PDA

Επιστροφή στο Forum : Τo δικό μου



RAMBO
12-01-09, 17:41
δευτερα> στηθοσ,χερια
ταταρτη>πλατη,ωμοι,ποδια
σαββατο.στηθοσ,χερια,

slaine
12-01-09, 17:58
γράψε πόσ ακιλά ύψος έισαι. ποιός είναι ο στόχος σου. τι κάνεςι τις άλλε ςμέρες.

επίσης ποιες ασκήσεις, πόσα σετ/επαναλήψεις/διαλλείματα κλπ

slaine
12-01-09, 17:59
με μία πρώτη ματιά είναι επιεικώς άθλιο αν και εξαρτάται ακαι από την ένταση και τον όγκο της προπόνησης αλλά και πάλι :thumbdown:

RAMBO
12-01-09, 18:02
55κιλα,1,69υψοσ.θελω να βαλω ογκο.ολεσ οι ασκησεισ γινονται 4 σετ των 10 επαναληψεων.διαλλημα 2 λεπτα.τριτη,πεμπτη,παρασκευη κανω κολυμβηση.και περνω 100% πρωτεινη και κρεατινη.

RAMBO
12-01-09, 18:03
ολα τα κανω στο maximyn τησ δυναμησ μου.

slaine
12-01-09, 18:13
τι δεν κατάλαβες από αυτά που είπα? ποιες ασκήσεις κάνεις ρε? μπορέι να κάνεις μόνο μία άσκηση ή 40000000000000. άντε γράφε.

άμα βαριέσαι εσύ εμείς τι να σου κάνουμε?

RAMBO
12-01-09, 18:23
στηθοσ>με αλτηρεσ σε επικλην[10κιλα],μπαρα[κιλα],πεκ ντεκ[35κιλα]
πλατη>τροχαλια[45κιλα],κωπιλατικη με κλειστη λαβη και ανοιχτη(τησ τροχαλιασ)[35κιλα]
ωμοι>ανοιγματα με αλτοιρεσ[7κιλα] και με αλτηρεσ σηκωνω ευφεια μπροστα τα χερια ιδια κιλα.
δικεφαλοι>αυτοσυγκεωτρωση[10κιλα]σε μπαρα με μαξιλαρι[15κιλα]
τρικεφαλοι>τα χερια πισω απο την πλατη τα ποδια ακουμπανε μονο οι ακρεσ και βυθισεισ.και το κατω μεροσ του μπρατσου με αλτηρεσ πανω απο το κεφαλι.
ποδια>σε καρεκλα για τετρακεφαλουσ[40κιλα]πισω μεροσ[15κιλα]και στο αλλο που κανεισ πλαγια [45κιλα]τρεισ στο καθε ποδι

slaine
12-01-09, 18:45
αν έχεις διαβάσει όπως λες θα ήξερες πως πρέπει να είναι αυτά που ποστάρεις.

έτσι δε βγάζω άκρη. καλά καλά δεν ξέρεις τις ασκήσεις.

Polyneikos
12-01-09, 20:27
Κατ΄αρχήν το split δηλαδή ο διαχωρισμος ομάδων που έχεις κανει για το σώμα σου την στιγμη που κανεις τρεις προπονησεις είναι λαθος.
η λογική είναι όταν μπορείς να κανεις μολις 3 προπονησεις παιρνουμε τα μερη του σωματος και τα χωρίζουμε ισομερως δηλαδή να κανεις 2 μερη του σωματος ανα προπονηση.Το αποτελεσμα που επιτυγχανουμε είναι να μην είναι η προπόνηση γολγοθας,να τελειωνουμε όλο το σωμα με τις μυικες του ομάεες εστω μεσα σε 7 μερες,και δεν παίζουμε ένα μερος του σωματος μερα παρα μερα γιατί δεν προλαβαινει να αναρρώσει με αποτελεσμα να μην αναπτύσσεται και να μην δεις αποτελεσματα.
Πάρε ένα παράδειγμα πρόγραμμα τι εννοω,για σένα θεωρώ ότι είναι μια χαρά.Τσίμπα το.

http://img72.imageshack.us/img72/4016/programmadg6.png (http://img72.imageshack.us/my.php?image=programmadg6.png)

RUHL
12-01-09, 20:45
Συμφωνω με το πανω ^ εκτος απο
Στηθος οι 2 στο τελος δεν ειναι για το επιπεδο του ραμπα επιπεδο ραμπο=μπαζομα ακομα :lol: θεμελια βαλε και το χταποδι στις γωνιες οχι κοκορα :lol:
Ισως βυθησεις η κατακλινη με αλτηρες πιεσεις η καποιο παγκο καποια κληση με πιεσεις αλτηρων

Και στην πλατη θα εβαζα σαν πρωτη αρσεις θανατου κατα τα αλλα καλο

RAMBO
12-01-09, 21:03
ευχαριστω πολυ polyneikos θα το εφαρμοσω.θελω να σασ πω και κατι αλλο, σημερα που αρχησα την κρεατινη ειδα μεγαλη διαφορα.πολυ λιγοτερη κουραση και ανεβασα και κιλα.επισησ απο το πρωι που την πηρα ειμαι μεσ την τρελη χαρα και οι αλλοι με δουλευουν επειδη ειμαι τοσο ανεβασμενοσ.μαλιστα
επεισα και τον κολλητο μου να ανεβαση κιλα απο την τρελα που ειχα και τον βοηθαγα. :bodybuilder2: :bodybuilder2: :bodybuilder2:

slaine
12-01-09, 21:07
κρεατίνη+πλασίμπο+ηλικία... :turtle:

RAMBO
25-03-09, 11:32
το προγραμμα που ακολουθησα τουσ τελευταιουσ 2 μηνεσ ηταν το παραπανω που μου εδωσε ο polyneikos.κανω 4 προπονησεισ την εβδομαδα.μπορω να πω οτι ειδα μεγαλη διαφορα.
ΣΤΗΘΟΣ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΕ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΠΑΓΚΟ 4*10-12 ΜΕ 40-50ΚΙΛΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ 3*10 ΜΕ 12ΚΙΛΑ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΙΣΙΟ ΠΑΓΚΟ 3*8-10 ΜΕ 10 ΚΙΛΑ
ΠΕΚ ΝΤΕΚ 3*8-10 ΜΕ 45 ΚΙΛΑ

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΠΙΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 3*12 20 ΚΙΛΑ
ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΕΚΤΣΕΙΣ ΜΕ ΣΠΑΣΤΗ ΜΠΑΡΑ ΞΑΠΛΩΤΟΣ 3*10-12 15 ΚΙΛΑ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ 3*10 5 ΚΙΛΑ
ΟΠΙΣΘΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚ ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ 3*10 7 ΚΙΛΑ

ΠΟΔΙΑ
SQUATS 4*12-15 ΜΕ 30ΚΙΛΑ
ΠΡΕΣΣΑ 4*12-15 50 ΚΙΛΑ
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ 4*12-15 40ΚΙΛΑ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ 4*12-15 15 ΚΙΛΑ
ΑΡΣΗ ΚΝΗΜΩΝ ΟΡΦΙΟΣ 4*12-15 30 ΚΙΛΑ

ΩΜΟΙ
ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΚΑΘΙΣΤΟΣ 4*15*12*10*8 ΜΕ 12ΚΙΛΑ
ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ 3*10-12 10ΚΙΛΑ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΤΗΡΩΝ 3*10-12 7ΚΙΛΑ
ΑΝΑΣΗΚΩΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 3*20 17ΚΙΛΑ

ΠΛΑΤΗ
ΜΟΝΟΖΥΓΟ 3*10
ΕΜΠΡΟΛΑΙΣΜΙΑ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ 3*10-12 ΜΕ 50 ΚΙΛΑ
ΚΩΠΙΛΑΤΙΚΗ ΑΛΤΗΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ 3*10 10ΚΙΛΑ
ΚΩΠΙΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑΣ ΚΑΘΙΣΤΟΣ 3*8 40ΚΙΛΑ
ΠΑΧΙΑΙΟΙ 4*20 ΜΕ 7,5 ΚΙΛΑ

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΕΛΦΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΜΠΑΡΑ ΟΡΥΙΟΣ 3*10 18ΚΙΛΑ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ ΚΑΘΙΣΤΟΣ ΕΝΑΛΛΑΞ 3*10 10ΚΙΛΑ
ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΦΥΡΙΟΥ 3*10 10ΚΙΛΑ
ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ 3*10 10 ΚΙΛΑ

ΑΥΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

KATERINI 144
25-03-09, 12:15
σωστος ο ραμπος, διαφορα φαινεται και στις φωτογραφιες σου :thumbup:

Doctorg
25-03-09, 12:25
σωστος ο ραμπος, διαφορα φαινεται και στις φωτογραφιες σου :thumbup:

+1 Συνέχισε μεγάλε Ράμπο :weights:

embrance
25-03-09, 13:37
Πολυ ενδιαφερον το προγραμμα αυτο,.,,χμμ...ψηνομαι να το δοκιμασω!Σε κανα μηνα μολις φτασω 70 κιλα σε ολες τις βασικες θα το κανω ενα τεστ ντραιβ.

Steve KinG STyLe
25-03-09, 14:11
Εμενα γιατι δεν μου αρεσει?Οχι σαν προγραμμα αλλα το συγκεκριμενο για το συγκεκριμενο ατομο.Ο Rambos ασχολειτε με την "μουσικη" καποιο καιρο αλλα προσφατα μπηκε στον σωστο δρομο και αρχισε να μαθαινει να κραταει το οργανο και να παιζει καποιες νοτες...και απο αυτο παει απευθειας να παιξει ενα δυσκολο τραγουδι.Οπως καταλαβαινεται αυτο ειναι ιδιετερα δυσκολο και πιθανοτατα να μην μπορεσει να παιξει το τραγουδι εφοσον δεν ξερει ακομα ολα τα βασικα.
Φανταζομαι καταλαβατε συνειρμο μου και που το παω.Καλυτερα θα ηταν ο Rambos να μεινει στα βασικα ακομα να αποκτησει και καποια εμπηρεια παραπανω στα βαρη,να ανεβει σιγα σιγα και στις βασικες και να βαλει και λιγο size.
Just my opinion...

napstor
25-03-09, 14:54
κατα την γνωμη μου το προγραμμα δεν ειναι καλο.οι ασκησεις ειναι πολλες οπως και τα σετ.για παραδειγμα στα δικεφαλα εχει 12 σετ και στα ποδια 16:shock:
επισης το πεδιο επαναληψεων ειναι αρκετα υψηλο.10-15 επαναληψεις ειναι πολλες.πιστευω οτι 6-10 θα ηταν μια πολυ καλη λυση.

BRaWNy
25-03-09, 15:07
Εμενα γιατι δεν μου αρεσει?Οχι σαν προγραμμα αλλα το συγκεκριμενο για το συγκεκριμενο ατομο.Ο Rambos ασχολειτε με την "μουσικη" καποιο καιρο αλλα προσφατα μπηκε στον σωστο δρομο και αρχισε να μαθαινει να κραταει το οργανο και να παιζει καποιες νοτες...και απο αυτο παει απευθειας να παιξει ενα δυσκολο τραγουδι.Οπως καταλαβαινεται αυτο ειναι ιδιετερα δυσκολο και πιθανοτατα να μην μπορεσει να παιξει το τραγουδι εφοσον δεν ξερει ακομα ολα τα βασικα.
Φανταζομαι καταλαβατε συνειρμο μου και που το παω.Καλυτερα θα ηταν ο Rambos να μεινει στα βασικα ακομα να αποκτησει και καποια εμπηρεια παραπανω στα βαρη,να ανεβει σιγα σιγα και στις βασικες και να βαλει και λιγο size.
Just my opinion...Συμφωνώ απόλυτα.
Καλό το πρόγραμμα και σπλιτ κλπ, αλλά ακατάλληλο κατα τη γνώμη μου για τον Rambo (αλλά και για τον embrance που σκέφτεται να το δοκιμάσει).

Είναι too much για να δωθει η "κατάλληλη" διέγερση για αυτόν, αλλά και του να γίνονται οι απαραίτητες σε αυτη την φάση και επίπεδο που βρίσκεται, θετικές προσαρμογές.

Ένα πλάνο με Καθίσματα, πιέσεις πάγκου, στρατιωτικές, μονόζυγο, Άρσεις θανάτου και αντε και καμμια κωπηλασία, με σκοπό να δυναμώσει πάνω σε αυτές, αλλά και να μάθει καλά και την τεχνική τους, παράλληλα με μια καλή και πλούσια διατροφή, θα ηταν ότι πρέπει για αυτόν, για να βάλει βάσεις και θεμέλεια κλπ.

Προσωπική μου άποψη

RAMBO
25-03-09, 15:40
εγω παντοσ δεν ειχα καποιο προβλημα μια χαρα μου φανηκε κ ειδα κ διαφορα

billys15
25-03-09, 16:03
Εμενα γιατι δεν μου αρεσει?Οχι σαν προγραμμα αλλα το συγκεκριμενο για το συγκεκριμενο ατομο.Ο Rambos ασχολειτε με την "μουσικη" καποιο καιρο αλλα προσφατα μπηκε στον σωστο δρομο και αρχισε να μαθαινει να κραταει το οργανο και να παιζει καποιες νοτες...και απο αυτο παει απευθειας να παιξει ενα δυσκολο τραγουδι.Οπως καταλαβαινεται αυτο ειναι ιδιετερα δυσκολο και πιθανοτατα να μην μπορεσει να παιξει το τραγουδι εφοσον δεν ξερει ακομα ολα τα βασικα.
Φανταζομαι καταλαβατε συνειρμο μου και που το παω.Καλυτερα θα ηταν ο Rambos να μεινει στα βασικα ακομα να αποκτησει και καποια εμπηρεια παραπανω στα βαρη,να ανεβει σιγα σιγα και στις βασικες και να βαλει και λιγο size.
Just my opinion...

Καλα εγραψε ο Steve:thumbup:

Rambo (θυμησε μου λιγο το ονομα σου) το οτι θα εβλεπες διαφορα ηταν το μονο σιγουρο.Με ο,τι και να κανεις θα εχεις μια Α διαφορα,δεν υπαρχει απολυτα σωστο ή απολυτα λαθος,απλα κοιταμε να εχουμε 2Α ή 3Α ως διαφορα,ως αποτελεσμα δηλαδη.Καταλαβαινεις τι εννοω? Και πραγματι το προγραμμα ειναι καλο,ευχαριστουμε τον Πολυνεικο που το δημοσιευσε,απλα και παλι πραγματι ειναι για αλλα δεδομενα.Τωρα ας πουμε το πεκ ντεκ εσενα ή εμενα π.χ. τι να μας βοηθησει? Σχεδιασε ενα προγραμμα με τις ασκησεις που ειπε ο Μιχαλης και θα δεις τι σημαινει να ανεβαινεις 10 κιλα στις βασικες σε 1 μηνα.

RAMBO
25-03-09, 16:20
κωστα με λενε..δεν ξερω να φτιαξω μονοσ μου θελω βοηθεια.το θεμα ειναι να παρω πολυ ογκο

Polyneikos
25-03-09, 17:35
Δεν θελω να υποστηριξωτο δικο μου πρόγραμμα και δεν παω να το παιξω πιο ειδικος αλλα πολλοι που αναφερετε σε αρχαριους να κανουν σκουωτ ή αρσεις θανατου κτλ καλα καλα δεν ξερουν πως να στησουν το σωμα τους,με αποτελεσμα να είναι αρκετα επίπονες για αυτους και επικινδυνες .
Επίσης καποιος που θελει να να κανει αρσεις θανατου ή σκουωτ προυποθετει και δυνατους υποστηρικτικους μυς όπως πχ. μεση.Αλλοι βαζουν μονοζυγο και σηκωνουν το σώμα τους με τα πόδια τους ή με ταλάντωση.Εγω τον Ραμπο τον εχω δει και δεν είναι έτοιμος για αρσεις και σκουωτ,πρεπει να το αναφερω αυτο.Και το λεω αυτό γιατί έχω δει και βίντεο από ατομα έχουν Log file και κανουν αρσεις κτλ αλλά είναι τελειως λαθος η τεχνική τους.

billys15
25-03-09, 17:37
Ναι αλλα οσο τις καθυστερει και δεν τις κανει,τοσο δεν καθυστερει και το να τις μαθει? Δεν ειναι κακο να τις κανει επι 2 μηνες για παραδειγμα με σκετη μπαρα στο τελος του προγραμματος του.Ετσι θα γινει και φυσικη συνηθεια η κινηση τους και σιγα σιγα θα ανεβαζει κιλα.

Polyneikos
25-03-09, 17:44
Εγω θα προτιμουσα όταν καποιος ξεκιναει αυτες τις ασκησεις να εχει καποιον δίπλα του,η σταση του σωματος ,το ανοιγμα των ποδιων,η τοξοειδης καμπυλη που πρεπει να έχει η πλατη δεν περιγραφεται ευκολα απο το pc.
Και αυτό το εισπράττω απο τις παραστασεις που εχω στα γυμναστηρια,βλεπω συνεχεια λαθη απο αρκετους,και αν τα μαθεις στραβα τα συνεχίσεος στραβα.My opinion..

Polyneikos
25-03-09, 17:58
κατα την γνωμη μου το προγραμμα δεν ειναι καλο.οι ασκησεις ειναι πολλες οπως και τα σετ.για παραδειγμα στα δικεφαλα εχει 12 σετ και στα ποδια 16:shock:
επισης το πεδιο επαναληψεων ειναι αρκετα υψηλο.10-15 επαναληψεις ειναι πολλες.πιστευω οτι 6-10 θα ηταν μια πολυ καλη λυση.

Tα σετ των ποδιων είναι 20 και όχι 16.Εξηγησε μου γιατί είναι πολλες οι 15 επαναλήψεις για τα πόδια ή οι 12 για το υπόλοιπο σωμα.Και με συγχωρείς αλλά καποια βιντεακια που εχεις βαλει θεωρείς τις ασκησεις και την τεχνικη τους όπως όπως πρεπει;

BRaWNy
25-03-09, 20:23
εγω παντοσ δεν ειχα καποιο προβλημα μια χαρα μου φανηκε κ ειδα κ διαφορα
1-Ίσως να μην είσαι ακόμη σε θέση να βλέπεις/καταλαβαίνεις τι είναι "διαφορά".
Κάποια πράγματα μπορουν να "ξεγελάσουν".
Κρατα το αυτό, γιατι ισως δεν με καταλαβαίνεις τωρα τι εννοώ, αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα με καταλάβεις.

2-Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Και όπως τείνω να συμπληρώνω συχνά εγω, και ο εχθρός του καλύτερου είναι το βέλτιστο.

napstor
26-03-09, 01:27
Tα σετ των ποδιων είναι 20 και όχι 16.Εξηγησε μου γιατί είναι πολλες οι 15 επαναλήψεις για τα πόδια ή οι 12 για το υπόλοιπο σωμα.Και με συγχωρείς αλλά καποια βιντεακια που εχεις βαλει θεωρείς τις ασκησεις και την τεχνικη τους όπως όπως πρεπει;πολυ απλα με το να κανεις 15 επαναληψεις στοχευεις στην μυίκη αντοχη και οχι στην υπερτροφια.μαλλον επρεπε να συμφωνησω με το προγραμμα,να πω τι ωραιο που ειναι και τετοια,θα το κανω και εγω για να εισαι ευχαριστημενος.μηπως θα με κανεις ban επειδη εξεφρασα διαφορετικη αποψη?και τα βιντεο που κολλανε στο θεμα αυτο?για μενα μιλαγαμε τοση ωρα και δεν το καταλαβα?

the_big_litho
26-03-09, 01:48
πολυ απλα με το να κανεις 15 επαναληψεις στοχευεις στην μυίκη αντοχη και οχι στην υπερτροφια.?

Δεν ισχυει απαραιτητα κατι τετοιο. Εφοσον φτανεις σε καταστασεις ''εξαντλησης'' του μυος μπορεις να μιλας για υπερτροφια. Και να προσθεσω πως για ενα ατομο που δεν εχει ιδιαιτερη εμπειρια καλο ειναι να μην ρισκαρεις με πολλα κιλα για λιγες επαναληψεις μεχρι να μαθει καλα την τεχνικη, γι αυτο χρησιμοποιεις πιο ''μετρια'' κιλα και αναγκαστικα περισσοτερες επαναληψεις για να πετυχεις μυικο καματο σε κατασταση υπερτροφιας



μαλλον επρεπε να συμφωνησω με το προγραμμα,να πω τι ωραιο που ειναι και τετοια,θα το κανω και εγω για να εισαι ευχαριστημενος.μηπως θα με κανεις ban επειδη εξεφρασα διαφορετικη αποψη?και τα βιντεο που κολλανε στο θεμα αυτο?για μενα μιλαγαμε τοση ωρα και δεν το καταλαβα?

Δεν υπαρχει λογος να εκφραζεσαι ετσι αν δεν συμφωνεις με κατι

peris
26-03-09, 02:10
πολυ απλα με το να κανεις 15 επαναληψεις στοχευεις στην μυίκη αντοχη και οχι στην υπερτροφια.μαλλον επρεπε να συμφωνησω με το προγραμμα,να πω τι ωραιο που ειναι και τετοια,θα το κανω και εγω για να εισαι ευχαριστημενος.μηπως θα με κανεις ban επειδη εξεφρασα διαφορετικη αποψη?και τα βιντεο που κολλανε στο θεμα αυτο?για μενα μιλαγαμε τοση ωρα και δεν το καταλαβα?


χωρις να κανω το δικηγορο του πολυνεικου συμφωνω οτι ο η τεχνικη που εκτελεις της ασκησεις στα βιντεακια που εχεις βαλει δεν ειναι καλη για να μη πω ειναι αθλια ιδιαιτερα στις αρσεις θανατου κανεις οτι να ναι

το προγραμμα γιατι δεν ειναι καλο?που το στηριζεις αυτο? τα σετ ειναι στα ορια του αποδεκτου και οι επαναληψεις και η επιλογη ασκησεων

το προγραμμα συμφωνω οτι ισως να μην ειναι για το επιπεδο του κωστα αλλα οχι οτι δεν ειναι καλο πως λες οτι δεν ειναι καλο το δοκιμασες και δεν σου δουλεψε καλο ειναι πριν γραφουμε κατι να εχουμε προσωπικη εμπειρια και οχι να πεταμε ενα ξερο δεν ειναι καλο γιατι ετσι ακυρωνεις τον αλλο

απο τη στιγμη που δεν το εχεις δοκιμσει και δεν εχεις την εμπειρια απο την ηλικια και το διαστημα που ασχολεισαι με τα βαρη να βλεπεις ενα προγραμμα και να το κρινεις κατευθειαν καλο ειναι να προσεχεις τι γραφεις

Polyneikos
26-03-09, 09:38
πολυ απλα με το να κανεις 15 επαναληψεις στοχευεις στην μυίκη αντοχη και οχι στην υπερτροφια.μαλλον επρεπε να συμφωνησω με το προγραμμα,να πω τι ωραιο που ειναι και τετοια,θα το κανω και εγω για να εισαι ευχαριστημενος.μηπως θα με κανεις ban επειδη εξεφρασα διαφορετικη αποψη?και τα βιντεο που κολλανε στο θεμα αυτο?για μενα μιλαγαμε τοση ωρα και δεν το καταλαβα?

Mε αυτα που γραφεις μου δείχνεις ότι είσαι απόλυτος για την ηλικια σου και σε προπονητικες μεθόδους,γυρω στα 16-17 χρ δεν είσαι;; Αν το εχεις δοκιμασει και δεν σου δούλεψε μπορείς να το αναφερεις...αναφορα μου στο βίντεο σου έγινε για συγκεκριμενο σκοπο,πως μπορείς να αμφισβητεις προγράμματα και τεχνικες την στιγμη που δείχνεις ότι είσαι και εσυ στα ξεκινηματα σου και μαλιστα με αρκετα λάθη;Αν ημουν κακοπροαίρετος θα εμπαινα και θα σε εκραζα εκει..Δεν μπαινω σε αντιπαραθεση μαζί σου,απλά η αντίδραση σου είναι λίγο οφσαϊντ και "επιθετικη"..Αυτα που λες για τα ban μου ακουστηκε αστείο και κακοπροαίρετο.Ας συνεχίσουμε ον τόπικ στο θεμα του Ραμπο,ας κλεισει η παρένθεση...Δεν θα ξαναπαντησω σε οφ τόπικ,στειλε μου πμ αν θες και δεν κινδυνευεις από ban,μην ανησυχεις..:green::green:

embrance
26-03-09, 11:54
Χωρις να υπεραναλυσω,και ξαναδιαβαζοντας το προγραμμα τελικα μαλλον οντως παραειναι πολυ.Βασικα αν θα χρησιμοποιουσα κατι τετοιο σαν προγραμμα θα το εκανα με την λογικη bounce-rebounce.Δηλαδη 1-2εβδομδαδες αυτο,μετα μια ξεκουραση.Κατι σαν 5Χ5Χ5 περιπου.Αλλα και παλι ενα τετοιο πργραμμα δεν νομιζω να χρησιμευει συνεχεια παρα μονο σε φασεςι ισω ςπου εχουμε κολησει και παλι με προσοχη.

peris
26-03-09, 12:08
Χωρις να υπεραναλυσω,και ξαναδιαβαζοντας το προγραμμα τελικα μαλλον οντως παραειναι πολυ.Βασικα αν θα χρησιμοποιουσα κατι τετοιο σαν προγραμμα θα το εκανα με την λογικη bounce-rebounce.Δηλαδη 1-2εβδομδαδες αυτο,μετα μια ξεκουραση.Κατι σαν 5Χ5Χ5 περιπου.Αλλα και παλι ενα τετοιο πργραμμα δεν νομιζω να χρησιμευει συνεχεια παρα μονο σε φασεςι ισω ςπου εχουμε κολησει και παλι με προσοχη.

γνωμη μου ειναι οτι το προγραμμα απο σπλιτ,επιλογη ασκησεων και επαναληψεων για μενα ειναι καλο απλα δεν ειναι για αρχαριο αν τωρα θελει καποιος να το κανει και δεν εχει πολυ καιρο που ασολειραι με τα βαρη θα μπορουσε να μειωσει τα σετ πχ να κανει 3 η και 2 λειτουργικα σε καποιες ασκησεις :idea: ;) :unsure:

Polyneikos
26-03-09, 13:58
Βασικα τα δεδομενα του Ραμπο έχουν αλλάξει,εχει παρατησει το κολυμβητηριο (ισως και αυτό τον έχει βοηθησει και έχει βαλει κιλακια πανω του ενω προηγουμενως είχε πρόβλημα)και μπορεί να πηγαινει παραπανω από 3 φορές,οπότε θα του αλλαζα και το σπλιτ και άλλα πολλά αν μου έλεγε κανε μου τωρα ενα πρόγραμμα.Όσον αφορά τα πολλά σετ όντως σε καποια είναι αρκετουτσικα ,μην αφορίζετε όμως τις προπονησεις των πολλων σετ,εχουν και αυτές την αξία τους,η γνωμη μου τωρα που μπορεί να αφιερωθεί περισσότερο και αρχίζει να κατανοεί καποια πράγματα και ασκησεις και κινησεις μπορεί να αρχίζει να επενδυει και σε λίγότερες ασκησεις και σε πιο δυναμικες ή βασικες.

RAMBO
26-03-09, 15:31
το πασχα που θα κατεβω μακρη για 2 βδομαδεσ θα εχω αρκετο χρονο για προπονησεισ με τον polyneikos ωστε να μου δειξει κ τισ υπολοιπεσ ασκησεισ με σωστη εκτελεση και θα κατσουμε να φτιαξουμε και το καινουργιο προγραμμα εφοσον εχει ελευθερο χρονο κ μετα θα μπορω να τα εφαρμοσω και μονοσ μου οσο θα ειμαι αθηνα.......τωρα που σταματησα το κολυμπι εδω κ 2 μηνεσ τωρα εβαλα επιτελουσ κανα κιλο κ συνεχιζω πιο ανετα με 4 προπονησεισ την εβδομαδα

napstor
26-03-09, 15:45
ναι ειμαι 15 χρονων αλλα εχω περισσοτερες γνωσεις απο πολλους εδω μεσα.εφοσον δεν θελετε την γνωμη μου,δεν θα κατσω να ασχοληθω αλλο με αυτο το θεμα.τελος,και αλλα μελη δεν συμφωνησαν οτι το προγραμμα ειναι καλο αλλα γιατι πιασατε μονο εμενα δεν το καταλαβαινω οπως ακομα δεν καταλαβαινω που κολλαει η τεχνικη μου στα βιντεο.εκανα τις ρουμανικες αρσεις πρωτη φορα και δεν ηξερα πως να τις κανω.εξου και η λαθος τεχνικη μου.αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι αρχαριος.αλλα και να ημουνα θα επρεπε να εχω δοκιμασει το προγραμμα για να απαντησω?τελος παντων,δεν ξανασχολουμαι με το θεμα.δεν εχω να χασω τιποτα ουτως η αλλως.φιλικα παντα:toast: