορια συγνωμη . Θελω να μαθω τι επιπτωσεις θα εχει στο σωμα μου η αποχη απο το γυμναστηριο περιπου 3 μηνες , λογω σχισμενου τενοντα στον αριστερο δικεφαλο που τραβαει μεχρι τον ωμο πανω . Θελω να κατσω για να γινει καλα επιτελους γιατι δν μπορω να ευχαριστηθω την προπονηση και αν πω να φορτωσω κιλα θα το κανω μεγαλυτερη ζημια . Να πω πως κανω 2,5 χρονια γυμναστικη ειμαι 1.84 - 95 κιλα ..Απλα θελω να μαθω αν χαθει μυς πολυ , πλαδαρεμα κλπ κλπ αν καποιος εχει και προσωπικη εμπειρια :)

chris12234
12-10-15, 15:58
Τρεις μηνες φιλε μου ειναι αρκετο διαστημα και σιγουρα θα χασεις μυικη μαζα..αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να προσεχεις την διατροφη σου και να εχει επαρκεια σε πρωτεινη.Απο εκει και περα καλο θα ηταν να μην τα παρατησεις εντελως κανε ας πουμε προπονηση μονο με το βαρος του σωματος ωστε να χασεις οσο το δυνατον λιγοτερη μυικη μαζα...

Χαράλαμπος
12-10-15, 16:12
Morfeas20
Γεια σας δεν ηξερα που ακριβως να ανοιξω αυτο το θεμα αν ειμαι σε λαθος κατηγορια συγνωμη . Θελω να μαθω τι επιπτωσεις θα εχει στο σωμα μου η αποχη απο το γυμναστηριο περιπου 3 μηνες , λογω σχισμενου τενοντα στον αριστερο δικεφαλο που τραβαει μεχρι τον ωμο πανω . Θελω να κατσω για να γινει καλα επιτελους γιατι δν μπορω να ευχαριστηθω την προπονηση και αν πω να φορτωσω κιλα θα το κανω μεγαλυτερη ζημια . Να πω πως κανω 2,5 χρονια γυμναστικη ειμαι 1.84 - 95 κιλα ..Απλα θελω να μαθω αν χαθει μυς πολυ , πλαδαρεμα κλπ κλπ αν καποιος εχει και προσωπικη εμπειρια

Μέσα σε αυτό το διάστημα σίγουρα θα χαθεί μυϊκότητα και δύναμη, τουλάχιστον, όμως, φρόντισε την διατροφή σου (η οποία λογικά θα έχει διαφορετικές απαιτήσεις σε σχέση με όταν γυμνάζεσαι με βάρη) σχετικά με την πλαδαρότητα που αναφέρεις και φρόντισε να κρατήσεις, αν έχεις, όλες τις καλές συνήθειες (περπάτημα, τρέξιμο κλπ.) ώστε να κρατηθείς σε μία καλή φυσική κατάσταση.

lila_1
12-10-15, 16:21
μπορεις να κανεις καποιες προπονησεις ποδιων

Morfeas20
12-10-15, 17:06
Ναι σκεφτομαι να κανω 4 φορες την βδομαδα τρεξιμο και 1-2 φορες προπονηση στα ποδια .. Τωρα για διατροφη τι μου προτεινετε ? ποση πρωτεινη πρεπει να παιρνω καθημερινα οπως ειπα ειμαι 95 κιλα και 1.84 υψος .. και κατι ακομα να συνεχισω να παιρνω καθαρη πρωτεινη σε σκονη που επαιρνα για να παιρνω την πρωτεινη που χρειαζομαι ?

chris12234
12-10-15, 17:40
Δεν μπορείς ούτε bodyweight προπόνηση να κανεις;

lila_1
12-10-15, 17:45
τρεξιμο θα λεγα να μην κανεις γιατί συμμετέχουν πολύ οι τένοντες ώμων-χεριών.
Από αερόβια θάλεγα γρήγορο περπάτημα σε ανηφόρα με έξτρα βάρος.

Κάνε βάρη για τα πόδια, κυρίως μηχανήματα-σμιθ προσπαθώντας να μη στηρίζεσαι-βάζεις δύναμη καθόλου στα χέρια.

Από διατροφή ότι και να κάνεις, απ τη στιγμή που δεν υπάρχει ερέθισμα, θα χάσεις κάποια μυικότητα. 1 με 1μισι γραμμάριο πρωτείνης ανα κιλό σωματικού βάρους θα ναι αρκετό για τις ανάγκες σου. Οσο περισσότερη και να πάρεις δεν πρόκειται να προφυλάξεις μυικό ιστό.

Morfeas20
12-10-15, 18:29
Δεν ειναι πως δεν μπορω να κανω προπονηση ή να φορτωσω κιλα .. Για παραδειγμα τιν προηγουμενη εβδομαδα εκανα πλατη 6 ασκησεις 4 σετ (15-12-10-10) η καθε μια με πυραμιδα στα κιλα .. Για παραδειγμα 1η) εμπροσθολαιμια τροχαλια με κιλα 55-60-65-70 ..δεν ειναι λιγο τα κιλα τα 70 ας πουμε , μπορω και παραπανω βεβαια αλλα το θεμα μου ειναι να γινει καλα πια να δεσει ο τενοντας ωστε να μπορεσω να ξανακανω σωστοτερες προπονησεις :/ .. Θα μπορουσα ας πουμε με πολυ ευκολια να κανω ενα προγραμμα πλατης ας πουμε με 5-6 ασκησεις 4 σετ με 50 κιλα το καθε σετ της καθε ασκησης.. Ασκησεις δηλαδη οπως 1)Εμπροσθολαιμια τροχαλια 2)Σταυρος με μπαρα 3)κωπηλατικη στο μηχανημα 4)οπισθολαιμια και 5)αρσεις θανατου ..Θα μ ηταν αρκετα ευκολο να βαζω 50 κιλα στο καθε σετ ..Θα το εκανα το προγραμμα με ανεση.. αλλα φοβαμαι μηπως δεν θα καλυτερευσει το χερι μου ετσι ..Δεν θα χειροτερευσει σιγουρα αλλα θα γινει καλυτερα ? δεν ξερω

Morfeas20
12-10-15, 19:56
Τελικα ο γιατρος μοθ εγραψε μαγνητικη .. Θα δειξει ξεκαθαρα σε 2 μερουλες...

πασχος
12-10-15, 20:23
Φιλαράκο μαγνητική μέσα σε δύο μέρες;Βύσμα σε κόβω.Η μόνη επίπτωση στο σώμα σου μετά από δίμηνη-τρίμηνη αποχή από προπονήσεις είναι να θρέψει η θλάση που πιθανότατα έχεις.Αν τώρα είσαι ο mister ολυμπιά, ίσως χάσεις μυική μάζα αν κάτσεις τόσο.Αν βγήκες 5ος ολυμπιά η λιγότερο, δεν νομίζω να χάσεις κάτι.Παρόλα αυτά το μυαλό παίζει παιχνίδια και καμιά φορά, σαββατοκύριακο καθόμαστε και νομίζουμε οτι ξεφουσκώσαμε.

Morfeas20
12-10-15, 21:26
Φιλαράκο μαγνητική μέσα σε δύο μέρες;Βύσμα σε κόβω.Η μόνη επίπτωση στο σώμα σου μετά από δίμηνη-τρίμηνη αποχή από προπονήσεις είναι να θρέψει η θλάση που πιθανότατα έχεις.Αν τώρα είσαι ο mister ολυμπιά, ίσως χάσεις μυική μάζα αν κάτσεις τόσο.Αν βγήκες 5ος ολυμπιά η λιγότερο, δεν νομίζω να χάσεις κάτι.Παρόλα αυτά το μυαλό παίζει παιχνίδια και καμιά φορά, σαββατοκύριακο καθόμαστε και νομίζουμε οτι ξεφουσκώσαμε.

Χαχα οχι φιλε μου δεν ειμαι βυσμα σιγα 20 λεπτα υποθεση ειναι η μαγνητικη ... Και οντως καλα τα λες εδω σταματουσα 1 βδομαδα ανα περιοδους και νομιζα πως θα χαλασω .. Παντως με καθησυχασες λιγακι αλλα οπως ειπα θα δειξει η μαγνητικη .. γιατι ειδικα στο στηθος με ποναει και με κουραζει πολυ , στις ασκησεις πλατης μικρο το κακο , στις ασκησεις ωμων παλι ελαχιστα με ενοχλει αλλα θα το χειροτερεψω αν συνεχισω ..

πασχος
12-10-15, 22:20
ε μην φοβάσαι, αφού λες ότι μπορείς και κάνεις κιλά και μάλιστα αρκετά, τι τραυματισμός μπορεί να είναι; Σπασμένο κόκαλο;Ρήξη συνδέσμου/μυ/τένοντα;negative ούτε να κουνηθείς δε θα μπορούσες.
Μάλλον θλάση θα είναι του μυ και των τριγύρω. Όποιος ασχολείται με βάρη αργά ή γρήγορα το παθαίνει.Απλα μην αφήσεις το μυαλό σου να παίζει παιχνίδια και σε βάζει σε σκέψεις τύπου: "θα επανέλθω;, θα είμαι αρκετά καλός όπως πριν;, θα με ενοχλεί όταν θα κάνω κιλά;" και άλλες τέτοιες βλακείες.Κάνε πόδια άμα σε αφήνει, καθίσματα με μπάρα στην πλάτη ή στα μηχανήματα για σιγουριά.Πάρε και κανα παιχνίδι από steam να παίζεις λολ.

Morfeas20
12-10-15, 23:45
ε μην φοβάσαι, αφού λες ότι μπορείς και κάνεις κιλά και μάλιστα αρκετά, τι τραυματισμός μπορεί να είναι; Σπασμένο κόκαλο;Ρήξη συνδέσμου/μυ/τένοντα;negative ούτε να κουνηθείς δε θα μπορούσες.
Μάλλον θλάση θα είναι του μυ και των τριγύρω. Όποιος ασχολείται με βάρη αργά ή γρήγορα το παθαίνει.Απλα μην αφήσεις το μυαλό σου να παίζει παιχνίδια και σε βάζει σε σκέψεις τύπου: "θα επανέλθω;, θα είμαι αρκετά καλός όπως πριν;, θα με ενοχλεί όταν θα κάνω κιλά;" και άλλες τέτοιες βλακείες.Κάνε πόδια άμα σε αφήνει, καθίσματα με μπάρα στην πλάτη ή στα μηχανήματα για σιγουριά.Πάρε και κανα παιχνίδι από steam να παίζεις λολ.

Γενικα τους κουρασα τους ωμους πολυ νιωθω ενοχλησεις και στον δεξι αλλα οχι κατι πολυ φοβερο οπως στον αριστερο .. Ο γιατρος πριν 3 βδομαδες μου ειπε πως ενα μυς σκιστηκε που ξεκινα απο τον αριστερο δικεφαλο και παει μεχρι τον ωμο μπροστα με εβαλε ενεσεις κολλαγονου .. τωρα θα δειξει καλυτερα η μαγνητικη και αναλογα θα πραξω αναλογα και με τα λεγομενα του γιατρου