PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή...



perryleros
09-01-09, 23:33
Γειά σας παιδιά,

Καταρχήν, είμαι 22 χρονών και ύψος 1.78. Η ιστορία έχει ώς εξής:

Το πάσχα του 2008 ήμουν 92 κιλά, και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με κάποιο είδος αθλητισμού.
Από τότε ξεκίνησα γυμναστήριο ακολουθώντας το πρόγραμμα του γυμναστή (4 day split).
(Πλάτη/Τρικέφαλα - Στήθος/Δικέφαλα - Πόδια - Όμους/Τραπεζοειδής)

Παράλληλα έκανα αεροβική κάθε μέρα εκτός κυριακής (στο στοίβο τρέξιμο. 40-60 λεπτά)
Επίσης, προσέχω τη διατροφή μου πάρα πολύ από τότε...

Το Σεπτέμβρη λοιπόν, έφτασα 71 κιλά. Σταμάτησα την αερόβια έξω λόγω περιορισμένου χρόνου καθώς είμαι φοιτητής και είχα εξετάσεις, και άρχισα να κάνω μόνο 10 λεπτά ζέσταμα στο διάδρομο του γυμναστηρίου.

Μέχρι τώρα συνεχίζω μόνο γυμναστήριο και είμαι 75 κιλά.
Δεν έχω πάρει ποτέ συμπληρώματα διατροφής.

Αισθάνομαι ότι δεν έχω καταφέρει και πολλά όσον αφορά μυική ανάπτυξη παρόλο που κάνω ισοροπημένη διατροφή... Το λέω αυτό γιατί γυμνάζομαι 7 μήνες τώρα και τα αποτελέσματα είναι μηδαμινά συγκριτικά με άλλα μέλη του forum που γυμνάζονται παρόμοιο χρονικό διάστημα. Θα ήθελα συμβουλες, κριτικες σχετικά με τη διατροφή που ακολουθώ τώρα.

Λοιπόν, σχετικά με τη διατροφή, ένα παράδειγμα μέρας:

- 9:00 : Δημητριακά ολικής αλέσεως (κάτι fitness με αποξηραμένα φρούτα) + γάλα 1%

- 12:00 : Σάντουιτς με φυστικοβούτυρο + 1 φρούτο

- 15:00 : Ρύζι ή Μακαρόνια με κοτόπουλο ή κόκκινο κρέας + σαλάτα (αυτά έχει συνήθως η φοιτητική εστία )


- 18:00 << Γυμναστήριο >>

- 20:00 : 1 κουτάκι τόνο , ή καμιά φορά κάνω 2 αυγά ομελέτα (σκέτα)

- 23:00 : 1 γιαούρτι 2% ή 1 ποτήρι γάλα

- 00:00 << Πέφτω για ύπνο


Ευχαριστώ. :sleeping:

EDIT: Φωτογραφίες στο thread που ξεκλινησα εδώ:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=52019#52019

slaine
09-01-09, 23:40
φοιτητής και κοιμάσαι στις 12???? δε με πείθεις! :P

γενικά πολύ λίγη πρωτείνη αλλά και υδατάνθρακες. βάλε πρωτείνη σε κάθε γεύμα μίνιμουμ 30 γρ. αν θες να βάλεις μυς θα πρέπει να φας πολύ!

είναι πολλά αυτά που πρέπει να αλλάξεις, τι να σου πρωτοπώ.
διάβασε λίγο να καταλάβεις και μετά πόσταρε μία διατροφή που θεωρείς εσύ καλή κι εμείς τότε θα σου προτείνουμε αλλαγές.

tezaman
09-01-09, 23:44
αυτά που σου λέει ο σλέιν οιοσδήποτε αύξησε την πρωτεΐνη σου 8)

jGod
13-01-09, 15:19
περα που αυτο δεν ειναι διατροφη καν οχι διατροφη bodybuilding..δεν γραφεις καμια ποσοτητα.

XrhstosZ
13-01-09, 23:27
Με το παιδι αφου ξεκινισα να γυμναζομαι ενω ηδη ειχε κανει 4-5 μηνες φτασαμε στο ιδιο επιπεδο και τωρα αυτος βρισκεται στον 8-9 μηνα και εγω στον 4 αλλα βρισκομαστε στο ιδιο επιπεδο σε αποψη προγραμματος (κιλων σ αυτο) και σωματικα(βαρος/υψος) (αυτο το αναφερω για να σας βοη8ησουν οι photos και το προγραμμα που σας εχουμε ηδη δωσει), κτλ.Οποτε θα πω τι σκεφτομουν εγω να εφαρμοσω αφου εχω διαβασει λιγο το site σας και αλλα παρομοια!

Αρχικα το μεσσημεριανο που ειναι "γευμα της φοιτιτικης εστιας", δεν ειμαστε σιγουροι αν αξιζει τον κοπο/χρημα/χρονο για να το αντικαταστησουμε με δικο μας γευμα,οποτε αυτο ειναι κατι στο οποιο θελουμε τις αποψεις σας!Συνηθως εχει 2-3 διαφορετικα πιατα και σαλατα , τεταρτη/παρασκευη οσπρια,συνηθως εχει καποιο κρεας με ρυζι ι ζυμαρικα(φυσικα οχι ολικης αλεσεως).

(7.30-8 ή 10.00-10.30)Πρωινο : Πιτακι βρωμης (50-60γρ βρωμη / λιγες σταφιδες / 2-3 αυγα (ασπραδια) / 1 αυγο ολοκληρο / λιγη καννελα) 1 κουταλια μελι αφου ψη8ει ή Τοστ γαλοπουλα / τρικαλινο light(ψωμι ολικης αλεσεως) ή τοστ με φυστικοβουτηρο και λιγη μαρμελαδα (προαιρετικα). + γαλα η χυμο

(10.30-11.00)Δεκατιανο : (αν το πρωινο ειναι στις 7.30-8.00 αντι για 10.00-10.30,αλλιως κατευ8ειαν στο μεσσημεριανο)


(13.00-13.30)Μεσσημεριανο : Γευμα εστιας

(3.30 ή 6:00 ή 8:00)Προπονηση(η ωρα διαφερει αναλογα με τη μερα.. , προγραμμα σχολης/σαββατα)


προ-προνονητικο :(εαν η προπονηση ειναι στις 6.00 και μετα - αλλες φορες ειναι 3.30) τοστ γαλοπουλα/τρικαλινο light ή τοστ φυστικοβουτηρο , ειχα διαβασει οτι δημητριακα (fitness) ειναι καλα επισης

(αμεσως μετα)μετα-προπονητικο : 1 μπανανα


Βραδυνο :help: : Εδω δεν ειμαι σιγουρος , επειδη θελουμε να χασουμε καποια κιλα λιπους (γραμμωση) και δεν 8α υπαρχη ιδιαιτερη δραστηριοτητα μετα απο αυτες τις ωρες (σε περιπτωση που η προπονηση ειναι στις 3.30 σκεφτομαι ενα τοστ ι καποια σαλατα αφου φτανει σχεδον τις 5-6 ωρες χωρις καποιο γευμα με 2-3 ωρες ακομα μεχρι τον υπνο).ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΑ ΕΔΩ σε οποιοδιποτε αλλο προγραμμα εχω δει πληρες γευμα σαν το μεσσημεριανο με λιγοτερους υδατανθρακες απλα ειναι το θεμα της "διαιτας" που με κανει να 8ελω να μικρυνω το γευμα!

:wcourt: Μια ακομα ερωτηση ειναι , το ποσο καλυτερη ειναι ι πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι σε σχεση με αεροβια τις ωρες προπονησης?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας! :) :) :)

perryleros
14-01-09, 14:04
Μια ακομα ερωτηση ειναι , το ποσο καλυτερη ειναι ι πρωινη αεροβια με αδειο στομαχι σε σχεση με αεροβια τις ωρες προπονησης?

Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα!

thx

goutsos
14-01-09, 17:44
πολυ καλυτερη... :!: