PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΙΝΟΥΧΟ ΡΟΦΗΜΑ?



pinky
14-01-16, 13:33
Καλησπερα σε ολους!

Λοιπον θα ηθελα να μαθω τη γνωμη περισσοτερων ατομων περι "πρωτεινη και γυναικα"

Ας ξεκινησω απο τα βασικα για να σας κατατοπισω... Ειμαι 25 και με υψος 1,76 και προσφατα μεσα σε εναμιση χρονο ειχα αρχισει απο τα 60-62 κιλα που ημουν να αυξανονται ραγδαια τα κιλα μου με αποτελεσμα το καλοκαιρι αυτο π μας περασε να φτασω τα 80 κιλα!!!Κατι σοκαριστικο για μενα διοτι δεν ετρωγα πολυ ανεκαθεν και προσεχα κ οσο μπορουσα..δε λεωω εκανα και τις τσαπατσουλιες μου αρκετα συχνα αλλα ποτε μου δεν ειχα θεμα μεχρι πριν 1μιση χρονο τοσο με το junk food.Ελενξα για θυροειδη ο οποιος αποκλειστηκε... και σχετικες αλλες εξετασεις γιατι επερνα ετσι κιλα...Φετος που ξεκινησα απο τον Οκτωβριο γυμναστηριο μεσα σε 1-1,5 μηνα καταφερα με οσο μπορω σωστη διατροφη λογο πολυ δυσκολου προγραμματος και καθε βραδακι γυμναστηριο να φτασω στα 73 κιλα... βεβαια εχω αρχισει κ απογοητευομαι γιατι εχω μεινει σταθερη στα κιλα αυτα κ θελω να φτασω σε φιτνες κατασταση αλλα μακρινο μελλον βλεπω σε αυτο...

Τωρα ρωτησα τον γυμναστη μου στο γυμναστηριο για πρωτεινη καθαρη και ηταν καθετα αρνητικο για μενα σε αυτο...Μ ειπε οτι σε μενα παρα μονο καλο δε θα κανει διοτι δεν ειμαι αντρας...εγω στα τοσα χρονια που διαβαζω τ αρθρα βλεπω οτι κανει πολυ καλο αν και επειδη δεν ξερω σε αυτα τα θεματα τιποτα παραπανω απο οτι διαβαζω θα ηθελα να μ πειτε αν μπορω να παρω γιατι με εχει ανυσηχησει το θεμα οτι η πρωτεινη στη γυναικα βαζει 1-2 κιλα ισως και κανα 2-3 περισσοτερα...
αλλα ατομα μ ειπαν οτι θ μ κανει καλο κ θα χασω ποιο ευκολα τα κιλα με την γυμναστικη που κανω σε συνδιασμο πρωτεινη-καλη διατροφη-γυμναστηριο...

Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να παρω κιλα τωρα που τα εχασα εστω αυτα τα λιγα, θελω να χασω ακομα περισσοτερα κ να γραμμωσω σε καποια φαση απλα αν μπορειται να με βοηθησετε σε αυτο το διλημμα.Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια χρειαζεται να μαθετε ευχαριστως να σας τη δωσω για να με βοηθησετε στο επακρον.

ευχαριστω πολυυ για τον χρονο που θα μ διαθεσετε :)

PanosDanis
14-01-16, 13:45
Μαλιστα... μη παιρνεις πρωτεινη γιατι ειναι για ανδρες.. Σα να σ λεει μη ξανα φας οτι εχει σχεση με κρεατικο, γαλκτοκομικο, αυγο και ψαρι και αλλες φυτικες πρωτεινες. Ρε παιδια δε μας λυπατε κανεις εμας που τα ακουμε αυτα; :?

Και για να καταλαβεις οτι δεν θα υπαρξει διαφορα θερμιδων:
1γρ πρωτεινης = 4 θερμιδες
1γρ υδατανθρακα = 4 θερμιδες
1γρ λιπους = 9 θερμιδες.

Οποτε ουτε καλο ουτε κακο θα σου κανει. Πρεπει να βρεις ποσες θερμιδες θες για συντηρηση και να κυμανθεις λιγο λιγοτερο απο αυτες ωστε να χασεις. Συμπληρωμα θα χρησιμοποιησεις αν δε μπορεις να φτασεις την ημερισια δοση πρωτεινης που ειναι απαραιτητο για τον οργανισμο. Αν μπορεις να το κανεις δεν υπαρχει λογος για συμπληρωμα.

Odysseas22
14-01-16, 13:50
Αν θες να αδυνατίσεις δε θα δεις καμιά διαφορά πάντως, μη σου πω θα πάρεις και επιπλέον θερμίδες και γλυκαντικα που σε χοντραίνουν και άλλο.
ίσως να έβλεπες αποτέλεσμα αν εκανες πολυ εντατική αεροβική και βάρη, κάτι που λίγοι κανουν βεβαια. Για μένα μην παίρνεις εκτός και αν εχεις βάλει στόχους διατροφικούς με υψηλή πρόσληψη πρωτεινων και δεν μπορεις να τις φτάσεις αλλιώς

pinky
14-01-16, 14:11
Το προγραμμα μου στο γυμναστηριο εχει πολυ αεροβιο και αρκετα βαρη σε βαθμο ακομα που εννοειται οτι ειμαι αρχαρια για να μπορω να τα κανω...απο αυτα που με εχει βαλει στο καινουργιο προγραμμα μπορω να πω οτι κανουν δουλεια διοτι απο δευτερα ξεκινησα τ καινουργιο προγραμμα και εχω κανει ωραιο πιασιμο σε σημειο π μου αρεσει παρα πολυ που πιανομαι ετσι ομοιομορφα στο σωμα οπως και καθε φορα π μου αναβαθμιζει το προγραμμα μου!

Τωρα για το προγραμμα στη διατροφη ολη μερα λειπω απο το σπιτι δουλευω παω σχολη και γυρναω 8:30μμ επειτα παω κατευθειαν γυμναστηριο για τουλαχιστον 2 ωρες οσο με περνει για ασκησεις και τα σχετικα βεβαια ολη τη μερα προσπαθω να τρωω καλο πρωινο και μικρα γευματα...το χειροτερο για μενα ειναι οτι προσπαθω να εχω παντα μαγειρευτο φαγητο στη δουλεια αλλα δεν εχω παντα δυνατοτητα να μαγειρεψω τ βραδυ γιατι γυρναω αργα απο το γυμναστηριο και τρωω μονο τοτε οσο καλυτερα μπορω και ελαφρια (σαλατα με τονο λιγο κοτοπουλο οτιδηποτε απο πρωτεινη εκεινη τη στιγμη) και μετα απο κανα μισαωρο με μια ωρα πρεπει να παω για υπνο γιατι ξυπναω πολυυυ πρωι...κοιμαμαι περιπου 5-6 ωρες το πολυ...
Λογο αυτου του προγραμματος περνω σιδηρο γιατι αδειαζουν οι αποθηκες μου, οπως κ βιταμινη C μαζι με τον σιδηρο...

Κ εκτος αυτου στεναχωριεμαι γιατι αναγκαζομαι να φαω αργα στις 11:30-12:00 το βραδινο μ μετα το γυμναστηριο κ φοβαμαι οτι αυτο κατσικωνεται σαν λιπος κ παει στραφη ολη η προσπαθεια.
:unsure:

Χαράλαμπος
14-01-16, 14:17
Τωρα ρωτησα τον γυμναστη μου στο γυμναστηριο για πρωτεινη καθαρη και ηταν καθετα αρνητικο για μενα σε αυτο...Μ ειπε οτι σε μενα παρα μονο καλο δε θα κανει διοτι δεν ειμαι αντρας...εγω στα τοσα χρονια που διαβαζω τ αρθρα βλεπω οτι κανει πολυ καλο αν και επειδη δεν ξερω σε αυτα τα θεματα τιποτα παραπανω απο οτι διαβαζω θα ηθελα να μ πειτε αν μπορω να παρω γιατι με εχει ανυσηχησει το θεμα οτι η πρωτεινη στη γυναικα βαζει 1-2 κιλα ισως και κανα 2-3 περισσοτερα...
αλλα ατομα μ ειπαν οτι θ μ κανει καλο κ θα χασω ποιο ευκολα τα κιλα με την γυμναστικη που κανω σε συνδιασμο πρωτεινη-καλη διατροφη-γυμναστηριο...



Δεν βάζει η πρωτεϊνη τα κιλά ούτε στη γυναίκα ούτε στον άντρα, αλλά η συνολική πρόσληψη θερμίδων (πρωτεϊνες, υδατάνθρακες, λίπη) που λαμβάνεται παραπάνω απ' όσες χρειάζεται ο οργανισμός για να κάψει. Κι εγώ πίστευα κάτι μαργαριτάρια...

Κατά τ' άλλα για τα συμπληρώματα ό,τι σου είπε ο PanosDanis


Μαλιστα... μη παιρνεις πρωτεινη γιατι ειναι για ανδρες.. Σα να σ λεει μη ξανα φας οτι εχει σχεση με κρεατικο, γαλκτοκομικο, αυγο και ψαρι και αλλες φυτικες πρωτεινες. Ρε παιδια δε μας λυπατε κανεις εμας που τα ακουμε αυτα;

Odysseas22
14-01-16, 14:28
Δε χρειαζεται τόσο σκότωμα, 2 ώρες είναι πολύ. μαξιμουμ 45 λεπτά βάρη, για φυσικούς αθλητές και αεροβική 30 λεπτά είναι υπεραρκετά

Καταρχάς ηρέμησε και προσπάθησε να σκεφτείς γιατί σου αρέσει αυτό που κάνεις, γιατί το κάνεις και ποιοι είναι οι στόχοι σου.

Μετά κανε ένα διατροφικό πλάνο με βάση τις ανάγκες σου, υπολόγισε θερμίδες κλπ. Αν θες πάρε και μια καθαρή πρωτεινη για μετά την προπόνηση

Πάνω απ' όλα γυμναζόμαστε επειδή μας αρέσει και όχι σαν καταναγκαστικά έργα. Ο καιρός θα σε ανταμοίψει για τον κόπο σου

Feth
14-01-16, 14:35
Καλησπερα σε ολους!

Τωρα ρωτησα τον γυμναστη μου στο γυμναστηριο για πρωτεινη καθαρη και ηταν καθετα αρνητικο για μενα σε αυτο...Μ ειπε οτι σε μενα παρα μονο καλο δε θα κανει διοτι δεν ειμαι αντρας...εγω στα τοσα χρονια που διαβαζω τ αρθρα βλεπω οτι κανει πολυ καλο αν και επειδη δεν ξερω σε αυτα τα θεματα τιποτα παραπανω απο οτι διαβαζω θα ηθελα να μ πειτε αν μπορω να παρω γιατι με εχει ανυσηχησει το θεμα οτι η πρωτεινη στη γυναικα βαζει 1-2 κιλα ισως και κανα 2-3 περισσοτερα...
αλλα ατομα μ ειπαν οτι θ μ κανει καλο κ θα χασω ποιο ευκολα τα κιλα με την γυμναστικη που κανω σε συνδιασμο πρωτεινη-καλη διατροφη-γυμναστηριο...



Ο γυμναστης δεν ξέρει τι λεει πραγματικα, τι μπουμπουκια ειναι αυτα.

Η πρωτεινη αν μιλάμε για whey με περιεκτικοτητα απο 70-80 κατι οι οποιες συνηθως κυμαινονται απο 100-120 θερμιδες το σκουπάκι πως ακριβω΄ς θα στα βάλει αυτα τα 2-3 κιλά? για να βαλεις αυτα τα 2-3 κιλά θα πρεπει να φας πολύ, πολύ ομως να τα βαλεις δεν μπαινουν με σκοπακια 70αρας και 80αρας πρωτεινης λολ.
Κιλά θα μπούν μονο οταν η ενεργεια που καταναλωνεις με αλλα λογια οι θερμιδες ειναι περισσοτερες απο τις θερμιδες που καις, αν π.χ εσυ χρειαζεσαι 2100 θερμιδες αλλά συνεχιζεις και τρως ασυνηδειτα 2500 θερμιδες, ε μετα απο καποιο διαστημα θα βαλεις κιλά, ο οργανισμος σου χρειαζεται 2100 θερμιδες οποττε σου λεει αυτές τις εξτρα 400 δεν τις χρειαζομαι οποτε τις αποθηκευει για μελλοντικη χρηση.
Τώρα, για να χάσεις κιλά ισχυει το ακριβως αντίθετο, δεν πρόκειται να σε βοηθήσει η πρωτεινη να χάσεις πιο γρηγορα κιλά και δεν ειναι ο μοναδικος παραγονττας που παιζει ρολο για να χάσεις κιλά, εσύ που θελεις να χασεις κιλά η θα πρεπει να τρως λιγοτερο απο αυτο που καις η μπορείς να φας ισοθερμιδικά και απλά να αυξήσεις το cardio..

Για ολα τα υπολοιπα συμφωνω με χαραλαμπο και τον πάνο.:)

beefmeup
14-01-16, 14:36
Καλησπερα σε ολους!

Λοιπον θα ηθελα να μαθω τη γνωμη περισσοτερων ατομων περι "πρωτεινη και γυναικα"




Μαλιστα... μη παιρνεις πρωτεινη γιατι ειναι για ανδρες.. Σα να σ λεει μη ξανα φας οτι εχει σχεση με κρεατικο, γαλκτοκομικο, αυγο και ψαρι και αλλες φυτικες πρωτεινες. Ρε παιδια δε μας λυπατε κανεις εμας που τα ακουμε αυτα; :?



πραγματικα δλδ..2016, plz...

τι παει να πει "πρωτεινη κ γυναικα..?"
εγκεφαλικο..:unsure:

επισης το φαγητο που τρως το βραδυ, επ' ουδενι δεν γινεται λιπος, αν εισαι υποθερμιδικα, απορω πια..ποση ασυναρτησια κ παραπληροφορηση, θα λενε στον κοσμο, η ποση αλλη αντεχει αυτος ο κοσμος,χωρις να ψαχνει λιγο να δει τι γινεται πραγματικα με αυτα τα πραγματα.

Πως παχαίνουμε; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?30174-%CE%A0%CF%89%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5)

beefmeup
14-01-16, 16:24
σβηστηκαν καποια ποστ, επειδη η χαζομαρα δεν εχει ορια, κ πλεον αυτο θα γινεται απο εδω κ περα:thumbup:

pinky
14-01-16, 21:08
Υπαρχει παραπληροφορηση πολυ, το μονο σιγουρο ειναι οταν εισαι εξω απο τον χορο και δε ξες ....αντε να βρεις μετα τι ειναι σωστο και τι οχι... για μενα με βαση οτι διαβαζω εδω ειναι σωστο, ετσι πιστευω....για αυτο και ρωτησα για να μαθω.... απο κει και περα αυτα που ειναι χαζομαρες ελεγχονται απο το φορουμ και δεν αναρτουνται οποτε δε πιστευω κατι απο οτι μου λετε εδω να με παραπληροφορησει η να με μπερδεψει....

Ξερω σιγουρα οτι θελω να φτασω στα αρχικα μου κιλα 60-62 και να κανω ενα καλο φιτνες σωμα...εχω στοχους και ολα τα σχετικα και προσπαθω αλλα ειναι δυσκολη η αρχη και το παλευω

beefmeup
14-01-16, 21:45
αυτο που πρεπει να κανεις αρχικα, ειναι να ανεβασεις ενα θεμα στις διατροφες μελλων, να γραψεις τι τρως μια τυπικη μερα..
που ξερεις, μπορει κ να μην χρειαζεσαι συμπληρωμα ετσι κ αλλιως..
σιγουρα, θα παρεις αποψεις απο αλλα μελη, για να βελτιωσεις αυτο που κανεις..αν τωρα δεις οτι δεν σου βγαινει αυτο που θες απο διατροφη μονο, κοιτας κ τα συμπληρωματα..

pinky
14-01-16, 21:52
Θα ρωτησω και εκει κανοντας μια αναρτηση της διατροφης μου και βλεπω τι προτεινουν και εκει....
Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες...:green: