PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο μέλος - Αμινοξέα



mercu
21-11-15, 12:05
Καλημέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Εχω αρκετά γραμμωμένο σώμα αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω και λίγο όγκο (όχι πολύ, γιατί είμαι κοντός στο ανάστημα). Θέλω κάτι όμως οικονομικό, οπότε κατέληξα στα αμινοξέα. Εχει να μου προτείνει κάποιος κάποια μάρκα ή συγκεκριμένη σειρά;

Αυτό θα με βοηθούσε; ****

Σας ευχαριστώ!


*** Απαγορεύονται τα λινκ απο σελίδες εκτός των χορηγών,mods team ***

Nikolas_mk2
21-11-15, 12:21
Καλημερα φιλε,τ'αμινοξεα ( σαν συμπλήρωμα ) δεν εχουν καμια σχεση με τον όγκο,δεν θα σε βοηθησουν σε κάτι,ανεβασε το φαγητο σου σιγα-σιγα και δες πως αντιδρα το σωμα σου :welcome:

Feth
21-11-15, 13:49
Συμφωνω απολύτως με τον Νικολα, ούτε τα αμινοξέα, ούτε η πρωτεινη, ούτε η κρεατινη θα σου δώσει ογκο, για να πάρεις ογκο πρεπει να εισαι σε θερμιδικο πλεονασμα και ως γνωστον τα αμινοξέα έχουν μηδαμινες θερμιδες. Αυξησε τις ποσοτητες του φαγητού σου δαιφορετικά δεν πρόκειται να βάλεις ογκο

mercu
27-11-15, 16:50
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Βεβαια εχω ακομα μια απορια. Ποια η σχεση αμινοξεων με την καρδια;
Εχω κανει επεμβαση καρδιας (αλλαγη αορτικης βαλβιδας). Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να γυμναστω κανονικα.
Τα αμινοξεα Βαλινη, Λευκινη κ Ισολευκινη εχουν αρνητικες συνεπειες για την καρδια; Εχετε ακουσει ή διαβασει κατι;

Nive
27-11-15, 17:02
Δεν εχω ακουσει κατι αλλα ειμαι αναρμοδιος να σου απαντησω.
Ο γιατρος σου θα σου δωσει την απαντηση με βεβαιοτητα.

Mimis26
27-11-15, 17:09
Το κανονική γυμναστική βέβαια, δε σημαίνει για κανένα γιατρό να πάρεις ότι συμπληρώματα υπαρχουν κ να πατηθείς στα βάρη μεχρι τελικής πτώσης. Αυτό που θα εννοούσε πιθανότατα: cardio και χαλαρά βάρη- όχι πολύ μεγάλη πίεση κ ένταση, ίσα-ίσα για κάποια μυική ενδυνάμωση. Πρόσεχε με αυτά, γιατί πας να μπεις σε επικίνδυνες ατραπούς για την υγεία σου

ZipC
27-11-15, 17:57
Ποια η σχεση αμινοξεων με την καρδια;.....
Εχω κανει επεμβαση καρδιας (αλλαγη αορτικης βαλβιδας)......
Τα αμινοξεα Βαλινη, Λευκινη κ Ισολευκινη εχουν αρνητικες συνεπειες για την καρδια; Εχετε ακουσει ή διαβασει κατι;

Αρχικα να τονισω πως δεν ειμαι ιατρος.Αυτο που θα κατεθεσω προερχεται απο εμπειρικη γνωση και σε καμμια περιπτωση
δεν αποτελει εφαλτηριο για ζητηματα που αφορουν στην υγεια.
Πολυ κοντινο συγγενικο μου προσωπο,43 ετων,αντιμετωπιζει προβλημα με την καρδια του απο 15 ετων.
Λαμβανει με ιατρικη εντολη το αμινοξυ L-καρνιτινη.Ο οργανισμος μας το παραγει σε ορισμενη ποσοτητα απο νεφρους και συκωτι
με χρηση δυο αλλων αμινοεξεων την λυσινη και τη μεθειονινη.Καθημερινα παιρνει σε μορφη συμπληρωματος 1gr.
Οπως παρατηρεις αναφερομαι σε αμινοξεα μεν αλλα οχι στα BCAA που θετεις στο ερωτημα σου.
Το οφειλεις στη υγεια σου να λαβεις ιατρικη αποψη για τα συγκεκριμενα.Μπορει η καρνιτινη να οφελει αλλα ισως οχι η λευκινη.
Παρ'ολα αυτα σου συστηνω αν μου επιτρεπεις, να μελετησεις το προφιλ βασικων τροφων που κανονικα πρεπει να εχεις στο διατροφικο σου πλανο
αν επιθυμεις μυικη αναπτυξη.
Παρακατω -αν ο διαχειριστης το επιτρεπει- παραθετω ενα συνδεσμο με πληρη αναπτυξη του βασικου προφιλ στα 100gr στηθος κοτοπουλου.
Το συνολο σε BCAA ειναι 5505mg.Οσο δηλαδη μια δοση συμπληρωματος,αλλα με διαφορετικη ταχυτητα απορροφησης.
Μηπως πρωτα να φροντιζες την διατροφη σου,επειτα να κανονιζες να τα πεις με ενα καλο γιατρο και ασε για τελος τα συμπληρωματα.
Απο καρδιας στα λεω!!!!
http://nutritiondata.self.com/facts/poultry-products/703/2