PDA

Επιστροφή στο Forum : πολλα κιλα - kick boxing-γυμναστηριο(βοηθεια)



shine
05-01-16, 20:05
Γεια χαρα είμαι 21 χρονων είμαι 1.80 και 125 κιλά .είχα κανει μια προσπαθεια πιο παλιά εείχα φτασει 100κιλα αλλά λόγο κάποιας απογοήτευσης άρχισα πάλι να μην προσέχω και μετα από 5μηνες εφτασα παλι σε αυτά τα κιλά. Τώρα με την νέα χρόνια θέλω να κάνω κάτι να αλλάξω . σκέφτομαι να αρχίσω γυμναστήριο και να κάνω διατροφή .Μήπως μου προετεινετε να πάρω και κάποιο λιποδιαλυτή που θα με βοηθήσει;(δεν έχω παρει ποτε)
Σκέφτομαι να αρχίσω κικ μπόξινγκ έχει μια προσφορά ενα γυμναστηριο πολεμικωμ τεχνων και θα με ενδιέφερε παρόλο τα κιλά μου έχω αρκετά καλά ανοίγματα. Λέτε να παω; ή καλυτερα να γραφτω γυμναστήριο;
Υ.Γ: έχω παρατηρήσει οτι αμα κάνω άσκηση καθημερινά και τρώω ελαφρά το βράδυ ή καθόλου χάνω κιλά πολύ γρήγορα.Δηλαδή μμπορεί να χάσω και 10-15κιλα σε εναν μήνα .
Υ.γ2:μπορω να κκάνω τίποτα για να φτάσωτα 90-95 μέχρι το κκαλοκαίρι;
Μια βοήθεια παιδιααα

billy89
05-01-16, 20:16
Δίαιτα να κάνεις και προπόνηση με βάρη. Και λίγη αερόβια. Κικ μπόξινγκ είναι καλή αερόβια αλλά είναι πολύ έντονο για τα κιλά σου δε θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις από την αρχή.

Από διατροφή πώς τα πάμε? Τι τρως μια τυπική μέρα?

Α, και όχι λιποδιαλύτες από τώρα.

shine
05-01-16, 20:24
Γενικα για τα κιλά μου κου εχω αρκετές αντοχές γιατί αθλουμουν απο μικρη ηλικία .
Αρα λέτε να μην αρχίσω κικ μποξ ;καλυτερα γυμναστήριο; και τα 2 μαζί λέτε να μην με βοηθήσουν;
Όσο για την διατροφή 2 μέρες έχω που άρχισα.
Τρώω το πρωι κανένα τοστ με γαλοπούλα και γκουντα . μεσημεριανό οτι φαγητο βρω γιατί μένω με τους δικούς μου .έχω κόψει το ππολύ ψωμί σχεδόν δεν τρώω καθόλου μονο με κανένα λαδερο μια φέτα και λίγο τυρί.
Μετα απόγευμα δεν τρώω τίποτα ή κανένα φρούτο και βράδυ τίποτα ή κανένα γιαουρτακι ή καμία σαλάτα.υο μου προτεινεις;
Αλκοόλ το έχω κόψει δεν πινω πλεον απο τοτε που αρχιαα παλιά επινα παραπολυ 7-8ποτα αλλά όχι καθημερινά παρασκευή Σάββατο.
Καμια καλη συμβουλή;

Feth
05-01-16, 20:31
Γενικα για τα κιλά μου κου εχω αρκετές αντοχές γιατί αθλουμουν απο μικρη ηλικία .
Αρα λέτε να μην αρχίσω κικ μποξ ;καλυτερα γυμναστήριο; και τα 2 μαζί λέτε να μην με βοηθήσουν;
Όσο για την διατροφή 2 μέρες έχω που άρχισα.
Τρώω το πρωι κανένα τοστ με γαλοπούλα και γκουντα . μεσημεριανό οτι φαγητο βρω γιατί μένω με τους δικούς μου .έχω κόψει το ππολύ ψωμί σχεδόν δεν τρώω καθόλου μονο με κανένα λαδερο μια φέτα και λίγο τυρί.
Μετα απόγευμα δεν τρώω τίποτα ή κανένα φρούτο και βράδυ τίποτα ή κανένα γιαουρτακι ή καμία σαλάτα.υο μου προτεινεις;
Αλκοόλ το έχω κόψει δεν πινω πλεον απο τοτε που αρχιαα παλιά επινα παραπολυ 7-8ποτα αλλά όχι καθημερινά παρασκευή Σάββατο.
Καμια καλη συμβουλή;

Φτιαξε την διατροφη σου αρχικά και ανεβασε και θερμιδες, για τα κιλά σου αυτά που τρως ειναι τελειως λιγα, υποσιτισμος (ayτα που τρώς ειναι 1000-1500 θερμιδες tops!)
το ψωμι αν θές κοψε το, δεν υπάρχει πιο αχρηστο φαγητο απο το ψωμι, πέρα απο ενα διαστημα που θα σε κανει να νιώσεις γεμάτος δεν σου προσφέρει τιποτα άλλο, και εγώ θα συμφωνησω με μπιλυ , ξεκινα βάρη και αεροβια εδώ και εκει και συντομα θα δείς μεγαλη διαφορά πάνω σου.
Και οι λιποδιαλυτες σε αυτά τα κιλά τους θεωρω άχρηστους.

Βαρη+αεροβια+ισοθερμιδικη/υποθερμιδική διατροφη= win :D

shine
06-01-16, 19:01
ευχαριστω παιδαι ... αμα εχει να προτεινει κανεανας κατι ειναι καλοδεχουμενος ...
για να δουμε μετα απο 1 μηνα θα ανεβασω παλι

geooz
10-01-16, 14:20
Σωστά όσα έχουν υποθεί, επίσης θα σου πρότεινα αρχικά μέχρι να συνηθίσεις τις ασκήσεις στο γυμναστήριο και το σώμα σου αρχίσει να παίρνει τον δρόμο του προς το χάσιμο των κιλών να κάνεις πρόγραμμα για όλο το σώμα ώστε εκτός από την αερόβια στο τέλος να έχεις ιδρώσει από την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Ο καλύτερος τρόπος για σένα είναι πολλές επαναλήψεις - Normal Κιλά = πχ. 1σετ ( 18-20) μικρή ξεκούραση -
2σετ (16-18)
μεγαλύτερη ξεκούραση
3σετ (12-14) μικρή ξεκούραση -
4σετ (10-12)

Άρχισε κάτι τέτοιο τον πρώτο καιρό με προτεινόμενες ασκήσεις πιέσεων στις μεγάλες μυϊκές ομάδες.

πχ. 1η άσκηση Squat ελεύθερα ή μηχάνημα ή αν θέλεις ξεκίνα με leg press
2η Πιέσεις ώμων ελεύθερα ή μηχάνημα
3η Τροχαλία ανοιχτά πλάτη ή κωπηλατική ανοιχτή λαβή
4η Πιέσεις πάγκου για στήθος ελεύθερα ή σε μηχάνημα
5η δικέφαλους με αλτήρες
6η Τρικέφαλους πιέσεις με μπάρα

Τέλος 15-30min ποδήλατο - διάδρομο χαλαρά αρχικά...

Δοκίμασε και δεν θα χάσεις..

Υ.Γ (με τον καιρό ελάττωσε λίγο τις επαναλήψεις και βάλε κιλά)