PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποινικοποιήθηκε η χρήση απαγορευμένων ουσιών 4/01/16 ΝΤΟΠΙΝΓΚ στη Γερμανία



NASSER
05-01-16, 11:37
Από την πρώτη μέρα του 2016 τέθηκε σε ισχύ ο νόμος περί ποινικοποίησης του ντόπινγκ στη Γερμανία, ο οποίος στέλνει τους χρήστες και τους διακινητές στη φυλακή.
Σύμφωνα με το νόμο που υπέγραψε ο πρόεδρος της Γερμανίας, Γιοακίμ Γκάουκ, όποιος αθλητής εντοπίζεται να έχει κάνει χρήση απαγορευμένων ουσιών αντιμετωπίζει ποινή φυλάκισης μέχρι και τριών ετών. Ακόμα μεγαλύτερη είναι η ποινή για αυτούς που θα προμηθεύσουν τους αθλητές με τις απαγορευμένες ουσίες (προπονητές, γιατροί) με τη φυλάκιση να φτάνει μέχρι και τα 10 έτη.
Ο υπουργός δικαιοσύνης της Γερμανίας, Χέικο Μάας δήλωσε πως ο νέος νόμος ψηφιστηκε λόγω των σκανδάλων που προέκυψαν με τη Ρωσία και την IAAF. «Λαμβάνοντας υπόψη τί συμβαίνει στη Ρωσία, το πρόβλημα του ντόπινγκ αντί να μειώνεται, διαρκώς μεγαλώνει» δήλωσε ο Μάας θέλοντας να στηρίξει το νέο νόμο.
Αμφιβολίες εξέφρασε η Ολυμπιακή επιτροπή της Γερμανίας για το κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει ένα τέτοιο μέτρο, το οποίο προσβάλει και την ανεξαρτησία του αθλητισμού.
Ξεκάθαρη θέση εναντίον του νόμου πήρε η WADA μέσω του προέδρου της, Κρεγκ Ρίντι ο οποίος δήλωσε πως είναι λάθος η ποινικοποίηση του αθλητισμού.
Στο νέο νόμο, υπόκεινται 7.000 Γερμανοί αθλητές και αθλήτριες όλων των αθλημάτων που βρίσκονται σε πρόγραμμα παρακολούθησης αντί-ντόπινγκ. Δεν ισχύει για όσους κάνουν αθλητισμό από χόμπι.
Να σημειωθεί πως ανάλογους νόμους έχουν ψηφίσει και σε Ιταλία, Ισπανία και Γαλλία.

πηγή: http://sportsfeed.gr/2016/01/04/poinikopoithike-i-xrisi-apagorevmenon-ousion/

billy89
05-01-16, 12:44
Στην Ελλάδα ισχύει αυτό από το 2002.

Οι ποινές είναι: φυλάκιση 2 με 5 έτη για τους αθλητές και φυλάκιση 3 με 5 για τους προμηθευτές ή κάθειρξη 5 με 10 έτη αν η πράξη τελείται κατ' επάγγελμα.

Απλώς πρέπει να γίνει η διάκριση ότι στο νόμο εμπίπτουν οι αθλητές όχι οι αθλούμενοι.

NASSER
05-01-16, 16:17
Απλώς πρέπει να γίνει η διάκριση ότι στο νόμο εμπίπτουν οι αθλητές όχι οι αθλούμενοι.

Ακριβώς αυτό billy89!
Εμένα με εκπλήσει το γεγονός αντίδρασης των επιτροπών. Είναι σαν να αντιδρούν σε έναν κρίκο του κύκλου που σπάει και δεν το θέλει κανείς!

Odysseas22
05-01-16, 16:32
Δεν την κατλάβα την είδηση, γιατι υπάρχει κάποια χώρα που να μην έχει ποινικοποιηθεί η χρήση αναβολικών εδω και πολλές δεκαετιες; μαλλον θα εννοει μπήκαν πιο αυστηρα πλαίσια στο νομο

Χρήστος Τριανταφύλλου
05-01-16, 16:32
Αρα εαν σταθουμε συγκεκριμενα στον Ελληνικο χωρο του BBing , στον νομο εμπιπτουν μονο οι αθλητες της μοναδικης αναγνωρισμενης ομοσπονδιας , οι αλλοι που ειναι αθλητες επιδειξης ,διαγωνισμων κλπ ειναι ολα ΟΚ!
Κοροιδευομαστε πισω απο το δακτυλο μας τελικα!

billy89
05-01-16, 16:49
Δεν υπάρχει πλέον καμία αναγνωρισμένη ομοσπονδία. Η αθλητική αναγνώριση της ΕΟΣΔ έχει ανακληθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και πλέον το άθλημα υπάγεται στην Ελληνική Ομοσπονδία Άρσης Βαρών. (ΑΔΑ: 77ΤΟΓ-ΛΨΠ)

Οπότε μόνο αυτή μπορεί να διοργανώνει αναγνωρισμένους αγώνες.

NASSER
07-01-16, 09:36
Δεν υπάρχει πλέον καμία αναγνωρισμένη ομοσπονδία. Η αθλητική αναγνώριση της ΕΟΣΔ έχει ανακληθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και πλέον το άθλημα υπάγεται στην Ελληνική Ομοσπονδία Άρσης Βαρών. (ΑΔΑ: 77ΤΟΓ-ΛΨΠ)

Οπότε μόνο αυτή μπορεί να διοργανώνει αναγνωρισμένους αγώνες.


Αυτό έχει ήδη αλλάξει και πάλι. Ότι υπαγόταν στην άρση βαρών δεν σημαίνει πως παύει να κάνει αναγνωρισμένους αγώνες... κάθε άλλο.
Έπειτα όποιος θέλει να αποκαλείται αθλητής ή προπονητής σωματικής διάπλασης θα πρέπει να αναλογίζεται τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις του. Οι αθλητές της ΕΟΣΔ είναι αναγνωρισμένοι αθλητές και οι προπονητές απόφοιτοι της σχολής της ΕΟΣΔ επίσης αναγνωρισμένοι προπονητές, καθώς εγκρίνονται από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού!

billy89
07-01-16, 11:15
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει εμένα στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού μου βγάζει μόνο την ανάκληση σύμφωνα με την απόφαση που προανέφερα.

Από κει και πέρα, μπορεί οι αγώνες που έκανε μέχρι τώρα η ΕΟΣΔ να ήταν όντως αναγνωρισμένοι από την ΓΓΑ, το ίδιο και τα διπλώματα προπονητικής που έδινε, αν όμως υποθέσουμε ότι παραμένει η ανωτέρω κατάσταση, πλέον η ΕΟΣΔ δε θα μπορούσε να διοργανώσει αναγνωρισμένους αγώνες αφού ανακλήθηκε η αναγνώρισή της. Από την ανάκληση της αναγνώρισης της ΕΟΣΔ το άθλημα πλέον υπάγεται σε διαφορετική ομοσπονδία, αυτή της άρσης βαρών, η οποία είναι η μοναδική νομικά κατοχυρωμένη ομοσπονδία η οποία δικαιούται να διοργανώνει αγώνες σωματικής διάπλασης.

Ούτε φυσικά η ΕΟΣΔ θα μπορούσε να διοργανώσει ξανά σχολή προπονητικής σωματικής διάπλασης αφού δεν ανήκει στις Ομοσπονδίες που καλύπτονται από την ΓΓΑ. Και πάλι μόνο η ομοσπονδία της άρσης βαρών θα μπορούσε να διοργανώσει τέτοια σχολή.

Το επιχείρημα που αναφέρω δεν είναι κάτι καινούριο, είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιούσε η ΕΟΣΔ μέχρι σήμερα έναντι των άλλων - μη αναγνωρισμένων - ομοσπονδιών (WABBA κλπ). Μόνο που από της ανακλήσεως της αναγνώρισης η ΕΟΣΔ βρίσκεται στην ίδια ακριβώς νομική θέση με αυτές και τυχόν αγώνες της θα μπορούσε να καταγγείλει η ομοσπονδία της άρσης βαρών.

Αν φυσικά η ΕΟΣΔ λάβει ξανά την αναγνώριση από την ΓΓΑ, το νομικό καθεστώς επιστρέφει στα προηγούμενα.

NASSER
07-01-16, 11:26
H ανάκληση είχε να κάνει μόνο με την ανεξαρτησία της ΕΟΣΔ, καθώς και αναγνωρισμένοι αγώνες και σχολές έγιναν εντός του 2015 και μάλιστα με την υπογραφή της ΓΓΑ. Πλέον είναι και ανεξάρτητη όπως ήταν και πιο δυνατή, καθώς πληρεί το καταστατικό της ομοσπονδίας παραπάνω από τα ελάχιστα όρια. Πολλές φορές κάποιες παραλείψεις σε συνδυασμό με καλοθελητές μπορούν να κάνουν ζημιά. Αν όμως βάλεις στόχους να ορθοποδήσεις, γίνεσαι και καλύτερος.
Επί του θέματος όμως, αυτό που παραλείπεται από αθλητές και προπονητές είναι να έχουν επίγνωση της θέσης τους. Ανα πάσα στιγμής μπορούν αν βρεθούν εκτεθειμένοι.

beefmeup
07-01-16, 11:53
Η ΕΟΣΔ, εχει τον τροπο να ενημερωνει για διαφορες αλλαγες που γινονται κ αφορουν σημαντικες καταστασεις της ομοσπονδιας..το οτι δεν εχει γινει αλλαγη, στην ιστοσελιδα, σε ενα τοσο σημαντικο γεγονος που αναφερει ο Νασσερ, οτι δλδ, ειναι ξανα ανεξαρτητη σαν ομοσπονδια, μπορει να σημαινει μονο 2 πραγματα οπως το βλεπω..
το πρωτο ειναι πως τελικα δεν εχει γινει η αναιρεση αυτη, κ η ΕΟΣΔ παραμενει υπο την αρσης βαρων, η το δευτερο
οτι τελικα εχει γινει η αλλαγη, αλλα δεν εχει ενημερωθει η σελιδα, πραγμα που δειχνει κ ποσο σοβαρα παιρνει η ιδια τον εαυτο της, σαν ομοσπονδια..


Στην Ελλάδα ισχύει αυτό από το 2002.

Οι ποινές είναι: φυλάκιση 2 με 5 έτη για τους αθλητές και φυλάκιση 3 με 5 για τους προμηθευτές ή κάθειρξη 5 με 10 έτη αν η πράξη τελείται κατ' επάγγελμα.

Απλώς πρέπει να γίνει η διάκριση ότι στο νόμο εμπίπτουν οι αθλητές όχι οι αθλούμενοι.

επι του θεματος..αυτο εδω προφανως ισχυει κ για αθλητες ολυμπιακου επιπεδου, ασχετως του bodybuilding...απο οσο θυμαμαι σε διαφορες καταστασεις που ειχαν βρεθει ντοπε δικοι μας αθλητες, δεν επιβληθηκαν οι αναφερθησες ποινες..απλα αποκλεισμοι κλπ..ξερουμε τπτ περισοτερο επ' αυτου??

billy89
07-01-16, 12:02
Ο αποκλεισμός επιβάλλεται από αθλητικούς φορείς δεν ξέρω από ποιον ακριβώς.

Όσον αφορά το ποινικό σκέλος της υπόθεσης, τα δικαστήρια φροντίζουν να τους αθωώνουν με αστείο σκεπτικό, τουλάχιστον για όποιον ξέρει δυο πράγματα σχετικά με συμπληρώματα - φάρμακα.

Για παράδειγμα http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=570046

και http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=418150

Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας δηλαδή.

beefmeup
07-01-16, 12:08
ναι, οκ, οπως τα θυμαμαι πανω κατω..
κοιτα, μεταξυ μας αναμενομενο ειναι αυτο σαν αποφαση...παντα την τρωει ο προπονητης κ κανα 2 αλλοι, αλλα οι αθλητες οχι, με αυτο το σκεπτικο που αναφερουν τα δημοσιευματα..
πιστευω, πως αυτο γινεται γιατι το κρατος γνωριζει ανεπισημα τι γινεται (οι αρμοδιοι φορεις τεσπα), αλλα δεν μπορει να τιμωρησει κ τους αθλητες που παιρνουν τα ρισκα της υγειας για να φερουν επιδοσεις, με ο,τι αυτες συνεπαγονται..
δεν ειναι θεμα κοροιδιας, δλδ αλλα αρχικης συννενοησης, κατω απο το τραπεζι..κ φυσικα αυτο δεν ισχυει μονο για την Ελλαδα, αλλα κ για ολα τα υπολοιπα κρατη..

billy89
07-01-16, 12:21
το κρατος γνωριζει ανεπισημα τι γινεται (οι αρμοδιοι φορεις τεσπα)

Επ' αυτού έχω ακούσει τρελές ιστορίες, οι οποίες φυσικά δεν πρόκειται να επιβεβαιωθούν ποτέ από επίσημα χείλη, για εμπλοκή του πρωθυπουργού στα αντιντόπινγκ τεστ κλπ κλπ οπότε συμφωνώ ότι το κράτος γνωρίζει πολύ καλά τι γίνεται.

Τώρα αν κάποιος παίρνει τηλέφωνο τους, ανεξάρτητους κατά τα άλλα δικαστές (οι οποίοι σημειωτέον δεν ανήκουν στον χώρο του αθλητισμού, απλώς βρίσκουν ένα φάκελο μπροστά τους και δικάζουν), ώστε να βγάλουν συγκεκριμένες αποφάσεις, αυτό μπορούμε μόνο να το υποθέσουμε.

Σε κάθε περίπτωση η ποινικοποίηση της χρήσης με βρίσκει κάθετα αντίθετο, και ειδικά με την διαφοροποίηση περί του αν ο δράστης πρόκειται για "αναγνωρισμένο" αθλητή η όχι.

Για να ποινικοποιηθεί μια συμπεριφορά θα πρέπει να υπάρχει ένα έννομο αγαθό άξιο προστασίας. Είναι ξεκαθαρισμένο ότι η αυτοπροσβολή δεν ποινικοποιείται (πχ αυτοκτονία) συνεπώς η υγεία του αθλητή είναι εκτός συζήτησης.
Τώρα κάποιος θα πει για την ευγενή άμιλλα και τον υγιή ανταγωνισμό αλλά εγώ δεν πείθομαι, αφού θεωρητικά ο υγιής ανταγωνισμός προσβάλλεται και στην περίπτωση που ο α αθλητής έχει λεφτά και προσλαμβάνει τον β κορυφαίο προπονητή για την προετοιμασία του, ενώ οι ανταγωνιστές του δεν μπορούν πληρώσουν κάποιον αντίστοιχο.

beefmeup
07-01-16, 12:27
ναι, συμφωνω σε ολα..
ο βασικος λογος που που το κανουν, ειναι ντεμεκ ο τελευταιος που αναφερεις..εκει πραγματικα προκειται περι κοροιδιας κ Φαρισαισμου..

Νομικα βεβαια, το σκελος για το αγαθο που αναφερεις θα επρεπε να ισχυει κ για το νομο περι χρησης ζωνης ασφαλειας η κρανους οσον αφορα την οδηγηση, εφ'οσον ο μονος εμπλεκομενος σε κινδυνο εισαι μονο εσυ απο την μη χρηση τους, αν προκληθει ατυχημα, αλλα το παμε μακρια..
Στην προκειμενη δεν το κανουν για την υγεια του καθε αθλητη φυσικα, αλλα για το τελευταιο που γραφεις..παραμυθια..

NASSER
07-01-16, 15:08
Η ΕΟΣΔ, εχει τον τροπο να ενημερωνει για διαφορες αλλαγες που γινονται κ αφορουν σημαντικες καταστασεις της ομοσπονδιας..το οτι δεν εχει γινει αλλαγη, στην ιστοσελιδα, σε ενα τοσο σημαντικο γεγονος που αναφερει ο Νασσερ, οτι δλδ, ειναι ξανα ανεξαρτητη σαν ομοσπονδια, μπορει να σημαινει μονο 2 πραγματα οπως το βλεπω..
το πρωτο ειναι πως τελικα δεν εχει γινει η αναιρεση αυτη, κ η ΕΟΣΔ παραμενει υπο την αρσης βαρων, η το δευτερο
οτι τελικα εχει γινει η αλλαγη, αλλα δεν εχει ενημερωθει η σελιδα, πραγμα που δειχνει κ ποσο σοβαρα παιρνει η ιδια τον εαυτο της, σαν ομοσπονδια..

Δεν είχε γίνει αναφορά ούτε όταν έγινε η ανάκλιση ούτε μετά που ξανα άλλαξε το κατατσατικό. Θεώρησαν πως δεν χρειάστηκε να γίνει τετοια παρέμβαση. Υπάρχουν αρκετές ελλείψεις στην ενημέρωση γενικότερα και ελπίζω να δούμε να αλλαζει η κατάσταση γενικότερα. Το μόνο θετικό είναι πως σημειώνεται πρόοδο.

Επί του θέματος, η ΕΟΣΔ προστατεύει τους αθλητές της και τους προπονητές της όσο είναι εφικτό. Αυτό έχει σημασία προς το παρόν, αν και η ενασχόληση σε αγωνιστικό επίπεδο, το bodybuilding κοστίζει πολύ περισσότερα απ'ότι να πιαστεί ένας αθλητής ντοπέ...

liveris
07-01-16, 15:46
η ανακληση ισχυει ακομα αλλα ειναι στα δικαστηρια κ το πιθανοτερο ειναι να το κερδισει η εοσδ..απο κει κ περα το οτι πηγε στην αρση βαρων δεν σημαινει οτι
δεν ειναι νομιμη ισα ισα το αντιθετο, ουτε της αφαιρεσε το δικαιωμα να κανει αγωνες κτλ .
δεν την εκριναν παρανομη απλα την συγχωνευσαν σε αλλη ομοσπονδια..οι αλλες θεωρουνται παρανομες κ γιαυτο δεν μπορουν να κανουν αγωνες κτλ κτλ

στο κομματι της ποινικοποιησης για μενα θαπρεπε να ειναι ακομα πιο αυστηρα τα πραγματα...αυτο με την ατομικη ευθυνη δεν υπαρχει ειναι γελοιο επιχειρημα
αμα ηταν ετσι ο καθενας θα εκανε οτι γουσταρε κ θα τα εριχνε στον εαυτο του μονο που ετσι θα επικρατουσε χαος..οταν κατι προκαλει ψυχοσωματικη εξαρτηση
κ προβληματα υγειας δεν μπορει να μην ειναι παρανομο..τωρα θα πει καποιος κ τωρα που ειναι παρανομο τι γινεται οι περισσοτεροι κανουν χρηση αλλα αυτο
ειναι αλλη κουβεντα..

billy89
07-01-16, 16:27
αυτο με την ατομικη ευθυνη δεν υπαρχει ειναι γελοιο επιχειρημα
αμα ηταν ετσι ο καθενας θα εκανε οτι γουσταρε κ θα τα εριχνε στον εαυτο του μονο που ετσι θα επικρατουσε χαος..οταν κατι προκαλει ψυχοσωματικη εξαρτηση
κ προβληματα υγειας δεν μπορει να μην ειναι παρανομο..

Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).

bocanegra180
07-01-16, 16:36
Μετά την κατανάλωση 10 μπουκαλιών ουίσκι κανείς δε θα έχει το γνώθι σαυτόν οπότε άκυρο το παράδειγμα κατά τη γνώμη μου . Επίσης συμφωνώ με τον liveri στο ότι είναι γελοίος ορισμένες φορές ο ποινικός κώδικας και το ποινικό δίκαιο και γενικά ένα μεγάλο μέρος των νόμων. Έχω σπουδάσει πάνω σε αυτό και ορισμένα πράγματα είναι απαράδεκτα όπως απαράδεκτος είναι ο τρόπος που δουλεύει το κράτος μας. Σίγουρα όλα αυτά είναι υποκειμενικά και ο καθένας έχει την γνώμη και την άποψη του οπότε ας μην παρεξηγηθουν τα γραφόμενά μου. Φιλικά,Νίκος .

beefmeup
07-01-16, 16:40
Μετά την κατανάλωση 10 μπουκαλιών ουίσκι κανείς δε θα έχει το γνώθι σαυτόν οπότε άκυρο το παράδειγμα κατά τη γνώμη μου .

μετα δεν εχεις επιγνωση του τι κανεις, σιγουρα..αλλα μεχρι να φτασεις στο "μετα", οσο τα κατεβαζεις δλδ, εχεις μια χαρα επιγνωση..
οποτε το παραδειγμα δεν ειναι ακυρο, για αυτο που θελει να περιγραψει ο billy, το οποιο ειναι πως αν εσυ αυτοκαταστραφεις με καποιον τροπο, δεν εμπιπτεις σε νομικο πλασιο οσον αφορα την τελεση καποιας παρανομης πραξης.
καλο θα ειναι να μην ξευγουμε ομως πολυ με το τεχνικο κομματι, οσον αφορα τη νομοθεσια, αν θελετε..:thumbup:

billy89
07-01-16, 16:43
Μετά την κατανάλωση 10 μπουκαλιών ουίσκι κανείς δε θα έχει το γνώθι σαυτόν οπότε άκυρο το παράδειγμα κατά τη γνώμη μου

Αυτό τι σχέση έχει με το θέμα που συζητάμε? Και μιας και το αναφέρεις τι έχεις σπουδάσει αν επιτρέπεται?

Για να σου απαντήσω πάντως, αν εννοείς ότι δεν πρέπει να μου καταλογιστούν οι πράξεις γιατί δεν έχω συνείδηση των πραττομένων μου, σου λέω ότι αυτό ακριβώς τιμωρεί ο ποινικός νομοθέτης, ότι από υπαιτιότητά μου περιήλθα σε κατάσταση ακαταλόγιστου, η οποία όμως (και εδώ είναι η διαφορά με τα αναβολικά) οδήγησε σε ένα εξωτερικό αποτέλεσμα, δηλαδή σε προσβολή ή κίνδυνο προσβολής κάποιου άλλου.

Edit: συγγνώμη Διονύση έχεις δίκιο, διάγραψέ τα καλύτερα γιατί πήγε αλλού το θέμα.

vaggan
07-01-16, 16:45
Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).+1 με τα φαρμακα βλαπτεις τον εαυτο σου με το πιωμα μπορεις να βλαψεις και τριτους ειναι εντελως γελοιο να θελεις να επιβαλεις ποινη σε οποιον κανει χρηση φαρμακευτικων παρακευασματων δικα του τα γενια δικα του και τα χτενια απλα το κρατος δεν κονομαει απο την ντοπα γιατι ειναι παραεμποριο αν ειχε μεριδιο απο την πιτα θα μιλαγαμε αλλιως

beefmeup
07-01-16, 16:46
μπα, δεν υπαρχει θεμα διαγραφης, απλα ας μην εμβαθυνουμε τοσο εκει..ας υπαρχουν τα ποστ, δεν ειναι κακο μεχρι εδω..

bocanegra180
07-01-16, 17:09
Έχεις πμ billy

Χριστοφορος123
07-01-16, 17:52
Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).

Τέλειο ποστ. Εγώ απ'ότι έχω καταλάβει, μπορεί να είναι φοβερή βλακεία αυτό που θα πώ, θεωρείται παράνομο. Τα αναβολικά πλέον έχουν περισσότερα χρήματα από τα ναρκωτικά και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα.

liveris
07-01-16, 18:13
Μόλις είπες γελοίο επιχείρημα τον κορμό του ποινικού δικαίου.

Να στο εξηγήσω με παραδείγματα.

Άμα κλειστώ στο σπίτι μου και κατεβάσω 10 μπουκάλια ουίσκι, δεν ενοχλώ κανένα, παρότι καταστρέφω την υγεία μου. Αυτό είναι η αυτοπροσβολή. Αν όμως πάρω το αμάξι να οδηγήσω, ή τελέσω ένα έγκλημα σε κατάσταση μέθης, η μέθη μου είναι ποινικά κολάσιμη ακριβώς επειδή υπήρξε προσβολή (ή κίνδυνος προσβολής) εννόμου αγαθού κάποιου άλλου.

Επίσης και το φαγητό προκαλεί ψυχοσωματική εξάρτηση και προβλήματα υγείας. Δεν είδα κανέναν όμως να δικάζει τους παχύσαρκους (παρότι κοστίζουν ένα σωρό λεφτά στο κράτος).


για να στο θεσω διαφορετικα...δεν θα ηθελα ποτε τα παιδια μου να μεγαλωσουν σε μια κοινωνια που θα ηταν ελευθερα η ηρωινη τα λοιπα ναρκωτικα κ τα αναβολικα...τοσο απλα!
απο που προκυπτει οτι το φαγητο προκαλει εξαρτηση??? δεν ισχυει αυτο το παραδειγμα ειναι αστοχοαλλα ακομα κ ετσι να ηταν θα προτιμουσα τα παιδια μου να φανε στην τελευταια ταβερνα παρα να μπορουν να αγορασουν νομιμα αναβολικα..

billy89
07-01-16, 19:53
Μισό λεπτό να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Καταρχάς η κατοχή (για προσωπική χρήση) και η χρήση αναβολικών αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν ποινικοποιείται κατά κανόνα (αντίθετα με τη χρήση ναρκωτικών).

Ποινικοποιείται μόνο στην περίπτωση που κάποιος είναι πιστοποιημένος αθλητής, και αυτό για το λόγο που είπαμε πιο πάνω με το Διονύση.

Αυτό που ποινικοποιείται σε κάθε περίπτωση είναι η πώληση.

Αυτό που υποστηρίζω εγώ παραπάνω είναι η αποποινικοποίηση της χρήσης για όλους, όχι της πώλησης.

Αλλά αν θες να το πάμε και ένα βήμα παρακάτω: Η παράνομη πώληση αναβολικών κατά γενική ομολογία αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να τεθεί υπό έλεγχο από την πολιτεία. Το 99% των αθλούμενων που κυκλοφορούν στα γυμναστήρια ξέρουν κάποιον που (ξέρει κάποιον που) πουλάει αναβολικά. Ειλικρινά είναι πανεύκολο να βρεις αναβολικά μέσω του γυμναστηρίου.

Αν λοιπόν το παιδί σου αύριο μεθαύριο αποφάσιζε συνειδητά να κάνει χρήση αναβολικών, τι θα προτιμούσες, να τα αγοράσει από τον φουσκωτό της γειτονιάς, φτιαγμένα σε ένα underground lab σε συνθήκες υγιεινής που δεν είναι κατάλληλες για να φτιάξεις μια ομελέτα να φας, πόσο μάλλον για να φτιάξεις φάρμακα, και με μηδενικούς ελέγχους και πιστοποιήσεις, ή να μπορεί μέσω μιας διαδικασίας να πάρει μια συνταγή γιατρού, καθαρά για αθλητικούς σκοπούς (γιατί για άλλους λόγους κυκλοφορούν και συνταγογραφούνται νόμιμα και σήμερα τα στεροειδή - άλλη μια διαφορά με τα ναρκωτικά που τα τσουβαλιάζεις) και να αγοράσει από το φαρμακείο ελεγμένα προϊόντα φαρμακευτικής καθαρότητας?

liveris
07-01-16, 23:35
billy τα μπερδευεις τα πραγματα ..μου συγκρινεις το φαι με τα αναβολικα τωρα μου λες οτι συνταγογραφουνται κ για αλλους λογους ενω τα ναρκωτικα οχι..
:unsure:
τα ναρκωτικα γενικοτερα συνταγογραφουνται για ενα σωρο λογους κ αρρωστιες οποτε δεν ισχυουν αυτα που λες

το διλλημα δεν ειναι αναβολικα νομιμα vs παρανομα αλλα οχι αναβολικα γενικως...το αν υπαρχουν παντου κτλ ειναι αλλη κουβεντα κ δεν δινει αλλοθι στο
να νομιμοποιηθουν..το τσουβαλιασμα ειναι ευλογο αφου προκειται σχεδον για το ιδιο πραγμα

το να πηγαινει οποιος αθλητης γουσταρει κ να παιρνει αναβολικα με συνταγη ξερεις τι σημαινει???
το παραδειγμα υπαρχει κ ειναι η ολλανδια οπου οι ιδιοι εχουν παραδεχτει οτι το μετρο της αποποινικοποιησης εχει αποτυχει..

κ για την εοσδ που ειναι το θεμα παλι λαθος εχεις

beefmeup
07-01-16, 23:43
ρε συ λιβερι...
λεμε οτι απο την στιγμη που καποιος κανει κατι που εχει επιπτωση μονο στον εαυτο του, δεν μπορει να θεωρηθει παρανομος βαση του ποινικου δικαιου..
κ κατ' επεκταση καποιος που παιρνει αναβολικα, δεν παρανομει καπου οσον αφορα την υγεια του, αλλα μονο αν ειναι αθλητης που κατεβαινει σε αγωνες, κ πιαστει, θα παρανομησει μονο ως αθλητης..
κ μπαινεις κ απαντας αυτο




στο κομματι της ποινικοποιησης για μενα θαπρεπε να ειναι ακομα πιο αυστηρα τα πραγματα...αυτο με την ατομικη ευθυνη δεν υπαρχει ειναι γελοιο επιχειρημα
αμα ηταν ετσι ο καθενας θα εκανε οτι γουσταρε κ θα τα εριχνε στον εαυτο του μονο που ετσι θα επικρατουσε χαος..οταν κατι προκαλει ψυχοσωματικη εξαρτηση
κ προβληματα υγειας δεν μπορει να μην ειναι παρανομο..τωρα θα πει καποιος κ τωρα που ειναι παρανομο τι γινεται οι περισσοτεροι κανουν χρηση αλλα αυτο
ειναι αλλη κουβεντα..

ειναι ασχετο αυτο, με την ολη κουβεντα, απλα δεν εχεις καταλαβει τι συζηταμε...
κ σου γραφει ο billy οτιδηποτε σε υπερβολη, ακομα κ το αλκοολ, μπορει να σε σκοτωσει, αλλα δεν παει κανεις φυλακη γιατι πεθανε απο καταχρηση αλκοολ, η τσιγαρου..

το χεσαμε τελειως το θεμα, ομως..

liveris
07-01-16, 23:58
οντως το χεσαμε αλλα ο μπιλλυς εγραψε οτι για την αποποινικοποιηση ειναι αντιθετος ,απο κει πιαστηκα γιατι δεν μπορει να υπαρξει αποποινικοποιηση
μονο για αθλητες η θα υπαρξει γενικοτερα η οχι..

beefmeup
08-01-16, 00:03
τεσπα, παμε παρακατω να δουμε που θα βγει αυτο το θεμα:P

NASSER
08-01-16, 09:53
Η αλήθεια είναι πως μπήκαν στην διαδικασία ποινικοποίησης εφόσον ακούστηκαν έντονα κρούσματα στην Ρωσία. Επίσης φέτος έχει αποκλιστεί η εθνική άρσης βαρών της Βουλγαρίας λόγο ντόπινγκ. Πιστεύω πως ήταν να εφορμοστεί ο νόμος ο έλεγχος σε όλα τα κράτη, δεν θα είχαμε αθλητισμό... Στάχτη στα μάτια ρίχνουν... και δεν μπορώ να πιστεύω πως ολόκληρη Γερμανία τώρα μπήκε στη διαδικασία ποινικοποίησης του ντόπινγκ.
Στην Αγγλία γνωρίζω πως η κοινονία κατακρίνει το bodybuilding σαν εικόνα, ενώ το αγγλικό επίπεδο στις διοργανώσεις τόσο της IFBB όσο και στη ΝΑΒΒΑ που δραστηριοποιούνται ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, είναι στα ψηλότερα επίπεδα. Απλά δεν έχουν ανάγκη να τρέχουν τα Arnold και Olympia Amauter, όπως κάνουν πολλοί και ουσιαστικά δίχως να πετυχαίνουν πολλά...
Ίσως η θόρυβος της ποινικοποίησης έχει στόχο να ταρακουνήσει-εκφοβίσει αθλητές και προπονητές που στις μέρες μας φτάνουν σε ακραίες καταχρίσεις δίχως να λαμβάνουν σοβαρά τις επιπτώσεις στην υγεία τους και χαλάνε την εικόνα του αθλητισού συνολικά!

billy89
08-01-16, 11:50
ο μπιλλυς εγραψε οτι για την αποποινικοποιηση ειναι αντιθετος ,απο κει πιαστηκα γιατι δεν μπορει να υπαρξει αποποινικοποιηση
μονο για αθλητες η θα υπαρξει γενικοτερα η οχι..

Ρε μαν δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν συνεννοούμαστε.

Το χω γράψει τρεις φορές και το ξαναγράφω: αυτή τη στιγμή η χρήση αναβολικών στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι ποινικοποιημένη.

Είναι ποινικοποιημένη ΜΟΝΟ για τους αναγνωρισμένους αθλητές. Οπότε αν υπάρξει αποποινικοποίηση θα υπάρξει ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ όχι γενικότερα, αφού για τους απλούς αθλούμενους η χρήση ΗΔΗ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑ.

liveris
08-01-16, 21:42
μπορεις να μου πεις που λεει ο νομος οτι μπορει καποιος να παρει απαγορευμενες ουσιες νομιμα?

Nikolas_mk2
08-01-16, 22:49
Λοιπόν παιδιά,επειδή το έχουμε ξεχειλώσει το θέμα κάτι τελευταίο και να το κλείνουμε σιγα-σιγα :



μπορεις να μου πεις που λεει ο νομος οτι μπορει καποιος να παρει απαγορευμενες ουσιες νομιμα?


Ο νόμος δεν σου λεει τι μπορεις να κανεις αλλά τι απαγορεύεται να κάνεις,αν κοιτάξεις λοιπόν στο νομικό πλαισιο των ναρκωτικών θα δεις οτι τιμωρείται και η κατοχή, στις παρανόμως διακινουμενες φαρμακευτικές ουσιες όμως υπάρχει ποινή μόνο για την διακίνηση, εσυ κι εγω δλδ για το γούστο μας έχουμε την ελευθερια να χρησημοποιησουμε ότι θέλουμε, παρανομη είναι η χρήση μόνο όταν εισαι αθλητής και σε αγώνα ομοσπονδίας στην οποια γίνονται ελεγχοι αντι ντοπινγκ ελεγχθείς και βρεθείς θετικός σε κάποια απο τις ουσίες που αναφέρονται ρητά ως απαγορευμένες - μόνο τότε θα δεχθεις κυρώσεις.

Πραγματικός έλεγχος δεν μπορεί να υπάρξει σ'ερασιτεχνικό επίπεδο,απλά σε νομικό επίπεδο η εξίσωση διακίνησης ναρκωτικών/αναβολικών γιατί σήμερα είναι η πλέον low risk παράνομη δραστηριότητα με ποινές πραγματικά αστείες.

liveris
08-01-16, 23:11
οχι δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις... αν λοιπον ειναι παρανομη κ η κατοχη τοτε αν σε πιασουν πας αυτοφωρο κ αναλογα με την ποσοτητα που εχεις
θα καταδικαστεις η οχι

beefmeup
08-01-16, 23:26
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100927&stc=1

TRIANTAFYLLOU
09-01-16, 02:31
Λοιπόν παιδιά,επειδή το έχουμε ξεχειλώσει το θέμα κάτι τελευταίο και να το κλείνουμε σιγα-σιγα :





Ο νόμος δεν σου λεει τι μπορεις να κανεις αλλά τι απαγορεύεται να κάνεις,αν κοιτάξεις λοιπόν στο νομικό πλαισιο των ναρκωτικών θα δεις οτι τιμωρείται και η κατοχή, στις παρανόμως διακινουμενες φαρμακευτικές ουσιες όμως υπάρχει ποινή μόνο για την διακίνηση, εσυ κι εγω δλδ για το γούστο μας έχουμε την ελευθερια να χρησημοποιησουμε ότι θέλουμε, παρανομη είναι η χρήση μόνο όταν εισαι αθλητής και σε αγώνα ομοσπονδίας στην οποια γίνονται ελεγχοι αντι ντοπινγκ ελεγχθείς και βρεθείς θετικός σε κάποια απο τις ουσίες που αναφέρονται ρητά ως απαγορευμένες - μόνο τότε θα δεχθεις κυρώσεις.

Πραγματικός έλεγχος δεν μπορεί να υπάρξει σ'ερασιτεχνικό επίπεδο,απλά σε νομικό επίπεδο η εξίσωση διακίνησης ναρκωτικών/αναβολικών γιατί σήμερα είναι η πλέον low risk παράνομη δραστηριότητα με ποινές πραγματικά αστείες.


οχι δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις... αν λοιπον ειναι παρανομη κ η κατοχη τοτε αν σε πιασουν πας αυτοφωρο κ αναλογα με την ποσοτητα που εχεις
θα καταδικαστεις η οχι

εγω απορω πώς τράβηξε τόσο μακρυα η βαλίτσα στην συζήτηση ενω είναι απλα τα πράματα και κατανοητά , όπως είπε και ο Νικόλας , εδω λέει ότι στα φάρμακα εκτός των αθλητών που λαμβάνουν μέρος σε ολυμπιακα αθλήματα και έχουν κυρώσεις , αν κάποιος παίρνει για τον εαυτό του και πιαστει με ποσότητες που να αποδεικνύουν κάτι τετοιο και δεν κάνει διακίνηση , δεν θα τον πειράξουν

στα ναρκωτικά η απλή κατοχή πέφτει πιο μαλακά , η αν κάποιος είναι χρήστης θεωρείτε άρρωστος και αν κάνει διακίνηση προκειμένου να πάρει την δόση του θα τιμωρηθεί
η διαφορα είναι ότι η κατοχή στα φάρμακα δεν είναι αδίκημα εκτός αν γίνετε παράνομο εμπόριο , η αν είναι αθλητης που περνάει απο κοντρόλ

και το αλκοόλ δεν είναι παράνομο αλλα αν πιάσουν κάποιον να οδηγαει και είναι τερμα λιάρδα τότε και μέσα θα μπεί και το δίπλωμα θα τον πάρουν , αν όμως δεν οδηγάει δεν τον ακουμπάει κανείς
αν ήταν να κυνηγάνε όσους και όσες κάνουν καμια ψιλοχρήση φαρμάκων , τότε θα γέμιζαν οι φυλακές με τουμπανιάρηδες και τουμπανιάρες :P
τους νταλαβερτζήδες κυνηγάνε και κανονικά όσους σπρώχνουν νέους σε αυτα , γιατι τον μεγάλο που έχει γνώση είναι πρόβλημά του

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
09-01-16, 17:31
O νόμος περί ΣΔΟΕ και μαύρου χρήματος,αφορά τα underground και counterfeits της μαύρης αγοράς.Δεν υπάρχει θέμα για τα γνήσια φαρμακευτικά προιόντα όταν έχουν τιμολόγιο και έγκριση του ΕΟΦ.
Ο αθλητικός νόμος τιμωρεί τη χρήση φαρμακοδιέγερσης,όπως και ο ιατρικός όρκος στον Ιπποκράτη που θεωρεί αντιδεοντολογικό την χορήγηση φάρμακου σε υγιείς ανθρώπους.
Ευτυχώς που δεν είναι το άθλημα μας ολυμπιακό,διαφορετικά θα γινόταν πολύ δύσκολο το έργο των αθλητών προκειμένου να κλέψουν στον έλεγχο.
Με το νέο νόμο στη Γερμανία ενδέχεται οι επιδόσεις να πέσουν και πιστεύω πως οι Γερμανοί θέλουν να το παίξουν σκληροί,βλέποντας τα νέα δεδομένα που εφαρμόστηκαν για τη Ρωσία.
Πρόσφατα έμαθα πως ο Σόιμπλε ήταν από τους διεφθαρμένους πολιτικούς της Πρώην Ανατολικής Γερμανίας που συμμετείχε στο πρόγραμμα προώθησης της κομμουνιστικής προπαγάνδας.Συμμετείχαν αθλητές,προπονητές με την ανέχεια της κυβέρνησης και τη συγκατάθεση των αδαών γονέων.
Όλα ανάγονται σε μια υποκρισία και θεαθήναι,προκειμένου να συγκαλύψουν (στάχτη στα μάτια) τα όργια που γίνονται σε άλλους αθλητές.Όπως έγινε γνωστό,ο τέως Σενεγαλέζος πρόεδρος της ΙΑAF,Λαμίν Ντιάκ,λαδωνόταν από ολυμπιονίκες προκειμένου να μη γίνει έλεγχος στα δείγματα αίματος τους.Λογικό ακούγεται όταν τα μεγάλα ονόματα φέρνουν κόσμο στα στάδια,τα οποία προσελκύουν τηλεοπτικά δικαιώματα,χορηγίες και αυτά δίνουν τις υπέρογκες αμοιβές στους αθλητές που στην ουσία είναι τα θύματα σε ένα σύστημα διαφθοράς.Άρτος και θεάματα σε μια σύγχρονη ρωμαική αρένα,με μονομάχους (μελοθάνατους από τη ντόπα) του πρωταθλητές.
Σχετικά άρθρα από το 3ο μου βιβλίο

http://gtoul.com/%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7-doping/

http://gtoul.com/doping-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%83/

Αλλά και από πρόσφατη ανάρτηση μου στην Αμερικάνικη ιστοσελίδα Anabolic.org,περί ιστορικής αναδρομής του doping & Performance Enhancing Drugs (φαρμακοδιέγερσης) στον αθλητισμό

http://www.anabolic.org/the-creation-and-evolution-of-performance-enhancing-drugs/

beefmeup
09-01-16, 17:37
ετσι ειναι:thumbup: