PDA

Επιστροφή στο Forum : Χερια!!!!!



JohnyB
10-01-09, 14:25
Οπως ειδατε και τις φωτο εχω προβλημα με τα χερια δεν βαζουν ογκο με τιποτα σε σχεση με το υπολοιπο σωμα!!!!!
Τι φταιει γι αυτο σαν ομαδα τα εχω μονα τους!!!!!!!!
Φταινε οι ασκησεις η πρεπει απλα να τα γυμνασω ακομα περισσοτερο δεν φτανει αυτο!!!!!!!

RUHL
10-01-09, 14:44
Μηλα σαν ανθρωπος πες ακριβος τι κανεις και ποσο διαλειμα να δουμε που χανεις :geek:

JohnyB
10-01-09, 14:57
Οκ!!!!!!Λοιπον!!!!!!!
:green:

Δικεφαλοι
Καμψεις με μπαρα 10 10 8 8 15
Καμψεις σκωτ σε μαξιλαρι ελευθερα 8 8 8 8
Καμψεις σφυρια 8 8 8 8
Αυτοσυγκεντωσης 8 8 8 8


Τρικεφαλα
Πιεσεις τροχαλιας 10 10 10 10
Γαλικες σε παγκο 8 8 8 8
Εκτασεις πισω απ το κεφαλι ενα ενα χερι 10 10 10

Αυτο ειναι ολα σχεδον ειναι με 4 σετ εκτος απο το πρωτο που ειναι 5 και τις εκτασεις που ειναι 3!!!!!!
Τα διαλειματα μου λεει 45''-60'' αλλα αναλογα μπορει να κανω και περισσοτερο!!!!!!!!

RUHL
10-01-09, 15:06
Kανε για 3 εβδομαδες μπορει και 1 μηνα απο οτι κανεις αλλα το 50% και διαλειμα 2-3 λεπτα μην κατεβαινεις ποιο κατω και θα δεις αναπτυξη

Γιατι αλλα σημεια αντιδρουν με πολυ προπονηση αλλα με λιγη εφοσον δοκημασες την πολυ και δεν ειδες τιποτα δοκημασε την αλλη ακρη την λιγη μετα θα τα εναλασεις

Απλος να ξερεις να κανεις ποιο πολλα σετ-ασκησεις για τρικεφαλο αν θελεις μεγαλα χερια 66% της μαζας του χεριου ειναι σε σχεση με το δικεφαλο παντα

JohnyB
10-01-09, 15:12
Μαλιστα!!!!!!!Ευχαριστω!!!!!!!!
Και παντα το ειχα απορια αυτο για το ποιο σημειο κανει τι διαφορα στον ογκο του χεριου!!!!!!!!
:thumbup:

Hurricane38
10-01-09, 17:46
Παμε ολοι μαζι δυνατααααααααα
ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
Καλα διαβαζετε και κανεις απο τους παλιους δεν βρεθηκε να παρατηρησει οτι το παιδι κανει 17 σετ για δικεφαλα?Ελεος δλδ
Ουτε ο Colemann να ταν.
Φιλε θα σου δωσω μια συμβουλη κι αν θες την ακους
Μην κανεις καθολου προπονηση χεριων για 1 μηνα τουλαχιστον.Καθολου μα καθολου.Κανε τουσ κοιλικους σου την πλατη σου το στηθος σου τα ποδσρακια σου αλλα μακρυα απο χερια.
Μετα απο 1 μηνα ξαναμετρα τα παλι

slaine
10-01-09, 18:07
δεν ξέρω αν θα πρέπει να σταματήσεις να γυμνάζεις τα χέρια για 1 μήνα ή λιγότερο ή απλά για 1 μήνα να κάνεις πιο χαλαρά, αυτό θα πρέπει εσύ να το δεις.

το σίγουρο πάντως έιναι ότι κάνεις πολλά και πρέπει να το αλλάξεις αυτό. 2-3 ασκήσεις για δικέφαλα και άλλες 3-4 για τρικέφαλα, ανάλογα πάντα με την ένταση, τις δυνάμεις σου, αν θα κάνεις και αλλη μυική ομάδα κλπ.

εσύ επειδή κάνεις και χειρωνακτική εργασία και τα δουλεύεις όλη μέρα κάνε το πολύ μία φορά την εβδομάδα χέρια και οπωσδήποτε πολύ πιο χαλαρά ή και καθόλου για κάποιες βδομάδες να αναρρώσουν αφού καισ τη δουλειά γυμνάζονται και στις άλλες ομάδες.

από περιέργεια κάνεις βασικές ασκήσεις σκουώτ, άρσεις, μονόζυγο κλπ?

RUHL
10-01-09, 18:15
εγω και με 16 σετ για τρικεφαλα ποτε δεν συναντησα προβλημα αλλα εγω ειμαι αλλη περιπτωση :lol: :lol: :lol: αλλα του ειπα να τα μειωσει :idea:

JohnyB
10-01-09, 18:32
Σκουωτ ναι και μαλιστα ειναι 2ο σαν ασκηση στο προγραμμα αλλα εγω ξεκιναω με αυτο για να ειμαι ξεκουραστος!!!!!!
Μονοζυγο ναι και μαλιστα μου ειχαν πει για κλιστη λαβη αλλα εγω κανω ανοιχτη γιατι αν δεν κανω λαθος η ανοιχτη μεγαλωνει την πλατη η οχι????? :???: :???: :???:

Hurricane38
10-01-09, 18:36
Οτι μονοζυγο και να κανεις θα εχεις φανταστικα αποτελεσματα στην αναπτυξη της πλατης σου.
Κοιτα επειδη απο τις φοτο σου ειδα οτι εχεις καλο καλουπι και οτι εχεις παρει αναπτυξη στο σωμα σου κανε μου λοιπον τη χαρη και βαλε μερικους ποντους στα χερια σου χωρις να τα γυμνασεις καθολου!!!!!!!
Δεν το ξερεις πως κανοντας μονοζυγο ο δικεφαλος γυμναζεται?

RUHL
10-01-09, 18:36
και οι 2

JohnyB
10-01-09, 18:39
Ναι το ξερω οπως και σε αρκετες ακομα ασκησεις αλλα οταν πηγα και ζητησα τη συμβουλη του εκεινου που μου εβγαλε το προγραμμα για το θεμα των χεριων η απαντηση του ηταν ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΦΥΡΙΑ στο προγραμμα γιατι αν δεις εδω το εχω γραψει στην σελιδα δεν το εχει!!!!!!!! :box1: :box1: :box1: :box1: :box1: :box1:

Polyneikos
10-01-09, 18:41
Κατ΄αρχήν τα χερια τα παίζεις την ίδια μερα μαζί ή μονα τους μια μερα τρικεφαλα ,μια μερα δικεφαλα ;
17 Δικεφαλα και 11 τρικεφαλα = 28,δοκίμασε να κάνεις γύρω στα 20 με μεγαλύτερα διαλλέιματα και περισσότερα κιλά αλλά όχο λιγότερα σετ τρικεφάλων από δικέφαλα ,τουλαχιστον τα ίδια!

TRIANTAFYLLOU
10-01-09, 20:05
εγώ τα έχω αναλύσει και σε άλλο τόπικ , ειδικά για τα χέρια δεν θέλουν πολύ προπόνηση σκληρή ναι αλλά όχι πολύ έχω αναφέρει παραδείγματα για μένα που κάποτε έκανα 25 σετ δικέφαλο 25 τρικέφαλο .

και έχει λόγο να με ακούει κάποιος γι αυτά που λέω γιατί τα χέρια μου ήταν πολύ μυώδη με κορυφωση και διαχωρισμό αλλά ήταν το αδύνατο μου σημείο σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα γιατί είναι και μακρυά με αποτέλεσμα όταν έπαιρνα διπλούς δικεφάλους να νιώθω άβολα και κατάφερα να τα κάνω από τα δυνατά σημεία αφου τα τελευταία 15 χρόνια δεν ήταν ποτέ κάτω από 50 εκατοστά έως 51σε αγώνες , αλλά το αστείο είναι οτι και σε όγκο είναι ίδια δεν χάνουν σε γράμωση γιατί δεν έχω λίπος εκεί καθόλου.

όταν τα κατέβασα στα 12 σετ πήραν 2 εκατοστά και έφτασα σε σημείο να τα κάνω βδομάδα παρά βδομάδα .

είναι μυς που είτε το θέλουμε είτε όχι δουλεύουν σε όλες τις μυικές ομάδες και εκτός αυτου είναι μικροί μυς και δεν χρειάζετε να το παρακάνουμε γιατί αν για δικέφαλα κάνουμε 17 σετ τότε για στήθος πόδια η πλάτη πρέπει να κάνουμε 50 .

βέβαια δεν σημαίνει αυτό που λένε θα καούν οι μύς, οι μύς δεν καίγονται απλά έχουμε καταβολισμό μείωση της ανάπτυξης και στασιμότητα .
βέβαια κάποιος που κάνει 17 η 20 σέτ μπορεί να παίζει και να μην ζορίζετε η να νιώθει την κόπωση όπως σε κάποιον που κάνει 10 , αλλά και αυτό τι σημασία έχει , δουλειά δεν γίνετε έτσι .

γι αυτό όχι υπερβολές και στην προσπάθεια να μεγαλώσουμε ένα αδύνατο σημείο το μόνο που καταφέρνουμε είναι να το κάνουμε πιό αδύνατο και να τραυματίσουμε τούς τένοντες και συνδέσμους.

JohnyB
10-01-09, 20:17
Με λιγα λογια εχω επιφερει καταβολισμο στα χερια ?????? :cry:
Χρειαζοντε ξεκουραση?????

RUHL
10-01-09, 20:25
ναι

JohnyB
10-01-09, 20:46
:banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:
Μια χαρα με βρισκω!!!!!
Μ αρεσει που εβαζα ολο και παραπανω κιλα γιατι ελεγα οτι δεν κανω δουλεια!!!!!!!!!!!!!!! :clapping: :1laugh: :thumbsup: