PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπος στην κοιλια αλλα ειμαι αδυνατος Βοηθεια!!



Νik
14-01-16, 17:32
Ειμαι αδυνατος αλλα εχω πολυ μεγαλη κοιλια..Πριν 3 μηνες ξεκινησα την περιοδο ογκο μου..ειδα αλλαγες στο σωμα μου αλλα και παλι ειμαι πολυ αδυνατος για να ξεκινησω να χανω λιπος..Παντα ειχα αυτο το προβλημα.ημουν υπερβολικα αδυνατος αλλα ειχα μεγαλη κοιλια..Δεν ξερω τι να κανω συνεχεια λεω στον εαυτο μου οτι θα συνεχισω τον ογκο για 4-5 μηνες ακομα για να "φουσκωσω" λιγο καθως ειμαι χαλια αυτην την στιγμη αλλα οταν βγαζω την μπλουζα μου με πιανει καταθλιψη γιατι δεν φαινομαι "υγειης"..
Μετρησης
Στηθος 90 οταν ξεκινησα 100 τωρα(4 μηνες)
Χερια 29 οταν ξεκινησα 34.5 τωρα
Κοιλια 83 οταν ξεκινησα 87 τωρα
Υψος 1.75
Κιλα 71
Ευχαριστω εκ των προτερων
Οποιος μπορει να με βοηθησει ας το κανει γιατι δεν αντεχω αλλο.

Feth
14-01-16, 17:40
Αυτο το εχω μεγαλη κοιλια ειναι τελειως αοριστο γι αυτο βαλε φωτογραφιες... Κατα την διαρκεια του ογκου σου, γυμναστηριο, εννοώ βαρη εκανες?

Πριν ξεκινησεις τον ογκο την ειχες αυτη την μεγαλη κοιλια οπως λές? Δωσε περισσοτερες πληροφοριες φιλε

Στον ογκο μετρουσες θερμιδες? η απλά ετρωγες οτι βρεις μπροστα σου και σε μεγαλες ποσοτητες? απο τα λεγομενα σου πολύ πιθανον να ετρωγες πολύ περισσοτερο απο οσο χρειαζοσουν και να πήρες αποτομα κιλά.

Επισης, ποσα κιλά ήσουν οταν ξεκινησες??

Νik
14-01-16, 19:09
Αυτο το εχω μεγαλη κοιλια ειναι τελειως αοριστο γι αυτο βαλε φωτογραφιες... Κατα την διαρκεια του ογκου σου, γυμναστηριο, εννοώ βαρη εκανες?


Πριν ξεκινησεις τον ογκο την ειχες αυτη την μεγαλη κοιλια οπως λές? Δωσε περισσοτερες πληροφοριες φιλε


Στον ογκο μετρουσες θερμιδες? η απλά ετρωγες οτι βρεις μπροστα σου και σε μεγαλες ποσοτητες? απο τα λεγομενα σου πολύ πιθανον να ετρωγες πολύ περισσοτερο απο οσο χρειαζοσουν και να πήρες αποτομα κιλά.



Επισης, ποσα κιλά ήσουν οταν ξεκινησες??

1 Βαρη κανω εδω και 4 μηνες
2 Το γραφω αυτο στο ποστ..παντα ειχα αυτο το προβλημα..απο 83-84 πηγα 87-88 εκατοστα στην κοιλια
3 Μετρουσα, στην αρχη ετρωγα 150+ μετα ανεβασα 200+ μετα 250+ και τωρα ειμαι στα 300+..
4 67 ημουν οταν αρχισα

Feth
14-01-16, 19:22
Μηπως ειχες ηδη αρκετο σωματικο λίπος οταν ξεκινησες? Μηπως δεν ζοριζοσουν αρκετα στο γυμναστηριο ? Δεν ειναι ολα τα σωματικα λιπη το ιδιο για να ξεκινησεις ογκο γι αυτο το γραφώ.
Βαλε φωτογραφιες αν μπορεις γιατι ισως να μην ειναι οσο τραγικά πιστευεις τα πράγματα ;p

Νik
14-01-16, 19:46
Μηπως ειχες ηδη αρκετο σωματικο λίπος οταν ξεκινησες? Μηπως δεν ζοριζοσουν αρκετα στο γυμναστηριο ? Δεν ειναι ολα τα σωματικα λιπη το ιδιο για να ξεκινησεις ογκο γι αυτο το γραφώ.
Βαλε φωτογραφιες αν μπορεις γιατι ισως να μην ειναι οσο τραγικά πιστευεις τα πράγματα ;p

101143

Πριν 2 βδομαδες την τραβηξα αυτην

Feth
14-01-16, 19:51
Ε βαλε και απο μπροστα, και δεν απαντησες στις υπολοιπες ερωτησεις, γραψε και διατροφη. Ισως να μην ζοριζοσουν αρκετα

Επισης τι προγραμμα εκανες?

Νik
14-01-16, 19:54
14% λιπος ειχα οταν ξεκινησα τωρα ειμαι στο 15,7%
Στο γυμναστηριο πιεζομαι αρκετα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα εντασης.
Διατροφη πανω κατω σωστη ειναι
Φυστικια αμυγδαλα μηλα πορτοκαλια μανταρινια τονο φακες ρεβυθια μαυρο ρυζι κοτοπουλο κρεας ψαρια(τσιπουρες πιο συχνα) γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα...Αυτα τρωω συνηθως. Η φωτογραφια πως φανηκε? τελειως χαλια?
+

Feth
14-01-16, 19:57
Ε δεν μπορω να κρινω με μια φωτογραφια στα πλάγια, βαλε πριν και μετα απο αυτους τους 3 μηνες με ιδιο φωτισμο για να κρινω, ετσι με μια φωτογραφια στα πλαγια τι ακριβως περιμενεις να σου πουν? επισης, 3 μηνες εκανες δεν κανεις κανα χρονο μην περιμενεις και το τρελο το θεαματικο αποτελεσμα.

Νik
14-01-16, 20:02
Ε δεν μπορω να κρινω με μια φωτογραφια στα πλάγια, βαλε πριν και μετα απο αυτους τους 3 μηνες με ιδιο φωτισμο για να κρινω, ετσι με μια φωτογραφια στα πλαγια τι ακριβως περιμενεις να σου πουν? επισης, 3 μηνες εκανες δεν κανεις κανα χρονο μην περιμενεις και το τρελο το θεαματικο αποτελεσμα.

Δεν εβγαλα φωτογραφιες οταν ξεκινησα :unsure: Αυτο θελω να μαθω να συνεχισω τον ογκο? ή θα γινω εντελως χαλια? Εγω επειδη δεν εχω καθολου μυικη μαζα γι αυτο βαζω ογκο

Όπου_υπάρχει_θέληση_
14-01-16, 20:11
14% λιπος ειχα οταν ξεκινησα τωρα ειμαι στο 15,7%

Νομίζω σ'αυτό το ποσοστό λίπους είσαι καλά δεν χρειάζεται να πας παραπάνω....Ο Feth δεν σε ρωτάει μόνο ΤΙ φαγητά τρως αλλά ΠΟΣΟ τρως....Δλδ αν έχει υπολογίσει θερμίδες συντήρησης έπρεπε να κινηθείς ελαφρώς παραπάνω από αυτές...

Τώρα για να μην βάλεις παραπάνω λίπος η αποψή μου είναι να παίξεις ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΑ....και όταν δεις ότι κολλάς τότε ξαναύξησε...Για μένα αφου θες να βάλεις μυϊκή μάζα καλύτερα μην ασχοληθείς με γράμμωση ακόμα...Παίξε ισοθερμιδικά και όταν μείνεις στάσιμος για ένα διάστημα βλέπουμε:welcome:

Νik
14-01-16, 20:14
Νομίζω σ'αυτό το ποσοστό λίπους είσαι καλά δεν χρειάζεται να πας παραπάνω....Ο Feth δεν σε ρωτάει μόνο ΤΙ φαγητά τρως αλλά ΠΟΣΟ τρως....Δλδ αν έχει υπολογίσει θερμίδες συντήρησης έπρεπε να κινηθείς ελαφρώς παραπάνω από αυτές...

Τώρα για να μην βάλεις παραπάνω λίπος η αποψή μου είναι να παίξεις ΙΣΟΘΕΡΜΙΔΙΚΑ....και όταν δεις ότι κολλάς τότε ξαναύξησε...Για μένα αφου θες να βάλεις μυϊκή μάζα καλύτερα μην ασχοληθείς με γράμμωση ακόμα...Παίξε ισοθερμιδικά και όταν μείνεις στάσιμος για ένα διάστημα βλέπουμε:welcome:

2700 ειναι οι θερμιδες για να κρατησω τα κιλα μου οπως ειναι...εγω τρωω 3000
Επειδη ειμαι καινουργιος με αυτα δεν ξερω τι ειναι το Ισοθερμικα

Όπου_υπάρχει_θέληση_
14-01-16, 20:16
Επίσης σε 4 μήνες γυμναστήριο 4 κιλά δεν είναι πολά...Και απτην φωτό δεν φαίνεται να έχει και τόσο ΛΙΠΩΔΕΣ σώμα απλά δεν έχεις αρκετά ανεπτυγμένους μυς....Τι πρόγραμμα ακολουθούσες?

Συνέχισε Ισοθερμιδικά

Νik
14-01-16, 20:18
Επίσης σε 4 μήνες γυμναστήριο 4 κιλά δεν είναι πολά...Και απτην φωτό δεν φαίνεται να έχει και τόσο ΛΙΠΩΔΕΣ σώμα απλά δεν έχεις αρκετά ανεπτυγμένους μυς....Τι πρόγραμμα ακολουθούσες?

Συνέχισε Ισοθερμιδικά

να συνεχισω ετσι οπως ειμαι τωρα?
Στο γυμναστηριο παω 6 μερες
1η μερα Στηθος Δικεφαλο
2η μερα Πλατη Τρικεφαλο
3η μερα Ωμους Ποδια
Και μετα το επαναλαμβανω

Όπου_υπάρχει_θέληση_
14-01-16, 20:20
Ισοθερμικα

Ισοθερμιδικά σημαίνει να παίρνεις ακριβώς όσες θερμίδες χρειάζεσαι για να παραμείνεις στα ίδια κιλά δλδ αν υποθέσουμε ότι οι 2700 είναι ακριβής υπολογισμός τόσες ακριβώς πρέπει να τρως για να είσαι ισοθερμιδικά....

Πήγες σε διατροφολόγο; Πώς ξέρεις τις θερμίδες και το ποσοστό λίπους; Τα υπολόγισες ο ίδιος? Στο ρωτάω για να ξέρω αν είναι ακριβές το νούμερο

Νik
14-01-16, 20:22
Ισοθερμιδικά σημαίνει να παίρνεις ακριβώς όσες θερμίδες χρειάζεσαι για να παραμείνεις στα ίδια κιλά δλδ αν υποθέσουμε ότι οι 2700 είναι ακριβής υπολογισμός τόσες ακριβώς πρέπει να τρως για να είσαι ισοθερμιδικά....

Πήγες σε διατροφολόγο; Πώς ξέρεις τις θερμίδες και το ποσοστό λίπους; Τα υπολόγισες ο ίδιος? Στο ρωτάω για να ξέρω αν είναι ακριβές το νούμερο

εγω το υπολογισα μεσω ιντερνετ..μου φαινεται σωστο γιατι καταλαβαινω ποτε ¨πειναει" ο οργανισμος μου και ποτε εχω χορτασει

Feth
14-01-16, 20:23
πως σε λενε ρε οπου υπαρχει θεληση μην καθομαι και γραφω ολο αυττο :P

Ισοθερμιδικά εννοει να καταναλώνεις οσες θερμιδες χρειαζεσαι για την συντηρηση σου , δηλαδη 2700 αν ειναι σωστές αυτές που αναφέρεις. Συνεπώς φτιάξε καινουργια διατροφη με 2700 θερμιδες.

οχι 3000.. αν φας 3000 τοτε ειναι υπερθερμιδική δηλαδη καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες απο αυτές που καις.
και υποθερμιδική ειναι η διατροφη που καταναλώνεις λιγοττερες θερμιδες απο αυτές που χρειαζεσαι ώστε να αναγκάσεις το σώμα σου να ανατρεξει στις αποθηκες του λίπους για να πάρει την ενέργεια που εσυ δεν έδωσες.

εντιτ: με προλαβε ο οπου υπάρχει θέληση ;p

Feth
14-01-16, 20:25
εγω το υπολογισα μεσω ιντερνετ..μου φαινεται σωστο γιατι καταλαβαινω ποτε ¨πειναει" ο οργανισμος μου και ποτε εχω χορτασει

δεν εχει καμια σχεση αυτο που λές

Νik
14-01-16, 20:25
πως σε λενε ρε οπου υπαρχει θεληση μην καθομαι και γραφω ολο αυττο :P

Ισοθερμιδικά εννοει να καταναλώνεις οσες θερμιδες χρειαζεσαι για την συντηρηση σου , δηλαδη 2700 αν ειναι σωστές αυτές που αναφέρεις. Συνεπώς φτιάξε καινουργια διατροφη με 2700 θερμιδες.

οχι 3000.. αν φας 3000 τοτε ειναι υπερθερμιδική δηλαδη καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες απο αυτές που καις.
και υποθερμιδική ειναι η διατροφη που καταναλώνεις λιγοττερες θερμιδες απο αυτές που χρειαζεσαι ώστε να αναγκάσεις το σώμα σου να ανατρεξει στις αποθηκες του λίπους για να πάρει την ενέργεια που εσυ δεν έδωσες.

εντιτ: με προλαβε ο οπου υπάρχει θέληση ;p


Με ισοθερμικη διατροφη θα παρω ογκο ομως?

Όπου_υπάρχει_θέληση_
14-01-16, 20:31
πως σε λενε ρε οπου υπαρχει θεληση μην καθομαι και γραφω ολο αυττο

Γιώργος Feth χάρηκα!!!

Λοιπόν....


εγω το υπολογισα μεσω ιντερνετ..μου φαινεται σωστο γιατι καταλαβαινω ποτε ¨πειναει" ο οργανισμος μου και ποτε εχω χορτασει

Τα calculators στο internet δεν είναι de facto νούμερο είναι προσέγγιση....Αν για παράδειγμα ήταν λάθος ο υπολογισμός και είχες 2500 συντήρηση και συ 3000 εννοείται ότι δεν θα πείναγες αλλά ούτε και με 2700 θα πείναγες ;)

Εμένα γενικά μου φαίνονται πολλές οι 2700 συντήρηση για τα stats σου...Οπότε ξεκίνα φτιάξε μια πρωτεϊνική διατροφή στις 2700 κατά την γνώμη μου (ζυγίσου ένα πρωί άφαγος, χωρίς να πιεις νερό και αφού κατουρήσεις χωρίς ρούχα πριν ξεκινήσεις την διατροφή και ξαναζυγίσου μετά από 1 βδομάδα με τις ίδιες συνθήκες, αν είσαι σταθερός κάντο άλλη μια βδομάδα και ξαναζυγίσου αν ακόμα είσαι σταθερός αυτές είναι οι θερμίδες συντηρησής σου)

Αν έχει πάρει/ χάσει βάρος πρέπει να μειώσει/αυξήσεις αντίστοιχα για να εισαι στην συντήρηση :welcome:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
14-01-16, 20:37
Με ισοθερμικη διατροφη θα παρω ογκο ομως?

Εφόσον το "ερέθισμα" που θα δίνεις στου μυς στο γυμναστήριο είναι επαρκές, δλδ τους δίνεις ένα λόγο για να μεγαλώσουν για να προσαρμοστούν στην νέα κατάσταση που τους βάζεις ΝΑΙ.

Πιο αργά μεν αλλά ναι....

Οι θερμίδες+ η πρωτεΪνη που θα παίρνεις αργά αλλά σταθερά θα καταλαβαίνει ο οργανισμός σου ότι πρέπει να τις χρησιμοποιεί για να χτίσει μυς και όχι για να αποθηκεύσει λίπος....

Γενικά τα σημεία που παίζεις δεν είναι άσχημα είναι ένα κλασσικό bro split αλλά δεν μας είπες πρόγραμμα από άποψη όγκου, έντασης. ασκήσεων κλπ κλπ μας είπες απλά τα σημεία....Δλδ ΠΟΣΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ανά μυϊκή ομάδα? ΄ΠΟΣΑ ΣΕΤ? ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ? ΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ? :weights:

Νik
14-01-16, 20:37
Γιώργος Feth χάρηκα!!!

Λοιπόν....



Τα calculators στο internet δεν είναι de facto νούμερο είναι προσέγγιση....Αν για παράδειγμα ήταν λάθος ο υπολογισμός και είχες 2500 συντήρηση και συ 3000 εννοείται ότι δεν θα πείναγες αλλά ούτε και με 2700 θα πείναγες ;)

Εμένα γενικά μου φαίνονται πολλές οι 2700 συντήρηση για τα stats σου...Οπότε ξεκίνα φτιάξε μια πρωτεϊνική διατροφή στις 2700 κατά την γνώμη μου (ζυγίσου ένα πρωί άφαγος, χωρίς να πιεις νερό και αφού κατουρήσεις χωρίς ρούχα πριν ξεκινήσεις την διατροφή και ξαναζυγίσου μετά από 1 βδομάδα με τις ίδιες συνθήκες, αν είσαι σταθερός κάντο άλλη μια βδομάδα και ξαναζυγίσου αν ακόμα είσαι σταθερός αυτές είναι οι θερμίδες συντηρησής σου)

Αν έχει πάρει/ χάσει βάρος πρέπει να μειώσει/αυξήσεις αντίστοιχα για να εισαι στην συντήρηση :welcome:


οκ ευχαριστω θα το κανω αυτο..

Νik
14-01-16, 20:45
Εφόσον το "ερέθισμα" που θα δίνεις στου μυς στο γυμναστήριο είναι επαρκές, δλδ τους δίνεις ένα λόγο για να μεγαλώσουν για να προσαρμοστούν στην νέα κατάσταση που τους βάζεις ΝΑΙ.

Πιο αργά μεν αλλά ναι....

Οι θερμίδες+ η πρωτεΪνη που θα παίρνεις αργά αλλά σταθερά θα καταλαβαίνει ο οργανισμός σου ότι πρέπει να τις χρησιμοποιεί για να χτίσει μυς και όχι για να αποθηκεύσει λίπος....

Γενικά τα σημεία που παίζεις δεν είναι άσχημα είναι ένα κλασσικό bro split αλλά δεν μας είπες πρόγραμμα από άποψη όγκου, έντασης. ασκήσεων κλπ κλπ μας είπες απλά τα σημεία....Δλδ ΠΟΣΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ανά μυϊκή ομάδα? ΄ΠΟΣΑ ΣΕΤ? ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ? ΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ? :weights:

Στηθος κανω (θα τα γραφω στα αγγλικα γιατι δεν τα ξερω ελληνικα) Bench Press , Incline Bench Press , και 2 ασκησεις σε μηχανηματα..
4χ8 κανω σε ολα..εκτος απο την μπαρα που κανω καμια φορα 5-6 σετ
Δικεφαλο κανω στραβομπαρα , σφυρια , βαρακια κλασσικα και Spiderman Curls (δεν ξερω αμα την ξερεις την ασκηση)
4χ8 και εδω
Πλατη κανω παλι 4χ8 Μονοζυγο και ασκησεις
Τρικεφαλο Skull Crushers, Dips και την κλασσικη ασκηση που τραβας κατω ενα σκοινι αχαχαχαχαχ :P

Όπου_υπάρχει_θέληση_
14-01-16, 21:03
Για μένα καλύτερα να κάνεις κάτι βασικό αλλά δοκιμασμένο δες τα εξής:

1) Starting Strength
2) Stronglifts 5x5
3) Madcow's 5x5
4) Texa's 5x5

είναι προγράμματα προπόνησης προσανατολισμένα στην δύναμη. Θα βάλεις μυς...Κατά την αποψή μου πάρε τα προγράμματα με την σειρά

Μόλις κολάς στο ένα προχωράς στο επόμενο....

Μετά κάνε το Candito 6 week Strength ή 5/3/1

Νik
15-01-16, 00:43
Για μένα καλύτερα να κάνεις κάτι βασικό αλλά δοκιμασμένο δες τα εξής:

1) Starting Strength
2) Stronglifts 5x5
3) Madcow's 5x5
4) Texa's 5x5

είναι προγράμματα προπόνησης προσανατολισμένα στην δύναμη. Θα βάλεις μυς...Κατά την αποψή μου πάρε τα προγράμματα με την σειρά

Μόλις κολάς στο ένα προχωράς στο επόμενο....

Μετά κάνε το Candito 6 week Strength ή 5/3/1


Ωραια ευχαριστω..θα το δοκιμασω