PDA

Επιστροφή στο Forum : κρεατινη κ γυναικες



ds mitsi
30-11-15, 02:20
καλησπερα!! ειχα ξαναγραψει κ παλιοτερα στο site κ μ ειχατε βοηθησει πολυ..
ειμαι γυναικα 22 χρονων εχω υψος 1,62 βαρος 50 κιλα κ λιπος 18-19 % .. γυμναζομαι συστηματικα εδω κ 10 μηνες 3-4 φορες τη βδομαδα σιγουρα,απο 1 με 1,5 ωρα κ παιρνω πρωτεινη whey.. η γυμναστικη π κανω ειναι κυριως πιλατες κ βαρη (μην φανταστειτε μπαρες κ τετοια, εχω μονο αλτηρες) .. απο θεμα διατροφης δεν ακολουθω κατι συγκεκριμενο αποφευγω τηγανητα κ γλυκα τρωω σπανια κ απ λιγο 1 φορα στις 40 μερες πχ..προτιμω ψητα κ βραστα,οσπρια κ λαδερα κ σαλατες ενω τα γαλακτοκομικα μ ειναι παντα light κ ψωμι ολικης.. εχω δει τεραστια διαφορα στο σωμα μου η αληθεια ειναι..τα κιλα μου ειναι ιδια αλλα το λιπος μ οταν ξεκινησα ηταν 23-24%..το θεμα μ ειναι οτι οσο γυμναζομαι σαν να μ φαινομαι κ πιο αδυνατη ισως γιατι εχει μαζευτει το λιπος..παω για γραμμωση αλλα θα ηθελα ας πουμε τα ποδια μου να φαινονται λιγο πιο ογκωδη σκεφτηκα λοιπον τν κρεατινη αλλα ειμαι δυστακτικη κ για παρενεργιες αλλα κ για παραπανω κιλα γιατι δεν θα ηθελα να φτασω ας πουμε 54 κιλα δν ημουν ποτε κ ισως να μην φαινετε ωραιο..εσεις τι λετε?μ προτεινετε κατι τετοιο?ευχαριστω πολυ!

Mimis26
30-11-15, 02:41
όχι μην παίρνεις για πιλάτες και λίγα βάρη που κάνεις, η κρεατίνη "προτείνεται" σε αθλητές δύναμης πχ βαριά κιλά, σπριντ κλπ. Αν θέλεις πιο ογκώδη σημεία του σώματος, πρέπει να αυξησεις τα κιλά που κάνεις για να φαίνεσαι πιο πρησμένη ας πούμε, ακόμα κ στα ίδια κιλά. Απλά δε θα είναι μόνιμο αυτό, αλλά μια ψευδαίσθηση
Αλλιώς μετά πρέπει να ανεβείς κατηγορία κιλών, αλλά εκεί θα αυξηθεί κ το λίπος. Η φάση είναι κάπως δύσκολη.
Εγω δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα σου, αφού καλά είναι τα κιλά σου για το ύψος σου, από λίπος είσαι σούπερ για γυναικα πολύ χαμηλά. τι θέλεις να γίνεις σαν ποδοσφαιριστής;
Ανέβα προοδοευτικά κιλά, άλλαξε ασκήσεις, παίξε με την ένταση τις επαναλήψεις να δεις διαφορές στο σώμα σου με τα ίδια κιλά σωματικού βάρους

Εγώ έχασα 5 κιλά συνολικά κ ενώ νόμιζα θα πέσω σε κιλά στα βάρη, ανέβηκα κιολας κ σένα αν είσαι αρχάρια θα σε παίρνει να ανεβεις αρκετά από κιλά ακόμα κ με μικρό σωματικό βάρος. Οπότε πιστευω θα δεις αποτελέσματα

lila_1
30-11-15, 03:01
η κρεατίνη για σένα ειναι αχρηστη
γι αυτό που θες κάνε βάρη πιο εντατικά. πιλάτες κάνει η γιαγιά μου

sobral
30-11-15, 10:33
όχι μην παίρνεις για πιλάτες και λίγα βάρη που κάνεις, η κρεατίνη "προτείνεται" σε αθλητές δύναμης πχ βαριά κιλά, σπριντ κλπ. Αν θέλεις πιο ογκώδη σημεία του σώματος, πρέπει να αυξησεις τα κιλά που κάνεις για να φαίνεσαι πιο πρησμένη ας πούμε, ακόμα κ στα ίδια κιλά. Απλά δε θα είναι μόνιμο αυτό, αλλά μια ψευδαίσθηση
Αλλιώς μετά πρέπει να ανεβείς κατηγορία κιλών, αλλά εκεί θα αυξηθεί κ το λίπος. Η φάση είναι κάπως δύσκολη.
Εγω δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα σου, αφού καλά είναι τα κιλά σου για το ύψος σου, από λίπος είσαι σούπερ για γυναικα πολύ χαμηλά. τι θέλεις να γίνεις σαν ποδοσφαιριστής;
Ανέβα προοδοευτικά κιλά, άλλαξε ασκήσεις, παίξε με την ένταση τις επαναλήψεις να δεις διαφορές στο σώμα σου με τα ίδια κιλά σωματικού βάρους

Εγώ έχασα 5 κιλά συνολικά κ ενώ νόμιζα θα πέσω σε κιλά στα βάρη, ανέβηκα κιολας κ σένα αν είσαι αρχάρια θα σε παίρνει να ανεβεις αρκετά από κιλά ακόμα κ με μικρό σωματικό βάρος. Οπότε πιστευω θα δεις αποτελέσματα

Αυτά εδώ που τα είδες γραμμένα?? Που κολλάει η μυική μάζα με το λιπώδη ιστό? Και που κολλάει το πρήξιμο που αποκομίζεις απ' την προπόνηση με το αν μεγαλώνουν μυικά τα σημεία που γυμνάζεις?:shock:

Mimis26
30-11-15, 13:38
Δεν τα είδα κάπου γραμμένα τα είδα πάνω μου, αύξανα τα κιλά κ αισθανόμουν πιο πρησμένος, το προβλήμά σου ακριβώς ποιο είναι; Κολλάει στο ότι αν πάρεις κιλά, για όλους εμάς τους κοινούς θνητούς, θα αυξήσεις κ σε λίπος, για όλους εσάς τους υπόλοιπους ημίθεους δεν ξέρω, αν συμβαίνει το ίδιο. Aυτό είναι κ θέμα κατασκευής, εγω πχ μετά τα 70 κιλά πιάνω αρκετό λίπος, άλλος μπορεί να πιάνει μετά τα 75.

sobral
30-11-15, 14:19
Δεν τα είδα κάπου γραμμένα τα είδα πάνω μου, αύξανα τα κιλά κ αισθανόμουν πιο πρησμένος, το προβλήμά σου ακριβώς ποιο είναι; Κολλάει στο ότι αν πάρεις κιλά, για όλους εμάς τους κοινούς θνητούς, θα αυξήσεις κ σε λίπος, για όλους εσάς τους υπόλοιπους ημίθεους δεν ξέρω, αν συμβαίνει το ίδιο. Aυτό είναι κ θέμα κατασκευής, εγω πχ μετά τα 70 κιλά πιάνω αρκετό λίπος, άλλος μπορεί να πιάνει μετά τα 75.

Αυτό έχει να κάνει με το φαγητό σου, τις θερμίδες σου, το σωματότυπο σου και το ορμονικό προφίλ σου. Το να ανέβεις 1,2 ή 3 κιλά δεν συνεπάγεται πως πρέπει να βάλεις και λίπος απαραίτητα. Αυτό βέβαια δεν μπορείς να το δεις στην ζυγαριά, αλλά σε μέτρηση σύστασης σώματος. Όμως δεν κολλάει το ότι θα ανεβάσεις τα κιλά στο γυμναστήριο με το ότι θα ανέβεις μετά και σε λίπος. Αν βάλεις πολύ λίπος, θα φταίει η διατροφή σου κι όχι τα πολλά κιλά στο gym. Και πρόβλημα δεν έχω κανένα μαζί σου δεν σε ξέρω εξάλλου. Εδώ μέσα είμαστε για να συζητάμε και να υπάρχει κ αντίλογος, αλλιώς ας μιλάει ο καθένας μόνος του.

ds mitsi
30-11-15, 15:18
αρχησα πιλατες γιατι εκανα περσοναλ κ δεν υπηρχαν οργανα..εχω παρει ολα τ μικροοργανα κ τ αξεσουαρ..κ θεωρω πως ειναι μια καλη γυμναστικη γ γυναικα κ το βαρος του σωματως σου..συν τ οτι εγω κανω τις ασκησεις μ οχι μονο μ τ δικο μ βαρος αλλα με βαρακια ακρων κ γιλεκο..αρκετα δυσκολο κ ας φαινεται απλο στους αντρες..οι αλτηρες μ φτανουν τα 40 κιλα μαζι κ νομιζω πως κ μεχρι εκει δεν ειναι ασχημα..φυσικα κ δν θελω να γινω υπερβολικη..μονο το λιπος μ να ρυθμισω..ειναι σιγουρα ενταξει?πριν λιγους μηνες ενας γυμναστης μ ειπε πως αν θελω να φαινετε εντονα η γραμμωση μ πρεπει να πεσω γυρω στ 2 % πραγμα π δεν καταφερνω... εχω παρατηρησει πως οσο πιο πολλα ειναι τα βαρη μ κανω πιο λιγες επαναληψεις..πχ squat χωρις βαρη παω στα 100 κ με βαρη στα 60 αρχιζω κ δυσανασχετω..τι να επιλεξω γ αυτο π θελω?πιο πολλα βαρη λιγοτερες επαναληψεις η πιο πολλες επαναληψεις με λιγοτετα βαρη?

beefmeup
30-11-15, 15:21
πχ squat χωρις βαρη παω στα 100 κ με βαρη στα 60 αρχιζω κ δυσανασχετω..τ

τι ακριβως εννοεις δω?
ας πουμε ποσα κιλα κανεις squat για 5-6 επαναληψεις, ελευθερο φυσικα οχι σε μηχανηματα..

lila_1
30-11-15, 15:24
φυσικα κ δν θελω να γινω υπερβολικη..μονο το λιπος μ να ρυθμισω.


εχεις δίκιο, με το που θα πιάσεις κάτι βαρύτερο από 4 κιλά παίζει να μετατραπείς σε θυληκό σουγκλάκο....άσε καλύτερα:turtle:


αν θελω να φαινετε εντονα η γραμμωση μ πρεπει να πεσω γυρω στ 2 %

και το 2% πολύ είναι, άμα δε πιάσεις αρνητικό λίπος γράμμωση δε βλέπεις :bowdown:

ds mitsi
30-11-15, 15:26
τι ακριβως εννοεις δω?
ας πουμε ποσα κιλα κανεις squat για 5-6 επαναληψεις, ελευθερο φυσικα οχι σε μηχανηματα..

αν κανω απλα squat χωρις να εχω αλτηρες στα χερια μου κανω 100 συνεχομενα (σταματαω στα 50 για 20 δευετερολεπτα να παρω μια ανασα) αν εχω στα χερια μου αλτηρες με 10-20 κιλα βλεπω οτι ζοριμαι σταματαω παλι στα 50 κ δυσκολευομαι να αρχισω παλι..το ιδιο με κοιλιακους..μπορει χωρις το γιλεκο να κανω 1 λεπτο συνεχομενα πλαγιους κοιλιακους ας πουμε κ οταν βαλω το γιλεκο στα 40 δευτερολεπτα μ ειναι πιο δυσκολο..οποτε οσο αυξανω βαρη κουραζομαι στις επαναληψεις...

beefmeup
30-11-15, 15:30
ναι καταλαβα..
αυτο ειναι περισοτερο αεροβια..
εσυ ουσιαστικα αφου εχεις πεσει οσο θες σε ποσοστο λιπους, αλλα θες να δειξουν τα ποδια σου περισοτερο, πρεπει να ανεβεις σε μυικοτητα εκει..αυτο μονο με βαρη γινεται.
κρεατινη δεν σου χρειαζεταιγια τις προπονησεις που κανεις, κ δεν θα σε βοηθησει κ καπου, στο σημειο που θες.

ds mitsi
30-11-15, 15:31
εχεις δίκιο, με το που θα πιάσεις κάτι βαρύτερο από 4 κιλά παίζει να μετατραπείς σε θυληκό σουγκλάκο....άσε καλύτερα:turtle:



και το 2% πολύ είναι, άμα δε πιάσεις αρνητικό λίπος γράμμωση δε βλέπεις :bowdown:

16 % μ ειπε να φτασω για να δω τν γραμμωση..κ δεν μιλαμε για 4 κιλα...10-20-30-40 αναλογα τν ασκηση..4 κιλα εκανα τον 2ο μηνα!δεν παω για bodybuilder για να σηκωνω 50κιλα κ βαλε γυναικα ειμαι τοσα μπορω τοσα σηκωνω.. :/

beefmeup
30-11-15, 15:32
ειναι λαθος αυτο που σου ειπε..δεν εχει νοημα να πεσεις τοσο χαμηλα, γιατι δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο για γυναικες, αλλα κ μετα να ξερεις οτι θα σουρωσεις παντου στο σωμα, οχι μονο στα ποδια.
βαρη πρεπει να κανεις για να τονισεις τα ποδια σου, κ να μεινεις στα ιδια ποσοστα λιπους που εισαι τωρα.

Mimis26
30-11-15, 15:35
Αυτό έχει να κάνει με το φαγητό σου, τις θερμίδες σου, το σωματότυπο σου και το ορμονικό προφίλ σου. Το να ανέβεις 1,2 ή 3 κιλά δεν συνεπάγεται πως πρέπει να βάλεις και λίπος απαραίτητα. Αυτό βέβαια δεν μπορείς να το δεις στην ζυγαριά, αλλά σε μέτρηση σύστασης σώματος. Όμως δεν κολλάει το ότι θα ανεβάσεις τα κιλά στο γυμναστήριο με το ότι θα ανέβεις μετά και σε λίπος. Αν βάλεις πολύ λίπος, θα φταίει η διατροφή σου κι όχι τα πολλά κιλά στο gym. Και πρόβλημα δεν έχω κανένα μαζί σου δεν σε ξέρω εξάλλου. Εδώ μέσα είμαστε για να συζητάμε και να υπάρχει κ αντίλογος, αλλιώς ας μιλάει ο καθένας μόνος του.

Δεν αναφερόμουν στα κιλά των βαρών, αλλά του σωματικού βάρους. Θα μιλήσω με 1 παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός.
Εγώ όταν πάω από τα 70 στα 72 κιλά σωμ βάρους, αρχίζει να μαζεύεται σωσίβιο κ όσο αυξάνω σε κιλά σωμ βάρους, όλο κ περισσότερο. Αυτό δεν έχει να κάνει με μύες ή προπόνηση είναι το καλούπι μου τέτοιο (δεν πάει να χτυπιέμαι όλη μέρα στο γυμν). Εγώ παίρνω εύκολα λίπος όταν ανεβάινω κιλά σωματικού βάρους, στα τοπικά σημεία της κοιλιάς κλπ.Τώρα είμαι 70 κιλά κ ανεβηκα μπάρα από τα 75 κιλά 10 επαναλήψεις στα 80 κιλά 10 επαναλήψεις και παρόλο που έχασα κιλά αισθάνομαι πιο πρησμένος στα χέρια κ το στήθος, ώμους κλπ, ενω΄το σώμα μου έχει πιο γραμμωμένη, δεμένη αισθητική. Είναι κ τι πάει στον καθένα από κιλά. Κάποιοι είναι πιο λεπτεπιλεπτοι σαν σωματοδομές κ τους πάει το γραμμωμένο. Δεν ξέρω αν είναι μύες ή απλά πρήξιμο.

Γι αυτό το ανέφερα στη φίλη μας. Οτι αυξάνοντας τα κιλά στα βάρη του γυμν έχεις την αίσθηση ότι γίνεσαι πιο ογκώδης. Δηλαδή δεν ειναι ανάγκη να πειράξει το βάρος της, αλλά να αυξήσει σταδιακά τα κιλά που κάνει στα βάρη πχ σκουώτ


Και όμως αυτό που της είπαν είναι σωστό. Το αν θα γραμμώσεις εξαρτάται πολύ από τη σωματοδομή του καθενός.Δεν υπάρχει καποιο σταθερό ποσοστό λίπου. πχ Εγώ που είμαι αδύνατη φιγουρα, για να γραμμώσω πρεπει να διατηρούμαι σε χαμηλά κιλά. Κάποιος που μπορεί να χει σωματοδομή Γορίλα, μπορει να γραμμώνει με 20% λίπος. Γι αυτό καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι ή κακοπροαίρετοι σε αυτά που μας λένε οι άλλοι. Αν δε δείτε τη φιγούρα της δεν μπορείτε να εκφέρετε λόγο με σιγουριά για το ποσοστό λίπους που της ταιριάζει

ds mitsi
30-11-15, 15:36
ναι καταλαβα..
αυτο ειναι περισοτερο αεροβια..
εσυ ουσιαστικα αφου εχεις πεσει οσο θες σε ποσοστο λιπους, αλλα θες να δειξουν τα ποδια σου περισοτερο, πρεπει να ανεβεις σε μυικοτητα εκει..αυτο μονο με βαρη γινεται.
κρεατινη δεν σου χρειαζεταιγια τις προπονησεις που κανεις, κ δεν θα σε βοηθησει κ καπου, στο σημειο που θες.

αεροβια? νομιζα πως ειναι αναεροβια.. μ ειχε πει η γυμναστρια μου ως αεροβια να κανω τρεξιμο,σχοινακι,χορο κλπ.. κ τετοια μ ειπε οτι προτεινε σε ανθρωπους π πανε για μειωση κιλων κ οχι για γραμμωση κλπ..

ds mitsi
30-11-15, 15:37
ειναι λαθος αυτο που σου ειπε..δεν εχει νοημα να πεσεις τοσο χαμηλα, γιατι δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο για γυναικες, αλλα κ μετα να ξερεις οτι θα σουρωσεις παντου στο σωμα, οχι μονο στα ποδια.
βαρη πρεπει να κανεις για να τονισεις τα ποδια σου, κ να μεινεις στα ιδια ποσοστα λιπους που εισαι τωρα.

οποτε αυξανω βαρη κ ας μειωσω τις επαναληψεις μου?!

lila_1
30-11-15, 15:38
16 % μ ειπε να φτασω για να δω τν γραμμωση..κ δεν μιλαμε για 4 κιλα...10-20-30-40 αναλογα τν ασκηση..4 κιλα εκανα τον 2ο μηνα!δεν παω για bodybuilder για να σηκωνω 50κιλα κ βαλε γυναικα ειμαι τοσα μπορω τοσα σηκωνω.. :/
τι θα πει 10-20-30-40? σε ποιά άσκηση?
Για γυναίκα, τα κιλά αυτά είναι λίγα. Στη πραγματικότητα θα πρέπει να φτάσεις να σηκώνεις αρκετά κιλά παραπάνω( ας πουμε στο κάθισμα) για να δεις κάποιο αποτέλεσμα στο σώμα σου. Δε χρειάζεται να σαι bodybuilder

Γράμμωση θα δεις και σε πιο ψηλά ποσοστά. Στο 19-20% συνήθως βλέπεις σχηματισμένους κοιλιακούς, αν έχεις μια σχετική μυικότητα.
Αν κρίνω από το βάρος σου , εσύ δεν την έχεις ακόμα και λογικό είναι με τη προπόνηση που κάνεις.
θες περισσότερα κιλά, σαφώς λίγότερες επαναλήψεις και ένταση στη προπόνηση.

ds mitsi
30-11-15, 15:45
τι θα πει 10-20-30-40? σε ποιά άσκηση?
Για γυναίκα, τα κιλά αυτά είναι λίγα. Στη πραγματικότητα θα πρέπει να φτάσεις να σηκώνεις αρκετά κιλά παραπάνω για να δεις κάποιο αποτέλεσμα στο σώμα σου. Δε χρειάζεται να σαι bodybuilder

Γράμμωση θα δεις και σε πιο ψηλά ποσοστά. Στο 19-20% συνήθως βλέπεις σχηματισμένους κοιλιακούς, αν έχεις μια σχετική μυικότητα.
Αν κρίνω από το βάρος σου , εσύ δεν την έχεις ακόμα και λογικό είναι με τη προπόνηση που κάνεις.
θες περισσότερα κιλά, σαφώς λίγότερες επαναλήψεις και ένταση στη προπόνηση.

φαινεται η γραμμωση μου παντου ακομα κ στις γαμπες..απλα τ θελω πιο εντονο..50 κιλα τ θεωρεις πολλα η λιγα?ποσα πρεπει να παω?τι προπονηση να κανω δηλαδη? χωρις να χρειαζετε γυμναστηριο ομως εννοωντας οργανα τετοια..εκτος κ αν ειναι μονο γ γυναικες να εχω κ εγω τν υγεια μου :P (αλλο θεμα αυτο)

lila_1
30-11-15, 15:56
φαινεται η γραμμωση μου παντου ακομα κ στις γαμπες..απλα τ θελω πιο εντονο..50 κιλα τ θεωρεις πολλα η λιγα?ποσα πρεπει να παω?τι προπονηση να κανω δηλαδη? χωρις να χρειαζετε γυμναστηριο ομως εννοωντας οργανα τετοια..εκτος κ αν ειναι μονο γ γυναικες να εχω κ εγω τν υγεια μου :P (αλλο θεμα αυτο)

Αμα δε δουμε φωτογραφία δε μπορούμε να μαστε σιγουροι. Και η "γράμμωση" όπως την εννοούν οι γυναίκες είναι αμφιλεγόμενη.

Για να έχεις γράμμωση πρέπει να έχεις μυικότητα, αν δεν θες να μοιάζεις με τον θυληκο iggy pop. period.
Για να φτιάξεις μυικότητα θες έντονη προπόνηση με βάρη, με αντιστάσεις πάνω από το 70% της μέγιστής σου.
Και να φροντίζεις να έχεις πρόοδο. Με το πέρασμα του χρόνου να μπορείς να σηκώνεις όλο και μεγαλύτερα φορτία. Δυστυχώς χωρίς γυμναστήριο δε ξερω πως θα το καταφέρεις, γτ χρειάζεσαι κιλά και καποιο εξοπλισμό που δε νομίζω να χεις σπίτι. Για την προπόνηση ποδιών τουλάχιστον. Για τον άνω κορμό μπορείς να κάνεις έλξεις, βυθίσεις, πους απς, handstand push ups και πολλά ωραία.


Και τί εννοείς με το τελευταίο??

ds mitsi
30-11-15, 16:01
Αμα δε δουμε φωτογραφία δε μπορούμε να μαστε σιγουροι. Και η "γράμμωση" όπως την εννοούν οι γυναίκες είναι αμφιλεγόμενη.

Για να έχεις γράμμωση πρέπει να έχεις μυικότητα, αν δεν θες να μοιάζεις με τον θυληκο iggy pop. period.
Για να φτιάξεις μυικότητα θες έντονη προπόνηση με βάρη, με αντιστάσεις πάνω από το 70% της μέγιστής σου.
Και να φροντίζεις να έχεις πρόοδο. Με το πέρασμα του χρόνου να μπορείς να σηκώνεις όλο και μεγαλύτερα φορτία. Δυστυχώς χωρίς γυμναστήριο δε ξερω πως θα το καταφέρεις, γτ χρειάζεσαι κιλά και καποιο εξοπλισμό που δε νομίζω να χεις σπίτι. Για την προπόνηση ποδιών τουλάχιστον. Για τον άνω κορμό μπορείς να κάνεις έλξεις, βυθίσεις, πους απς, handstand push ups και πολλά ωραία.


Και τί εννοείς με το τελευταίο??

δεν μαρεσουν τα γυμναστηρια με αντρες χωρις να θελω να θιξω κανεναν αλλα ειχα καποιες "ασχημες" εμπειριες κ τα αποφευγω! :)
θα το κοιταξω να αυξανω σιγα σιγα!

ippokratis
30-11-15, 17:19
Μην ανησυχείς, το να "φουσκώσει" ή να γίνει μία γυναίκα αντιαισθητική από τα βάρη είναι πολύ πολύ δύσκολο. Δεν έχετε τεστοστερόνη. Ίσα ίσα με βάρη η γυναίκα φτιάχνει το καλύτερο κορμί. και με καθίσματα με βάρη ένα πολύ σημαντικό σημείο του σώματος.
χρυσή έχω κάνει την κοπέλα μου να ξεκινήσει βάρη και καθίσματα κι αυτή όλο κάτι γιόγκα, κάτι πιλάτες και κάτι τέτοια που μπορεί να δίνουν πνευματική ευεξία ή δεν ξέρω γω τι άλλο , αλλά στα "ουσιώδη σημεία" προσφέρουν μηδέν.

Mimis26
30-11-15, 17:30
Είναι δύσκολο να φουσκώσεις, εδώ εμείς να φανταστείς οι άντρες σκιζόμαστε στα βάρη κ δεν πετυχαίνουμε τη μυικότητα που θα θέλαμε. Αν ήταν με λίγα βάρη να γινόσουν αντιαισθητικά φουσκωτή όπως λές, θα τους έβλεπες όλους όσοι πάνε γυμναστήριο κ κοπανιουνται, σαν τον Άρνολντ έξω. Όμως για τους περισσότερους η έντονη μυικότητα και τα χαμηλά ποσοστά λίπους, είναι όνειρα θερινής νυχτός. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ γι αυτό Βουρ στα βάρη, μόνο με το γυμναστηριο θα γραμμώσεις κ θα αποκτήσεις ένα δεμένο σώμα με καλη μυικότητα κ αυτό στο λέει ένας που παλιά αντιπαθούσε πολύ τους χώρους αυτούς ;)

Στο σπίτι δυστυχώς δεν κάνεις τίποτα, εκτός κ αν είσαι πλούσια κ διαθέτεις ιδιωτικό γυμναστηριο. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για το τεευταίο. Έστω ότι εγώ κανω καμψεις κ μονόζυγο σε 2-3,5 μήνες θα φτάσω στο μαξ και απο εκεί κ πέρα δε θα χω τι να κάνω. Το γυμναστηριο σου δίνει τη δυνατότητα να αυξάνεις προοδευτικά κιλά, να παίζεις με τις ασκήσεις κ τα μηχανήματα με διαφορετικούς τρόπους και πιο εξεζητημένες μεθόδους εκγύμνασης

ds mitsi
30-11-15, 17:53
Μην ανησυχείς, το να "φουσκώσει" ή να γίνει μία γυναίκα αντιαισθητική από τα βάρη είναι πολύ πολύ δύσκολο. Δεν έχετε τεστοστερόνη. Ίσα ίσα με βάρη η γυναίκα φτιάχνει το καλύτερο κορμί. και με καθίσματα με βάρη ένα πολύ σημαντικό σημείο του σώματος.
χρυσή έχω κάνει την κοπέλα μου να ξεκινήσει βάρη και καθίσματα κι αυτή όλο κάτι γιόγκα, κάτι πιλάτες και κάτι τέτοια που μπορεί να δίνουν πνευματική ευεξία ή δεν ξέρω γω τι άλλο , αλλά στα "ουσιώδη σημεία" προσφέρουν μηδέν.

ισχυει αυτο π λες!ουσιαστικα αυτο π κανω εγω δν ειναι ακριβως πιλατες..ειναι ασκησεις εδαφους με βαρος το σωμα σου συν εξτρα βαρη π προσθετω εγω..το να κατσεις κ να κανεις γιογκα απλα πιλατες κλπ κ γω πιστευω οτι δεν προσφερουν πολλα..εμενα ολες οι ασκησεις μ εχουν εξτρα βαρος προτεινε της κατι τετοιο κ θα δεις πως θα αλλαξει το σωμα της!αλλα θελει ωρα ετσι..1,5 ωρα χωρις σταματημο.. κ τα καθισματα με αλτηρες η μπαρα κανουν θαυματα!!

ds mitsi
30-11-15, 17:56
Είναι δύσκολο να φουσκώσεις, εδώ εμείς να φανταστείς οι άντρες σκιζόμαστε στα βάρη κ δεν πετυχαίνουμε τη μυικότητα που θα θέλαμε. Αν ήταν με λίγα βάρη να γινόσουν αντιαισθητικά φουσκωτή όπως λές, θα τους έβλεπες όλους όσοι πάνε γυμναστήριο κ κοπανιουνται, σαν τον Άρνολντ έξω. Όμως για τους περισσότερους η έντονη μυικότητα και τα χαμηλά ποσοστά λίπους, είναι όνειρα θερινής νυχτός. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ γι αυτό Βουρ στα βάρη, μόνο με το γυμναστηριο θα γραμμώσεις κ θα αποκτήσεις ένα δεμένο σώμα με καλη μυικότητα κ αυτό στο λέει ένας που παλιά αντιπαθούσε πολύ τους χώρους αυτούς ;)

Στο σπίτι δυστυχώς δεν κάνεις τίποτα, εκτός κ αν είσαι πλούσια κ διαθέτεις ιδιωτικό γυμναστηριο. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για το τεευταίο. Έστω ότι εγώ κανω καμψεις κ μονόζυγο σε 2-3,5 μήνες θα φτάσω στο μαξ και απο εκεί κ πέρα δε θα χω τι να κάνω. Το γυμναστηριο σου δίνει τη δυνατότητα να αυξάνεις προοδευτικά κιλά, να παίζεις με τις ασκήσεις κ τα μηχανήματα με διαφορετικούς τρόπους και πιο εξεζητημένες μεθόδους εκγύμνασης

οταν λεω υπερβολικη εννοω οτι δεν θελω να ριξω τοσο το λιπος μ ωστε να ειμαι στεγνη..εννοειτε οτι δεν φουσκωνεις ετσι απλα.. αλλα κ το 16% π μ ειχαν πει κ το σκεφτομαι λιγο υπερβολικο δεν ειναι?

billy89
30-11-15, 19:39
Για να φτιάξεις μυικότητα θες έντονη προπόνηση με βάρη, με αντιστάσεις πάνω από το 70% της μέγιστής σου.
Και να φροντίζεις να έχεις πρόοδο. Με το πέρασμα του χρόνου να μπορείς να σηκώνεις όλο και μεγαλύτερα φορτία.



Στο σπίτι δυστυχώς δεν κάνεις τίποτα, εκτός κ αν είσαι πλούσια κ διαθέτεις ιδιωτικό γυμναστηριο. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για το τεευταίο. Έστω ότι εγώ κανω καμψεις κ μονόζυγο σε 2-3,5 μήνες θα φτάσω στο μαξ και απο εκεί κ πέρα δε θα χω τι να κάνω. Το γυμναστηριο σου δίνει τη δυνατότητα να αυξάνεις προοδευτικά κιλά, να παίζεις με τις ασκήσεις κ τα μηχανήματα με διαφορετικούς τρόπους και πιο εξεζητημένες μεθόδους εκγύμνασης

1 + 2 απλά είναι τα πράγματα da mitsi.

Γιόγκα, πιλάτες, ζούμπα και λοιπά προγράμματα δεν πρόκειται να σου δώσουν μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα διότι τους λείπει η βασική αρχή που περιγράφεται παραπάνω, δηλαδή της συνεχούς προόδου. Πρέπει συνεχώς να προκαλείς το σώμα σου να κάνει πιο δύσκολα πράγματα αλλιώς σταματάει να προοδεύει. Και κριτήριο δεν είναι το πόσο κουράζεσαι, το πόσο ιδρώνεις ή το πόσο "αισθάνεσαι" ότι γυμνάστηκες.

Ένα παράδειγμα. Αν την προηγούμενη εβδομάδα έκανα μια άσκηση με αντιστάσεις και έβαλα χ κιλά για χ επαναλήψεις και αυτή την εβδομάδα έκανα χ+1 κιλά ή χ+1 επαναλήψεις, αυτό είναι πρόοδος. Αν έκανα πάλι τα ίδια αλλά κουράστηκα το ίδιο ή και παραπάνω (γιατί μπορεί πχ να μην κοιμήθηκα καλά χτες), αυτό δεν είναι πρόοδος.

Με ομαδικά προγράμματα αυτού του τύπου το καλύτερο που μπορείς να πετύχεις σε συνδυασμό με δίαιτα είναι να είσαι αδύνατη και γι' αυτό να φαίνεσαι φιτ. Δε θα είσαι όμως γυμνασμένη, ούτε θα δεις μυικές καμπύλες, οι οποίες ταιριάζουν εξαιρετικά στο γυναικείο σώμα.

ds mitsi
30-11-15, 22:32
1 + 2 απλά είναι τα πράγματα da mitsi.

Γιόγκα, πιλάτες, ζούμπα και λοιπά προγράμματα δεν πρόκειται να σου δώσουν μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα διότι τους λείπει η βασική αρχή που περιγράφεται παραπάνω, δηλαδή της συνεχούς προόδου. Πρέπει συνεχώς να προκαλείς το σώμα σου να κάνει πιο δύσκολα πράγματα αλλιώς σταματάει να προοδεύει. Και κριτήριο δεν είναι το πόσο κουράζεσαι, το πόσο ιδρώνεις ή το πόσο "αισθάνεσαι" ότι γυμνάστηκες.

Ένα παράδειγμα. Αν την προηγούμενη εβδομάδα έκανα μια άσκηση με αντιστάσεις και έβαλα χ κιλά για χ επαναλήψεις και αυτή την εβδομάδα έκανα χ+1 κιλά ή χ+1 επαναλήψεις, αυτό είναι πρόοδος. Αν έκανα πάλι τα ίδια αλλά κουράστηκα το ίδιο ή και παραπάνω (γιατί μπορεί πχ να μην κοιμήθηκα καλά χτες), αυτό δεν είναι πρόοδος.

Με ομαδικά προγράμματα αυτού του τύπου το καλύτερο που μπορείς να πετύχεις σε συνδυασμό με δίαιτα είναι να είσαι αδύνατη και γι' αυτό να φαίνεσαι φιτ. Δε θα είσαι όμως γυμνασμένη, ούτε θα δεις μυικές καμπύλες, οι οποίες ταιριάζουν εξαιρετικά στο γυναικείο σώμα.

αρχικα κανω περσοναλ κ οχι ομαδικο προγραμμα..καθε βδομαδα αυξανω τον βαθμο δυσκολιας στις ασκησεις μου δεν μενω σταστιμη..φανταζεσαι να συνεχιζα να σηκωνω ακομα 4 κιλα βαρακια μετα απο 10 μηνες? κ οπως ειπα δεν ειναι ακριβως πιλατες αλλα κυριως ασκησεις εδαφους με βαρος το σωμα μ κ εξτρα βαρος..κανω κ trx 1 φορα τ βδομαδα..επειδη δεν παω γυμναστηριο δεν μπορω να κανω κατι παραπανω εκτος απ ασκησεις π θελουν τετοια αξεσουαρ κ βαρος το δικο μ σωμα... καθε φορα κατι προσθετω ειτε απο επαναληψεις ειτε απο βαρος..

Όπου_υπάρχει_θέληση_
16-12-15, 00:41
Δοκίμασε να αγοράσεις ένα ζευγάρι κρίκους....αν έχεις χώρο να τους βάλεις μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά


Καλή συνέχεια

ds mitsi
16-12-15, 00:44
Δοκίμασε να αγοράσεις ένα ζευγάρι κρίκους....αν έχεις χώρο να τους βάλεις μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά


Καλή συνέχεια
Εχω μονοζυγο λες κ κρίκους ε?
Να δω που θα μπουν κ αυτοι έχει γίνει το σπίτι μεσα στ όργανα :p

Όπου_υπάρχει_θέληση_
16-12-15, 00:49
Μια χαρά είναι το μονόζυγο....απλά τους κρίκους μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και για στήθος κωπηλατικές,τρικέφαλα κλπ κλπ....



Να δω που θα μπουν κ αυτοι έχει γίνει το σπίτι μεσα στ όργανα

Μια χαρά είναι αυτό....:P

ds mitsi
16-12-15, 00:50
Χαχα αφου ακόμα χωράμε μια χαρά είναι όντως!
Θα τ κοιτάξω!!

ds mitsi
16-12-15, 01:05
Μια χαρά είναι το μονόζυγο....απλά τους κρίκους μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις και για στήθος κωπηλατικές,τρικέφαλα κλπ κλπ....


Αλτήρες χρησιμοποιώ για τέτοιες ασκήσεις!

6PackGuy
16-12-15, 01:44
Είδες κάποια ωφέλεια από τη χρήση κρεατίνης και μενα μου πρότειναν να πάρω στο γυμανστηριο για να φουσκωσω. Θα το πρότεινες σε κάποιον αρχαριο με τη γυμναστική;

lila_1
16-12-15, 01:47
εσύ με τέτοια φάτσα τι ανάγκη έχεις...

6PackGuy
16-12-15, 01:51
Σε ευχαριστώ Λίλα, προσπαθω να αδυνατίσω κάποια κιλά και να αποκτήσω μύες, να κάνω χρήση κρεατινης, ειμαι αρχάριος με τη γυμναστική