PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗ



pinky
14-01-16, 22:31
Καλησπερα σε ολους!

Ειμαι αρχαρια και θα ηθελα να με βοηθησετε οσο περισσοτερο γινετε με τις γνωσεις σας για μια καλυτερη διατροφη, γιατι πιστευω οτι ειναι αρκετα φτωχη λογο του υπερβολικα μεγαλου φορτου εργασιας μου...

Λιγα λογια για μενα
Ειμαι 25 και με υψος 1,76 και προσφατα μεσα σε εναμιση χρονο ειχα αρχισει απο τα 60-62 κιλα που ημουν να αυξανονται ραγδαια τα κιλα μου με αποτελεσμα το καλοκαιρι αυτο π μας περασε να φτασω τα 80 κιλα!!!Κατι σοκαριστικο για μενα διοτι δεν ετρωγα πολυ ανεκαθεν και προσεχα κ οσο μπορουσα..δε λεωω εκανα και τις τσαπατσουλιες μου αρκετα συχνα αλλα ποτε μου δεν ειχα θεμα μεχρι πριν 1μιση χρονο τοσο με το junk food.Ελενξα για θυροειδη ο οποιος αποκλειστηκε... και σχετικες αλλες εξετασεις γιατι επερνα ετσι κιλα...Φετος που ξεκινησα απο τον Οκτωβριο γυμναστηριο μεσα σε 1-1,5 μηνα καταφερα με οσο μπορω σωστη διατροφη λογο πολυ δυσκολου προγραμματος και καθε βραδακι γυμναστηριο να φτασω στα 73 κιλα... βεβαια εχω αρχισει κ απογοητευομαι γιατι εχω μεινει σταθερη στα κιλα αυτα κ θελω να φτασω σε φιτνες κατασταση αλλα μακρινο μελλον βλεπω σε αυτο...

Πρωι
7:00 1 Χαπι σιδηρου + 1 χαπι βιταμινη C (εντολη γιατρου :) )
8:00-9:00 3κ.σουπας γιαουρτι 2% στραγγιστο+2 κ.σ μουσλι με μελι και ξηρους καρπους
9:00-10:00 1 κουπα τσαι με μιση κ.γλ μελι(οχι παντα)

Ενδιαμεσο
10:00-11:00 1 τοστ πολυσπορο + 1 φετα γαλοπουλα βραστη χωρις γλουτενη+λιγο ανθοτηρο
11:30-12:00 1 κουπα τσαι ή καφε σκετο γαλλικο
(μεχρι να σχολασω απο τη δουλεια)

Μεσημεριανο(σχολη)
3:00-3:30 Οτι εχω μαγειρεψει (φουρνου η κατσαρολας χωρις πολλα λαδια)+ ενα κομματακι τυρι κατσικισιο+ 1 φετα πολυσπορο η σικαλεως (αναλογα τι φαγητο εχω κανει)*τυρι τρωω με τα παντα :/

Ενδιαμεσο
3:30-7:30 Συνηθως τιποτα...σπανια κανα φρουτο
8:00-9:00 Γυμναστηριο ( μονο αυτη την ωρα μπορω να παω το απογευμα και κανω 2 ωρες προπονηση αναλογα τι εχει το προγραμμα μου)

Βραδινο-Μεταπροπονητικο
10:00-11:30 1 σαλατα πρασινη με τονο + κ.σ ελαιολαδο+ λιγο λεμονι+1 κομματακι τυρι κατσικισιο+1φετα μικρη ψωμι πολυσπορο
ή οτι εχω μαγειρεψει (οτιδηποτε εκτος απο πολλα αμυλουχα και υδατανθρακες) προσπαθω να τα αποφευγω αν μπορω σε λογικα πλαισια


Η διατροφη μου σε καθημερινη βαση ειναι απλη και θελω να την κανω καλυτερη οσο γινεται με βαση οτι εχω φορτωμενο προγραμμα οπως κ οι περισσοτεροι πιστευω εδω...

beefmeup
14-01-16, 22:34
την διατροφη δεν εβαλες ομως:green:

beefmeup
14-01-16, 23:44
μια καλη ιδεα, εκει στο μεσημεριανο ειναι να βαζεις σε "ο,τι εχεις μαγειρεψει" κρεας, η ψαρι..ακομα κ αυγα σε καποια μορφη, πχ ομελετα.
το γιαουρτι το πρωι καντο κεσαδακι ολοκληρο, αλλιως καπου 200γρ γιαουρτι..
κ το βραδυ, να προσεξεις να μην τρως τονο συχνα γιατι υπαρχει θεμα με τις συγκεντρωσεις που εχουν αυτα τα ψαρια σε βαρεα μεταλα..καλος ειναι για μια φορα στο τοσο, αλλα οχι συχνα.
οποτε εκει θα πρεπει να βαλεις παλι κατι σε κρεας, ψαρι, αυγο..κ το γαλα ειναι μια καλη λυση αν μπορεις να πιεις..

αν τωρα δεν σου βγαινουν οι ποσοτητες σε πρωτεινη απο αυτα τα γευματα με αυτους τους τροπους, κοιτας κ ενα συμπληρωμα, που ειναι πιο ευκολο κ για αυτο τα χρησιμοπουμε εξ'αλλου..

pinky
15-01-16, 00:07
Αυτο ειναι το θεμα οτι προσπαθω να εχω περισσοτερη ποσοτητα σε πρωτεινη αλλα δε τα καταφερνω γιατι δε θελω να ξεφευγω στις θερμιδες...
Δυστυχως γαλα δε μπορω να πιω παρα μονο με σκονη κακαο ή σοκολατας...
Οσο για το συμπληρωμα τι ειδους πρωτεινη πρεπει να παρω δεν εχω ιδεα...απο το πολυ ψαξε ψαξε νομιζω οτι πρεπει 100% way, αλλοι ειπαν καζεινη εγω παντως δεν εχω ιδεεεα...
Ενα ακομα που διαβασα ειναι για το χρωμιο επειδη ο οργανισμος το χρειαζεται γιατι δε μπορει να το λαβει σε ποσοτητες που πρεπει απο τροφες κτλ. με αυτο τι παιζει?

Επισης μερικες φορες το πρωι οταν με ενοχλει το στομαχι αν πιω λιγο ζεστη σοκολατα η κακαο με ηρεμει επειδη εχει το γαλα απο οτι καταλαβα, αλλα το να πινω σοκολατα καμια φορα το πρωι δε νομιζω να μ κανει τοσο κακο αμα δε τρωω αλλα γλυκα γενικα ετσι δεν ειναι?Αλλα και παλι εχω τυψεις οτι κανω μεγα λαθος που ηπια.Επειτα για τη ληψη ζαχαρης το πρωι στο οποιο λενε οτι αμα καταναλωσεις στο πρωινο σου κατι γλυκο ο οργανισμος το κανει καυση.
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο αλλα θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε...

Το αρθρο σε περιπτωση που θα θελατε να το διαβασετε
http://www.in2life.gr/wellbeing/nutrition/article/234752/ta-glyka-to-proi-vohthoyn-sth-diaita.html

beefmeup
15-01-16, 00:09
ποσες θερμιδες παιρνεις μεχρι τωρα, εχεις υπολογισει?

pinky
15-01-16, 00:19
Εκανα για τον ΔΜΣ στο http://www.calories.com.gr/ αλλα και σε κανα 2-3 ακομα για να επιβεβαιωσω αν ειναι σωστο και μου εβγαλε τα εξης

Δεικτης ΒΜR: για διατηρη 2.395 θερμιδες ημερησιως
για χασιμο μισο κιλο την εβδομαδα 1.895 θερμιδες
για χασιμο ενος κιλου την εβδομαδα 1.395 θερμιδες

Με βαση αυτο που με ειχε βγαλει εχω φτασει περιπου 1.395-1.600 περιπου

beefmeup
15-01-16, 00:28
αν παιρνεις 1.500, σιγουρα μπορεις να πεσεις κ αλλο..οποτε αν πεσεις σε παιρνει να ανεβασεις την πρωτεινη σου, κ δεν υπαρχει φοβος να παχυνεις απο αυτο.
οι θερμιδες που σου βγαζει αρχικα, κοντα 1.900 ειναι πολλες, κ σιγουρα με αυτες δεν θα χασεις τπτ.
οι 1.400 εως 1.600 που αναφερεις εχουν μια διαφορα 200 θερμιδων που μπορει να ειναι σημαντικη αν δεν την κρατας καθημειρινα..αν ηθελες 2.500 θερμιδες θα σου ελεγα οτι η διαφορα αυτη θα ηταν μαλλον οχι τοσο σημαντικη, αλλα οσο ριχνεις τις θερμιδες ακομα κ 100 απο αυτες μπορει να κανουν διαφορα.

γενικα τα προγραμματα αυτα απεχουν απο την πραγματικοτητα καμια φορα, οποτε το μονο που σου μενει ειναι το trial and error..

επισης, κατι μου λεει οτι δεν πρεπει να ζοριζεσαι κ πολυ με τις προπονησεις ε?
γενικα , η διατροφη κ μονο δεν λεει κατι αν δεν δινεις επιπλεον ελλειμα στο σωμα μεσω των προπονησεων σου..χωρια οτι, οσο χανεις λιπος κ βαζεις μυς, το σωμα θα λειτουργει διαφορετικα οσον αφορα την διαχειριση ενεργειας που θα κανει...οποτε θες και βαρη.

billy89
15-01-16, 01:12
οποτε θες και βαρη.

+1 σε αυτό.

Όσον αφορά το τι συμπλήρωμα να πάρεις, μια whey "καθαρή" είναι μια χαρά (θα την ακούσεις στα διάφορα μαγαζιά και ως "πρωτείνη γράμμωσης", "κατοστάρα", όλα τα παραπάνω σημαίνουν ότι δεν έχει υδατάνθρακες).

Για να σου προτείνω και καμιά μάρκα γιατί πιστεύω θα είναι η επόμενη ερώτησή σου, η impact whey της my protein και η ογδοντάρα whey της the protein works είναι οι δικές μου επιλογές.

Είδα παραπάνω ότι κάτι λες για τα γλυκά στο πρωινό. Αυτό που ισχύει σχετικά με το εάν ένα γλυκό (ή οποιαδήποτε άλλη τροφή) αποθηκευτεί σαν λίπος, είναι ότι δεν παίζει ρόλο η ώρα που θα το καταναλώσεις αλλά το κατά πόσο οι θερμίδες του δε σε βγάζουν από τον ημερήσιο υπολογισμό θερμίδων σου.

Τέλος πάντων, για να σου κάνω μια συγκεντρωτική πρόταση:

1) Συμπλήρωσε πρωτείνη όπως σου είπε ο Beef από φαί ή και συμπλήρωμα. Με βάση το βάρος σου πιστεύω είσαι καλυμμένη με 100 γρ. πρωτείνης μέσο όρο την ημέρα (φυτική + ζωική), δηλαδή μια μέρα λιγότερα, μια μέρα περισσότερα, κάπου εκεί να είναι ο μέσος όρος σε χρονικό πλαίσιο μερικών ημερών. Να σου πω ότι με την τωρινή διατροφή σου αν το μεσημεριανό και το βραδυνό έχουν κρέας, φτάνεις το παραπάνω όριο (εκτός αν τρως δυο μπουκιές). Αν τα παραπάνω γεύματα έχουν φασολάκια ας πούμε, τότε έχεις έλλειμμα πρωτείνης.

2) Προπονήσου με βάρη συστηματικά. Συστηματικά εννοώ ότι πρέπει να σημειώνεις πρόοδο στην προπόνηση (περισσότερα γι΄αυτό σε προπονητικό τόπικ).

3) Μην πειράξεις την υπόλοιπη διατροφή σου και δες πώς πας σε διάστημα 15 ημερών. Αν δεν χάνεις καθόλου, θέλει αλλαγές.

pinky
16-01-16, 00:55
Οταν ξεκινησα τον οκτωβριο ειχα αρκετο αεροβιο οπως εχω και ακομα και τωρα... σε καποια φαση περιπου τον δεκεμβριο ειχα αρχησει να εχω τρελους πονοκεφαλους απο την αρχη της μερας κ οταν γυρνουσα σπιτι ημουν σε αθλια κατασταση κ ο γιατρος μου επεβαλε να κοιμαμαι για να μπορω να ηρεμησω και οσες φορες προσπαθησα να παω με λιγοτερο πονοκεφαλο γυμναστηριο εφευγα σε τρισαθλια κατασταση λογο πιεσης...δεν ειναι οτι δε μαρεσει το γυμναστηριο ισα ισα τωρα που ειμαι καλυτερα απο αρχες του μηνα γιατι διορθωθηκε το προβλημα πηγαινω καθε μερα...

Εχω αρκετα βαρη και αρκετη αεροβια ασκηση...Αν θελετε μπορω να σας γραψω και το προγραμμα μου για αυτον τον μηνα ωστε να μου πειτε την γνωμη σας...αν και εχω δει να σφιγγω στα χερια στα ποδια να ειμαι σε καλυτερη κατασταση απο πριν...

Οσο για το φαγητο συνηθως προσπαθω να εχω μεγειρευτα που ειναι λιγοτερο χρονοβορα κανα φασολακι, σπανακορυζο αλλα και κρεας οσο γινετε...
Απλα η προσληψη πρωτεινης απο κρεας ειναι δυσκολη καθε μερα λογο χρονου :/
Οποτε θα παρω συμπληρωμα πρωτεινης για να καλυψω αυτη την αναγκη...
Και να προσπαθησω να μη ξεπερναω της θερμιδες που πρεπει για να εχω αποτελεσματα ;)

τωρα λεω να προσθεσω ξανα φυστικοβουτυρο 100% καθαρο αλλα δε ξερω καθε ποτε ειναι καλυτερα να το τρωω.Πριν καιρο το ετρωγα σε ψωμακι του τοστ με λιγο μαρμελαδα, και συνηθως πρωι.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
16-01-16, 01:10
Οσο για το φαγητο συνηθως προσπαθω να εχω μεγειρευτα που ειναι λιγοτερο χρονοβορα κανα φασολακι, σπανακορυζο αλλα και κρεας οσο γινετε...
Απλα η προσληψη πρωτεινης απο κρεας ειναι δυσκολη καθε μερα λογο χρονου :/

Μπορείς να έχεις μαγειρευτά φαγητά για πρωτεΪνη και να μην σου πέρνει πολύ χρόνο....

Δοκίμασε φακές (αν τις τρώς) με μαύρο ρύζι....τα βράζεις τα ανακατεύεις και είσαι κομπλέ....

Επίσης γρήγορες λύσεις είναι cottage ή γιαούρτι...Τώρα γρήγορα μαγειρμένο κρέας είναι κανά βραστό κοτόπουλο...Μπορείς να το κόψεις σε κομμάτια και να του ρίξεις μπαχαρικά απο πάνω για να τρώγεται...

Μμμμμ δεν ξέρω εμένα αυτά με βοήθησαν όταν έπρεπε να πάω σχολή και χρειαζόμουν κάτι να έχω μαγειρεμένο....Αν έχει την δυνατότητα να ξοδέψεις και κάποια χρήματα νομίζω υπάρχουν συσκευές μαγειρέματος που μπορείς να τις ρυθμίσεις σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία να μαγειρεύουν για 6 ώρες σερί άφοβα...

pinky
16-01-16, 01:17
Οι φακες μαρεσουν αρκετα αλλααα εναα μικρο θεματακι το εχω με το ρυζι...δε το τρωω ειτε ασπρο ειτε μαυρο δε μαρεσει καθολου. :unsure:

Βαζω κρεας (κοτοπουλο η μοσχαρακι) αλλα λειπω ολη μερα και το βραδυ ισα ισα που εχω κοουραγιο να μαγειρεψω κατι στο μισαωρο π εχω χρονο.. αυτο ειναι το κακο...για αυτο και ανοιξα ενα θεμα για την πρωτεινη εδω για να δω αποψεις που θα βοηθησουν.

Γιαουρτι το λατρευω, cottage παλια δοκιμασα ετσι λιγο δε μ αρεσε αλλα απο τοτε εχω αρχισει και τρωω πολλα περισσοτερα και ψαχνω τροπους για να τα τρωω...
Το αγορι μου το τρωει με μελι...δε ξερω θα το δοκιμασω με αρκετες εκδοχες για να δω...:green:

Feth
16-01-16, 01:23
Γαλα ειπες δεν σου αρέσει έτσι? Δεν σου αρεσει το ρύζι? κριμα γιατι φακορυζο ισως ειναι απο τα αγαπημενα μου φαγητα μετα απο το κοτοπουλο στηθος;d

Αυγα τουλαχιστον τρώς? Αν τρως φάε αυγά για πρωτεινη αφού εχει περιορισμενο χρονο οπως λές και οι συντομες λύσεις οπως π.χ γαλα δεν σου αρέσει. Αν δεν σου αρεσουν και τα αυγα το μονο πιο συντομο μετα ειναι η πρωτεινη ροφημα/γιαουρτακια/cottttage μιας και λές οτι δεν ειναι και τοσο πρακτικο να μαγειρεψεις μετα την επιστροφη σπιτι σου.

Οπως και να έχεις οτι και να διαλεξεις για πρωτεινη και δεδομενου οτι παιζεις υποθερμιδικά θα δεις τα αποτελεσματα που θές.

Όπου_υπάρχει_θέληση_
16-01-16, 01:27
Οι φακες μαρεσουν αρκετα αλλααα εναα μικρο θεματακι το εχω με το ρυζι...δε το τρωω ειτε ασπρο ειτε μαυρο δε μαρεσει καθολου.

Δοκίμασε φασόλια με καλαμπόκι τότε ή φακές με καλαμπόκι....



Βαζω κρεας (κοτοπουλο η μοσχαρακι) αλλα λειπω ολη μερα και το βραδυ ισα ισα που εχω κοουραγιο να μαγειρεψω κατι στο μισαωρο π εχω χρονο.. αυτο ειναι το κακο...για αυτο και ανοιξα ενα θεμα για την πρωτεινη εδω για να δω αποψεις που θα βοηθησουν.

Κάντα μία μέρα που θα έχεις λιγότερες δουλειές για όλη την βδομάδα....Μια καλή μέρα φαντάζομαι θα ναι η Κυριακή...Σου δείνω προτάσεις για την διατροφή γτ δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω για τα συμπληρώματα γτ δεν γνωρίζω...ή πάρε ένα έτοιμο ψητό κοτόπουλο (ή τεσπά όσα χρειάζεσαι) βγάλε τα κόκκαλα και τις πέτσες και κράτα το κρέας. Ok θα χεις λίγες παραπάνω θερμίδες το μπούτι πχ αλλά είναι μια γρήγορη λύση και δεν είναι κάτι που δεν λύνεται με λίγο παραπάνω διάδρομο (Μιλάμε για 5' περπάτημα :P)


Γιαουρτι το λατρευω, cottage παλια δοκιμασα ετσι λιγο δε μ αρεσε αλλα απο τοτε εχω αρχισει και τρωω πολλα περισσοτερα και ψαχνω τροπους για να τα τρωω...
Το αγορι μου το τρωει με μελι...δε ξερω θα το δοκιμασω με αρκετες εκδοχες για να δω...

cottage με μέλι δεν θα στο πρότεινα από άποψη γεύσης (δεν νομίζω ότι θα ταιριάζουν)...Τώρα μπορείς να δοκιμάσεις με λίγους ξηρούς καρπούς ή μπαχαρικά...Εγώ καμιά φορά το τρώω σε μαύρο ψωμί με σπανάκι και λίγο λάδι...

pinky
16-01-16, 03:04
Τα αυγα τα λατρευω και το καλαμποκι εξισου...ξερω ειναι λιγο βλακεια να μη τρως ρυζι και να μη πινεις γαλα οταν κανεις διατροφη....για αυτο προσπαθω να βρω αλλες πηγες...τρωω γλυκοπατατες κ κανονικες που της κανω στο φουρνο η πουρε.

για τα αυγα ξερω οτι πρεπει να τρωω περισσοτερο τ ασπραδια, οκ αυτο το κανω ετσι κ αλλιως
για το καλαμποκι ομως διαβασα οτι παχαινει παρα πολυ και εχει πολλες θερμιδες :unsure:

Το Π/Σ/Κ ειναι το μονο σαν 3ημερο που μ δινει την δυνατοτητα για να μαγειρεψω ανετα...:green:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
16-01-16, 17:33
για το καλαμποκι ομως διαβασα οτι παχαινει παρα πολυ και εχει πολλες θερμιδες

100 gr βρασμένο καλαμπόκι έχουν 86 θερμίδες αν δεν κάνω λάθος ενώ τα 100 gr βρασμένο μαύρο ρύζι έχουν 111 θερμίδες. Αντίστοιχα σε αυτές τις ποσότητες 3,4 gr πρωτεϊνης ενώ το ρύζι 2,6 gr (αυτά είναι μέσοι όροι απ'το calorieking)...

Προφανώς έχουν διαφορά στον γλυκαιμικό δείκτη (?)....Δεν το γνωρίζω όμως μην σου πως ψέμματα. Απλά κάποια όσπρια αν τα συνδυάσεις με αυτά αλληλοσυμπληρώνουν το profile των αμινοξένων....

Απλά πρέπει να ρυθμίσεις τις ποσότητες ανάλογα τις διατροφικές σου ανάγκες :welcome:

beefmeup
16-01-16, 21:30
Προφανώς έχουν διαφορά στον γλυκαιμικό δείκτη (?)....

αυτο:thumbup:

pinky
16-01-16, 23:59
Απο οτι διαβασα το καλαμποκι κανει παρα πολυ καλο σε παρα πολλα πραγματα αλλα εχω ακουσει οτι δε κανει στην διατροφη γιατι παχαινει πολυ.... νταξει δε θα φαμε την κονσερβα ολοκληρη αλλα μια κουταλια της σουπας εκτος αν κ αυτο ειναι πολυ ...οποτε μετα το παμε στο κουταλακι του γλυκου....:green:

Μια σαλατα του τυπου χμμ μαρουλι, ροκα ,σπανακι, κοτοπουλο στηθος ,μανιταρια, φρεσκα, σοταρισμενα, κρουτον ολικης ντοματα +1-2 κ.σ ελαιολαδο, λιγο αλατι και κρεμα βαλσαμικου και λιγο τριμμενη φετα ισα για χρωμα ...πως σας φαινετε?
ειναι καλη για βραδινο μετα το γυμναστηριο?
παντα σε ενα μεσαιο μεγεθος πιατο

beefmeup
17-01-16, 00:01
αν τσεκαρεις τις θερμιδες σου, τπτ δεν "παχαινει" απο μονο του, σαν τροφη..

Όπου_υπάρχει_θέληση_
17-01-16, 00:06
beef δεν είμαι σίγουρος άμα θα τα πώ σωστά οπότε σε λάθος διόρθωσέ με αν γνωρίζεις

Ενώ το καλαμπόκι έχει λιγότερες θερμίδες απτο ρύζι, αντιθέτως έχει υψηλότερο γλυκαιμικό δείκτη. Αυτό σημαίνει ότι θα ανεβάζει περισσότερο την έκκριση ινσουλίνης από το ρύζι με αποτέλεσμα όταν αυτό σταματάει να πεινάς περισσότερο...Ίσως γι'αυτό έχει παρεξηγηθεί ότι "παχαίνει"....

pinky
17-01-16, 00:10
μετα το γυμναστηριο ομως αυτο δεν ειναι που θες να πετυχεις? να ανεβασεις την ινσουλινη...αρααα? το καλαμποκι λογο υψηλου γλυκαιμικου δεικτη θα το κανει... αν καταλαβα σωστα βεβαια... (αμα λεω χαζομαρεεες σορρυ ακομα μαθαινω για αυτο και ρωταω :green:)

pinky
17-01-16, 00:14
αν τσεκαρεις τις θερμιδες σου, τπτ δεν "παχαινει" απο μονο του, σαν τροφη..

Εχω αρχισει και γινομαι μανιακη με τις θερμιδες...
Οτι και να πιασω στα χερια μου πλεον κοιταω πισω στην ετικετα του προιοντος...


οχι τιποτα αλλο φοβαμαι να πλησιασω το kinder bueno οχι γιατι θα το αγορασω αλλα τι θα διαβασω απο θερμιδες... ειναι Νο 1 αγαπημενο το ατιμο :green:

Όπου_υπάρχει_θέληση_
17-01-16, 00:14
Μια σαλατα του τυπου χμμ μαρουλι, ροκα ,σπανακι, κοτοπουλο στηθος ,μανιταρια, φρεσκα, σοταρισμενα, κρουτον ολικης ντοματα +1-2 κ.σ ελαιολαδο, λιγο αλατι και κρεμα βαλσαμικου και λιγο τριμμενη φετα ισα για χρωμα ...πως σας φαινετε?
ειναι καλη για βραδινο μετα το γυμναστηριο?
παντα σε ενα μεσαιο μεγεθος πιατο

Σαν φαγητά τπτ δεν είναι κακό...Αλλά πρέπει να βρεις θερμίδες συντήρησης και ποσότητες...Αν σκέφτεσαι μια διατροφή στο περίπου θα έχεις και αποτελέσματα στο περίπου :P

Για παράδειγμα εγώ πρέπει να τρώω 2500 θερμίδες....1 κουτί μπισκότα έχει 1000...Άμα φάω ΜΟΝΟ 2 κουτιά μπισκότα (δλδ 2000) θερμίδες πάλι θα χάσω κιλά αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα έχει και την επιθυμητή αποκρυστάλωση στο σώμα μου αυτή η διατροφή ούτε στην υγεία μου...

Πρέπει να βρεις τις θερμίδες συντηρησής και με την βοήθεια κάποιου προγράμματος να τρως λιγότερο....Εκεί μέσα μπορείς να τρώς Ο,ΤΙ φαγητά θες...χωράει και το μπισκότο....Απ'ότι κατάλβα η δυσκολία είναι στις γεύσεις και στον χρόνο....

Φτιάξε ένα πρόγραμμα ανάλογα με τις θερμίδες που χρειάζεσαι και αυτά που σου προτείναμε μέχρι τώρα, βάλτο εδώ και όπου χρειαστείς βοήθεια εδω είμαστε :welcome:

beefmeup
17-01-16, 00:29
ισχυει, αυτο για τις ινσουλινες κλπ, αλλα μεταξυ μας, δεν ισχυει κ ολας..:turtle:
τι θελω να πω..ολα εξαρτωνται απο το οτι θες να κανεις με το βαρος σου, που εισαι, κ που θες να πας..
αν μιλαμε για καποιον 1.70 υψος με 80 κιλα βαρος, που θα τον χαρακτηριζαμε ως υπερβαρο, το να κατσει να ασχοληθει με ισνουλινες οσον αφορα τις τροφες ειναι χασιμο χρονου, imo.
κ αυτο γιατι, με μια σωστη υποθερμιδικη θα χασει σιγουρα καποια κιλα αρχικα, κ δεν θα πεινασει κ ιδιαιτερα, εκτος αν εχει συνηθησει να τρωει χαζα, οποτε εκει θα στερηθει καπως..
οχι οτι θα πεινασει ομως..
ποσοτητες λαχανικων, που δεν εχουν τοσες θερμιδες, δινουν αρκετο κορεσμο, σε συνδιασμο με καλα λιπαρα, υ/ες κ πρωτεινη που θελει, για να βγαλει μια σωστη υποθερμδικη, ειναι αρκετα για να σε χορτασουν, ολη την μερα.

αν τωρα μιλαμε για καποιον που ειναι 1.70 υψος με καλη μυικοτητα κ 70 κιλα βαρος, ο οποιος ειναι καπου στο 10% λιπος σε αυτα τα stats, κ θελει να πεσει κ αλλο λιγο σε %λιπους, εκει ναι, το να κατσει να σχοληθει με ισνουλινη διατροφικα, θα του κανει μια διαφορα, ενδεχομενως..

κ μιλαμε παντα για υγιεις ανθρωπους, που δεν περιοριζονται απο κατι..

οποτε, ακαδημαικα, αν το δουμε, αυτο που γραφεις ειναι σωστο..πρακτικα, μικρη εφαρμογη μπορει να εχει στο γενικο συνολο..

πινκυ
οχι, δεν θες να το κανεις αυτο, κ δεν υπαρχει κ λογος να το κανεις..
το σωμα μπορει να κρατησει μονο του τις ισορροπιες που χρειαζεται, κ να εισαι σιγουρη οτι η ινσουλινη μετα απο μιση ωρα απο την προπονηση ,θα εχει ηδη φτασει εκει που πρεπει, απο μονη της..το να της δωσεις ενα spike με καποιον τροπο, δεν εχει κ πολυ νοημα..
επισης, παλι εδω πρεπει να δουμε περιπτωσεις..
αν μιλαμε για το πρωτο παραδειγμα που εφερα πιο πανω, τι νοημα εχει να ανεβασει την ινσουλινη του εκει, ενας ανθρωπος που θελει να χασει κιλα,κ εχει περιτο λιπος..?
απο την στιγμη που θα φαει κατι πρωτεινουχο (το οποιο ετσι κ αλλιως θα του ανεβασει την ισνουλινη), για να σταματησει τυχον καταβολισμο:green:, κ θα φαει κ υ/α με το γευμα μετα, η ινσουλινη καλα ειναι να μην κανει πολλα σκαμπανεβασματα.

αν τωρα μιλαμε για το δευτερο παραδειγμα που ανεφερα πιο πανω, εκει ισως να εχει μια λογικη, γιατι αυτος ο ανθρωπος, δεν μπορει με καποιο τροπο να αποθηκευσει λιπος, η τουλαχιστον δεν ειναι το ιδιο ευκολο να γινει σε σχεση με αυτον του πρωτου παραδειγματος..
απο την αλλη ομως, ισχυει αυτο που εγραψα πιο πανω, πως αυτος ο ανθρωπος θα θελει περισοτερο απο τον καθενα να τσεκαρει τα επιπεδα της ισνουλινη, για τους λογους που ανεφερα, αρα παλι βλεπουμε οτι κ εδω δεν ειναι απαραιτητο..

αν τωρα μιλαμε για την περιπτωση που "πρεπει" να ανεβει η ινσουλινη για να πανε τα θρεπτικα συστατικα στους μυς, οκ..:green:
αν δλδ, δεν ανεβασουμε την ινσουλινη, που αλλου μπορει να πανε?:turtle:

επισης, ενα αλλου σημαντικο πανω στο κομματι με τις τροφες, περαν του γλυκαιμικου δεικτη ειναι το γλυκαιμικο φορτιο..ολα, μπορουν να ρυθμιστουν, οποτε δεν υπαρχει λογος για αγχος:green: