PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάδρομος



sakispower
12-01-09, 21:32
ρε παλικαρια θελω να μου πειτε γνωμη για τις εξης μαρκες διαδρομων:
1.york
2.pro form
3.alpine
4.kettler
5.reebok
Παρακαλω πολυ να απαντησει οιποιος γνωριζει καλα κατι..αν τους εχει δοκιμασει και αν μπορει να προτεινει μοντελα συγκεκριμενα.μιλαμε για τιμες 1500-1800 ευρω... :hantel:

slaine
12-01-09, 21:33
θέλεις να πάρεις για σπίτι ή γυμναστήριο?

sakispower
12-01-09, 21:35
για σπιτι..και ακομα ψαχνω πολυοργανο powertec..ενα συγκεκριμενο ειναι αλλα μονο Αμερικη παιζει..

slaine
12-01-09, 21:39
πιστεύω ότι με αρκετά λιγότερα μπορείς να βρεις κάτι καλό. εγώ έχω ένα διάδρομο της πλάκας που κάνει η μάνα-πατέρας-εγώ και δε μασάει. απλά δεν είναι κυλιόμενος αυτόματα ο διάδρομος αλλά σπρώχνεις εσυ. :eleph: δεν ξέρω αν με πιάνεις. μέχρι να πάρεις κάνε σκοινάκι αν δεν έχεις προβλήματα με γόνατα κλπ :green:

the_big_litho
12-01-09, 21:52
φιλε μου οι επωνυμες μαρκες πανω κατω στο ιδιο επιπεδο ποιοτητας κινουνται, οι διαφορες ειναι μεταξυ των μοντελων της καθε μαρκας με τα specs που θα βαλεις εσυ οπως αλογα, μεγιστο βαρος αθλητη, μηκος διαδρομου. Επισης συνηθως δεν γραφουν πανω μεγιστο οριο ωρων συνεχομενης λειτουργιας οποτε ρωτα τους πωλητες(να ξερουν κιολας)

παντως οταν αποφασισεις να παρεις φροντισε να ρωτησεις τον υπευθυνο πωλητη πως συντηρηται ενας διαδρομος για να διαφυλαξεις την μακροζωια του

TRIANTAFYLLOU
12-01-09, 23:13
είσαι μακρυα αλλιώς έχω να σου προτείνω διαδρόμους με τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτών που προανέφερες με πολύ χαμηλότερες τιμές .

ο διάδρομος πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφες ανάλογα και με το βάρος ασκούμενου την ιποδύναμη και πάντα πρέπει να συγκρινουμε όμοια πράγματα με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά .

αυτές οι μάρκες που προανέφερες είναι πάρα πολύ καλές αλλά μπορείς να βρείς για σπιτι διάδρομο με μεγαλύτερη ιποδύναμη και μεγαλύτερο βάρος ασκούμενου με 300 έως 500 ευρω λιγότερα απο τις αναφερθείσες τιμές .

όταν πρόκειτε όμως για επαγγελματικό τότε πολλές φορες το φθηνότερο βγαίνει ακριβότερο.

RUHL
13-01-09, 01:05
Δεν ξερω αλλα πολυ μπελας με τον διαδρομο και χωρος και λεφτα και συντηρηση εγω θα επερνα στην θεση σου κανενα στατικο ποδηλατο με 50-60 ευρω και θα εκανα την δουλεια μου(την οποια κανω γιατι αυτο που λεω το κανω ηδη :green: )

Fotis_Patra
13-01-09, 02:17
συμφωνω με τον ruhl. ενα ποδηλατακι καθηστο ειναι η καλητερη λυση.

kutsup
13-01-09, 08:53
Εγώ έχω έναν traveler kettler. Αν τον χρησιμοποιείς αρκετά θέλει συχνό σέρβις, σφίξιμο οι βίδες και λάδωμα, γιατί "χτυπάει" όταν τρέχεις. Τον είχα πάρει πριν 2,5 χρόνια 900€.
Τον έχουμε κάνει απόσβεση πολλές φορές μέχρι σήμερα. Χρησιμοποιείται 5-6 φορές την εβδομάδα.
Πάντως όσο πιο βαρύς είσαι τόσο πιο εύκολα "διαλύεται". Εκτός κι αν τον κάνεις κρεμάστρα για τα ρούχα σου.

ktsam
13-01-09, 09:26
Εδώ και 3 σχεδόν χρόνια χρησιμοποιώ ελλειπτικό τουλάχιστο 5 φορές τη βδομάδα. Θεωρώ ότι είναι καλύτερο από το διάδρομο και δεν ζορίζει τα γόνατα μιας και οι κραδασμοί είναι ελάχιστοι. Πέραν αυτού ανεβάζω πολύ πιο έυκολα σφιγμούς σε σχέση με το διάδρομο και ιδρώνω περισσότερο.
Έχω ένα kettler VITO XL (ζυγίζει 100 κιλά) και εκτός από λίγο λάδωμα δεν έχει ζητήσει τίποτα άλλο.

TRIANTAFYLLOU
13-01-09, 18:21
όλοι οι διάδρομοι θέλουν συντήρηση ειδικά σιλικόνη κάτω απο τον ιμάντα γιατί αυξάνονται οι τριβές και ζορίζετε το μοτέρ .
επίσης θέλει σωστό ρεγουλάρισμα ο ιμάντας να μην φεύγει μονόπαντα και σωστό τεντωμα .
και στο ξεκίνημα μεχρι να πάρει στροφές να πατάμε στο πλάι και μετά στον τάπητα.

τα ελειπτικά είναι καλά αλλά πολύς κόσμος τα βαριέτε και δεν μπορεί να κάνει διάρκεια ακριβώς επειδή κουράζονται γρήγορα η επειδή δεν είναι η κλασική φυσιολογική κίνηση όπως ποδήλατο η διάδρομος ενθουσιάζει στην αρχή σαν διαφορετικό αλλά μετά βαριούνται γρήγορα.

cool_jonnys
20-01-09, 19:23
αν βρεις BREMSEY η TUNTUNRI θα εισαι κομπλε... :rocking: